Μπορούν να είναι ζευγάρι ένας Χριστιανός με έναν άθεο;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ω έλα τώρα, αν ήμουν με άνθρωπο που πίστευε τόσο απόλυτα και στεγανά, σιγά μην αυτό επεκτεινόταν αποκλειστικά στο παιδί, θα έπαιρνε πρώτα απ όλα εμένα η μπάλα με τις χριστιανικές παπαρίτσες και well...απλά δεν θα ήμουν με τέτοιο άνθρωπο αργά ή γρήγορα.

Για να μείνω στο τόπικ, τι εννοούμε χριστιανό; Αυτόν που ακολουθεί όλες τις νηστείες, πηγαίνει τακτικά στην εκκλησία να κοινωνήσει και να εξομολογηθεί, μπορεί να έχει κάνει και λίγο κατηχητικό, και επιτρέπει θρησκεία (και παπάδες) να επηρεάσουν σημαντικά την ζωή του με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ή αυτόν που είναι κατ' επίφαση χριστιανός λόγω κοινωνικών συνθηκών; (φάση θέλω να κάνω θρησκευτικό γάμο, και βάφτιση γιατί τι θα πει ο κόσμος, και κατά τ άλλα η μόνη μου σχέση με την εκκλησία είναι 10' το Μεγάλο Σάββατο στον προαύλιο χώρο; )
Στην πρώτη κατηγορία δεν νομίζω ο χριστιανός να ταιριάξει με άθεο, καταρχήν οι φανατικοί χριστιανοί έχουν και συγκεκριμένο κύκλο και γνωρίζονται έτσι και σπάνια κάποιος να ξεφύγει από όλο αυτό και να βρει κάποιον...διαφορετικό. Στην δεύτερη περίπτωση πιστεύω ότι θα ταιριάξουν με άθεο, αρκεί να γίνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις.


Μιλάμε για τους legit χριστιανούς, αυτούς δηλαδή που ακολουθούνε εμπράκτως τους κανόνες της θρησκείας, όχι για τους κατ επίφαση η τους πιστεύω με το δικό μου τρόπο.

Όπως είπα και στην αρχή είναι δυνατόν να υπάρξει σχέση χριστιανού αθεου αλλά μόνο αν μιλάμε για ελλογο άθεο που κατανοεί και συνηδειτοποιει καποια πράγματα και όχι για άθεους σταυροφόρους.

Η πλειονότητα των αθεων κατά την άποψή μου έχει επιφανειακή κατανόηση της θρησκείας όπως ακριβώς και η πλειονότητα των θρησκευομενων γι αυτό και οι ζηλωτικες πεποιθήσεις.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μα αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι το παιδί μπορείς άνετα να το διαπαιδαγωγήσεις κατάλληλα ώστε να πιστέψει όπου θέλει ακόμα κι αν είναι βαφτισμένο. Και μιλάω για την περίπτωση που ο ένας από τους δύο θέλει να το βαφτίσει, αν δεν έχει πρόβλημα κανένας τότε δεν υπάρχει βάφτιση και τελειώνει το θέμα, ακόμα και χριστιανός να είναι κάποιος. Όχι τίποτα, απλά άκουσα κι ότι προσπαθώ να επιβάλλω πράγματα στη ζωή σου.
Το καλύτερο παράδειγμα γι αυτό που λέω είσαι εσύ. Βαφτίστηκες κι όμως είσαι ένα ελεύθερο πνεύμα που δηλώνει άθεο. Το ίδιο συμβαίνει και με το 99% των άθεων στην Ελλάδα.
Δεν θεωρώ το αν θέλει κάποιος να βαφτίσει ή όχι το παιδί του αιτία χωρισμού, ειδικά αν η σχέση είναι αρκετά καλή και υγιής για να φτάσει μέχρι τις σκέψεις του παιδιού. Δε μιλάμε για χριστιανοταλιμπάν βέβαια γιατί αυτούς δεν τους αντέχει κανένας, όπως κι αυτούς από το άλλο άκρο.
Για εμένα είναι κι αυτό ΕΝΑ σημείο διαπαιδαγώγησης...κι επίσης αμφιβάλλω αν ένας χριστιανός που θέλει να βαφτίσει το παιδί του θα μείνει μόνο εκεί...δηλαδή αν το βαφτίσει γιατί φοβάται ότι θα πάει στην κόλαση, δε θα το πηγαίνει να κοινωνήσει; δε θα το πηγαίνει στην εκκλησία έστω Χριστούγεννα, Πάσχα; Δε θα του παίρνει σταυρουδάκια; Πόσο πιθανό λες είναι να πει οκ, βαφτίστηκε , τώρα είμαι ήσυχος;
Έχω γνωρίσει χριστιανούς που δε θέλουν να βαφτιστεί το παιδί τους,γιατί πιστεύουν εξ' ολοκλήρου σε όλα όσα σου έλεγα πριν για την έννοια της ανεξιθρησκείας, γι' αυτό και παίρνω θάρρος να πω ότι ναι, θα έκανα οικογένεια με κάποιον...
Και συγγνώμη , αλλά εγώ δεν είμαι καλό παράδειγμα. Βαφτίστηκα επειδή οι γονείς μου παρ' όλο που δεν πίστευαν πουθενά, ως μετανάστες εδώ πέρα έφαγαν τρομερή κοινωνική πίεση το δοξασμένο '97 και αναγκάστηκαν να υποκύψουν.Κανένας από τους δύο δεν ήθελε.Είχαν τα κότσια μετά τουλάχιστον να ξεκόψουν με τις νονάδες μου που μας ζάλιζαν το κεφάλι...Αν τους ρωτάς τώρα, γνωρίζοντας τη φάση δε θα το έκαναν...Παρ' όλα αυτά θέλω να πιστεύω πως 22 ολόκληρα χρόνια μετά είμαστε αρκετά προοδευμένοι άνθρωποι για να μην υποκύπτουμε ακόμα και σε αυτές τις πιέσεις.

Εντάξει, εσύ δεν το θεωρείς, κομπλέ. Εγώ πάλι θα χώριζα , ακόμα και γι' αυτό που για εσένα , είναι ασήμαντο.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Για εμένα είναι κι αυτό ΕΝΑ σημείο διαπαιδαγώγησης...κι επίσης αμφιβάλλω αν ένας χριστιανός που θέλει να βαφτίσει το παιδί του θα μείνει μόνο εκεί...δηλαδή αν το βαφτίσει γιατί φοβάται ότι θα πάει στην κόλαση, δε θα το πηγαίνει να κοινωνήσει; δε θα το πηγαίνει στην εκκλησία έστω Χριστούγεννα, Πάσχα; Δε θα του παίρνει σταυρουδάκια; Πόσο πιθανό λες είναι να πει οκ, βαφτίστηκε , τώρα είμαι ήσυχος;

Το θεωρώ πιθανό να μην υπάρχει ιδιαίτερη πίεση στη θρησκεία στη συνέχεια. Βέβαια διαφωνώ ότι το να πάει εκκλησία 2-3 φορές το χρόνο ή να κοινωνήσει είναι κάτι κακό, γιατί είναι στο πλαίσιο της γνωριμίας του παιδιού με τη θρησκεία, βήμα απαραίτητο για την ανεξιθρησκία, μιας και δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια χωρίς γνώση και επαφή με τη θρησκεία.
Συμφωνούμε όμως απ’ ό,τι κατάλαβα στο βασικό: αυτή καθαυτή η βάφτιση δεν παίζει κανένα ρόλο στην ελεύθερη βούληση του παιδιού αλλά αντιθέτως παίζει ρόλο η μετέπειτα διαπαιδαγώγηση (όπως έγινε και στην περίπτωσή σου, στην οποία βαφτίστηκες μεν, αλλά δεν δέχτηκες μετέπειτα θρησκευτική παιδεία). Βέβαια ακόμα κι αυτή δεν διασφαλίζει κάτι, μιας και αρκετοί άθεοι προέρχονται από έντονα θρησκευόμενες οικογένειες, πιθανώς ως αντίδραση. Μην ξεχνάμε ότι από την εφηβεία κι έπειτα αρχίζει να αναπτύσσεται η κρίση του ανθρώπου, ώστε να μπορεί να αξιολογεί και να αμφισβητεί, όση πίεση κι αν έχει φάει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εσεις θα αφήνατε κάποιον άνθρωπο που αγαπάτε λόγω της θρησκείας? Να είναι άθεος π.χ
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Εσεις θα αφήνατε κάποιον άνθρωπο που αγαπάτε λόγω της θρησκείας? Να είναι άθεος π.χ

Εγώ με τίποτα διότι τι με νοιάζει που προσεύχεται αν την βρίσκουμε;
παίζει καμιά αγνωστικισμού εδώ μέσα; ξέρω δεν ξέρω, πιστεύω δεν πιστεύω, είναι δεν είναι κτλ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω επιχείρημα.

Το που πιστεύει κανείς και σε τι βαθμό λέει αρκετά πράγματα για τον χαρακτήρα του. Ένας σωστός χριστιανός, δηλαδή κάποιος που πιστεύει και εφαρμόζει όντως το χριστιανικό δόγμα δεν ταιριάζει με αλλόθρησκους και άθεους, όπως δεν ταιριάζει και ένας φανατικός άθεος με πιστούς πάσης φύσεως. Εγώ θα απέρριπτα και τα δύο αυτά άτομα γιατί δεν ταιριάζω μαζί τους. Αν έπρεπε να διαλέξω θα έπαιρνα το χριστιανό.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο hack3r δεν δίνει επιχείρηματα. Δίνει απόψεις σε δυαδική μορφή ναι/όχι και τις ακολουθείς σαν τις 10 εντολές. Είναι ο ορισμός του "πιστευε και μη ερεύνα", τόσο στην original όσο και και στην remix έκδοση.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Αν ανήκουν στους φανατικούς και από τις δύο πλευρές, θεωρώ πως όχι. Αν ασπάζονται ένθερμα είτε τη μία είτε την άλλη φιλοσοφία, ο τρόπος ζωής τους, οι επιλογές τους θα είναι εκ διαμέτρου αντίθετες και οι συγκρούσεις θα είναι συνεχείς. Δε γίνεται να τα βρουν στην πορεία κατ' εμέ. Γενικά πιστεύω ότι οι πολύ διαφορετικοί άνθρωποι είναι δύσκολο να συμπορευτούν μακροχρόνια ως ζευγάρι. Μπορεί στην αρχή να έλκει το διαφορετικό, αλλά δεν αργεί να έρθει η απώθηση.

Αν δεν ανήκουν στους φανατικούς και σέβεται ο ένας τις πεποιθήσεις του άλλου, θεωρώ πως είναι οκ και ξέρω αρκετά τέτοια ζευγάρια. Γίνονται κάποιες αμοιβαίες υποχωρήσεις χωρίς καυγάδες και προσπάθεια, καθώς ούτε ο ένας ούτε ο άλλος παλεύει να επιβάλει τη θρησκευτική φιλοσοφία του στον άλλο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μπορει να ειναι χριστιανοι ,αθεοι κλπ αλλα δεν τηρουν κατι .Δηλαδη δεν προσευχονται πριν το φαγητο κλπ οποτε αυτος πως γινεται να εμποδισει την αγαπη ?
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Βάσει των χριστιανικών νόμων δεν γίνεται ένας Χριστιανός ή μία Χριστιανή να παντρευτεί ( δεν υπάρχει να είναι μαζί ) μη Χριστιανή ή μη Χριστιανό αντίστοιχα και μάλιστα του ίδιου δόγματος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Βάσει των χριστιανικών νόμων δεν γίνεται ένας Χριστιανός ή μία Χριστιανή να παντρευτεί ( δεν υπάρχει να είναι μαζί ) μη Χριστιανή ή μη Χριστιανό αντίστοιχα και μάλιστα του ίδιου δόγματος.
Σε πολλές σελίδες έχω δει ότι ισχύει αυτό που έστειλα .Τι γίνεται ;έχω μπερδευτεί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

ισχυει αυτο ?

Στην Ελλάδα και γενικότερα στον Ορθόδοξο κόσμο δε γίνεται να μετέχεις σε μυστήρια αν δεν έχεις βαπτιστεί - πριν από δύο χρόνια βαπτίστηκε γνωστός μου για να παντρευτεί.

Αυτά πάντα για θρησκευτικό γάμο. Αλλά, γιατί να θες να κάνεις θρησκευτικό γάμο αν δεν πιστεύεις;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Στην Ελλάδα και γενικότερα στον Ορθόδοξο κόσμο δε γίνεται να μετέχεις σε μυστήρια αν δεν έχεις βαπτιστεί - πριν από δύο χρόνια βαπτίστηκε γνωστός μου για να παντρευτεί.

Αυτά πάντα για θρησκευτικό γάμο. Αλλά, γιατί να θες να κάνεις θρησκευτικό γάμο αν δεν πιστεύεις;
Σε αυτό που λες γενικά στο νου μου είχα ως πρότυπο την εκκλησία .Στην σχέση που ήμουν έμαθα πως αυτό δεν είναι εφικτό .Αλλά έχω ακούσει πολλούς να λένε ναι ότι γίνεται χωρίς να είσαι χριστιανός να παντρευτείς σε εκκλησία (μόνο αν το άλλο άτομο είναι χριστιανός /χριστιανή
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε αυτό που λες γενικά στο νου μου είχα ως πρότυπο την εκκλησία .Στην σχέση που ήμουν έμαθα πως αυτό δεν είναι εφικτό .Αλλά έχω ακούσει πολλούς να λένε ναι ότι γίνεται χωρίς να είσαι χριστιανός να παντρευτείς σε εκκλησία (μόνο αν το άλλο άτομο είναι χριστιανός /χριστιανή

Όχι, δε γίνεται. Στην περίπτωση που σου αναφέρω, το παιδί ήταν Αλβανός αβάπτιστος (δεν ξέρω αν ήταν καθολικός ή μουσουλμάνος, αλλά στην πράξη δεν ασχολούνταν με κάτι θρησκευτικό) και η κοπέλα βαπτισμένη χριστιανή ορθόδοξη. Ο παπάς που θα τους πάντρευε τους είπε ότι έπρεπε να βαπτιστεί πρώτα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Όχι, δε γίνεται. Στην περίπτωση που σου αναφέρω, το παιδί ήταν Αλβανός αβάπτιστος (δεν ξέρω αν ήταν καθολικός ή μουσουλμάνος, αλλά στην πράξη δεν ασχολούνταν με κάτι θρησκευτικό) και η κοπέλα βαπτισμένη χριστιανή ορθόδοξη. Ο παπάς που θα τους πάντρευε τους είπε ότι έπρεπε να βαπτιστεί πρώτα.
Μήπως υπάρχουν διαφορετικοί νόμοι ανάλογα με την χώρα ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top