Υποκοριστικά. Υποτιμάτε, έστω υποσυνείδητα, τον άλλο όταν τα χρησιμοποιείτε;

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Στις συναναστροφές μου αποφεύγω τα υποκοριστικά. Μερικές φορές θα τα χρησιμοποιήσω σε κοπέλες που έχω αρκετή εξοικείωση και μπορεί να γίνει αντιληπτό ότι τα λέω επειδή τις συμπαθώ(π.χ. αντι να πω ευχαριστώ Μαρία, θα πω ευχαριστώ Μαράκι). Σε φίλους σπάνια θα αποκαλέσω τον άλλο π.χ. Γιαννάκη. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι άντρες κάπως έτσι τα χρησιμοποιούν και φυσικά ότι το άλλο φύλο δε θα τα παρεξηγήσει.

Όμως αναρωτιέμαι όταν οι κοπέλες χρησιμοποιούν το υποκοριστικό στο όνομα(Γιωργάκη, Δημητράκη, Βασιλάκη κτλ) μήπως εμπεριέχει και κάποια υποτίμηση η έστω μήπως υπονοείται ότι δε σε βλέπει για σύντροφο αλλά απλά φιλικά; Οι γυναίκες του forum τι λένε; :hmm:

Φυσικά όλα τα παραπάνω σκέψεις είναι και δεν εφαρμόζονται σε όλους ανεξαιρέτως. Καθε προσωπικότητα είναι διαφορετική.

Υ.Γ. Γενικά νομίζω οι γυναίκες έχουν μια τάση να βάζουν υποκοριστικά στην καθημερινή τους ζωή(π.χ. καρτούλα, ψωνακια, νουμερακι, μπλουζακι κτλ ) ενώ οι άντρες τα αποφεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Στις συναναστροφές μου αποφεύγω τα υποκοριστικά. Μερικές φορές θα τα χρησιμοποιήσω σε κοπέλες που έχω αρκετή εξοικείωση και μπορεί να γίνει αντιληπτό ότι τα λέω επειδή τις συμπαθώ(π.χ. αντι να πω ευχαριστώ Μαρία, θα πω ευχαριστώ Μαράκι). Σε φίλους σπάνια θα αποκαλέσω τον άλλο π.χ. Γιαννάκη. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι άντρες κάπως έτσι τα χρησιμοποιούν και φυσικά ότι το άλλο φύλο δε θα τα παρεξηγήσει.
Όμως αναρωτιέμαι όταν οι κοπέλες χρησιμοποιούν το υποκοριστικό στο όνομα(Γιωργάκη, Δημητράκη, Βασιλάκη κτλ) μήπως εμπεριέχει και κάποια υποτίμηση η έστω μήπως υπονοείται ότι δε σε βλέπει για σύντροφο αλλά απλά φιλικά; Οι γυναίκες του forum τι λένε;
Φυσικά όλα τα παραπάνω σκέψεις είναι και δεν εφαρμόζονται σε όλους ανεξαιρέτως. Καθε προσωπικότητα είναι διαφορετική.
Υ.Γ. Γενικά νομίζω οι γυναίκες έχουν μια τάση να βάζουν υποκοριστικά στην καθημερινή τους ζωή(π.χ. καρτούλα, ψωνακια, νουμερακι, μπλουζακι κτλ ) ενώ οι άντρες τα αποφεύγουν.
Εξαρτάται ποιος θα πει το υποκοριστικάκι, σε ποιον θα το πει και πώς θα το πει. Αν πεις "τι μας λες ρε Θανασάκη", τότε σαφώς και είναι υποτιμητικό. Αν όμως πεις χαμογελώντας "πάμε μαζί Γιωργάκη;" ή "ευχαριστώ Χριστινάκι", τότε εκφράζεις οικειότητα και συμπάθεια, τις οποίες και αυξάνεις αν χρησιμοποιήσεις και το κτητικό, όπως "Θέλεις ένα ποτό Κωστάκη μου;".
Στα αντικείμενα χρησιμοποιούν υποκοριστικά πιο πολύ οι γυναίκες. Βέβαια, υπάρχουν και πράγματα που μάλλον έχουν μόνον υποκοριστικό και όχι "κανονικό", όπως το καπάκι ή το σαγανάκι. Ακόμα, έχουμε και υποκοριστικά ξένων λέξεων, όπως μικρό computer = κομπιουτεράκι, μικρό βιβλίο = μπουκάκι, μικρή cocacola = κοκακωλαράκι, μικρό φεγγάρι μαντέψτε.
Στις σχέσεις τα υποκοριστικά κυριαρχούν. Όταν αποκαλέσεις τον/την σύντροφό σου "Μιχαλάκη" ή "Ελενάκι", όχι μόνον δεν τον υποτιμάς, αλλά αντίθετα δείχνεις τρυφερότητα. Στον έρωτα θα πεις "αγοράκι μου", "κοριτσάκι μου", "μωράκι μου", "αστεράκι μου". Επίσης θα πεις και άλλα "πράγματα" με τα υποκοριστικά τους (βυζάκι, κωλαράκι, μουνάκι), όμως υπάρχουν και κάποια "απαγορευμένα" υποκοριστικά (π.χ. όταν μια κοπέλα αναφέρεται στο αντρικό όργανο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ο Δίας έκανε τέλεια επιστημονική ανάλυση.
Να προσθέσω πως άσχημο είναι το να σου κολλήσουν το υποκοριστικό από μικρή ηλικία και μετά να μείνεις για πάντα ως "Γιαννάκης", "Σωτηράκης", "Γιωργάκης" και λοιπά. Αν δεν κοπεί μέχρι μια ηλικία μετά είναι δύσκολο να αλλάξει, και για την οικογένεια, την παρέα και τους συμμαθητές θα είσαι για πάντα ο -άκης. Ενώ θα ήθελα να μην αποκαλώ αυτά τα άτομα έτσι, αυθόρμητα όταν αναφέρομαι σε αυτά (όχι όταν τους απευθύνομαι) χρησιμοποιώ συνήθως το υποκοριστικό μιας και έχω συνηθίσει να το ακούω έτσι από όλους τους άλλους, ενώ ταυτόχρονα διακρίνω το άτομο από τους υπόλοιπους Γιάννηδες, Σωτήρηδες, Γιώργηδες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λέει η LivingtheLife. Είχα ένα φίλο που από μικρό του είχαν κολλήσει το "Θανασάκη" και μεγαλώνοντας τον ψιλοεκνεύριζε!

Από προσωπική πείρα πάντως, όταν πάω να κάνω παιχνίδι και η κοπέλα με αποκαλέσει με υποκοριστικό στο όνομα κάπου με ξενίζει ρε γαμώτο. Μου ακούγεται περίεργα, εφόσον φυσικά και η ίδια δε συνηθίζει να με αποκαλεί έτσι! Μιλάω για το στάδιο πριν τη σχέση πάντα, μέσα στη σχέση τους χαρακτηρισμούς τους επιλέγει ελεύθερα το ζευγάρι.

Να προσθέσω ότι το υποκοριστικό οι άντρες το χρησιμοποιούν όταν πράγματι μιλάνε για μικρό αντικείμενο, π.χ. κατσαβιδάκι αντι για κατσαβίδι, η σωληνάκι για σωλήνες με μικρή διάμετρο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Είχα ένα φίλο που από μικρό του είχαν κολλήσει το "Θανασάκη" και μεγαλώνοντας τον ψιλοεκνεύριζε!
Αυτό πριν κάποια χρόνια πρέπει να ήταν πολύ συνηθισμένο. Το υποκοριστικό ακολουθούσε σε όλη τη ζωή. Μου το έχουν πει οι μεγαλύτεροι και το βλέπουμε στις παλιές ελληνικές ταινίες: Αντωνάκης, Κωστάκης, Μιχαλάκης. Έχω γνωρίσει και κάποιον κύριο Δημητράκη ετών 80.
Από προσωπική πείρα πάντως, όταν πάω να κάνω παιχνίδι και η κοπέλα με αποκαλέσει με υποκοριστικό στο όνομα κάπου με ξενίζει ρε γαμώτο. Μου ακούγεται περίεργα, εφόσον φυσικά και η ίδια δε συνηθίζει να με αποκαλεί έτσι!
Αν λέγεται αυθόρμητα και ανιδιοτελώς δεν πειράζει. Στο πρώτο έτος στη σχολή ένας συμφοιτητής μου κρατούσε πολύ ωραίες σημειώσεις. Μια κοπέλα που συνήθως δεν του έδινε ιδιαίτερη σημασία, όταν κάποια φορά έλειπε από κάποιο μάθημα, την επόμενη του έλεγε: "Γιαννάκη, θα μου δώσεις το τετράδιό σου να βγάλω φωτοτυπίες;".
Να προσθέσω ότι το υποκοριστικό οι άντρες το χρησιμοποιούν όταν πράγματι μιλάνε για μικρό αντικείμενο, π.χ. κατσαβιδάκι αντι για κατσαβίδι, η σωληνάκι για σωλήνες με μικρή διάμετρο κτλ
Σωστά. Το χρησιμοποιούμε και σε άλλες περιπτώσεις ακόμα, όπως "κοίτα ένα ...φεγγαράκι που περνάει" και επίσης εκτός από τα υποκοριστικά υπάρχουν και τα εμφατικά, π.χ. για την πανσέληνο λέμε "πω-πω μια ...φεγγαράρα!!".
Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί, αλλά θυμήθηκα ένα cartoon που βλέπαμε μικροί με ηρωίδα την Sailor Moon. Φαντάζομαι ότι το κορίτσι αυτό θα έχει τώρα μεγαλώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι μου το έχουν κάνει.
Λόγω ότι μικρό δείχνω είμαι πάντα το..«Zildaki» και ποτέ η Zilda. Μπορώ όμως και ξεχωρίζω ποτέ είναι υποτιμητικό και ποτέ χαϊδευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μου το έχουν κάνει.
Λόγω ότι μικρό δείχνω είμαι πάντα το..«Zildaki» και ποτέ η Zilda. Μπορώ όμως και ξεχωρίζω ποτέ είναι υποτιμητικό και ποτέ χαϊδευτικό.


Θα υπάρξει κάποια μέρα που θα αναπολείς το χαρακτηρισμό Zildaki και θα λες τι ωραία που ήταν τότε, σκουπίζοντας τα σάλια σου με τα γέρικα δάχτυλά σου. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Θα υπάρξει κάποια μέρα που θα αναπολείς το χαρακτηρισμό Zildaki και θα λες τι ωραία που ήταν τότε, σκουπίζοντας τα σάλια σου με τα γέρικα δάχτυλά σου. :happy:


Όχι. Θα μικρό δείχνω για πάντα :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top