• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιατρική: Σχολή δημιουργίας ψώνιων ;

Πιστεύετε ότι οι Έλληνες φοιτητές ιατρικής και οι νέοι ιατροί είναι ψώνια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 66.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 33.3%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


Έχω τελειώσει εδώ και μερικούς μήνες την ιατρική σχολή και με λύπη διαπιστώσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των φοιτητών αλλά κυρίως των απόφοιτων είναι ψωνισμένοι σε βαθμό επικίνδυνο. Για τους μεγαλύτερους ιατρούς νομίζω γνώμη έχετε όλοι άποψη οπότε δε θα αναφερθώ.

Κάθονται τελειώνουν την σχολή και χωρίς λόγο κανέναν γράφονται στον ιατρικό σύλλογο για να πάρουν ταυτότητα ιατρική και να την δείχνουν από δω και από εκεί. :worry: Μου είπαν και μένα να γραφτώ και τους λέω αφού θα πάω αγροτικό ποιος ο λόγος να γραφτώ αφου θα ξεγραφτώ και μου λένε για να πάρεις ταυτότητα κοιτα ποσο ωραία είναι.......

Το παίζουν αυθεντίες σε ότι ιατρικό πράγμα υπάρχει...... :confused: και πάνε στα συνέδρια από δω και από εκεί καθώς και σε σεμινάρια δίνοντας ένα σωρό λεφτά.

Επίσης πολλοί πριν καν τελειώσουν την σχολή κολλάνε τα ηλίθια ιατρικά αυτοκόλλητα στα αμάξια τους. Mάλιστα μερικοί που έχουν λεφτά ράβουν ονοματα σην ποδιά τους, παίρνουν ακριβά Litmann ακουστικά, οξύμετρα και ένα σωρό άχρηστα πράγματα.

Το χειρότερό είναι ότι παιδιά που έχουν αρχίσει αγροτικό λένε ότι δε τους δίνουν τίποτα και παρνουν μισθό πάνω από 1000 ευρώ. (πολλοί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι είμαστε σε κρίση και ότι 1000 ευρώ είναι αρκετά λεφτά και πρέπει να είναι ευχαριστημένοι).-- παίρνουν πιο πολλά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

:hmm:

Πιστεύω ότι στην σχολή παίζει αρκετό κουτόχορτο από καθηγητές και μη για την ανωτερότητα των ιατρών (και μικρούς Θεούς μας είχε πει κάποιος) αλλά πίστευα πως στην σημερινή ημέρα τα παιδιά θα μπορούσαν να φιλτράρουν και να αποβάλουν αυτές τις πληροφορίες αλλά δυστυχώς κατά την γνώμη μου αυτό δε συμβαίνει. Αντιθέτως έχει επιδεινωθεί...

Πιστεύω ότι στην πιο δύσκολη θέση βρίσκονται αυτοι΄που δουλέύουν με ιατρούς (πχ νοσηλευτές, φαρμακευτικοί αντριπρόσωποι, τεχνικοί κοκ) και ότι το πιο δύσκολο μέρος της δουλειάς του είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κοίταξε σαφώς υπάρχουν κατηγορίες 2 ειδών στην Ιατρική 1) αυτοί που πάνε γιατί το γουστάρουν σαν επάγγελμα και έχουν την ταπεινότητα να ασκήσουν την ιατρική επιστήμη 2)τα ψώνια που πάνε για να κάνουν καριέρα,να βγάλουν φράγκα,και να το παίξουν ιστορία στους άλλους.Αυτοί δεν υπάρχουν μόνο ιατρική αλλά παντού νομική,ΗΜΜΥ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να σου πω...
Εγω γενικα ειμαι της αποψης "ου μπλεξεις με γιατρους και δικηγορους"
Πολλοι πατουν πανω στις γνωσεις τους και μας τρωνε τα λεφτα, μας κανουν και ζημια. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που σε τρεχουν ανευ λογου και αιτιας. Δε λεω πως ειναι ολοι... σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι! αλλα δυστυχως παρα πολλοι παρασυρονται και τους βγαινει κακη φημη...
Τωρα για πολυ νεους δεν ξερω να σου πω. Εγω όπου δω πολυ νεο, οπου φυγει φυγει. Νοωντας κατω των 45...

Ο πιο νεος που γνωρισα κι εμεινα εκει ειναι ο γυναικολογος μου. Οταν τον γνωρισα θα ταν δε θα ταν 40αρης. Ηταν στο πολυ ξεκινημα του κ βαραγε μυγες στο ιατρειο. Τωρα τρεχει κ δε φτανει. Αλλα δεν αλλαξε ποτε σταση. Ηταν παντα ταπεινος, σοβαρος, ειλικρινης και αναλυτικος. Ποτε δε με ξεπεταξε και ποτε δε μου πε αρλουμπες. Και δευτερο εξισου σημαντικο:παντα ιδιωτικα πηγαινα και παντα χρησιμοποιουσα το ταμειο μου ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Ποτε δε μου ζητησε παραπανω κ για εξετασεις εγω η ιδια του ζητουσα να μου συστησει κ μου συστηνε παντα κατι καλο. Επισης ποτε δε μου συστησε αλλο γιατρο αλλησ ειδικοτητασ, παρα με δικη μου επιμονη. Θεωρει πως δεν ειναι καλο να συστηνει γιατι μπορει να βρει κ τον διαολο του.

Μια χαρα και συμπαθεστατος. Δεν ξερω, εγω κολλησα κ δε θα τον αλλαζα...


Δυο φορες στη ζωη μου μου χει τυχει να θελω να χτυπησω γιατρους αλλα κυριως κατι νοσηλευτριες του κωλου. Ειχα ξεσηκωσει τον οροφο, αξεχαστο θα μου μεινει. Ηρεμησα οταν ηρθε ο διευθυντης του τμηματος. Αυτες το παιζαν χειροτερα απο γιατρους. Ψωνια και αχρηστεσ. Σε ιδιωτικο νοσοκομειο και εγινα ΕΓΩ νοσηλευτρια, τοσο ζωντοβολα ηταν. Πιο πολυ ψωνια κατι νοσηλευτες θα ελεγα... Οχι τοσο γιατρους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Φωκιωνος αυτα που γραφεις εμενα μου φαινονται εντελως φυσιολογικα.Ειναι η πορεια που κανουν ολοι οι φοιτητες σε ολες τις σχολες.

quote (και μικρούς Θεούς μας είχε πει κάποιος)
Ειναι λειτουργημα.Εχετε πραγματικη δυναμη και εξουσια.
Το θεμα ειναι αυτο που ειπε ο ιπποκρατης
«ιητροί φήμη μεν πολλοί, έργω δεν πάγχυ βαιοί: Γιατροί κατά την φήμη, μεν, πολλοί, κατά , δε, το έργο ελάχιστοι»
Θελω να πω πως τα πραγματα μονοι σας τα εχετε εξευτελισει.
Η επιστημη σας τα χαριζει ολα απλοχερα αλλα νομιζετε οτι εσεις τα βρηκατε μονοι σας και σας τα οφειλει ολα η κοινωνια να πουμε
Υπαρχουν ομως πολλες φωτεινες εξαιρεσεις.Γιατροι που θα μεινουν για το κοινωνικο τους εργο και το επιστημονικο τους και που πραγματικα αγαπησανε και τιμησανε το επαγγελμα τους.
Ενας απο αυτος ειναι και ο Παξινος ο Γιωργος που διαβαζω τωρα το μυθιστορημα του και εχω να πω τα καλυτερα σε διεθνες επιπεδο.Μιλαγε για την δουλεια του και εκλαιγε,οχι σαν τη ροζ λιστα με τους γιατρους ,τα κοτερα και τα οργια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Από πού και ως πού είναι άχρηστο το οξύμετρο; Εγώ από το 4ο έτος έχω και το χρησιμοποιώ.
Στηθοσκόπιο επίσης είναι χρήσιμο από τα φοιτητικά χρόνια, το να πάρει κάποιος ένα ακριβότερο μοντέλο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ψώνιο και προτρέχει. Εγώ πήρα το Classic και μετανιώνω που δεν έδωσα λίγα παραπάνω χρήματα για να πάρω το άλλο με τους 2 κώδωνες που είναι ταυτόχρονα και παιδιατρικό. Τώρα απλά κάποια στιγμή θα πάρω ΚΑΙ παιδιατρικό στηθοσκόπιο. Έλεγα μάλιστα να μαζέψω λεφτά να το πάρω το Πάσχα, αφού κάπου εκεί είναι και η κλινική άσκηση της παιδιατρικής του 6ου έτους και κατά 99% θα κάνω παιδιατρική και σαν ειδικότητα. Δεν νομίζω ότι αυτό με κάνει δήθεν αυθεντία...

Και νευρολογικό σφυράκι έχω, και οφθαλμοσκόπιο, και νυστέρι και λαβίδα και βελονοκάτοχο, και στυλό-φακό, και scrubs από το 5ο έτος. Έχω προλάβει να τα κάνω απόσβεση στα χρόνια σπουδών μου; Όχι. Θα τα κάνω; Ναι. Έκανα λάθος που τα αγόρασα από τώρα; Does it really matter?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι να σου πω...
1)Εγω γενικα ειμαι της αποψης "ου μπλεξεις με γιατρους και δικηγορους"
2)Δυο φορες στη ζωη μου μου χει τυχει να θελω να χτυπησω γιατρους αλλα κυριως κατι νοσηλευτριες του κωλου. Ειχα ξεσηκωσει τον οροφο, αξεχαστο θα μου μεινει. Ηρεμησα οταν ηρθε ο διευθυντης του τμηματος. Αυτες το παιζαν χειροτερα απο γιατρους. Ψωνια και αχρηστεσ. Σε ιδιωτικο νοσοκομειο και εγινα ΕΓΩ νοσηλευτρια, τοσο ζωντοβολα ηταν. Πιο πολυ ψωνια κατι νοσηλευτες θα ελεγα... Οχι τοσο γιατρους..

1)συμφωνώ ο δικηγόρος και ο ιατρός αχρείαστος να είναι :P
2)σε ποιο νοσοκομείο αν επιτρέπεται?Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες γιατροί του δημοσίου εργάζονται παράνομα ως διπλοθεσίτες σε ιδιωτικές κλινικές προκαλώντας διπλή ζημιά αφενός γιατί δεν φορολογούνται για τις υπηρεσίες τους στην ιδιωτική κλινική όντας παράνομοι αφετέρου γιατί στερούν μια θέση απασχόλησης απο συνάδελφο τους

Σημείωμα συντονιστή: Απαντήσεις μόνο σε προσωπικό μήνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά αυτό με τον εξοπλισμό είνια σύνηθες φαινόμενο. Το βλέπω και στη δική μου σχολή που τα σκάνε όλοι σε ακριβά pc "γιατί είναι για τη δουλειά τους" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε littman στηθοσκόπιο από τη σχολή, γιατί ο ΣΦΙΑ κάτι κάνει ακόμα εκτός από καταλήψεις. :redface:

Δεν ξέρω από ποιότητες ακουστικών, τα littman θεωρούνται γενικά τα καλύτερα. Έχω άσχημη εμπειρία με σφυράκι της πλάκας που αποσυναρμολογήθηκε και πρέπει να πάρω καινούριο, οπότε μάλλον υπάρχει πραγματικά διαφορά στην ποιότητα. Άσε που μου έβγαινε η πίστη να βγάλω αντανακλαστικά :P

Πάντως αυτά είναι γενικεύσεις. Παντού θα υπάρχουν οι ψωνισμένοι ή οι καλοί. Δεν έχει να κάνει με τη σχολή. Εκείνους που φοβάμαι περισσότερο μην κάνουν καμιά βλακεία, είναι όσοι πορεύονται με τρομερή αυτοπεποίθηση. Τους θεωρώ επίφοβους ότι θα κάνουν χοντρή πατάτα, ελπίζω μόνο να μην κινδυνέψει κανένας άνθρωπος.

Off: Φοκο!! Να πάρω σφυράκι τύπου Babinski; Νομίζω ότι έχουν την καλύτερη ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά αυτό με τον εξοπλισμό είνια σύνηθες φαινόμενο. Το βλέπω και στη δική μου σχολή που τα σκάνε όλοι σε ακριβά pc "γιατί είναι για τη δουλειά τους" :P

....αλλά το LoL έχει πολύ χαμηλότερα specs απ' ό,τι υπολόγιζαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
....αλλά το LoL έχει πολύ χαμηλότερα specs απ' ό,τι υπολόγιζαν...

lol@500fps master race
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχουμε littman στηθοσκόπιο από τη σχολή, γιατί ο ΣΦΙΑ κάτι κάνει ακόμα εκτός από καταλήψεις. :redface:

Δεν ξέρω από ποιότητες ακουστικών, τα littman θεωρούνται γενικά τα καλύτερα. Έχω άσχημη εμπειρία με σφυράκι της πλάκας που αποσυναρμολογήθηκε και πρέπει να πάρω καινούριο, οπότε μάλλον υπάρχει πραγματικά διαφορά στην ποιότητα. Άσε που μου έβγαινε η πίστη να βγάλω αντανακλαστικά :P
.

και εγώ λιτμαν έχω τα αλλα δεν ακούγονται απλά λέω για μερικούς που παίρνουν ηλεκτρονικά Litmann και μάλιστα την έκδσοη με το bluetooth για να χρησιμοποιήσεις το bluetooth παλιά έρπεπε να πληρώσεις μια εφαρμογή που έκανε 500 ευρώ... (ήταν δηλάδη άχρηστό)

. Ο επαγγελματίας καλώς θα τα πάρει αλλά ο φοιτητής το θεωρώ υπερβολικό.



Στην σχολή είχα αυτό το είχα αγοράσει από ένα μαγαζί κάπου στα 20 ευρώ


το μόνο κακό είναι ότι είναι βαρύ το καλό είναι ότι έχει βίδες για καρφίτσα και ένα βουτσάκι που παίζει το ρόλο του βαβακιού.

θα παραγγείλω αυτά όμως τώρα


από το ebay 22 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα γιατι τα αγοραζετε; Εδω δεν εχω δει κανεναν φοιτητη ιατρικης ή ειδικευομενο να κουβαλει πανω του εργαλεια. Μονο 2 πραγματα φερουν πανω τους, pager και κινητο αν και το pager πλεον κοντευει να εκλειψει. Ενας που κανει ειδικοτητα ορθοπεδικου χειρουργου με ειδικευση στα ποδια τι το θελει το στηθοσκοπιο ή ολα τα υπολοιπα που παραθεσατε; Στο νοσοκομειο ολα αυτα ειναι διαθεσιμα, δεν χρειαζεται να τα κουβαλαει καποιος μαζι του ολη την ωρα. Και πολλα απο αυτα που παραθεσατε αφορουν συγκεκριμενες ειδικοτητες. Ενας ουρολογος δεν χρειαζεται να εξεταζει με σφυρακι τα νευρα στα ποδια. Αδικα ξοδευετε τα λεφτα σας εδω και εκει. Οι χειρουργοι που συνεργαζομαι στην τσαντα τους εχουν λαπτοπ, ταμπλετ, εγγραφα, στυλο και πανω τους pager και κινητο. Τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από το 4ο ως το 6ο έτος οι φοιτητές περνάνε από όλες τις κλινικές οπότε θα πρέπει να έχει τον εξοπλισμό που απαιτεί κάθε κλινική. Το σφυράκι είναι εργαλείο βασικής κλινικής εξέτασης οπότε πρέπει όλοι να ξέρουν να το χρησιμοποιούν. Πρακτικά χρειάζεται στην Παθολογία, στην νευρολογία, στην νευροχειρουργική και στην παιδιατρική αλλά στα πλαίσια της κλινικής εξέτασης ο κάθε κλινικός πρέπει να έχει δυνατότητα να το χρησιμοποιήσει. Το ακουστικό είναι προέκταση του κλινικού μπορεί να μην χρησιμοποιείται σε πολλές ειδικότητες αλλά όλοι πρέπει να ξέρουν κάποια βασικά θέματα.

Στα πλαίσια του νοσοκομείου συνήθως υπάρχει άνθρωπος για εκτίμηση νευρολογική αλλά στα πλαίσια αγροτικού ή ιατρείου ίσως δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα συνεπω΄ς πρέπει να έχεις σφαιρικές γνώσεις και όχι μόνο της ειδικότητας σου. Δε μπορείς να αφήσεις τον ασθενή χωρίς να τον ακούσεις με το ακουστικό γιατί δεν είναι η ειδικότητα σου. Μπορεί οι χειρούργοι να μη τα κουβαλάνε συνέχεια μαζί τους αλλά έχουν κάπου ένα φυλαγμένο και έχουν και την ασφάλεια του νοσοκομείου (πχ ζητάνε καρδιολογική εκτίμηση) . Ένας ορθοπαιδικός αλλά και κάθε χειρουργός θα χρησιμοποιήσει το ακουστικό για να εξετάσει πνευμόνια, κοιλιά μετεγχειριτικά αλλά και αρτηρίες. Στα επίπεδα εξωτερικού ιατρείου δε χρειάζεται κατά βάση.

Τα σφυράκια που παρέθεσα πάνω τα πολλά τα θέλω γιατί θέλω να γίνω νευρολόγος και πρέπει να πειραματιστώ σε όλα για να τα μάθω. Πρακτικά με το σφυράκι το απλό κάνεις την δουλειά σου. Πάντως προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα το ακουστικό που είναι ρεζέβρα στις κλινικές για θέματα υγιεινής.

Όσο αφορά το tablet το θεωρώ Must Ηave αλλά στην Ελλάδα επειδή κατά βάση είναι γέροι οι διευθυντές δε ξέρουν να τα χρησιμοποιούν ακόμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σε πολλές σχολές υπάρχει ψωνισμένος κόσμος.Έχει να κάνει με τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα γιατι τα αγοραζετε; Εδω δεν εχω δει κανεναν φοιτητη ιατρικης ή ειδικευομενο να κουβαλει πανω του εργαλεια. Μονο 2 πραγματα φερουν πανω τους, pager και κινητο αν και το pager πλεον κοντευει να εκλειψει. Ενας που κανει ειδικοτητα ορθοπεδικου χειρουργου με ειδικευση στα ποδια τι το θελει το στηθοσκοπιο ή ολα τα υπολοιπα που παραθεσατε; Στο νοσοκομειο ολα αυτα ειναι διαθεσιμα, δεν χρειαζεται να τα κουβαλαει καποιος μαζι του ολη την ωρα. Και πολλα απο αυτα που παραθεσατε αφορουν συγκεκριμενες ειδικοτητες. Ενας ουρολογος δεν χρειαζεται να εξεταζει με σφυρακι τα νευρα στα ποδια. Αδικα ξοδευετε τα λεφτα σας εδω και εκει. Οι χειρουργοι που συνεργαζομαι στην τσαντα τους εχουν λαπτοπ, ταμπλετ, εγγραφα, στυλο και πανω τους pager και κινητο. Τιποτα αλλο.

Στο εξωτερικό δεν είσαι;
Εδώ δυστυχώς καλά καλά ούτε τα αναλώσιμα δεν είναι διαθέσιμα (ξέρεις πόσες φορές έχουμε φέρει γάντια ή μάσκες μιας χρήσης από το σπίτι? Εγώ κάποια στιγμή μέχρι και το πιεσόμετρο είχα κουβαλήσει!), πόσο μάλλον αυτά που χρησιμοποιούνται συνεχώς. Οι ειδικευόμενοι έχουν πάντα στηθοσκόπιο, οξύμετρο, κάποιοι έχουν εξεταστικό φακό (αν σιχαίνονται να πιάσουν το κινητό με τα γάντια που εξετάζουν, που μου φαίνεται νορμάλ αντίδραση), και από εκεί και πέρα το τι παραπάνω θα έχουν ποικίλλει. Ακόμα και να μην αγοράζαμε τίποτα οι φοιτητές και να δανειζόμασταν από τους ειδικευόμενους, η αναλογία φοιτητών προς ειδικευόμενους είναι 4 ή 5 προς 1, μιλάμε για τεράστιες καθυστερήσεις κατά την εξέταση. Συν του πόσο δυσλειτουργικό είναι να περιστοιχίζεται ο καθένας που προσπαθεί να βγάλει δουλειά από ένα τσούρμο που ο ένας θα θέλει οξύμετρο, ο άλλος στηθοσκόπιο, ο τρίτος να δει τον φάκελο, ο τέταρτος να ρωτήσει κάτι κ.ο.κ.

Οπότε στηθοσκόπιο, οξύμετρο, ποδιά ή scrubs (κι αυτά το νοσοκομείο τα δίνει εκεί?), είναι must have από την στιγμή που μπαίνεις στις κλινικές. Τα υπόλοιπα που ανέφερα όπως σφυράκι, λαβίδες, βελονοκάτοχο, οφθαλμοσκόπιο, ίσως δεν είναι τόσο απαραίτητα στην φοιτητική ζωή, αλλά προσωπικά προτιμώ να έχω τα δικά μου που ξέρω ότι με βολεύουν και κάνω καλύτερα την δουλειά μου, παρά να περιμένω να χρησιμοποιήσω τα ξεχαρβαλωμένα και μισοχαλασμένα του νοσοκομείου για ΔΧ που φυλάσσονται ακριβώς και μόνο για αυτό τον σκοπό. Στο αγροτικό επίσης δεν ξέρω τι ελλείψεις υπάρχουν, οπότε πάλι κάποια από αυτά αγοράζονται τότε.

Τέλος να πω για τα στηθοσκόπια ότι τα Littmann είναι αυτά που ακούγονται στην πιάτσα (τα μουράτα που θα έλεγε και ο Φόκος :P ), αλλά προσωπικά επειδή έχω χρησιμοποιήσει και Gima, θεωρώ μακράν καλύτερα τα δεύτερα, και έρχονται και πολύ πιο φτηνά.

Δεν ξέρω τι έχει γίνει με το στηθοσκόπιό μου αλλά τις τελευταίες εβδομάδες μου κάνει κάτι νερά, κυρίως όταν παίρνω πιέσεις και δεν μπορώ να ελέγξω τελείως τις κινήσεις, μάλλον ψιλοκινείται η βαλβίδα που ρυθμίζει την ακουστική του κώδωνα και καταλήγω να μην ακούω καλά, ειδικά την συστολική. :( Σίγουρα δεν είναι τα αυτιά μου γιατί στο αναλογικό πιεσόμετρο που έχουμε στο σπίτι και έχει ενσωματωμένο ένα στηθοσκόπιο της πλάκας, ακούω μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ένας ορθοπαιδικός αλλά και κάθε χειρουργός θα χρησιμοποιήσει το ακουστικό για να εξετάσει πνευμόνια, κοιλιά μετεγχειριτικά αλλά και αρτηρίες.

Επειδη συνανστρεφομαι καθημερινα με ορθοπαιδικους δεν εχω δει ουτε εναν με ακουστικο. Ουτε μια φορα. Ουτε στα εξωτερικα ιατρεια, ουτε στα ιδιωτικα τους ιατρεια, ουτε καπου αλλου. Μονο οταν εχουν χειρουργεια εχουν ενα μικροσκοπικο μεταλλικο κουτι οπου εχουν τα γυαλια τους.

Στο εξωτερικό δεν είσαι;
Ναι
Εδώ δυστυχώς καλά καλά ούτε τα αναλώσιμα δεν είναι διαθέσιμα (ξέρεις πόσες φορές έχουμε φέρει γάντια ή μάσκες μιας χρήσης από το σπίτι? Εγώ κάποια στιγμή μέχρι και το πιεσόμετρο είχα κουβαλήσει!), πόσο μάλλον αυτά που χρησιμοποιούνται συνεχώς. Οι ειδικευόμενοι έχουν πάντα στηθοσκόπιο, οξύμετρο, κάποιοι έχουν εξεταστικό φακό (αν σιχαίνονται να πιάσουν το κινητό με τα γάντια που εξετάζουν, που μου φαίνεται νορμάλ αντίδραση), και από εκεί και πέρα το τι παραπάνω θα έχουν ποικίλλει. Ακόμα και να μην αγοράζαμε τίποτα οι φοιτητές και να δανειζόμασταν από τους ειδικευόμενους, η αναλογία φοιτητών προς ειδικευόμενους είναι 4 ή 5 προς 1, μιλάμε για τεράστιες καθυστερήσεις κατά την εξέταση. Συν του πόσο δυσλειτουργικό είναι να περιστοιχίζεται ο καθένας που προσπαθεί να βγάλει δουλειά από ένα τσούρμο που ο ένας θα θέλει οξύμετρο, ο άλλος στηθοσκόπιο, ο τρίτος να δει τον φάκελο, ο τέταρτος να ρωτήσει κάτι κ.ο.κ.

Φανταζομαι οτι πριν την κριση η κατασταση ηταν διαφορετικη; Μου φαινεται εντελως παραλογο να κουβαλας ενα σωρο τετοια αντικειμενα οταν εισαι φοιτητης. Δεν γνωριζεις καν σε τι ειδικοτητα θα καταληξεις και το πιο πιθανο ειναι ολα αυτα να καταχωνιαστουν σε καποιο ντουλαπι. Επειδη χρησιμοποιω πολλα γωνιομετρα και δυναμομετρα στο ιατρειο, ειναι σαν να λες να γεμιζω την τσαντα μου τετοια και να τα κουβαλαω εδω και εκει.

Οπότε στηθοσκόπιο, οξύμετρο, ποδιά ή scrubs (κι αυτά το νοσοκομείο τα δίνει εκεί?), είναι must have από την στιγμή που μπαίνεις στις κλινικές. Τα υπόλοιπα που ανέφερα όπως σφυράκι, λαβίδες, βελονοκάτοχο, οφθαλμοσκόπιο, ίσως δεν είναι τόσο απαραίτητα στην φοιτητική ζωή, αλλά προσωπικά προτιμώ να έχω τα δικά μου που ξέρω ότι με βολεύουν και κάνω καλύτερα την δουλειά μου, παρά να περιμένω να χρησιμοποιήσω τα ξεχαρβαλωμένα και μισοχαλασμένα του νοσοκομείου για ΔΧ που φυλάσσονται ακριβώς και μόνο για αυτό τον σκοπό. Στο αγροτικό επίσης δεν ξέρω τι ελλείψεις υπάρχουν, οπότε πάλι κάποια από αυτά αγοράζονται τότε.

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Ουτε scrubs δεν σας παρεχουν?!?!?! Τι λες τωρα?!?!
Εδω τα παιρνεις για την πλακα σου! Η δουλεια μου απαιτει scrubs μονο στα χειρουργεια αλλα αν μου χυθει ο καφες στα ρουχα ή δεν νιωθω ανετα με τα δικα μου ρουχα, παω και αλλαζω σε scrubs.

Γενικα η κατασταση που παρουσιαζετε ειναι σαν κατι ψωνισμενους που βλεπω εδω με τα στηθοσκοπια κρεμασμενα γυρω απο τον λαιμο να πηγαινουν για καφε ή φαγητο 10 τετραγωνα παρακατω απο το νοσοκομειο ή σαν κατι αλλους ηλιθιους που κυκλοφορουν εξω στον δρομο με scrubs και ενας θεος ξερει αν τα αλλαζουν οταν επιστρεφουν στο νοσοκομειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι πριν την κριση η κατασταση ηταν διαφορετικη; Μου φαινεται εντελως παραλογο να κουβαλας ενα σωρο τετοια αντικειμενα οταν εισαι φοιτητης. Δεν γνωριζεις καν σε τι ειδικοτητα θα καταληξεις και το πιο πιθανο ειναι ολα αυτα να καταχωνιαστουν σε καποιο ντουλαπι. Επειδη χρησιμοποιω πολλα γωνιομετρα και δυναμομετρα στο ιατρειο, ειναι σαν να λες να γεμιζω την τσαντα μου τετοια και να τα κουβαλαω εδω και εκει.

Όχι, απ όσο ξέρω δεν ήταν πριν την κρίση διαφορετικά, πέραν του ότι για κάποια χρόνια, λόγω κάποιου κονδυλίου, η σχολή αγόραζε στους φοιτητές στηθοσκόπια στο 4ο έτος (σταμάτησε όμως το 2009 ή το 2010 αν θυμάμαι καλά. Εγώ πέρασα το 2011). Αν ήταν διαφορετικά, θα είχαν ξεμείνει τέτοια αντικείμενα στα νοσοκομεία αφού δεν είναι μίας χρήσης, έστω για όσους τα έχουν ανάγκη. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.


:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Ουτε scrubs δεν σας παρεχουν?!?!?! Τι λες τωρα?!?!
Εδω τα παιρνεις για την πλακα σου! Η δουλεια μου απαιτει scrubs μονο στα χειρουργεια αλλα αν μου χυθει ο καφες στα ρουχα ή δεν νιωθω ανετα με τα δικα μου ρουχα, παω και αλλαζω σε scrubs.

Όχι, δεν μας δίνουν scrubs, ούτε καν στους εργαζόμενους. Υπάρχουν πλυντήρια στο υπόγειο του νοσοκομείου όπου γιατροί και νοσηλεύτριες αφήνουν τις ποδιές τους (όχι scrubs), αλλά αμφιβάλλω ότι τους τις παρέχει το νοσοκομείο, απλά για καλύτερη υγιεινή τις αφήνουν να πλυθούν εκεί και τις φοράνε την επομένη. Σε 1-2 κλινικές (παιδοχειρουργική και νευροχειρουργική) που θέλαμε να μπούμε σε αποστειρωμένα χειρουργεία και ήμασταν με τα καθημερινά ρούχα, μας έδωσαν scrubs. Στην μεν παιδοχειρουργική κοντέψαμε να κάνουμε ολόκληρη ανάλυση του οικονομικού προϋπολογισμού του νοσοκομείου με τον διοικητή, για το ότι μετά αυτά τα scrubs έπρεπε να απολυμανθούν εξαρχής και δεν έχουμε λεφτά, και γιατί να μπούμε όλοι στο χειρουργείο, και δώσε κόντρα γκρίνια, ώσπου μας πήρε πρέφα ο διευθυντής της παιδοχειρουργικής και έριξε ένα ξέχεσμα στον διοικητή που νομίζω ακόμα ψάχνεται από πού του ήρθε. Στην νευροχειρουργική απλά άνοιξαν μια ντουλάπα, έβγαλαν scrubs τα οποία είχαν να πλυθούν σωστά από τότε που ράφτηκαν και ήταν απροσδιορίστου χρώματος από την πολυχρησία, και μας είπαν ότι όσοι θέλουμε να μπούμε στο χειρουργείο έπρεπε να τα φορέσουμε. Δεν τα φορέσαμε και είδαμε την εγχείρηση από το θεωρείο.

Γενικα η κατασταση που παρουσιαζετε ειναι σαν κατι ψωνισμενους που βλεπω εδω με τα στηθοσκοπια κρεμασμενα γυρω απο τον λαιμο να πηγαινουν για καφε ή φαγητο 10 τετραγωνα παρακατω απο το νοσοκομειο ή σαν κατι αλλους ηλιθιους που κυκλοφορουν εξω στον δρομο με scrubs και ενας θεος ξερει αν τα αλλαζουν οταν επιστρεφουν στο νοσοκομειο.

Κοίτα, είμαστε κυρίως σε παθολογικές κλινικές. Ακόμα και να μας τα έδινε το νοσοκομείο, στηθοσκόπιο, οξύμετρο και ποδιές θα φορούσαμε ούτως ή άλλως όλη μέρα. Στην χειρουργική που θα πάω τον Δεκέμβριο απλά θα παίρνω τα scrubs να αλλάζω στο νοσοκομείο (άλλο fun fact: ΔΕΝ υπάρχουν αποδυτήρια για τους φοιτητές, ούτε εφημερείο, ούτε καν ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ!). Το να βγαίνουν/με με τα scrubs είναι καθημερινή και συνήθης πρακτική, εμείς γιατί έχουμε πολύ μικρά διαλείμματα και αν πούμε να αλλάξουμε θα πρέπει να ξαναντυθούμε ώσπου να τα βγάλουμε, οι μεν εργαζόμενοι γιατί δεν έχουν καθορισμένο ωράριο και μπορεί να τους προκύψει μισάωρο διάλειμμα ή όσο για ένα τσιγάρο. Άλλο βασικό πρόβλημα αν πω ότι βγάζω έστω την ποδιά και κατεβαίνω στο κυλικείο για 10 λεπτά να πάρω αέρα, είναι ότι δεν μπορώ να ασφαλίσω πουθενά τα πράγματά μου για να ξέρω ότι θα τα βρω όπως είναι όταν γυρίσω. Δεν έχουμε lockers, η αίθουσα διδασκαλίας δεν κλειδώνει (αλλά και να κλείδωνε, ποιος θα είχε το κλειδί να κάνει τον θυρωρό κάθε τρεις και λίγο?), και στο γραφείο των ειδικευόμενων μπαινοβγαίνει τόσος κόσμος και είναι τόσο μικρό, που δεν είναι ασφαλές. Οπότε ακόμα και μέσα στο νοσοκομείο που κυκλοφορώ, έχω πάντα πορτοφόλι και κλειδιά πάνω μου για να μην τα αφήσω παρατημένα (μαζί με όλα τα υπόλοιπα που εσύ λες άχρηστα). Σε άλλες κλινικές έχουν κάτι ντουλαπάκια για να αφήνουν τα πράγματά τους, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Καλωσήρθες στο χώρο της δημόσιας υγείας στην Ελλάδα, κάτσε κάτω πριν τα διαβάσεις μονοκοπανιά γιατί σε βλέπω με εγκεφαλικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδη συνανστρεφομαι καθημερινα με ορθοπαιδικους δεν εχω δει ουτε εναν με ακουστικο. Ουτε μια φορα. Ουτε στα εξωτερικα ιατρεια, ουτε στα ιδιωτικα τους ιατρεια, ουτε καπου αλλου. Μονο οταν εχουν χειρουργεια εχουν ενα μικροσκοπικο μεταλλικο κουτι οπου εχουν τα γυαλια τους.

Τι να τα κάνουν στα εξωτερικά και στα ιατρεία και στα γραφεία τους τα χρειάζονται στους ασθενείς τις πρώτες μετεγχειρητικές ημέρες κατά την διάρκεια της ιατρικής επίσκεψης. Συνήθως είναι δουλέα των ειδικευόμενων και δεν αχολούνται τα μεγάλα κεφάλια αλλά είναι κάτι που γίνεται στα βαρειά χειρουργία.

Φανταζομαι οτι πριν την κριση η κατασταση ηταν διαφορετικη; Μου φαινεται εντελως παραλογο να κουβαλας ενα σωρο τετοια αντικειμενα οταν εισαι φοιτητης.

Δεν είναι άχρηστο το ακουστικό, ο φακός και το σφυράκι τα κουβαλάνε οι περισσότεροι για μούρη αλλά είναι χρήσιμο. Δεν είναι ηλεκτρονικά gadget να τα βάζεις να σου βγάζουν την διάγνωση πρέπει να εκπαιδεύσεις το αυτί σου όσο περισσότερο μπορείς, να δεις όσο περισσότερους λαιμόυς μπορείς για να αποκτήσεις εμπειρία.

Επίσης στην Ελλάδα δεν μας δίνουν ντουλαπάκια τις περισσότερες φορές αφήνουμε τα πράγματα σε αίθουσες ή μέσα στο γραφείο ιατρών (το να αφήσεις εκεί το αξίας 80 ευρώ + gadgetακι ιατρικό ακουστικό είναι επικύνδινο συνεπώς αναγκάζονται να τα παίρνουν μαζί τους και στο καφέ.



Όταν είχα αρχίσει δουλειά σε δημόσιο νοσοκομείο πριν κάποια χρόνια (τη παράτησα για να σπουδάσω ιατρική) μας έδιναν δύο στολές καθώς και scrubs πολύ καλής ποιότητας. Από ότι ξέρω και τώρα δίνουνε... στους εργαζόμεους δεν ξέρω όμως αν ισχύει για τους ιατρούς

Επίσης σε ορισμένες σχολές (μαιευτική) δίνουν μπλούζες καθώς και άλλα πράγματα (παλία έδιναν και σε μας για ένα έτος ενώ στα τει νοσηλευτικής, φυσικοθεραπείας δίνουνε και τώρα ) στις ιατρικές που για κάθε φοιτητή στοιχίζει στο δημόσιο ένα σωρό λεφτά το θεωρώ λογικό να κόψουν Tτην μπλούζα και τα μπαντοφλάκια. (:P έτσι τα έλεγα γιατί δεν ήξερα πως λεγόντουσαν) :D πάντως στην Πάτρα είχε μπαντοφλακια scrubs για τους φοιτητές μια ολόκληρη ντουλάπα που τα εβαΖες σε έναν χώρο όταν τελείωσε και τα απολυμένανε για την άλλη μέρα
______
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
που να δείς και θεωρητικούς φυσικούς πόσο φαντασμένοι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous 123

Νεοφερμένος

Ο Anonymous 123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
H ιατρικη σαν σχολη δεν δημιουργει ψωνια.Αντιθετως,αν οι φοιτητες εχουν την στοιχειωδη νοημοσυνη θα απομυθοποιησουν το επαγγελμα του ιατρου και θα κατεβουν απο το συννεφακι του Greys Anatomy και του HouSe MD.
Η κοινωνια ειναι σχολη δημιουργιας ψωνιων γιατρων.Με το που αναφερεις σε καποιον οτι σπουδαζεις ιατρικη χτιζει ενα "τειχος" σε κοιταει σαν να κατεβηκες απο τον πλανητη αρη και χρησιμοποιει διαφορες εκφρασεις οπως "πωπω ησουν πολυ καλος μαθητης πως τα εβγαλες τοσα μορια" ,"οι γονεις σου θα ειναι περηφανοι", "ο αντρικος μου δεν διαβαζει καθολου ,πουθενα δεν θα περασει δεν ειναι σαν και εσενα".
Θα μπορουσα να γραψω και αλλα ,αλλα βαριεμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top