Η πίστη στο Θεό είναι σύμπλεγμα;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο freud υποστήριζε οτι η πίστη βασίζεται στα σύμπλεγματα,τις φοβίες και τα αγχη των ανθρωπών. Επίσης και ο καρλ γιουγκ υποστήριζε κάτι πάρομοιο, για την ακρίβεια διατύπωσε τη γνώμη ότι οι θρησκείες είναι η αρχαιότερη μέθοδος ψυχοθεραπείας.

Αρκετοί ψύχολογοι ακόμοι και άθεοι υποστήριζουν οι παραπάνω απόψεις είναι τελειώς αυθέρετες και δεν ισχυούν.

Έσεις τι πιστεύεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω στο σημειο που ο καθενας μας σε μια δυσκολη στιγμη(που μπορει να χαρακτηριστει απο αγχος η φοβια), θα στραφει σε κατι που δε γνωριζει κι ειναι πανω απ'αυτον. Δεν ξερω ουτε μπορω να κρινω αν αυτο βασιζεται σε ψυχολογικα αιτια/τραυματικες εμπειριες η οτιδηποτε, αλλα τη θρησκεια τη θεωρω ακριβως αυτο..ελπιδα σε κατι αγνωστο καθαρα για να ανακουφιστουμε οι ιδιοι.
Προσωπικα ειμαι αθεη, αλλα οταν βρηκα τα πολυ σκουρα θα θελα να πιστευω οτι κατι ανωτερο μπορει να αντιστρεψει τα πραγματα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Οι θρησκείες κατά την άποψή μου δημιουργήθηκαν από κάποιους προεκειμένου να κατευθύνουν τη μεγάλη μάζα των ανθρώπων. (Αν εξαιρέσουμε βέβαια τον πρωτόγονο άνθρωπο, ο οποίος θεοποιούσε ότι φοβόταν) Κι επειδή ο άνθρωπος γενικότερα έχει αδυναμίες και όσο λιγότερα πράγματα γνωρίζει σχετικά με τη φύση και την επιστήμη, τόσο περισσότερο τείνει να πιστεύει σε μια ανώτερη ύπαρξη από αυτόν, η οποία μπορεί να καθορίσει τη ζωή του. Γιατί αυτός είναι ο εύκολος δρόμος για κάποιον, να πιστέψει σε κάποιον ανώτερο και να αφήσει τη ζωή του στα χέρια του αντί να προσπαθήσει να επιλύσει μόνος του τα προβλήματά του. Παρ'όλα αυτά δεν ξέρω αν είναι σύμπλεγμα ή όχι. Γιατί για να πώ την αλήθεια δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τι είναι σύμπλεγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ απλά ή πολυ περίπλοκα. Εμείς όμως είμαστε παγιδευμένοι στη μέση.

Από τη μια είναι πολύ απλό να θεωρήσεις ότι θεός δεν υπάρχει, να υποστηρίζεις οτι είσαι άθεος κλπ. Από την άλλη να δεχτείς την ύπαρξη του θεού και ότι έρχεται με αυτή την επιλογή.

Σε όλες μα όλες τις κοσμοθεωρίες κάπου κολάει το πράγμα. Πως δημιουργηθήκαμε δε θα το μάθουμε ποτέ :P Μπορείς να δεχτείς την ύπαρξη του θεού και να λύσεις το πρόβλημα σου ή να δηλώνεις άθεος και να βασανίζεσαι συνέχεια :P. Τώρα έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που αναγνωρίζουμε ότι η θρησκεία μπορεί να είναι παραμυθάκια, αλλά από την άλλη δεν έχουμε λύσει το αίνιγμα της προέλευσης...

Αναγνωρίζεται πάντως ως ασθένεια απο την ψυχιατρική (και μάλιστα κατατάσεται στις ψυχώσεις) το να παρουσιάζεις ακραίο θρησκευτικό ζήλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ σοφό αυτόν που μπορεί να ζήσει σύμφωνα με όσα λέει το ευαγγέλιο ως προς την συμπεριφορά στους άλλους(10 εντολές), αλλά δεν θεωρώ και πολύ έξυπνο όποιον το πιστεύει κατα γράμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι θρησκευτικες ιδεες ανεβλυσαν απο την ιδια αναγκη οπως και ολα τα αλλα επιτευγματα του πολιτισμου: απο την αναγκη να υπερασπισει ο ανθρωπος τον εαυτο του απο την συντριπτικη υπεροχη της φυσης. ( Sigmund Freud, "The Future of an Ilusion")



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε αυτο το θεμα θα αποφευγω να ειμαι original διοτι τα ειπανε αλλοι πολυ καλυτερα απο μενα...

Τα φαινόμενα
Δεν γνωρίζω αν αυτό που γνωρίζω είναι αληθινό. Για να μπορέσω όμως να ζήσω αποδέχομαι ως αληθινό αυτό που νομιίζω ότι είναι αληθινό. Όχι διότι είναι όντως έτσι αλλά διότι μου χρειάζεται να υποθέσω ότι είναι έτσι.
Δεν έχω τη δυνατότητα ως άνθρωπος να γνωρίσω αυτό που Είναι έτσι όπως είναι, γι' αυτό και δεν αγωνίζομαι μάταια να ανακαλύψω γνωστικά αυτό που όντως υπάρχει.
Αντικειμενική πραγματικότητα δεν σημαίνει αληθινή πραγματικότητα αλλά αντι-κείμενη φαινομενικότητα. Πρόκειται γι' αυτό που βρίσκεται απέναντι από τη γνωρίζουσα συνειδητότητά μου και φαίνεται ως αληθινό. Αναπόφευκτα έχω να κάνω με αυτή την αντι-κείμενη, φαινομενική πραγματικότητα.
Ευτυχώς για μένα αυτή η αντι-κείμενη φαινομενικότητα διέπεται από ορισμένους κανόνες. Ανακαλύπτοντας αυτούς τους κανόνες μπορώ να προβλέπω με υψηλή στατιστική πιθανότητα την πορεία και την έκβαση των γεγονότων ώστε να συντονίζω τη δράση μου με τη ροή των πραγμάτων.
Δίνω μεγάλη προσοχή στους κανόνες.


Νικητα Καυκιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ σοφό αυτόν που μπορεί να ζήσει σύμφωνα με όσα λέει το ευαγγέλιο ως προς την συμπεριφορά στους άλλους(10 εντολές)
Θυμίζω απλώς ότι οι δέκα εντολές είναι μέρος του αρχαίου ιουδαϊκού νόμου. Εξ ου και η τοποθέτησή τους στην Έξοδο 20:1-17, δηλαδή στην Παλαιά Διαθήκη.

Στην Καινή Διαθήκη, ο Ιησούς, ιδρυτής της χριστιανικής θρησκείας, αν και αναφέρεται σε αυτές, τις συνόψισε σε δύο ουσιαστικά εντολές: Να αγαπάς με όλη την καρδιά και την ψυχή και το μυαλό σου τον θεό και να αγαπάς τους πλησίον σου σαν τον εαυτό σου. (βλ. συγκεκριμένα Κατά Ματθαίον, 22:36-40)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μαζί με τα παραπάνω (προσπάθεια ερμηνείας του ανεξήγητου, φόβος του Θανάτου, παρηγοριά στις δυσκολίες) θα ήθελα να προσθέσω ότι ίσως οι θρησκείες επινοήθηκαν αρχικά ως ένα μέτρο που να ρυθμίζει τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων σε μια κοινωνία. Για παράδειγμα "'οποιος κάνει κακό θα το βρει από το Θεο". Προφανώς σε μία κοινωνία που έχει καλλιεργηθεί συστηματικά ο φόβος προς το Θείο θα απέτρεπε την διάπραξη παρανόμων ενεργειών.
Τώρα όσον αφορά σε αυτά που αναφέρονται στα θρησκευτικά κείμενα ότι ο τάδε προφήτης άκουγε ή έβλεπε το Θεό να του μιλάει, νομίζω ότι η σύγχρονη ψυχιατρική έχει δώσει τις απαντήσεις.
Τέλος, θα συμφωνήσω με τον m3nt0r. Νομίζω πως άσχετα αν πιστεύει κάποιος στο Θεό ή όχι, αν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε την ουσία των λόγων του Χριστού (και όχι το πως έχουν μεταφερθεί σε εμάς για να βολεύουν κάποιους), να αγαπάμε τον συνάνθρωπό μας και να μην κοιτάμε πως θα τον βλάψουμε αλλά πώς θα τον βοηθήσουμε, σίγουρα η κοινωνία μας θα ήταν πολύ καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
H πιστη στα λογια ατομων με εγνωσμενη αξια ειναι συμπλεγμα.

Για τον θεο δεν ξερω και δεν το πολυπιστευω οτι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
"Supernatural divinities are the primitive's answer for why the sun goes down at night."

Battlestar Galactica​

(Το πιό σκοτεινό κοινωνικό - πολιτικό - θρησκευτικό δράμα που εκτυλίσσεται στο διάστημα)

Προσωπικά για εμένα δεν υπάρχει πίστη στους "θεούς" και στο Δημιουργό όλων. Απλώς το βλέπω σαν μια έκφραση ευχαριστίας πρός όποιον κι αν με έφτιαξε και συνέβαλε στο να ζω όλες μου τις μέρες, όσο καλύτερα γίνεται. Δέχομαι την ύπαρξή όλων και τους ευχαριστώ. Δεν είμαι πιστός ακόλουθος της θρησκείας όμως. Ποιάς θρησκείας...αχταρμά τα έχω κάνει! 12θεο με μπόλικες δόσεις Χριστιανισμού.:clapup: Επίσημα είμαι Χ.Ο. Ανεπίσημα λογίζομαι ως ότι να ναι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι η πίστη είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για την ζωή του ατόμου, δεδομένου οτι επηρεάζει σαφέστατα τον σχηματισμό της προσωπικότητας, τον τρόπο ζωής και την ατνίληψη του κόσμου γύρω μας. Εκτός αυτού η θρησκεία παίζει σημαντικότατο ρόλο όσον αφορά την ψυχολογική στήριξη του ατόμου, καθώς προσφέρει πράγματι μια "μαγική" λύση από τα προβλήματα, πράγμα που ανακουφίζει το άτομο. "Μαγική" λύση, με την έννοια οτι για κάθε είδους πρόβλημα (προσωπικό, επαγγελματικό, κτλ) προσφέρει μία λύση: την ένωση με κάτι ανώτερο από εσένα, κάτι που μπορείς να εμπιστευτείς απόλυτα και κάτι που έχεις την σιγουριά οτι θα σου κλείσει τις πληγές.

Σύμφωνα με έρευνας που έχουν γίνει σε άτομα με ανίατες ασθένειες που ήξεραν πως θα πεθάνουν, ο παράγοντας πίστη έπαιξε τεράστιο ρόλο στον τρόπο με τον οποίο δέχτηκαν τελικά τον θάνατο. Τα άτομα που δεν είχαν ισχυρή πίστη και αμφιταλαντεύονταν είχαν αναπτύξει περισσότερο άγχος τόσο σε σχέση με τους πιστούς, όσο και με τους συνειδητοποιημένους άθεους (αν κ οι τελευταίοι νομίζω δεν αποτελούσαν μεγάλο ποσοστό των ασθενών).

Έπειτα σκεφτείτε το τεράστιο κοινό που έχουν ο ιερέας κ ο ψυχολόγος και θα καταλάβετε που συναντόνται ψυχολογία και θρησκεία. Και οι δύο σε κάνουν να στραφείς στο μέσα σου και να ερμηνεύσεις την συμπεριφορά σου. Και οι δύο σε "αναγκάζουν" να πεταξεις την μάσκα και να παραδοθείς σε έναν αγώνα αυτοαποκάλυψης.

Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση οτι η πίστη είναι σύμπλεγμα! Είναι μια φυσιολογικότατη συμπεριφορά του ανθρώπου και σίγουρα, όταν παραμένει στα λογικά πλαίσια στα οποία αντλείς δύναμη μέσα από την πίστη σου και δεν γίνεσαι υπόδουλος του φόβου σου προς αυτήν, δεν είναι ψυχοπαθολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γιατί να είναι η πίστη στο θεό σύμπλεγμα…και να μην είναι σύμπλεγμα η πίστη στην πατρίδα…στα alien, στην οικογένεια…ίσως επειδή η πιστή σε θρησκείες καπηλεύτηκε για τον έλεγχο των μαζών…αλλά ακριβώς όπως λέει και ο Mοναχός είναι λογική αντίδραση ακόμα και όλοι οι φιλόσοφοι…ψυχολόγοι…αναλυτές πιστεύουν στις απόψεις τους, αν δεν έχουμε τα πιστεύω μας τι θα γράφαμε στο φόρουμ??, τι απόψεις θα είχαμε…φαντάζεστε να ξυπνάμε κάθε πρωί και να ξέραμε ότι η ύπαρξη μας δεν βασίζεται πουθενά οπότε ποιος ο λόγος να υπάρχουμε να ζούμε, να κάνουμε καθημερινά πράγματα αφού απλώς είμαστε το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα η πίστη είναι μια προσωπική ανάγκη του καθενός.
Η πίστη στην έννοια θεός δεν θα επεκταθώ καθώς θα γίνει πολύ offtopic γιατί μάλλον δεν αναφέρουμε το ίδιο πράγμα με την λέξη θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η πίστη στον Θεό είναι θέμα προσωπικό και δεν αποτελεί καθ' ουδένα τρόπο σύμπλεγμα. Η ανάγκη για πίστη σε κάποιον ανώτερο Ων αποτελεί λογική ανάγκη του ανθρώπου διότι είναι δυσπρόσιτη έως αδύνατη η εξήγηση και η απόδειξη της αρχικής δημιουργίας. Θα μπορούσαμε να το πάρουμε και ως αξίωμα. Το ότι κάποιοι χρησιμοποιούν την θρησκεία για να ελέγξουν τις μάζες αυτό είναι άλλο θέμα (έχει να κάνει με την ενστικτώδη αλαζονεία όλων των ειδών να κυριαρχίσουν στην προσπάθεια για επιβίωση). Όταν μιλάω για θέματα επιστήμης προτιμώ να αναφέρομαι ως Θεό σε μια πρωταρχική ουσία άγνωστης προέλευσης και άγνωστων ιδιοτήτων που δημιούργησε τα πάντα.

Προσωπικά πιστεύω στον Θεό και είμαι Χριστιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όχι, είναι στερεότυπο.


(φτυάρι μοντ ον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παρόλο που δε φημίζομαι ως θρήσκα και για την ενεργή συμμετοχή μου σε εκκλησιαστικά τελετουργικά, παρόλο που θεωρώ μεγάλο ποσοστο παπάδων, αρχιμανδριτών, αρχιεπισκόπων κι όλα σε αρχι-, εκ παρατηρήσεως και εκ των εσω παραδειγμάτων, απατεώνες, ομολογώ πως ο τίτλος του θεματος(πριν καν να το διαβασω) μου δημιουργησε συναισθηματα θυμου κι εκνευρισμου, αρνητικά δηλαδη συναισθήματα. Κι όταν προσωπικά έχω καπου αρνητικό συναίσθημα, σημαίνει πως κατι τείνει και προσπαθεί να μου κλέψει/βουτήξει/αρπάξει την πηγή της γαλήνης, δηλαδή της ευτυχίας μου κι έτσι απλώς το απαγορεύω, το διώχνω και προχωρώ.

Αυτό που με ωθει στη γαλήνη είναι η πίστη μου. Η πίστη δεν έχει να κάνει μόνο με τον Θεό και τις θρησκείες.
Είναι ένα βαθύ συναίσθημα που είναι ισως το μόνο που δεν φέρνει δυστυχία. Η πίστη μου σε μένα, η πίστη μου στους ανθρώπους μου, η πίστη μου στη Ζωη την ιδια και ισως σε μια πανισχυρη δυναμη.

Η ιδεα μια θεικης πανισχυρης ουσιας ειναι ασυνειδητη, ενυπαρχει γιατι ειναι αρχετυπο.

Παραθετω την παρακάτω ιστορία, για όσους Αθεους κι όσους Πιστούς.

Δε ξερω αν υπαρχουν απολυτως Αθεοι. Καποιοι βιολογοι υποστηριζουν (εχω κανει αναφορα σε αλλο θεμα) πως ο εντελως απιστος ανθρωπος πασχει απο εγκεφαλικη ελλειψη.


Ένας άθεος έκανε τη βόλτα του στο δάσος, θαυμάζοντας όλα αυτά
που εκείνο το «ατύχημα
της εξέλιξης"
είχε δημιουργήσει.


-Τι καταπληκτικά δέντρα!

Τι όμορφα ποτάμια!

Τι απίστευτα ζώα!

...αναφωνούσε συνέχεια.

Ενώ περπατούσε κατά μήκος του

ποταμού άκουγε

ένα θόρυβο στους

θάμνους πίσω του.

Γύρισε για να κοιτάξει.

Τότε είδε μία τεράστια αρκούδα να πηγαίνει προς την

κατεύθυνσή του.

Τρομοκρατημένος, βάλθηκε να

τρέχει όσο πιο γρήγορα μπορούσε.
Κοίταξε πάνω από τον ώμο του


και είδε ότι η αρκούδα ήταν πολύ

κοντά.


Άρχισε να τρέχει πιο γρήγορα!

Ήταν τόσος ο φόβος του, που του ήρθαν δάκρυα στα μάτια.

Εκείνη τη στιγμή σκόνταψε κι έπεσε κάτω αβοήθητος.


Κύλησε στο έδαφος και

προσπάθησε να σηκωθεί.

...Μόνο που η αρκούδα ήταν ήδη

από πάνω του,

προσπαθώντας να τον ακινητοποιήσει

με το ένα πόδι

ενώ με το άλλο προσπαθούσε να

τον χτυπήσει με δύναμη.

Ακριβώς εκείνη τη στιγμή

ο άθεος φώναξε:


Θεέ μου!

Τότε ο χρόνος σταμάτησε.

Η αρκούδα δεν αντιδρούσε.
Το δάσος έπεσε σε σιωπή.
Μέχρι και το ποτάμι σταμάτησε


να κυλά.


Ένα καθαρό φως εμφανίστηκε,

στον ουρανό και μια

φωνή ακούστηκε να λέει:


"Εσύ για χρόνια αρνιόσουν


την ύπαρξή μου,

Έλεγες στους άλλους

ότι Εγώ δεν υπήρχα,

και απέδιδες τη δημιουργία σε

"κάποιο κοσμικό ατύχημα".

Περιμένεις τώρα να σε

βοηθήσω εγώ

να βγεις από αυτή την κατάσταση;

Πρέπει να περιμένω ότι θα

μου έχεις πίστη;

ο άθεος κοίταξε

κατευθείαν

στο φως και είπε:

Θα ήταν, πράγματι,

υποκρισία από μέρους μου

να ζητήσω, ξαφνικά,

να μου συμπεριφερθείς

σα να ήμουν χριστιανός.

Ίσως, όμως...

να μπορούσες να

κάνεις χριστιανή την αρκούδα...


Πολύ καλά!

είπε η φωνή.
Το φως εξαφανίστηκε.


Το ποτάμι άρχισε πάλι να κυλάει

κι επέστρεψαν όλοι οι ήχοι

του δάσους.


Και, τότε, η αρκούδα σήκωσε

τα πόδια της,

έκανε μια παύση,

κατέβασε το κεφάλι

και μίλησε:


Κύριε,

ευλόγησε

Αυτό το γεύμα

που πρόκειται

τώρα να φάω.


Αμήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Άλλο πίστη και άλλο πίστη στο θεό, η διαφορά είναι τόση (τέτοια σε ποσότητα) που μπορεί να κάνει την έννοια της να μοιάζει ανόητη, ενώ είναι η βάση των πάντων για τον άνθρωπο! Ακόμη και για την απύθμενη ανοησία του!

Ιστορία σχετική που να το στηρίζει αυτό, δεν έχω να διηγηθώ, μα όποια και να σκεφτεί κανείς θα βρεί μέσα της κάποια μορφή ανθρώπινης πίστης!

Πάμε όλοι μαζί..... :D

"πιστεύω εις ένα θεό, δίκαιο, σοφό, παντογνώστη, που θα μου εξασφαλίσει τον παράδεισο, να υποταχτώ άνευ όρων"

Τη....μαμά μου δηλαδή! :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο freud υποστήριζε οτι η πίστη βασίζεται στα σύμπλεγματα,τις φοβίες και τα αγχη των ανθρωπών. Επίσης και ο καρλ γιουγκ υποστήριζε κάτι πάρομοιο, για την ακρίβεια διατύπωσε τη γνώμη ότι οι θρησκείες είναι η αρχαιότερη μέθοδος ψυχοθεραπείας.

Αρκετοί ψύχολογοι ακόμοι και άθεοι υποστήριζουν οι παραπάνω απόψεις είναι τελειώς αυθέρετες και δεν ισχυούν.

Έσεις τι πιστεύεται;

Στην πίστη πράγματι θα πρέπει να συμπλέκονται επιρροές θείες και διαβολικές. Ο Φρόυντ και ο Κ. Γιούνγκ, σε τελική ανάλυση, καινοτόμησαν φιλολογικά και συστημικά. Υπ' αυτή την έννοια, ψυχολόγοι και "άθεοι", απλά είναι "κακόπιστοι" και εν πολλοίς "επεαπτερίζοντες", ως δήθεν "προοδευτικοί"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο freud υποστήριζε οτι η πίστη βασίζεται στα σύμπλεγματα,τις φοβίες και τα αγχη των ανθρωπών. Επίσης και ο καρλ γιουγκ υποστήριζε κάτι πάρομοιο, για την ακρίβεια διατύπωσε τη γνώμη ότι οι θρησκείες είναι η αρχαιότερη μέθοδος ψυχοθεραπείας.

Αρκετοί ψύχολογοι ακόμοι και άθεοι υποστήριζουν οι παραπάνω απόψεις είναι τελειώς αυθέρετες και δεν ισχυούν.

Έσεις τι πιστεύεται;

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό για τον Γιουνγκ. Είπε κάτι διαφορετικό, να ερευνάτε τη μυθολογία γιατί μέσα από τους μύθους μπορείτε να βρίσκετε λύσεις και στα προσωπικά σας αδιέξοδα. Αντίθετα, πίστευε στον Θεό και στην μετά θάνατον ζωή μάλιστα, και τα τελευταία χρόνια της καριέρας του ειδικά είχε στραφεί σχεδόν ολοκληρωτικά στο μυστικισμό. Είχε εξόχως υπερβατική αντίληψη των πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top