Απόψεις για τη γυμναστική στο σπίτι

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γαμάθηκε το θέμα πάλι. Απ' το "μη τρως κάθε μέρα πατατάκια αν θες να χάσεις κάνα κιλό" (no shit ποιος ενήλικας τρώει πατατάκια anyway lol) φτάσαμε στο ζυγισμένο σολωμό. Σε γενικές γραμμές αν δεν είσαι προχωρημένης ηλικίας κι αν έχεις ένα ρεαλιστικό στόχο ~15% body fat μια χαρά φτάνεις και με φυσιολογική διατροφή χωρίς θερμιδομετρήσεις και με τα ποτάκια και τα γλυκά ενίοτε. Το ξέρω γιατί κι εγώ το χω κάνει.

Εκεί εμπλέκονται και τα βάρη για να μαστε ειλικρινείς. Σου επιτρέπουν να κρατάς το μεταβολισμό σε καλά επίπεδα χωρίς να τρως σαν παππούς για να χάσεις. Απλά για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι routines με τουλάχιστον medium volume (αυτός είναι και ένας λόγος που προσωπικά δε γουστάρω τα strength programs βασικά).

Τα strength programs κάποια στιγμή τερματίζουν σε linear gains και μετά έτσι κι αλλιώς αυξάνεις τα sets ώστε να έχεις περισσότερο volume για υπερτροφια.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αριστερή ειναι χάλια μαυρα. Εχει αδυνατα ποδια και ολο το λιπος έχει μαζευτει στη κοιλια δημιουργώντας ενα σωσιβιο και μια σωματική ανισορροπια.

Όντως υπαρχει μια σωματικη ανισορροπια.Μπορει να βαλει λιγο και στα μπουτακια για να ερθει η ισορροπια.:playboy:
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα strength programs κάποια στιγμή τερματίζουν σε linear gains και μετά έτσι κι αλλιώς αυξάνεις τα sets ώστε να έχεις περισσότερο volume για υπερτροφια.


Το volume το αυξάνεις καθώς πλέον δεν φτάνει για να tax-άρεις το πιο ανεπτυγμένο ΚΝΣ. Όχι επειδή ξαφνικά από high intensity - low volume το γύρισες σε medium intensity - medium volume ή από strength oriented πήγες σε hypertrophy oriented. Το rep scheme στα main lifts είναι το ίδιο, απλώς σιγά σιγά αρχίζεις τα πιο συχνά max effort workouts, deload κλπ και accessories ενδιάμεσα.

Αλλά δε με απασχολεί και τόσο αυτό να πω την αλήθεια προσωπικά το intermediate στάδιο το θεωρώ άνευ σημαιας καθώς δεν κάνει apply για πάρα πολλούς. Στο γυμναστήριο που πάω ζήτημα να χω δει 2 άτομα όλα κι όλα να σηκώνουν πάνω από 80-90 στο squat. Πέρα απ' το bench που είναι ο φίλος του bro lifter όλοι στα cables, τα pullups και τα isolations γαμιούνται. Και είναι just as fine από την άποψη πως μπορείς να έχεις ένα πολύ καλό και συμμετρικό σώμα και μια overall καλή φυσική κατάσταση χωρίς να σηκώνεις τον κώλο σου στο deadlift.

To stronglifting γενικά ακόμη και σε beginner στάδιο έχει πολλά ψιλά γράμματα και κυρίως πατά στο hype και στο αντίπαλο δέος που πηγάζει από την ασχετίλα των γυμναστών που μοιράζουν αβέρτα brosplits παντού. Όλο αυτό το hype κάποια στιγμή γύρισε boomerang και στο Rippetoe και τον έκανε να γράψει αυτό https://startingstrength.com/article/a_clarification. Δεν είναι όλοι για strength routines. Υπάρχουν και άλλες πρωτεραιότητες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
:stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned::stunned:
Αν ελεγες γαλα σοκολατα, θα το καταλαβαινα, αλλα μπυρα?! Ημαρτον

Οι μπυρες δεν χωράνε σε μια σοβαρή διατροφη. Ουτε και το γαλα σοκολάτας πχ μιλκο δεν ξερω ποιος έγραψε αυτο το άρθρο αλλα μην μπεις καν στο κοπο να το διαβασεις θα χάσεις το χρονο σου απλά. :)

Επειδη ένα άρθρο ειναι στο Ιντερνετ δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο ή το εχει γράψει κάποιος σοβαρος άνθρωπος. Οποιοσδηποτε ανοιγει σημερα ενα μπλογκ και γράφει μεσα ολες τις αποψεις του καλες ή κακές χωρις να τον ελέγξει κανεις. Δικο του ειναι το μπλογκ οτι θέλει γράφει.

Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο ν' απαντήσετε.

Το κοινό σημείο, στο οποίο κι εγώ προβληματίζομαι, είναι πως στο σπίτι, εάν δεν έχεις τον κατάλληλο εξόπλισμο, φτάνεις σε ένα σημείο που δεν μπορείς να έχεις σταδιακή αύξηση των κιλών. Σίγουρα το να πας γυμναστήριο, το λύνει αυτό. Όμως, αυτό το διάστημα, είμαι στριμωγμένη οικονομικά. Ακόμη και τα πέντε ευρώ, που λέει ο λόγος, θα ήθελα να τα διαθέσω σε κάτι άλλο. Βέβαια, δεν είμαι και fan των γυμναστηρίων, οπότε άμα είχα τα χρήματα, χτυπούσα κάποια όργανα κι ήμουν μια χαρά. Οπότε σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο να κάνω μ' αυτά που ήδη έχω. Πόσο χειρότερα να 'ναι από ένα αγύμναστο σώμα; Πιστεύω κάτι θα μπορούσα να κάνω και με τους αλτήρες, έστω κι εάν το μεγαλύτερο όφελος ερχόταν στην ενέργεια και την ευεξία κι όχι τόσο στα οπτικά αποτελέσματα. Και, δυστυχώς, υπάρχει τόση αντικρουόμενη πληροφόρηση που ένας αρχάριος δεν ξέρει τι ν' ακολουθήσει ως αποδοτικότερα. Για παράδειγμα, άλλοι λένε δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων και άλλοι τρία σετ με οκτώ έως δώδεκα επαναλήψεις.


Οι καλυτερες ασκησεις στο γυμναστηριο ειναι οι πολυαρθρικες. Πάς κάνεις 4 ασκησεις και έφυγες. Δεν θες τιποτε άλλο.

Πιέσεις πάγκου - Άρσεις θανάτου - νεκρου σημειου (εδαφος) - Τροχαλια ή Κωπηλατική για πλάτη - στρατιωτικές πιέσεις (για ώμους)

Κοιλιακους - διατασεις και γειά σας. Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη


ειδα τέτοιο πρηξιμο στο χέρι μετά απο προπονηση σε τροχαλια που δεν έβλεπα ουτε με 50 επαναληψεις κάμψεις αγκωνων με αλτηράκια :)


Τριτη - Σαββατο διαλειματικη τρέξιμο υψηλης έντασης. Έτσι δινεις μια "σφαλιαρα" στο μεταβολισμο και την φυσικη αυξητική ορμονη! Για να κάνεις δουλειά! Αλλα επειδη και η διατροφη ειναι το 80% !!!! Σε 6 μηνες με σοβαρη διατροφη και κομμενα ΜΑΧΑΙΡΙ... ΜΑΧΑΙΡΙ ΟΛΑ ΤΑ JUNK FOOD εγινες αγνωριστη. Κομενα ολα ουτε μια φορά τον μήνα. Για 6 μηνες. Δεν ειναι προβλημα.

ή κανεις κάτι σοβαρα ή λιγο έτσι λιγο αλλιώς.



Αν θες γλυκο πάς σουπερ μάρκετ παιρνεις ζελεδες με στεβια ανακατευεις με γιαουρτι χαμηλών ριχνεις σταφιδες και καρυδια το βάζεις καταψυξη σε 10 λεπτά έγινε μπομπα το τρως και δεν ξαναθές γλυκο για 1 μηνα. Και δεν χάλασες και την διατροφη σου.


Αυτα :) Ουτε μπυρες ουτε πιτσες. Αν θες να κανεις δουλειά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καλυτερες ασκησεις στο γυμναστηριο ειναι οι πολυαρθρικες. Πάς κάνεις 4 ασκησεις και έφυγες. Δεν θες τιποτε άλλο.

Πιέσεις πάγκου - Άρσεις θανάτου - νεκρου σημειου (εδαφος) - Τροχαλια ή Κωπηλατική για πλάτη - στρατιωτικές πιέσεις (για ώμους)

Κοιλιακους - διατασεις και γειά σας. Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη


ειδα τέτοιο πρηξιμο στο χέρι μετά απο προπονηση σε τροχαλια που δεν έβλεπα ουτε με 50 επαναληψεις κάμψεις αγκωνων με αλτηράκια :)


Τριτη - Σαββατο διαλειματικη τρέξιμο υψηλης έντασης. Έτσι δινεις μια "σφαλιαρα" στο μεταβολισμο και την φυσικη αυξητική ορμονη! Για να κάνεις δουλειά! Αλλα επειδη και η διατροφη ειναι το 80% !!!! Σε 6 μηνες με σοβαρη διατροφη και κομμενα ΜΑΧΑΙΡΙ... ΜΑΧΑΙΡΙ ΟΛΑ ΤΑ JUNK FOOD εγινες αγνωριστη. Κομενα ολα ουτε μια φορά τον μήνα. Για 6 μηνες. Δεν ειναι προβλημα.

ή κανεις κάτι σοβαρα ή λιγο έτσι λιγο αλλιώς.



Αν θες γλυκο πάς σουπερ μάρκετ παιρνεις ζελεδες με στεβια ανακατευεις με γιαουρτι χαμηλών ριχνεις σταφιδες και καρυδια το βάζεις καταψυξη σε 10 λεπτά έγινε μπομπα το τρως και δεν ξαναθές γλυκο για 1 μηνα. Και δεν χάλασες και την διατροφη σου.


Αυτα :) Ουτε μπυρες ουτε πιτσες. Αν θες να κανεις δουλειά!

Το γυμναστήριο δεν μπορώ να το βάλω στο πλάνο τούτη τη φάση. Απ' το να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα, σίγουρα είναι πολύ καλύτερη η άσκηση με το βάρος τού σώματος, λίγοι αλτήρες και λίγο αερόβιο για τα καλά που προσφέρει. Μόλις πριν κάνα 1-2 ώρες τέλειωσα το workout για σήμερα κι η ευεξία & η ενέργεια που νιώθω δεν περιγράφονται. Διατροφικά θέλω δουλίτσα για να πάψω να σκέφτομαι σαβουρίτσες - κυρίως για λόγους υγείας - οπότε θα προσπαθήσω να σουλουπώσω κι αυτό το κομμάτι των συνηθειών μου. Οπότε, σε πρώτη φάση, κάπως έτσι θα το πάω και θα δω πώς θα μου δουλέψει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Το γυμναστήριο δεν μπορώ να το βάλω στο πλάνο τούτη τη φάση. Απ' το να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα, σίγουρα είναι πολύ καλύτερη η άσκηση με το βάρος τού σώματος, λίγοι αλτήρες και λίγο αερόβιο για τα καλά που προσφέρει. Μόλις πριν κάνα 1-2 ώρες τέλειωσα το workout για σήμερα κι η ευεξία & η ενέργεια που νιώθω δεν περιγράφονται. Διατροφικά θέλω δουλίτσα για να πάψω να σκέφτομαι σαβουρίτσες - κυρίως για λόγους υγείας - οπότε θα προσπαθήσω να σουλουπώσω κι αυτό το κομμάτι των συνηθειών μου. Οπότε, σε πρώτη φάση, κάπως έτσι θα το πάω και θα δω πώς θα μου δουλέψει.


Πάντως ειδικα στην Αθηνα οι τιμές των γυμναστηριων για ετησιο ειναι πολυ οικονομικές. Εμενα μου το αφηνε 90 ευρω ενα πολυ ωραιο γυμναστηριο (οχι γιαβα που μαζευει μεσα καθε καρυδιας καρυδι) αλλα δυστυχως εκατσα μονο 2 εβδομάδες οποτε του έδωσα ενα 20αρικο (περιπου μισο μηνα) και πηγαινα οσο ήθελα.

Για αεροβιο κάνε διαλειμματική υψηλης έντασης. Ξεκινα 10 λεπτά χαλαρο τζοκιν για ζέσταμα και τα επομενα 10 λεπτα κάθε λεπτο 30 δευτερολεπτα σπριντ (οσο μπορεις να τρέξεις) και 20 δευτερολεπτα παλι χαλαρο τζοκιν , 10 δευτερολεπτα περπάτημα και μετά ξανα έκρηξη.

Για τις σαβουρες αμα θές εγω εχω βρει εναλλακτικές πχ χθες βράδυ έφαγα γλυκο το ετοιμασα εγω ο ιδιος πηρα 1 μπώλ
έβαλα γιαουρτι μέσα (κομπλέ 2%) πολυ ωραιο - 1 ζελεδάκι με στέβια γιώτης (40 θερμιδες το κεσεδάκι) - σταφιδες - καρυδια και αν θές βάζεις και κανα ροδάκινο κομένο μέσα και ανακατεύεις ! Το βάζεις καταψυξη για 10 λεπτά. Και έτοιμο το γλυκάκι. Και οποιος ειναι και ακομα μεγαλυτερος μερακλης φτιάχνει και βάση με κουάκερ (σαν μπισκοτο γινεται) και ριχνει και λιγο σιροπι χαρουπιού ανάμεσα. Γενικα φαντασια να έχεις και φτιάχνεις οτι θέλεις.

Το πάν ειναι το μαγειρεμα και τα υλικά ! Τι υλικά βαζεις μέσα και με ποιον τροπο τα μαγειρευεις πχ η πατατα ειναι μια πολυ καλη τροφη εκτος και αν την τηγανισεις γινεται μεν νοστιμη αλλα διατροφικά ειναι σαβουρα. :(
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,318 μηνύματα.
Οχι παραξενευτηκε και η διατροφολογος.Μου λεει ειναι σπανιο πολυ.Οι μαραθωνοδρομοι εχουν τοσο.


Η διατροφολογος σε μετρησε με την ηλεκτροστατικη μεθοδο που ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για οποιονδηποτε δεν ανοικει το 60% της καμπανας.

Ο λογος που σε μετρησε ετσι αντι να σε κοψει με το ματι, η να χρησημοποιησει κατι πιο αποτελεσματικο οπως δερματοπτυχομετρο ειναι οτι το 99.99% των διατροφολογων στην ελλαδα ειναι αχρηστοι κομπογιαννητες που δεν ξερουν την τυφλα τους.

ΔΕΝ εισαι 3.5% λιπος.

αυτο:



ειναι καπου 4% λιπος. Και ΔΕΝ εισαι ετσι. Μην ακους βλακειες.

και για να καταλαβεις για τι επιπεδο βλακειας μιλαμε για τον κρετινο το διατροφολογο που σου ειπε οτι εχεις 3.5% λιπος. Οι μαραθονοδρομοι εχουν καπου 7-10% λιπος οι αντρες και 10-13% οι γυναικες. Οχι οτι θελει και κανενα μυαλο να το καταλαβεις, ο μαραθονοδρομος πρεπει να εχει εστω λιγο λιπος επανω του για δυο λογους: 1) ενεργεια, τρεχει 42 χιλιομετρα, απο καποιο σημειο και μετα ΚΑΤΙ θα πρεπει να καταναλωσει σαν ενεργεια και 2) κραδασμοι, το λιπος προστατευει τα σπλαχνα απο κραδασμους.

Οι αθλητες που εχουν λιγοτερο λιπος ειναι οι σπριντερ κατα βαση.

Να, για παράδειγμα, το σώμα της κοπέλας στα δεξιά, το θεωρώ ιδανικότατο.

ε κομπλε το μονο που σου λειπει ειναι να μικρηνεις το στηθος σου, να μεγαλωσεις τη λεκανη σου και να ξεκινησεις γυμαστικη πριν 15 χρονια.

Ισως αν ρωτουσες πριν μερικα χρονια τη χαρτορηχτρα θα σου ελεγε τι επρεπε να κανεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως ειδικα στην Αθηνα οι τιμές των γυμναστηριων για ετησιο ειναι πολυ οικονομικές. Εμενα μου το αφηνε 90 ευρω ενα πολυ ωραιο γυμναστηριο (οχι γιαβα που μαζευει μεσα καθε καρυδιας καρυδι) αλλα δυστυχως εκατσα μονο 2 εβδομάδες οποτε του έδωσα ενα 20αρικο (περιπου μισο μηνα) και πηγαινα οσο ήθελα.

Για αεροβιο κάνε διαλειμματική υψηλης έντασης. Ξεκινα 10 λεπτά χαλαρο τζοκιν για ζέσταμα και τα επομενα 10 λεπτα κάθε λεπτο 30 δευτερολεπτα σπριντ (οσο μπορεις να τρέξεις) και 20 δευτερολεπτα παλι χαλαρο τζοκιν , 10 δευτερολεπτα περπάτημα και μετά ξανα έκρηξη.

Για τις σαβουρες αμα θές εγω εχω βρει εναλλακτικές πχ χθες βράδυ έφαγα γλυκο το ετοιμασα εγω ο ιδιος πηρα 1 μπώλ
έβαλα γιαουρτι μέσα (κομπλέ 2%) πολυ ωραιο - 1 ζελεδάκι με στέβια γιώτης (40 θερμιδες το κεσεδάκι) - σταφιδες - καρυδια και αν θές βάζεις και κανα ροδάκινο κομένο μέσα και ανακατεύεις ! Το βάζεις καταψυξη για 10 λεπτά. Και έτοιμο το γλυκάκι. Και οποιος ειναι και ακομα μεγαλυτερος μερακλης φτιάχνει και βάση με κουάκερ (σαν μπισκοτο γινεται) και ριχνει και λιγο σιροπι χαρουπιού ανάμεσα. Γενικα φαντασια να έχεις και φτιάχνεις οτι θέλεις.

Το πάν ειναι το μαγειρεμα και τα υλικά ! Τι υλικά βαζεις μέσα και με ποιον τροπο τα μαγειρευεις πχ η πατατα ειναι μια πολυ καλη τροφη εκτος και αν την τηγανισεις γινεται μεν νοστιμη αλλα διατροφικά ειναι σαβουρα. :(

Θα κατακτήσω ένα καλό εικοσάλεπτο με κλασικό τρέξιμο και μετά θα πάω στα σπριντ. Η αντοχή μου είναι ανύπαρκτη. :P

Με ζελεδάκια και φρουτάκια την έχω βγάλει κι εγώ αρκετές φορές, κι όντως κάνει δουλίτσα. Βέβαια, η θέληση είναι ακόμα ασθενής και πέφτει σε παραπτώματα, αλλά ξέρω πως από ένα σημείο και μετά δεν σε νοιάζει. Είχα φτάσει σ' αυτό το σημείο. Θα τα ξανακαταφέρω. :paladin:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Θα κατακτήσω ένα καλό εικοσάλεπτο με κλασικό τρέξιμο και μετά θα πάω στα σπριντ. Η αντοχή μου είναι ανύπαρκτη. :P

Με ζελεδάκια και φρουτάκια την έχω βγάλει κι εγώ αρκετές φορές, κι όντως κάνει δουλίτσα. Βέβαια, η θέληση είναι ακόμα ασθενής και πέφτει σε παραπτώματα, αλλά ξέρω πως από ένα σημείο και μετά δεν σε νοιάζει. Είχα φτάσει σ' αυτό το σημείο. Θα τα ξανακαταφέρω. :paladin:


Κανει δουλειτσα ναι αν δεν εισαι σκληροπυρηνικος αντι φιτνεσάκιας :P


Σημερινη διατροφη


1ο γευμα 100γρ κουακερ - μελι - σταφιδες - τοταλ 2% - 1μπολάκι κεράσια - 1 μπανάνα.



2ο γευμα 1 τοστ ψωμι ολικης με 2 φετες τυρι μιλνερ και 1 σαλάτα μαρουλι (γυρω στη 1 αυτο)


3ο γευμα μακαρονια ολικης (200γρ) με 3 αυγά. Τα μακαρονια τα έβρασα και μολις τα έβγαλα τους έβαλα αλατι , λάδι αμαγειρευτο εννοειται , πουμαρο σε τριγωνάκι ανακάτεμα η σάλτσα τους λιγη ριγανη.



4ο γευμα ροφηματάκι πρωτεϊνης


για βράδυ μαλλον θα φάω κοτοπουλο με μια σαλάτα.



Μπορει να γινει και πιο αυστηρη η διατροφη :P καλα ειναι τωρα! Τρωω και το μελάκι μου τρωω και τα φρουτα μου , και τα μακαρονια μου. Και το τυρι το μιλνερ σε τοστ.

Πλανο συντηρησης 2500 θερμιδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
On-topic(παραδόξως): Με τις τοπικές εκλογές έχασα το βύσμα μου στο δήμο στο κωλοχωρι που μαι τώρα και δεν μου δίνουν κλειδιά για το δημοτικό γήπεδο+γυμναστήριο.

Οπότε, έχουμε κάνα τίμιο προγραμματακι με βάρος του σώματος?
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ξεκινάει το βίντεο και εγώ ταυτόχρονα με βαράκια και μέχρι να τελειώσει το βίντεο έχω κατσει στον καναπέ και χαζεύω πως κάνουν τις ασκησεις :'(
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
'Οταν είσαι συνειδητοποιημένος με την γυμναστική και θες πραγματικά να κάνεις,η γυμναστική στο σπίτι είναι ότι πρέπει ,είτε για αυτούς που δεν θέλουν να τα δίνουν στο γυμναστήριο,είτε όταν είναι μακριά και δεν θέλουν να χάνουν χρόνο,είτε όταν βαριούνται αυτή τη διαδικασία ή για τον οποιονδήποτε λόγο.

Εδώ και 4 μήνες κάνω γυμναστική στο σπίτι.Καθημερινά,είτε συνεχόμενα για 15 ημέρες και μια παύση είτε για 6 μέρες και μια παύση.45λεπτη.
Θα σας την περιγράψω στη συνέχεια.Τις πρώτες 4 βδομάδας δεν κουνήθηκε φύλο.Απο την 4 βδομάδα έχασα με την μια 2 κιλά και δεδομένου ότι την γυμναστική δεν την ξεκίνησα επειδή πρόβλημα βάρους,αλλά επειδή θεωρώ ότι όλοι μας πρέπει να ασκούμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια για καλύτερη υγεία,άρχισα να τρώω παραπάνω για να μην χάνω κιλα!

Το αποτέλεσμα μετά απο 4 μήνες τέτοιας γυμναστικής,είναι ότι έχω ένα γυμνασμένο σώμα,σε πολύ φυσικά πλαίσια(βέβαια δεν είχα πρόβλημα βάρους ή κυτταρίτιδας) πολύ καλύτερη αντοχή και δεν διαννοούμε πλέον την ζωή μου χωρίς αυτήν την καθημερινή διασκέδαση,διότι μιλάμε για γυμναστική που δεν έχει ούτε βάρη,ούτε όργανα,είναι πολύ απλή και εύκολη,αλλά και πολυ αποτελεσματική και παράλληλα διασκεδαστική!

Εγώ την βλέπω απο το youtube Είναι το Walk at home της leslie Sansοne.Δεν έχω ακόμα πάρει τα dvd της,θέλω να τα πάρω,αλλά για την ώρα την βλέπω απο το κανάλι της στο yοutube.Όποιος θέλει μπορεί να την αναζητήσει εκει με το όνομα της.

Είναι εξαιρετική! Εγω παρόλο που ποτέ δεν είχα θέμα με κιλά ή με σώμα,απλά βαριόμουν την γυμναστική,με έχει κάνει να μην μπορώ χωρις την καθημερινή μου άσκηση!

Κάνω 45λεπτά κάθε μέρα,καλά εγώ το πάω σερι 15 μέρες και μετά παύση,καμιά φορά στις 6 μέρες μετά κάνω μια παύση,οκ αυτή δεν σου λέει να κάνεις τόσο.5 φορές την βδομάδα είναι τέλεια,ακόμα και λιγότερο,ανάλογα τι θες.

Είναι με μουσικούλα,επι τόπου βάδισμα και λίγο τροχαδάκι και παράλληλα ασκήσεις για πόδια και χέρια,πάντα όρθιοι και συνήθως επι τόπου ,κάποιες φορές και με κάποια βήματα στον χώρο μας.Το μυστικό είναι να κρατάς τον ρυθμό και να μην σταματάς καθόλου.

Αν είσαι εντελώς αγύμναστος μπορείς να ξεκινήσεις με ένα 15λεπτο,κάνεις δηλαδή ένα μίλι βαδίσματος επι τόπου,μια διάφορες ασκησούλες παράλληλα και το αυξάνεις όσο θες.Εγω απο τη δευτερη βδομάδα πήγα στο 45λεπτο προγραμμα.

Έχει βίντεο 15λεπτα,20λεπτα,30λεπτα και λιγα 45λεπτα.Προτιμώ τα 30λεπτα + 15λεπτα,οπότε καθημερινά κάνω 45 λεπτά,συνεχόμενης κίνησης.

Απο την αρχή που ξεκίνησα έλεγα,ρε συ είναι πολύ εύκολο,αποκλείεται έτσι να χάνεις βάρος και όμως σας το εγγυώμαι χάνεις! Και ξαναλέω,μετά την 4 βδομάδα ο μεταβολισμός μου εμένα ξεκίνησε να δραστηριοποιήται και έχασα πανευκολα 2 κιλά και συνέχιζα σε σημείο που έχω αυξήσει το φαγητό μου διότι δεν θέλω να χάσω άλλο βάρος!

Το πιο σημαντικό είναι ότι αυτή η γυναίκα με έκανε να αγαπήσω τη γυμναστική.Πολύ καλή φυσική κατάσταση και χάνετε και βάρος πανεύκολα και κυρίως διασκεδαστικά.Δείτε και τα σχόλια στο youtube ,καμία υπερβολή όντως έτσι είναι.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Για καλύ φυσική κατάσταση και χάσιμο κάποιων κιλών.:D
Πανεύκολα και διασκεδαστικά.
Και όχι,δεν την διαφημίζω,αλλά πραγματικά είδα αποτελέσματα και κυρίως με έκανε να μην βαριέμαι την καθημερινή γυμναστική και με έβαλε σε ένα πρόγραμμα που πλεον δεν διαννοούμε να μην ασκούμε καθημερινά και αυτό είναι πολύ σημαντικο!Πιστέψτε με!:D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Averkina, νομίζω πως είναι υπερβολή να κάνεις καθημερινά το πρόγραμμα. Τρεις φορές την εβδομάδα με μια ισορροπημένη διατροφή, κάνουν ίδια θαύματα. Και, φυσικά, να υπάρχει προοδευτική αύξηση της δυσκολίας τής άσκησης, γιατί κάποια στιγμή θα μείνεις στάσιμη. Βέβαια, ο σωματότυπός σου μπορεί να είναι προικισμένος και να μη χρειάζεσαι πολλά πολλά, οπότε να σου αρκεί κι αυτό, ίσα για να εισπράττεις τα οφέλη που προσφέρει (σωματικά + πνευματικά). Πάντως, θα σου πρότεινα να βάλεις και βάρη στη γυμναστική σου, αφού ξεκίνησες και το έχεις πάρει τόσο θερμά. Τα βάρη δεν δίνουν μόνο το σέξι σμίλευμα αλλά φέρουν και πάρα πολλά ακόμα θετικά.

Για την απώλεια των κιλών, είναι λογικό, μιας κι έβαλες έξτρα δραστηριότητα στην καθημερινότητά σου, το οποίο μεταφράζεται σε θερμιδικό έλλειμμα. Το θερμιδικό σου ισοζύγιο θα πρέπει να συνυπολογίζει και την άσκησή σου (το πόσο καις, δηλαδή), ώστε να είσαι θερμιδικά εντάξει και να διατηρείσαι στα κιλά σου.

On-topic(παραδόξως): Με τις τοπικές εκλογές έχασα το βύσμα μου στο δήμο στο κωλοχωρι που μαι τώρα και δεν μου δίνουν κλειδιά για το δημοτικό γήπεδο+γυμναστήριο.

Οπότε, έχουμε κάνα τίμιο προγραμματακι με βάρος του σώματος?


*προθέρμανση
*πέντε λεπτά με bodyweight ασκήσεις (άνω μέρος/κάτω μέρος/κορμός)
*δέκα λεπτά ασκήσεις με αλτήρες (πιέσεις, καθίσματα ή προβολές, κωπηλατικές, άρσεις θανάτου, πιέσεις και ανοίγματα)
*δέκα λεπτά HIIT (σε σκάλα ή επιτόπου)
*αποθεραπεία

Τρεις φορές την βδομάδα, με διάρκεια στα 35΄-40΄.

Υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές καθισμάτων, προβολών, κάμψεων που μπορείς να κάνεις. Επίσης, βάλε βάδισμα αρκούδας, προβολές spiderman, επιτόπου αναρρίχηση, σανίδα κλπ.

Ανάλογα με το επίπεδό σου, φτιάχνεις το πλάνο και τη δυσκολία τής προπόνησής σου. Αυτό είναι μια ιδέα έως ότου φύγεις απ' το χωριό και πας ξανά σε γυμναστήριο, όπου θα συνεχίσεις το πρόγραμμά σου.


edit. Όπου σκάλα, βάλε ύπαιθρο. Πού να την βρεις την σκάλα στο χωριό;! :P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Averkina, νομίζω πως είναι υπερβολή να κάνεις καθημερινά το πρόγραμμα. Τρεις φορές την εβδομάδα με μια ισορροπημένη διατροφή, κάνουν ίδια θαύματα. Και, φυσικά, να υπάρχει προοδευτική αύξηση της δυσκολίας τής άσκησης, γιατί κάποια στιγμή θα μείνεις στάσιμη. Βέβαια, ο σωματότυπός σου μπορεί να είναι προικισμένος και να μη χρειάζεσαι πολλά πολλά, οπότε να σου αρκεί κι αυτό, ίσα για να εισπράττεις τα οφέλη που προσφέρει (σωματικά + πνευματικά). Πάντως, θα σου πρότεινα να βάλεις και βάρη στη γυμναστική σου, αφού ξεκίνησες και το έχεις πάρει τόσο θερμά. Τα βάρη δεν δίνουν μόνο το σέξι σμίλευμα αλλά φέρουν και πάρα πολλά ακόμα θετικά.

Για την απώλεια των κιλών, είναι λογικό, μιας κι έβαλες έξτρα δραστηριότητα στην καθημερινότητά σου, το οποίο μεταφράζεται σε θερμιδικό έλλειμμα. Το θερμιδικό σου ισοζύγιο θα πρέπει να συνυπολογίζει και την άσκησή σου (το πόσο καις, δηλαδή), ώστε να είσαι θερμιδικά εντάξει και να διατηρείσαι στα κιλά σου.




*προθέρμανση
*πέντε λεπτά με bodyweight ασκήσεις (άνω μέρος/κάτω μέρος/κορμός)
*δέκα λεπτά ασκήσεις με αλτήρες (πιέσεις, καθίσματα ή προβολές, κωπηλατικές, άρσεις θανάτου, πιέσεις και ανοίγματα)
*δέκα λεπτά HIIT (σε σκάλα ή επιτόπου)
*αποθεραπεία

Τρεις φορές την βδομάδα, με διάρκεια στα 35΄-40΄.

Υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές καθισμάτων, προβολών, κάμψεων που μπορείς να κάνεις. Επίσης, βάλε βάδισμα αρκούδας, προβολές spiderman, επιτόπου αναρρίχηση, σανίδα κλπ.

Ανάλογα με το επίπεδό σου, φτιάχνεις το πλάνο και τη δυσκολία τής προπόνησής σου. Αυτό είναι μια ιδέα έως ότου φύγεις απ' το χωριό και πας ξανά σε γυμναστήριο, όπου θα συνεχίσεις το πρόγραμμά σου.


edit. Όπου σκάλα, βάλε ύπαιθρο. Πού να την βρεις την σκάλα στο χωριό;! :P


Μπα,δεν είναι υπερβολή το καθημερινό για τις συγκεκριμένες ασκήσεις.Και η ίδια η γυμνάστρια αν δεις το πρόγραμμα που βγάζει,έχει την εβδομάδα 6 μέρες και την κυριακή παύση.Απλά το έχει ως το ιδανικό και ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας.Είπα ότι κάποιες φορές το πάω σερί 15 μέρες κα μετά πάυση μιας μερας,αλλά όχι και κανόνας.Άλλες φορές το κάνω 6 μερες και μια παύση.:)
Βαράκια κάνω που και που,για το κατιτίς παραπάνω.Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα όμως και δεν βρίσκω και τον λόγο να τα κάνω. Και απλό βάδισμα να έκανα για 45 λεπτά οι γιατροί το θεωρούν τέλειο!
Απλά μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη γυμναστική,διότι είναι και διασκεδαστική για μένα.Τα άλλα τα βαριέμαι,αυτήν την γυμναστική καθόλου!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπα,δεν είναι υπερβολή το καθημερινό για τις συγκεκριμένες ασκήσεις.Και η ίδια η γυμνάστρια αν δεις το πρόγραμμα που βγάζει,έχει την εβδομάδα 6 μέρες και την κυριακή παύση.Απλά το έχει ως το ιδανικό και ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας.Είπα ότι κάποιες φορές το πάω σερί 15 μέρες κα μετά πάυση μιας μερας,αλλά όχι και κανόνας.Άλλες φορές το κάνω 6 μερες και μια παύση.:)
Βαράκια κάνω που και που,για το κατιτίς παραπάνω.Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα όμως και δεν βρίσκω και τον λόγο να τα κάνω. Και απλό βάδισμα να έκανα για 45 λεπτά οι γιατροί το θεωρούν τέλειο!
Απλά μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη γυμναστική,διότι είναι και διασκεδαστική για μένα.Τα άλλα τα βαριέμαι,αυτήν την γυμναστική καθόλου!


Πάντως φαίνεται σαν να έχεις μετοχές από τις πωλήσεις των προγραμμάτων της ή έστω από τις προβολές στο youtube. Ή απλά είμαι κακός άνθρωπος και απλά υπάρχει αληθινή και ανιδιοτελή 100% αγάπη. ;)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απλά είναι ενθουσιασμενη με αυτό το πράγμα και θέλει να το πει και σε άλλους. Έχει ξαναγίνει στην ιστορία.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Πάντως φαίνεται σαν να έχεις μετοχές από τις πωλήσεις των προγραμμάτων της ή έστω από τις προβολές στο youtube. Ή απλά είμαι κακός άνθρωπος και απλά υπάρχει αληθινή και ανιδιοτελή 100% αγάπη. ;)
Δεν τολμώ να σκεφτώ ότι το σκέφτηκες αυτό.Πραγματικά με ξεπερνά.
Η απλά είναι ενθουσιασμενη με αυτό το πράγμα και θέλει να το πει και σε άλλους. Έχει ξαναγίνει στην ιστορία.

Εδώ έχουμε μια πραγματικά λογική εξήγιση.
Έτσι ακριβώς.:flowers:
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καμία ελπίδα για το μέλλον, όταν παίρνετε κάτι τέτοιο σοβαρά.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα,δεν είναι υπερβολή το καθημερινό για τις συγκεκριμένες ασκήσεις.Και η ίδια η γυμνάστρια αν δεις το πρόγραμμα που βγάζει,έχει την εβδομάδα 6 μέρες και την κυριακή παύση.Απλά το έχει ως το ιδανικό και ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας.Είπα ότι κάποιες φορές το πάω σερί 15 μέρες κα μετά πάυση μιας μερας,αλλά όχι και κανόνας.Άλλες φορές το κάνω 6 μερες και μια παύση.:)
Βαράκια κάνω που και που,για το κατιτίς παραπάνω.Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα όμως και δεν βρίσκω και τον λόγο να τα κάνω. Και απλό βάδισμα να έκανα για 45 λεπτά οι γιατροί το θεωρούν τέλειο!
Απλά μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη γυμναστική,διότι είναι και διασκεδαστική για μένα.Τα άλλα τα βαριέμαι,αυτήν την γυμναστική καθόλου!

Η αλήθεια είναι πως δεν κοίταξα τι είδους ασκήσεις είν' αυτές, οπότε, εάν είναι ok, τότε go for it. :thumbup:

Εξυπακούεται πως ακόμη κι η αερόβια υπό μορφή περπατήματος βοηθά την υγεία μας, αλλά τα οφέλη που μας προσφέρει η άσκηση με αντιστάσεις δεν θα μας τις προσφέρει καμιά άλλη άσκηση, και με βασικότερα δύο: για την σαρκοπενία και την οστεοπόρωση που αντιμετωπίζουμε όσο μεγαλώνουμε. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι ένας συνδυασμός αερόβιας με αναερόβια. Βέβαια, δεν επιμένω, μιας κι εάν κάποιου δεν του αρέσει το Χ, είναι αμφίβολο το εάν μπορεί να το κάνει σε βάθος χρόνου. Απλά σου το λέω για να το έχεις υπόψη και, αν θες, να εμπλουτίσεις το ασκησιολόγιό σου κάποια στιγμή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top