Γνωριμία σε club ή καφέ

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Himela, με προβληματίζει ο τρόπος που περιγράφεις τις γυναίκες, ίσως γιατί είναι αρκετά στερεοτυπικός και άδικος. Διάβασα το μήνυμα πολλές φορές αλλά δε μπορώ να συμφωνήσω σχεδόν σε τίποτα.
Το πιο σημαντικό είναι ότι η περιγραφή της γυναίκας που "ξέρει τι θέλει" περισσότερο προσομοιάζει ένα πεισματάρικο, υπερφίαλο και κυνικό ον, παρά με πραγματική γυναίκα. Δε ξέρω αν ενδεχομένως είμαι εγώ εκτός πραγματικότητας, αλλά ποτέ με μια ματιά στο χώρο δεν ήμουν σίγουρη για το αν θέλω να κάνω παρέα με κάποιον, πόσο μάλλον κάτι παραπάνω. Εκτός αν φυσικά, αυτό με συγκαταλέγει στη κατηγορία της ...χαζογκόμενας, τι να πω! :P
Επίσης, όχι απλά έχει σημασία ο τρόπος προσέγγισης αλλά στα μάτια μου κάνει και μεγάλη διαφορά. Το ίδιο είναι να σε προσεγγίσει ένας άνθρωπος ευγενής, με τρόπους και χιούμορ και το ίδιο είναι να έρθει (π.χ.) κάποιος με ατάκα από τα 60s και υφάκι "και χάρη σου κάνω που σου μιλάω;". Δε νομίζω.
Και προφανώς επιλέγουν και οι δύο, άντρας και γυναίκα. Το αν κάποιο από τα δύο φύλα θέτει λιγότερα κριτήρια ή το αξιολογεί διαφορετικά δε σημαίνει ότι δεν επιλέγει. Και οι άνδρες είναι άνθρωποι που έχουν μυαλό και προσωπικότητα - κάποια πράγματα τους αρέσουν, κάποια όχι.


Προσωπικά δεν συμφωνώ σε τίποτα από ότι είπε η Χιμέλα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως από την μία δεν θέλει να βάζει ταμπέλες κι από την άλλη
θεωρεί ότι μόνο οι γυναίκες που ξέρουν τι θέλουν είναι οι σωστές, ενώ οι άλλες είναι χαζογκόμενες.

Εγώ από την πλευρά μου, συνεχίζω να πιστεύω ότι την διαφορά στις γυναίκες την κάνει η θηλυκότητα.
Ηλίθιες και ηλίθιοι δεν νομίζω να υπάρχουν.

Τι να το κάνω αν μια γυναίκα είναι καθώς πρέπει και καταλαβαίνει πολλά αλλά καπνίζει σαν οικοδόμος
σωριασμένη με τα πόδια να φτάνουν στην απέναντι καρέκλα ή είναι διαρκώς μέσα στην ξινίλα;;;
τι δηλαδή; δεν υπάρχουν τέτοιες;;;

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας βλέπω που το συζητάτε και το αναλύετε και βρίσκετε τρόπους πώς θα ρίξετε την κοπελα στα δίχτυα σας με κόλπα. Ε πλαναστε πλανη οικτρά αν νομίζετε ότι αυτά που κάνετε και τι λέτε και πώς φερεστε έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν είναι καμιά χαζογκομενα που ψήνεται για κάτι της μιας βραδιάς οκ.

Υπάρχει ολόκληρος κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται με την ανθρώπινη συμπεριφορά. Έχουν γραφτεί χιλιάδες βιβλία για την γλώσσα του σώματος, τον τρόπο ομιλίας και χίλια δυο άλλα. Όλα αυτά διδάσκονται στις σχολές του FBI και της CIA ώστε να μπορούν οι πράκτορες να ανακρίνουν άτομα και καταλαβαίνουν τις προθέσεις, την ψυχολογική τους κατάσταση, να πείθουν κ.ο.κ. Παρόλα αυτά εσύ είσαι πεπεισμένη πως τίποτα από αυτά δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο.... καμάκι. Χαχαχαχα.




Αλλά αν είναι καμιά γυναίκα που ξέρει τι θέλει, μπορεί με μια ματιά στο χώρο να βρει ποιος και τι την ενδιαφέρει και να το κατακτήσει. Ξεχνάτε το βασικό: η γυναίκα επιλέγει τον άντρα κι όχι το αντίθετο.

Μπερδεύεις λίγο τα πράγματα Χιμέλα. Η χυλόπιτα του άντρα είναι ενεργητική, δηλαδή θα πάει, θα εκτεθεί και φάει το άκυρο στη μούρη. Η χυλόπιτα της γυναίκας είναι παθητική, δηλαδή ο άντρας την απορρίπτει όταν δεν της την πέφτει καν. Οπότε και οι άντρες μια χαρά επιλέγουν. Το ότι οι άντρες έχουν πολύ χαμηλότερα στάνταρ όσον αφορά το σεξ, είναι καθαρά θέμα τεστοστερόνης και τίποτα άλλο.


Δεν πάει να είστε ο Μπραντ Πιτ, με λεφτά, με ωραία ατάκα, με ωραία ρούχα κλπ; Αν δεν της κάνετε κλικ, έχετε φάει Χ πριν καν πλησιάσετε. Καθίστε τώρα εσείς στην ψευδαίσθηση ότι κάποια σωστή κίνηση ή κάτι που θα πείτε θα κάνει τη διαφορά. Αν δε θέλει η γυναίκα, τίποτα δε θα γίνει. Και δε θα φταιει η ατάκα που δεν είπατε, το κοπλιμεντο που δεν κάνατε, το ότι δεν την πλησιάσατε από δεξιά ή από αριστερά. Θα φταιει ότι η γυναίκα ξέρει ήδη τι θέλει και αν όντως θέλει κάτι πριν καν αρχίσετε εσείς τα σχέδια πώς θα την πλησιάσετε.

Εδώ κολλά η ατάκα "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια". Χιμέλα μου, αν στην είχε πέσει άντρας του βελινικούς του Μπραντ Πιτ σε σύνολο, τώρα δε έγραφες στο e-steki, θα ήσουν στην Αμερική παρέα του. Τι διαβάζουμε νυχτιάτικα. Μετά έχουμε καβαλήσει εμείς το καλάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Ρε παιδια η Χιμελα δεν έχει καβαλησει το καλάμι .... απλά δεν κάνει για αυτου του ειδους τις προσεγγισεις γιατι δεν της αρέσουν. Για αυτο προτιμά να ειναι κλειστή ως προς αυτά. Δικαιωμα της.

Τι τρελαινεστε δεν καταλαβαινω τοσο καιρο δεν το έχετε καταλαβει αφου και η ιδια το έχει δηλώσει οτι δεν της αρέσει να ειναι πολυ κοινωνική και να γνωριζει άγνωστο κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αλλά καπνίζει σαν οικοδόμος
σωριασμένη με τα πόδια να φτάνουν στην απέναντι καρέκλα ή είναι διαρκώς μέσα στην ξινίλα;;;
τι δηλαδή; δεν υπάρχουν τέτοιες;;;

:whatever:

αποτροπαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ρε παιδια η Χιμελα δεν έχει καβαλησει το καλάμι .... απλά δεν κάνει για αυτου του ειδους τις προσεγγισεις γιατι δεν της αρέσουν. Για αυτο προτιμά να ειναι κλειστή ως προς αυτά. Δικαιωμα της.

Τι τρελαινεστε δεν καταλαβαινω τοσο καιρο δεν το έχετε καταλαβει αφου και η ιδια το έχει δηλώσει οτι δεν της αρέσει να ειναι πολυ κοινωνική και να γνωριζει άγνωστο κοσμο.


Θα σου απαντήσω μόνο για το δικό μου μήνυμα. :bye:
Πουθενά δεν έκρινα την Σύλβια σαν άνθρωπο, απλά διαφώνησα με μία τοποθέτησή της, κάτι θεμιτό. Οπότε δεν τρελάθηκα, έκανα ένα σχόλιο. Προς τι η υπερβολή (ξανά) ;

Το οποίο σχόλιο σημειωτέον, από ό,τι φαίνεται διάβασες διαγώνια και παρερμήνευσες τελείως. Δεν έχει καμία σχέση με τον χαρακτήρα της Σύλβιας (αν είναι εσωστρεφής, ή εξωστρεφής). Επίσης, δεν επιχειρηματολόγησα υπέρ αυτών των προσεγγίσεων - είπα ότι με δεδομένο ότι αυτές γίνονται, ο τρόπος έχει σημασία. Οπότε, ξανά, πιάνεσαι από κάτι άσχετο για να πεις κάτι δικό σου.
Και εγώ είμαι εσωστρεφής, δε πηγαίνω σε μπαρ, για club ούτε λόγος και όταν βγαίνω έξω, είμαι επικεντρωμένη στην παρέα μου, να περάσουμε καλά μαζί και όχι στο να γνωρίσω κόσμο και να κάνω οφθαλμόλουτρο. :P Αυτό δε σημαίνει πως όταν κάποιος έρθει να μου μιλήσει δε μπορώ να ειμαι ευγενική μαζί του και να του απαντήσω ανθρώπινα. Αυτό λέω. :flowers:

Η ζωή μου έχει διδάξει πως γνωρίζεις κόσμο με τους πιο περίεργους και αναπάντεχους τρόπους και τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται να προσπαθήσεις και ιδιαίτερα. =)

Τώρα για τον hack3r, η επιλεκτική και ιδιόμορφη χρήση της γλώσσας, με αποτρέπει να τον διαβάσω. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα φταιει ότι η γυναίκα ξέρει ήδη τι θέλει και αν όντως θέλει κάτι πριν καν αρχίσετε εσείς τα σχέδια πώς θα την πλησιάσετε.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω μόνο για το δικό μου μήνυμα. :bye:
Πουθενά δεν έκρινα την Σύλβια σαν άνθρωπο, απλά διαφώνησα με μία τοποθέτησή της, κάτι θεμιτό. Οπότε δεν τρελάθηκα, έκανα ένα σχόλιο. Προς τι η υπερβολή (ξανά) ;

Το οποίο σχόλιο σημειωτέον, από ό,τι φαίνεται διάβασες διαγώνια και παρερμήνευσες τελείως. Δεν έχει καμία σχέση με τον χαρακτήρα της Σύλβιας (αν είναι εσωστρεφής, ή εξωστρεφής). Επίσης, δεν επιχειρηματολόγησα υπέρ αυτών των προσεγγίσεων - είπα ότι με δεδομένο ότι αυτές γίνονται, ο τρόπος έχει σημασία. Οπότε, ξανά, πιάνεσαι από κάτι άσχετο για να πεις κάτι δικό σου.
Και εγώ είμαι εσωστρεφής, δε πηγαίνω σε μπαρ, για club ούτε λόγος και όταν βγαίνω έξω, είμαι επικεντρωμένη στην παρέα μου, να περάσουμε καλά μαζί και όχι στο να γνωρίσω κόσμο και να κάνω οφθαλμόλουτρο. :P Αυτό δε σημαίνει πως όταν κάποιος έρθει να μου μιλήσει δε μπορώ να ειμαι ευγενική μαζί του και να του απαντήσω ανθρώπινα. Αυτό λέω. :flowers:

Η ζωή μου έχει διδάξει πως γνωρίζεις κόσμο με τους πιο περίεργους και αναπάντεχους τρόπους και τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται να προσπαθήσεις και ιδιαίτερα. =)

Τώρα για τον hack3r, η επιλεκτική και ιδιόμορφη χρήση της γλώσσας, με αποτρέπει να τον διαβάσω. :upside:

Δεν λέω κάτι δικο μου, ουτε πιάνομαι απο κάτι άσχετο. Αναφέρω ενα γεγονος. Με οποιον δάσκαλο καθισεις λέει αυτα τα γράμματα θα μάθεις. Η Χιμελα καλώς ή κακως δεν ειναι για τέτοιου ειδους προσεγγισεις επειδη δεν τις γουστάρει. Και το λέω και ευθέως οποιος διαβάσει τις αποψεις της και τις δικές μου και κάνει μια συγκριση να καταλαβει για ποιο λογο υπάρχει αυτη η διάσταση.

Ναι να του απαντησεις ανθρώπινα. Και τι βγαινει απο αυτο ; βγαίνει κάτι; προσδοκάς εσυ κάτι περισσοτερο αν θα σου άρεσε αυτος ο άγνωστος;

Ο λογος που υπάρχει η διάσταση των αποψεων δεν ειναι επειδη εγω λέω βλακειες και η άλλη ή ο άλλος σωστά ή το αντιστροφο. Ο λογος ειναι οτι σε κάποιους δεν αρέσουν αυτα -δεν εχει σημασια αν αυτο προέκυψε απο το οικογενειακο περιβάλλον ή τους φιλικους κυκλους ή τον χαρακτηρα ή και ολα αυτά μαζί- απο τη στιγμή που ο άλλος σου λέει οτι εγω δεν ειμαι για τέτοια ... τελειωνει εκει. Αυτη ειναι η ουσια της διαφωνιας η προτιμηση. Και μ αρεσει που σοκάρεστε κιολας με αυτο διοτι η Χιμελα το εχει δηλώσει απο παλιά + οτι αρκετές φορές για τέτοιες κουβεντες η προσεγγιση της ειναι ιδιορυθμη για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πάει να είστε ο Μπραντ Πιτ, με λεφτά, με ωραία ατάκα, με ωραία ρούχα κλπ; Αν δεν της κάνετε κλικ, έχετε φάει Χ πριν καν πλησιάσετε. Καθίστε τώρα εσείς στην ψευδαίσθηση ότι κάποια σωστή κίνηση ή κάτι που θα πείτε θα κάνει τη διαφορά. Αν δε θέλει η γυναίκα, τίποτα δε θα γίνει. Και δε θα φταιει η ατάκα που δεν είπατε, το κοπλιμεντο που δεν κάνατε, το ότι δεν την πλησιάσατε από δεξιά ή από αριστερά. Θα φταιει ότι η γυναίκα ξέρει ήδη τι θέλει και αν όντως θέλει κάτι πριν καν αρχίσετε εσείς τα σχέδια πώς θα την πλησιάσετε.

Χίμελα, με τα λόγια σου όπως σου επεσήμαναν και οι άλλοι θα καταλάβαινε κάποιος ότι ίσως έχεις μειωμένες κοινωνικές εμπειρίες. Οι καλύτερες σχέσεις είναι αυτές που ξεκίνησαν όταν η γυναίκα δεν εντυπωσιάστηκε με τον άνδρα που είδε ή ακόμα και τον αντιπάθησε στην αρχή. Όλοι έχουμε περιπτώσεις που άλλαξαμε γνώμη για κάποιον μόλις τον γνωρίσαμε καλύτερα και όχι μόνο στον ρομαντικό τομέα.

Οι γυναίκες και οι άντρες συνήθως πάνε στο μπαρ και σε άλλους παρόμοιους χώρους αναψυχής και κοινωνικοποίησης όντας ανοιχτές για να γνωρίσουν κόσμο. Καμιά δεν μπορεί να ξέρει αν της αρέσει κάποιος αν δεν τον γνωρίσει, όπως επίσης δεν μπορεί να ξέρει αν κάποιος που θα της κάνει κλικ εμφανισιακά, θα ταιριάξει μαζί της και στην συζήτηση κλπ. Επίσης δεν ξέρει τι θέλει με οποιαδήποτε ακρίβεια συνήθως και δεν είναι ο σερλοκ χολμς να καταλάβει κάποιον μόλις τον δει.

Γι' αυτό και τα λόγια σου είναι τοξικά, όχι μόνο για τους άντρες αλλά για όλες τις ανθρώπινες σχέσεις. 'Εχεις πάρει το πρότυπο της υπερφεμινίστριας δυνατής γυναίκας(πουε ίναι και υπεραρρενοπή, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα) που "ξέρει τι θε΄λει"(χωρίς να ξέρει τι σημαίνει αυτό) και επιλέγει τους άντρες σα να ναι τσάντες. Ο πραγματικός κόσμος είναι παρά πολύ πιο διαφορετιός και πολύπλοκος στον οποίον η υπεργυναίκα μπορεί να επιλέγει όποιον και ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Γι' αυτό και τα λόγια σου είναι τοξικά, όχι μόνο για τους άντρες αλλά για όλες τις ανθρώπινες σχέσεις. 'Εχεις πάρει το πρότυπο της υπερφεμινίστριας δυνατής γυναίκας(πουε ίναι και υπεραρρενοπή, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα) που "ξέρει τι θε΄λει"(χωρίς να ξέρει τι σημαίνει αυτό) και επιλέγει τους άντρες σα να ναι τσάντες. Ο πραγματικός κόσμος είναι παρά πολύ πιο διαφορετιός και πολύπλοκος στον οποίον η υπεργυναίκα μπορεί να επιλέγει όποιον και ό,τι θέλει.

Μπορεί να έχει απογοητευτεί από κάτι ή γενικώς να μην γουστάρει πολλά πολλά όπως έγραψε
κι ο Ντέβιλ αλλά μόνο τοξικά λόγια.
Προσωπικά, ακόμα κι αυτό το δέχομαι γιατί η διαφορετικότητα απόψεων, φέρει τον διάλογο.

(ασχέτως αν δεν συμφωνώ πουθενά στον λίβελο που αράδιασε) :cool:

Μα κι αν ακόμα έχει επιλέξει τον δρόμο του (υπερ)φεμινισμού, ας κάνει έτσι διότι όπως έχει πει

κι η φεμινίστρια Γκλόρια Στάινεμ...

"Μερικές από μας γινόμαστε οι άντρες που θα θέλαμε να παντρευτούμε".

Θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε έτσι το υπερ-αρρενωπή που έγραψες...


:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top