Ποια είναι η αγαπημένη σας επιστήμη;

Ποια είναι η αγαπημένη σας επιστήμη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Λογική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Αστρονομία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κοσμολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αστροφυσική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Χημεία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Χημεία Τροφίμων

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Γεωλογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γεωγραφία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολογία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Μετεωρολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κλιματολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Ζωολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γενετική

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 7 14.6%
  • Μηχανολογία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ανθρωπιστικές (Ιστορία - Κοινωνιολογία - Ψυχολογία)

    Ψήφοι: 9 18.8%

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα Τάσο !

Κατάλαβα τι λες και έχεις δίκιο σε αυτό, γιατί και από το σχολείο ακόμα κάναμε μόνο για τον άνθρωπο και σπάνια εστιάζαμε σε άλλους οργανισμούς και μικροοργανισμούς που όντως στο σύνολό τους συμβάλλουν στην συνέχιση της ζωής αλλά και την εξέλιξη! Δεν ξέρω το πρόγραμμα των σπουδών αντίστοιχων τμημάτων στο πανεπιστήμιο, αλλά και προσωπικά εμένα θα με ενδιέφερε ό,τι συνυπάρχει με αυτόν και τον επηρεάζουν στην ζωή του περισσότερο. Αναφέρομαι στα πρωτόζωα, μύκητες αλλά και τους όλους οργανισμούς που συνυπάρχει στο ίδιο περιβάλλον που λογικά όπως σκέφτομαι με τις διάφορες διαδικασίες (αναπαραγωγή, απέκκριση, κλπ) που εκτελούνται σε αυτούς θα επηρεάζουν και τον ίδιον ακόμα και η πεπτική αλυσίδα. Καταλαβαίνεις ελπίζω τι θέλω να πω. Σίγουρα, δε ζει μόνος του ο άνθρωπος και η εξέλιξή του και η ζωή του σχετίζεται με ολόκληρο το οικοσύστημα!

Ναι είναι πολύ ωραία η βιολογία και αντίστοιχες ή παραφερί επιστήμες , φυσιολογία και ανατομία. Είναι παρόμοιες επιστήμες και θεωρώ πως είναι τόσο συνδεδεμένες μεταξύ τους.

Η εμβρυολογία μελετά το πρώτο κύτταρο του κάθε οργανισμού, όπως πχ στον άνθρωπο το ζυγωτό μέχρι και την γέννησή του έτσι ; Κάτι αντίστοιχο και και στις άλλες επιστήμες ή είναι κάτι διαφορετικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
FINTECH (δεν έχω ασχοληθεί αλλά το βλέπω μελλοντικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top