Μπορεί ένα νέο format cd να σταματήσει την πειρατεία;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
YouTube - τοξικά απόβλητα - κατέβασε το

Οταν υπαρχουν μπαντες που τα λενε, γιατι να ξοδευω εγω το σαλιο μου;...

Εγω προσωπικα οσο και αν κατευβει η τιμη, και 50 λεπτα να παει που λεει ο λογος, παντα θα κατεβαζω μουσικη. Γιατι πολυ απλα δεν μπορω να αποκτισω ολα τα album των οπιων τα κομματια μ'αρεσουν, οσο φτηνα και αν πολουνται τα cd...
Εκτος αυτου, cd δεν θα παρω ευκολα, ακομα και στα 5 ευρο να παει... Προτιμω να ενισχυσω τον οπιωνδηποτε καλητεχνη πληρωνοντας εισιτιριο για το live του, αγοραζωντας μια μπλουζα η καπιο αλλο merchandise....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οχι βεβαια! ο,τι κλειδωνει ξεκλειδωνει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν όλοι που ασχολούνται με τη μουσική να έχουν τόσα εκατομμύρια € στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς και να πρέπει να δαπανήσεις 20€ για να αγοράσεις ένα CD από το οποίο θα αξίζουν τα 2-3 τραγούδια. Πώς γίνεται οι αλλοδαποί που τα πουλάνε 2-3€ μα κάνουν τέτοιους τζίρους, άσχετα αν τα πολλά λεφτά τα βγάζουν τα αφεντικά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseas897

Νεοφερμένος

Ο odysseas897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, πειρατεία είναι διαφήμηση...Προσωπικά τουλάχιστον, όταν ακούω έναν ωραίο δίσκο ή παίζω ένα παιχνιδι σπασμένο και μου αρέσει, σιγουρα το αγοράζω. Πρώτον για να στηρήξω τον καλλιτέχνη και τους δημιουργούς αλλά και για να αποκτήσω όλο το περιεχόμενο (booklet, online game κλπ...). Άλλωστε γιατί να πάρω γουρούνι στο σακί αγοράζοντας κάτι ακριβό που δεν ξέρω και τι θα μου προσφέρει;;;; Η πειρατεία είναι φίλος της δημιουργίας και όχι εχθρός...Όπως και η γνώση, καλό θα ήταν να διακινείται ελεύθερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν πεσουν οι τιμες του ψηφιακου υλικου και ανεβει η ποιοτητα του θα μειωθει η πειρατεια..

στα παιχνιδια πχ δεν μπορει να κανουν 60 ευρω..

10-20 ευρω το πολυ για καθε cd dvd θα ηταν οκ τιμη..

παίζω ένα παιχνιδι σπασμένο και μου αρέσει, σιγουρα το αγοράζω.
με 60 ευρω εγωποτε δεν ο αγοραζω..μονο αν αξιζει κατι,,και πεσει η τιμη ή αν εχει multiplayer κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οποιο φορματ και να φτιαξουν....Αργα η γρηγορα θα σπασει...
Το θεμα της περατειας ειναι βαθυτερο. Εαν θελουν να μειωσουν την πειρατεια και να αυξησουν τα εσοδα τους θα πρεπει να μειωσουν τις τιμες και να αυξησουν το περιεχομενο. Δεν μπορει να δινεις 20 ευρω για ενα σιντι μουσικης οπου το βιβλιαρακι δεν εχει καν τους στιχους. Ενα καλο παραδειγμα ηταν το cd των Evanescence(που λατρευω) οπου εβαλαν εξτρα τραγουδια στο cd. Στα παιχνιδια ειναι ακομα πιο παραλογες οι τιμες...60 ευρω...και παλι μονο με τα βασικα...και σου πετανε και μια collectors edition σε διπλασια τιμη. Κανονικα θα επρεπε η collectors να κανει το πολυ 60.
Πρεπει να καταλαβουν οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα για πεταμα... αντι να πολεμανε την πειρατεια θα επρεπε να την εκμεταλευτουν σε οφελος τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και να αυξησουν το περιεχομενο.
και την ποιοτητα των παιχνιδιων

παλια τα παιχνιδια ηταν περισσοτερο τεχνη,,τωρα ειναι ολο γραφικα και σκετα ψυχρα προιοντα για πουλημα που ισως λειτουργησουν με τον υπολογιστη σου..

οσο οι εταιριες ενδιαφερονται ΜΟΝΟ για τις πωλησεις -γρηγορο χρημα- και οχι για την ποιοτητα τοσο θα πεφτουν αυτες και θα αυξανεται η πειρατεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

webdev

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να κατατάξω έστω και ένα από τα χαζο-ποπάκια και ελαφροεντεχνολαϊκοποπχιπχοπραπ (επίσημη κατηγορία του mad σε βραβείο :P ) που έχει βγει από μια τραγουδιάρα ή ένα χαζοχαρούμενο συγκρότημα στην κατηγορία "τέχνη".

Τέτοια τραγουδάκια είναι για να περνάει η ώρα μπροστά σε ένα pc και για να βγάζουν χρήματα οι δισκογραφικές, τίποτα περισσότερο, ίσως και κάτι λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Τα cd πέθαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο η μουσική θα πουλιέται η πειρατεία θα τη συνοδεύει

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγω αν και γένικα δεν θεωρω πως η πειρατεία είναι απο την μεριά των χρηστών, αλλά των δισκογραφικων που πουλάνε ενα σιντι πάνω απο 10 ευρω.
Αν είχαν τα σιντι φθηνα, η πειρατεια δεν θα είχε νόημα.
Η άλλη λύση είναι να καταργηθει το σιντι ως μέσο πωλησης μουσικης και να επιστρεψουμε σε βινίλια των 12 ιντσων και ταυτοχρονη πωληση τραγουδιων μεσω ηλεκτρονικων καταστηματων και όχι παραπάνω απο 1 ευρω το τραγουδι.
Ετσι θα απολαμβάνουμε αγνό αναλογικό ήχο χωρις ψαλιδισματα κορυφών και εξώφυλλα διαμάντια, ενω θα αξίζει να δωσεις 20 ευρω για ενα αλμπουμ!
Ενώ όποιος θέλει θα μπορει να το έχει και ψηφιακά σε μια προσιτή τιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ΟΧΙ, σε καμία περίπτωση.
(και δεν αναφέρομαι μόνο σε οπτικά μέσα αλλά στα πάντα)

Brute-force (και όχι μόνο) τακτικές και τα μυαλά στα κάγκελα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top