Απόφαση γάμου...

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι κανενας άντρας δεν ονειρεύτηκε το γάμο του, πώς θα είναι, πώς τον θελει κλπ. Δεν πέρασε τα παιδικά του χρονια διαβάζοντας παραμυθια με τους γάμους του βασιλοπουλου (όχι αυτουνου με του πουλιου το γάλα, του άλλου, με του πουλιού τον καημό) ουτε για νυφικά με παρανυφάκια, άμαξες, πρίγκηπες, παλάτια, ορχήστρες σε άιθουσες χορών και τα ρέστα, ουτε χάζευε αποσβολωμένος στην εφηβεια γάμους γκλαμουριάς και υπερβολής με ασύλληπτη σπαταλη και πολλή ματαιοδοξία.
Το ίδιο και πολλές γυναίκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα ησουν ομως χαρουμενη αν δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ κι ερχοταν η μαμα σου να σε βοηθα με το σπιτι και τα παιδια σου? Θα ησουν χαρουμενη αν ηθελες να λειψεις ενα 3ημερο με τον ανδρα σου και σου κρατουσε τα μωρα η μαμα κι ο μπαμπας σου? Θα ησουν χαρουμενη αν καθε φορα που θα ειχες μιαν αναγκη να σ' εξυπηρετουσαν οι γονεις σου? Αν ναι, θα επρεπε να εισαι και χαρουμενη που θα τους εκανες ΕΚΕΙΝΟΥΣ χαρουμενους με το να παντρευτεις σε μιαν εκκλησια αν το ηθελαν τοσο πολυ (εκτος αν εχεις αλλαξοπιστησει που παμε αλλου). Το πως θα γινοταν η ολη τελετη, με ή χωρις πανηγυρια, θα μπορουσες να το συζητησεις και να βρειτε λυσεις. Αλλα αν δε δεχοσουν να τους ικανοποιησεις, θα επρεπε κατα τη γνωμη μου αυτοματως, να μην εχεις την οποιαδηποτε απαιτηση ή επιθυμια απο αυτους απο εκει κι επειτα. Αλλωστε δεν ειναι εγκλημα να θελουν οι γονεις να δουν το παιδι τους στην εκκλησια. Ουτε εγκλημα αυτο που ζητας εσυ βεβαια. Αλλα μετα δε θα επρεπε να εχεις ουδεμια απαιτηση ή επιθυμια απο εκεινους.

Επανέρχομαι στο μήνυμά σου :)
Εννοείται ότι είναι πολύ υποκειμενικά όλα και πολύ λεπτές οι ισορροπίες.
Για μένα στην αγάπη δεν εξαγοράζεις ποτέ τον άλλον.
Εάν οι γονείς μου αποφάσιζαν να δεχτούν την απόφασή μου να μην παντρευτώ, ή να μην παντρευτώ με τον τρόπο που αυτοί ονειρεύονταν, δε θα σήμαινε ότι παραιτούνται γενικά από το ρόλο τους ως γονείς και παππούς/γιαγιά. Αλλιώς τι αποδέχτηκαν; Απλά κόψαμε τις σχέσεις μας;
Στην αγάπη δεν απαιτείς, και το να φροντίζουν τα εγγόνια τους θα ήταν επιθυμία και των δυο μας.
Εάν πάλι υποχωρούσα, είτε γιατί δεν είχα τη δύναμη να επιμείνω σε αυτό που προτιμώ, είτε γιατί υποχώρησα για να τους δω χαρούμενους (και να χαρώ με τη χαρά τους), θα επωμιζόμουν κι εγώ αυτήν την απόφαση, χωρίς να ζητάω μετά ανταλλάγματα ή να τους φορτώνω με τύψεις.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πέρασα να ρίξω μια ματιά από το εν λόγω θερμό, τι θερμό καυτό σαν λάβα είναι, θέμα όχι ότι με απασχολεί επί του παρόντος αλλά για να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι αν τυχόν γλιστρήσω και πέσω απ'το ράφι και έβγαλα τα εξής συμπεράσματα ως ρεζουμέ.

Ότι αν βάζαμε ικανό δείγμα μελλόνυμφων να περάσουν μια βόλτα από το στέκι και να ρίξουν μια λεπτομερή ανάγνωση του παρόντος θέματος προτού παντρευτούν θα γινόντουσαν πάραυτα μελόνυμφοι.

Αμοιβαίες υποχωρήσεις στο πλήθος καλεσμένων στην τελετή, για να μην παρεξηγηθεί η Θεία Ευλαμπία από τους Τράχωνες και ο μπατζανάκης του πατέρα του γαμπρού απ'την Νιάου (όχι δεν αναφέρομαι στο άβαταρ της Γίδι), στα έξοδα της τελετής σε πενταψήφιο νούμερο για να μην μας περάσουν και φτωχομπινέδες, στα γένια του παππά που θα πρέπει να τα έχει επιμεληθεί ο Τρύφωνας, τα ράσα του ο Τζόρτζο (όχι Τζιόρτζιο ρε !) και το νυφικό η Σήλια, ρύζι μπαρμπαμπέν νυχάκι (χρώματος κοραλλί λόγω θέρους) και φυσικά στο κέντρο της δεξίωσης που πρέπει να τελεστεί στο Σούνιο με θέα τον ναό του Ποσειδώνα και ας είναι ο γάμος στα Πετράλωνα. (πληροφοριακά το Ε22 φτάνει μέχρι Σαρωνίδα) Και φυσικά πριν το γάμο να έχουν τελεστεί υποχρεωτικά και με αυτήν ακριβώς την σειρά Λογοδοσία, Αρραβώνας (άλλα παρελκόμενα εκεί...δεν αναφέρω τίποτα μην βγω εκτός θέματος), στρώσιμο κρεββατιού της νύφης με κατωσέντονο στερλίνας, σεντόνια από κολλαριστά ευρωδολλάρια και κουβερτούλα γιεν.

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι προετοιμασία γάμου αλλά προετοιμασία για το τρίαθλο στην κατηγορία Iron Man (και Iron Woman αντίστοιχα)

Και μετά από όλααααααααααααα αυτά και φυσικά τις 34454545999 πόζες και φωτογραφίες σε κάθε δυνατό συνδυασμό, πχ νεόνυμφοι με παρανυφάκι και τρίτη ξαδέρφη της γιαγιάς της νύφης, να δω ποιος γαμπρός, μετά την επιτυχή αποπεράτωση όλων των παραπάνω δοκιμασιών, θα μπορέσει ως κερασάκι στην τούρτα να βάλει κάτω την νύφη και να της αλλάξει βαλβολίνες.

"Να ζήσετε όπως θέλουμε να σας χαιρόμαστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι μία απόφαση που αν αρχίσεις να την "μιρμηράς" για να μην ξεχάσεις κανένα παραθυράκι, το έχεις χάσει το παιχνίδι. Είναι η συνέχιση της σχέσης. Ίσως η φυσική, κάποιες φορές, εξέλιξή της. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία σχέση χρόνων μπορεί να καταστραφεί με τον γάμο. Είναι ένα τυπικό επίσημο χαρτί. Όπως η σχέση από μόνη της (ελεύθερη-σοβαρή) την ξεκινάς και όπου φτάσει. Έτσι και ο γάμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο γάμος αντιπροσωπεύει μια δέσμευση απέναντι στην κοινωνία, στην εκκλησία (αν είσαι θρήσκος), στην οικογένεια και στους ίδιους τους εαυτούς μας που δεν συγκρίνεται με τη δέσμευση μιας απλής σχέσης. Δεν παντρεύεσαι με το σκεπτικό ότι αν κάτι δεν πάει καλά, θα χωρίσεις κι από δω παν οι άλλοι. Κανένας δεν σκέφτεται έτσι όταν πάει για γάμο (εκτός αν τον πηγαίνουν....).

Από την άλλη συμφωνώ ότι ο γάμος δεν είναι ένα μεγάλο κακό που χαλάει τις σχέσεις. Αν η σχέση είναι γερή και σωστή, ο γάμος θα την ενισχύσει. Αν η σχέση έχει σαθρά θεμέλια, θα χαλάσει ούτως ή άλλως. Ο γάμος ίσως απλά να επισπεύσει τον χωρισμό, τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;
Περιμένεις την επόμενη έκθεση της τρόικας και βαδίζεις αναλόγως, μπορεί να να φορολογηθείς βάσει του νούμερου σουτιέν της συζύγου :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το "για πάντα" είναι μια ουτοπία. Οπότε έχω αρχίσει να παίρνω κάθε μέρα ξεχωριστά κανοντας αυτά που θέλω, που μπορώ, βελτιώνοντας ή αλλάζοντας πράγματα και καταστάσεις προς αυτό που θεωρώ καλύτερο, μην αναμένοντας κάτι από το μέλλον. Νομίζω ότι αυτό είναι το μυστικό της ευτυχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;

:/:

Το να συζησεις το θεωρώ απαραιτητο. Ωραία και τα ραντεβού αλλά πρέπει πέρα από τις γενικές απόψεις να ταιριάζεις με το ταίρι σου και στην καθημερινότητα. Όταν δεν έχεις φιαξει φαΐ ή ξέχασε να πάει σούπερ μάρκετ, όταν είναι να πληρωθούν οι λογαριασμοί και λοιπά. Η καθημερινή τριβή είναι απίστευτο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top