Πληροφορίες για ανανέωση/έκδοση διαβατηρίου

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλησπέρα,

8 Μαϊου φεύγω για Καλιφόρνια (ταξίδι, δε μετακομίζω -- δυστυχώς :P) και φοβάμαι ότι ίσως έχω χάσει το διαβατήριο μου. Αν τελικά δεν το βρω, ξέρει κανείς ποιά είναι η διαδικασία να εκδόσω νέο και πόσο καιρό παίρνει; Μόνο κλοπή μπορώ να δηλώσω (κάτι τέτοιο είχα δει στο επίσημο site για τα διαβατήρια); Όχι απώλεια; Αν μπορώ και τα 2, έχουν διαφορά στο χρόνο που παίρνουν;

Επίσης, αν το βρω, ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει η ανανέωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με βάση όσα αναγράφονται εδώ, τα βλέπω σκούρα τα πράγματα. Το "παλιό" διαβατήριο που δεν βρίσκεις είναι ακόμα σε ισχύ ε;
Λογικά πάντως θα υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλεις καινούργιο σύντομα. Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο αύριο να ρωτήσεις πληροφορίες (έως τις 15.00 απ' όσο είδα, εκτός από Τετάρτες που δουλεύουν και απόγευμα). Τηλέφωνο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι, το παλιό που δεν βρίσκω έχει λήξει, θα χρειαστεί ανανέωση.
Το είδα κι εγώ αυτό που δίνεις, αλλά λέει νέου τύπου. Εμένα είναι παλιού, 6 χρόνια έχω να το χρησιμοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα διαβατήρια ισχύουν για πέντε χρόνια, οπότε σίγουρα έχει λήξει. Συνεπώς πάρε τηλέφωνο και πες τους πως έχει λήξει και θέλεις να το ανανεώσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε ναι, προφανώς αυτό θα κάνω (αφού φάω όλο το σπίτι σήμερα ψάχνοντας).

Απλά ρώτησα αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ώστε να μου πει πόσο παίρνει στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αφού έχεις παλιού τύπου είναι σαν να μην έχεις καθόλου. Απλά πας και βγάζεις νέο, από τη στιγμή που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου, θα έχεις το διαβατήριο σε 5 εργάσιμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αφού έχεις παλιού τύπου είναι σαν να μην έχεις καθόλου. Απλά πας και βγάζεις νέο, από τη στιγμή που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου, θα έχεις το διαβατήριο σε 5 εργάσιμες!
Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ότι έχω και παλιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αφού έχεις παλιού τύπου είναι σαν να μην έχεις καθόλου. Απλά πας και βγάζεις νέο, από τη στιγμή που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου, θα έχεις το διαβατήριο σε 5 εργάσιμες!

Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ότι έχω και παλιό;
2. Δικαιολογητικά σε περίπτωση ανανέωσης ή αντικατάστασης διαβατηρίου

Κατατίθενται τα ίδια δικαιολογητικά, με την περίπτωση 1, προσκομίζοντας και το παλαιό διαβατήριο.
3. Δικαιολογητικά σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας διαβατηρίου

Σε περίπτωση έκδοσης νέου διαβατηρίου λόγω κλοπής ή απώλειας, υποβάλλονται τα ίδια δικαιολογητικά με την περίπτωση 1 και επιπλέον αυτών, πρόσφατη βεβαίωση Ελληνικής Αρχής (Αστυνομικής ή Προξενικής) στην οποία δηλώθηκε η κλοπή ή η απώλεια, στην οποία αναφέρεται το αποτέλεσμα της διενεργηθείσας έρευνας.
https://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/dikaiologitika-diavatirion.html
Άρα ολίγον σκούρο το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ότι έχω και παλιό;
Αυτοί εκεί θα σε ρωτήσουν αν έχεις ξαναβγάλει διαβατήριο, εσύ θα τους πεις ότι έχεις αλλά του παλιού τύπου θα σου πουν ok και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Όλες οι άλλες περιπτώσεις (κλοπή, απώλεια κλπ.) αναφέρονται στα νέου τύπου διαβατήρια! βρέθηκα στην ίδια θέση πριν 2 μήνες για αυτό το ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Chronis: Βρε Χρόνη μου, ευχαριστώ που προσπαθείς να βοηθήσεις, αλλά δεν είμαι από τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα fora αντί για Google, το έχω ψάξει φυσικά, προσωπικές εμπειρίες ήθελα...

@JellyFish: Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δε νομιζω να σου ζητησουν το παλιο αφου εχει ληξει, αλλα ισως να θελουν να το δουν για να βεβαιωθουν οτι εχει ληξει(; ). Πηγαινε σε καποια αστυνομικη διευθυνση και ρωτα τους για να σιγουρευτεις κιολας. Αν ολα πανε καλα θα το εχεις σε 1 βδομαδα περιπου. Καλο ταξιδι!!! (προς seattle δεν θα πας ε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είδα τι λέει εδώ η σελίδα για δικαιολογητικά και χρειάζομαι αυτά από παράβολα.

- Για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 22 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 26,40 ευρώ (άνω των 14 ετών).

- Παράβολο Δημοσίου για τέλη εντύπου βιβλιαρίου: 53,00 ευρώ

- Παράβολο Δημοσίου για ταχυδρομικά τέλη: 5,00 ευρώ

Δηλαδή για να μη κάνω ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

Μπορώ να πάω στην Εφορία και να ζητήσω τι; :redface:

Αντί για παράβολα δύναται να κατατίθενται διπλότυπα είσπραξης από τις Δ.Ο.Υ., στα οποία θα εμπεριέχονται όλα τα ανωτέρω ποσά.

Να τους πω ότι θέλω να βγάλω διαβατήριο (βασικά είχα αλλά μου έληξε επειδή ήμουν μικρή ήταν για 3 χρόνια μόνο), και εκείνοι τι θα μου δώσουν; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αυτά τα παράβολα από την εφορία τα παίρνεις. Ααααχ...ακριβό το διαβατήριο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
:hmm:

Άρα παω και δίνω τα λεφτά στην Εφορία και μου δίνει διπλότυπα είσπραξης. Οκ Οκ.

Ααααχ...ακριβό το διαβατήριο!:)

Πολύ. :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά ίσως να μπορείς να γλιτώσεις τα ταχυδρομικά τέλη. Πάνε και στο αστ. τμήμα της περιοχής σου και κάνε μια ερώτηση.

Το κόστος του διαβατηρίου είναι αποτέλεσμα της εθνικής στρατηγικής: "Μένουμε Ελλάδα". Ένας λόγος παραπάνω να μην φύγει κάποιος έξω. Όλα τα έχουν σκεφτεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πήγα και τέλειωσα με το διαβατήριο. Τη Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου. Συνολικά τα έξοδα πήγαν στα 84 ευρώ. Όμορφα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Για ποια διάρκεια; Το πενταετές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ναι ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Έχοντας κάνει εξουσιοδότηση χρειάζεται η ταυτότητα εκτός από του εξουσιοδοτημένου ατόμου και εκείνου που είναι το διαβατήριο;
Επίσης πόσο καιρό παίρνει να βγει από την στιγμή που έχει τεθεί υπό επεξεργασία από το site;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top