Καταναλωτική αγωγή: Oικογένεια και άλλα πρότυπα

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όπως δεν θα θέλαμε να μπερδεύουν τους γονείς μας σε ένα θέμα, καλύτερα να αφήσετε τους γονείς του απ' έξω. Δεν τους γνωρίζετε. Ίσως να μην υπάρχουν καν. Ίσως να μην έχουν άλλες επιλογές. Αλλιώς σε ένα θέμα που κάποιος θα εκφραστεί με τρόπο που δεν θα μας αρέσει θα πιάσουμε τους γονείς του στο στόμα μας για τις λάθος απόψεις του; Είναι άδικο....
Νομιζω οτι εννοειται πως αν δεν υπαρχουν, οτι η ευθυνη πεφτει στους οποιους κηδεμονες. Εκει θα κολλησουμε ; "Ισως να μην εχουν αλλες επιλογες" ; Απο το να το κακομαθαινουν ; Πως το εννοεις αυτο ;
Και βεβαια αν καποιος, ειδικα σε μικρες ηλικιες, (αρα δεν εχει φτιαξει πιο ωριμη ξεχωριστη προσωπικοτητα), μιλαει ασχημα, ή δειχνει νοοτροπιες κακες, θα πιασουμε τους γονεις του στο στομα μας. Ποιον θα πιαναμε ; Τον γειτονα ;

Δεν θα κρίνουμε εδώ πως τον μεγάλωσαν, όποιοι τον μεγάλωσαν, επειδή ήταν απόλυτος σε ένα θέμα που πηγάζει από το νεαρό της ηλικίας του.
Μπαρδόν ; Απο το νεαρο της ηλικιας του ; 16 ειπε, οχι 8. Αν αυτο που λες ειχε να κανει πρωταρχικα με την ηλικια, τοτε θα βλεπαμε απο μονα τους μικρα παιδια να εχουν τετοιες νοοτροπιες ΑΣΧΕΤΩΣ ανατροφης και οικογενειακου περιβαλλοντος. Θα ηταν ενα φαινομενο ηλικιακο. Ομως δεν ειναι. Εξαρταται κυριως απο την ανατροφη απο τους γονεις.

Συμφωνω περι επιθεσης και προσεγγισης και εγω ημουν κ ο πιο αποτομος/αυστηρος μαλλον. Αλλά εχω βαρεθει να το βλεπω, και οκ ξεδωσα λιγο. Δεν πειραζει, χρειαζεται ταρακουνημα για να αλλαξει μια νοοτροπια, δεν αλλαζει ευκολα.

Ότι του είπατε όλες αυτές τις ημέρες ήταν με επιχειρήματα;
Ειδες εσυ να λειπουν ; :confused:

Τέλος πως γνωρίζεις αν οι γονείς του δεν διαθέτουν εισοδήματα που του επιτρέπουν τέτοιες αγορές;
Οταν ειπε οτι η μητερα τον πηγαινε απο μικρο και ψωνιζαν σε ακριβες μαρκες κ γιαυτο τις ξερει καλα, νομιζω καπως απο εκει το καταλαβαμε... :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το μήλο κατω απο τη μηλια θα πεσει παιδια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
δεν είμαι άτομο που θα ξοδέψει τρελά ποσά σε ρούχα και παπούτσια αλλά αν δω κάτι στη βιτρίνα και μου μπει με τη μια στο μάτι δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω..!

αν είναι ποιοτικότερα από τα φθηνά, ναι σίγουρα είναι.. για τα ρούχα ok δεν μου φαίνεται και τραγική η διαφορά ποιότητας, αλλά για τα παπούτσια και κυρίως τα αθλητικά είναι τεράστια πιστεύω..

τα ακριβότερα ρούχα που 'χω πάρει αν θυμάμαι καλά.. τζιν 80Ε, μπλούζα 45Ε.. από παπούτσια 80Ε μπότες..
έχω πάρει και σαγιονάρα 36Ε όπως επίσης και σαγιονάρα με 2Ε! :D
όπως βλέπετε δεν είμαι και σπάταλο ον! όχι γιατί δεν έχω, αλλά γιατί δε βρίσκω νόημα στο να ξοδεύω άσκοπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όλα με μέτρο.Και τα καλά χρειάζονται και τα πιο φθηνά επίσης.Εξαρτάται την περίσταση.;)


Αλλά γενικά ότι ακριβό έχω πάρει μου έχει κρατήσει και τα έχει βγάλει τα λεφτά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ποιος μας μαθαίνει πώς να ψωνίζουμε?

Η οικογένεια?
Σε κάποιες περιπτώσεις οι γονείς εξηγούν στα παιδιά γιατί αγοράζουν ένα αντικείμενο και όχι ένα άλλο, πώς το διαλέγουν και ποιοι είναι οι συμβιβασμοί που πιθανόν κάνουν με κάθε επιλογή τους.

Το περιβάλλον?
Εν πολλοίς ναι. Φίλοι, συγγενείς κάποιες φορές μας υπαγορεύουν συνειδητά ή υποσυνείδητα τις αγοραστικές επιλογές μας απλά και μόνο με το να μας δείξουν τι θα άρεσε σε αυτούς, τι πώς τους αρέσει να μας βλέπουν.

Τα πρότυπα μόδας και ομορφιάς που κατακλύζουν την καθημερινότητα μας?
Εννοείται. Άλλωστε ο ρόλος τους είναι ακριβώς αυτός. Να (από)προσανατολίσουν, την αγοραστική μας συμπεριφορά κατευθύνοντας την προς νέες αγορές.

Τι είναι αυτό που μπορεί να μας διαμορφώσει ως καταναλωτές σε μια εποχή που οι παράμετροι επιλογής οποιουδήποτε προϊόντος γίνονται ολοένα και περισσότερες και πιο περίπλοκες?


Σημείωση Συντάκτη
Οι αναρτήσεις από 1-24 προέρχονται από το θέμα Ακριβά Vs Φθηνά ρούχα (και παπούτσια)
Νομίζουμε ότι το θέμα αυτό ως πιο θεωρητικό θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ένα prequel της μεταφερθείσας συζήτησης...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top