Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Το lucky day των εμπορων.. Μια γιορτη καθαρα για να πεταξεις λεφτα και να γεμισεις τα ταμεια των καταστηματων....Το οτι βασιζεται σ αυτο που αποκαλουν ''αληθινη αγαπη' ειναι ξεκαθαρα μεγαλυτερο ψεμα και απο αυτα του Πινοκιο....Ετσι βρισκουν ευκαιρια και οι εμποροι καθε λογης εκμεταλλευονται μια γιορτη ταχατε αγαπης για να ικανοποιησουν τη δικη τους αγαπη προς το χρημα......

Οι έμποροι πάντα επιδιώκουν το κέρδος, είναι η φύση του επαγγέλματός τους. Κάπως πρέπει να κερδίζουν κι εκείνοι τα προς το ζην(και με τη σειρά τους να δίνουν δουλειά σε υπαλλήλους).
Από κει κι έπειτα, ο καθένας γιορτάζει (ή δεν γιορτάζει) τη μέρα αυτή όπως θέλει κι όπως νιώθει.
Σάμπως είναι η μόνη γιορτή που έχει εμπορευματοποιηθεί;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.


14 φλεβάρη και ο έρωτας φωτιά έχει πάρει ....

δυο φιλιά σου αποψε δωσμου για ολα τα λεφτά του κοσμου....

14 φλεβάρη πάντοτε μαζι μακαρι...
εισαι αλλο μου μισο μου χρονια μας πολλά μωρο μου :inlove:<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Πλέον με εκνευρίζουν πολύ περισσότερο οι κράχτες του Βαλεντίνου παρά αυτοί που όντως γιορτάζουν την ημέρα. "Όποιος αγαπά το δείχνει κάθε μέρα του χρόνου" και άλλα ψευτοκουλτουριάρικα, εντάξει, το καταλάβαμε ότι είναι η χαρά των λουλουδάδικων αλλά φτάνει πια. Ας περάσει ο καθένας την ημέρα όπως θέλει.

Οι forever alone δεν θα συμφωνουσαν :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το lucky day των εμπορων.. Μια γιορτη καθαρα για να πεταξεις λεφτα και να γεμισεις τα ταμεια των καταστηματων....
*γκουχ* Χριστούγεννα *γκουχ*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είμαι κατά σε ο, τι αφορά το κομμάτι του υπερκαταναλωτισμού καί τόν αντίκτυπο που έχει στο περιβάλλον όπως και στο ότι δημιουργείται ξαφνικά το "αίσθημα της υποχρέωσης" να γιορτάσεις μια σχέση στην οποία μπορεί να είσαι καλά, μπορεί να μήν είσαι, μπορεί να είσαι single. Γενικά με όλο αυτό είμαι κατά, τώρα αν πραγματικά θέλεις να γιορτάσεις με το σύντροφό σου ή αν θέλεις να παρταρεις μέχρι αύριο σε πάρτι για singles. Επίσης, να θυμηθούμε λίγο ότι πέρα από ρομαντικές σχέσεις υπάρχουν καί άλλου είδους σχέσεις αγάπης όπως με τους φίλους μας, την οικογένεια μας κλπ που επίσης θα ήταν όμορφο να γιορτάζονται αυτή τη μέρα
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Είμαι κατά σε ο, τι αφορά το κομμάτι του υπερκαταναλωτισμού καί τόν αντίκτυπο που έχει στο περιβάλλον όπως και στο ότι δημιουργείται ξαφνικά το "αίσθημα της υποχρέωσης" να γιορτάσεις μια σχέση στην οποία μπορεί να είσαι καλά, μπορεί να μήν είσαι, μπορεί να είσαι single. Γενικά με όλο αυτό είμαι κατά, τώρα αν πραγματικά θέλεις να γιορτάσεις με το σύντροφό σου ή αν θέλεις να παρταρεις μέχρι αύριο σε πάρτι για singles. Επίσης, να θυμηθούμε λίγο ότι πέρα από ρομαντικές σχέσεις υπάρχουν καί άλλου είδους σχέσεις αγάπης όπως με τους φίλους μας, την οικογένεια μας κλπ που επίσης θα ήταν όμορφο να γιορτάζονται αυτή τη μέρα
Εγώ σχεδιάζω μπακουροκαταστάσεις: αγοράζω σοκολάτες στις φίλες μου (ξέρετε αυτές τις τεράστιες) και τις τρώμε μαζί. Ποιος χέστηκε αν φτάσει ο κώλος μας στο πάτωμα. :jester:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Χμμ εγώ την περνάω τη μέρα με μια ζεστή αγκαλιά..............






Τις σημειώσεις Νεοελληνικής Ιστορίας 19ου αιώνα που δίνω αύριο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ σχεδιάζω μπακουροκαταστάσεις: αγοράζω σοκολάτες στις φίλες μου (ξέρετε αυτές τις τεράστιες) και τις τρώμε μαζί. Ποιος χέστηκε αν φτάσει ο κώλος μας στο πάτωμα. :jester:
Τέλειες οι σοκολάτες πάντως! Βέβαια ας μην παραθέσω το βιντεάκι για το πόσο μη ηθικές είναι οι καλλιέργειες κακάο, έτσι κι αλλιώς μέρος του προβλήματος είμαι καί εγώ! Καλά να περάσετε όλοι!!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,056 μηνύματα.
Τέλειες οι σοκολάτες πάντως! Βέβαια ας μην παραθέσω το βιντεάκι για το πόσο μη ηθικές είναι οι καλλιέργειες κακάο, έτσι κι αλλιώς μέρος του προβλήματος είμαι καί εγώ! Καλά να περάσετε όλοι!!
Υπαρχουν και σοκολατες που τηρουν τα σωστα πρωτοκολλα και τπ γραφουν και ειναι και βιολογικες και ειναι μουρλια!



Η γνωμη μου λοιπον για την Γιορτη του Αγιου Βαλεντινου ειναι...οτι ειναι μια πολυ κακια εορτη διοτι βλεπεις συνεχως σοκολατες και σου τρεχουνε τα σαλια... :bunny:

 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ πάντως σήμερα θα ερωτευθώ ένα πιτόγυρο με χοιρινό από όλα και θα αφήσω τον Βαλεντίνο εκεί που είναι :hehe:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,134 μηνύματα.
Αρκετά γλυκαναλατη :D


Σε αλλά νέα...

Συνήθως, οι γυναίκες έβγαιναν στους δρόμους γυμνές και γίνονταν ο στόχος των ανδρών, οι οποίοι τις ακουμπούσαν με ραβδιά, που τις ευλογούσαν. Έλεγαν πως αν ακουμπούσαν μία έγκυο θα είχε εύκολη γέννα, ενώ αν ακουμπούσαν μία άτεκνη, θα αποκτούσε παιδί....
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Αρκετά γλυκαναλατη :D


Σε αλλά νέα...

Αα τότε τα λέγανε "ραβδιά" ;:hehe:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,134 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις τι εννοείς;
Κάτι σκέφτηκα,αλλα φοβαμαι μην εκθεσω το,ελαφρως,πονηρο μυαλο μου :laugh:
Ναι μάλλον σκέφτηκα ότι και εσύ.
Πάντως γέλασα άσχημα όταν το διάβασα γιατί ακούγεται αρκετά γελοία η φάση :hehe: .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Απλά και λακωνικά. Όταν είσαι ερωτευμένος γιορτάζεις κάθε μέρα δεν χρειάζεται να έρθει η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Απλά και λακωνικά. Όταν είσαι ερωτευμένος γιορτάζεις κάθε μέρα δεν χρειάζεται να έρθει η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου
Δεν είναι έτσι δυστυχώς. Δεν γίνεται να "γιορτάζεις" καθημερινά γιατί υπάρχει και κάτι που λέγεται ρουτίνα (όχι απαραίτητα με την κακή έννοια). Λίγο η δουλειά, λίγο ο χρόνος που θα φας σε μετακινήσεις, οι υποχρεώσεις του σπιτιού, το Χ χόμπι που ίσως έχει ο καθένας και απαιτεί μια συνέπεια (πχ γυμναστήριο), έφυγε το 24ωρο και δεν κατάλαβες και πως. Πολλά ζευγάρια δεν βρίσκουν χρόνο να βρίσκονται πάνω από 1-2 φορές την εβδομάδα, πως να γιορτάσουν κάθε μέρα;

Καταλαβαίνω πως με την λέξη γιορτάζω δεν μιλάς για κανονική γιορτή με δώρα και φιέστες, αλλά το γράφεις με μια πιο συμβολική έννοια. Ακόμη κι έτσι όμως, το να έχεις την διάθεση να γιορτάζεις καθημερινά τον έρωτα σου μου ακούγεται τρομερά ουτοπικό. Και να θες, δεν υπάρχει η διάθεση γιατί σε παρασέρνει πολλές φορές η καθημερινότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top