Απόψεις για τη γυμναστική στο σπίτι

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
E, όχι και καλύτερη η αριστερή, βρε πουλάκι μου. :P

Ούτε εμένα μου αρέσει να φαίνεται το six pack στις γυναίκες. Έτσι όπως είναι η δεξιά κι ίσως ένα τσακ με περισσότερο λίπος, το θεωρώ μια χαρά. Γούστα είναι, όμως, αυτά, οκ.


Καλύτερη ειναι! Αμα ψάχνεις κάποια να γυρνάτε τις ταβέρνες και τις πιτσαριες. Μια χαρα ειναι! Μάχιμη! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
εεε αυτα τα σωματα θέλουν και θυσιες. Αν θέλεις να έχεις τέτοιο σωμα γινεσαι τακτικος στο γυμναστηριο και το ντουλάπι δεν έχει πατατάκια και μπουγατσες αλλά κουάκερ - μπανανες - καρυδια - πρωτεινη - σταφιδες - λιναροσπορο κ.α.

Το 80% ειναι διατροφη απλά τα πράγματα. Καλυτερα λοιπον να το ξεκοβουν οι γυμναστες σε οσους πάνε και ζητάνε τέτοιο σωμα αλλα το βράδυ ονειρευονται τα πιτογυρα για να μην χάσουν το χρονο τους τσάμπα οι άνθρωποι. Με πιτσες και μπυρες τέτοια σωματα ΔΕΝ γινονται. Mπορει ΝΑ ΜΗΝ γινουν ακομα και αν κοψεις τις πιτσες βασικά! Δεν ειναι ευκολο μπορει σε κάποιους να πάρει χρονια δουλειάς και διατροφης. Και επειδη οι φιλοι σας θα σας κράζουν ή θα σας λενε "ελα μωρε πιες και μια μπυρα μα δεν παθαινεις τιποτα" μπορει να κοψετε και τις πολλες εξοδους με αυτους. Sad but True.


Τι να κανουμε τωρα τα εχει πει και ο Μηλάς αυτα κάπου χάνεις κάπου κερδιζεις. Χάνεις σε γευση και "λαιμαργια" αλλα κερδιζεις με το να εισαι κομμάτια - σε φορμα και πάντα ευπαρουσιαστος (τουλαχιστον) οποιος θέλει επιλέγει και παιρνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γονιδια, το ιδιο σωμα και τους ιδιους στοχους.Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με τις πιτες και τις πιτσες.Απλα ειναι θερμιδες εξτρα που καποιος δεν θελει οταν καποιος αλλος τις τσακιζει μαζι με οτι αλλο βρει μπροστα του για να παρει κιλα.Η διατροφη εχει καποιους κανονες και εκει αποκτα νοημα οχι στο να γινεις σπαρτιατης.Ο λογος που δεν τρως πιτες και πιτσες δεν ειναι για να κανεις σωμα κυριως αλλα για να μην τρως σαβουρα που σε βλαπτει μακροπροθεσμα.Και θα κλεψεις και θα λουφαρεις και πολλα.Το θεμα ειναι να συνεχισεις και να προσπαθεις να τρως ποιοτικα.Μπορει ο αλλος να σαβουρωνει και να κανει σωμα οταν ο αλλος να κοιταει και το γρ. και να μην εχει gains.Οι αυστηρες διατροφες ειναι γιαυτους που παιζουν στην λεπτομερεια.Μην γινομαστε ακραιοι.Η κοπελα στην δεξια φωτο εχει ενα σωμα προσιτο για το ευρη κοινο.Και μαλιστα πολλες κανουν Pole dancing , χωρο κλπ και χωρις ιδιαιτερη διατροφη εχουν τετοια και καλυτερα αποτελεσματα.

Ο Μήλας παίρνει/επαιρνε αναβολικά.Για τετοιο επιπεδο μιλαμε.Δεν νομιζω οτι η κοπελα στην δεξια φωτο ειναι στο ιδιο επιπεδο με αυτον.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^Συμφωνώ.

Σωστά αυτά που λέει κι ο Devil αλλά δεν χρειάζεται να είμαστε τέρμα αυστηροί. Η φιλοσοφία όλου αυτού είναι πρωτίστως για την υγεία μας. Το εμφανισιακό είναι και θέμα γονιδίων. Κι εγώ μέχρι τώρα τρώω βλακείες και μια χαρά χωράω να βγω απ' την πόρτα μου, όπως υπάρχουν και κοπέλες που δεν προσέχουν καν αλλά έχουν και καλύτερα κορμιά από μένα. Ας μην είμαστε απόλυτοι! Όλα χωρούν - κι ανά περίπτωση προσαρμοζόμαστε καταλλήλως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Η κοπελα στην δεξια φωτο εχει ενα σωμα προσιτο για το ευρη κοινο.Και μαλιστα πολλες κανουν Pole dancing , χωρο κλπ και χωρις ιδιαιτερη διατροφη εχουν τετοια και καλυτερα αποτελεσματα.


Φιλε εγω το γράφω για να μη χάσει κάποιος/κάποια τσαμπα χρονο νομιζοντας οτι θα φτιάξει κοιλιακους με πατατάκια ή μακαρονοπιτες. Απλα δεν σου λένε τι τρωνε για να μη σχολιάζεις. Τέτοια σωματα γινονται με αυστηρές διατροφες και σοβαρές προπονησεις.

οριστε ένα παράδειγμα
https://www.ilovestyle.com/article/...ka-tin-gymnastiki-kai-programma-diatrofis-tis


να και άλλο ένα
https://www.womenonly.gr/armonia/di..._diatrofis_apo_antzelina_kai_mantona-2867444/

"Βραδινό: 1 φλιτζάνι οργανική πάστα (μακαρόνια), όχι τσιγαρισμένα, με 1 φλιτζάνι σπανάκι στον ατμό. " :D :D

και ένα ακομα ...

https://www.e-daily.gr/viral/107492...arizei-fidisio-kormi-sthn-elenh-foyreira-pics

και τέλος

https://www.markos.tv/xristina-koletsa-pos-diatirei-ti-siloyeta-tis

Μισό φλιτζάνι πλιγούρι βρώμης και 1/3 φλιτζάνι μούρα ή φράουλες και ένα φλιτζάνι πράσινο τσάι και 50 γρ. σολομό ψητό και 350 ml νερό.

Μεσημεριανό
150 γρ. σολομό ψητό με 2 φλιτζάνια πράσινη σαλάτα και 1κουταλιά ελαιόλαδο με λεμόνι για dressing και ένα ακτινίδιο και 350 ml νερό.

Απογευματινό
1 μήλο και μια φέτα γαλοπούλα και μια χούφτα αμύγδαλα.

Βραδινό
150 γρ. σολομό ψητό με μισό φλιτζάνι λαχανικά (σπαράγγια, μπρόκολο, σπανάκι) στον ατμό και 1φέτα πεπόνι και 350 mlνερό.

Προ ύπνου
1 μήλο και μια φέτα γαλοπούλα και μια χούφτα αμύγδαλα.

Μισο κιλο περιπου σολωμο την ημερα...... οπου σολωμος βάλε κοτοπουλάκι γιατι ο σολωμος έχει και υδράργυρο.


Ολες οι παραπάνω (με εξαιρεση λιγο τη Μπομπα που για μενα ειναι θολη στην κοιλιτσα αλλα δεν έχει σημασια γιατι ειναι σουπερ σέξυ δεν τρελαινομαι ντε και καλα για κοιλιακους στη γυναικα) ολες οι άλλες έχουν κοιλια εφαμιλλη με την κοπέλα που έδειξε στην δεξια φωτο η Lysippe την οποια χαρακτηρισε ιδανικο σώμα.

Και μου φαινεται λογικο γιατι οι κοιλιακοι κτιζονται μονο έτσι :)

Με συγκεκριμενες τροφές..... κουάκερ - γιαουρτάκι - ξηροι καρποι - φρουτα (πρωι μονο) - κοτοπουλάκι - μπριζολιτσα - ρυζάκι - γλυκοπατάτα - λαδάκι λιγο - πρωτεϊνουλα - ψαράκι και αυτά.

Πάς σουπερ μάρκετ και ψωνιζεις.... απλα αυτά :)

Οριστε αυτα που έγραφα εγω τα λένε και μονες τους. Με πατατακια κοιλιακοι ΔΕΝ γινονται ας μην κοροϊδευουμε τους εαυτους μας με την "μια γνωστη καθε φορά που ξερει ο καθενας που τυχαινει να σαβουρωνει και να μην λιπώνει στην κοιλια" αυτες ειναι εξαιρεσεις που δουλευουν κατα τυχη για μενα κιολας γιατι και εγω ηξερα εναν αδυνατο ανθρωπο για χρονια που μετα απο καιρο τον ειδα χοντρο και πραγματικά τα έχασα. Απλα έτρωγε οτι ετρωγε πάντα με την διαφορα οτι ο μεταβολισμος άλλαξε και πλέον "χαλασε" αν ομως δεν ετρωγε μαλακιες δεν θα χαλοθυσε ποτέ εννοειται γιατι το συστημα δεν θα δουλευε κατα τυχη.


Μην κοροϊδευουμε τους εαυτους μας ..... τα αγαθα κοποις κτωνται! Μπορεις στην αρχη να λοξοδρομεις κάθε ... μια φορα τους 3 μηνες και να τρως ενα δυο κομμάτια πιτσα ή μια σοκολάτα και ως εκει. Οποιος θέλει να κανει σοβαρη δουλειά θα τα αφησει στην άκρη αυτα για καιρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κοιλιακοί συγκεκριμένα, όντως, θέλουν προσπάθεια. Κακά τα ψέματα. Πιστεύω, όμως, πως για να φτάσει κάποιος να 'χει αυτούς τους στόχους, έχει (ή θέλει να) βελτιώσει όλο το πλάνο. Το ίδιο θα έλεγα και για όσους ασχολούνται γενικότερα σοβαρά με την γυμναστική. Το πράττεις από μόνος σου. Η άσκηση είναι παρακινητική από μόνη της, καθώς δεν θες να υπονομεύεις τις προσπάθειές σου συν τοις άλλοις. Από ένα σημείο και μετά, αδιαφορείς κιόλας για τις βλακειούλες. Been there, felt that.

Οι υπόλοιποι που είναι στο ενδιάμεσο απλά δεν είναι έτοιμοι για το παραπάνω, ή πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει. Κάτι, επίσης, αποδεκτό. Δεν θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα - ασχέτως που μια υγιεινή διατροφή είναι η βάση μιας καλής υγείας.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Και επειδη οι φιλοι σας θα σας κράζουν ή θα σας λενε "ελα μωρε πιες και μια μπυρα μα δεν παθαινεις τιποτα" μπορει να κοψετε και τις πολλες εξοδους με αυτους. Sad but True.

ισχυει και μενα ενας γνωστος μου ηπιε μια μπυρα λογω ατερμονου peer pressure και την επομενη μερα εβγαλε λεπια,προβοσκυδα και ουρα γαιδαρου, και αφου εγινε σαν μεταλλαγμενο ειδος μετα απο το Τσερνομπιλ συνειδητοποιησε οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι επικυνδινοι, δεν μπλεκεις..

(ειλικρινα τωρα ο καθενας κανει τις επιλογες του και εχει τις προταιρεοτητες του αλλα συνειδητοποιεις οτι αυτο που προτεινεις ειναι αρρωστο, αν αξιζει ενα σωμα περισσοτερο απο μια φιλια κατι παει παρα πολυ λαθος ειτε με σενα ειτε με τους φιλους που διαλεγεις)
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γαμάθηκε το θέμα πάλι. Απ' το "μη τρως κάθε μέρα πατατάκια αν θες να χάσεις κάνα κιλό" (no shit ποιος ενήλικας τρώει πατατάκια anyway lol) φτάσαμε στο ζυγισμένο σολωμό. Σε γενικές γραμμές αν δεν είσαι προχωρημένης ηλικίας κι αν έχεις ένα ρεαλιστικό στόχο ~15% body fat μια χαρά φτάνεις και με φυσιολογική διατροφή χωρίς θερμιδομετρήσεις και με τα ποτάκια και τα γλυκά ενίοτε. Το ξέρω γιατί κι εγώ το χω κάνει.

Εκεί εμπλέκονται και τα βάρη για να μαστε ειλικρινείς. Σου επιτρέπουν να κρατάς το μεταβολισμό σε καλά επίπεδα χωρίς να τρως σαν παππούς για να χάσεις. Απλά για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι routines με τουλάχιστον medium volume (αυτός είναι και ένας λόγος που προσωπικά δε γουστάρω τα strength programs βασικά).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Γαμάθηκε το θέμα πάλι. Απ' το "μη τρως κάθε μέρα πατατάκια αν θες να χάσεις κάνα κιλό" (no shit ποιος ενήλικας τρώει πατατάκια anyway lol) φτάσαμε στο ζυγισμένο σολωμό. Σε γενικές γραμμές αν δεν είσαι προχωρημένης ηλικίας κι αν έχεις ένα ρεαλιστικό στόχο ~15% body fat μια χαρά φτάνεις και με φυσιολογική διατροφή χωρίς θερμιδομετρήσεις και με τα ποτάκια και τα γλυκά ενίοτε. Το ξέρω γιατί κι εγώ το χω κάνει.


Εννοειται. Αμα δεν φτάσεις κοιλιακους με τα ποτάκια κάθε βράδυ και τις μπυρες με τι θα τους φτάσεις; η μπυρα έχει και κριθάρι. Υδατάνθρακας ποιοτικος!

Ρε παιδια ειλικρινα θέλετε να μιλησουμε σοβαρα για διατροφη; μη γράφετε άκυρα. Εντάξει η Cinefil που δεν εχει ασχοληθει ποτε σοβαρα με αυτα το καταλαβαινω. Τωρα να λές οτι έχεις γινει έτσι με τα γλυκάκια και τα ποτάκΙΑ. Παραπλανεις και τον κοσμο :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω ούτε είχα ποτέ στόχο να δείξω τους κοιλιακούς μου. ΜΙλάμε για ένα νούμερο σε body fat κάτω από 12%. Δεν ξέρω αν έχει η Lysippe ή όποιος άλλος τέτοια σχέδια, θεωρώ πως από ένα σημείο κι έπειτα οι θυσίες που κάνει κάποιος για να φτάσει μέχρι εκεί δεν αξίζουν το όποιο αποτέλεσμα. Γιατί μιλάμε για μια διατροφή που θα πρέπει να γίνεται εφόρου ζωής αλλιώς αν δεν έχεις consistency δεν έχει νόημα να το κάνεις.

Δεν έχει σχέση με τη μπύρα ως μπύρα όσο με τις θερμίδες. Αν παίρνεις τα μικροσυστατικά που πρέπει και είσαι σε deficit και να πιεις και μια μπύρα (170 θερμίδες klein) δεν τρέχει τίποτα.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κοιλιακοι θελουν ΠΟΝΟ και ΓΡΑΜΜΩΣΗ.Εχω καπου στο 3,5% λιπος και επειδη ειχα βγαλει μικρος δεν εχουν φυγει ποτε απο τοτε.Ειμαι λεπτος.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
3.5% λίπος έχουν οι bodyduilders φιλε, μετά από μπόλικα αναβολικά. Μήπως έφαγες κάνα ψηφίο; :laugh:
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ρε παιδια ειλικρινα θέλετε να μιλησουμε σοβαρα για διατροφη; μη γράφετε άκυρα. Εντάξει η Cinefil που δεν εχει ασχοληθει ποτε σοβαρα με αυτα το καταλαβαινω. Τωρα να λές οτι έχεις γινει έτσι με τα γλυκάκια και τα ποτάκΙΑ. Παραπλανεις και τον κοσμο :)


αν ηταν ασχετο με το θεμα δεν θα το ανεφερες απο την αρχη απλα σου λεω οτι η αποψη σου ειναι οτι του φανει του λωλοστεφανη με μια μπυρα δεν θα παθεις τιποτα, επισης υποτιθεται οτι η μπυρα βοηθαει σε πιο γρηγορη αποκατασταση μετα απο προπονηση (και οχι μ αυτο δεν εννοω πινε καθε μερα μπυρες και οσες θες γινε κ αλκοολικος αμα λαχει )

επισης το αν εχω ασχοληθει η οχι δεν το γνωριζεις παλι βγαζεις δικα σου συμπαρασματα

απλα κλασσικ εχεις μια αποψη χ θες να την περασεις οτι αυτη ειναι σωστη και οτι ολοι οι υπολοιποι ως πλειοψηφια κοινων θνητων λεμε μπαρμπουτσαλα, αλλο το να εχεις μια υγιη σχεση με τη διατροφη και τη γυμναστικη και αλλο να εισαι no lifer και να μην βγαινεις για να μην παρεις καναν υδατανθρακα παραπανω
κθενξμπαι
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εγώ έχω στο σπίτι δυο "βαράκια" των 5 κιλών το καθένα, και πολύ μου είναι. Μια χαρά γυμνάζομαι με αυτά, και μπύρες πίνω κανονικά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
αν ηταν ασχετο με το θεμα δεν θα το ανεφερες απο την αρχη απλα σου λεω οτι η αποψη σου ειναι οτι του φανει του λωλοστεφανη με μια μπυρα δεν θα παθεις τιποτα, επισης υποτιθεται οτι η μπυρα βοηθαει σε πιο γρηγορη αποκατασταση μετα απο προπονηση (και οχι μ αυτο δεν εννοω πινε καθε μερα μπυρες και οσες θες γινε κ αλκοολικος αμα λαχει )
:stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned:
Αν ελεγες γαλα σοκολατα, θα το καταλαβαινα, αλλα μπυρα?! Ημαρτον
Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο ν' απαντήσετε.

Το κοινό σημείο, στο οποίο κι εγώ προβληματίζομαι, είναι πως στο σπίτι, εάν δεν έχεις τον κατάλληλο εξόπλισμο, φτάνεις σε ένα σημείο που δεν μπορείς να έχεις σταδιακή αύξηση των κιλών. Σίγουρα το να πας γυμναστήριο, το λύνει αυτό. Όμως, αυτό το διάστημα, είμαι στριμωγμένη οικονομικά. Ακόμη και τα πέντε ευρώ, που λέει ο λόγος, θα ήθελα να τα διαθέσω σε κάτι άλλο. Βέβαια, δεν είμαι και fan των γυμναστηρίων, οπότε άμα είχα τα χρήματα, χτυπούσα κάποια όργανα κι ήμουν μια χαρά. Οπότε σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο να κάνω μ' αυτά που ήδη έχω. Πόσο χειρότερα να 'ναι από ένα αγύμναστο σώμα; Πιστεύω κάτι θα μπορούσα να κάνω και με τους αλτήρες, έστω κι εάν το μεγαλύτερο όφελος ερχόταν στην ενέργεια και την ευεξία κι όχι τόσο στα οπτικά αποτελέσματα. Και, δυστυχώς, υπάρχει τόση αντικρουόμενη πληροφόρηση που ένας αρχάριος δεν ξέρει τι ν' ακολουθήσει ως αποδοτικότερα. Για παράδειγμα, άλλοι λένε δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων και άλλοι τρία σετ με οκτώ έως δώδεκα επαναλήψεις.
Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα εξοπλισμο. Ψαξε στο youtube για ασκησεις της jillian michaels. Μονο βαρακια χρειαζεσαι και οχι παντα. Αν δεν εχεις, μπορεις να δοκιμασεις μπουκαλια με αμμο ή νερο. Δες και για calisthenics.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
:stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned:
Αν ελεγες γαλα σοκολατα, θα το καταλαβαινα, αλλα μπυρα?! Ημαρτον

Δεν το λεω εγω φιλτατη το αρθρο που ανεβασα 1-2 ποστ πιο πανω το λεει αλλα υποθετω δεν μπηκες στον κοπο να το δεις ουτε να κανεις παραθεση και καλα εκανες θα ηταν δυσκολοτερο να απαντησεις

Ναι το σοκολατουχο γαλα εχει συνδιασμο πρωτεινης και υδατανθρακα και με μετρο μετα απο την προπονηση μπορει να σου κανει και καλο αλλα η μπυρα εχει και το πλας οτι δεν εχει ζαχαρη just saying
Και εδω καταληγουμε σ αυτο που λεμε τοσο καιρο αλλα στου κουφου την πορτα...η διατροφη πρεπει να ειναι flexible για να μπορεις να την ακολουθησεις μακροχρονια χωρις να νιωθεις οτι ζεις μες τη μιζερια και τον περιορισμο και σημαντικο ειναι να εχεις ενα μετρο

Και το ληγω εδω γιατι πααααλι θα αρχισουμε εναν φαυλο κυκλο που δεν θα βγαλει πουθενα δεν απανταω για εσας γιατι ξαναειπα στου κουφου την πορτα αλλα δεν ξερω ποιος αλλος διαβαζει και επηρεαζεται απο την ημιμαθεια του καθενος
Π.χ. το να λες περιορισε τις εξοδους σου με φιλους για να μη χαλας τη διατροφη σου το κανουν ατομα με διατροφικες διαταραχες congrats μπορεις ετσι να δωσεις δικαιολογια σε καποιον να συνεχισει αυτο που κανει ως κατι μη ανυσηχητικο ή να στρεψεις καποιον προς τα εκει και υπαρχει κοσμος που χανει τη ζωη του απο τετοιες εμμονες οποτε παρακαλω λιγο το νου μας στο τι λεμε οοοσο εχουμε και μπορουμε
https://www.nationaleatingdisorders.org/warning-signs-and-symptoms
Consistently makes excuses to avoid situations involving food
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Δεν το λεω εγω φιλτατη το αρθρο που ανεβασα 1-2 ποστ πιο πανω το λεει αλλα υποθετω δεν μπηκες στον κοπο να το δεις ουτε να κανεις παραθεση και καλα εκανες θα ηταν δυσκολοτερο να απαντησεις

Ναι το σοκολατουχο γαλα εχει συνδιασμο πρωτεινης και υδατανθρακα και με μετρο μετα απο την προπονηση μπορει να σου κανει και καλο αλλα η μπυρα εχει και το πλας οτι δεν εχει ζαχαρη just saying
Και εδω καταληγουμε σ αυτο που λεμε τοσο καιρο αλλα στου κουφου την πορτα...η διατροφη πρεπει να ειναι flexible για να μπορεις να την ακολουθησεις μακροχρονια χωρις να νιωθεις οτι ζεις μες τη μιζερια και τον περιορισμο και σημαντικο ειναι να εχεις ενα μετρο

Και το ληγω εδω γιατι πααααλι θα αρχισουμε εναν φαυλο κυκλο που δεν θα βγαλει πουθενα δεν απανταω για εσας γιατι ξαναειπα στου κουφου την πορτα αλλα δεν ξερω ποιος αλλος διαβαζει και επηρεαζεται απο την ημιμαθεια του καθενος
Π.χ. το να λες περιορισε τις εξοδους σου με φιλους για να μη χαλας τη διατροφη σου το κανουν ατομα με διατροφικες διαταραχες congrats μπορεις ετσι να δωσεις δικαιολογια σε καποιον να συνεχισει αυτο που κανει ως κατι μη ανυσηχητικο ή να στρεψεις καποιον προς τα εκει και υπαρχει κοσμος που χανει τη ζωη του απο τετοιες εμμονες οποτε παρακαλω λιγο το νου μας στο τι λεμε οοοσο εχουμε και μπορουμε

Consistently makes excuses to avoid situations involving food


Για κάποιους η ζωη δεν ειναι μονο τρώμε κάθε βραδυ σε ταβερνες ή έξω για μεζεκλικια.

Προφανως και μια παρέα που καθε βράδυ βγαινει και πινει και τρωει μεζεκλικια με ποτά και ουζα ειναι κακή επιρροη για κάποιον που θέλει να ακολουθησει εναν πιο αθλητικο τροπο καθημερινοτητας.

Μακροβουτι στην παραλια ... οχι στην χωριάτικη με την φέτα για "σωσιβιο" μηπως και πνιγεις στο λάδι.

Υπάρχουν ανθρωποι απο τη δουλεια που έχουν πει ξεκάθαρα οτι οι καθημερινες κρεπάλες τους έχουν καταστρεψει και συνηθως αυτοι που κάνουν τέτοιες δεν ειναι άνθρωποι της γυμναστικής μη γελιομαστε.

Εγω ξέρω ηδη μια παρέα που μου έρχεται στο μυαλο (ο ενας πιο κοιλαράς απο τον άλλον) απλα βγαινουν καθε βράδυ και τρώνε σαν μοσχάρια. Ο ένας μαλιστα ενω ειχε αδυνατισει έβαλε ξανα πολλά κιλά. Ο άλλος ειναι 40 και φαινεται σαν 50αρης με κοιλιά , γενικα άνθρωποι που ασχολουνται μονο με τη μάσα ειναι. (Την κακη φυσικά)

Ε οποιος θέλει να γινει έτσι ας βγαινει κάθε μερα με τέτοιους και μολις τους πει πάω γιατι εχω τρέξιμο αρχιζουν τα "Ασε ρε το τρεξιμο τωρα κάτσε να πιεις κανα τσιπουράκι τι τρεξιμο και βλακειες."

Αυτοι έχουν εμμονές με την λαιμαργια οχι εμεις. Μην τα ξαναπουμε ναι. Δεν θέλεις να κανεις διατροφη δικαιωμα σου αλλα δεν ειναι εμμονικος αυτος που τρέφεται κανονικα επειδη δεν τρώει πατατες τηγανιτες και τζατζικι καθε μέρα. Μη μπερδευεσαι. Και μην διαδιδεις τα στερεοτυπα των λαιμαργων.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά δεν έχω ούτε είχα ποτέ στόχο να δείξω τους κοιλιακούς μου. ΜΙλάμε για ένα νούμερο σε body fat κάτω από 12%. Δεν ξέρω αν έχει η Lysippe ή όποιος άλλος τέτοια σχέδια, θεωρώ πως από ένα σημείο κι έπειτα οι θυσίες που κάνει κάποιος για να φτάσει μέχρι εκεί δεν αξίζουν το όποιο αποτέλεσμα. Γιατί μιλάμε για μια διατροφή που θα πρέπει να γίνεται εφόρου ζωής αλλιώς αν δεν έχεις consistency δεν έχει νόημα να το κάνεις.

Δεν έχει σχέση με τη μπύρα ως μπύρα όσο με τις θερμίδες. Αν παίρνεις τα μικροσυστατικά που πρέπει και είσαι σε deficit και να πιεις και μια μπύρα (170 θερμίδες klein) δεν τρέχει τίποτα.

Όχι, δεν έχω τέτοια σχέδια, Βασίλη. Εάν ήμουν Λύσιππος, βέβαια, και όχι Λυσίππη, δεν ξέρω τι θα έκανα. Αλλά στις γυναίκες δεν μου αρέσουν οι κοιλιακοί. Πχ θεωρώ ιδανικό το σώμα τής δεξιάς κοπέλας, στη φωτογραφία που έβαλα παραπάνω, που ακόμα και με λίγο περισσότερο λίπος θα το έβρισκα εξίσου μια χαρά. Ένα γυμνασμένο κορμί είναι θελκτικό και χωρίς ανάγλυφους κοιλιακούς, κατ' εμέ.

Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα εξοπλισμο. Ψαξε στο youtube για ασκησεις της jillian michaels. Μονο βαρακια χρειαζεσαι και οχι παντα. Αν δεν εχεις, μπορεις να δοκιμασεις μπουκαλια με αμμο ή νερο. Δες και για calisthenics.

Την αγνοούσα την Jilian Michaels. Ευχαριστώ, Nelliel - θα το τσεκάρω.

Έχω και αλτηράκια απ' όταν είχα ασχοληθεί πριν ένα χρόνο (αλλά συνέβη κάτι που μ' έριξε και είχα σταματήσει πριν καλά καλά ξεκινήσω), όπως είχα κάτσει και είχα βρει διάφορες πολυλειτουργικές ασκήσεις με το βάρος τού σώματος, που θεωρώ must να συνυπάρχουν με ασκήσεις με χρήση αντιστάσεων. Οπότε θα φτιάξω ένα συνδυαστικό προγραμματάκι. Θα ξαναδώ και τον σωστό τρόπο εκτέλεσης, οπότε πιστεύω θα 'μαι μια χαρά.

Το μόνο δύσκολο, μάλλον βαρετό, είναι το να κάτσω να βρω θερμίδες συντήρησης και να μάθω το θερμιδικό κόστος ποσοτήτων, ώστε να έχω μια εικόνα και να μπορώ να κινούμαι βάσει αυτού του άξονα. Μέχρι τώρα έτρωγα ό,τι να 'ναι κι όποτε να 'ναι, με μόνο γνώμονα "α, έφαγα τις ΧΥΖ βλακειούλες; την υπόλοιπη ημέρα θα φάω τα ΧΥΖ που είναι καλές επιλογές" για να κρατιέμαι στα νορμάλ μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top