Microsoft Midori OS Project

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η MS έχει στα σκαριά ένα νέο λειτουργικό σύστημα διάδοχο των windows που έχει την κωδική ονομασία Midori (DOS --> Windows --> Midori). Το midori θα είναι ένα online based OS (Λειτουργικό σύστημα) και το μόνο που θα απετεί θα είναι σύνδεση στο internet, δεν θα είναι απαραίτητη η χρήση σκληρού δίσκου, ενώ θα μπορεί να γίνει για επιπλέον Backup. Ακόμη στο midori όλες οι εφαρμογές θα είναι online καθιστώντας τις δωρεάν ή πολύ φθηνές καθώς και ο αποθηκευτικός χώρος θα είναι online. Το midori θα έρθει λογικά κατά το 2015 μια και η έκδοση 8.0 των windows θα είναι η τελευταία (Τα Vista είναι η 6η). Τότε και εμείς εδώ στην ελλάδα θα έχουμε ταχύτητες τάξεως 100mbit και 1 gbit πράγμα που θα το καταστήσει ιδιαίτερα προσβάσιμο.

Θετικά :
1) Φθηνές ή δωρεάν εφαρμογές που δεν θα χρειάζονται εγκατάσταση
2) Τα αρχεία μας θα φιλοξενούντε σε server οπότε ακόμα και hack να γίνει ο server θα γίνεται backup 2-3 φορές τη μέρα και έτσι δεν πρόκειται να χάσουμε σημαντικά αρχεία
3) Home Server με το IPV6. Τα midori σε σύνθεση με το IPV6 εκτιμάτε ότι θα είναι ικανό να ενώσουν όλες τις συσκευές του σπιτιού συμπεριλαμβανομένου τηλεόρασης, ψυγείου κλπ και δυνατότητα χειρισμού μέσω του προσωπικού μας κινητού.

Αρνητικά :
1) Θα γίνουν αρκετές απόπειρες hacking των server που μπορεί μερικές φορές να μας αποτρέψουν την πρόσβαση σε κάποιες εφαρμογές, αν και λογικά θα υπάρχει 24ώρη επιτήρηση ώστε να μην έχουμε πρόβλημα παρά μόνο για 5 λεπτά.
2) Θα θέλει ανεπτυγμένα δίκτυα πράγμα που θα είναι ανέφικτο σε απομακρυσμένες περιοχές.

Εγώ κρίνω πολύ καλό ένα τέτοιο style OS, να ξεφύγουμε και από τα win και τα linux :P. Αν και βέβαια έχω τις επιφυλάξεις μας για την ιδιωτικότητα που μπορεί κάποιος να έχει όταν τα αρχεία του φιλοξενούνται online, βέβαια όταν κάποιος ανεβάζει φωτογραφίες και Info στα hi5 κλπ δεν νομίζω να τον νοιάξει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολύ μου τη δίνει η φιλοσοφία "όλα online". Αντιπαθώ ακόμα και το google docs για παράδειγμα. Θέλω τα αρχεία μου στον υπολογιστή μου, όχι σε κάποιον server που βρίσκεται δενξέρωκιεγώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Υπάρχουν πάρα πολλά "thin" OSes και πολλά Web Based.

Για παράδειγμα δείτε αυτό:
https://live.gnome.org/OnlineDesktop

Υ.Γ. Και εγώ θέλω να έχω έλεγχο των αρχείων μου. Αν θέλω να τα ανεβάζω να είναι επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τότε και εμείς εδώ στην ελλάδα θα έχουμε ταχύτητες τάξεως 100mbit και 1 gbit πράγμα που θα το καταστήσει ιδιαίτερα προσβάσιμο.

Μακάρι! Εμείς προς το παρόν αρκούμαστε στο 1 Mbit...

Θεωρώ πως το νέο λειτουργικό της M$ θα είναι βολικό για την καθημερινή χρήση, αλλά επειδή κάποια αρχεία θα ήθελα να μην είναι προσβάσιμα από το κοινό, θα έλεγα πως τα Midori θα ήταν ακόμη καλύτερα αν προσέφεραν και τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε σκληρό δίσκο! Για παράδειγμα, αν κάποιος απασχολείται με τη συγγραφή ενός βιβλίου, αποθηκεύει το πρωτότυπο στο Διαδίκτυο και κάποιος σπάσει τον κωδικό που έχει μπει για να ανοίγει το έγγραφο και σφετεριστεί το έγγραφο παρουσιάζοντάς το ως δικό του δημιούργημα, θα μου την έδινε στα νεύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πολύ ελεγχόμενο ακούγεται και σίγουρα είναι πανεύκολο το φακέλωμα κάθε χρήστη... Δεν μ' αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Πολύ μου τη δίνει η φιλοσοφία "όλα online". Θέλω τα αρχεία μου στον υπολογιστή μου, όχι σε κάποιον server που βρίσκεται δενξέρωκιεγώπου.

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ναι. Αυτό το διάβασα πρόσφατα. Και τα Windows θα πουν bye bye. Η μετά-Γκέιτς εποχή.Βέβαια έχετε υπόψη σας και την Apple η οποία τλεευταία κάνει μεγάλη επίθεση!!! Αν και δεν ξέρω αν θα αλλαζα τα windows. Συγγνώμη midori :P. Με τα windows 7 έχετα ακούσει τι παίζει;

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αλλη μια τεραστια αποτυχια απο τον κυροι Γκειτσ .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αλλη μια τεραστια αποτυχια απο τον κυροι Γκειτσ .....

Παει ο Μπιλ εφυγε απο τη Μicrosoft...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι. Αυτό το διάβασα πρόσφατα. Και τα Windows θα πουν bye bye. Η μετά-Γκέιτς εποχή.Βέβαια έχετε υπόψη σας και την Apple η οποία τλεευταία κάνει μεγάλη επίθεση!!! Αν και δεν ξέρω αν θα αλλαζα τα windows. Συγγνώμη midori :P. Με τα windows 7 έχετα ακούσει τι παίζει;

Θάνος

Είχα ακούσει την ονομασία τους αλλά δεν την θυμάμαι:P Πάντως είχα διαβάσει ότι θα αλλάξουν φιλοσοφία τα windows...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Πάντως είχα διαβάσει ότι θα αλλάξουν φιλοσοφία τα windows...
Τι ακριβώς θα αλλάξει στη φιλοσοφία τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
σιγουρα θα υπαρξουν θυματα hacking με ολα αυτα τα αρχεια ανεβασμενα στο νετ... δε μου αρεσει καθολου σαν ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
H φιλοσοφία του θα επιτύχει όμως, για πολλούς λόγους, συμπεριλαμβανομένων της ενιαίας -απο παντού- διαχείρισης των δεδομένων και των χαμηλών τιμών των μηχανημάτων που χρειάζονται για να τρέξουν αυτά (που μπορεί καν να μην περιλαμβάνουν 1ΤΒ δίσκο/ram. Τα μέσα αποθήκευσης ουσιαστικά καταργούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πολύ ελεγχόμενο ακούγεται και σίγουρα είναι πανεύκολο το φακέλωμα κάθε χρήστη... Δεν μ' αρέσει.

συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αλλη μια τεραστια αποτυχια απο τον κυροι Γκειτσ .....

Ε, ναι, βέβαια, γιατί τι είναι ο Gates, ένας αποτυχημένος είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Είχα ακούσει την ονομασία τους αλλά δεν την θυμάμαι:P Πάντως είχα διαβάσει ότι θα αλλάξουν φιλοσοφία τα windows...

Vienna η ονομασια τους.....παντως το online δεν με χαλαει αρκει να μην μπαινουν αυτοι στα αρχεια μας και τα ελεγχουν. Π.χ εχω κατεβασει μερικα cd kai σιγουρα δεν θελω να τα δουνε αυτοι γιατι θα με καταδιωκουν για πειρατεια.Η αλλο π.χ. ενας δικηγοραος ή ενας δικαστης δεν θα ηθελε με τιποτα να αποθηκευτουν εγγραφα στο διαδικτυο γιατι σε περιπτωση hacking μπορει να παει φυλακη ο αθωος και να ξυφυγει ο ενοχος. Πιστευω οτι πρεπει να γινει online ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.Αρα ο σκληρος δισκος χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
καλά αυτό με το Online δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι, δλδ όλα τα αρχεία Online, προφανώς κοιτάνε να φτιάξουνε κάτι όπως online office που υπάρχει και τώρα αλλά και για άλλες εφαρμογές και φυσικά θα μπορείς να κρατάς αρχεία Offline. Πάντως απο hacker πιο ασφαλή θα είναι τα αρχεία σε αυτούς παρα στο PC μας!
Αλλά απο την άλλη θα τα βλέπουν αυτοί.. (εδώ βλέπουν τα logs απο τα Messenger να πούμε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν είναι σωστά υλοποιημένο το σύστημα, τα αρχεία δεν θα μπορούν καν να τα δουν αυτοί.
Το θέμα πάντα είναι το πόσο τηρούν το λόγο τους. Συνήθως αν θέλουν να αφήσουν παραθυράκι το γράφουν στα μικρά γράμματα του "Terms and Conditions" (μια χαρά κανονικά είναι αλλα κανέις δεν τα διαβάζει δλδ). Τουλάχιστον έτσι κάναν μέχρι τώρα google και microsoft (υποθέτω και άλλοι).

Σαν ιδέα πάντως με βρίσκει σύμφωνο. Και συμφωνώ οτι για την πλειοψηφία των home users πιο ασφαλές θα είναι έτσι παρά να τα κρατάνε στο pc τους.

Για όποιον ανησυχεί για την ασφάλεια των αρχείων του πάντως υπάρχει το
https://www.truecrypt.org/
που φροντίζει όχι μόνο να τα κρυπτογραφεί τόσο καλά που είναι αδύνατο να σπάσουν,
αλλα και να κρύβει την ύπαρξη τους (hint: μπορείτε όσοι χρησιμοποιείτε κοινόχρηστα pc να το χρησιμοποιείτε αυτό - Μπαμπας: που ναι οι τσόντες γιόκα μου, οεο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top