Νυχτερινή εργασία σε χώρους εστίασης και σχέση

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οσες φορές το έχω συζητήσει αυτό το θέμα, παρατηρώ τα δύο άκρα: αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα και δεν βλέπουν κάτι κακό στο να εργάζεται ο/η σύντροφός τους βράδυ και αυτούς που ενοχλούνται πάρα πολύ και μόνο στην ιδέα και δεν θα μπορούσαν να έχουν σοβαρή σχέση με τέτοιο άτομο.
Εχοντας δουλέψει ως επί το πλείστον σε χώρους εστίασης και ειδικότερα νυχτερινής, παρατήρησα ότι μόνο αν και ο άλλος είχε κάνει κάποτε (ή εξακολουθεί να κάνει) παρόμοια δουλειά, κατανοεί την πραγματική φύση του επαγγέλματος.
Οι αντιδράσεις όμως είναι προιόν ανασφάλειας, άγνοιας ή προκατάληψης?
Εσείς τι γνώμη θα είχατε αν η σχέση σας δούλευε νύχτα? Θα επηρέαζε μόνο αυτό το γεγονός μελλοντικές σας βλέψεις περί σταθερότητας ή σοβαρότητας του δεσμού? Και αν ναι, γιατί? Ποιους φόβους ή ανησυχίες θα είχατε και που τις βασίζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δε μου χει τυχει αλλα μπορεί να ζηλευα:redface:
ασε που η νυχτα ειναι κουραση κ θα ειχαμε διαφορετικους ρυθμους...:hmm:
αλλα βεβαια ενταξει αμα με ελκυε πραγματικα νομιζω δε θα κολλαγα εκει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συνηθως οταν λες στον αλλον δουλευω νυχτα,παει το μυαλο του σε κωλομπαρο,με γλειωδεις τυπους να σε κερνανε σφηνακια και εσυ να τους κανεις lapdance all night long.
Σαν ατομο που εχω δουλεψει πολυ στην νυχτα θα σας πω οτι ολα αυτα ειναι φαντασια!!!100%
Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα εαν το αμορε δουλευει νυχτα.Καθως σαν εκ των εσω,ξερω τι ακριβως γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Με τη νυχτερινή εργασία δεν παρατηρείται μόνο ζήλια αλλά και ανασφάλεια από την πλευρά αυτού που δουλεύει νύχτα. Μια φίλη μου άρχισε να βγαίνει με έναν dj τον οποίο ήξερε κανα χρόνο κιόλας, κι αυτός άρχισε να της λέει ότι δεν του αρέσει που τον γνώρισε στο χώρο εργασίας του και ότι και καλά η φίλη μου τον θέλει μόνο και μόνο επειδή είναι DJ. Από την άλλη η κολλητή μου που δουλεύει σέρβις βγαίνει με έναν μπάρμαν (ως δεύτερη δουλειά) ο οποίος είναι και πολύ μαζεμένο παιδί.
Το όλο θέμα της ζήλιας έγκειται νομίζω στο ότι αυτός που δουλεύει νύχτα, αποκτά ένα κύρος σε εσένα που πας να διασκεδάσεις και σε ελκύει πολλές φορές πρώτα η φαντασίωση και μετά το άτομο. Αλλά σε κάθε περίπτωση όταν είσαι ο άλλος της σχέσης δεν αντέχεις να φαντάζεσαι τον άλλον να είναι το κέντρο του ενδιαφέροντος ανάμεσα σε ένα σωρό μεθυσμένους και "ορεξάτους" :mastigio
Εμένα προσωπικά θα με τσίγκλιζε το γεγονός να δουλεύει ο άλλος νύχτα, αλλά η ζήλια μπορεί να επιδρούσε μόνο θετικά. Από την άλλη η νυχτερινή δουλειά θα ήταν αποδεκτή άμα ήταν προσωρινή ή απλά έξτρα εισόδημα. Πάντως απόλυτη δεν είμαι, άμα ερωτευτώ μπορεί να αλλάξω γνώμη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν ήταν άτομο εμπιστοσύνης δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα αφού θα εξασκούσε τη νυχτερινή δουλειά για να πληρώνεται κ όχι για να ψωνίζει κ να ψωνίζεται. Πάντως δεν θεωρώ ότι τα άτομα που δουλεύουν βράδυ δεν είναι άξια εμπιστοσύνης.. Μια δουλειά είναι κ αυτή σαν όλες, απλά με διαφορετικό ωράριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
παρατήρησα ότι μόνο αν και ο άλλος είχε κάνει κάποτε (ή εξακολουθεί να κάνει) παρόμοια δουλειά, κατανοεί την πραγματική φύση του επαγγέλματος.
Σωστή η παρατήρησή σου εκτός αν...
Οι αντιδράσεις όμως είναι προιόν ανασφάλειας, άγνοιας ή προκατάληψης?
Κάτι λίγο απ'ολα που κάνει την σούπα. Οταν αγνοείς ένα χωρο και δεν τον έχεις ζήσει, αλλά τον ''ακούς'' είναι φυσικό επόμενο να σου δημιουργηθούν ανασφάλειες, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το χώρο του συντρόφου σου. Οταν δηλαδή ο ένας έχει μάθει να ροχαλίζει στις 2 τα μεσάνυχτα και η άλλη να σερβίρει πότες και μή, απο ένα σημείο κι έπειτα, όταν η σχέση περνά σε άλλο στάδιο, αυτο του ''που πάμε'' αρχίζουν οι ανησυχίες και οι προβληματισμοι. Προκατάληψη επίσης, πάλι εξαιτίας άγνοιας, αφού το γνωστό ''όποιος νύχτα περπατεί, λάσπες και σκατά πατεί'' είναι γνωστή και μη εξαιρεταία φράση. Δε θα επιμείνω στο κομμάτι της ζήλιας που είναι συνέπεια όλων των παραπάνω, γιατί η ζήλια δεν έχει ωράριο. Είναι συνήθως κάτι βαθύτερο - τρόποι ζωής. Θα σου πουν κάποιοι πως η νύχτα έχει περισσότερη λασπουριά απ'ο,τι η μέρα. Θα'ρθει άλλος και θα διαφωνήσει θυμίζοντας σου πως μέσα σε σοβαρές εταιρείες πρωινές γίνονται τα μύρια όσα, ακόμα χειρότερα δε, όταν είναι κουστουμαρισμένα. Η λάσπη ρέει παντού, το θέμα είναι πως η νύχτα πέφτει βαριά για τον άνθρωπο. Εχεις ακούσει που λένε ''μην κάνεις κουβέντες σοβαρές τη νύχτα και με ξεκούραστο μυαλό συζήτα το πρωί''; Τη νύχτα το μυαλό σαν πιο κουρασμένο, ο δαίμονας του εγκεφαλου υπνοβατεί, το ποτό γίνεται πιο ανεκτό, η απελευθέρωση μπορεί να γίνει ευκολότερα, καμμιά φορα αβασάνιστα. Eξαρτάται τον κάθε χαρακτήρα- έχει ατσαλωθεί ή ακόμα; Οσο σκοτεινότερα, τότε που δε σε ''βλέπουν'' ,τόσο ευκολότερα να ξεγυμνωθείς. Oσο πιο ατσαλωμένος όμως, τόσο δυσκολότερα. Και θα ''αγριεψεις'' και πιο πολύ, γιατί ο κόσμος που'χει δουλέψει νύχτα, έχει δει πολλά. Μέσα στα σκοτάδια μπορεί και βλέπει αφωσφόριστα, να βλέπει καθαρά σε αυτήν, όταν ο τύπος της ''μέρας'' θα δει στη νύχτα κάτι να φωσφορίζει, θα τον τυφλώσει και θα φύγει.
Οπως καταλαβαίνεις, υπάρχει χάσμα, άλλοτε αγεφύρωτο όταν ένας εκ των δύο δεν έχει άλλες αντοχές να το γεφυρώσει, σεβαστό το να μην υπάρχουν αντοχές. Γεφυρώνεται επίσης, αρκεί να θέλουν και οι δύο με καταννόηση και συμβιβασμούς απο κοινού να βρουν τη μέση λύση. Κι εδώ μιλάμε και στις δύο περιπτώσεις, για σοβαρή επένδυση κι άλλο στάδιο στη σχέση που απαιτεί ωριμότητα και θέληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Εχω βρεθεί και από τις δύο πλευρές...

Όταν δούλευα νύχτα....ήμουν και φοιτήτρια τότε...προβλήματα στην τότε σχέση δεν είχα...
Δεν θυμάμαι δηλαδή να ήταν ανασταλτικός παράγοντας....
Υπήρχαν άτομα που είχαν επίσης δεσμό και το σέβονταν και άτομα που δεν...
Αλλά δεν νομίζω ότι έφταιγε η δουλειά τόσο όσο ο χαρακτήρας....
Ναι μεν γνωρίζεις πιο εύκολα κόσμο....ναι μεν είσαι κι εσύ με ένα χαμόγελο να...
Αλλά είναι στην δική σου ευχέρεια αν θα το "εκμεταλλευτείς" ή όχι

Όταν έκανα σχέση με άτομο που δούλευε νύχτα στην αρχή ήμουν λίγο στην τσίτα...
Όχι τόσο γιατί δούλευε νύχτα όσο για το αν είναι εκεί σε εμένα ή σε άλλες....
Επίσης θυμάμαι ουκ ολίγες φορές- στην αρχή πάντα- να κλείνουμε μαζί το μαγαζί....
Με το καιρό υπήρξε εμπιστοσύνη και δεν ένιωθα την ανάγκη να χάνω τον ύπνο μου :P

Τώρα βέβαια...δεν ξέρω αν θα μπορούσα να είμαι με κάποιον που δουλεύει νύχτα....
Όχι λόγω νύχτας αλλά θεωρώ ότι αυτή η δουλειά έχει ημερομηνία λήξης....λόγω ηλικίας δεν μπορείς να την κάνεις μια ζωή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και δεν έχω δουλέψει πότε νύχτα και ούτε το κόβω, ομολογώ θα με σόκαρε αν η σύντροφος μου την ενοχλούσε. Το διαφορετικό ωράριο το δέχομαι, αλλά νομίζω λύνεται εύκολα ωστόσο άποψη ζήλιας μου φαίνεται το ίδιο παράλογο με το να την ενοχλούσαν απλοί "νυχτερινοί" έξοδοι.

Αν η σύντροφος μου δεν με εμπιστεύεται και το θεωρεί πιθανό ότι υπάρχει γύρο μου και γυαλίζει να αποτελεί κίνδυνο, ε οκ δεν με ξέρει καθόλου καλά τότε :P

Αν και δέχομαι το βράδυ το μυαλό λειτουργεί αλλιώς :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν ξέρω,δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο.
Πιστεύω όμως πως θα ζήλευα αρκετά ως πολύ.
Νομιζω ότι μια τέτοια σχέση δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει και αργά ή γρήγορα αν δεν άλλαζε δουλειά θα χωριζαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top