Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μου φαινονται υπερβολικες ολες αυτες οι αντιδρασεις,δηλαδη να διωχνεις καποιον απο διπλα σου επειδη καπνιζει.Ξερω αρκετα ατομα που καπνιζουν και μπορω να πω οτι με ενοχλει απο καθολου εως ελαχιστα ο καπνος

Περι ορέξεως!! Τον άλλον μπορει να τον ενοχλεί.Αναφερομαι σε κλειστους χωρους. Εμένα δε με ενοχλεί ο καπνος, ή η μυρωδια του, αλλα δε γινεται καθε φορα που πας για εναν καφε να βρωμανε ολα τα ρουχα σου τσιγαρο! Αν και βλεπω ολο και περισσοτερα μαγαζια που δεν εχουν τασακι σε εσωτερικους χωρους, οποτε ολο και κατι παει να γινει πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μου φαινονται υπερβολικες ολες αυτες οι αντιδρασεις,δηλαδη να διωχνεις καποιον απο διπλα σου επειδη καπνιζει.Ξερω αρκετα ατομα που καπνιζουν και μπορω να πω οτι με ενοχλει απο καθολου εως ελαχιστα ο καπνος

Πολλές μελέτες δείχνουν ότι το παθητικό κάπνισμα είναι σε μεγάλο βαθμό επιβλαβές, τόσο όσο αφορά τις νόσους των πνευμόνων όσο και της καρδιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το να απαγορευόταν σε εξωτερικούς χώρους θα το θεωρούσα μια υπερβολή, άλλωστε αρκετοί δεν κάνουν "κοινωνικό κάπνισμα" και ανά κάποια διαστήματα πρέπει όντως να καπνίσουν. Άμα είναι να καταντήσει μαρτύριο η έξοδος γιατί θα πρέπει να καπνίσει τσιγάρο, άστο ας μη βγαίναμε...
Όπως εγώ όμως κάποιες φορές θα δεχτώ να καθίσω έξω και ας μην είναι ακόμα ο καιρός για έξω, για να μπορεί ο Χ,Υ της παρέας να καπνίσει ελεύθερα, έτσι θέλω και καμιά φορά να κάθομαι μέσα και μετά να μην μυρίζω σαν σταχτοδοχείο. Ας εφαρμοζόταν αυτό σε πρώτη φάση και μετά βλέπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Παντως βρισκω γελοιους τους καπνιστες που παραπονιουνται οτι "ειναι δικαιωμα τους" να καπνιζουν οπου θελουν και λενε οτι αυτος ο νομος τους καταπιεζει. Συγνωμη αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να μπορω να εισπνεω σαν ανθρωπος σε κλειστους χωρους, και να μην εισπνεω τον καπνο σου. Στο εξωτερικο, στην Αμερικη για παραδειγμα, δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε στο πεζοδρομιο, εξω απο κτηρια. Πρεπει να εισαι σε μια συγκεκριμενη αποσταση απο αυτα. Ελλαδαρα...

Ναι ... συγκρινεις τωρα την Αμερική με την Ελλαδα.... στην Ελλαδα ρε παιδια κανει ο καθενας οτι γουστάρει ακομα να το καταλάβετε; ο αντικαπνιστικος νομος ειναι το λιγοτερο. Εδω τα ναρκωτικα διακινουνται κατω απο την μυτη τους και ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει τιποτα. Οι υπουργοι λενε τα δικα τους η αστυνομια απουσιάζει ή παιρνει εντολές να κανει τα στραβα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δυστυχώς η εμπειρία μου από κάθε καπνιστή που έχω συναντήσει ποτέ είναι ότι δεν κάνει την παραμικρή υποχώρηση στο θέμα αυτό. Φίλοι, κοπέλα, συμφοιτητές όλοι ανεξαιρέτως δεν έχουν ποτέ δεχτεί να σταματήσουν να καπνίζουν για να μη με ενοχλήσουν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνεις που οι άλλοι δεν υποχωρούν τη στιγμή που εσύ έχεις το ίδιο δικαίωμα ακριβώς να μην υποχωρήσεις. Μην πας βρε άνθρωπε κάπου όπου θα καπνίζουν αν σε ενοχλεί τόσο! Για να μην το κάνεις πάει να πει οτι δε σε ενοχλεί τόσο όσο με ενοχλεί εμένα να μην καπνίσω.

Πρώτα από όλα θέλω να σχολιάσω πόσο bitch ήμουν τότε. :redface:
Έχω κόψει το τσιγάρο κοντά 6 χρόνια και τώρα που βρίσκομαι στη θέση του μη καπνιστή καταλαβαίνω πόσο άσχημο, άδικο και καταπιεστικό είναι αυτό που γίνεται στην Ελλάδα. Έχω καταντήσει να μη θέλω να πάω πουθενά κάποιες φορές για να μην αναπνέω τον καπνό.
Ήμουν πριν λίγες μέρες κάπου που απαγορευόταν το κάπνισμα και έρχεται μια παρέα και ακούω τη μία να λέει με θράσος: "Κι εμείς πού θα καπνίσουμε; Έξω;". Να πω οτι το ευχαριστήθηκα; Θα το πω.
Θεωρώ τουλάχιστον αφελές οτι ο κόσμος επιλέγει να καπνίζει με την τόση πληροφόρηση που υπάρχει. Και μιλάω για ανθρώπους άνω των 30 που υποτίθεται έχουν και λίγο μυαλό στο κεφάλι τους. Δε θέλω να κρίνω γιατί κι εγώ κάνω ανθυγιεινά πράγματα αλλά μακάρι να μπορούσε όλος ο κόσμος να το κόψει το ρημάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
+1 είναι πολύ εκνευριστικό να πηγαίνεις για φαγητό και να έχεις δίπλα σου άτομα να καπνίζουν μόνο και μόνο γιατί στο ελλαντα δεν μπορούν να τηρήσουν έναν απλό νόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια μανιακών καπνιστών (γονείς) και τον έχω συνηθίσει τον καπνό, παρότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο.
Μου αρκεί να μην με χτυπάει άμεσα στο πρόσωπο... αν απλά υπάρχει στην ατμόσφαιρα του χώρου, δεν δίνω σημασία (μιλάω πάντα για μικρά χρονικά διαστήματα / πχ επισκέψεις κάπου κτλ... φυσικά στο ΔΩΜΑΤΙΟ μου που περνάω ώρες, δε θα το ήθελα ούτε θα το επέτρεπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μπράβο σου Πέτρο που δεν το δοκίμασες καν. Απόφευγέ το όσο μπορείς το περιβάλλον των καπνιστών, γιατί ο καπνός όσο κι αν συνηθίζεται δεν παύει να βλάπτει ακόμα και τους λεγόμενους "παθητικούς καπνιστές", οι οποίοι δεν φταίνε σε τίποτα να πληρώνουν τις συνέπειες εκείνων που επέλεξαν να ρισκάρουν την υγεία τους.
Δυστυχώς εγώ ανήκω στην αντίστροφη από τη δική σου περίπτωση. Κανείς από τους γονείς μου δεν κάπνιζε, αλλά οι "κακές παρέες" του λυκείου με έπεισαν και το άρχισα. Για χρόνια κάπνιζα περίπου 10-12 τσιγάρα την ημέρα, δεν ήθελα να το κόψω (αλλά και δεν έπαψα ποτέ να φοβάμαι), μέχρι πριν ενάμισυ χρόνο που είπα να δοκιμάσω το ηλεκτρονικό κι έμεινα σε αυτό.
Ασφαλώς το e-τσιγάρο δεν είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος, απλώς κάποιος αντικαθιστά μια επιβλαβή συνήθεια με μια αρκετά λιγότερο, μιας και δεν καίγεται καπνός (με συνεπακόλουθο την παραγωγή πίσσας που εισπνέει ο καπνιστής) αλλά δημιουργείται μέσα από υγρά με νικοτίνη και εισπνέεται ατμός. Ακίνδυνο εντελώς δεν είναι (τι άλλωστε είναι στο περιβάλλον που ζούμε;))κυρίως γιατί εξακολουθεί να περιέχει νικοτίνη η οποία είναι δηλητήριο , αλλά πόρρω απέχει από το κλασικό τσιγάρο. Τα δε αποτελέσματα, τα είδα στον οργανισμό μου, που ο καθημερινός βήχας μου κόπηκε και πλέον δεν λαχανιάζω τόσο εύκολα.
Έχει δε ως μέγα πλεονέκτημα, οτι είναι εντελώς άοσμο και ακίνδυνο για τους γύρω -ακόμα κι οι πιο φανατικοί αντικαπνιστές της παρέας μας, δεν το οσμίζονται (όσο κι αν προσπαθούν:P).
Βέβαια τυπικά έχει απαγορευτεί η χρήση του στους δημόσιους χώρους, κι ο λόγος είναι, να μη βλέπουν τη διαδικασία παιδιά και έφηβοι και αρχίσουν να τη μιμούνται με αντίστροφη πορεία (από το άτμισμα στο κάπνισμα).

Τέλος, πριν λίγες μέρες έτυχε να πάρω ένα ταξί από πιάτσα που ο ταξιτζής πριν ανοίξω την πόρτα είχε αράξει και κάπνιζε. Μπαίνω μέσα και καν δεν με ρώτησε αν με ενοχλεί το τσιγάρο, αλλά συνέχισε να καπνίζει αρειμανίως κατά την περισσότερη διάρκεια της σύντομης διαδρομής μας. Όλο αυτό το διάστημα, παρακαλούσα μέσα μου να του τελειώσει και να το σβήσει, τόσο πολύ με έπνιγε ο καπνός, σε σημείο να μου προκαλεί δύσπνοια (δεν είχα και κέφια για διαπληκτισμούς, χρονιάρες μέρες).:|

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Εμενα δεν με πειράζει το τσιγάρο στα μαγαζια και τα μπάρ. Και να με πειραζε βεβαια το ιδιο θα μου έκανε γιατι οπως γράψατε και εσεις ειμαστε στην Ελλάδα. Κάτι που μεταφραζεται ευκολα σε χαλαρή αντιμετωπιση και εφαρμογη των νομων. Ο αντικαπνιστικος νόμος δεν εφαρμοζεται οπως θα έπρεπε. Οι ιδιοκτητες φοβουνται να ζητησουν απο τους πελάτες τους να μην καπνιζουν μηπως δεν τους προτιμήσουν την επομενη φορά. Δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε σε μια χώρα οπως έχω ξαναγραψει που ολα βασιζονται στο πως θα εισαι αρεστος. Απο τους πολιτικους ξεκινησε μετα την πτωση της χουντας και ολα αυτα τα χρονια διογκώθηκε και τελικά κατέληξε σε μια πολυεπιπεδη κρίση αξιών και οικονομικη. Έξω ειναι πιο ντομπροι ο νομος ειναι νομος και η φιλια φιλια. Δεν τα συγχέουν. Τεσπα δεν θα γκρινιάξω παραπανω.

Έχω και εγω κοψει το καπνισμα εδω και 7 χρονια και ακολουθω προγραμμα γυμναστικής 4-5 φορές την εβδομάδα και προσπαθω να κάνω και καλη διατροφή. Σε μια τέτοια ζωη δεν χωράει κάπνισμα. Έχει να κανει με το καθημερινο προγραμμα. Εγω μετά την δουλειά κατα τις 4 το μεσημερι πάω σπιτι μου θα φάω κάτι θα κατσω 1-1,5 ώρα να χωνέψω και μετά θα πέσω για ύπνο θα σηκωθω και θα πάω γυμναστηριο για 1-2 ώρες οπωσδηποτε.

Himela ειναι προς τιμη σου που το παραδέχτηκες. Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
@Devil κάπου είχες γράψει οτι το κάπνισμα τους επόμενους μήνες θα απαγορευτεί σε κλειστούς χώρους κι οτι το έχουν πάρει σοβαρά κλπ. Τί έχει γίνει με αυτό το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
@Himela ειχα γράψει το ξέρω αλλα δεν θέλω πλέον να το αναλύσω ειναι προσωπικές μου πληροφοριες που έχω απο τα κονέ μου (και λογω εξωστρέφειας η οποια επισης έχει κριθει στο παρελθον εδω με άσχημο τρόπο) επισης σε κάτι που χρειάστηκα έλαβα αρνητικές και τυπικές απαντήσεις, οποτε θα τις κρατήσω για μένα.

Οποιος θέλει να μάθει βγαινει έξω έρχεται σε επαφή με κοσμο και ρωτάει.Ο κοσμος ειναι εντάξει αν δεν ειμαστε καχύποπτοι εμεις πρώτοι. Αυτά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
https://www.kathimerini.gr/981856/article/ygeia/ygeia-epikairothta/apagoreysh-toy-kapnismatos-se-koinoxrhstoys-anoixtoys-xwroys-zhta-h-ellhnikh-antikarkinikh-etaireia

Απ ότι φαίνεται υπάρχει συνέχεια στο θέμα του καπνίσματος. Εικάζω ότι είναι αντίδραση στην κακή εφαρμογή του νόμου (καθώς το "α εδώ θεωρείται έξω" σε κλειστούς χώρος είναι η κλασική δικαιολογία). Από την άλλη η επιβολή του νόμου αυτού θα είναι ακόμα δυσκολότερη οπότε μάλλον θα παραμείνει στα τυπικά και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αν και στην υπόλοιπη Ευρώπη (με τη Γαλλία να ακολουθεί τελευταία), ισχύει ήδη αυτός ο νόμος καθώς πληροφορήθηκα, μήπως αντί για τις υστερίες τύπου να απαγορεύεται σε ανοιχτούς χώρους το κάπνισμα, θα ήταν πολύ καλύτερα να επιτηρούνταν οι συγκεκριμένοι χώροι (και όχι μόνο αυτοί) και να έπεφταν βαριά πρόστιμα σε όσους ρυπαίνουν με αποτσίγαρα το περιβάλλον;
Στο Ελλάντα, οι νόμοι μόνο για το "θεαθήναι", τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Για κάθε νομό που βγαίνει η νοοτροπία μας είναι "καλα, αυτό μας μάρανε, ας φτιάξουν πρώτα το άλλο". Έτσι όμως δε γίνεται δουλειά. Κάποια πράγματα για κάποιους είναι σημαντικά, για άλλους αδιάφορα και για κάποιους ζήτημα ζωής και θανάτου. Πχ εμένα το τσιγάρο με ενοχλεί αλλά δε θα πεθάνω κιόλας. Έναν όμως που έχει πρόβλημα υγείας και τον υποχρεώνεις να ανέχεται την καπνα σου μπορεί να τον επηρεάσει πολύ αρνητικά.

Η νοοτροπία μας φταιει, τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Έναν όμως που έχει πρόβλημα υγείας και τον υποχρεώνεις να ανέχεται την καπνα σου μπορεί να τον επηρεάσει πολύ αρνητικά.
Ναι, όμως να υπενθυμίσω οτι μιλάμε για ανοιχτούς χώρους. Δεν τον υποχρεώνει κανείς και σε τίποτα να κάθεται δίπλα σε εκείνον που καπνίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ναι, όμως να υπενθυμίσω οτι μιλάμε για ανοιχτούς χώρους. Δεν τον υποχρεώνει κανείς και σε τίποτα να κάθεται δίπλα σε εκείνον που καπνίζει.

Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις στις οποίες είναι κάποιος αναγκασμένος να βρισκεται κοντά σε κάποιον που καπνίζει σε ανοιχτό χώρο και δεν μπορεί να το αποφύγει. Αν πχ σε έχουν καλέσει σε γιορτή σε μια ταβέρνα έστω σε ανοιχτό χώρο και ο διπλανός σου καπνίζει; Δε θα σηκωθείς να φύγεις βεβαια. Αν πας με το αφεντικό σου σε συνάντηση με πελάτη και ο πελάτης καπνίζει; Θα του πεις να το σβήσει ή θα φύγεις; Αν είσαι στη στάση και περιμένεις το λεωφορείο; Αν είσαι σε ένα φέρι μποτ; Πού θα πας; Έξω από ένα νοσοκομείο; Κλπ κλπ. Εγώ πριν λίγες μέρες βρέθηκα σε μια ταβέρνα με κάποιους που δεν τους ήξερα και κάπνιζαν συνέχεια. Να σηκωθώ να φύγω; Να μην απολαύσω το φαγητό και τη θάλασσα; Εφόσον είναι γαϊδούρια και δεν καταλαβαίνουν από μόνοι τους, μόνο ένας νομός μας σώζει. Που δε θα εφαρμοστεί ποτέ δηλαδή αλλά ας ονειρευτούμε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εδώ δεν τηρείται ο νόμος για τους κλειστούς χώρους, θέλουμε και στους ανοικτούς.

Το κωλοκράτος πότε θα βάλει παντού μεγάλα τασάκια; Βέβαια ο ελληναράς πάλι κάτω θα πετάξει τη γόπα, ρητορικό το ερώτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γι αυτό λέω ότι είναι πολύ δύσκολο να εφαρμόσει. Τουλάχιστο στους κλειστούς χώρους είχες τον υπεύθυνο του κάθε μαγαζιού/χώρου να ανησυχεί για το πρόστιμο, εδώ το βλέπω πραγματικά αδιανόητο να περάσει η δημοτική αστυνομία απ τη στάση και να σου κόψει πρόστιμο. Καταλαβαίνω όμως να το θέλουν νομοθετημενο ώστε αν γίνει μια παρατήρηση από κάποιον σε ένα καπνιστή αυτός να υποχωρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Μου έχει τύχει σε ανοιχτό χώρο σε ένα παγκάκι ένας ηλικιωμένος κύριος να μου κάνει παρατήρηση οτι τον έπνιγε ο καπνός του τσιγάρου μου.Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά δεν μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή όχι οπότε το σεβάστηκα.Δεν με συμφέρει προσωπικά ως καπνίστρια αλλά ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να αναπνέει τον καπνό σου.Πάντως στην εφαρμογή το βρίσκω αρκετά δύσκολο αν σκεφτεί κανείς οτι ακόμα και σε κλειστούς χώρους (καφετέρειες/μπάρ) συνεχίζουν να καπνίζουν.Είναι δύσκολο για ένα καταστηματάρχη να μην κάνει ''τα στραβά μάτια''στους καπνιστές γιατί θα χάσει την μισή και βάλε πελατεία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
.Δεν με συμφέρει προσωπικά ως καπνίστρια αλλά ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να αναπνέει τον καπνό σου.Πάντως στην εφαρμογή το βρίσκω αρκετά δύσκολο αν σκεφτεί κανείς οτι ακόμα και σε κλειστούς χώρους (καφετέρειες/μπάρ) συνεχίζουν να καπνίζουν.Είναι δύσκολο για ένα καταστηματάρχη να μην κάνει ''τα στραβά μάτια''στους καπνιστές γιατί θα χάσει την μισή και βάλε πελατεία του.

Στο εξωτερικό υπάρχουν ειδικοί κλειστοί χώροι στα καταστήματα μονο για καπνιστές, ενώ στα υπόλοιπα σημεία δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Γενικα, το μέτρο αυτο,δηλαδή να μην επιτρέπεται το κάπνισμα σε συγκεκριμένους εξωτερικούς χώρους , ειναι καλο, γιατί το παθητικό κάπνισμα ειναι εξίσου επικίνδυνο. Ο ατμός μονο ενός τσιγάρου την ημερα αυξάνει πολλαπλώς τον κίνδυνο εμφράγματος η αγγειακου εγκεφαλικού. Τωρα η εφαρμογή του ειναι αλλο θέμα, ειδικά στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top