Μετατροπή του υπολογιστή σε σταθερό τηλέφωνο

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο πλευρας software τι χρειαζεται;


Απο πλευρας hardware; Να υποθεσω καποιο απλο modem;

Δεν με ενδιαφερει η VOIP ... για απλο τηλεφωνο μιλαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με ένα modem αναλλογικό γίνεται.
Από εκεί και πέρα συνήθως έρχεται software μαζί (έχει και τηλεφωνητές και άλλα) και συνήθως το modem βγάζει ένα wave in και out.

Αλλά αν οι drivers είναι καλοί περνάνε στο mixer των windows και δεν χρειάζεσαι έξτρα καλώδια!

Εγώ είχα φτάσει να δοκιμάσω με εξωτερτικά καλώδια αλλά παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ με αυτο ή με αυτο θα κανω αυτο που θελω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δλδ με αυτο ή με αυτο θα κανω αυτο που θελω;
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά, βρες ένα που να έχει έξοδο ήχου ΚΑΙ μικροφώνου :)
Είχα ένα V90 που δεν είχε έξοδο μικροφώνου και ήχου και όσο και να το πάλευα με το software δεν μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου :/: .

ΠΧ1
ΠΧ2

Απ ότι είδα στο plaisio.gr - multirama.gr - e-shop.gr δεν είχε, αλλά ίσως αν πας σε κάποιο από τα καταστήματα θα βρεις. :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πώπω V90 έτσι λεγόταν.
Exp μπορείς να ασχοληθείς προγραμματιστικά με ένα από τα δυσκολότερα και πιο δύστροφα API που έχει βγάλει η Microsoft. Το DirectX ήταν αστειάκι μπροστά του (μέχρι την V6). Μιλάω για το TAPI. Άσχετο έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον αυτο που θελω να πετυχω ειναι να εχω σταθερο τον υπολογιστη επειδη θελω σαν μικροφωνο και ακουστικο να εχω το bluetooth ... μιλαω πολυ στο τηλεφωνο και πιανετε το χερι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δηλαδή θες πρακτικά ένα ασύρματο τηλέφωνο που να στέκεται με κάποιο μαγικό τρόπο στο κεφάλι και αυτή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπον αυτο που θελω να πετυχω ειναι να εχω σταθερο τον υπολογιστη επειδη θελω σαν μικροφωνο και ακουστικο να εχω το bluetooth ... μιλαω πολυ στο τηλεφωνο και πιανετε το χερι μου
Βαλε ενα voip πραγμα (πχ εγω εχω i-call) και βαλε ενα bluetooth adapter με τους δικους του drivers (εχουν το WIDCOMM stack τα περισσοτερα) γιατι τα xp δεν εχουν audio gatewar profile στους ενσωματομενους. Καλυπτεις τα outgoing calls ετσι (εχεις και incoming αλλα πρεπει να εχει δικο του αριθμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί για VoIP αλλά συχνά δεν έχω καλή ποιότητα ήχου και συχνες διακοπές, έχω δοκιμάσει I-call και skype
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με το Skypeout δε βολεύεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οπως εξήγησα και πιο πανω VoIP λύση την ξεχνάμε επειδή δεν υπάρχει καλή ποιότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί δεν έχεις καλή ποιότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είτε λόγω ΟΤΕ είτε λόγω ISP, μετά την αναβάθμιση της ταχύτητας έχω μια πτώση σε ms με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η χρήση VoIP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, δεν κατάλαβα, αλλά δεν πειράζει. :P

Απλά, περίεργο δεν είναι να "παίζει" η αναβάθμιση ρόλο;
Μήπως πρέπει να ενημερώσεις το skype για τη "νέα" σου ταχύτητα;
Γιατί μπηλίβ με, ειδικά σε ψηλές ταχύτητες, είναι πολύυυ καλό...
ΑΠό πάμφθηνο έως δωρεάν, κοινώς... γκουντ σταφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απλά, περίεργο δεν είναι να "παίζει" η αναβάθμιση ρόλο;
Απολυτα λογικο ειναι, ανεβάσανε σε όλους την ταχυτητα αλλα δεν ανεβασανε την ταχυτητα του backbone οπότε αυζήσανε το overbooking ratio ουσιαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λοιπόν τα Voip δεν παίζουν κατεπιλογή του τηλεπικοινωνιακού φορέα είτε γιατί το κέντρο είναι overbooked που πάλι ευθύνη τους είναι.

Voip=χασούρα για τους τηλεπικοινωνιακούς φορείς και αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Αρχικά εφαρμόστηκε μια τακτική που λέγεται packet-shaping στην οποία πρακτικά όλο το δίκτυο σου σερνόταν όταν είχες μεγάλο traffic με μικρά πακέτα. Τα μικρά πακέτα μπουκώνουν και ζορίζουν και τα overbooked κέντρα συνεπώς ο ΟΤΕ το εφάρμοσε κυρίως γιαυτό.
Συνεπώς Γίδι δεν υπάρχει ακριβώς κάτι να καταλάβεις μιας και όντας στο εξωτερικό το φαινόμενο ΟΤΕ-ADSL σου είναι άγνωστο.
Προσωπικά έφυγα από ΟΤΕ για τέτοιους λόγους. Υπομονή 1-2 μήνες να δούμε τι γίνεται στην πράξη με Zisto και Forthnet.

Ο ίδιος λόγος ευθύνεται για χαμηλά transfer rates όταν υπάρχει p2p active client, για συνεχόμενα buffer underrun σε streaming radio και μεγάλα ping σε παιχνίδια. Δηλαδή για τον ΟΤΕ (και βασικά αυτός φταίει) ιντερνετ=chat και web μόνο. ότι πρέπει για ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οχι δεν αναφερομαι στο Skype. Νομιζω ειχε συζιτιθει το ιδιο πραγμα, νομιζω μαλιστα οτι ο exposed ρωτουσε πως να το κανει, η ειχε πει οτι το ειχε κανει. Τεσπα, αν υπαρχει θεμα χωστε το ποστ μου εκει, απλα δεν βρηκα κατι, δεν ηξερα και πως να το ψαξω.... επισης δεν ξερω αν αυτη ειναι η σωστη κατηγορια οποτε μαλλον παλι σας φορωσα με δουλεια...:P

Στο ψητο. Σκευτιμα μηπος αντι να παρω μια συσκευη τηλεφωνου να χρησιμοποιω το pc μου ως τηλεφωνω. Τι θελω δλδ; Στο splitter αντι να συνδεσω ενα τηλεφωνο να συνδεσω το pc μου (μεσω μοντεμ προφανος, σωστα; ) Και με καπιο προγραμμα οταν με καλουν να χτυπαει το pc (χμ... πρωτο προβλημα... και αν δεν καθομαι στο pc πως θα το παρω χαμπαρι... Μην μου απαντισετε θα ακουστει απο τα ηχεια... Οταν δεν ειμαι στο pc τα σβηνω επειδη μαζι με τον ραδιοενυσχιτη που πρεπει απαρετιτα να λειτουργει μου καινε κοντα 2000Watt...) αντι για την συσκευη και να το σηκωνω και να μιλαω μεσα απο το pc, και ομιως να καλω και εγω οταν θελω.
Λογικα γινετε... Τοσα και τοσα γινονται... αυτο δεν θα γινετε;... Μηπος μαλιστα γινετε και απο το skype;
Γενικα πως θα το κανω; τι θα κανω; Χρειαζετε κατι εκτος απο ενα pc, ενα καλωδειο και ενα μοντεμ πανω στο pc; (να δω αν μου εχει μειενι και κανενα που να μην το εχω κανει βιδες...:P)

Ευχαριστω προκαταβολικα!

ΥΓ. Α, και αν υπαρχει κανεις που να εχει ιδεα αν τα τηλεφωνα που συνδεουν σε τηλεφωνικα κεντρα ειναι κλειδωμενα και πως μπορω να τα ξεκλειδωσω για οικιακη χρηση ας μου στειλει ενα πμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οχι δεν αναφερομαι στο Skype. Νομιζω ειχε συζιτιθει το ιδιο πραγμα, νομιζω μαλιστα οτι ο exposed ρωτουσε πως να το κανει, η ειχε πει οτι το ειχε κανει. Τεσπα, αν υπαρχει θεμα χωστε το ποστ μου εκει, απλα δεν βρηκα κατι, δεν ηξερα και πως να το ψαξω.... επισης δεν ξερω αν αυτη ειναι η σωστη κατηγορια οποτε μαλλον παλι σας φορωσα με δουλεια.
Υπάρχει θέμα, στο έκανα merge ...

Στο ψητο. Σκευτιμα μηπος αντι να παρω μια συσκευη τηλεφωνου να χρησιμοποιω το pc μου ως τηλεφωνω. Τι θελω δλδ; Στο splitter αντι να συνδεσω ενα τηλεφωνο να συνδεσω το pc μου (μεσω μοντεμ προφανος, σωστα; ) Και με καπιο προγραμμα οταν με καλουν να χτυπαει το pc
Για εμένα δεν αξίζει ούτε τον κόπο ούτε την διαφορά χρήματος. Ωστόσο η θεωρία έτσι είναι.

Μηπος μαλιστα γινετε και απο το skype;
Γίνεται και μέσω Skype, αλλά θα πρέπει να αγοράσεις ένα νούμερο έτσι ώστε να μπορούν να σε καλούν, δεν είναι ακριβό. Ωστόσο επειδή η ποιότητα του skype εξαρτάτε από την ποιότητα της ADSL μπορεί να μην έχεις την τέλια ποιότητα ήχου ή ακόμη να είναι αδύνατων να μιλήσεις.

Α, και αν υπαρχει κανεις που να εχει ιδεα αν τα τηλεφωνα που συνδεουν σε τηλεφωνικα κεντρα ειναι κλειδωμενα και πως μπορω να τα ξεκλειδωσω για οικιακη χρηση ας μου στειλει ενα πμ!
Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οκ, λυθικαν οι αποριες... Θα το αφησω και θα παω για κανονικη συσκευη να ξεμπερδευω γρηγορα και ευκολα με τον απλο παλιο γνωστο παραδοσιακο τροπο...!

Με το τελευτεο ενοω οτι εχω ενα μαματο τηλεφωνακι (απο αυτα που γυριζε ολοκληρη η "πλακετα" για να καλεσεις), το οπιο ητανε σε ενα ξενοδοχειο, συνδεδεμενο σε τηλεφωνικο κεντρο, και τωρα που το συνδεω αμεσως στην γραμη ειναι νεκρο, ελεγα λοιπον καπιος ξερει να μου πει τι να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλλον το ζεύγος του καλωδίου φταίει. Αν μπορείς να του αλλάξεις καλώδιο δοκίμασε το. Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για τέτοιου τύπου προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top