Οικογένεια, τι είναι τελικά;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα γιατι να μην ειναι....??
Μπορει οι προτεραιοτητες σου να εχουν αλλαξει, αλλα αυτο δεν ακυρωνει ολα οσα σε δενουν με τους γονεις και τα αδερφια σου (εαν εχεις...)
Δεν ξερω..αλλα εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ειπα ποτε οτι οταν ενα παιδι ειναι υιοθετημενο δεν μπορει να θεωρει οικογενεια του του γονεις του....ειπα οτι για μενα οικογενεια σημαινει γονεις-παιδια....
Απλα μια παρατηρηση εκανα περι δεσμου αιματος, ερωτα και φιλιας...μιλησα πολυ συγκεκριμενα...

αι δεν λέω όχι, απλά επειδή είπες για τα αδέρφια και τους γονείς ρώτησα για το άν μάθαινες, ότι π..χ η αδερφή σου δεν είναι εξ αίματος, δεν θέλω να επιτεθώ, ούτε να προσβάλω, απλά σαν άποψη ήθελα να ακούσω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αι δεν λέω όχι, απλά επειδή είπες για τα αδέρφια και τους γονείς ρώτησα για το άν μάθαινες, ότι π..χ η αδερφή σου δεν είναι εξ αίματος, δεν θέλω να επιτεθώ, ούτε να προσβάλω, απλά σαν άποψη ήθελα να ακούσω;)

Οχι καλε δεν το πηρα ως επιθεση ή κατι αρνητικο....Καλα εκανες και ρωτησες για να μην εχεις λαθος εντυπωσεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
απ ότι βλέπω και καταλαβαίνω, το βλέπετε απ την "συναισθηματική" πλευρά το θέμα
στον ευρύτερο κύκλο όμως της οικογένειας μας, είναι και το σόι μας ακόμα κι αν έχουμε τις χειρότερες σχέσεις

άλλο το τι θέλουμε να ονομάζουμε τη σχέση μας με άλλους ανθρώπους κι άλλο το τι πραγματικά είναι
λυπάμαι που Μάνια μου νοιώθεις πικραμένη αλλά όπως το βλέπω εγώ, δυστυχώς έτσι είναι
Η Νεράιδα μπορεί να το είπε λίγο ωμά αλλά έχει δίκιο όταν λέει ότι ο Κωστέτσος λέει οικογένεια τον Κολούμπο του

Αν το διαχωρίσουμε λοιπόν σε συναισθηματικό και σε εννοιολογικό το θέμα, τότε έχουμε όλοι δίκιο.
Συναισθηματικά, οικογένεια είναι τα άτομα τα οποία σε περιστοιχίζουν και νοιώθεις μαζί τους αγάπη, ασφάλεια, θαλπωρή κι όπως είπε και Χάος πολύ πολύ όμορφα την ατάκα απ το Disney, οικογένεια είναι δεν αφήνουμε κανέναν πίσω
Σαν λέξη όμως και σαν έννοια, τι να κάνουμε βρε παιδιά... οικογένεια για να υφίσταται, χρειάζεται "γόνους" (είτε γεννημένους είτε υιοθετημένους)
Και Μάνια μου... ναι μεν τα παιδάκια πέθαναν και τα πούλησαν οι γονείς τους όμως ήταν οικογένεια
Ηταν μια πολύ πολύ ΚΑΚΗ οικογένεια
Το ότι οι άνθρωποι ήταν κακοί, δεν αναιρεί το ότι είχαν οικογένεια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όσο διαβάζω τις απαντήσεις τόσο μου έρχεται στο μυαλό το μεγαλύτερο (για μένα) λάθος που έχει γίνει στο εκπαιδευτικο σύστημα, η ένταξη του μαθήματος Νεοελληνικών Κειμένων στις Πανελλαδικές εξετάσεις.
Και για να μην απορείτε εννοώ την απόφαση να κρίνουν με ενιαίο και προκαθορισμένο σύστημα τις απόψεις των εξεταζόμενων πάνω στο τάδε ή το δείνα κείμενο δλδ να τους μαθαίνουν παπαγαλία τι θα έπρεπε να αποκομίζουν απο το κάθε γραπτό.

Για μένα είναι γελοίο κάποιες έννοιες με καθαρά συναισθηματικό υπόβαθρο να προσπαθούμε να τις ορίσουμε μέσα σε στενά πλαίσια λογικής.
Το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την οικογένεια, την αγάπη, την φιλία κλπ είναι καθαρά και μόνο υποκειμενικό.

Αν πάρουμε καθαρά την ετυμολογία της λέξης προέρχεται απο το αρχαίο οικογενής (δεν το παίζω έξυπνη το βρήκα στο google) που σημαίνει δούλος γεννημένος στο σπίτι (κατέστρεψα κάθε έννοια θαλπωρής μόλις τώρα).
Επίσης ξαναθυμήθηκα πως παλιότερα αντί αυτής της λεξης χρησιμοποιούταν ο όρος οίκος πχ. οίκος των Ατρείδων που περιελάμβανε πέρα απο τα συγγενικά μέλη κι όλους τους παρατρεχάμενους δούλους,βοηθούς,αυλικούς κλπ που διέμεναν στο σπίτι.

Όλες οι απόψεις που διαβάζω είναι κατ εμέ σωστές, εφόσον παραδέχομαι την υποκειμενικότητα της λεξής.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σώνει και ντε προσπαθείτε να πείσετε την Μάνια πως δεν αποτελεί με τον συζυγό της οικογένεια?Αφού είναι ο πιο άμεσος και δικός της άνθρωπος και στο φινάλε εκείνη τον επέλεξε και πάνω απο όλα τον νοιώθει "οικογένεια" της.

Εμένα πάντως στο άκουσμα αυτής της λέξης μου έρχεται στο μυαλό η σκηνή απο το Μόνος στο σπίτι Νο 1, που είναι ένα μάτσο άνθρωποι μαζεμένοι σε ένα γιορτινό σπίτι.Χαζό έ?:redface: Κι όμως δεν έχω καλύτερο τρόπο να το ορίσω.

Πάρτε κι ένα Αρκά για το τέλος (το γράφω απο μνήμης κι ίσως έχει παραλείψεις)
Γράφει το μικρό σπουργίτι έκθεση με θέμα η οικογένεια μου-
H oικογένεια μου αποτελείται απο την μαμά μου, τον μπαμπά μου κι εμένα.Η μαμά μου όμως μας εγκατέλειψε μόλις γεννήθηκα κι έφυγε με ένα χελιδόνι.Έτσι η οικογένεια μου αποτελείται απο τον μπαμπά μου κι εμένα.Η μαμά μου όμως πήγαινε με πολλούς κι έτσι δεν νομίζω αυτός να είναι ο πραγματικός μπαμπάς μου.Η οικογένεια μου λοιπόν αποτελείται απο εμένα.Εγώ είμαι μια πολύ αγαπημένη και δεμένη μεταξύ της οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι οκ..και ο Κωστετσος θεωρει παιδι του και οικογενεια του τον μπουλη σκυλο του....(και δεν ειναι και ο μοναδικος)

Αλλο τι θεωρουμε και αλλο τι ειναι....

και να μην ξεχναμε ποτε πως ο δεσμος αιματος εινα πολυ πολυ πιο δυνατος απο οποιονδηποτε ερωτα, φιλια κ.ο.κ..

Κι όμως, εγώ ξέρω περιπτώσεις που αδερφός σκότωνε τον αδερφό επειδή ήταν από διαφορετικό κόμμα στον Ελληνικό Εμφύλιο. Αυτό δεν ήταν μεμονωμένο φαινόμενο. Ακόμα μέχρι σήμερα παιδιά σκοτώνουν τους γονείς τους για κτηματικές διαφορές. Από την άλλη πλευρά, είναι πανάρχαια η συνήθεια δύο άνθρωποι να γίνονται αδερφοποιτοί χαράζοντας τις φλέβες τους και ενώνοντας τα αίματά τους. Μετά πέθαιναν ο ένας για τον άλλον ή ο ένας στο πλευρό του άλλου. Αυτό θέλει να δείξει ότι ο δεσμός του αίματος, είναι στην πραγματικότητα συμβολικός και ότι στην ουσία αυτό που μετράει είναι το άρρηκτο σμίξιμο των ψυχών.

Γιατί η οικογένεια που εννοείτε εσείς, είναι η Αστική οικογένεια που στηρίζεται στη σύμβαση και σε ορισμούς, σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα έχει χαρακτηριστεί και ως Ιερά Οικογένεια και όχι μόνο από τους πολεμίους της.

Δε μπορώ να σας περιγράψω σε πόσο δύσκολη θέση βρέθηκα, όταν η κόρη μου με ρώτησε να της πω τι σημαίνει "μπάσταρδο" και την ειλικρινή απορία που αντίκρισα στα μάτια του παιδιού, όταν της εξήγησα τελικά.

Θα επαναλάβω πως και οι πρώτοι Χριστιανοί, θεωρούσαν τους υπόλοιπους ως οικογένεια και το εννοούσαν πραγματικά όταν το έλεγαν! Ίσως γι' αυτό εκείνοι δεν φοβούνταν τα λιοντάρια ενώ εμείς σήμερα φοβόμαστε τις κατσαρίδες.

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πώς επειδή υπάρχουν κάποιοι ανόητοι και δυστυχισμένοι που υστερίζουν μπροστά στις κάμερες για τους σκύλους τους, αυτό αυτομάτως καταρρίπτει τη Σύγχρονη Κοινωνιολογία αλλά και παραδόσεις αιώνων.

Και κάτι άλλο, φυσικά και ο γάτος μου είναι μέλος της οικογένειάς μου και το εννοώ. Κι αν τον ρωτήσετε κι αυτόν, το ίδιο θα πει για μένα.


Και Μάνια μου... ναι μεν τα παιδάκια πέθαναν και τα πούλησαν οι γονείς τους όμως ήταν οικογένεια
Ηταν μια πολύ πολύ ΚΑΚΗ οικογένεια
Το ότι οι άνθρωποι ήταν κακοί, δεν αναιρεί το ότι είχαν οικογένεια :/:

άλλο το τι θέλουμε να ονομάζουμε τη σχέση μας με άλλους ανθρώπους κι άλλο το τι πραγματικά είναι

Αν πραγματικά το να σε πουλήσουν και να πεθάνεις από τη δίψα θεωρείται "οικογένεια" απλά και μόνο επειδή υπάρχει η γενεαλογική σχέση θα απαντήσω κι εγώ το ίδιο: Άλλο τι νομίζετε για οικογένεια κι άλλο τι είναι πραγματικά. Επιτρέψτε μου να επιμένω να θεωρώ οικογένεια αυτούς που δε με πουλάνε ή που μου δίνουν ένα ποτήρι νερό.

Δυστυχώς δε ζει και ο Δουρής να μας απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διάβασα το παρακάτω και θυμήθηκα το παρόν θέμα... Έχουμε και νέα μέλη τώρα, ευκαιρία για νέες απαντήσεις! :P

Όταν ακούει κανείς τη λέξη οικογένεια σκέφτεται συνήθως το μοντέλο της πυρηνικής οικογένειας που απέκτησε ιδιαίτερη δημοτικότητα από τη δεκαετία του '50 και μετά. Το νοητικό σχήμα "οικογένεια" όμως μπορεί να γίνει αρκετά ελαστικό ώστε να καλύψει και περιπτώσεις όχι τόσο αντιπροσωπευτικές όπως η πυρηνική. Οικογένεια με μία μητέρα ή έναν πατέρα, οικογένεια με μία γιαγιά, οικογένεια με θετό τον έναν γονέα, οικογένεια με ένα μόνο παιδί, οικογένεια με αδέρφια στο ρόλο των γονιών και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πρoτού καν διαβάσω τα προηγούμενα, θυμήθηκα μια φράση που είπε η αδερφή μου 2-3 μήνες αφού γέννησε το δεύτερό της παιδί. Κοιτώντας τα και τα δυο, και ελαφρώς αφηρημένη, ψιθύρισε: "τώρα, είμαστε μια ολοκληρωμένη οικογένεια".
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η οικογένεια δεν είναι...ομόρρυθμη εταιρία, ούτε καν, ετερόρρυθμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Το μονο που έχω να πω είναι ότι δεν είναι τυχαίο το ότι η πιο συνήθης έκφραση για να αναφερθεί κανεις στα μέλη της οικογενειας του σε μια συζήτηση δεν είναι "οι γονείς και τα αδέρφια μου" ούτε "η γυναικα και τα παιδιά μου" αλλα "οι δικοί μου"...

Αυτό ακριβώς πιστεύω ότι είναι η οικογένεια, τα πιο δικά μας άτομα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.:)


Ακριβως,ετσι....Νομιζω οτι καλυφθηκα απολυτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θελουμε να εχουμε ψευδαισθησεις οτι ο ανθρωπος μας και μονο ή οι γονεις μιας φιλης μας ειναι για εμας οικογενεια ...?
Ας εχουμε...αλλα δεν ειναι....

Εγω το μονο που σκεφτομαι...ειναι οτι ο χειροτερος να ηταν π.χ π μπαμπας μου (αχ ειναι και η αδυναμια μου:redface:) δεν υπηρχε περιπτωση να μην εδινα τα παντα για εκεινον...στην περιπτωση που ο αντρας μου ηταν ο χειροτερος δε θα εκανα το ιδιο ομως...Οποτε εμενα αυτο με προβληματιζει....

Κρατάω τις πρώτες μου παραθέσεις (αν και κάποια στιγμή σταμάτησα να πατάω το κουμπί για τις υπολοιπες) γιατί ήταν οι πρώτες που με έβαλαν σε σκέψεις.
Νομίζω ότι "τα παιδιά" και οι "γονείς" βλέπουν διαφορετικά την έννοια οικογένεια λόγω των διαφορετικών τους ρόλων, και επίσης όλοι επηρρεαζόμαστε από το από που μας δώθηκε αγάπη.
Νομίζω λοιπόν ότι η Νεράϊδα, με έντονες αγαπημένες εικόνες από την οικογένεια της, νομίζει ότι και αν είχε έναν γονιό αδιάφορο ή ανταγωνιστικό, που δεν της είχε δώσει αγάπη, που της είχε τσακίσει την αυτοπεποίθηση θα έκανε τα πάντα γι'αυτόν λόγω αίματος. Όμως δεν είναι έτσι Νεραϊδα γιατί τότε δεν θα σε είχε μάθει να αγαπάς.
Για τα παιδιά οικογένεια είναι η γλάστρα που μέσα της ανθίζουν. Αν δεν τα βοηθήσει να ανθίσουν, όσα από αυτά καταφέρουν να το ξεπεράσουν και να μη γίνουν εικόνες του σπιτιού που τα γέννησε, ψάχνουν να βρουν αλλού την αγάπη, τη θαλπωρή, την στοργή και πολλά από αυτά δημιουργούν την δική τους οικογένεια (όπως πχ φίλες, γονείς φίλων, μια άσχετη γιαγιά...) που τους βοηθάει σαν εφαλτήριο για την είσοδό τους στον μεγάλο απέραντο κόσμο.
Οι γονείς από την άλλη έχοντας νοιώσει την ανάγκη να δημιουργήσουν τη φωλιά που θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους, βλέπουν αυτήν την πλευρά και συνδυάζουν με αυτό μόνο την οικογένεια.
Όμως πάρε την Μάνια που δεν έχει την αντιμετώπιση που θα ήθελε από το σπίτι της. Βρίσκει στον σύντροφό της αυτό που δεν βρήκε σπίτι της - αποδοχή αμέριστη για αυτό που πραγματικά είναι και για αυτό που θέλει να είναι. Αυτό και μόνο θα με έκανε να τον θεωρώ οικογένεια περισσότερο από τους γονείς μου! Θες γιατί εκπληρώνει και γονικούς ρόλους που της έλλειψαν? ΟΚ. Όμως ως ενήλικας, δεν θέλει έναν μπαμπά, απλώς θέλει πιό πολύ αποδοχή από κάποιον που είχε αυτήν την πλευρά καλυμμένη όταν ήταν παιδί.
Επειδή το αίμα, το μεγάλωμα και ο χρόνος/καθημερινότητα παίζουν επίσης μεγάλο ρόλο οι γονείς δύσκολα βγαίνουν από το κομμάτι οικογένεια (εκτός πό πραγματικά εξτρήμ καταστάσεις) οπότε απλώς προστίθενται και άνθρωποι που καλύψαν πολύ βασικές συναισθηματικές μας ανάγκες που δεν μπορέσαν να μας τις καλύψουν οι γονείς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pazuzu.

Νεοφερμένος

Ο Pazuzu. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οικογένεια σημαίνει δεν αφήνουμε κανέναν πίσω...
Το έχω γράψει κι εγώ κάπως αλλιώς αλλά με λίγη φαντασία σημαίνει το ίδιο πράγμα...."δεν γυρίζουμε την πλάτη σε όποιον αγαπάμε, ακόμα κι αν το κάνει αυτός, επειδή είμαστε οικογένεια"

Από εκεί όμως έως την βιολογική οικογένεια, υπάρχει η ειδοποιός διαφορά που δεν έχει να κάνει με....αγάπες και συγκινήσεις αλλά τις γενετικές πληροφορίες, κι αυτό όσο σκληρό κι αν ακούγεται, είναι μια πραγματικότητα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για εμένα οικογένεια δεν είναι μόνο ένα σύνολο ανθρώπων που συνδέονται μεταξύ τους εξ αίματος ή όχι και που συμβιώνουν με σκοπό την κάλυψη κάποιων αναγκών αλλά κάτι παραπάνω από αυτό. Αλλά οικογένεια όπως την φαντάζομαι εγώ δεν υπάρχει σήμερα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Για εμένα οικογένεια δεν είναι μόνο ένα σύνολο ανθρώπων που συνδέονται μεταξύ τους εξ αίματος ή όχι και που συμβιώνουν με σκοπό την κάλυψη κάποιων αναγκών αλλά κάτι παραπάνω από αυτό. Αλλά οικογένεια όπως την φαντάζομαι εγώ δεν υπάρχει σήμερα πιστεύω.


Πως τη φαντάζεσαι;

Εγώ θα ήθελα να πάω ότι οικογένεια μας δεν είναι μόνο οι άνθρωποι μας. Είναι και ένα σκυλάκι ή ένα γατάκι ή κάποιο άλλο ζωάκι που το έχουμε σαν παιδί μας. Το περιποιούμαστε, το αγαπάμε, το εκπαιδεύουμε και φυσικά δίνουμε και λαμβάνουμε αγάπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για εμένα οικογένεια (μπορεί να υπάρχει γενικά) είναι όταν οι άνθρωποι που ζεις μαζί, σε καταλαβαίνουν τους καταλαβαίνεις, σε βοηθάνε τους βοηθάς, υπάρχει ουσιαστική και αληθινή επικοινωνία, μπορείς να εμπιστευτείς χωρίς να φοβάσαι υπάρχει πλήρης κατανόηση, συμμερίζονται τις ανάγκες σου και εσύ τις δικές τους. Σε αφήνουν να λαμβάνεις τις αποφάσεις σου και είναι κοντά σου σε αυτές ώστε να σε στηρίξουν είτε έχουν θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα και δεν σου ασκούν έλεγχο. Οικογένεια είναι όταν όλα τα μέλη της προσπαθούν να λύσουν μαζί τα προβλήματα που προκύπτουν είναι εκεί ο ένας για τον άλλον και δε τσακώνονται συνέχεια για το ποιος είναι ο καλύτερος και αρχηγός στο σπίτι, που δεν γκρινιάζουν οι μεγάλοι για τα πάντα και δεν τα μεταφέρουν στα παιδιά, οικογένεια είναι πολλά άλλα. Και φυσικά όταν στις γιορτές πχ των Χριστουγέννων έρχονται πιο κοντά και δεν τις βγάζουν απλά σαν μία συνηθισμένη μέρα και γενικά κάνουν δραστηριότητες μαζί και περνούν δημιουργικά τον χρόνο τους. Και όταν σε αφήνουν να νιώθεις ελεύθερος και δεν είσαι εγκλωβισμένος στους κόλπους της, όταν θες σαν αυτόνομο ον να ικανοποιήσεις τα όνειρα και τις επιθυμίες σου ! .... :(

Φυσικά είναι μέλος της οικογένειας οτιδήποτε άλλο που μεγαλώνεις και έχει ψυχή! (ζώα πχ <3 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ξέθαψα αυτό το θέμα και κάνω μία αναθεώρηση του προηγούμενού μου ποστ, πριν 2 χρόνια (πωωω πάει πέρασε ο καιρός ... ) :P

Εγώ θα πω ότι, η οικογένεια έτσι όπως την έχουμε στο μυαλό μας είναι μία κοινωνικά κατασκευασμένη έννοια. Σίγουρα υπάρχουν οι πυρηνικές, μονογονεϊκές οικογένειες, κλπ κλπ αλλά μία οικογένεια δεν την κάνουν αποκλειστικά και μόνο οι βιολογικοί δεσμοί! Οι γονείς και οι συγγενείς μας κληρονομούνται και πάρα πολλές φορές, σε άλλες περιπτώσεις δεν θα τους επιλέγαμε να βρίσκονται στην ζωή μας, γιατί μπορεί να μην ταιριάζαμε και για πολλούς άλλους λόγους!!

Ωστόσο, σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που συνδέονται με βιολογικούς και είναι πραγματικά αγαπημένες, όπως και οικογένειες που έχουν υιοθετήσει παιδιά που είναι εξίσου ενωμένες μεταξύ τους και καμία διαφορά δεν έχουν από τις οικογένειες με τα βιολογικά τους παιδιά!!

Επομένως θα πω, όπως πάντα λέω, και ξανά λέω, ότι οικογένεια είναι τα άτομα που σε αγαπούν άνευ όρων, ενδιαφέρονται για εσένα, σε νοιάζονται, θέλουν να είσαι στην ζωή τους, όπως και εσύ τους επιθυμείς αντίστοιχα!! Είναι αυτοί που θα είστε ο ένας για τον άλλον πάντα εκεί, σε κάθε σου βήμα σε κάθε σου όνειρο!! Θα σε βοηθήσουν να ανοίξεις τα φτερά σου να πετάξεις να σταθείς γερά στα πόδια σου αλλά παράλληλα δίπλα σου, να σε σηκώσουν όσες φορές και εάν πέσεις! Μπορείς να επιλέξεις την οικογένεια και τα άτομα που θέλεις να εντάσσονται σε αυτήν..... :air_kiss:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Το παν, ένας δεσμός σφιχτος, θα έκανα τα παντα για την οικογένεια μου!!!
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικογένεια είναι αυτό που νιώθεις όταν γυρίσεις σπίτι από τη δουλειά, μετά από μια χαοτική μέρα με αγνώστους βασικά ανθρώπους και βγάζεις το σουτιέν και το παντελόνι. Αλλά σε άνθρωπο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top