Είναι οι άντρες πιο "δεσμοφοβικοί" από τις γυναίκες;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Τι πιστεύετε επί του θέματος, σύμφωνα με τις προσωπικές σας εμπειρίες αλλά και τα όσα ακούτε από άλλους;
Οι περισσότεροι άντρες σε σχέση με τις γυναίκες, φοβούνται τη δέσμευση;
Είναι εν τέλει θέμα φύλου και κοινωνικών/βιολογικών ρόλων ή καθαρά θέμα ανθρώπου;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
θεμα ανθρωπου και τιποτα αλλο. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μάλλον οι άνδρες είναι πιο δεσμοφοβικοί επειδή οι γυναίκες ολοκληρώνονται κάνοντας οικογένεια και παιδιά, ενώ οι άνδρες μπορούν να'ναι και ελεύθερα πουλιά.. Όχι ότι δεν υπάρχουν και άνθρωποι που ολοκληρώνονται και αυτοί κάνοντας οικογένεια και παιδιά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Aυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και με τις εμπειρίες που έχει βιώσει. Άλλοι μετά από μια ερωτική απογοήτευση συνεχίζουν να δίνονται και να δένονται δίχως φόβο ή απλά με επιφυλακτικότητα και άλλοι προτιμούν να μην "ανοίγονται" και να κάνουν περιστασιακές ''σχέσεις'' χωρίς συναισθηματισμούς και ευθύνες για να μην ξαναπληγωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου,ηλικιακο, και συγκεκριμενου timing στη ζωη των ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα της Ειρήνης. Ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι οι εμπειρίες που έχει βιώσει κάποιος. Σαφώς έχει να κάνει και με τον άνθρωπο, όμως νομίζω πως ο ρους της ζωής του τον επηρεάζει στο μέγιστο όσον αφορά τα commitment issues.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, είναι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Ε προφανώς. Οι άντρες ούτε βιάζονται να κάνουν οικογένεια και παιδιά ούτε θα τους πει κανείς εύκολο και π...άνα αν έχει πολλές ελεύθερες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι καθαρά θέμα ατόμου.-

Ξέρω πολλά κορίτσια που φοβούνται πολύ την δέσμευση και άλλα τόσα αγόρια που επιδιώκουν και θέλουν την δέσμευση.

Προσωπικά, πιστεύω πως όλα είναι στο μυαλό μας. Η δέσμευση ουσιαστικά δεν υπάρχει. Αυτό που υπάρχει είναι η πίστη, η εμπιστοσύνη και η αγάπη. Απλά όλοι "ψοφάνε" να δώσουν μία ταμπέλα σε όλα, ενώ δεν υπάρχει λόγος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενώ οι άνδρες μπορούν να'ναι και ελεύθερα πουλιά..
νομιζουν οτι μπορουν..

οταν περασουν τα νιατα μια γυναικα ή περισσοτερες τους φροντιζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Σας παραθέτω όμως ένα απόσπασμα του βιβλίου "Οι άντρες που φοβούνται να αγαπήσουν" - Steven Carter, Julia Sokol, εκδόσεις Κέδρος, που μελετάει το θέμα των δεσμοφοβικών αντρών.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΣΜΟΦΟΒΙΚΕΣ;
Μήπως λοιπόν και οι γυναίκες είναι το ίδιο επιρρεπείς στις φοβίες που προκαλεί η δέσμευση και εξίσου τρομοκρατημένες με την προοπτική της παγίδευσης;
Η απάντηση και στα δύο αυτά ερωτήματα είναι «και ναι και όχι». Πράγματι, πολλές γυναίκες φοβούνται – ή και τρομοκρατούνται – όταν πρόκειται να δεσμευτούν. Αυτή όμως η υπερευαισθησία τους πάνω στο θέμα δεν τις εμποδίζει απαραίτητα από το να δεσμευτούν, όχι στο βαθμό που εμποδίζει τους άντρες. Γιατί; Επειδή ακόμη και στην περίπτωση που μια γυναίκα φοβάται τη δέσμευση, διακατέχεται παράλληλα και από άλλους φόβους, ανάγκες και συναισθήματα, που την ωθούν προς τη δέσμευση.
Η σημαντικότερη κινητήρια δύναμη που ωθεί τις γυναίκες προς τη δέσμευση είναι το μητρικό τους ένστικτο – η βιολογική ανάγκη του ζευγαρώματος και της αναπαραγωγής. Η επιβίωση των ειδών εξαρτάται αποκλειστικά από τη διαιώνισή τους, μια αποστολή που η μητέρα Φύση έχει αναθέσει πρωταρχικά στις γυναίκες (αναμφίβολα μια σωστή επιλογή). Με ελάχιστες εξαιρέσεις, όλες οι άλλες φοβίες και επιθυμίες ωχριούν μπροστά σε αυτή την πανίσχυρη βιολογική προδιάθεση. Γι’ αυτό το λόγο, ακόμη κι αν μια γυναίκα τρομοκρατείται από την ιδέα της δέσμευσης, η δύναμη του μητρικού ενστίκτου υπερβαίνει αυτούς τους φόβους και τις ανησυχίες, τουλάχιστον προσωρινά.
Οι άντρες από την άλλη, δεν διαθέτουν αυτές τις διχοτόμες, κινητήριες δυνάμεις. Μπορεί να έχουν έντονες σεξουαλικές ορμές, αλλά από τη στιγμή που τις ικανοποιούν, είναι ελεύθεροι να φύγουν, ενώ οι γυναίκες λαμβάνουν πιο σοβαρά υπόψη τους την όλη διαδικασία και τα επακόλουθά της.
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες σχετικά με τη δέσμευση αφορούν το σύνολο των ρόλων που καλούνται να παίξουν μέσα στο πλαίσιο της αγάπης, της σχέσης και της αναπαραγωγής. Για να το θέσουμε πιο απλά, όσο περνούν τα χρόνια για μια γυναίκα τόσο πιο δύσκολο είναι να βρει έναν κατάλληλο σύντροφο (ή ακόμη κι έναν ακατάλληλο), ενώ ρισκάρει πολύ περισσότερο σε ό,τι έχει σχέση με τη σύλληψη και την ανατροφή ενός παιδιού. Επομένως, ακόμη και όταν οι δεσμοφοβικές της αντιλήψεις την πείθουν να το αναβάλλει, η φωνή της λογικής την προτρέπει συνεχώς να αρπάξει την ευκαιρία και να κάνει ένα παιδί, γιατί στο μέλλον μπορεί να μην την δοθεί ποτέ αυτή η δυνατότητα.
Αυτό βέβαια, δεν αποτελεί πρόβλημα για τους περισσότερους άντρες. Αν ένας άντρας επιθυμεί να αποφύγει ή να αναβάλει τη δέσμευση, μπορεί πάντα να δικαιολογήσει τις πράξεις του. Τυπικό παράδειγμα «Ακόμη και όταν φτάσω τα πενήντα, μπορώ να βρω μια νεότερη γυναίκα, να νοικοκυρευτώ και να κάνω οικογένεια». Το δικό του σύνολο των ρόλων, του δίνει το δικαίωμα να παραμένει «ελεύθερος».
Άλλος ένας σημαντικός παράγοντας που περιορίζει τη γυναικεία φοβία της δέσμευσης είναι μια άλλη φοβία: η φοβία της μοναξιάς. Σε μια κοινωνία που εξακολουθεί να κυβερνάται από άντρες, είναι πολύ δύσκολο – και μερικές φορές επικίνδυνο- να είσαι γυναίκα και μάλιστα ανύπαντρη. Ως αποτέλεσμα, πολλές γυναίκες αισθάνονται την ανάγκη να δημιουργήσουν ένα μόνιμο δεσμό, είτε για να νιώθουν ασφαλείς είτε απλώς για να μην είναι μόνες τους. Σε κάποιες περιπτώσεις, είναι πρόθυμες να δημιουργήσουν έναν τέτοιο σταθερό δεσμό, ακόμη κι αν στην πραγματικότητα δεν το θέλουν. Πιστεύουν ότι, με κάποιον τρόπο, θα προσαρμοστούν. Δυστυχώς πολλοί άντρες, που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, δεν σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.
Τι λέτε;

Προσωπικά έχω πετύχει στη ζωή μου μία περίπτωση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεσμοφοβικού άντρα (όπως περιγράφει τον δεσμοφοβικό άντρα εκτενώς το συγκεκριμένο βιβλίο), όμως έχω πετύχει και γυναίκες και άντρες που δεν φοβούνται τη δέσμευση. Συνεπώς δεν έχω αρκετό "υλικό" στο μυαλό μου ώστε να το ζυγίσω σωστά. Δεν έχω καταλήξει.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εγω παντως φοβαμαι πολυ τις σχεσεις...γενικα αυτο που με κρατα πισω ειναι μηπως πληγωθω...ετσι αυτοματα κατεβαζω ρολα και διπλοκλειδωνω,πριν καν ο αλλος μου πει "καλημερα"...παιρνω το επιθετικο μου υφος και ετσι δυσκολα με πλησιαζουν τα αρσενικα....:P
νομιζω λοιπον πως δεσμοφοβικος μπορει να ειναι και ενας αντρας και μια γυναικα...και κυριως για τον λογο που αναφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εξαρτάται από τον άνθρωπο... Το περίεργο πάντως της υπόθεσης είναι πως οι περισσότεροι φίλοι μου (μιλάμε για άντρες) είναι κάπως της φάσης θέλω σχέση που να μην είναι σχέση... Ακούγεται περίεργο αλλά πολλές φορές συμβαίνει και μέσω αυτού γεννιούνται πολλά προβλήματα...
Εγώ πάντως σε αυτή τη φάση της ζωής μου δεν αναζητώ κάποια σχέση, χωρίς αυτό να με καθιστά δεσμοφοβικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Θεωρώ οτι το μεγαλύτερο ποσοστό δεσμοφοβικών είναι γένους αρσενικού, λόγω βιολογικών καταβολών, κοινωνικών "status quo"που θέλει τον άντρα "πεταλουδίτσα να πετάει από λουλουδάκι σε λουλουδάκι"), τουλάχιστον μέχρι κάποια ηλικία. Από κει κι έπειτα, παίζουν ρόλο ψυχολογικοί παράγοντες (π.χ. αρνητικά βιώματα).
Παράλληλα αρχίζει και αυξάνεται το ποσοστό των γυναικών με όλο και περισσότερες, ούσες οικονομικά ανεξάρτητες, να νιώθουν και αυτόνομες συναισθηματικά, χωρίς ωστόσο να φτάνει εκείνο των αντρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως τα ποσοστά των δεσμοφοβικών είναι πάνω κάτω ίδια και στα δύο φύλα, απλά λόγω του στερεότυπου που θέλει τους άντρες πιο...ελεύθερα πουλιά, αυτοί έχουν συνήθως το ελεύθερο να το εκφράσουν και να δράσουν ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σύμφωνα με την εμπειρία μου, ναι , θεωρώ πως οι άντρες είναι περισσότερο δεσμοφοβικοί από ότι οι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θεωρώ οτι το μεγαλύτερο ποσοστό δεσμοφοβικών είναι γένους αρσενικού, λόγω βιολογικών καταβολών, κοινωνικών "status quo"που θέλει τον άντρα "πεταλουδίτσα να πετάει από λουλουδάκι σε λουλουδάκι"), τουλάχιστον μέχρι κάποια ηλικία. Από κει κι έπειτα, παίζουν ρόλο ψυχολογικοί παράγοντες (π.χ. αρνητικά βιώματα).
Παράλληλα αρχίζει και αυξάνεται το ποσοστό των γυναικών με όλο και περισσότερες, ούσες οικονομικά ανεξάρτητες, να νιώθουν και αυτόνομες συναισθηματικά, χωρίς ωστόσο να φτάνει εκείνο των αντρών.

:laugh::laugh::laugh:

Τι σημαινει αυτονομος συναισθηματικα; Ειναι σα την ανεξαρτησια αλλα πιο λαϊτ; Σα να λεμε η Σκωτια ειναι αυτονομη αλλα οχι ανεξαρτητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top