Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το σωστο για μενα ειναι αναλογα τα οικονομικα του καθενος.μου χει τυχει σε σχεση να κερναω κυριως εγω χωρις να μου το ζηταει κανεις,γιατι ετσι ενιωθα οτι επρεπε να κανω,σε αλλη σχεση παλι ποτε ο ενας ποτε ο αλλος,σε μια αλλη ειχαμε κοινο ταμειο.

αναλογα την περισταση λοιπον
 

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Εγώ στο 1ο ραντεβού πληρώνω πάντα,εκτός αν δω ότι δε θα μου κάτσει
οπότε σε ανύποπτο χρόνο λέω ότι πάω τουαλέτα και φεύγω. :lol2:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οποιος και να κερασει η συνεχιζει να κερνάει παιδια να το κανει με τη ψυχη του, εγω αυτό ξερω, αφηνω να με κερνανε οπως κερνάω και εγω , σιγουρα αφηνει καλη εντυπωση ενας αντρας οταν κερασει στο πρωτο ραντεβου αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα, δε ξερεις τα κινητρα, ισως ενιωθε υποχρεωμένος, ισως ηθελε κατι αλλο, προσωπικα προτιμω να τα πληρώσουμε μισα μισα απο το να καθεται ο αλλος να υποκρινεται η να κανει κατι που δε θελει και το κανει λογω κοινωνικης πιεσης ας πουμε, αλλα για να λεμε τα συκα συκα και τη σκάφη σκαφη, ο αντρας που κερναει με τη ψυχη του ειναι αντρας με τιμη και θελει να περιποιείται τη γυναικα διπλα του, αυτα τα λιγα απο μενα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ πάντως ανακάλυψα την λύση: Αν το ραντεβού πηγαίνει καλά, όταν έρθει η ώρα της πληρωμής, προτείνεις να πληρώσεις εσύ τα πρώτα ποτά και τα επόμενα αυτός (αν φαίνεται να υπάρχει συνέχεια στην βραδιά/ έξοδο γενικότερα). Οπότε ουσιαστικά πληρώνετε και οι δύο και δεν υπάρχουν "υποχρεώσεις". Αν το ραντεβού είναι μέτριο προς "χάρηκα που σε γνώρισα αλλά δεν", πληρώνεις εσύ και φεύγεις κυρία. :beer:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Οποιος και να κερασει η συνεχιζει να κερνάει παιδια να το κανει με τη ψυχη του, εγω αυτό ξερω, αφηνω να με κερνανε οπως κερνάω και εγω , σιγουρα αφηνει καλη εντυπωση ενας αντρας οταν κερασει στο πρωτο ραντεβου αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα, δε ξερεις τα κινητρα, ισως ενιωθε υποχρεωμένος, ισως ηθελε κατι αλλο, προσωπικα προτιμω να τα πληρώσουμε μισα μισα απο το να καθεται ο αλλος να υποκρινεται η να κανει κατι που δε θελει και το κανει λογω κοινωνικης πιεσης ας πουμε, αλλα για να λεμε τα συκα συκα και τη σκάφη σκαφη, ο αντρας που κερναει με τη ψυχη του ειναι αντρας με τιμη και θελει να περιποιείται τη γυναικα διπλα του, αυτα τα λιγα απο μενα.
Το ποστ σου είναι γεμάτο αντιφάσεις, αλλά δε σε παρεξηγώ γιατί το όλο θέμα είναι προβληματικό. Ποτέ δεν ξέρεις αν ο άλλος θα κεράσει επειδή το θέλει ή από υποχρέωση, πώς σε βλέπει αν δεχτείς ή δε δεχτείς το κέρασμα και όλα αυτά τα χαζά που κάνουν ένα πρώτο ραντεβού πιο περίπλοκο από όσο ήδη είναι. Για μένα ένας άντρας δείχνει με συναισθήματα τι σημαίνει η γυναίκα που συνοδεύει κι όχι με χρήματα. Ένας δηλαδή που δεν έχει χρήματα δεν αγαπά; Αυτά είναι χαζομάρες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ποστ σου είναι γεμάτο αντιφάσεις, αλλά δε σε παρεξηγώ γιατί το όλο θέμα είναι προβληματικό. Ποτέ δεν ξέρεις αν ο άλλος θα κεράσει επειδή το θέλει ή από υποχρέωση, πώς σε βλέπει αν δεχτείς ή δε δεχτείς το κέρασμα και όλα αυτά τα χαζά που κάνουν ένα πρώτο ραντεβού πιο περίπλοκο από όσο ήδη είναι. Για μένα ένας άντρας δείχνει με συναισθήματα τι σημαίνει η γυναίκα που συνοδεύει κι όχι με χρήματα. Ένας δηλαδή που δεν έχει χρήματα δεν αγαπά; Αυτά είναι χαζομάρες.


Καλά όλα αυτά, απλά δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Ο παράγοντας χρήμα είναι σημαντικότατος για τις γυναίκες ειδικά αν μιλάμε για ηλικίες 25+

Σε μικρές ηλικίες μπορείς να μην κερνάς καθώς οκ είσαι μικρός και είναι λογικό να μην έχεις λεφτά τα κερνάς. Με τι κερνάς με το χαρτζιλίκι που σου έδωσε ο μπαμπάς? Άλλα όταν μεγαλώσεις τα δεδομένα αλλάζουν. Αν είσαι 30 και δεν κεράσεις τοποθετείσαι ή στην κατηγορία του μίζερου, τσιγκούνη ή στην κατηγορία του μπατίρη. Δεν θες να είσαι σε καμία από τις δύο. Αυτά τα ξέρουν όλες οι γυναίκες ασχέτως του τι λένε.

Επίσης προτού φτάσει αυτό που είπα στο άλλο άκρο όπως γίνεται συνήθως, να πως προφανώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο αποδεικνύω μέσο του κεράσματος πως έχω κάποια στοιχειώδη οικονομική δύναμη και άνεση και στο κάνω επίδειξη πλούτου και προσπαθώ να ρίξω την άλλη με τα λεφτά μου.

Όπως επίσης υπάρχει διαφορά μεταξύ του κερνάω στο τέλος επειδή πέρασα καλά και του κερνάω για να προσεγγίσω, λες και η άλλη είναι η βασίλισσα και πρέπει να τη πληρώσεις μόνο και μόνο για το δικαίωμα να της μιλήσεις :shifty:
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.Είμαι της άποψης πως στο πρώτο ραντεβού ο άντρας οφείλει να κάνει την κίνηση ως ένδειξη ευγένειας.Στα επόμενα ραντεβού θα ήταν θετικό η γυναίκα να πράξει αντίστοιχα , με τον άντρα είτε να αποδεχτεί την κίνηση της είτε να αρνηθεί εκτιμώντας την κίνηση και ο καθένας να πληρώσει τα δικά του έξοδα.Σε μικρότερες ηλικίες δεν συμβαίνει το ίδιο.Γενικώς πρόκειται για ένα θέμα που είναι καθαρά υποκειμενικό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Είμαι της άποψης πως στο πρώτο ραντεβού ο άντρας οφείλει να κάνει την κίνηση ως ένδειξη ευγένειας.
Αν όλοι κάνουν την κίνηση όμως κάπου η κίνηση χάνει το νόημά της, δε νομίζεις; Από κάποιο σημείο και μετά γίνεται απλά επειδή πρέπει και δεν προσφέρει καμία έξτρα πληροφορία για το άτομο που την κάνει.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι πως οι διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων πρέπει να είναι υπεράνω χρημάτων.
Τώρα, όσον αφορά το...φύλο που κερνάει και τα κατάλοιπα άλλων εποχών, δεν αξίζει καν να το συζητάμε πλέον :popeanim:
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν όλοι κάνουν την κίνηση όμως κάπου η κίνηση χάνει το νόημά της, δε νομίζεις; Από κάποιο σημείο και μετά γίνεται απλά επειδή πρέπει και δεν προσφέρει καμία έξτρα πληροφορία για το άτομο που την κάνει.


Δεν μπορεί να πει κανείς με σιγουριά ...αφού το κάθε ραντεβού είναι διαφορετικό.Δεν υπάρχει πρέπει ούτε στο ραντεβού(να πας) ούτε στο κέρασμα.Αν πέρασες όμορφα ,χάρηκες με την παρέα του φίλου/ης σου και θα θα ήθελες να ξαναβρεθείτε και υπάρχει μια αλληλοεκτίμηση και το δείχουν έμπρακτα και οι δύο πλευρές τότε ναι , να κεράσεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Δεν μπορεί να πει κανείς με σιγουριά ...αφού το κάθε ραντεβού είναι διαφορετικό.Δεν υπάρχει πρέπει ούτε στο ραντεβού(να πας) ούτε στο κέρασμα.Αν πέρασες όμορφα ,χάρηκες με την παρέα του φίλου/ης σου και θα θα ήθελες να ξαναβρεθείτε και υπάρχει μια αλληλοεκτίμηση και το δείχουν έμπρακτα και οι δύο πλευρές τότε ναι , να κεράσεις.
Οπότε τώρα το αλλάζεις και το αφήνεις ανοιχτό σε επίπεδο, αν πέρασες καλά και θες να ξαναβρεθείτε κλπ, να κεράσεις. Στο προηγούμενο ποστ σου όμως είπες οτι ο άντρας οφείλει να κερνάει. Αν λοιπόν δεν περάσεις καλά και δε θες να την ξαναδείς, θα κεράσεις;
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε τώρα το αλλάζεις και το αφήνεις ανοιχτό σε επίπεδο, αν πέρασες καλά και θες να ξαναβρεθείτε κλπ, να κεράσεις. Στο προηγούμενο ποστ σου όμως είπες οτι ο άντρας οφείλει να κερνάει. Αν λοιπόν δεν περάσεις καλά και δε θες να την ξαναδείς, θα κεράσεις;


Τι σημαίνει ''το αλλάζεις '';Τι άλλαξα ;Η θέση μου , υποθέτω πως αναφερεσαι σε αυτήν ,παραμένει η ίδια όπως στην πλειοψηφία των θεμάτων.Έγραψα πως ο άντρας είναι αυτός που οφείλει να κεράσει την πρώτη φορά ως ένδειξη ευγένειας.Αν υπάρξει νέο ραντεβού και υπάρχει διάθεση για επικοινωνία ,χημεία και οι δύο πλευρές έχουν την διάθεση να ξαναβρεθούν το ποιός θα κεράσει δεν υποχρεούται να το φορτωθεί ο άντρας.Η γυναίκα μπορεί να δείξει έμπρακτα ότι πέρασε όμορφα με ένα κέρασμα στα επόμενα ραντεβού με τον άντρα είτε να τηρεί ουδέτερη στάση είτε να αποδέχεται το κέρασμα.Διάβασε λίγο καλύτερα τις αναρτήσεις μου προτού τοποθετηθείς την επόμενη φορά.Ευχαριστώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Τι σημαίνει ''το αλλάζεις '';Τι άλλαξα ;Η θέση μου , υποθέτω πως αναφερεσαι σε αυτήν ,παραμένει η ίδια όπως στην πλειοψηφία των θεμάτων.

Εγώ βλέπω τα εξής:

στο πρώτο ραντεβού ο άντρας οφείλει να κάνει την κίνηση ως ένδειξη ευγένειας

Δεν υπάρχει πρέπει .Αν πέρασες όμορφα τότε ναι , να κεράσεις.

Τα οποία μού φαίνονται αντιφατικά. Στο πρώτο λες οτι ο άντρας ΠΡΕΠΕΙ να κεράσει, ενώ στο δεύτερο οτι είναι προαιρετικό ΑΝ πέρασε καλά. Οπότε επειδή μπερδεύτηκα γι' αυτό και ρώτησα. Συζήτηση κάνουμε. Το οτι ρωτάω σημαίνει οτι κάτι δεν κατάλαβα. :yes:
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνωστη τακτική της απομόνωσης των φράσεων.Έγραψα και ξαναγράφω στο πρώτο ραντεβού καλό είναι να κεράσει ο άντρας.Στα επόμενα ,δεν υπάρχει πρέπει κατ'εμέ.Είναι στην διακριτική του ευχέρεια και αν η γυναίκα πέρασε όμορφα μπορεί να το δείξει και αυτή έμπρακτα.Μην το γράψω και 3η φορά ,ε;Κρίμα είναι.
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μετά από χρόνια νομίζω ότι έχω καταλήξει στο ότι δεν χρειάζομαι σίγουρα κανέναν χορηγό-άντρα να με πληρώνει και να μου κάνει τα χατήρια, έχω τη δουλειά μου τα λεφτά μου και μπορώ να πληρώνω τα ποτά μου, τα φαγητά μου και τα ρούχα μου. Νομίζω ότι είμαι πολύ εγωίστρια για να βγω με κάποιον πρώτο/δεύτερο ραντεβού χωρίς λεφτά πάνω μου, ή να πάω σε κλαμπ χωρίς πορτοφόλι γιατί όλο και κάποιος θα βρεθεί να με κεράσει ένα ποτό.
Ούτε θα με πειράξει αν πρώτο ραντεβού δε κεράσει ο "άντρας", αν η όλη συμπεριφορά του μ' αρέσει και ταιριάζουμε και έχουμε χημεία στη συζήτηση και ίδιες αντιλήψεις, δε θα κοιτάξω αν έδωσε 4 ή 14€ παραπάνω, δε με νοιάζει.

Αυτά ως βάσεις. Στη πράξη φυσικά και θα δεχτώ κέρασμα, φυσικά θα δεχτώ δώρα, θα δεχτώ να με "κακομάθουν" λιγουλάκι κτλ κτλ, δε θα απορρίψω κάποιον επειδή προσπαθεί να με ευχαριστήσει με αυτό το τρόπο, φτάνει να το κάνει επειδή το θέλει κι όχι επειδή πρέπει, ή για να το παίξει πλούσιος, ή επειδή έτσι τον έμαθε ο μπαμπάς επειδή ειναι άντρας και πρέπει να έχει με αυτό το τρόπο το πάνω χέρι.

Το θέμα κορίτσια μου είναι μην αποδειχθεί τσιγκούνης και μίζερος μετά το πρώτο 3μηνο-5μηνο, στην αρχή όλοι καλοί το παίζουν και λαρτζ. :P
Και μη πεταχτεί κανείς και πει για τη τσιγκουνιά σε μια σχέση και τι με νοιάζει αν ο άλλος είναι τσιγκούνης αφού έχω τα δικά μου χρήματα, γιατί θα του πω ότι ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΠΕΙΡΑ τη σχέση ένας τσιγκούνης, όταν εγώ θέλω να πάμε κάπου χαλαρά το σκ και αρχίζει τη γκρίνια ότι θα χαλάσει πολλά λεφτά και μήπως να μη πάμε εκεί για φαγητό τελικά και να πάμε στο άλλο που έιναι πιο οικονομικό και δεν έχω βενζίνη να πάμε βόλτα και δε ξέρω εγώ τι άλλο μπορεί να σκεφτεί, προκαλεί προβλημα στη σχέση, οπότε όλους θα μας ένοιαζε. ΜΑΚΡΙΑ.
Κατα τ' άλλα τα έξοδα μοιράζονται σε μια μακροχρόνια σχέση, τη μία πληρώνεις εσύ τα ποτά την άλλη πληρώνει αυτός τις πίτσες και τα σουβλάκια. Νομίζω αν υπάρχει συνενόηση ένα ζευγάρι το βρίσκει εύκολα.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Δεν χρειάζομαι σίγουρα κανέναν χορηγό-άντρα να με πληρώνει και να μου κάνει τα χατήρια...

Στη πράξη φυσικά και θα δεχτώ κέρασμα, φυσικά θα δεχτώ δώρα, θα δεχτώ να....
Πότε θες να βγούμε, ένας φίλος μου έχει κλαμπάκι στα βόρεια, δεν θα δώσουμε μια... :P
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι απόψεις διίστανται όποιον και να ρωτήσεις ...είθισται ο αντρας να κερνάει στο πρώτο ραντεβού.Απο εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι απόψεις διίστανται όποιον και να ρωτήσεις ...είθισται ο αντρας να κερνάει στο πρώτο ραντεβού.Απο εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας.


Στο πρώτο ραντεβού μπορεί να υφέρπεται το ερωτικό στοιχείο αλλά τα πράγματα είναι απολύτως ρευστά! Η απογοήτευση του ενός από τον άλλον ή και των δύο είναι πολύ πιθανή! Σε πόσα πρώτα ραντεβού λοιπόν πρέπει να πληρώνει ο άντρας και γιατί;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top