Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για να δει κάποιος την κακή εναλλακτική αρκεί να στρέψει την προσοχή του στην νεο-Αμερικανική κοινωνία, η οποία υποφέρει για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι η αυξημένη τάση των ανθρώπων να γεννοβολούν εκτός του θεσμού της οικογενείας.
Το ποσοστό των μαύρων παιδιών που γεννιούνταν από μη παντρεμένους γονείς πριν μισό αιώνα ήταν 24%. Σήμερα είναι 70%. Μόνον αυτό να δει κάποιος, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει που οφείλονται τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η αφρικανική κοινότητα στην Αμερική. Η βία, τα ναρκωτικά, οι χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο κτλ, όλα είναι άμεσα συνδεδεμένα με την έλλειψη του οικογενειακού βίου. Το ίδιο ισχύει και για τους λευκούς, αν και αυτοί έχουν χαμηλότερα ποσοστά προς το παρόν.

Φυσικά όχι. Ωστόσο υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθεί το παιδί με διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς, όπως έχει φανεί μέσα από το παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω. Βεβαίως ειναι δυνατό να αναπτυχθεί ένα παιδί εκτός της οικογένειας, ωστόσο αυτό είναι πολύ δυσκολότερο. Ο καλύτερος τρόπος είναι ο γάμος. Πριν λοιπόν προσπαθήσεις να καταργήσεις ένα θεσμό που υπάρχει για χιλιάδες χρόνια και σε πολλές κοινωνίες, να είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι πας να κάνεις, και να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχει η εναλλακτική σου. Δεν είναι σοφό να καταρρίπτεις αρχαίγονους θεσμούς με αυθάδεια και υπεροψία.

Ο λόγος που ο γάμος είναι απαραίτητος είναι διότι ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους, να συζητούν. Ο γάμος θέτει περιορισμούς. Παραθέτω το παρακάτω βίντεο:
...Και με τα διαζύγια τι γίνεται; Δε λένε κάτι αυτά για το θεσμό του γαμού;
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
...Και με τα διαζύγια τι γίνεται; Δε λένε κάτι αυτά για το θεσμό του γαμού;
Το μόνο που υποδεικνύουν τα διαζύγια απ'όσο καταλαβαίνω είναι ότι οι άνθρωποι κάνουν λάθος επιλογές. Ο γάμος ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους (εντός των άλλων), ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άνθρωποι ταιριάζουν με όλους.
Έπειτα τα διαζύγια αυξάνονται διότι οι άνθρωποι δεν κατανοούν τη σημασία του γάμου, και με μεγάλη ευκολία τον απορρίπτουν. Είναι μια από τις παρακμιακές τάσεις της γενιάς μας.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το μόνο που υποδεικνύουν τα διαζύγια απ'όσο καταλαβαίνω είναι ότι οι άνθρωποι κάνουν λάθος επιλογές. Ο γάμος ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους (εντός των άλλων), ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άνθρωποι ταιριάζουν με όλους.
Έπειτα τα διαζύγια αυξάνονται διότι οι άνθρωποι δεν κατανοούν τη σημασία του γάμου, και με μεγάλη ευκολία τον απορρίπτουν. Είναι μια από τις παρακμιακές τάσεις της γενιάς μας.
...Το λες αυτό ξεχνώντας πόσο κλειστή ήταν η κοινωνία μέχρι και τον 20ο αιώνα. Πώς γινόντουσαν οι γάμοι τότε και πόσοι τολμούσαν να σκεφτούν να πάρουν διαζύγιο , γιατί έτσι και το κάνανε υπήρχανε συνέπειες. Δε λέω πως η σημερινή κοινωνία δεν έχει τα "προβληματά" της (ασχέτως αν συμφωνω με το θεσμό του γάμου) , αλλά μην τα παρουσιάζουμε κι όλα "των παλιών χρόνων" υπέροχα...
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
...Το λες αυτό ξεχνώντας πόσο κλειστή ήταν η κοινωνία μέχρι και τον 20ο αιώνα. Πώς γινόντουσαν οι γάμοι τότε και πόσοι τολμούσαν να σκεφτούν να πάρουν διαζύγιο , γιατί έτσι και το κάνανε υπήρχανε συνέπειες. Δε λέω πως η σημερινή κοινωνία δεν έχει τα "προβληματά" της (ασχέτως αν συμφωνω με το θεσμό του γάμου) , αλλά μην τα παρουσιάζουμε κι όλα "των παλιών χρόνων" υπέροχα...
Δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συγκρίσεις μεταξύ κοινωνιών ωστε να βρούμε ποια είναι η καλύτερη. Ωστόσο καμία δεν είναι τέλεια. Προσωπικά δεν παρουσιάζω τις παλαιότερες εποχές ως «υπέροχες», ούτε νομίζω πως υπήρξαν υπέροχες. Διαλέγεις και παίρνεις σε αυτή την πραγματικότητα που ζούμε.
Όσο για τα διαζύγια, μπορούσαν οι άνθρωποι να χωρίσουν, δεν υπήρχαν νομικές συνέπειες. Κοινωνική κατακραυγή ίσως να υπήρχε, αναλόγως τον τόπο καταγωγής και διαμονής. Τέλος πάντων, κάθε κοινωνία πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των περιστάσεων. Δύσκολες εποχές επιβάλλουν σκληρές πράξεις στο όνομα της επιβίωσης. Είναι αυτό που είναι.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συγκρίσεις μεταξύ κοινωνιών ωστε να βρούμε ποια είναι η καλύτερη. Ωστόσο καμία δεν είναι τέλεια. Προσωπικά δεν παρουσιάζω τις παλαιότερες εποχές ως «υπέροχες», ούτε νομίζω πως υπήρξαν υπέροχες. Διαλέγεις και παίρνεις σε αυτή την πραγματικότητα που ζούμε.
Όσο για τα διαζύγια, μπορούσαν οι άνθρωποι να χωρίσουν, δεν υπήρχαν νομικές συνέπειες. Κοινωνική κατακραυγή ίσως να υπήρχε, αναλόγως τον τόπο καταγωγής και διαμονής. Τέλος πάντων, κάθε κοινωνία πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των περιστάσεων. Δύσκολες εποχές επιβάλλουν σκληρές πράξεις στο όνομα της επιβίωσης. Είναι αυτό που είναι.

Ας συμφωνήσουμε απλά ότι βλέπουμε διαφορετικά το θεσμό του γάμου
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ας συμφωνήσουμε απλά ότι βλέπουμε διαφορετικά το θεσμό του γάμου
Αυτό είναι προφανές. Ωστόσο θέλω να τονίσω πως αυτοί που πρέπει να υπερασπιστούν τις απόψεις τους είναι όσοι απορρίπτουν το γάμο, όχι όσοι τον δέχονται. Διότι ο γάμος όχι μόνο είναι ένας αρχαίος θεσμός που απαντάτε σε πάρα πολλούς πολιτισμούς, αλλά η σημασία του φαίνεται ξεκάθαρα σε κοινωνίες όπως αυτή της Αμερικής. Με άλλα λόγια, η σημασία του γάμου φαίνεται ιστορικά αλλά και πρακτικά. Αντιθέτως, δεν έχουμε ακόμα αρκετά στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι μια κοινωνία δίχως τον θεσμό της οικογένειας(*) μπορεί να υπάρξει και να είναι υγειής.


(*): Το θέμα που ζητητάμε δεν είναι ο γάμος ακριβώς, αλλά το ισόβιο κοινόβιο, το οποίο είναι ένας αναπόσπαστο χαρακτηριστικό του γάμου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γάμος είναι προϊόν της πατριαρχιας και του καπιταλισμού.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Απο περιεργεια, οσοι το θεωρειτε αδυνατο ειδικα σε αντιδιαστολη με παλαιοτερες εποχες, θεωρειτε αυτη τη διαφορα ως κακο, καλο, απλα ετσι ειναι η συγχρονη προοδευτικη κοινωνια?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θέλω να ελπίζω πως γίνεται... Βλέπω και τους γονείς μου που είναι 27 χρόνια παντρεμένοι και σχεδόν 30 ζευγάρι και δεν μπορώ καν να τους διανοηθώ χωρισμένους.

Όπως και να χει, από πλευράς μου μπορώ να με φανταστώ με τον ίδιο άνθρωπο όλη μου τη ζωή, ενώ παλιότερα φοβόμουν ότι θα βαρεθώ κτλ. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν 2-3 καλοί μαλ..κες και μερικά γερά άκυρα για να καταλάβω ότι τελικά δεν είμαι τόσο player όσο πίστευα, μακριά από εμάς τα συναισθηματικά roller coaster και τα δράματα :rofl:. Και γενικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χτίζουν μια υγιή σχέση και αγαπιούνται δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ, τουλάχιστον όχι με την έννοια αυτού του κεραυνοβόλου αισθήματος που σου μένει. Είμαι ξεκάθαρα ο άνθρωπος που αρκείται στο "μου κάνει το κλικ" για αρχή και στην πορεία αναπτύσσω συναισθήματα, οπότε έχω πάψει να πιστεύω ότι θα ερωτευτώ κάποιον και θα ζήσω για πάντα μαζί του, μάλλον με ανάποδη συλλογιστική θα συμβεί το λαβ στορυ μου :smoke:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να ελπίζω πως γίνεται... Βλέπω και τους γονείς μου που είναι 27 χρόνια παντρεμένοι και σχεδόν 30 ζευγάρι και δεν μπορώ καν να τους διανοηθώ χωρισμένους.

Όπως και να χει, από πλευράς μου μπορώ να με φανταστώ με τον ίδιο άνθρωπο όλη μου τη ζωή, ενώ παλιότερα φοβόμουν ότι θα βαρεθώ κτλ. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν 2-3 καλοί μαλ..κες και μερικά γερά άκυρα για να καταλάβω ότι τελικά δεν είμαι τόσο player όσο πίστευα, μακριά από εμάς τα συναισθηματικά roller coaster και τα δράματα :rofl:. Και γενικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χτίζουν μια υγιή σχέση και αγαπιούνται δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ, τουλάχιστον όχι με την έννοια αυτού του κεραυνοβόλου αισθήματος που σου μένει. Είμαι ξεκάθαρα ο άνθρωπος που αρκείται στο "μου κάνει το κλικ" για αρχή και στην πορεία αναπτύσσω συναισθήματα, οπότε έχω πάψει να πιστεύω ότι θα ερωτευτώ κάποιον και θα ζήσω για πάντα μαζί του, μάλλον με ανάποδη συλλογιστική θα συμβεί το λαβ στορυ μου :smoke:

Εγώ είχα ερωτευθεί κεραυνόβολα στην πρώτη δημοτικού.

Ο κεραυνοβολος έρως είναι απλά το προϊόν την απειρίας γι αυτό και είναι γνώρισμα των μικρών ηλικιών. Όταν δεν ξέρεις τίποτα περί έρωτα η περί του αντίθετου φύλου είναι που συμβαίνει αυτό το κεραυνοβλο που είναι μονάχα η φαντασία σου που προβάλλεις πάνω στην άλλη κάνοντας την να φαντάζει ως κάτι το ιδανικό, με αποτελεσμα να σε κάνει να την ερωτευθεις απευθείας.

Όσο μεγαλώνεις και αποκτάς κάποιες εμπειρίες η φαντασία σου αρχίζει να περιορίζεται καθώς αντικαθισταται από γνώση οπότε αρχίζεις να μεταβαίνεις στην δική σου κατάσταση. Οπότε μάλλον δεν πρόκειται να το ζήσεις και δεν χάνεις και τίποτα εδώ που τα λέμε, καθώς πρόκειται απλά για προϊόν της φαντασίας μας.

Όσον αφορά τις σχέσεις των ανθρώπων προφανώς και γίνεται να μείνεις μια ζωή μαζί καθώς έτσι κι αλλιώς η ζωή είναι αρκετά μικρή. Ιδιαίτερα από μια ηλικία και μετα 55-60 πιστεύω πως είναι βεβαιότητα καθώς οι άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες απλά θέλουν ηρεμία και όχι νέα ξεκινήματα συνεπώς αρκούνται σε αυτό που έχουν.


Αυτό που καταστρέφει γενικότερα τις σχέσεις των ανθρώπων αλλά και τις φτιάχνει είναι τα μικρά πράγματα της καθημερινότητας που φαντάζουν ασήμαντα αλλά συσσορευονται με την πάροδο του χρόνου και διαβρωνουν τελείως τη σχέση η την κάνουν πολύ δυνατή αντίστοιχα. Οπότε ναι μια σχέση για να γίνει δυνατή χρειάζεται χρόνο. Γι αυτό και οι παιδικές φιλίες τείνουν να είναι δυνατές, επειδή είχαν πολλά χρόνια στη διάθεσή τους.

Τα δυνατά συναισθήματα δεν είναι το παν. Εγώ έζησα σχέσεις με άτομα που υπήρχαν δυνατά συναισθήματα αλλά δεν κράτησαν επειδή δεν υπήρξε η απαραίτητη διάρκεια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Εγώ είχα ερωτευθεί κεραυνόβολα στην πρώτη δημοτικού.
Με τι ακριβώς, την συμμαθήτρια σου στο διπλανό θρανίο ή την μαμά της που ερχόταν να την πάρει με ένα ντεκολτέ ως τον αφαλό :baby:
Πιστεύω ακράδαντα, πως το μόνο κεραυνοβόλο που μπορεί να σε βρεί, είναι ένας πραγματικός....κεραυνός κατακέφαλα :lol:
Η φράση εφευρέθηκε καθαρά για λογοτεχνικούς λόγους :P
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ειναι εφικτό και αυτοι οι άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας.Αυτή η σχέση φθείρεται με το πέρασμα του χρόνου αν έχει ομως γερά θεμέλια ,θα μείνουν μαζί μέχρι να τους χωρίσει το αναπόφευκτο.
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;
Νομίζω ζω γι΄αυτή τη στιγμή:girl_angel:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Για να το ξαναπιάσω από την αρχή, μιας και το προηγούμενο σχόλιο μου δεν ήταν τοποθέτηση επί του θέματος αλλά μια αμφισβήτηση του κατακέφαλου έρωτα !
Φυσικά και γίνεται να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο σε όλη σου την ζωή, άλλωστε η ίδια η ζωή το έχει αποδείξει, τα παραδείγματα πάμπολλα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα είσαι σώνει και καλά "πιστός" (είπαμε, πιστοί είναι μόνο οι σκύλοι) σε αυτόν τον άνθρωπο.
Επομένως, ναι μεν....αλλά, γιατί χωρίς "αλλά" μπαίνουμε στη σφαίρα του...μεταφυσικού :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Απίθανο ως και αδύνατο, αν μιλάμε για τη σημερινή εποχή.
Ωστόσο παλαιότερα ήταν σύνηθες, ειδικά για γυναίκες να γνωρίζουν, να παντρεύονται και να περνούν ολόκληρη τη ζωή τους έχοντας γνωρίσει έναν και μοναδικό άντρα.

Ναι, παλιά ίσχυε, αλλά μην φανταστείτε ότι το εκάστοτε ζευγάρι ζει μέσα στα μέλια του έρωτα για όλη του τη ζωή (και δεν μιλάω για την έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος λόγω γήρατος). Πολλά τέτοια ζευγάρια από ένα σημείο και μετά αγαπιούνται και συμβιώνουν σαν αδέλφια (δηλαδή δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον για σεξ).
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι, παλιά ίσχυε, αλλά μην φανταστείτε ότι το εκάστοτε ζευγάρι ζει μέσα στα μέλια του έρωτα για όλη του τη ζωή (και δεν μιλάω για την έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος λόγω γήρατος). Πολλά τέτοια ζευγάρια από ένα σημείο και μετά αγαπιούνται και συμβιώνουν σαν αδέλφια (δηλαδή δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον για σεξ).
Αυτό είχε να κάνει λογικά με τη γνώμη της κοινωνίας για το διαζύγιο. Κατά κάποιο τρόπο δεν υπήρχε αυτή η επιλογή όσο πιο παλιά πάμε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
" Είναι δυνατόν να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;"


Εύκολα!!!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μόνο εμένα με αγχωνει απίστευτα αυτό το για πάντα? Και δε νομίζω ότι γενικά φοβάμαι το γάμο αν και προσωπικά τον θεωρώ υπερεκτιμημένο σαν θεσμό και νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω οικογένεια καί χωρίς να είμαι παντρεμένη, πιο πολύ σαν πάρτι το βλέπω. Επίσης οι άνθρωποι αλλάζουν και πως είσαι σίγουρος ότι θά σού αρέσει ο χαρακτήρας του άλλου σε 30 χρόνια ή ότι θά σε ελκύει.
Βέβαια θεωρώ ότι στα 22 σου αναζητάς άλλα πράγματα απο μια σχέση απ'ότι πχ στα 60 σου. Και για να απαντήσω στην ερώτηση, ναι θεωρώ ότι είναι εφικτό απο λίγα άτομα/ζευγάρια όχι όμως από την πλειοψηφία.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top