Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται ποιος ξυλοκοπείται και γιατί.Αν μιλάμε για παιδαγωγική μέθοδο είναι ότι χειρότερο.Αν μιλάμε όμως για συμμόρφωση σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εξαρτάται ποιος ξυλοκοπείται και γιατί.Αν μιλάμε για παιδαγωγική μέθοδο είναι ότι χειρότερο.Αν μιλάμε όμως για συμμόρφωση σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο κακό.

Πώς ακριβώς το "ξύλο" θα συμμορφώσει το παιδί ; Περισσότερο θα το φοβίσει, παρά θα το συμμορφώσει. Δεν νομίζουμε να θέλουμε, κανένα παιδί να φοβάται τον γονέα ώστε να πειθαρχήσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φαντάζομαι ούτε είστε υπέρ της τακτικής να κάνει ένας γονέας όλα τα χατίρια της μικρής πριγκίπισσας. Είναι πολύ σημαντικό ο γονέας να βάζει όρια και κανονες στο παιδί του τα οποία αν τα περάσει θα υπάρχει η συνέπεια. Όταν ένα μικρό παιδί δηλαδή κάνει ζημιές και το πάρει ο πατέρας του-Μανα του και το κατσαδιασει και αρχίσει να κλαίει τότε είναι κακός γονιός επειδή ασκεισε ψυχολογική "βια"; το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και μαθαινει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Δεν είναι ολα τα παιδιά ήρεμα και υπάκουα ώστε να λες κάτι και να υπακούει. Ένας χρόνος εργασίας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση νομίζω θα σας πείσει να αναθεωρήσετε για ορισμένες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@Unseen skygge προφανώς για εμένα ένας γονέας ούτε πρέπει να κάνει όλα τα χατίρια του παιδιού του ούτε και να μην κάνει κανένα. Συμφωνώ απολύτως στην οριοθέτηση ώστε να εξασφαλιστούν οι απαραίτητες ισορροπίες. Σε καμια περίπτωση όμως η εξασφάλιση των ορίων δεν γίνεται με φωνές και ξύλο.

Αν σπάει αντικείμενα να έχει την λογική συνέπεια εφόσον πλέον καταλαβαίνει πχ να βοηθήσει την μαμά να καθαρίσει τα σπασμένα αντικείμενα. Εάν του φωνάξεις ή το χτυπήσεις τι θα καταλάβει το παιδι;

Θα δει έναν εξαγριωμένο άνθρωπο στα μάτια του ο οποίος προσπαθεί να του επιβληθεί. Το παιδί 100% δεν θα ακούσει δεν θα συμμορφωθεί επειδή κατάλαβε το λάθος του αλλά επειδή τρόμαξε είτε γιατί του φωνάξες απλά είτε και το χτυπήσες ή και το απειλησες.

Φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ύψωμα της φωνής όταν δεν θα καταλάβει αλλά αυτό διαφέρει από τα ουρλιαχτά και τις υστερίες νομίζω. Όταν δεν ακούνε μόνο λίγο να υψώσεις φωνή 1 2 3 με σταθερό και έντονο ύφος δεν θα υπακούσουν;

Πχ ειναι ο γονεας παιδικη χαρα με το παιδι του και ειναι η ωρα να φυγουν. Το παιδι δεν θελει καθεται κατω και κλαιει και φωναζει. Θα του φωνάξεις εκεινη την ώρα ή θα τον χτυπήσεις; ;

Όταν πάει το παιδί να ακουμπήσει το μάτι της κουζίνας που καίει βρίσκω λογικό είναι το φωνάξεις να τον τραβήξεις να φύγει, για την ασφάλεια της σωματικής του ακεραιότητας. Αυτό που δεν βρίσκω λογικό είναι μετά να αρχίζεις να το κατσαδιάζεις για αυτήν του την ενέργεια. Θα κάτσεις και θα του εξηγήσεις γιατί το έκανες αυτό.

Εσύ εάν ησουν γονιός πως θα αντιδρούσες σε αυτές τις 2 περιπτώσεις ;

Τα 3 ανιψια μου τελειώνουν φέτος α δημοτικού οπότε ξέρω τι εστί να έχεις παιδιά στην αβάθμια βαθμίδα :P

Υγ: Βέβαια αυτο το προβλημα το διογκώνει και η διαφορετική γραμμή πεποίθησης μπαμπά μαμά που κάνει τον καλό μπαμπά πχ και την κακιά μαμά. Και οταν αυτό γίνεται μπροστά στο παιδί ο ένας ρολος αναιρεί τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς ακριβώς το "ξύλο" θα συμμορφώσει το παιδί ; Περισσότερο θα το φοβίσει, παρά θα το συμμορφώσει. Δεν νομίζουμε να θέλουμε, κανένα παιδί να φοβάται τον γονέα ώστε να πειθαρχήσει :(
ΑΑΑ...Νόμιζα ότι μιλούσαμε γενικά...Εννοούσα συμμόρφωση ενηλίκων...Βέβαια! Στα παιδιά δεν πρέπει να ασκείται βία για κανέναν λόγο.Τα γεμίζει με ψυχολογικά που εκφράζονται από το υποσυνείδητο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Φαντάζομαι ούτε είστε υπέρ της τακτικής να κάνει ένας γονέας όλα τα χατίρια της μικρής πριγκίπισσας. Είναι πολύ σημαντικό ο γονέας να βάζει όρια και κανονες στο παιδί του τα οποία αν τα περάσει θα υπάρχει η συνέπεια. Όταν ένα μικρό παιδί δηλαδή κάνει ζημιές και το πάρει ο πατέρας του-Μανα του και το κατσαδιασει και αρχίσει να κλαίει τότε είναι κακός γονιός επειδή ασκεισε ψυχολογική "βια"; το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και μαθαινει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Δεν είναι ολα τα παιδιά ήρεμα και υπάκουα ώστε να λες κάτι και να υπακούει. Ένας χρόνος εργασίας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση νομίζω θα σας πείσει να αναθεωρήσετε για ορισμένες απόψεις.
Οχι φιλε μου,δεν ειμαστε υπερ.

Δεν ξερω αν ειδες τον τιτλο του θεματος.Μιλαει για ΞΥΛΟ.Δεν λεει κακομαθετε τα παιδια σας.Ειναι δεδομενο οτι στα παιδια πρεπει να λεμε ΟΧΙ.Και να πεφτουν απαγορευεσεις.Απαγορευεσεις ομως,ΟΧΙ ΞΥΛΟ.Την διαφορα την καταλαβαινεις καλε μου φιλε;Μεταξυ του δινω ξυλο και κανω ολα τα χατηρια,υπαρχουν και αλλα πραγματα.ΘΕΤΩ ΟΡΟΥΣ δηλαδη.Οχι ομως κακοποιηση.
Για μενα το θεμα καν δεν θα επρεπε να υπαρχει.Το ξυλο θεωρειται και ΕΙΝΑΙ κακοποιηση ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μιας γνωστής μου το παιδί είναι το πιο ζωηρό - ζαβολιάρικο - σκατόπαιδο στον κόσμο. Η ψυχολόγος τούς είπε να του μιλούν ήρεμα αλλά με πυγμή και να του εξηγούν με ήρεμο τρόπο τί έκανε και γιατί ήταν κακό. Το παιδί τούς έχεις γραμμένους και καταλαβαίνει κάπως μόνο αν ο πατέρας του σηκωθεί πάνω με απειλητική διάθεση να τον βουτήξει. Τίποτα άλλο δεν πιάνει. Εχω πει εδώ και χρόνια οτι αυτό το παιδί μέχρι τα 20 του θα είναι στη φυλακή. Καλές οι ψυχολογίες σε αυτό το θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς και να αγιάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Καλές οι ψυχολογίες σε αυτό το θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς και να αγιάσεις...
Αν δεν μπορεις να το αγιασεις,οπως λες χιμελα μου με ψυχολογιες...με το ξυλο θα το αγιασεις ναι;
Ε...τσου!Θα το κανεις ακομα χειροτερο διοτι θα γεμισει με ΟΡΓΗ και θα γινει σιγουρα ακομα πιο βιαιος ανθρωπος με ολες τις συνεπειες.
Απο εκει και περα εγω δεν μιλησα για ψυχολογιες,οπως λες μονο,αλλα για ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΣΕΙΣ.Που πιανουν παρα πολυ.
Απαγορευσε το κινητο και τ ιντερνετ για καμια βδομαδα και θα δεις αν θα σιαξει.Και οχι μονο αυτα.
Οπως και να εχει...το ξυλο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.Δεν ξερω τι συζηταμε εδω.ΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ;
ΥΓ.Για αυτο εχουμε τοσες κακοποιησεις παιδιων και γυναικων,επειδη τους εμαθαν και αυτους στο ξυλο.Αν δεν το κατανοησουμε να παμε παρακατωψ,τα ιδια σκατα θα γινονται.
Αν θεωρουμε την κακοποιηση ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ειμαστε νεαντερνταλ.Και θελουμε παρα πολυ δουλεια .
ΥΓ2.Επισης ειναι γνωστο οτι τα παιδια καποια στιγμη συνηθιζουν το ξυλο,και κανενα νοημα δεν εχει σαν τιμωρια.Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι γεμιζουν ΟΡΓΗ και ΕΠΙΣΗΣ μαθαινουν να θεωρουν την βια κατι φυσιολογικο και δεδομενο,οποτε στην συνεχεια και αυτα θα την εφαρμοσουν σαν ενηλικες.Δεν νομιζω να το θελουμε αυτο ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Φυσικά και δε λέω να το δέρνεις, αλλά όταν οι γονείς δουλεύουν σε τουριστικό επάγγελμα 15 ώρες τη μέρα για 5-6 μήνες όλο το καλοκαίρι σίγουρα δεν μπορείς συνεχώς να είσαι εκεί και να τού απαγορεύεις να παίξει στο κομπιούτερ ή να παίξει ποδόσφαιρο. Τί άλλο θα κάνει δηλαδή; Θέλω να πω, στη θεωρία συμφωνώ κι εγώ οτι αυτά είναι σωστά, ναι να είσαι εκεί, να ασχολείσαι, να συζητάς μαζί του, να το ελέγχεις κλπ. Έχω δει όμως πώς δουλεύουν τα καλοκαίρια αυτοί οι άνθρωποι και στο τέλος της μέρας δε θυμούνται ούτε το όνομά τους από την κούραση. Θα μου πεις, ας μην έκαναν παιδί. Αυτό σίγουρα. Αλλά να ποια είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Φυσικά και δε λέω να το δέρνεις, αλλά όταν οι γονείς δουλεύουν σε τουριστικό επάγγελμα 15 ώρες τη μέρα για 5-6 μήνες όλο το καλοκαίρι σίγουρα δεν μπορείς συνεχώς να είσαι εκεί και να τού απαγορεύεις να παίξει στο κομπιούτερ ή να παίξει ποδόσφαιρο. Τί άλλο θα κάνει δηλαδή; Θέλω να πω, στη θεωρία συμφωνώ κι εγώ οτι αυτά είναι σωστά, ναι να είσαι εκεί, να ασχολείσαι, να συζητάς μαζί του, να το ελέγχεις κλπ. Έχω δει όμως πώς δουλεύουν τα καλοκαίρια αυτοί οι άνθρωποι και στο τέλος της μέρας δε θυμούνται ούτε το όνομά τους από την κούραση. Θα μου πεις, ας μην έκαναν παιδί. Αυτό σίγουρα. Αλλά να ποια είναι η κατάσταση.
Ναι,ας μην εκαναν παιδι,ας επιστρατεψουν παουδες και γιαγιαδες...αλλα οπως και να εχει θα υπαρχουν τιμωριες και απαγορευσεις,ΟΣΟ ειναι παρων οι γονεις.Ή Ας σταματησει ο ενας απο τους 2 να δουλευει.
Αλλα χιμελα,οταν φτασει το παιδι σε ηλικια να μπορεις να το αφηνεις μονο του...ήδη εχει διαμορφωσει τα πιο σημαντικα χαρακτηριστικα του χαρακτηρα του.
Ολοι οι επιστημονες συμφωνουν οτι ο χαρακτηρας κατα το μεγαλυτερο μερος διαμορφωνεται βαρια μεχρι τα 4-5 χρονια,οσο απιστευτο και αν ακουγεται.Ε....σε εκεινη την ηλικια το παιδι δεν μενει μονο του.
Στα πρωτα χρονια πρεπει να δωθει πολυ μεγαλη σημασια στο τι κανεις με το παιδι σου.
Αν εχουν μπει οι σωστες βασεις,μετα θα κατανοει και θα ειναι ευκολο με διαφορες απαγορευσεις να καταάβαινει καποια πραγματα.
Οπως και να εχει,το ξυλο οχι μονο δεν εχει παιδαγωγικα αποτελεσματα,αλλα εχι τα ακριβως αντιθετα.
Αν δεν καταλαβει....δεν θα καταλαβει και θα τα βρει σκουρα οταν βγει εξω,στην αγορα εργασιας.
Ομως να λεμε δωσε ξυλο διοτι δεν παιρνει απο κατι αλλο,το οτι δεν παιρνει απο κατι αλλο ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΥΘΗΝΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ.Και δεν μπορει να γινομαστε βιαοι κανοντας και το παιδι βιαιο,εκτος απο ολα τα υπολοιπα,με την δικαιολογια δνε καταλαβαινει τιποτε αλλο.Τοτε εισαι ανεπαρκεις και να σου αφαιρεσουν το παιδι.Και ας σου κανει το μπαιδι την ζωη ΜΑΥΡΗ.Εσυ φταις εξαλλου,.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.Και ναι,συμφωνω με χελιουμ...δεν πρεπει να γινονται ολοι γονεις.
Αλλα να καταφευγουμε στην βια,ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.ΞΕΚΑΘΑΡΑ.Και αν δεν καταλαβαινει πλεον με οτιδηποτε αλλο,ΟΥΤΕ ΜΕ ΞΥΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΙΑΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.Αν ι γονεις ειναι τοσο αμορφωτοι που δεν ξερουν πως να διαπαιδαγωγισουν το παιδι τους και καταφευγουν στην βια,ας απευθυνθουνσε ψυχιατρο ή ας μορφωθουν.δΕΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μιας γνωστής μου το παιδί είναι το πιο ζωηρό - ζαβολιάρικο - σκατόπαιδο στον κόσμο. Η ψυχολόγος τούς είπε να του μιλούν ήρεμα αλλά με πυγμή και να του εξηγούν με ήρεμο τρόπο τί έκανε και γιατί ήταν κακό. Το παιδί τούς έχεις γραμμένους και καταλαβαίνει κάπως μόνο αν ο πατέρας του σηκωθεί πάνω με απειλητική διάθεση να τον βουτήξει. Τίποτα άλλο δεν πιάνει. Εχω πει εδώ και χρόνια οτι αυτό το παιδί μέχρι τα 20 του θα είναι στη φυλακή. Καλές οι ψυχολογίες σε αυτό το θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς και να αγιάσεις...

τι ηλικια ειναι το παιδι? αν ειναι αρκετα μεγαλο και το εχουν κακομαθει τοσα χρονια, πως περιμενουν να αλλαξει συμπεριφορα απο τη μια μερα στην αλλη απλα με συζητηση? για να μην παρεξηγηθω, η ψυχολογος συμβουλευσε τους γονεις ορθως αλλα γιατι και αυτοι περιμεναν να ζητησουν βοηθεια τοσο αργα? επισης, το να πανε μια φορα σε ψυχολογο και μετα να φυγουν δεν βοηθα σε κατι δεν μου φαινεται πως βοηθα σε κατι.
η συμβουλευτικη δεν βοηθα μονο σε θεωρητικο επιπεδο, εχει πολυ πρακτικο χαρακτηρα αρκει να θελει και το ιδιο το ατομο ν' αλλαξει και να εχει και υπομονη. στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν γινεται οι γνωστοι σου να περιμενουν να στρωσει το παιδι τους απο τη μια μερα στην αλλη. επισης, η συμπεριφορα που εχει υιοθετησει τωρα το παιδι τους σιγουρα αντανακλα και την διαπαιδαγωγιση που ελαβε τοσα χρονια και για να εχει τοσο προβληματικη συμπεριφορα (οσο την περιεγραψες δηλαδη), μαλλον οι γονεις δεν εκαναν κατι σωστα. οποτε τωρα δεν τους παιρνει και πολυ ουτε να θυμωνουν ουτε να ριχνουν ξυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα, :redface:


ΑΑΑ...Νόμιζα ότι μιλούσαμε γενικά...Εννοούσα συμμόρφωση ενηλίκων...Βέβαια! Στα παιδιά δεν πρέπει να ασκείται βία για κανέναν λόγο.Τα γεμίζει με ψυχολογικά που εκφράζονται από το υποσυνείδητο τους.

Βασικά, ξέρεις τι πιστεύω; Ότι το "ξύλο" δεν πρέπει να εφαρμόζεται γενικά διότι η βία φέρνει βία. Τώρα για τους ενήλικες νομίζω υπάρχουν πιο "σκληροί" τρόποι να τους συνετίσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα οδηγήσουν και κάπου.

Μιας γνωστής μου το παιδί είναι το πιο ζωηρό - ζαβολιάρικο - σκατόπαιδο στον κόσμο. Η ψυχολόγος τούς είπε να του μιλούν ήρεμα αλλά με πυγμή και να του εξηγούν με ήρεμο τρόπο τί έκανε και γιατί ήταν κακό. Το παιδί τούς έχεις γραμμένους και καταλαβαίνει κάπως μόνο αν ο πατέρας του σηκωθεί πάνω με απειλητική διάθεση να τον βουτήξει. Τίποτα άλλο δεν πιάνει. Εχω πει εδώ και χρόνια οτι αυτό το παιδί μέχρι τα 20 του θα είναι στη φυλακή. Καλές οι ψυχολογίες σε αυτό το θέμα αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς και να αγιάσεις...

Εάν επιτρέπεται, το παιδί της είναι προσχολικής ή σχολικής ηλικίας ; Νομίζω πως το κάθε παιδί έχει τα "κουμπιά" του και εάν τα βρούνε ώστε να τον "συμμορφώσουν", πιστεύω ότι θα καταφέρουν. Γιατί μέχρι τα 20 του, θα είναι στην φυλακή ; :P
Εσύ, πώς θα αντιδρούσες, σε μία τέτοια συμπεριφορά ενός τέτοιου παιδιού ;

Για το άλλο που λες βρίσκω λογικό όταν οι γονείς δουλεύουν πολλές ώρες να κουράζονται υπερβολικά και να είναι εκνευρισμένοι με αποτέλεσμα την παραμικρή αταξία που κάνει το παιδί τους να την βλέπουν "μεγάλη" και όταν το παιδί να βγαίνει εκτός ελέγχου να βγαίνουν και αυτοί. Λογικό είναι όλοι λίγο πολύ το έχουμε κάνει, όταν είμαστε κουρασμένοι και φορτισμένοι από κάπου να ξεσπάμε αλλού. Φυσικά όμως δεν δικαιολογώ αυτήν την στάση σε καμία περίπτωση και είναι ακόμα μία περίπτωση που όντως σε κάτι τέτοιες σκηνές (τρέλας ; ), δεν ξέρεις τι να κάνεις, γιατί όντως αυτά που είπα εγώ στο παραπάνω ποστ σχετικά με όσα είχα διαβάσει δεν πιάνουν, παρά γενικά σαν τακτικές μου άρεσαν. Γιατί όντως κακά τα ψέμματα δεν μπορείς να τα εφαρμόσεις παντού, αλλά από την άλλη ούτε και ξύλο δεν μπορείς να δώσεις με την πρώτη "δυσκολία" που προκύπτει από την συμπεριφορά του παιδιού. Δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Υγ: Επειδή κι εγώ μικρή ήμουν περίεργο σε μερικά πράγματα, όχι ότι βέβαια δεν είμαι τώρα (:jumpy: ), μου είχαν βρει τον τρόπο που όταν μου έλεγαν κάτι, στο οποίο ως παιδί του "όχι" έφερα αντίδραση, τελικά το έκανα .

Αν δεν μπορεις να το αγιασεις,οπως λες χιμελα μου με ψυχολογιες...με το ξυλο θα το αγιασεις ναι; Ε...τσου!Θα το κανεις ακομα χειροτερο διοτι θα γεμισει με ΟΡΓΗ και θα γινει σιγουρα ακομα πιο βιαιος ανθρωπος με ολες τις συνεπειες. Απο εκει και περα εγω δεν μιλησα για ψυχολογιες,οπως λες μονο,αλλα για ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΣΕΙΣ.Που πιανουν παρα πολυ. Απαγορευσε το κινητο και τ ιντερνετ για καμια βδομαδα και θα δεις αν θα σιαξει.Και οχι μονο αυτα. Οπως και να εχει...το ξυλο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.Δεν ξερω τι συζηταμε εδω.ΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ; ΥΓ.Για αυτο εχουμε τοσες κακοποιησεις παιδιων και γυναικων,επειδη τους εμαθαν και αυτους στο ξυλο.Αν δεν το κατανοησουμε να παμε παρακατωψ,τα ιδια σκατα θα γινονται. Αν θεωρουμε την κακοποιηση ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ειμαστε νεαντερνταλ.Και θελουμε παρα πολυ δουλεια .
ΥΓ2.Επισης ειναι γνωστο οτι τα παιδια καποια στιγμη συνηθιζουν το ξυλο,και κανενα νοημα δεν εχει σαν τιμωρια.Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι γεμιζουν ΟΡΓΗ και ΕΠΙΣΗΣ μαθαινουν να θεωρουν την βια κατι φυσιολογικο και δεδομενο,οποτε στην συνεχεια και αυτα θα την εφαρμοσουν σαν ενηλικες.Δεν νομιζω να το θελουμε αυτο ναι;

Να σε ρωτήσω κάτι ; Αν απαγορέψεις το νετ και το κινητό για μία εβδομάδα, και το παιδί έκανε πχ ένα παράπτωμα διαφορετικό πώς θα καταλάβει το λάθος του; Εννοώ πχ το παιδί πάει στο νηπιαγωγείο αλλά η δασκάλα του σε ενημερώνει ότι τις τελευταίες μέρες ήταν άτακτο και μάλιστα έδερνε τα άλλα παιδιά. Εάν του απαγορέψεις κινητό και νετ πχ λες ότι θα πετύχει να καταλάβει πραγματικά το λάθος του (γιατί η απαγόρευση δεν συνδέεται κάπως με την αρνητική πράξη) για αυτό το λέω.

Γενικότερα, όμως ναι θα συμφωνήσω και εγώ με τις απαγορεύσεις και με την στέρηση προνομίων όταν αυτά χρειάζονται σαφώς πρέπει να επιβάλλονται. Αλλά σε αυτό δεν ξέρω κατά πόσο με μία στέρηση προνομίου το παιδί μπορεί να αντιδράσει ακόμα περισσότερο επιθετικά. Διότι αν αρχίζει να φωνάζει, να ουρλιάζει και και και πραγματικά δεν ξέρω εκείνη την ώρα πως θα το "επαναφέρεις" στην πραγματικότητα. Είναι αυτό που είπα και παραπάνω ότι δεν ξέρεις σε σκηνές τρέλας πως αντιδράς, πάντως εννοείται όσο και δύσκολο και εάν είναι παραμένεις ψύχραιμος ώστε ούτε να ασκήσεις σωματική ούτε λεκτική βία.

Ξέρω ότι σε χώρες του εξωτερικού, συγκεκριμένα θα πω για την ξαδέρφη μου που έχει πάει με τον άντρα της Ελβετία για δουλειά, ο μικρός τους έκλαιγε ούρλιαζε χτυπιόταν :P και οι γείτονες κάλεσαν αστυνομία να πάει να δει τι συμβαίνει. Θέλω να καταλήξω ότι αυτές οι σκηνές τρέλας εδώ, αν γινόντουσαν έξω η αστυνομία θα έτρεχε συνέχεια σε σπίτια για να ελέγχξει καταστάσεις επειδή ακριβώς, δεν ξέρω γιατί όταν οι γείτονες ακούνε τέτοια μάλλον ειδοποιούν αρχές.

@meetmeinmontauk ξέρεις τι προβληματίζομαι πες ότι το παιδί αρχίζει τελικά και το παρακολουθεί ψυχολόγος δεν λέω για το συγκεκριμένο αλλά γενικά περισσότερο, εάν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τελικά για την συμπεριφορά φταίει ο γονιός και του μιλήσει, εάν ο γονιός δεν παραδεχτεί το λάθος του, δεν το ξαναπάει σε ψυχολόγο και συνεχίσει ακόμα περισσότερο αυτή η κατάσταση. Διότι δυστυχώς υπάρχουν γονείς με την νοοτροπία ότι μόνο τα παιδιά κάνουν λάθη και ότι αυτοί τα ξέρουν όλα και ποτέ δεν έχουν κάνει κάτι λάθος.

Αλλά στα άλλα που έγραψες, συμφωνώ απολύτως ότι πλέον συμπεριφέρεται όπως διαμορφώθηκε από το οικογενειακό του περιβάλλον εάν κατάλαβα καλά, αλλά όμως εάν πάει σχολείο μπορεί να επηρεάστηκε από εκεί είτε από παρέες είτε από συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Καλησπερα Σοφη μου.
Λοιπον
Να σε ρωτήσω κάτι ; Αν απαγορέψεις το νετ και το κινητό για μία εβδομάδα, και το παιδί έκανε πχ ένα παράπτωμα διαφορετικό πώς θα καταλάβει το λάθος του; Εννοώ πχ το παιδί πάει στο νηπιαγωγείο αλλά η δασκάλα του σε ενημερώνει ότι τις τελευταίες μέρες ήταν άτακτο και μάλιστα έδερνε τα άλλα παιδιά. Εάν του απαγορέψεις κινητό και νετ πχ λες ότι θα πετύχει να καταλάβει πραγματικά το λάθος του (γιατί η απαγόρευση δεν συνδέεται κάπως με την αρνητική πράξη) για αυτό το λέω.
Καταρχην το παιδι του νηπιαγωγειου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει κινητο.Ολοι οι επιστημονες λενε κινητα οχι σε οσο μικρη ηλικια,ουτε ιντερνετ βεβαια.Μιλησες για νηπιαγωγειο ναι;
Εγω οταν ειπα κινητο και νετ μιλησα για πιο μεγαλα παιδια.Στην ηλικια του νηπιαγωγειου θα του απαγορευσεις αλλα πραγματα.


Οσον αφορα την συνδεση τιμωριας με αυτο που εκανε,οχι....εδω δεν εχουμε να κανουμε με ζωακια για να συνδεσουν την τιμωρια με αυτο που εκανε(και στα ζωα ΠΟΤΕ ΞΥΛΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΟΥΤΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΡΟΦΗΣ...Εκει κανουμε πχ ηχηρο κροτο,απλα για να τρομαξει το ζωακι και να συνδεσει τον ασχημο ηχο με αυτο που δεν θελουμε να κανει.ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)

Στα παιδια εξηγουμε οτι εκανε κατι που δεν επρεπε,αλλα δεν μενουμε απλως στην εξηγηση.Του λεμε οτι ως εκ τουτου θα στερηθει το ταδε,πχ ενα αγαπημενο προγραμμα στην τιβι,μια βολτα εξω στην παιδικη χαρα κλπ,το παραμυθι που του διαβαζουμε το βραδυ κλπ/Ποτε δεν απαγορευεουμε φαγητο βεβαια.Γενικα οι απαγορευσεις πρεπει να εχουν να κανουν με διασκεδαση και ΠΟΤΕ με κατι που αφορα πιο σημαντικες λειτουργιες.

Εξηγουμε λοιπον οτι θα στερηθει το ταδε,επειδη εκανε το δινα....και αυτο για να συνηδειτοποιησει οτι οταν κανει κατι που παραβαινει τους κανονες,ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.Ετσι παλι μεγαλωνοντας θα ξερει οτι αν παραβει τους κανονες τις κοινωνιας θα εχει συνεπειες.
Η εννοια της απαγορευσης ή ας το πουμε και τιμωρια, δεν εχει την εννοια της εκδικησης,ουτε να το συνδεσει με το κακο που εκανε σαν τα ζωακια,αλλα εξηγοντας του δινουμε να καταλαβει οτι οταν παραβαινει κανονες θα εχει επιπτωσεις και συνεπειες.ΠΑΝΤΑ.
Ειναι ο μονος σωστος τροπος.
Το να του εξηγησουμε απλως,δεν φτανει,το να δωσουμε ξυλο ειναι ότι χειροτερο,ΚΑΘΩς ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΝ ΒΙΑ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΝΕ ΘΕΛΟΥΜΕ, η σωστη επιλογη ειναι του εξηγω μεν γιατι δεν ειναι σωστο αυτο που εκανε,και παω και στην πραξη ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑς ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ(Ξαναλεω οχι φαγητο ,κυριως απο την διασκεδαση):)
ΥΓ.Στο σχολειο τα παιδια ερχονται ηδη διαμορφωμενα,καθε μερα το ζω.Βλεπεις δε,σωστους και πολιτισμενους γονεις,σωστα και πολιτισμενα παιδια,κατα 90/100.Στανταρ αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ηey Πουπουλίνα, :)

Καταρχην το παιδι του νηπιαγωγειου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει κινητο.Ολοι οι επιστημονες λενε κινητα οχι σε οσο μικρη ηλικια,ουτε ιντερνετ βεβαια.Μιλησες για νηπιαγωγειο ναι; Εγω οταν ειπα κινητο και νετ μιλησα για πιο μεγαλα παιδια.Στην ηλικια του νηπιαγωγειου θα του απαγορευσεις αλλα πραγματα.

Ναι εννοείται ότι ΔΕΝ πρέπει να έχει κινητό και εγώ είμαι κάθετη σε αυτό. Μπορεί να φανώ συντηρητική αλλά και εγώ πιστεύω ότι ένα παιδί πρέπει να έχει κινητό από πρώτη γυμνασίου άντε μόλις βγάλει την έκτη δημοτικού. Κοίτα δυστυχώς ίντερνετ δεν μπορούν να μην έχουν πρόσβαση καθώς εάν δεν κάνω λάθος στα σχολεία από το δημοτικό κιόλα, έχω ακούσει ότι μπήκε ως μάθημα και η πληροφορική. Εδώ όταν πήγαινα εγώ δημοτικό φαντάσου ότι είχαν facebook από τρίτη τάξη, φαντάσου τώρα που τα παιδιά, είναι πιο ξεπεταγμένα. Απλά στην ηλικία του νηπειαγωγείου πχ η ανιψιά μου πριν 1,5 χρόνο έπαιρνε το τάμπλετ ή το κινητό της μαμάς της και έβρισκε παιχνίδια και έπαιζε :P . Τί θα απαγορεύσεις στην ηλικία του νηπειαγωγείου ; Μεγάλα παιδιά σε ποια περίπου ηλικιακή ομάδα ; Σε ρωτάω γιατί όντως, κάθε ηλικία από 2 ως 22 (το παρατράβηξα) πχ είναι και διαφορετική η αντιμετώπιση.

Οσον αφορα την συνδεση τιμωριας με αυτο που εκανε,οχι....εδω δεν εχουμε να κανουμε με ζωακια για να συνδεσουν την τιμωρια με αυτο που εκανε(και στα ζωα ΠΟΤΕ ΞΥΛΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΟΥΤΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΡΟΦΗΣ...Εκει κανουμε πχ ηχηρο κροτο,απλα για να τρομαξει το ζωακι και να συνδεσει τον ασχημο ηχο με αυτο που δεν θελουμε να κανει.ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ) . Στα παιδια εξηγουμε οτι εκανε κατι που δεν επρεπε,αλλα δεν μενουμε απλως στην εξηγηση.Του λεμε οτι ως εκ τουτου θα στερηθει το ταδε,πχ ενα αγαπημενο προγραμμα στην τιβι,μια βολτα εξω στην παιδικη χαρα κλπ,το παραμυθι που του διαβαζουμε το βραδυ κλπ/Ποτε δεν απαγορευεουμε φαγητο βεβαια.Γενικα οι απαγορευσεις πρεπει να εχουν να κανουν με διασκεδαση και ΠΟΤΕ με κατι που αφορα πιο σημαντικες λειτουργιες.

Επειδή εγώ στις περισσότερες περιπτώσεις, συμφωνώ την σύνδεση της τιμωρίας με την ανεπιθύμητη πράξη, εσύ δεν την θεωρείς καθολικά σωστή ή σωστή μόνο υπό προϋποθέσεις; ( καλά ούτε και στον άνθρωπο -ασφαλώς και στα ζώα- η τιμωρία δεν πρέπει να στερεί ανάγκες επιβίωσης όπως είπες και εσύ , άλλωστε δεν έχει εκδικητικό αλλά συμμορφωτικό χαρακτήρα).

Ναι , εάν του στερήσεις διασκέδαση (πολύ σκληρό) , οποιασδήποτε μορφής είναι κάτι που θα τον ταρακουνήσει αφού στάνταρ θα τον πειράξει περισσότερο και όντως θα έχει άμεσο αποτέλεσμα και πιο σίγουρο, από την θεωρία εφαρμογής συνεπειών που διάβασα και μου άρεσε. Και όντως τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν μπορείς να εφαρμόσεις αυτήν την θεωρία παντού.

Αλλά πχ εσύ σε ποιες περιπτώσεις πχ θα στερούσες από το παιδί πχ μία βόλτα έξω ή ένα αγαπημένο πρόγραμμα στην τβ ; Πχ αν δεν έφαγε ; Αν πχ δεν μάζεψε το δωμάτιό του, και μετά πες ότι ήταν ώρα για τβ εγώ θα του έλεγα αφού δεν μάζεψες το δωμάτιό σου δεν μπορείς να δεις τβ αλλά πρέπει πρώτα να το μαζέψεις για να δεις εάν δεν το κάνεις θα χάσεις το αγαπημένο πρόγραμμα. Εάν δεν το κάνει θα το χάσει και δεν υποκύπτουμε.
Όχι ως τιμωρία αλλά ως συνέπεια του κάτι που δεν έκανε και του κάτι που πρέπει να γίνει, προτού ασχοληθεί με κάτι άλλο. Μετά από κάτι τέτοιο δηλαδή που δεν μάζεψε το δωμάτιο, πώς θα κατέληγες ας πούμε να του απαγορέψεις πχ μια έξοδο κλπ ; Εάν μάθαινες ότι στο σχολείο τσακώθηκε με άλλα παιδιά, τον έβαλε τιμωρία η δασκάλα του, θα του έβαζες και εσύ και εάν ναι ποια ;

Εξηγουμε λοιπον οτι θα στερηθει το ταδε,επειδη εκανε το δινα....και αυτο για να συνηδειτοποιησει οτι οταν κανει κατι που παραβαινει τους κανονες,ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.Ετσι παλι μεγαλωνοντας θα ξερει οτι αν παραβει τους κανονες τις κοινωνιας θα εχει συνεπειες. Η εννοια της απαγορευσης ή ας το πουμε και τιμωρια, δεν εχει την εννοια της εκδικησης,ουτε να το συνδεσει με το κακο που εκανε σαν τα ζωακια,αλλα εξηγοντας του δινουμε να καταλαβει οτι οταν παραβαινει κανονες θα εχει επιπτωσεις και συνεπειες.ΠΑΝΤΑ. Ειναι ο μονος σωστος τροπος.

Σίγουρα πρέπει να του δώσουμε επακριβώς στο παιδί να καταλάβει που είναι το λάθος του αλλά και γιατί έκανε το λάθος και φυσικά και πρέπει να επιβληθεί ποινή, γιατί εάν δεν θα το ξανακάνει αλλά την πρώτη φορά πρέπει να αρκεστεί στην απλή προειδοποίηση εάν και δυστυχώς πολλά παιδιά και με αυτή αντιδρούν και τα κάνουν χειρότερα ή μετά από λίγο καιρό την ξεχνούν και ξανακάνουν τα ίδια. Αλλά ....δεν πρέπει να έχει η ανεπιθύμητη πράξη με την συνέπεια ; Δίνω απλό παράδειγμα:

Μέσα στην τάξη μιλάνε 2 άτομα, ο καθηγητής τους κάνει 1, 2 φορές παρατήρηση αλλά αυτά δεν τον ακούν και συνεχίζουν. Ο καθηγητής τους αποβάλλει και τους διώχνει από την αίθουσα. Σίγουρα ενοχλούσαν την υπόλοιπη τάξη αλλά γιατί να τους βγάλει και να χάσουν την παράδοση ; Να μου πεις ας παρακολουθούσαν. Αλλά πως συνδέεται πχ με το ενοχλώ την τάξη , αποβάλλομαι από το μάθημα ;

Θέλω να καταλήξω ότι μπορεί να σκεφτεί ένα παιδί μεγάλο να μπερδευτεί και να αναρτηθεί γιατί πρέπει πχ να στερηθώ μία έξοδο επειδή απλά δεν έφαγα κλπ ; Παραδείγματα φέρνω δεν ξέρω εάν είναι σωστά για να δώσω να καταλάβεις που το πάω.

Αλλά σαφώς έξω στην κοινωνία σε κάθε κοινωνική ομάδα υπάρχουν κανόνες αν τους παραβείς θα πάρεις ποινή και είναι φυσικό. Και εάν από παιδί μένει ατιμώρητο μετά ακολουθούν προβλήματα. Εάν από το σπίτι μάθει να υπακούει θα το κάνει και έξω.

Το να του εξηγησουμε απλως,δεν φτανει,το να δωσουμε ξυλο ειναι ότι χειροτερο,ΚΑΘΩς ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΝ ΒΙΑ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΝΕ ΘΕΛΟΥΜΕ, η σωστη επιλογη ειναι του εξηγω μεν γιατι δεν ειναι σωστο αυτο που εκανε,και παω και στην πραξη ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑς ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ(Ξαναλεω οχι φαγητο ,κυριως απο την διασκεδαση). ΥΓ.Στο σχολειο τα παιδια ερχονται ηδη διαμορφωμενα,καθε μερα το ζω.Βλεπεις δε,σωστους και πολιτισμενους γονεις,σωστα και πολιτισμενα παιδια,κατα 90/100.Στανταρ αυτο.


Εάν δώσεις ξύλο θα υπακούσει μόνο και μόνο επειδή τρόμαξε και όχι επειδή κατάλαβε το λάθος του. Και σίγουρα θα χρησιμοποιεί και εκείνο την βία ως μέσο για να επιβληθεί κλπ αφού το κάνουν οι γονείς μου μπορώ να το κάνω κι εγώ θα πει. Καλά ναι έρχονται αλλά και στο σχολείο ακόμα διαμορφώνονται και μέσα από τα άλλα παιδιά και ίσως σε ποσοστό ίδιο με το σπίτι αφού περνούν εκεί περισσότερες ώρες.

Υγ: Είσαι εκπαιδευτικός :) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Κοίτα δυστυχώς ίντερνετ δεν μπορούν να μην έχουν πρόσβαση καθώς εάν δεν κάνω λάθος στα σχολεία από το δημοτικό κιόλα, έχω ακούσει ότι μπήκε ως μάθημα και η πληροφορική. Εδώ όταν πήγαινα εγώ δημοτικό φαντάσου ότι είχαν facebook από τρίτη τάξη, φαντάσου τώρα που τα παιδιά, είναι πιο ξεπεταγμένα. Απλά στην ηλικία του νηπειαγωγείου πχ η ανιψιά μου πριν 1,5 χρόνο έπαιρνε το τάμπλετ ή το κινητό της μαμάς της και έβρισκε παιχνίδια και έπαιζε
Στα νηπιαγωγεια δεν εχουν ιντερνετ τα παιδια,και σαφως φταιει η αδελφουλα σου που εδινε το ταμπλετ ή το κινητο της στην μικρουλα.:-*
Απο εκει και περα,σε πιο μεγαλα παιδια,σαφως στο μαθημα τους θα μπουν ιντερνετ αν χρειαζεται,αλλα ειναι εντελως διαφορετικο απο το να εχουν το δικο τους κινητο ολη μερα σπιτι και να σχολουνται με αυτο,ή το ιντερνετ.
Οσον αφορα το τι μπορεις να απαγορευσεις σε παιδια νηπιαγωγειου,οκ καταρχην εγω παραδειγματα εδωσα.Πχ την βολτα στην παιδικη χαρα,ενα αγαπημενο παιδικο προγραμμα στην τιβι,ομως εκτος απο τις απαγορευσεις υπαρχουν και αλλοι τροποι,αναλογα με το τι κανει.Για παραδειγμα αν πεταει τα παιχνιδια του κατω και κανει ρημαδιο το δωματιο του,του αναθετουμε να συμμαζεψει τα παιχνιδια του και να συγυρισει το δωματιο του(οκ..ασχετα αν αυτο παλι συγιρισμα θα θελει:lol:...σημασια εχε να καταλαβει οτι ,ότι χαλαει θα το προσπαθει να το φτιαξει)
Ολοκληρη λιστα δεν μπορω να κανω,σου δειχνω απλα καποια παραδειγματα.
Επειδή εγώ στις περισσότερες περιπτώσεις, συμφωνώ την σύνδεση της τιμωρίας με την ανεπιθύμητη πράξη, εσύ δεν την θεωρείς καθολικά σωστή ή σωστή μόνο υπό προϋποθέσεις;
Μα και εγω συμφωνω με αυτο που λες,αλλα οταν λεμε συνδεση....δεν σημαινει οτι θα κανω το ιδο πραγμα στο παιδι.Δηλαδη αν το παιδι βαρεσει ενα αλλο,θα το βαρεσω και εγω;Οχι/
Καταρχην θα του εξηγισουμε γιατι δνε πρεπε να βαραμε αλλον,και στη συνεχεια θα μαθει οτι αυτη του η πραξη θα εχει συνεπειες.Θα του αφαιρεσουμε κατι που του αρεσει.Αν το βαρεσουμε,τι μηνυμα του περναμε;Σε βαραω,επειδη δεν πρεπει εσυ να βαρας;Μα ναι..ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΕΓΩ Γιατι ΣΕ ΒΑΡΑΩ..;ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΡΑΩ;Πρωτα εμεις δινουμε το παραδειγμα.Οταν λεμε δεν βαραμε αλλους,δεν γινεται να το βαραμε εμεις,ακομα και αν βαρεσε αυτο.
Η συνδεση λοιπον με αυτο που εκανε,ειναι οτι δεν θα εχει κατι που του αρεσει.
Στο φαγητο εγω δεν ειμαι της παλιας σχολης.Ειναι χαρακτηριστικο των ελληνιδων μαμαδων να μπουκωνουν τα παιδια τους.Ειμαι της αποψης αν δεν θελει ας μην φαει,μα θα πεινασει δεν μπορει καποια στιγμη θα φαει.
Και μαλιστα οχι μονο φαγητα που αρεσουν συνηθως στα παιδια,αλλα και αυτα που δεν αρεσουν,ομως ομορφα και εξυπνα μαγειρεμενα.
Αν ολα αυτα του τα μαθουμε απο πολυ μικρο,στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν υπαρχει προβλημα.
Το προβλημα ειναι οτι τα λαθη εχουν γινει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,και μετα οι γονεις περιμενουν τα παιδια ξαφνικα να μαθουν να συμμορφωνονται.Ε//αυτο δεν γινεται.
Ποσες φορες εχουμε ακουσει κακομαθημενες ΜΑΜΑΔΕΣ η μπαμπαδες,οταν το παιδι ξεσηκωνει ολο το συμπαν και ο παραδιπλα τολμαει να ψελλισει κατι,δεν πεταγετε η μαμα και λεει....ΕΛΑ ΚΑΛΕ..ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ;;;;;;;;
Παιδι ειναι,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γυρισει το συμπαν αναποδα!Ειναι η νοοτροπια των γονιων που κανει ετσι τα παιδια,και αργοτερα οταν αρχισουν και μεγαλωνουν,μετα τους φταιει ποιος;;;;;;
Μετα..εχεςι τον γονιο που λεει...Α....ειναι πολυ νευρικο,ειναι διαολος,πεταει συνεχεια τα παιχνιδια του,.φωναζει,τα σπαει κλπ.Μα οταν αυτο το παιδακι εχει μεγαλωσει σε ενα σπιτι που οι γονεις τσαξκωνονται,φωναζουν,τουτεστιν σε ενα ΟΧΙ ηρεμο περιβαλλον,πως το παιδι ΔΕΝ θα γινει νευρικο;
Ακομα και μεσα στην κοιλια,αν οι γονεις τσακωνονται και φωναζουν και δεν υπαρχει ηρεμια,καια υτο επηρεαζει.Για αυτο λεμε οτι τα πρωτα χρονια ειναι τα πιο σημαντικα.

Μέσα στην τάξη μιλάνε 2 άτομα, ο καθηγητής τους κάνει 1, 2 φορές παρατήρηση αλλά αυτά δεν τον ακούν και συνεχίζουν. Ο καθηγητής τους αποβάλλει και τους διώχνει από την αίθουσα. Σίγουρα ενοχλούσαν την υπόλοιπη τάξη αλλά γιατί να τους βγάλει και να χάσουν την παράδοση ; Να μου πεις ας παρακολουθούσαν. Αλλά πως συνδέεται πχ με το ενοχλώ την τάξη , αποβάλλομαι από το μάθημα ;
Αντε παλι με τη συνδεση...δεν ξερω πως ακριβως την εννοεις.Εφοσον ενοχλεις την ταξη βγαινεις εξω.

Δεν εχουμε να κανουμε με ζωακια,αλλα με ανθρωπους που εχουν λογικη και μπορουμε να μιλησουμε με αυτους.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια,δεν χρειαζεται να βγαλει ο καθηγητης εξω το παιδι.Μπορει ανετα να βαλει απουσια και να μεινει ΜΕΣΑ.:devil:
Να δεις τι ωραια που το συνδεει...και απουσια,και ΜΕΣΑ.:hehe:
Τεσπα,οι τροποι ειναι παρα πολλοι,λυσεις υπαρχουν σιγουρα.
Δεν μιλαμε βεβαια για ακραιες περπτωσεις,που εκει μαλλον συμβολη ειδικου χρειαζονται.
Το σημαντικοτερο ομως ειναι οι γονεις να ειναι ψαγμενοι,απο την αρχη να εχουν ενα συστημα διαπαιδαγωγισης,αγαπη και στοργη βεβαια,αλλα να ξερει το παιδι οτι υπαρχουν ορια και πολλα αλλα,που δεν θα κατσω τωρα να τα αναλυσω.Ομως να μην εχουμε εφαρμοσει τιποτε απο ολα αυτα και ξαφνιακσ το δημοτικο η στο γυμνασιο που τα βρισουμε πιο σκουρα ξαφνικα να θεωρουμε οτι τωρα θα πουμε οχι και το παιδι θα το δεχτει,ε..ειναι πολυ δυσκολο.


Το πιο σημαντικο σε ολα αυτα ειναι οτι το ξυλο ειναι καταστροφικο.
Καταρχην διδασκει οτι με την βια λυνονται τα προβληματα.Οτι χειροτερο παραδειγμα.Δημιουργει αισθηματα οργης στο παιδι,χαμηλη αυτοεκτιμηση,ανασφαλειες,και πολλα αλλα,μην κανω τεραστιο το ποστ.
Στη ελλαδα εχουμε αυτην την ταση,η οποια εκτος των αλλων πηγαζει και απο την μεσαιωνικη αντιληψη οτι τα παιδια μας ειναι ΚΤΗΜΑΤΑ ...ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ.Ε..δεν μας ανηκουν.Ειναι οντοτητες ξεχωριστες απο εμας και οφειλουμε να τα μεγαλωσουμε σωστα,χωρις ομως να τα υποβιβαζουμε,να ασκουμε βια επανω τους,και να τα προσβαλουμε .
-Τι λε ρε;Δικο μου ειναι το παιδι,ε/./το κανω οτι θελω!
Ε οχι φιλτατε,δεν μπορεις να το κανεις οτι θες.


Στις σκανδιναβικες χωρες οποιος γονιος βαραει τα παιδια του,του τα εχουν παρει στο λεπτο.Με συνοπτικοτατες διαδικασιες.
Εδω ,βλεπουμε τι γινεται.
Αν δεν αλλαξει αυτη η νοοτροπια,δεν υπαρχει ουδεμια περιπτωση να μην συνεχιζεται η κακοποηση παιδιων,αλλα και ενηλικων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Στα νηπιαγωγεια δεν εχουν ιντερνετ τα παιδια,και σαφως φταιει η αδελφουλα σου που εδινε το ταμπλετ ή το κινητο της στην μικρουλα. Απο εκει και περα,σε πιο μεγαλα παιδια,σαφως στο μαθημα τους θα μπουν ιντερνετ αν χρειαζεται,αλλα ειναι εντελως διαφορετικο απο το να εχουν το δικο τους κινητο ολη μερα σπιτι και να σχολουνται με αυτο,ή το ιντερνετ.
Οσον αφορα το τι μπορεις να απαγορευσεις σε παιδια νηπιαγωγειου,οκ καταρχην εγω παραδειγματα εδωσα.Πχ την βολτα στην παιδικη χαρα,ενα αγαπημενο παιδικο προγραμμα στην τιβι,ομως εκτος απο τις απαγορευσεις υπαρχουν και αλλοι τροποι,αναλογα με το τι κανει.Για παραδειγμα αν πεταει τα παιχνιδια του κατω και κανει ρημαδιο το δωματιο του,του αναθετουμε να συμμαζεψει τα παιχνιδια του και να συγυρισει το δωματιο του(οκ..ασχετα αν αυτο παλι συγιρισμα θα θελει...σημασια εχε να καταλαβει οτι ,ότι χαλαει θα το προσπαθει να το φτιαξει) Ολοκληρη λιστα δεν μπορω να κανω,σου δειχνω απλα καποια παραδειγματα

Όντως στα νηπιαγωγεία δεν έχουν (για το δημοτικό έλεγα). Αλλά όμως δεν θεωρώ κακό ένα παιδί νηπίου πχ να βλέπει παιδικά από το τάμπλετ ή να παίζει κοριτσίστικα παιχνίδια. Σίγουρα αν θέλει παιδικό μπορεί να δει από την τιβί και να παίζει με τον πραγματικό και όχι με τον "ψηφιακό¨. Έχεις δίκιο όσον αφορά την ανάγκη χρήσης από την κατάχρηση. Ναι κατάλαβα τι εννοείς :)

Μα και εγω συμφωνω με αυτο που λες,αλλα οταν λεμε συνδεση....δεν σημαινει οτι θα κανω το ιδο πραγμα στο παιδι.Δηλαδη αν το παιδι βαρεσει ενα αλλο,θα το βαρεσω και εγω;Οχι. Καταρχην θα του εξηγισουμε γιατι δνε πρεπε να βαραμε αλλον,και στη συνεχεια θα μαθει οτι αυτη του η πραξη θα εχει συνεπειες.Θα του αφαιρεσουμε κατι που του αρεσει.Αν το βαρεσουμε,τι μηνυμα του περναμε;Σε βαραω,επειδη δεν πρεπει εσυ να βαρας;Μα ναι..ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΕΓΩ Γιατι ΣΕ ΒΑΡΑΩ..;ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΡΑΩ;Πρωτα εμεις δινουμε το παραδειγμα.Οταν λεμε δεν βαραμε αλλους,δεν γινεται να το βαραμε εμεις,ακομα και αν βαρεσε αυτο. Η συνδεση λοιπον με αυτο που εκανε,ειναι οτι δεν θα εχει κατι που του αρεσει. Στο φαγητο εγω δεν ειμαι της παλιας σχολης.Ειναι χαρακτηριστικο των ελληνιδων μαμαδων να μπουκωνουν τα παιδια τους.Ειμαι της αποψης αν δεν θελει ας μην φαει,μα θα πεινασει δεν μπορει καποια στιγμη θα φαει. Και μαλιστα οχι μονο φαγητα που αρεσουν συνηθως στα παιδια,αλλα και αυτα που δεν αρεσουν,ομως ομορφα και εξυπνα μαγειρεμενα.

Ναι σίγουρα δεν θα το βαρέσεις σε μερικά πράγματα δεν μπορείς να επιτύχεις την σύνδεση. Απλά εννοούσα το ότι ένα παιδί δεν τρώει δεν τον τιμωρείς με το να μην δει τηλεόραση πχ ή με το να βγει έξω γιατί δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Αλλά σε κάποια πράγματα ναι στερείς προνόμια, στερείς αυτά που του αρέσουν. Ναι κατάλαβα πως το λες, ισχύει. Αλλά είναι μερικοί γονείς που λένε δεν πρέπει να βαράμε, αλλά αυτοί μπορούν να το κάνουν για συμμόρφωση λένε, επειδή τους ανέβασαν τα παιδιά τους την πίεση ως εκεί πάνω. Ακόμα και το μικρό χαστούκι , εγώ το κατακρίνω. Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ ότι πχ αν δεν φάει θα έχει την λογική συνέπεια να πεινάσει ...δεν έχει νόημα να τον τιμωρήσουμε με στέρηση προνομίου πχ (δλδ κάτι που του αρέσει) ή να του απαγορέψουμε κάτι. Και εδώ είναι η σύνδεση : αν δεν φάει ---> θα πεινάσει , αλλά
αν δεν φάει --> δεν θα δει τηλεόραση (εδώ τι σχέση η πράξη με την ποινή ; ) . Εγώ μικρή ήμουν πολύ μίζερη στο φαγητό, γινόνταν χαμός στο σπίτι :P με φοβέριζε ο πατέρας μου με την λωρίδα αλλά παράλληλα παίζαμε για να φάω αχαχαχ .

Αν ολα αυτα του τα μαθουμε απο πολυ μικρο,στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν υπαρχει προβλημα.
Το προβλημα ειναι οτι τα λαθη εχουν γινει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,και μετα οι γονεις περιμενουν τα παιδια ξαφνικα να μαθουν να συμμορφωνονται.Ε//αυτο δεν γινεται. Ποσες φορες εχουμε ακουσει κακομαθημενες ΜΑΜΑΔΕΣ η μπαμπαδες,οταν το παιδι ξεσηκωνει ολο το συμπαν και ο παραδιπλα τολμαει να ψελλισει κατι,δεν πεταγετε η μαμα και λεει....ΕΛΑ ΚΑΛΕ..ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ;;;;;;;; Παιδι ειναι,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γυρισει το συμπαν αναποδα!Ειναι η νοοτροπια των γονιων που κανει ετσι τα παιδια,και αργοτερα οταν αρχισουν και μεγαλωνουν,μετα τους φταιει ποιος;;;;;;

Καλά σίγουρα το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις είναι φυσικό. Δύσκολα τα παιδιά αν "ξεσυνηθίσουν" από μία κατάσταση που τους βολεύει π.χ κάνει ό,τι θέλει, του γίνονται όλα τα χατίρια, δεν τιμωρείται ποτέ, θα επαναπροσαρμοστεί σε μία πιο ισορροπημένη κατάσταση. Μάλιστα πιστεύω θα αντιδράσει και θα γίνει και επιθετικό και με το "δίκιο" του αφού θα το είχαν κακομάθει. Ναι αυτό δυστυχώς γίνεται όπως επίσης το άλλο που συμβαίνει και το θεωρώ φάουλ είναι να μην ακολουθείται μία κοινή γραμμή μεταξύ και των 2 γονιών. Πχ. λέει ο μπαμπάς "δεν θα πας στο πάρτυ" και λέει η μαμά "πήγαινε" τότε ο ένας παίρνει τον ρόλο του κακού και ο άλλος του καλού. Και μάλιστα όταν γίνονται αυτά μπροστά το παιδί δημιουργεί "συμμαχίες".
Τα ξέρω από πρώτο χέρι, έλεγα όταν ήμουν στον μπαμπά μικρή, επειδή η μαμά μου ήταν πιο αυστηρή ας το πω, " να την χωρίσεις την μαμά να βρεις μία άλλη γυναίκα" και μου έλεγε " που θα βρω μία τέτοια μαμά που σε αγαπάει τόσο; ". Φυσικά είναι κάτι που το έχω μετανιώσει. :redface: Φταίνε οι ίδιοι απλά ΔΕΝ θέλουν να το αποδεχτούν ότι μεγάλωσαν το παιδί με λάθος στρατηγική.

Αντε παλι με τη συνδεση...δεν ξερω πως ακριβως την εννοεις.Εφοσον ενοχλεις την ταξη βγαινεις εξω. Δεν εχουμε να κανουμε με ζωακια,αλλα με ανθρωπους που εχουν λογικη και μπορουμε να μιλησουμε με αυτους. Στη συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια,δεν χρειαζεται να βγαλει ο καθηγητης εξω το παιδι.Μπορει ανετα να βαλει απουσια και να μεινει ΜΕΣΑ.
Να δεις τι ωραια που το συνδεει...και απουσια,και ΜΕΣΑ. Τεσπα,οι τροποι ειναι παρα πολλοι,λυσεις υπαρχουν σιγουρα.
Δεν μιλαμε βεβαια για ακραιες περπτωσεις,που εκει μαλλον συμβολη ειδικου χρειαζονται. Το σημαντικοτερο ομως ειναι οι γονεις να ειναι ψαγμενοι,απο την αρχη να εχουν ενα συστημα διαπαιδαγωγισης,αγαπη και στοργη βεβαια,αλλα να ξερει το παιδι οτι υπαρχουν ορια και πολλα αλλα,που δεν θα κατσω τωρα να τα αναλυσω.Ομως να μην εχουμε εφαρμοσει τιποτε απο ολα αυτα και ξαφνιακσ το δημοτικο η στο γυμνασιο που τα βρισουμε πιο σκουρα ξαφνικα να θεωρουμε οτι τωρα θα πουμε οχι και το παιδι θα το δεχτει,ε..ειναι πολυ δυσκολο.

Χαχα είδες όταν μου κολλάει κάτι; :loltooth: Είχα πάρει σε όλη μου την ζωή μία ωριαία αποβολή από έναν φιλόλογο πολύ αγαπημένο :inlove: (να είναι καλά ο άνθρωπος τώρα, όπου και εάν βρίσκεται) επειδή όντως μίλαγα αλλά όχι επίτηδες. Με ρώτησε ένα παιδί τι σελίδα είμαστε και του απάντησα. Δηλαδή δεν έπρεπε να του απαντήσω; Βέβαια τον είδε και αυτόν και του έβαλε και εκείνου, εκείνος διαμαρτυρήθηκε βέβαια αλλά εγώ δεν ήθελα να προκαλέσω κι άλλο. Αλλά επειδή ακριβώς κάναμε επανάληψη για διαγώνισμα δεν μας έβγαλε έξω, παρά πήραμε απουσία :cray: . Να βγεις έξω αλλά απουσία γιατί; Αφού ήσουν δεν ήταν ότι δεν ήσουν. Απλά πολλά παιδιά όταν παίρνουν ωριαία πάνε και παίζουν πχ μπάλα αν έχει γυμναστική άλλο τμήμα οπότε δεν τους πολυνοιάζει, γιατί μερικοί καθηγητές πχ δεν τους επιβάλλουν ούτε τους λένε να πάνε στον διευθυντή. Εγώ τότε επειδή ήμουν ήσυχη στην τάξη κλπ, γύρισα σπίτι και έβαλα τα κλάματα και μες το μάθημα δάκρυσα και με είδε ο καθηγητής και μου κάνει την άλλη μέρα ότι δεν χρειάζεται να στεναχωριέμαι , απλά να μην ξαναγίνει.

Καλά οι γονείς σίγουρα χρειάζονται να έχουν γνώσεις από αυτά που λες παρότι το να είσαι γονέας, δεν διδάσκεται. Δυστυχώς στα σχολεία έπρεπε να υπάρχουν σχολικοί ψυχολόγοι σε όλα όχι σε ένα δύο και εάν.

Το πιο σημαντικο σε ολα αυτα ειναι οτι το ξυλο ειναι καταστροφικο. Καταρχην διδασκει οτι με την βια λυνονται τα προβληματα.Οτι χειροτερο παραδειγμα.Δημιουργει αισθηματα οργης στο παιδι,χαμηλη αυτοεκτιμηση,ανασφαλειες,και πολλα αλλα,μην κανω τεραστιο το ποστ. Στη ελλαδα εχουμε αυτην την ταση,η οποια εκτος των αλλων πηγαζει και απο την μεσαιωνικη αντιληψη οτι τα παιδια μας ειναι ΚΤΗΜΑΤΑ ...ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ.Ε..δεν μας ανηκουν.Ειναι οντοτητες ξεχωριστες απο εμας και οφειλουμε να τα μεγαλωσουμε σωστα,χωρις ομως να τα υποβιβαζουμε,να ασκουμε βια επανω τους,και να τα προσβαλουμε .
-Τι λε ρε;Δικο μου ειναι το παιδι,ε/./το κανω οτι θελω! Ε οχι φιλτατε,δεν μπορεις να το κανεις οτι θες.

Έτσι είναι συμφωνώ! Απλά είναι αυτοί οι γονείς που δεν θέλουν να σηκώσουν χέρι μα το κάνουν επειδή, λένε έχασα την ψυχραιμία μου.

Στις σκανδιναβικες χωρες οποιος γονιος βαραει τα παιδια του,του τα εχουν παρει στο λεπτο.Με συνοπτικοτατες διαδικασιες. Εδω ,βλεπουμε τι γινεται. Αν δεν αλλαξει αυτη η νοοτροπια,δεν υπαρχει ουδεμια περιπτωση να μην συνεχιζεται η κακοποηση παιδιων,αλλα και ενηλικων..

Δυστυχώς έτσι είναι, και λυπάμαι για αυτό πρέπει να απειλήσουμε του τύπου αν βαρέσεις το παιδί θα υποστείς συνέπειες ενώ θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι δεν χτυπάμε κανέναν. Αν και νομίζω ότι υπάρχει ποινικό νομοθετικό πλαίσιο για την παιδική κακοποίηση σε Ν/2006 αλλά και πάλι δεν. Δεν ξέρω τι φταίει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι, και λυπάμαι για αυτό πρέπει να απειλήσουμε του τύπου αν βαρέσεις το παιδί θα υποστείς συνέπειες ενώ θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι δεν χτυπάμε κανέναν. Αν και νομίζω ότι υπάρχει ποινικό νομοθετικό πλαίσιο για την παιδική κακοποίηση σε Ν/2006 αλλά και πάλι δεν. Δεν ξέρω τι φταίει :(
Ναι σαφως πλεον και εδω ο νομος το απαγορευει.Βλεπεις να εφαρμοζεται;Και η ευθυνη ειναι και στους υπολοιπους.Ακουνε σε ενα σπιτι να γινεται ο χαμος...δεν ανακατευονται σου λεει....


Φταιει και αυτη η νοοτροπια .Φταιει οτι δεν το εχουν ψαξει καθολου,και ΟΤΙ,ΌΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ,ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.Και σε αυτο μενουν.Και βεβαια καποιοι,εφαγαν και αυτοι ξυλο...δεν επαθαν τιποτε.ΝΑΙ..ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....:jumpy:
Να σημειωσω οτι δεν σημαινει οτι οποιος χει φαει ξυλο μικρος θα γινει ετσι.Μαλιστα μπορει καποιος ακριβως επειδη κακοποιηθηκε,να το ψαξει και να γινει ενας πολυ σωστος γονιος,ομως αυτο ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.ΠΟΛΛΕΣ.
Αυτοι ομως που συμφωνουν με το ξυλο,ή εχουν φαει ξυλο και εχουν γινει το ιδιο με τους γονεις τους,επαναλαμβανουν δηλαδη την συμπεριφορα που ΕΜΑΘΑΝ...ή ειναι εντελως απαιδευτοι.Δεν εχουν ψαξει,ερευνησει τιποτα.Εμαθαν να ακουν οτι το ξυλο ειναι καλο,οκ καλο ειναι.


Σοφακι μου,το πιο σημαντικο πραγμα στον ανθρωπο ειναι η μορφωση.Ομως μορφωση,με ποια εννοια;Με την εννοια των πτυχιων;Οχι.
Αν και το να σπουδασεις ειναι πολυ σημαντικο,διοτι ΑΝ βεβαια οντως σπουδαζεις,μαθαινεις καποια πραγματακια και ανοιγουν τα μυαλα σου,το πιο σημαντικο ειναι η ΕΡΕΥΝΑ.Το ΨΑΞΙΜΟ.Μπορει καποιος να μην εχει πτυχιο,ομως του αρεσει να ψαχνει τα πραγματα,να κανει ερευνα,να μαθαινει.
Ανθρωπος που δεν ερευνα ,μενει στασιμος....το πιο ηπιο που μπορω να πω.
Βεβαια,ενας που καν δενε χει βγαλει το δημοτικο...πως θα ερευνησει;Δεν εχει τα εφοδια,για αυτο και η πρωτοβαθμια μορφωση ειναι πολυ σημαντικη.
Το αλλο πολυ σημαντικο ειναι η ενσυναισθηση.Μπαινουμε στην θεση του αλλου.Ολοι ειμασταν παιδια,πως νιωθαμε εμεις οταν μας βαραγαν;Μας ταπεινωναν;Η ενσυναισθηση βεβαια προυποθετει πολλα πραγματα,ας μην το αναλυσουμε τωρα.Και ενσυναισθηση θα επρεπε να εχουμε σε ολους τους τομεις της ζωης,οχι μονο στο συγκεκριμενο ζητημα/
Ναι αυτό δυστυχώς γίνεται όπως επίσης το άλλο που συμβαίνει και το θεωρώ φάουλ είναι να μην ακολουθείται μία κοινή γραμμή μεταξύ και των 2 γονιών. Πχ. λέει ο μπαμπάς "δεν θα πας στο πάρτυ" και λέει η μαμά "πήγαινε" τότε ο ένας παίρνει τον ρόλο του κακού και ο άλλος του καλού.
Παρα πολυ σημαντικο αυτο που λες.Συμφωνω απολυτα.Σκεψου δε,το παιδι να το φυλανε οταν ειναι μικρο και οι παπουδες/γιαγιαδες καιε χουν καια αυτοι αλλη γραμμη.Εκει να δεις τι ωραια που ειναι!
Σιγουρα το να μεγαλωνεις παιδι δεν ειναι ευκολο,βασικα ειναι ο πιο σημαντικος ρολος,και ακριβως επειδη ειναι ο πιο σημαντικος ρολος,δεν ειναι δυνατον να το αφηνουμε στην τυχη.Που δυστυχως αυτο κανουμε.
Σχολη γονεων...υποχρεωτικη.Ειμαι πολυ καθετη σε αυτο.:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι σαφως πλεον και εδω ο νομος το απαγορευει.Βλεπεις να εφαρμοζεται;Και η ευθυνη ειναι και στους υπολοιπους.Ακουνε σε ενα σπιτι να γινεται ο χαμος...δεν ανακατευονται σου λεει.... Φταιει και αυτη η νοοτροπια .Φταιει οτι δεν το εχουν ψαξει καθολου,και ΟΤΙ,ΌΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ,ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.Και σε αυτο μενουν.Και βεβαια καποιοι,εφαγαν και αυτοι ξυλο...δεν επαθαν τιποτε.ΝΑΙ..ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....Να σημειωσω οτι δεν σημαινει οτι οποιος χει φαει ξυλο μικρος θα γινει ετσι.Μαλιστα μπορει καποιος ακριβως επειδη κακοποιηθηκε,να το ψαξει και να γινει ενας πολυ σωστος γονιος,ομως αυτο ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.ΠΟΛΛΕΣ. Αυτοι ομως που συμφωνουν με το ξυλο,ή εχουν φαει ξυλο και εχουν γινει το ιδιο με τους γονεις τους,επαναλαμβανουν δηλαδη την συμπεριφορα που ΕΜΑΘΑΝ...ή ειναι εντελως απαιδευτοι.Δεν εχουν ψαξει,ερευνησει τιποτα.Εμαθαν να ακουν οτι το ξυλο ειναι καλο,οκ καλο ειναι.

Πιστεύω ότι ναι μεν εφαρμόζεται με την λογική ότι επιβάλλονται οι ανάλογες κυρώσεις, αλλά δεν είναι μάλλον τόσο ισχυρός, ώστε πως να το πω να "τρομάζει" τον κόσμο, να τον "αγγίξει" δεν μπορώ ακριβώς να το ορίσω. Αλλά έπρεπε να γίνει πολύ πιο αυστηρός σε τέτοια ζητήματα. Φυσικά και έπαθαν σίγουρα έχουν απωθημένα και ψυχολογικά προβλήματα που μπορεί να εκδηλώνονται μέσω συμπεριφορών συγκαλυμμένα και όχι έμμεσα. Πολλές φορές ή δεν το παραδέχονται,είτε δεν το καταλαβαίνουν. Καλά σίγουρα είναι αυτό που λες, αυτοί που έχουν σκληρά βιώματα μικροί προκειμένου να μην τα εκδηλώσουν στο μέλλον χρειάζεται προσπάθεια και επιμονή για να τα ξεπεράσουν και να "ξαναχτίσουν" την ζωή τους. Μερικοί το καταφέρνουν και πραγματικά γίνονται οι καλύτεροι άνθρωποι. Αλλά μετρημένοι στα δάχτυλα της μίας παλάμης.
Υπάρχουν και οι άλλοι που όπως λες που λένε εντάξει αφού με χτύπαγαν εμένα ας χτυπήσω και εγώ και δεν τους ευαισθητοποιεί όντως τίποτα από όσα λέγονται για κακοποίηση παιδιών , γιατί δεν ξέρουν ότι οτιδήποτε προκαλεί σωματικό πόνο στα παιδιά είναι ξύλο, είτε σε μικρό βαθμό είτε όχι, είναι ξύλο, τελείωσε. :)


Σοφακι μου,το πιο σημαντικο πραγμα στον ανθρωπο ειναι η μορφωση.Ομως μορφωση,με ποια εννοια;Με την εννοια των πτυχιων;Οχι. Αν και το να σπουδασεις ειναι πολυ σημαντικο,διοτι ΑΝ βεβαια οντως σπουδαζεις,μαθαινεις καποια πραγματακια και ανοιγουν τα μυαλα σου,το πιο σημαντικο ειναι η ΕΡΕΥΝΑ.Το ΨΑΞΙΜΟ.Μπορει καποιος να μην εχει πτυχιο,ομως του αρεσει να ψαχνει τα πραγματα,να κανει ερευνα,να μαθαινει. Ανθρωπος που δεν ερευνα ,μενει στασιμος....το πιο ηπιο που μπορω να πω. Βεβαια,ενας που καν δενε χει βγαλει το δημοτικο...πως θα ερευνησει;Δεν εχει τα εφοδια,για αυτο και η πρωτοβαθμια μορφωση ειναι πολυ σημαντικη. Το αλλο πολυ σημαντικο ειναι η ενσυναισθηση.Μπαινουμε στην θεση του αλλου.Ολοι ειμασταν παιδια,πως νιωθαμε εμεις οταν μας βαραγαν;Μας ταπεινωναν;Η ενσυναισθηση βεβαια προυποθετει πολλα πραγματα,ας μην το αναλυσουμε τωρα.Και ενσυναισθηση θα επρεπε να εχουμε σε ολους τους τομεις της ζωης,οχι μονο στο συγκεκριμενο ζητημα

Εννοείται ότι έναν μορφωμένο άνθρωπο δεν τον καθιστούν μόνο τα πτυχία αλλά περισσότερο το πως είναι αυτός διαμορφωμένος εσωτερικά πάνω από όλα ώστε να μπορεί να διαχειρίζεται τις καταστάσεις καλύτερα και με σωστό τρόπο σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του. Καλά και αυτός που έχει πάρει πολλά πτυχία μπορεί να είναι απασχολημένος μόνο με αυτά και το εξωτερικό του προφίλ, χωρίς να νοιάζεται να βελτιώσει το μέσα του και την ενδεχομένως την κακή εικόνα που βγάζει προς τα έξω. Έτσι είναι, ότι πρέπει να ψάχνουμε περισσότερο, και όχι να μένουμε σε οτιδήποτε μας προσφέρεται έτοιμο για την δική μας περισσότερο εσωτερική καλλιέργεια και όχι απαραίτητα ή και καθόλου για τους άλλους.

Θεωρώ όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης σημαντικές η μία έχει να σου δώσει και κάτι, ανεξάρτητα αν σε μερικά θέματα παιδαγωγικά κυρίως υποτιμούν την τριτοβάθμια με την έννοια ότι βγάζει μόνο επιστήμονες. Δυστυχώς πολλές φορές αυτή, όντως τείνει να δίνει έμφαση στο να βγάζει μόνο επιστήμονες και όχι ναι μεν επιστήμονες αλλά και καλούς ανθρώπους παράλληλα. Αυτό γίνεται διότι όπως έχω καταλάβει εγώ είναι επειδή υπάρχει η αντίληψη ότι και καλά επειδή τα παιδιά στο δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο είναι ανήλικα πρέπει να δίνουμε και έμφαση στο παιδαγωγικό τομέα ενώ στην τριτοβάθμια έχουν μεγαλώσει πια είναι ενήλικες. Ναι είναι ενήλικες αλλά ουσιαστικά τώρα καλούνται να αντιμετωπίσουν περισσότερες προκλήσεις στη ζωή τους, να πατήσουν στα πόδια τους, δεν πρέπει ακόμα και σε αυτήν την βαθμίδα να δώσεις έμφαση στο παιδαγωγικό και στο εκπαιδευτικό κομμάτι ; :)

Όντως η εν συναίσθηση είναι πολύ σημαντική, αλλά οι άνθρωποι έχουμε την κακή συνήθεια να ξεχνάμε. Δηλαδή μπορεί να περάσαμε εμείς τότε πχ μία οποιαδήποτε μορφή βίας αλλά τώρα ας την εφαρμόσουμε και εμείς επειδή την θεωρούμε λύση, χωρίς να σκεφτόμαστε ότι δεν μας άρεσε και εμάς ή όταν πχ κάνουμε bullying δεν θα μας άρεσε και σε εμάς να ήμασταν σε αυτήν την θέση. Αλλά όλα αυτά είναι θέμα πρώτα παιδείας και μετά εκπαίδευσης.

Παρα πολυ σημαντικο αυτο που λες.Συμφωνω απολυτα.Σκεψου δε,το παιδι να το φυλανε οταν ειναι μικρο και οι παπουδες/γιαγιαδες καιε χουν καια αυτοι αλλη γραμμη.Εκει να δεις τι ωραια που ειναι! Σιγουρα το να μεγαλωνεις παιδι δεν ειναι ευκολο,βασικα ειναι ο πιο σημαντικος ρολος,και ακριβως επειδη ειναι ο πιο σημαντικος ρολος,δεν ειναι δυνατον να το αφηνουμε στην τυχη.Που δυστυχως αυτο κανουμε. Σχολη γονεων...υποχρεωτικη.Ειμαι πολυ καθετη σε αυτο.

Η γιαγιά μου, έλεγε στην μαμά μου "άσε το παιδί να κάνει ότι θέλει" και η μαμά μου νευρίαζε :lol: .
Από ότι έχω ακούσει και από ότι καταλαβαίνω από αυτά που τραβούσαν οι γονείς μου με εμένα αλλά και γενικά όλοι οι γονείς και όσοι συναναστρέφονται με παιδιά είναι το δυσκολότερο "επάγγελμα" αν και προτιμώ τον όρο λειτούργημα.
Ναι όντως πρέπει να εκπαιδευτούν κατάλληλα οι γονείς. Στο λύκειο που πήγαινα λειτούργησε κάτι τέτοιο. Είχε διοργανώσει ο διευθυντής σχολή γονέων φώναζε μία ψυχολόγο εντελώς δωρεάν για τους γονείς και μιλούσαν για διάφορα θέματα. πχ άγχος σε εξετάσεις,συγκρίσεις του παιδιού με άλλα κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
:up::up::up:
Και για τη συζήτηση και για να σας ενημερώσω ότι έβαλα δημοσκόπηση (κρυφοί ψήφοι). Έβαλα τις δεκαετίες που γεννηθήκαμε μήπως βγουν συμπεράσματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Μπράβο Πέτρο, ας μιλήσουμε 3 το ξημέρωμα για το ξύλο που φάγαμε από τους δικούς μας μικροί :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top