Σγουρά, σπαστά ή ίσια μαλλιά;

Σγουρά, σπαστά ή ίσια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Σγουρά

    Ψήφοι: 17 25.4%
  • Σπαστά

    Ψήφοι: 21 31.3%
  • Ίσια

    Ψήφοι: 28 41.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1.5%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ίσια μαλλιά. Είναι τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σε γυναικες μαρεσουν πολυ τα σπαστα-σγουρα μαλλια,ειδικα αν ειναι περιποιημενα και μακρια.Εχω και εγω σπαστα,προς σγουρα,και ομολογω οτι ειναι δυσκολο να πετυχω διαφορα χτενισματα,ισως επειδη δεν ειναι πολυ μακρια.Παντως ολοι μου λενε οτι μου πανε πιο πολυ τα ισια,επειδη εχω μικρο προσωπο,και το φυσικο μου,μου το "κρυβει" :redface:
Σε αντρες παντως,λατρευω τετοιου ειδους σπαστο https://tvdaily.com/wp-content/uploa...-Named-Face-of-Jimmy-Choo-Mens-Collection.jpg

To μαλλί του Κιτ μας έχει κάνει ζημιά, άσε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ε, οι γυναίκες σου έχουν τον πρώτο λόγο.:P

Εμένα το φυσικό μου είναι το σγουρό, αλλά τα ισιώνω.
Τα ισιωνα και εγω καθημερινα για πανω απο 10 χρονια με αποτελεσμα το μαλλι μου να γινει υπερβολικα frizzy και με λιγη υγρασια να γινομαι σαν θαμνος. Ειμαι τυχερη γιατι εχω χοντρη τριχα, αλλιως το μαλλι μου θα ηταν συνεχως καμενο και με ψαλιδα. Ασε που ειχα καταντησει σαν ναρκομανης και δεν μπορουσα να ζησω χωρις σιδερο ουτε μια μερα. Με το καταλληλο κουρεμα λατρεψα το κυμματιστο μαλλι μου! Προτεινω να πας σε stylist και να ρωτησεις τι θα ταιριαζε στην περιπτωση σου. Εγω εχω λατρεψει πλεον το lob (ή wob ή μακρυ κυμματιστο καρε) και το σιδερο το τρωνε οι αραχνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ παραμένω πιστή στο ίσιο, αν και το καλοκαίρι το διακόπτω για λίγο και τα ισιώνω, μόνο όταν είναι να βγω. Όλες τις άλλες εποχές τα ισιώνω ανελλιπώς. Τα άνοιξα κιόλας λίγο έτσι προς το καστανό. Μιας και άσπρισα, αφού θα τα έβαφα έτσι κι αλλιώς, είπα να κάνω κάτι διαφορετικό και να ξεφύγω λίγο από το μαύρο.

Αν βάλω γυαλιά μικρά σε μέγεθος και χωρίς περίβλημα (μιας και δεν επιδέχομααι φακούς επαφής), χρωματιστα ρούχα και βάψω τα μαλλιά μου κόκκινα, "κόβω" άνετα 10-12 χρόνια. Γιατί δεν το κάνω; Έχω συνηθίσει τον εαυτό μου με σκούρα μαλλιά και ρούχα και μεγάλα γυαλιά.

Πάντως το ίσιο μαλλί είναι το μόνο που δεν πρόκειται να αλλάξω ποτέ πάνω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ παραμένω πιστή στο ίσιο, αν και το καλοκαίρι το διακόπτω για λίγο και τα ισιώνω, μόνο όταν είναι να βγω. Όλες τις άλλες εποχές τα ισιώνω ανελλιπώς. Τα άνοιξα κιόλας λίγο έτσι προς το καστανό. Μιας και άσπρισα, αφού θα τα έβαφα έτσι κι αλλιώς, είπα να κάνω κάτι διαφορετικό και να ξεφύγω λίγο από το μαύρο.

Έχεις ωραία μάτια ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Έχεις ωραία μάτια ; :hmm:

Για εκείνον που με ενδιαφέρει να αρέσει, ναι.:P:P Αντικειμενικά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Για εκείνον που με ενδιαφέρει να αρέσει, ναι.:P:P Αντικειμενικά δεν ξέρω.
Το λέω επειδή ανάλογα με τα μάτια(μπιρμπιλωτά, σχιστά, σαν κουμπιά, μεγάλα, κτλ) που έχει ο καθένας ταιριάζει και το αντίστοιχο στυλ των μαλλιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το λέω επειδή ανάλογα με τα μάτια(μπιρμπιλωτά, σχιστά, σαν κουμπιά, μεγάλα, κτλ) που έχει ο καθένας ταιριάζει και το αντίστοιχο στυλ των μαλλιών.

Έχω ανατολικοασιάτικο στυλ (τύπου Κινέζας), μαύρα μαλλιά, σχιστά και μικρά μάτια, σταρένια επιδερμίδα. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ βέβαια να συνταιριάξω το στυλ των μαλλιών μου με τον ανάλογο σκελετο γυαλιών. Απλώς τα μεγάλα γυαλιά τα προτιμώ, αν και εχω μακρόστενο πρόσωπο, γιατί νιώθω ότι μου εξασφαλίζουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και δεν με κουράζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απλώς τα μεγάλα γυαλιά τα προτιμώ, αν και εχω μακρόστενο πρόσωπο, γιατί νιώθω ότι μου εξασφαλίζουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και δεν με κουράζουν.

Πωπω πόσο σε νιώθω! Φοράω και γω μεγάλα γυαλιά και δεν τα αλλάζω με τίποτα! Καμιά φορά, κάποια επιτήδεια γνωστή θα προσπαθήσει να το παίξει ότι και καλά ενδιαφέρεται "μα πότε επιτέλους θα βάλεις φακούς επαφής που είσαι με τα γυαλιά?", λες και πρέπει να δίνουμε λογαριασμό για το τι φοράμε, και κυρίως πότε θα το αλλάξουμε.:P Ναι έχω μυωπία και φοράω γυαλιά, και ναι υπάρχουν άνθρωποι που τους πάνε τα γυαλιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanu313

Νεοφερμένος

Η Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σγουρά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πωπω πόσο σε νιώθω! Φοράω και γω μεγάλα γυαλιά και δεν τα αλλάζω με τίποτα! Καμιά φορά, κάποια επιτήδεια γνωστή θα προσπαθήσει να το παίξει ότι και καλά ενδιαφέρεται "μα πότε επιτέλους θα βάλεις φακούς επαφής που είσαι με τα γυαλιά?", λες και πρέπει να δίνουμε λογαριασμό για το τι φοράμε, και κυρίως πότε θα το αλλάξουμε.:P Ναι έχω μυωπία και φοράω γυαλιά, και ναι υπάρχουν άνθρωποι που τους πάνε τα γυαλιά. :P

Ναι, όλοι/ες έχουν φαγωθει, γιατί ισιώνω τα μαλλιά μου, αφού τάχα μου πάει η μπούκλα και γιατί δεν βάζω φακούς επαφής ή γιατι δεν κάνω εγχείριση, αφού έχω πάρει τη γνώμη 3 οφθαλμιάτρων και μου είπαν ότι δεν επιδέχομαι εγχείρηση. Δεν επιδέχονται όλοι/ες για διάφορους λόγους. Ως γιατρός το ξέρεις.
Anyway! Με τα ίσια μαλλιά είχα τρέλα από κοριτσάκι. Με το χαρτζιλίκι που μου έδιναν οι γονείς μου, όταν ήμουν μαθήτρια λυκείου, πήγαινα μια φορά την εβδομάδα στο κομμωτηριο για ίσιωμα μαλλιών. Ακόμα και τη διετία που ήμουν Θεσσαλονίκη για μια επιμόρφωση, στην οποία έχω αναφερθεί σε ακαδημαϊκα θέματα του φόρουμ, επειδή ήμουν πιο πιεσμένη οικονομικά (όχι πως και τωρα είμαι πλούσια) δεν ψώνιζα τίποτα για τον εαυτό μου, αλλά την ισιωτική δεν την έκοψα. Είχα βρει ένα οικονομικό πακέτο με 25 ευρώ το μήνα 4 χτενίσματα (το ίδιο κι εδώ στην Αθήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Ανέκαθεν είχα θέμα με τα μαλλιά μου- πολύ φουντωτά και σπαστά- και περνούσα ώρες ολόκληρες ώστε να τα ισιώνω, ενώ ξόδευα όσα χρήματα μπορούσα σε ειδικά προιόντα για το σκοπό αυτό.
Τώρα που έγινα φοιτήτρια, με ένα μαγικό τροπο, έχω συμφιλιωθεί πλέον μαζί τους, σε ένα μεγάλο βαθμό τουλάχιστον. :P Πιστεύω κάθε τύπος μαλλιών έχει τη δική του ομορφιά και γοητεία. Δεν είναι άλλωστε ολίγον τι παράλογο οι σγουρομάλλες να τα θέλουν ίσια, αυτές που τα έχουν ίσια να τα μισούν και να τα θέλουν σγουρά κοκ; ..:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Ή εντελώς σγουρα (σε σημείο να μη χτενίζονται κ με το κατάλληλο styling ν είναι ως εχει) ή εντελώς ίσια..Το μαλλι που είναι σπαστο /κυματιστο είναι πολυ δυσκολο στη διαχείριση του (σας το λέει άνθρωπος με τέτοιο τυπο μαλλιου) .Τα χτενισματα δεν κρατάνε , φριζαρει ευκολα, χτενίζεται κ δν μπορεις να το κανεις styling ευκολα.. Οσες εχετε ίσια ή εντελώς σγουρά μαλλια σας ζηλεύω..ειστε πολυ τυχερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θα έδινα πάρα πολλά για να έχω σπαστά και κυρίως πυκνά μαλλιά. Με τσαντίζουν τα ίσια γιατί είναι και λεπτή η τρίχα και φαίνονται ακόμα λιγότερα. Έτσι τα έχω πάντα μακριά για να φαίνονται πολλά αλλά αυτό τα αποδυναμώνει και τελικά πάλι γυρνάω στα ίδια. Βλέπω την ξαδέλφη μου που έχει σγουρό πυκνό μαλλί και κάθεται και τα ισιώνει, καποτε είχε κάνει και μόνιμη ισιωτική πώς στο καλό λέγεται και φρικάρω. Κάποτε είχα κάνει περμανάντ και πραγματικά νομίζω οτι ήμουν το πιό όμορφο βερσιόν του εαυτού μου τότε (αν και η περμανάντ μού τα είχε κυριολεκτικά διαλύσει τα μαλλιά, βέβαια έγινε η αφορμή να βρω κάτι άλλο που υπήρχε, ένιγουει). Οπότε, ΘΕΛΩ ΣΓΟΥΡΑ ΜΑΛΛΙΑ!!!!:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως θελουμε ο,τι δεν έχουμε :P Μικρή είχα πολύ σγουρό μαλλί κ το ίσιωνα συνέχεια. Τώρα έχει γίνει σπαστό το μαλλί μου. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μ’αρεσει αλλά σίγουρα θα το ήθελα πιο πυκνό και με πιο δυνατή τρίχα. Πάντως ίσιο δεν θα ήθελα :redface: Μ’αρεσει να έχει λίγο όγκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μωρό είχα δαχτυλίδια, εφηβεία ίσιωσαν :P για ένα λόγο και μετά την εφηβεία γύρω στα 18-19 έγινε σπαστό το μαλλί μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μωρό είχα δαχτυλίδια, εφηβεία ίσιωσαν :P για ένα λόγο και μετά την εφηβεία γύρω στα 18-19 έγινε σπαστό το μαλλί μου :redface:

Οι ορμόνες φταίνε,αυτές παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο. Και εμενα στην εφηβεία άλλαξε το μαλλί και μου έχουν πει ότι αν ας πούμε μείνεις έγκυος, υπάρχει παλι περίπτωση να αλλάξει το μαλλί λόγω των ορμονών :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Οι ορμόνες φταίνε,αυτές παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο. Και εμενα στην εφηβεία άλλαξε το μαλλί και μου έχουν πει ότι αν ας πούμε μείνεις έγκυος, υπάρχει παλι περίπτωση να αλλάξει το μαλλί λόγω των ορμονών :hmm:

Άστα να πάνε, κατά την εφηβεία ξεκινάν τον χορό τους :redface:. Ναι σε μεταβατικές φάσεις όλο και κατι θα αλλάξει πάνω μας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ πάλι που έχω σγουρό μαλλί , θα προτιμούσα να είχα ίσια . Είναι υπερβολικά δύσκολο μαλλί ειδικά στο χτένισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Εγώ πάλι που έχω σγουρό μαλλί , θα προτιμούσα να είχα ίσια . Είναι υπερβολικά δύσκολο μαλλί ειδικά στο χτένισμα!


Σγουρομαλα σαν κανισάκι; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top