Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά τεχνολογία

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ελα ρε!!!!το Paratrooper!!!!!!!!!!!!!
συγκινηθηκα!!!!!!!!!!!!!!!!λολ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τι κόλλημα Θεέ μου στο δημοτικό με αυτά!!!!Ανεπανάληπτα!Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σήμερα τέτοια!Δεν νομίζω.... :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χαχαχαχα νομίζω έχω δει τέτοια, φάση είχαν :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η αδερφη μου μεγαλωσε με iPod Touch, εγω στην 4η δημοτικου κερδισα ενα cd player και ημουν ευτυχισμενος

Οπως επισης νιωθαμε γαματα οταν πηραμε κινητο Νοκια που μπορουσες να παιζεις και παιχνιδια (στυλ 3310) και φυσικα μετα η εγχρωμη οθονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια! Η τεχνολογία αναπτυσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, και εμείς σε λιγα χρονια δε θα χουμε ιδεα απο τη νεα τεχνολογια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αδερφη μου μεγαλωσε με iPod Touch, εγω στην 4η δημοτικου κερδισα ενα cd player και ημουν ευτυχισμενος

Οπως επισης νιωθαμε γαματα οταν πηραμε κινητο Νοκια που μπορουσες να παιζεις και παιχνιδια (στυλ 3310) και φυσικα μετα η εγχρωμη οθονη

To MP3 ξέχασες!!! :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Στα ενθύμια του πατέρα μου περιλαμβάνεται και ο πρώτος του υπολογιστής. Αυτός:


Λέγεται ZX SPECTRUM, είναι μοντέλο του 1982 και (παραδόξως) λειτουργεί ακόμα!
Αντιγράφω από τη Wikipedia:
Ο ZX Spectrum ήταν ένας 8-bitsοικιακός υπολογιστής που παρουσιάστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο το 1982 από την εταιρεία Sinclair Research, αποτέλεσε δε την μεγαλύτερή της επιτυχία, τόσο εμπορικά, όσο και για τις καινοτομίες που εισήγαγε στην έννοια της οικιακής διασκέδασης και χρήσης με υπολογιστή. Διαδέχθηκε τον επίσης δημοφιλή ZX81, έχοντας ως σημαντικότερα πλεονεκτήματα την έγχρωμη έξοδο για τηλεόραση και την μεγαλύτερη μνήμη RAM (16 ή 48 Kb). Στις αρχικές του εκδόσεις το χρώμα του ήταν μαύρο με μικρά γκρι πλήκτρα που έδιναν την αίσθηση γομολάστιχας. Το πακέτο πώλησης περιελάμβανε μια μονάδα που ήταν ένα πληκτρολόγιο, με ενσωματωμένες και τις εντολές της BASIC, το οποίο εμπεριείχε τον επεξεργαστή Z80 της Zilog και όλα τα ηλεκτρονικά του. Το τροφοδοτικό παροχής ισχύος ήταν εξωτερικό. Μπορούσε να απεικονίσει 32 στήλες επί 24 γραμμές κειμένου ενώ η ανάλυση οθόνης που υποστήριζε ήταν 256Χ192 pixels με δυνατότητα 8 χρωμάτων (μαζί με το μαύρο) και 2 επιπέδων φωτεινότητας. Για τη λειτουργία του απαιτούνταν επιπλέον ένα κοινό απλό κασετόφωνο ως μονάδα μαγνητικής αποθήκευσης/ανάγνωσης και μία έγχρωμη τηλεόραση ως μονάδα απεικόνισης. Το λειτουργικό σύστημα περιλαμβανόταν στη μνήμη ROM όπως επίσης και μία ειδική έκδοση της BASIC. Είχε και ήχο. Από λογισμικό, κυκλοφόρησαν συνολικά 21.000 τίτλοι. Ο μεγαλύτερος αριθμός αφορούσε παιχνίδια, αλλά και άλλες εφαρμογές όπως επεξεργαστές κειμένων, εκπαιδευτικά προγράμματα και γλώσσες προγραμματισμού. Ο εκτυπωτής ήταν θερμικός, δηλαδή για να τυπώσει έκαιγε το ειδικό χαρτί στα κατάλληλα σημεία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Χαχα! Ωραίο θέμα...λοιπόν παρεπιπτόντως εγώ προχθές, που ψαχούλευα τις ντουλάπες στο πατρικό μου βρήκα μία...
γραφομηχανή :eek:! Και θυμήθηκα που όταν ήμουν αρκετά μικρή, γύρω στα 10, την είχα ζητήσει ως πρωτοχρονιάτικο δώρο...εεεε και μου την ειχαν πάρει...Αισθάνθηκα τόσο μαθουσάλας...:redface: Στάθηκα και την κοίταξα για κάμποσα λεπτά σκεπτόμενη πώς θα μπορούσα να την αξιοποιήσω, μιάς που είναι και σε άριστη κατάσταση, αφού μετά από σύντομο διάστημα είχαμε πάρει τον πρώτο μας υπολογιστή...Τελικά κατέληξα να τη βάλω στη βιβλιοθήκη για decor....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αδερφη μου μεγαλωσε με iPod Touch, εγω στην 4η δημοτικου κερδισα ενα cd player και ημουν ευτυχισμενος

Οπως επισης νιωθαμε γαματα οταν πηραμε κινητο Νοκια που μπορουσες να παιζεις και παιχνιδια (στυλ 3310) και φυσικα μετα η εγχρωμη οθονη

Και ο παπούς μου μικρός ένιωθε γαμάτα όταν έφτιαξε πατίνι από τενεκεδάκια από γάλα so?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top