Εγώ δεν κάνω σχέσεις!

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι που έχει κολλήσει η βελόνα στο "Εγώ δεν θέλω σχέσεις και αηδίες".

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά τους; Άραγε έχουν πληγωθεί από προηγούμενες σχέσεις; Δεν αντέχουν την γκρίνια και τη ζήλια που ενδεχομένως υπάρχει σε μία σχέση; Θέλουν να έχουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους χωρίς να χρειάζεται να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν; Είναι κολλημένοι σε κάποιον/κάποια πρώην;
Και πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η φάση; Θα ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου αποφεύγοντας οποιαδήποτε δέσμευση, για να μην πληγωθείς, να μην πιεστείς ή οτιδήποτε; Κάποια στιγμή δεν θα σε κουράσει όλο αυτό; Δεν θα θέλεις έναν άνθρωπο δίπλα σου που να ξέρεις ότι σε αγαπάει και είναι εκεί για σένα;

Προσωπικά, έχω έναν τέτοιο άνθρωπο στη ζωή μου. Είμαστε φίλοι και εδώ και αρκετούς μήνες έχουμε βάλει μέσα στη φιλία μας και λίγο σεξ.:P Πολλές φορές είμαστε πραγματικά σαν ζευγάρι. Δεν είναι μόνο ότι θα βρεθούμε για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας. Πολλές φορές θα βγούμε οι δυο μας, χωρίς να προκύψει σεξ. Ωστόσο, θα κάνουμε αγκαλιές, θα δίνουμε φιλιά, θα πετάμε υπονοούμενα. Αλλά μου έχει πει επανειλημμένα σε κάθε ευκαιρία ότι δεν θέλει σχέση(με αφορμή π.χ κάτι που θα πουν ή θα κάνουν φιλικά μας ζευγάρια). Λέει ότι δεν τον νοιάζει αν πηγαίνω με άλλους, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον νοιάζει και καθόλου. Μόνο από θέμα εγωισμού αν το δεις, δεν γίνεται να μην σε ενοχλεί η ιδέα ότι ο άνθρωπος που κοιμάται μαζί σου, κοιμάται και με άλλους.
Απ'ότι έχω καταλάβει δεν του αρέσει ο εαυτός του όταν βρίσκεται σε σχέση. Επειδή γνωρίζω τις προηγούμενες σχέσεις του, είναι από τα άτομα που προσκολλάν σε μεγάλο βαθμό στο άλλο άτομο. Ήταν μαζί με τις κοπέλες του 24/7, έκαναν τα πάντα μαζι, κοιμόταν μαζί, έμεναν μαζί και αυτός παραμελούσε τα πάντα για να είναι με αυτές(κοινωνική ζωή, φίλους, ακόμη και την εμφάνισή του).
Εγώ από την άλλη είμαι άτομο που θέλω τον προσωπικό μου χώρο και σε καμία από τις σχέσεις μου δεν ήμουν έτσι. Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου υγιές το να είσαι με τον άνθρωπο σου συνέχεια γιατί μετά από ένα σημείο η σχέση θα θεωρηθεί δεδομένη και θα χαθεί το ενδιαφέρον. Ο καθένας έχει την ανάγκη να βγει για ένα ποτό με τους φίλους του, να αλλάξει λίγο παραστάσεις. Δεν γίνεται να παρατάς τα πάντα για έναν γκόμενο.

Εσείς έχετε ανάλογες εμπειρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν μπορούν την όλη διαδικασία της σχέσης ή είναι τελείως στραβόξυλα και δε στεριώνουν πουθενά. Ναι μιλάω για μένα. Δεν μ'αρέσει να ξέρουν οι άλλοι που πάω και τι κάνω. Θέλω ιδιοτικότητα.


Από την άλλη όλοι μας έχουμε κάποια φίλη/φίλο που όταν βρει σχέση ανεβάζει κάθε μέρα ποστ με "Καλημεραααααααααααααά", "Καληνύχτααααα" ταγκάροντας ο ένας τον άλλο για να δούνε όλοι ότι τα έχουν. Παραλίγο να την πάθω μια φορά έτσι. Πφφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι δεν σε βλεπει φιλικα απλα φοβαται να εκφραστει.Ο χρονος θα δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχει γίνει μόδα αυτό το πράγμα.

Μπορεί να έχει προκύψει βέβαια και από διάφορους κοινωνικοοικονομικούς λόγους που αποτρέπουν άντρες και γυναίκες να δημιουργήσουν κάτι πιο.. "σοβαρό" μιας και αυτό συνεπάγεται και με περισσότερες υποχρεώσεις στο κοντινό μέλλον, π.χ. συγκατοίκηση, γάμος, παιδιά κλπ.

Ωστόσο, κατά την άποψή μου, η ανικανότητα του να δημιουργήσει κάποιος σοβαρή σχέση έχει να κάνει πρωτίστως με το δικό του ανικανοποίητο αλλά και δευτερευόντως με το ότι απλά δεν σε θεωρεί ο άλλος την κατάλληλη επιλογή.
Κάπως έτσι το "δεν κάνω σχέσεις", γίνεται η καλύτερη δικαιολογία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι δεν σε βλεπει φιλικα απλα φοβαται να εκφραστει.Ο χρονος θα δειξει.


Δεν υφίσταται "φόβος έκφρασης". Υφίσταται όμως threshold επιθυμίας για να εκφραστείς και να κάνεις κίνηση. Αλλιώς σημαίνει ότι δεν σε ενδιαφέρει αρκετά. Για την κυρία Πόπερς λοιπόν που έθεσε το ερώτημα :

Πολλοί δεν είναι σε φάση δέσμευσης. Δεν θέλουν να μοιράσουν τον χρόνο τους, δεν θέλουν να χαλάνε CPU στο μυαλό τους για έναν άνθρωπο που θέλει καθημερινή προσοχή, συναντήσεις, συναισθηματική και οικονομική επένδυση. Δεν θέλουν. Αυτό μπορεί να σημαίνει (τις περισσότερες φορές) ότι δεν θέλουν αρκετά το άτομο με το οποίο είναι fwb (φρεντς γουηφ μπενεφιτς που λέμε και στο χωριό μου).
Άλλοι περνάνε καλύτερα έχοντας πολλές επιλογές και πολλαπλούς ερωτικούς συντρόφους. Έχει κέφι! Δεν επενδύεις συναισθηματικά, δεν έχεις σκαμπανεβάσματα διάθεσης, δεν έχεις τάξει σε κανέναν τίποτα. Εξαφανίζεσαι ανά πάσα στιγμή guilt free.

Η σεξουαλική χημεία δεν συνοδεύεται απαραίτητα κι από έρωτα και ανάγκη να γίνεις ζευγάρι με τον άλλο. Περνάτε φίνα! Ε όσο πάει. Αν μια από τις δυο πλευρές αρχίσει να την πατάει ή δεν αισθάνεται καλά, το σπάει όποτε θέλει. Αν εσύ θες κάτι περισσότερο θα σου έλεγα να φύγεις. Φυσικά και θα υπάρχει οικειότητα σε αυτό που έχετε, δεν είστε ζώα. Δεν σημαίνει όμως τίποτα παραπάνω. Το golden standard είναι : αν σταματήσεις να περνάς καλά με την υπάρχουσα συναναστροφή και θες μια σχέση με μεγαλύτερη συχνότητα και επένδυση συναισθήματος και ΣΕΚΣ, φεύγεις. Kudos στον τύπο για το ξεκαθάρισμα μπαη δε γουέη.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αυτή η συνθήκη τον εξυπηρετεί επί του παρόντος και καλώς πορεύεται και ξηγιέται. Παρόμοιες εμπειρίες δικές μου και φίλων : καλοπεράσαμε, το σπάσαμε όταν θελήσαμε κάτι παραπάνω ή/και όταν το ξυλίκι άνευ συναισθήματος άρχισε να μας φαίνεται άνοστο. Καθαρές ξήγες πάντα. Τέλος, απόφυγε υπεραναλύσεις για το τι θέλει. Στο 'χει πει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Το πράγμα είναι πιό απλό απ' όσο δείχνει.

Είτε κάτι σε καλύπτει, είτε κάτι δεν σε καλύπτει. Αν σου αρέσει αυτό το στυλάκι άντρα, κάτσε και υπόμεινέ τον. Ειδάλλως, ψάξε για κάτι άλλο. Μεταξύ μας, για να κάθεσαι να κάνεις ανάλυση στο στέκι για την περίπτωσή σου, έχεις μπερδευτεί. Από τη μια γουστάρεις αλλά από την άλλη σ εχει σαστίσει γιατί καταλαβαίνεις ότι είναι η επιτομή του "λέμε άσπρο και είμαστε μαύρο".

Η μια λύση, χαλάρωσε κι απόλαυσέ το χωρίς ταμπέλες αλλά και χωρίς προορισμό, καθώς όλο αυτό ενέχει τον κίνδυνο να διαλυθεί μια μέρα στο απόλυτο τίποτα, χωρίς ρήτρες και υποχρεώσεις.

Η άλλη λύση, κάτσε και κάνε τον ψυχολόγο του αν τον αγαπάς τόσο πολύ και αν αξίζει για σένα σαν άνθρωπος, ή και ακόμα εαν πιστεύεις ότι μπορείς να τον φέρεις σε ένα σημείο όπου θα μπορεί να δει τα πράγματα με μια πιο ρεαλιστική ματιά. (διότι αυτοί οι άνθρωποι αυτό είναι, "αρνούμαι να δω τη ζωή με ρεαλισμό, αρνούμαι τις σχέσεις αλλά παριστάνω ότι δεν ζω μια ενω την ζω!"

Μετά απο 35 χρόνια κατέληξα στην τελευταία λύση:

Μη λύνεις τα προβλήματα των κομπλεξικών. Ψάξε για ξετυλιγμένα κουβάρια, όχι για μπερδεμένα. Δεν είσαι η Αριάδνη που πρέπει να έχεις για κατοικίδιό σου τον κάθε Μινώταυρο. Θα σου φάνε την ψυχή στο τέλος. Ξεκάθαρα πράγματα, θέλω πήδημα θέλεις πήδημα, θέλω χαλαρά κι οπου πάει θέλεις χαλαρά κι οπου πάει, θέλω γάμο θέλεις γάμο, θέλω σνίτσελ θέλεις σνιτσελ.

Όλα δημοκρατικά και δεκτά είναι. Το κάθε ζευγάρι όποιο κοινό τόπο βρει. Αλλά να βρει έναν. Να είναι ξεκάθαρο. Ειδάλλως είναι μια συνταγή που κάποτε θα διαλύσει την ψυχή του άλλου.

Θες να με ακούσεις; Σπάσε τα μέζεά σου όσο το δυνατόν πιο λίγο μπορείς. Οτι το σηκώνεις κράτα το, κι οτι δεν το αντέχεις διώχνε το και μην προβληματίζεσαι. Κάνε αυτό το καλό στην ψυχή σου.

ΥΓ: Τώρα είδα ότι κάποιοι φίλοι το θεωρούν και ξεκάθαρη και αξιόλογη στάση. Όχι παιδιά, μακάρι να ήταν έτσι τα ξεκάθαρα. Ο τύπος είναι σα να θέλει να τρώει τον αγλέορα χωρίς να θέλει να παίρνει τις θερμίδες.

Δηλαδή από τη μια θες να τη γαμάς, θες να τη φιλάς, θέλεις να κάνεις ότι κάνουν στη σχέση, αλλά όταν βαρεθείς το παιχνιδάκι να επικαλεστείς "εγω στο χα πει δεν είμαι για σχέσεις". Μα σχέση είναι κι αυτό ρε φίλε που έκανες! Και μάλιστα επειδή ο άλλος απέναντί δεν είναι άψυχο ον, ρισκάρεις να επηρρεαστεί από αυτό. Ναι οκ, θα μου πείτε έκαστος με την ευθύνη του, δεν θα διαφωνήσω. Αλλά η ευθύνη ποτέ δεν είναι 100-0 ή 0-100. Πάντα είναι ένα ενδιάμεσο μείγμα.

Ανωριμότητες και κομπλεξισμοί που τις βαφτίσαμε "ελευθερία επιλογής και ντομπροσύνη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητή MaryPoppers πραγματικά συχνά εντυπωσιάζομαι από το πώς κάποιοι άνθρωποι μπλέκουν τόσο πολύ πράγματα που είναι απλούστατα! Ζούμε σε μια εποχή που ευτυχώς ο καθένας μπορεί να ζήσει τη ζωή του όπως αυτός θέλει και δεδομένης σχετικής συζήτησης να το εκφράσει στους συνομιλητές του χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να ταιριάζουν οι απόψεις όλων μας! Το θέμα προκύπτει όταν σαδιστικά (για τον άλλον) και μαζοχιστικά (για μας), προσπαθούμε να αλλάξουμε τα "θέλω" του άλλου προκειμένου να τα φέρουμε πιο κοντά στα δικά μας. Τεράστιο και διαχρονικό λάθος! Ο άνθρωπος σου είπε αυτά που ήθελε να σου πει. Τελεία και παύλα! Τι σε νοιάζει τώρα εσένα αν πραγματικά πιστεύει αυτά που σου είπε, ποιος είναι ο λόγος που πιστεύει αυτά που πιστεύει και γιατί τώρα άλλαξε ενώ πριν φερόταν αλλιώς και γιατί σου λέει ότι δεν τον νοιάζει αν εσύ θέλεις να γνωρίσεις άλλους και και και ... Μην χαλάς τη ζαχαρένια σου! Το θέμα είναι αν εσύ καλύπτεσαι από αυτήν την σχέση. Αν ναι με γεια σου, με χαρά σου! Αν όχι προσπάθησε να βρεις κάποιον που να θέλει από μια σχέση αυτά που θέλεις κι εσύ! Αν συμβαίνει το δεύτερο, καλό είναι να ξεκόψεις το συντομότερο δυνατόν γιατί όσο περισσότερο δένεσαι μαζί του τόσο περισσότερο εσύ θα στενοχωριέσαι και αυτουνού θα του σπας τα νεύρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι που έχει κολλήσει η βελόνα στο "Εγώ δεν θέλω σχέσεις και αηδίες".

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά τους; Άραγε έχουν πληγωθεί από προηγούμενες σχέσεις; Δεν αντέχουν την γκρίνια και τη ζήλια που ενδεχομένως υπάρχει σε μία σχέση; Θέλουν να έχουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους χωρίς να χρειάζεται να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν; Είναι κολλημένοι σε κάποιον/κάποια πρώην;
Και πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η φάση; Θα ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου αποφεύγοντας οποιαδήποτε δέσμευση, για να μην πληγωθείς, να μην πιεστείς ή οτιδήποτε; Κάποια στιγμή δεν θα σε κουράσει όλο αυτό; Δεν θα θέλεις έναν άνθρωπο δίπλα σου που να ξέρεις ότι σε αγαπάει και είναι εκεί για σένα;

Προσωπικά, έχω έναν τέτοιο άνθρωπο στη ζωή μου. Είμαστε φίλοι και εδώ και αρκετούς μήνες έχουμε βάλει μέσα στη φιλία μας και λίγο σεξ.:P Πολλές φορές είμαστε πραγματικά σαν ζευγάρι. Δεν είναι μόνο ότι θα βρεθούμε για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας. Πολλές φορές θα βγούμε οι δυο μας, χωρίς να προκύψει σεξ. Ωστόσο, θα κάνουμε αγκαλιές, θα δίνουμε φιλιά, θα πετάμε υπονοούμενα. Αλλά μου έχει πει επανειλημμένα σε κάθε ευκαιρία ότι δεν θέλει σχέση(με αφορμή π.χ κάτι που θα πουν ή θα κάνουν φιλικά μας ζευγάρια). Λέει ότι δεν τον νοιάζει αν πηγαίνω με άλλους, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον νοιάζει και καθόλου. Μόνο από θέμα εγωισμού αν το δεις, δεν γίνεται να μην σε ενοχλεί η ιδέα ότι ο άνθρωπος που κοιμάται μαζί σου, κοιμάται και με άλλους.
Απ'ότι έχω καταλάβει δεν του αρέσει ο εαυτός του όταν βρίσκεται σε σχέση. Επειδή γνωρίζω τις προηγούμενες σχέσεις του, είναι από τα άτομα που προσκολλάν σε μεγάλο βαθμό στο άλλο άτομο. Ήταν μαζί με τις κοπέλες του 24/7, έκαναν τα πάντα μαζι, κοιμόταν μαζί, έμεναν μαζί και αυτός παραμελούσε τα πάντα για να είναι με αυτές(κοινωνική ζωή, φίλους, ακόμη και την εμφάνισή του).
Εγώ από την άλλη είμαι άτομο που θέλω τον προσωπικό μου χώρο και σε καμία από τις σχέσεις μου δεν ήμουν έτσι. Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου υγιές το να είσαι με τον άνθρωπο σου συνέχεια γιατί μετά από ένα σημείο η σχέση θα θεωρηθεί δεδομένη και θα χαθεί το ενδιαφέρον. Ο καθένας έχει την ανάγκη να βγει για ένα ποτό με τους φίλους του, να αλλάξει λίγο παραστάσεις. Δεν γίνεται να παρατάς τα πάντα για έναν γκόμενο.

Εσείς έχετε ανάλογες εμπειρίες;


Μπά οχι. Σπάνια κάποια θεωρω οτι θα σου έδινε σέξ χωρις να αποβλέπει και κάπου αλλου. Ο προβληματισμος σου ομως δεν καταλαβαινω που ειναι; θεωρεις οτι ειναι προβληματικο αυτο το ατομο που μας παρουσιαζεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που "δε θέλουν σχέση" έχουν μια πολύ σαφή εικόνα στο μυαλό τους για το τι θέλουν και αν δεν βρουν τον "μοναδικό/ή" απλά βρίσκονται σε άρνηση και αποφεύγουν οποιαδήποτε δέσμευση. Στην πραγματικότητα ίσως αντιμετωπίζουν το θέμα "σχέση" πολύ πιο σοβαρά και ώριμα από τους υπόλοιπους. Τρανταχτό παράδειγμα ο ίδιος μου ο πατέρας, ο οποίος κοντεύει 60 χρονών και ακόμη λέει "εγώ αν δε γνώριζα τη μάνα σου είχα ορκιστεί να μην κάνω ποτέ σοβαρή σχέση με γυναίκα". Να σημειωθεί ότι είναι εξαιρετικός σύζυγος και πατέρας, αληθινό υπόδειγμα. Ειδικά όσον αφορά τους άντρες, οι περισσότεροι -θεωρώ- πριν μπουν σε μια σοβαρή σχέση θέλουν να "κάνουν τον κύκλο τους". Να βρουν μια δουλειά και να αποκτήσουν ένα εισόδημα που τους ικανοποιεί, να αποκτήσουν εμπειρίες, να σταθούν στα πόδια τους τέλος πάντων μέχρι να νιώσουν έτοιμοι ότι βρίσκονται δίπλα σε μια γυναίκα όπως ακριβώς της αρμόζει. Μερικοί βιάζονται να μπουν σε σχέση και τους σκάνε τα απωθημένα στην "κρίση μέσης ηλικίας". Μερικοί παγιδεύονται στη γλυκιά, εργένικη ζωή και καταλήγουν μόνοι, χωρίς να καταλάβουν πώς πέρασαν τα χρόνια. Το συμπέρασμά μου, τέλος πάντων, είναι πως, αν ένας άντρας σου λέει ότι δεν είναι σε θέση να μπει σε σχέση, πίστεψέ τον. Το λέω με κάθε καλή πρόθεση γιατί εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να "φέρνουμε τον άλλο στα μέτρα μας" με γκρίνια, γλυκόλογα, νάζια, επισφραγίζοντας έτσι τη μέρα που ο καλός μας θα την κάνει με ελαφρά. Ή τον δέχεσαι όπως είναι και του δίνεις την ελευθερία που θέλει, ή προχωράς τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top