Ασυνεννοησία...

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Θα σας πώ ένα πρόβλημα που πιστεύω ότι υπάρχει στα περισσότερα ζευγάρια...Η έλλειψη επικοινωνίας..Τι γίνεται όταν γενικά τα βρίσκεις με τον άνθρωπό σου σε γενικές γράμμες αλλά στο θεμα της συζήτησης υπάρχει πρόβλημα?Γιατί όπως είπε ένας φίλος απο εδώ..Δέν αρκεί μόνο η αγάπη για να στεριώσει μία σχεση..Είναι πολύ σωστό.Και ειδικά οταν μεγαλώνετε πχ μαζί και ο ένας απο τους δύο αλλάζει κάπως προτεραιότητες και "χαρακτήρα"...:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι είστε μαζί πολλά χρόνια;;

Πρόβλημα. Γενικά στο ζευγάρι "δουλεύουν" και οι δύο, για να συναντηθούν.
Αλλά αν μεγαλώνεις με τον άλλον, λογικό να απομακρύνεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Συνηθως οταν ενα ζευγαρι ειναι μαζι απο πολυ μικρη ηλικια, που ο ενας απο τους δυο ή και οι δυο δεν ξερουν που πανε και που βρισκονται, ειναι λογικο μεγαλωνοντας να οριζουν βασεις και να αλλαζουν οι προτεραιοτητες και καποια ΣΤΟΙΧΕΙΑ του χαρακτηρα. Γι' αυτο και συνηθως τετοιες σχεσεις εχουν -σχεδον- ημερομηνια ληξης. Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια..

Το να μην μπορεις να συζητησεις με τον συντροφο σου ειναι πραγματικα μαρτυριο.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Hμουν σχεδόν 20 όταν τον γνώρισα και εκείνος πήγαινε στα 18!Οποτε λογικά αυτός μεγαλώνοντας ,διαμόρφωσε στη πορεία κάποια στοιχεια στην προσωπικότητα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν ξεκινάει μια σχέση και είναι από σχετικά μικρή ηλικία, είναι πολύ πιθανό μεγαλώνοντας τα δύο άτομα, να μεγαλώνουν μεν μαζί αλλά προς διαφορετική κατεύθυνση.... με άλλα θέλω, όνειρα και προτεραιότητες.
Διαμορφώνοντας και οριστικοποιώντας ο καθένας τους την προσωπικότητα του, είναι πολύ πιθανό να μην συμπίπτει πλέον με του άλλου... οπότε έρχεται και η ασυνεννοησία....
εκεί είναι που μετά αναρωτιέται ο κόσμος... μα καλά πως χώρισαν μετά από τόσα χρόνια που ήταν μαζί!

Απ την άλλη, όταν οι ηλικίες είναι κάπως μεγαλύτερες και δει πιο κατασταλαγμένα από προσωπικότητα και θέλω, έρχεται η ώρα που δεν χρειάζεται να πεις και πολλά με τον άλλον... ένα βλέμμα, μια ματιά αρκεί κι ο άλλος ξέρει πάρα πολύ καλά τι του λες! ;)


Πάντως.... όταν μιλάμε για ανθρώπους.... δεν υπάρχουν στρανταρτς... πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την Κουέ!
Μη νομίζεις, κι εσύ άλλαξες... Συμβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως συμβαίνει αυτό (η αλλαγή, όχι η ασυννενοησία).
Εγώ όταν γνώρισα το φίλο μου ήμουν 18 κι εκείνος 15. Τώρα που είμαι 20 κι αυτός 17, έχουμε αλλάξει και οι δύο πάρα πολύ (ειδικά εκείνος) και απλά μου αρέσει και τώρα και εγώ εκείνου αλλά τουλάχιστον αν κρίνω απο τον εαυτό μου, μου αρέσει πλέον για αρκετά διαφορετικά πράγματα απ'ότι στην αρχή.
Θα μπορούσε κάλλιστα να μην μου αρέσει πλέον, απλά έτυχε να συμπίπτει ΚΑΙ ο τωρινός του εαυτός με αυτό που μου αρέσει, απλά για διαφορετικούς λόγους. Αρκετά απο τα στοιχεία που με έκαναν να τον ερωτευτώ πλέον δεν υπάρχουν, αλλά αρκετά απο αυτά που με κάνουν να είμαι τώρα ερωτευμένη μαζί του δεν υπήρχαν όταν τον γνώρισα. Προσωπικά δεν θεωρώ οτι αυτό χάλασε τη σχέση, αλλά αντιθέτως, την έκανε πιο ενδιαφέρουσα και πιο βαθιά. :) Βέβαια, ένα πράγμα που έμεινε αμετάβλητο (και μάλλον βελτιώθηκε) είναι οτι μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα και τώρα για τα πάντα, και ξέρω οτι μπορώ να του πω πράγματα που αν ήταν άλλος θα είχε εκνευριστεί αυτομάτως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι άνθρωποι αλλάζουν διαρκώς στο πέρασμα του χρόνου. Άλλοι πολλοί και άλλοι λίγο. Άλλοι σταδιακά και άλλοι γιατί κάτι έτυχε. Κανένας δεν είναι δεδομένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κι ακριβώς επειδή το μοναδικό δεδομένο τελικά είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν το ιδανικό σε τέτοιες σχέσεις θα ήταν να εξελισσόμασταν και να μεγαλώναμε παράλληλα με τον άλλον χωρίς να του φράζουμε ή να μας φράζει το δρόμο.
Το ιδανικό μα και ανέφικτο........:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι ακριβώς επειδή το μοναδικό δεδομένο τελικά είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν το ιδανικό σε τέτοιες σχέσεις θα ήταν να εξελισσόμασταν και να μεγαλώναμε παράλληλα με τον άλλον χωρίς να του φράζουμε ή να μας φράζει το δρόμο.
Το ιδανικό μα και ανέφικτο........:/:
Γιατί ανέφικτο; Σε μας μέχρι στιγμής έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί ανέφικτο; Σε μας μέχρι στιγμής έτσι είναι...

Μισέλ το λες και μόνη σου μέχρι στιγμής.
Η σχέση σου με τον Πάνο μετρά δυο χρόνια, μακάρι σε 4 ή 5 να εξακολουθείς να λες το ίδιο.
Εστώ κι αν δεν είναι ανέφικτο πάντα(το διορθώνω για να διατυπωθεί καλύτερα) τις περισσότερες φορές καταλήγεις να μην γνωρίζεις πλέον τον άλλον.
Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε όσους απο τους φίλους μου είχαν κάποια σχέση απο την εφηβεία και ύστερα απο 6-7 χρόνια γύρω στα 25 την τερμάτισαν.Το ίδιο συνέβη και σε μένα.Κι όχι δεν είναι ότι τελειώνει η αγάπη ή αρχίζει η ρουτίνα απλά αλλάζουν οι καταστάσεις,οι στόχοι και οι επιδιώξεις του καθενός. Βέβαια κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σε μας μέχρι στιγμής έτσι είναι...
Χωρίς να προδικάζω το μέχρι στιγμής περιλαμβάνει την αβεβαιότητα για το μέλλον. Άρα πιστεύω άθελα λες το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που όσο και να προσπαθούν απλά δεν ταιριάζουν τα χνώτα τους, όσο κι αν εξηγούν ο ένας στον άλλον, απλά δεν μπορεί να υπάρξει συνεννόηση. Υπάρχουν και κάποιοι που με ευκολία συνεννοούνται ακόμα κι αν είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Πιστεύω οτι όταν υπάρχει θέληση, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή παρεξήγηση που μένουν άλυτα. Γι' αυτό όλοι λένε οτι πολύ σημαντικό για μια σχέση, φιλική, ερωτική ή εργασιακή, είναι η επικοινωνία. Όταν βέβαια ένας από τους δύο έχει μεγάλο εγωισμό ή τελικά δεν θέλει να καταλάβει, ίσως καλό θα ήταν να μη συνεχιστεί αυτή η σχέση. Δεν μπορείς να συνεχίζεις μία σχέση αφήνοντας άλυτα προβλήματα γιατί κάποια στιγμή γίνονται βουνό και γίνεται η έκρηξη η οποία φέρνει εκ των πραγμάτων τη ρήξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top