• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διατροφή

triantk

Νεοφερμένος

Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι 15 ετων και εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας...:(:worry:
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν καποιος εχει μια αναλογη διατροφη δηλαδη πλουσια σε φυτικες ινες χωρις ομως να επιβαρυνει την αναπτυξη μου...:hmm:

Το ξεω οτι ειναι δυσκολο να εχει καποιος κατι τετοιο αλλα σκεφτηκα να ρωτησω γιατι ποτε δεν ξερεις...!!!:P

Ευχαριστω προκαταβολικα...!!

Υ.Γ : Αν το μηνυμα ειναι σε λαθος μερος τοτε :oops: και :sorry: !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω βοηθαει πολυ το πολυ νερο, τα ξερα και μη δαμασκηνα και το μελι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantk

Νεοφερμένος

Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τα ξερω αυτα...
Αλλα ένα καθημερινο διαιτολογιο θα ηταν πιο ευκολο να το ακολουθησω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Η μητέρα μου έλυσε αυτό το πρόβλημα τρώγοντας κάθε πρωί (και ενίοτε και βράδυ) all-bran δημητριακά με γάλα. Επίσης βοηθάνε τα σύκα, τα δαμάσκηνα και τα ακτινίδια από όσο γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και τα ακτινιδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantk

Νεοφερμένος

Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κατι σε διατροφη δηλαδη δεν βρισκετε?

Δεν πειραζει... Οι συμβουλες σας ομως μου ειναι πολυτιμες..!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Εχμ... Η άποψη μου είναι οτι για διατροφή θα πρέπει να πας σε ειδικό. Μην περιμένεις να βρεις από το ίντερνετ διατροφές κτλ, είναι λίγο άκυρο. Ο καθένας μπορεί να γράψει χωρίς να έχει καμία εμπειρία και να σε κάψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα στον τομέα αυτό, εκτός από περιόδους με άγχος ας πούμε. Αλλά επειδή έχω μανία με τις καθαρές τουαλέτες και θέλω να πηγαίνω στο σπίτι μου όσο γίνεται προσπαθώ να το προγραμματίζω.

Τα δημητριακά βοηθάνε, όχι μόνο All Bran, όλα. Επίσης τα φρούτα, δαμάσκηνα, ακτινίδια, πορτοκάλια. Αν φας τα δημητριακά και πιεις την πορτοκαλάδα σου σε καμιά ώρα θα πας στην τουαλέτα! Και τα όσπρια είναι καλά!

Αυτό για το νερό δεν το έχω διαβάσει, πολύ πιθανώς να έχει επιστημονική βάση! Με την εμπειρία όμως έχω διαπιστώσει πως βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantk

Νεοφερμένος

Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτο με της τουαλετες το εχω κι εγω αγαπητη μου φιλη...
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα πραγματα προγραμματιζονται? :D:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είναι πάρα πολύ απλό....
φροντίζεις να κάνεις μια διατροφή που θα περιλαμβάνει για πρωινό γιαούρτι με δημητριακά και κάποια στιγμή το απόγευμα ένα ακτινίδιο ή δαμάσκηνα.
Αν προσθέσεις και βραδυνό γιαούρτι με δημητριακά δεν χρειάζεσαι το φρούτο.
Αν τρως λοιπόν δυο φορές τη μέρα δημητρικά, πολύ σύντομα θα ρυθμιστεί το πρόβλημα αλλά θα πρέπει να μάθεις να τρως γενικά πράσινα λαχανικά, να πίνεις νερό, να τρως τα δημητριακά σου καθώς και όσπρια


Προσοχή στην κατανάλωση ακτινιδίων γιατί μεγάλες ποσότητες δημιουργούν ουρικό οξύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτο με της τουαλετες το εχω κι εγω αγαπητη μου φιλη...
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα πραγματα προγραμματιζονται? :D:hmm:

Ναι βρε, όλες αυτές οι τροφές που ανέφερα προσωπικά με βοηθάνε να ''ελέγχω'' πότε θα πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλώς το μικρό μας, την ομοιοπαθούσα! :)

Λοιπόν, καταλαβαίνω γιατί ζητάς ολόκληρο πρόγραμμα διατροφής, μιας και κάποιες φορές απλά θέλουμε οδηγίες... Μην αγχώνεσαι όμως, είναι πιο πολύ θέμα μικρών συνηθειών, παρά ολόκληρης διατροφής! :)

Σου παραθέτω κατ' αρχήν ένα άρθρο για τη δυσκοιλιότητα με συμβουλές, και ένα ακόμα εδώ...

Από προσωπική εμπειρία, προτείνω τα εξής:
1. Δημητριακά τύπου All Bran. Το δικό μου πρωινό είναι ένα κεσεδάκι γιαούρτι και μία-δυό χούφτες δημητριακά! Μετά πολύ νερό.
2. Μες στη μέρα πολλά υγρά, ειδικά νερό. Αν διαβάσεις εδώ, ειδικά κάτω-κάτω, λεέι "Πίνετε ικανοποιητική ποσότητα νερού. Τόσες φυτικές ίνες χωρίς αρκετά υγρά μπορεί να οδηγήσουν σε δυσκοιλιότητα. Σας συστήνουμε να πίνετε τουλάχιστον οκτώ ποτήρια νερό την ημέρα."
3. Το μεσημέρι να τρως πολλά λαχανικά. Δε λέω να βόσκεις μόνο, αλλά μην ξεχνάς τις σαλάτες! :)
4. Υποτίθεται ότι το πολύ (κόκκινο) κρέας και τα λευκά αμυλώδη (πατάτα, λευκό ρύζι, άσπρο ψωμί) επιδεινώνουν τη δυσκοιλιότητα. Ωστόσο μην τα αποκλείσεις για κανένα λόγο από τη διατροφή σου!!!
5. Ανάμεσα στα γεύματα ή σα μικρό σνακ, ή και σαν επιδόρπιο, τρώγε ξερά σύκα, δαμάσκηνα ή ακτινίδια. Η βιταμίνη C και οι πολλές τους φυτικές ίνες, σε συνδυασμό με νεράκι, θα κάνουν θαύματα!
6. Άλλα τρόφιμα, που μπορείς να προτιμάς, είναι το μαύρο "γερμανικό" ψωμί, τα προϊόντα ολικής αλέσεως, όσπρια, γενικά τα αποξηραμένα φρούτα, οι φλούδες φρούτων αλλά και της πατάτας...
7. Η γυμναστική και η κίνηση βοηθούν πολύ!
8. Πάνω απ' όλα, να πηγαίνεις με ηρεμία και όσο μπορείς χωρίς να αγχώνεσαι, για το αν θα ενεργηθείς ή όχι. Θα σε βοηθήσει το να καθιερώσεις μία ώρα της μέρας για αυτό, πχ το απόγευμα που κάθεσαι να διαβάσεις, φάε ένα συκαλάκι, πιες 1-2 ποτήρια νερό, και ξέχνα το. Κάποια στιγμή θα σε καλέσει μόνη της η φύση! ;)
9. Ό,τι αλλαγές κάνεις στη διατροφή σου, κάντο σιγά σιγά. Μην αυξήσεις ξαφνικά απότομα τις φυτικές ίνες, μην αποκλείσεις κανένα άλλο τρόφιμο. Απλά να προτιμάς όσα προανέφερα!

Πάνω απ' όλα μην αγχώνεσαι!!! :)
Μήπως με βάση όσα σου έγραψα, αναγνώρισες "λάθη" που έκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top