Διαζύγιο

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Τελικά, αν μπορεί μια γυναίκα να περάσει τον μελλοντικό πατέρα των παιδιών της, από ψιλό κόσκινο, τι την εμποδίζει να κάνει το ίδιο και με τον νέο εραστή της; :confused:

Γιατί ο εραστής δε θα είναι ούτε θα γίνει ποτέ πραγματικός πατέρας, με την έννοια οτι ούτε θα αγαπάει - νοιάζεται το παιδί όσο ένας ξένος ούτε και το παιδί θα τον αγαπάει το ίδιο και θα του συγχωρεί κάποια πράγματα εκ των πραγμάτων.

Ξέρεις πόσα πράγματα συγχωρώ στον πατέρα μου μόνο και μόνο επειδή μου γεννά αυτό το αίσθημα του "αίματος" αλλά και το πόσο ίδιοι είμαστε;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατί ο εραστής δε θα είναι ούτε θα γίνει ποτέ πραγματικός πατέρας, με την έννοια οτι ούτε θα αγαπάει - νοιάζεται το παιδί όσο ένας ξένος ούτε και το παιδί θα τον αγαπάει το ίδιο και θα του συγχωρεί κάποια πράγματα εκ των πραγμάτων.

Ξέρεις πόσα πράγματα συγχωρώ στον πατέρα μου μόνο και μόνο επειδή μου γεννά αυτό το αίσθημα του "αίματος" αλλά και το πόσο ίδιοι είμαστε;:/:


Εγώ αντιθέτως επειδή έχουμε το ίδιο αίμα δυσκολεύομαι περισσότερο να τον συγχωρέσω, επειδή θα έπρεπε να με καταλαβαίνει και να με σέβεται περισσότερο από τον καθένα! Αν δεν το κάνει αυτός, στην τελική ποιος θα το κάνει?:hmm:
Και τώρα πίσω στο θέμα μας..
Θεωρώ ότι ένα μεγάλο αίτιο σε όλα αυτά τα διαζύγια δεν είναι τόσο ο εγωϊσμός των συζύγων, όσο το γιατί εξ' αρχής παντρεύτηκαν... Γιατί αν το καλοσκεφτούμε, ο γάμος είναι δυστυχώς μία ακόμη επιταγή της πουριτανικής και συντηρητικής μας κοινωνίας. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι που πραγματικά το θέλουν και οι δυο και έχουν συνειδητοποιήσει τι έπεται μιας τέτοιας ενέργειας. Λίγο οι γονείς και οι παππούδες που λένε Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, Ο ΓΑΜΟΣ!, λίγο αυτό το αναθεματισμένο άσπρο φόρεμα, γίνεται η στραβή.
Ο μόνος λόγος που ίσως θεωρώ τον γάμο ωφέλιμο είναι για την νομική κάλυψη των τέκνων.

Ουφφ!! τα είπα και ξεθύμανα... Συγγνώμη!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί ο εραστής δε θα είναι ούτε θα γίνει ποτέ πραγματικός πατέρας, με την έννοια οτι ούτε θα αγαπάει - νοιάζεται το παιδί όσο ένας ξένος ούτε και το παιδί θα τον αγαπάει το ίδιο και θα του συγχωρεί κάποια πράγματα εκ των πραγμάτων.

Ξέρεις πόσα πράγματα συγχωρώ στον πατέρα μου μόνο και μόνο επειδή μου γεννά αυτό το αίσθημα του "αίματος" αλλά και το πόσο ίδιοι είμαστε;:/:

Η λέξη "εραστής" χρησιμοποιήθηκε από μένα με την προοπτική αυτός ο άνθρωπος να γίνει ή να είναι ο νέος σύντροφος ίσως και σύζυγος.
Δεν νομίζω να θέλει μια γυναίκα ή ένας άνδρας να δημιουργήσει στενές σχέσεις το παιδί του, με το όποιο fuck buddy τυχαίνει να έχει σε κάποια περίοδο της ζωής του.
Ας μιλήσουμε απλά για τον νέο άνδρα ή τη νέα γυναίκα, που μπαίνει στη ζωή κάποιου που έχει ήδη ένα παιδί από προηγούμενη σχέση, ώστε να μην κολλήσουμε στις όποιες φορτίσεις φέρει κάθε λέξη.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι βιολογικοί γονείς, αλλά μεγαλώνουν υιοθετημένα παιδιά καλύτερα κι από τους φυσικούς τους γονείς. Υπάρχουν άνθρωποι που υιοθετούν εν γνώση τους παιδιά με κινητικά ή άλλα προβλήματα, παιδιά που κάποιοι άλλοι για τον ίδιο λόγο τα παράτησαν και τα μεγαλώνουν με αμέριστη στοργή και αγάπη. Έχουμε παραδείγματα ακόμη και μέσα στο στέκι.
Θες να μου πεις ότι δεν μπορούν ποτέ να τα αγαπήσουν πραγματικά, επειδή δε είναι οι βιολογικοί τους γονείς;
Σε ποιο παραμύθι με κακές μητριές το διάβασες αυτό; :P

Μια φιλική σχέση άλλωστε μεταξύ παιδιού και νέου ανθρώπου συνήθως είναι αρκετή. Θες να μου πεις ότι δεν αγαπάμε αρκετά τους φίλους μας και δεν τους συγχωρούμε λάθη, επειδή δεν υπάρχουν μεταξύ μας δεσμοί αίματος; :hmm: Naaaah. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Η λέξη "εραστής" χρησιμοποιήθηκε από μένα με την προοπτική αυτός ο άνθρωπος να γίνει ή να είναι ο νέος σύντροφος ίσως και σύζυγος.
Δεν νομίζω να θέλει μια γυναίκα ή ένας άνδρας να δημιουργήσει στενές σχέσεις το παιδί του, με το όποιο fuck buddy τυχαίνει να έχει σε κάποια περίοδο της ζωής του.
Ας μιλήσουμε απλά για τον νέο άνδρα ή τη νέα γυναίκα, που μπαίνει στη ζωή κάποιου που έχει ήδη ένα παιδί από προηγούμενη σχέση, ώστε να μην κολλήσουμε στις όποιες φορτίσεις φέρει κάθε λέξη.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι βιολογικοί γονείς, αλλά μεγαλώνουν υιοθετημένα παιδιά καλύτερα κι από τους φυσικούς τους γονείς. Υπάρχουν άνθρωποι που υιοθετούν εν γνώση τους παιδιά με κινητικά ή άλλα προβλήματα, παιδιά που κάποιοι άλλοι για τον ίδιο λόγο τα παράτησαν και τα μεγαλώνουν με αμέριστη στοργή και αγάπη. Έχουμε παραδείγματα ακόμη και μέσα στο στέκι.
Θες να μου πεις ότι δεν μπορούν ποτέ να τα αγαπήσουν πραγματικά, επειδή δε είναι οι βιολογικοί τους γονείς;
Σε ποιο παραμύθι με κακές μητριές το διάβασες αυτό; :P

Μια φιλική σχέση άλλωστε μεταξύ παιδιού και νέου ανθρώπου συνήθως είναι αρκετή. Θες να μου πεις ότι δεν αγαπάμε αρκετά τους φίλους μας και δεν τους συγχωρούμε λάθη, επειδή δεν υπάρχουν μεταξύ μας δεσμοί αίματος; :hmm: Naaaah. :P

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά όπως κι εξαιρέσεις. Εγώ λέω οτι είναι ρίσκο να εξαναγκάσεις το παιδί σου να μεγαλώσει με κάποιον ξένο, και για το παιδί μας δε μας αρκεί το ρίσκο, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παραδείγματα υπάρχουν πολλά όπως κι εξαιρέσεις. Εγώ λέω οτι είναι ρίσκο να εξαναγκάσεις το παιδί σου να μεγαλώσει με κάποιον ξένο, και για το παιδί μας δε μας αρκεί το ρίσκο, έτσι δεν είναι;
Για το παιδί είναι καλό να έχει και ευτυχισμένη μάνα όμως, όχι ένα μίζερο πλάσμα που θεωρεί ότι θυσίασε τη ζωή της για αυτό και έχει όπως είναι αναμενόμενο γαντζωθεί πάνω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ λέω οτι είναι ρίσκο να εξαναγκάσεις το παιδί σου να μεγαλώσει με κάποιον ξένο, και για το παιδί μας δε μας αρκεί το ρίσκο, έτσι δεν είναι;
Εγώ λέω πως είναι ρίσκο να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο έτσι κι αλλιώς...

Αν δεν σου αρκεί το ρίσκο, καλύτερα μην κάνεις παιδιά... μη σου πω να καθίσεις σε μια γωνία και να κρατήσεις την αναπνοή σου μέχρι να σκάσεις, διότι όσο ζεις ρισκάρεις!!!... :eek: :hmm: :hehe: (Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα).

Ολόκληρη η ζωή είναι ένα ρίσκο, Himela μου.
Ρίσκο είναι και να το εξαναγκάσεις να μεγαλώσει χωρίς ανδρικό (η γυναικείο) πρότυπο, μένοντας μόνη/ος.
Και όσο είναι υπό την προστασία σου το παιδί, θα χρειαστεί να πάρεις χιλιάδες αποφάσεις για τη ζωή του που κάθε μια από αυτές είναι από μόνη της ένα ρίσκο. Τέτοια είναι η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Για το παιδί είναι καλό να έχει και ευτυχισμένη μάνα όμως, όχι ένα μίζερο πλάσμα που θεωρεί ότι θυσίασε τη ζωή της για αυτό και έχει όπως είναι αναμενόμενο γαντζωθεί πάνω του.

Δε θεωρώ οτι ένας εραστής είναι αυτό που θα δώσει στη μάνα ευτυχία από μόνο του. Αν είναι έτσι, ας μην έκανε παιδί ή ας πρόσεχε καλύτερα ώστε ο πατέρας του παιδιού να της έβγαινε σωστός.

Ξέρω, είμαι απόλυτη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...κι άμα της πέθανε, ας πρόσεχε να τον διάλεγε πιο υγιή...

Ξέρω, είμαι απόλυτη.:/:
Κακό στον εαυτό σου κάνεις όσο είσαι απόλυτη.
Αν η ζωή σου φέρει μια στραβή, (πράγμα που απεύχομαι!!!!!!), ετοιμάσου να δοκιμάσεις την απολυτότητά σου απ' την καλή κι απ' την ανάποδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
...κι άμα της πέθανε, ας πρόσεχε να τον διάλεγε πιο υγιή...


Κακό στον εαυτό σου κάνεις όσο είσαι απόλυτη.
Αν η ζωή σου φέρει μια στραβή, (πράγμα που απεύχομαι!!!!!!), ετοιμάσου να δοκιμάσεις την απολυτότητά σου απ' την καλή κι απ' την ανάποδη...

Δίκιο έχεις, κι εγώ καμιά φορά τρομάζω με την απολυτότητά μου...:(

Αλλά έχω μέσα μου τόσο δυνατό το αίσθημα του δικαίου που είμαι σίγουρη πως αν (μακριά από μας) μου συμβεί κάτι τέτοιο, έτσι θα το χειριστώ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δίκιο έχεις, κι εγώ καμιά φορά τρομάζω με την απολυτότητά μου...:(

Αλλά έχω μέσα μου τόσο δυνατό το αίσθημα του δικαίου που είμαι σίγουρη πως αν (μακριά από μας) μου συμβεί κάτι τέτοιο, έτσι θα το χειριστώ.:/:

Δεν είναι αίσθηση του δικαίου αυτή και όχι, ΔΕΝ είσαι οσιομάρτυρας.

Οποιαδήποτε λογική αίσθηση του δικαίου πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλους τους ανθρώπους. Η λογική "να πνιγείτε όλοι, αρκεί το παιδί να είναι καλά", εκτός από ανέφικτη (διότι το παιδί επηρεάζεται από την ευτυχία των γύρω του), είναι κατά τη γνώμη μου ΚΑΙ άδικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Δεν είναι αίσθηση του δικαίου αυτή και όχι, ΔΕΝ είσαι οσιομάρτυρας.

Οποιαδήποτε λογική αίσθηση του δικαίου πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλους τους ανθρώπους. Η λογική "να πνιγείτε όλοι, αρκεί το παιδί να είναι καλά", εκτός από ανέφικτη (διότι το παιδί επηρεάζεται από την ευτυχία των γύρω του), είναι κατά τη γνώμη μου ΚΑΙ άδικη.

Άδικη γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άδικη γιατί;
Διότι κάθε μονόπλευρη θεώρηση ("μόνο το καλό του Χ μετράει, και ας πνιγείτε οι υπόλοιποι") είναι εξ'ορισμού άδικη:

Αρχική Δημοσίευση από Λεξικό Τριανταφυλλίδη:
δίκαιο το [δíkeo] Ο40 : 1α. η ηθική αρχή σύμφωνα με την οποία αναγνωρίζεται και εξασφαλίζεται ίση μεταχείριση σε όλα τα μέλη μιας κοινωνίας και αποδίδεται στον καθένα το οφειλόμενο. ANT άδικο: Tο ~ πρέπει να ρυθμίζει τις σχέσεις των ανθρώπων. Aγωνίζεται για την επικράτηση του δικαίου. Οι δικαστές απονέμουν το ~. Kράτος δικαίου, όπου επικρατεί το δίκαιο. Είναι ~ να εγκαταλείπουμε τους γέροντες; H επιστήμη του δικαίου, η νομική επιστήμη. (έκφρ.) παίρνω το ~ με το χέρι μου, αυτοδικώ. β. δικαίωμα που πηγάζει από την έννοια του δικαίου: Tα απαράγραπτα δίκαια του ελληνισμού. Θα διεκδικήσω τα δίκαιά μου. (έκφρ.) το ~ του ισχυροτέρου*. 2. σύνολο κανόνων που ρυθμίζουν με την ισχύ νόμου τις σχέσεις των μελών μιας συγκεκριμένης κοινωνίας. α. Φυσικό ~, οι άγραφοι νόμοι που πηγάζουν από την ίδια τη φύση του ανθρώπου και από τους οποίους απορρέει το γραπτό δίκαιο. β. Γραπτό ~, οι νόμοι ενός κράτους. Δημόσιο ~, που ρυθμίζει τις σχέσεις της πολιτείας με τα άτομα. Διεθνές ~, που ρυθμίζει τις σχέσεις του κράτους με τα άλλα κράτη. Iδιωτικό ~, που ρυθμίζει τις σχέσεις των μεμονωμένων ατόμων. Aστικό / ποινικό / συνταγματικό / εκκλησιαστικό / κανονικό ~. Εμπράγματο / ενοχικό / οικογενειακό / κληρονομικό ~. Nαυτικό ~. Ρωμαϊκό* ~. || Εθιμικό ~, που στηρίζεται σε έθιμα και συνήθειες που έχουν επικρατήσει. || η αντίστοιχη ειδικότητα της νομικής επιστήμης: Kαθηγητής του Εμπορικού Δικαίου. Διδάσκει Ρωμαϊκό Δίκαιο. [λόγ. < αρχ. δίκαιον `το σύμφωνο με τους νόμους, δικαιοσύνη΄ σημδ. γαλλ. droit & γερμ. Recht, Rechts- (1α: μσν. σημδ. του γαλλ. droit)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
λοιπον εμενα η γνωμη μου ειναι πριν παντρευτει ενα ζευγαρι το καλαο θα ηταν να μεινουν και λιγο καιρο μαζι για να μαθει ο ενας τις συνηθιες του αλλου και αν τα πανε καλα μαζι στην συμβιωση οκ γιατι να μην παντρευτουν?
γιατι στο κατω κατω τι ειναι ο γαμος?ενα χαρτι που επισημοποιει την σχεση σου...αλλα καμια φορα παιρνονται αυτες οι αποφασεις πολυ επιπολαια και τα ζευγαρια φτανουν να συνειδητοποιουν οτι δεν ταιριαζουν μετα απο ενα χρονο γαμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Θά γράψω εδώ ένα πραγματικό γεγονός που συνέβη σε άλλη χώρα και πιστεύω να "μείνω" εντός θέματος .

Σε μιά ασιατική χώρα λοιπόν η οποία χωρίζεται σε επαρχίες και όπου ο έπαρχος είναι ο τοπικός επιτηρητής της κυβέρνησης με αυξημένες αρμοδιότητες εξουσίας απο την κυβέρνηση συνέβη το παρακάτω πραγματικό γεγονός .
Παρατηρήθηκε αύξηση της υπογεννητικότητας με κύρια αιτία την ραγδαία κατοχύρωση μεγάλου αριθμού διαζυγίων τα οποία εκδιδόταν χωρίς μεγάλες νομικές διαδικασίες και μάλιστα πολλές φορές γιά ασήμαντες αφορμές .Ο συγκεκριμμένος έπαρχος ο οποίος μετά απο μιά αναλογιστική μελέτη διαπίστωσε ότι με την υπάρχουσα κατάσταση σε βάθος χρόνου θα αντιμετώπιζε άπειρα προβλήματα λόγω αυτού του φαινομένου και κυρίως την μείωση του τοπικού εργατικού δυναμικού εξέδωσε διαταγή η οποία έγινε και τοπικός νόμος πώς αν το ζευγάρι που πηγαίνει στον δικαστή έχει σοβαρό λόγο να χωρίσει να εκδίδεται το διαζύγιο άμεσα ( επικρατούσε η γνώμη του δικαστή ) εάν όμως η αφορμή διαζυγίου κρινόταν απο το δικαστήριο ώς μή έγκυρη
( μή σημαντικός λόγος διαζυγίου πάλι με την γνώμη του δικαστή ) και πάλι θα εκδιδόταν το διαζύγιο αλλά με σοβαρό χρηματικό πρόστιμο και στους δύο εναγόμενους ώς αποζημίωση στην κυβέρνηση .
Το άμεσο αποτέλεσμα ήταν η μείωση έκδοσης νέων διαζυγίων σε ποσοστό της τάξης του 60-70%.

Τα συμπεράσματα τα αφήνω στην κρίση σας . Εγώ πάντως σοκαρίστηκα όταν το διάβασα στο πού μπορεί να φθάσει η αξιολόγηση μιάς ανθρώπινης σχέσης και κατάστασης , όταν μπαίνει το χρήμα στην μέση σαν πρόστιμο και εξαφανίζει τυχόν ελλατώματα από το έτερον ήμισυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgk

Νεοφερμένος

Ο dgk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συχνό φαινόμενο . Ποτέ ένα διαζύγιο δεν είναι καλό , Ίσως να είναι απαραίτητο. Τι κάνουμε όμως για τα παιδιά μας ?

Οι γονείς αρκετές φορές είναι αποδιοργανωμένοι, όντας σε ένταση μπλεγμένοι σε καυγάδες και στις διαδικασίες του διαζυγίου.Ξεχνάνε να είναι γονείς. Τί κάνουμε όταν ο ένας γονέας ή και οι δύο αποφασίσουν να χωρίσουν?

Το συμφέρον του παιδιού είναι να μεγαλώνει και με τους δύο. Στην δυστυχώς συχνή πια περίπτωση διαζυγίου όμως τι γίνεται ?

Σήμερα στην περίπτωση διάσπασης της κοινής οικογενειακής ζωής και οι δύο γονείς (μετά την βρεφική ηλικία) είναι εξ’ ορισμού απαραίτητοι και κατάλληλοι για την ανατροφή του παιδιού.

Το διαζύγιο είναι μια επώδυνη διαδικασία και για το παιδί. Στη διάσταση ή στο διαζύγιο, οφείλουν και οι δύο γονείς πρωταρχικά και πάνω από κάθε δικό τους συμφέρον, να εξασφαλίσουν το συμφέρον του παιδιού τους, που αγαπάει και τους δύο γονείς του. H εφαρμογή της συνεπιμέλειας (κοινή επιμέλεια και από τους δύο γονείς) είναι η καλύτερη λύση για την ισορροπημένη ανάπτυξη του παιδιού.

Για τον λόγο αυτό ο Σύλλογος ΓΟΝ.ΙΣ. έχει καταρτίσει το «Σύμφωνο κοινής επιμέλειας», ένα πρότυπο που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι γονείς, προκειμένου να ρυθμίσουν και να εξασφαλίσουν τα δικαιώματά τους σε σχέση με το παιδί, μετά το διαζύγιο.

Η κοινή φροντίδα των παιδιών και από τους δύο γονείς είναι η μόνη επιλογή όταν βάλουμε προτεραιότητα μας το συμφέρον του παιδιού. Ανεξάρτητα από την οικογενειακή κατάσταση θα πρέπει είτε πριν το διαζύγιο είτε μετά τα παιδιά να προστατευτούν από διαμάχες , καυγάδες κλπ.

Επομένως και οι δύο γονείς έχουν υποχρέωση να φροντίζουν από κοινού το παιδί τους είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικό σπίτι. Έτσι ένα παιδί όταν προέρχεται από το προστατευτικό περιβάλλον της οικογένειας είτε είναι παιδί χωρισμένων γονιών θα απολαμβάνει τη φροντίδα δύο γονέων με ισότιμο και ισορροπημένο τρόπο, ώστε να αναπτυχθεί συναισθηματικά και ψυχικά χωρίς να αισθανθεί την απώλεια του ενός γονέα.

Κάθε παιδί έχει ανάγκη και τους δύο γονείς του, ώστε να αναπτυχθεί ισορροπημένα σε μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Είναι απαραίτητο στο περιβάλλον του παιδιού να υπάρχει αγάπη, αποδοχή, κατανόηση μεταξύ των γονέων. Δυστυχώς όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια τα διαζύγια αυξάνονται. Πολλά παιδιά βιώνουν - παρά τον νόμο - την εν ζωή απώλεια του ενός γονέα μετά από ένα διαζύγιο. Αυτό είναι σε βάρος του παιδιού και πολλές φορές χωρίς την θέληση του άλλου γονέα. Απο την άλλη υπάρχουν πολλοί γονείς που βάζοντας προτεραιότητα το παιδί φροντίζουν από κοινού, ότι το αφορά προσπαθώντας να επηρεαστεί όσο γίνεται λιγότερο απο την απόφαση τους να χωρίσουν συναισθανόμενοι ότι παραμένουν γονείς ακόμα και μετά απο ένα διαζύγιο.

Η από κοινού φροντίδα εξυπηρετεί τελικά το καλύτερο συμφέρον (best interest) του παιδιού που είναι να μεγαλώνει και με τους δύο γονείς κοντά του, στο ίδιο σπίτι σε περιβάλλον αγάπης. Σε περίπτωση διαζυγίου η κάλυψη της συναισθηματικής ανάγκης του παιδιού να νιώθει και τους δύο γονείς κοντά του, έστω και σε διαφορετικά σπίτια, οδηγεί σίγουρα στην αμέσως καλύτερη επιλογή.

Μέριμνα των γονέων αλλά και της πολιτείας πρέπει να αποτελεί η προστασία των κατοχυρωμένων δικαιωμάτων του παιδιού για ανατροφή και από τους δυο γονείς, λαμβάνοντας πάντοτε υπόψιν στις αποφάσεις τους την αρχή ότι για την ορθή, ομαλή και ισόρροπη ψυχοσωματική ανάπτυξη, τη συναισθηματική τους πληρότητα και τη θετική διαμόρφωση της προσωπικότητας τους είναι απαραίτητη η ενεργός συμμετοχή και των δύο γονέων στην ανατροφή των παιδιών.

[]GONIS_TVspot.avi - YouTube[GONIS_TVspot.avi - YouTube[/YOUTUBE]

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryT.G.1

Νεοφερμένος

Η maryT.G.1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καθημερινή παρουσία και φροντίδα,στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια

Όποιες αποφάσεις παίρνουμε, που αφορούν το παιδί, πρέπει να λαμβάνονται από κοινού και με τη σύμφωνη γνώμη και των δυο γονιών. Είτε κατα την διάρκεια του γάμου είτε μετά απο ενα τυχόν διαζύγιο είναι, απαραίτητο να υπαρχει ανάμεσα στους γονείς, πάντα σε σχέση με το παιδί, ειλικρίνεια,τρόποι επικοινωνίας, κατανόηση. Το παιδί έχει ανάγκη να νιώθει διαρκώς ότι έχει την αμέριστη προσοχή, την αγάπη και το ενδιαφέρον και των δυο γονιών. Φροντίζοντας να το βεβαιώνουμε διαρκώς για την αγάπη που νιώθουμε για εκείνο. Ολα αυτά έχουν σαν προυπόθεση την καθημερινή παρουσία και φροντίδα στην ζωή του παιδιού μας. Στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια. Tο παιδί είναι πάνω απο όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Τα διαζύγια πιστεύω πως οφείλονται στο ότι οι άνθρωποι δεν παίρνουν στα σοβαρά τις σχέσεις τους..Γνωρίζουν κάποιον και τον/την παντρεύονται..Πολλές φορές δεν υπάρχει δυνατό συναίσθημα, με αποτέλεσμα μετά από μερικά χρόνια, και καθώς η σχέση φθείρεται, τελικά να διαλύεται ο γάμος. Θεωρώ πως αυτός είναι από τους βασικότερους λόγους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τα διαζύγια πιστεύω πως οφείλονται στο ότι οι άνθρωποι δεν παίρνουν στα σοβαρά τις σχέσεις τους..Γνωρίζουν κάποιον και τον/την παντρεύονται..Πολλές φορές δεν υπάρχει δυνατό συναίσθημα, με αποτέλεσμα μετά από μερικά χρόνια, και καθώς η σχέση φθείρεται, τελικά να διαλύεται ο γάμος. Θεωρώ πως αυτός είναι από τους βασικότερους λόγους..

Δε συμφωνω καθολου! Δεχομαι πως υπαρχουν ατομα που παντρευονται ειτε γιατι ετσι τους τη βαρεσε απο τον πολυ ερωτα χωρις να αναλογιστουν τις ενδεχομενες συνεπειες, πχ ενα παιδι που απαιτει ωριμη αποφαση είτε γιατι μερικοι παντρευονται για να ικανοποιησουν τα πεθερικα. Σε καμμια ομως περιπτωση δεν θεωρω πως καθε διαζυγιο σημαινει και πως το ζευγαρι δεν ξεκινησε σοβαρα η δεν εθεσε τις βασεις ή τελοσπαντων δεν σκεφτηκε οπως πρεπει. Υπαρχουν οι περιπτωσεις του ''τωρα ειμαστε καλα, ειμαστε σοβαροι και προχωραμε'' και ερχεται η παροδος του χρονου και η ζωη εξελισσεται, τα ατομα εξλισσονται, δε συμφωνουν πλεον, δεν τα βρισκουν σε βασικα κομματια- αλλοιμονο αν μεναμε ιδιοι, τυχη θα ειναι αν οταν εξελισσονται ταυτοχρονα τα ατομα στα ιδια μηκη ωστε να αντιλαμβανονται και οι δυο τις αλλαγες και την αναγκη θεσπισης νεων κανονων και οριων, εξελιξη στη σχεση, βοηθεια στις νεες αναγκες, υποστηριξη. Υπαρχει το ενδεχομενο να μην υπαρχει η θεληση και η καταννοηση, τα ορια του ενος να ξεπερασουν τα του αλλου, εκει οταν η σχεση φτασει σε τελμα. Καθολου δεν ειμαι κατα των διαζυγιων οταν δε θα βλαψει τα παιδια, κυριως δε οταν η σχεση ειναι πατος και παρολαυτα οι γονεις δεν αποφασιζουν να το δυαλισουν- εκει θα πω πως δε σκεφτονται σωστα και σοβαρα.
Σιγουρα δεν ειναι ωραιο να χωριζεις απαξ κι εχεις αποφασισει να περασεις τη ζωη σου με ενα ατομο, αλλα οφειλουμε να δεχτουμε πως συμβαινει οπως συμβαινουν διαφορα αλλα στη ζωη μας (αρρωστιες, θανατοι, χωρισμοι, επαγγελματικες ανακαταταξεις, προσωπικες ανακαταταξεις κοκ), που δε συνεβησαν επειδη δε σκεφτηκαμε σοβαρα, αλλα επειδη η ζωη τα'φερε ετσι ωστε να μας δωσει ενα μαθημα. Σημασια εχει για μενα να ναι η οικογενεια ευτυχης, ακομα κι αν αυτο σημαινει διαζυγιο. Σιγουρα ενα παιδι προτιμα τους γονεις του αγαπημενους και μακρια, παρα σκοτωμενους και κοντα/ Και οι γονεις οφειλουν να ειναι αληθινοι απεναντι στα παιδια, χωρις να κατηγορουν ο ενας τον αλλο. Με τροπο αναλογως ηλικια, αλλα παντα με την αληθεια, αυτο θα πει ευτυχια γι αυτα- να χουν αληθινους γονεις ακομα κι αν δεν πηγαν καλα τα πραματα στη σχεση τους

καθημερινή παρουσία και φροντίδα,στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια

Όποιες αποφάσεις παίρνουμε, που αφορούν το παιδί, πρέπει να λαμβάνονται από κοινού και με τη σύμφωνη γνώμη και των δυο γονιών. Είτε κατα την διάρκεια του γάμου είτε μετά απο ενα τυχόν διαζύγιο είναι, απαραίτητο να υπαρχει ανάμεσα στους γονείς, πάντα σε σχέση με το παιδί, ειλικρίνεια,τρόποι επικοινωνίας, κατανόηση. Το παιδί έχει ανάγκη να νιώθει διαρκώς ότι έχει την αμέριστη προσοχή, την αγάπη και το ενδιαφέρον και των δυο γονιών. Φροντίζοντας να το βεβαιώνουμε διαρκώς για την αγάπη που νιώθουμε για εκείνο. Ολα αυτά έχουν σαν προυπόθεση την καθημερινή παρουσία και φροντίδα στην ζωή του παιδιού μας. Στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια. Tο παιδί είναι πάνω απο όλα.


Αυτό είναι! Συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dgk

Νεοφερμένος

Ο dgk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maryT.G.1
"καθημερινή παρουσία και φροντίδα,στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια

Όποιες αποφάσεις παίρνουμε, που αφορούν το παιδί, πρέπει να λαμβάνονται από κοινού και με τη σύμφωνη γνώμη και των δυο γονιών. Είτε κατα την διάρκεια του γάμου είτε μετά απο ενα τυχόν διαζύγιο είναι, απαραίτητο να υπαρχει ανάμεσα στους γονείς, πάντα σε σχέση με το παιδί, ειλικρίνεια,τρόποι επικοινωνίας, κατανόηση. Το παιδί έχει ανάγκη να νιώθει διαρκώς ότι έχει την αμέριστη προσοχή, την αγάπη και το ενδιαφέρον και των δυο γονιών. Φροντίζοντας να το βεβαιώνουμε διαρκώς για την αγάπη που νιώθουμε για εκείνο. Ολα αυτά έχουν σαν προυπόθεση την καθημερινή παρουσία και φροντίδα στην ζωή του παιδιού μας. Στο ίδιο ή σε διαφορετικά σπίτια. Tο παιδί είναι πάνω απο όλα."


Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο, καθώς πιστεύω ότι η ουσιαστική επικοινωνία με ποιοτικά χαρακτιριστικά είναι αναγκαία για το παιδί.Επίσης ότι και οι δύο γονείς είναι ίσης αξίας.Η "Ελληνική Δικαιοσύνη" όμως δίνει το καταχρηστικό δικαίωμα σε όποιον παίρνει την επιμέλεια να "παίρνει το παιδί και να το πηγαίνει όπου θέλει".Ετσι μια ευαισθησία του νομοθέτη γίνεται συχνά μέσον/μοχλός εκβιασμού και ικανοποίησης των επιθυμιών του "επιμελούντος" την καθημερινότητα του παιδιού.Δυστυχώς πολλά παιδιά βρισκονται μακριά απο το άλλο γονιό τους ακόμα και σε άλλο κράτος.Χωρίς αυτό να είναι ανάγκη του παιδιού ή επιθυμία και των δύο. Στα 600 χιλ. μακριά πως θα αγκαλιάσω το παιδί; Πώς θα δώ το χαμόγελό του; Είναι ηθικό αν και "νόμιμο"?

Tι είναι ηθικό στην περίπτωση ενός παιδιού?
Η "οικεία συμπεριφορά" δεν αποτελεί δικαιολογία.Δεν είναι ηθικό,όταν ο επιμελών αποφασίζει μονόπλευρα και"παίρνει το παιδί και το πάει όπου θέλει".Όταν η επιθυμία του έχων την αποκλειστική επιμέλεια αποτελεί χωρίς κρίση ή δυνατότητα παρέμβασης από τον άλλο γονέα,υποχρεωτική απόφαση για τον δικαστή.

Ηθικό είναι,όταν κάθε παιδί έχει δύο γονείς,ανεξάρτητα από την οικογενειακή κατάσταση τους,άσχετα από τις προσωπικές επιθυμίες εκάστου.Είναι,όταν το παιδί δεν μεγαλώνει με την απώλεια του ενός γονέα, προκειμένου να ικανοποιηθούν αυτές οι επιθυμίες.Όταν,αυτό γίνει προτεραιότητα στην νομική πρακτική,τότε το νόμιμο θα είναι και ηθικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας, είναι μια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει.
Οι δικηγόροι πολυ ευπρόσδεκτοι!

Πρόκειται για ένα ζευγάρι που είναι σε διάσταση εδώ και πολλά χρόνια.
Ο σύζυγος ισχυρίζεται ότι ξεκίνησε τις διαδικασίες του αυτόματου διαζυγίου.
(Παλαιότερα ο χρόνος της διάστασης έπρεπε να είναι 4 χρόνια, τώρα μειώθηκε στα 2 χρόνια).
Λέει λοιπόν οτι πήγε στον δικηγόρο και έκανε αίτηση.
Αυτό που με παραξενεύει είναι πως είπε ότι ζήτησε από τον δικηγόρο να μην πει τίποτα στην σύζυγό του (που μένει αλλού), γιατί θα αντιδράσει άσχημα.
Η σύζυγος δηλαδή θα το μάθει, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ένα μήνα πριν τη δικάσιμο, που θα της έρθει χαρτί για το δικαστήριο.

Η απορία μου. Λέει αλήθεια? Γίνεται να κάνεις αίτηση αυτόματου διαζυγίου και ο έτερος σύζυγος να το μάθει ένα μήνα πριν το δικαστήριο?

Παρακαλω όποιος ξέρει ας μου απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top