Titanic (1997)

Γνώμη...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 44)
  • :thumbsup:

    Ψήφοι: 15 34.1%
  • :down:

    Ψήφοι: 13 29.5%
  • Έτσι κι έτσι

    Ψήφοι: 12 27.3%
  • Δεν την έχω δει (!)

    Ψήφοι: 4 9.1%

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Όταν είχε βγει, αν και οι συμμαθήτριές μου την είχα κιόλας δει 3-4 φορές, εγώ από αντίδραση δεν είχα πάει.

Την είδα μετά από 3-4 χρόνια σε DVD και δε μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη. Ίσως βέβαια λίγο να ψύχραινε γιατί μάλλον συνέκρινα αυτό που είχα δει με αυτά που είχα ακούσει και ξενέρωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Marie συμφωνώ 1000%!!! Μεσα στο μυαλό μου είσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εγώ την έχω δει 3 ή 4 φορές γιατί οι ταινίες με πλοία, ταξίδια κια ναυάγια είναι οι αγαπημένες μου. Δεν θα την χαρακτήριζα αριστούργημα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα την έλεγα και χαζοχαρούμενη.
Μου άρεσε πάρα πολύ η σκήνή που αχνοφαίνεται σιγά σιγά το παγόβουνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μόλις την είδα κι εγώ. Πρώτη φορά ολόκληρη. Άργησα, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Τι να πω; Το :thumbsup: είναι λίγο. Καταπληκτικό soundtrack, το πρώτο πράγμα που θα κρατήσω. Τα ρέστα μου και στα εφέ, απλά καταπληκτικά. Είναι love story, και όχι ντοκυμαντέρ. Η ταινία παρουσιάστηκε από αυτή τη σκοπιά. Όχι του τι συνέβη στο πλοίο - been there, done that - αλλά την παρουσίασε από μία πιο... ανθρώπινη πλευρά.

Κεντρικό θέμα για μένα δεν ήταν το ιστορικό γεγονός - the sunk of Titanic - αλλά αυτό το love story που εξελίσσεται εν πλω. Αγαπημένη μου σκηνή αυτή
με τους πρωταγωνιστές μαζί στην πλώρη, με την θάλασσα να απλώνεται μπροστά τους.
Εμένα αυτή η σκηνή μου έμεινε περισσότερο απ' όλες χαραγμένη.

Και επισημαίνω ξανά το φοβερό soundtrack της ταινίας.

- My 2 cents.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Λοιπον...θα πω και εγω την γνωμη μου για τον "Τιτανικο".:)
Θα ξεκινησω λεγοντας πολυ απλα οτι η ταινια για αυτο που ηθελε να εχει ως κεντρικο σημειο και αυτο που ηθελε να περασει ηταν παρα μα παρα πολυ καλη.Απο τις καλυτερες πιστευω!
Ακουω απο παντου με τροπο δυσανασχετησης "κλασσικη ιστορια αγαπης"..."δεν επικεντρωθηκε στα αιτια (κατασκευαστικα και μη) της τραγωδιας του Τιτανικου" κτλ κτλ.Ολα αυτα ειναι τελειως λαθος και θα πω παρακατω γιατι.

Ας ξεκινησω απο την σκηνοθεσια.
Ο J.Cameron ηταν κατι παραπανω απο καλος.Το ολο στησιμο της ταινιας αλλα και των ηθοποιων ηταν αυτο που επρεπε, εδωσε σημασια σε ολες εκεινες της σκηνες που πραγματικα θα εκαναν τον θεατη να ταυτιστει με εναν απο τους πρωταγωνιστες,σε μετεφερε πολυ αρμονικα στο ολο κλιμα της "κρουαζιερας κτλ κτλ" ενω στο αποκορυφωμα της, εκβε ανασες...
Η φωτογραφια της ταινιας,τα εφε (τοσο οπτικα οσο και ακουστικα),η μουσικη επενδυση,τα σκηνικα,και τα "κοστουμια" ηταν απλως καταπληκτικα "δουλεμενα".
Οι πρωταγωνιστες...καλοι...ο Di caprio ανταποκριθηκε με αξιοπρεπεια σε εναν ρολο που για την εποχη και την υποκριτικη του ωρημοτητα ήταν πανω απο τις δυναμεις του, η winslet καλη και ο Billy Zane απο καθε αποψη καταπληκτικος.
Αλλα ηταν με τετοιο τροπο πλεσιομενοι απο κομπαρσους και ηθοποιους με δευτερο ρολο, οπου πραγματικα δεν σε κουραζαν ιδαιτερα ενα σε καποιες φασεις δεν επιαναν τις απιτησεις του ρολου τους.

Ας ερθω ομως στο θεμα της "ιστοριας αγαπης"...εαν καποιος πραγματικα ειδε κια προσεξε την ταινια απο την αρχη...το θεμα της ΗΤΑΝ οτ τιτανικος και η τραγωδια του βασισμενη ομως στο πως την εξιστορουσε μια απο τις ελαχιστες επιβατηδες που σωθηκε και που εχασε και τον αγαπημενο της εκει.
ΑΡΑ απο την στιγμη που η ταινια ειναι εξιστοριση του ΤΙΤΑΝΙΚΟΥ απο ενα ατομο και το πως το εζησε εκεινο ειναι απολυτα λογικο να επικεντρωθει στην μεταξυ τους αγαπη και στην ολη τραγωδια και οχι να εμβαθυνει στο γιατι εγινε εκεινη η τραγωδια.
ΔΕΝ ειναι ντοκυμαντερ το εργο.
Οποτε απο εκει και περα οταν πολυ εξυπνα το εργο σε ξεκιναει απο την αρχη με την γιαγια να σου λεει τι εζησε εαν καποιος περιμενει να δει εμβαθυνσεις σε μηχανολογικα κτλ κτλ αιτια για τα οποια βυθιστηκε ο Τιτανικος, τοτε μεταξυ μας ή δεν προσεχε απο την αρχη το εργο ή μπηκε σε λαθος αιθουσα.

Ετσι και για να κλεισω, ο ΤΙΤΑΝΙΚΟΣ του J.Cameron ειναι μια αρτιοτατη ταινια αγαπης/δρασης/δραματικη μιας και αυτος ειναι ο σκοπος της.;)

Η μονη πλευρα απο την οποια την αναγνωριζω ειναι η τεχνικη οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ.
Η σκηνοθεσια πραγματι ηταν καλη(οχι αριστη ομως, καθως υπηρχαν καποιες ιστορικες ανακριβιες.Λιγες αλλα υπηρχαν)Επισης ο Καμερον τραβαει την ταινια απο παντου για να δειξει στον θεατη πως η ταινια ηταν μεγαλη!Να μην αναφερω τα ποσα λεπτα ετρεχε το ζευγαρι στους πλημμυρισμενους διαδρομους....Σκηνες που τραβηχτηκαν χωρις λογο....
Τωρα οσον αφορα το love story...Ποιο love story?
Πρωτα απο ολα να φανταστω πως κανενας δν προσεξε την σερβιρισμενη προπαγανδα για την παρουσιαση των ατομων...
Οι πλουσιοι ειναι βαρετοι,εγωιστες,αχορταγοι και κακοι μερικες φορες ενω οι φτωχοι ειναι παντα ευγενικοι,αξιαγαπητοι,ετοιμοι να θυσιαστουν για τον οποιοδηποτε και αξιοτιμοι...Μου θυμιζει παιδικη ιστορια...Ελεος...
Στη συνεχεια πρεπει να τονιστει η "ηθικοτητα"(ανηθικοτητα) των δυο ατομων καθως κανενας απο τους 2 δν ειχε ενδοιασμους η ηθικες αναστολες για τις πραξεις τους.Η ηρωιδα δν ειναι ικανοποιημενη με την πλουσιοπαροχη ζωη της οποτε μια μερα αποφασιζει να αυτοκτονησει ετσι για να ζησει και μια εντονη συγκινηση στη ζωη της,οπως θα εκανε ΚΑΘΕ φυσιολογικος ανθρωπος στη θεση της....
Εκει γνωριζει τον ηρωα!Ενα νεαρο αντρα ο οποιος κερδισε το εισητηριο του στο ποκερ ο οποιος βγαζει το ψωμι του πουλωντας τα κακης ποιοτητας σκιτσα του σε εξευτελιστικη τιμη.Οπως ειναι λογικο κανοντας ολα τα παραπανω το ατομο αυτο ειναι αξιαγαπητο,ευγενικο,ετοιμο να θυσιαστει για τους γυρω του...Και το κανει απ την πρωτη στιγμη!Σαγηνευει λογοδωσμενη γυναικα χωρις καν να σκευτει τον μελλοντα συζυγο της...
Και τελοσπαντων μετα απο μια ακολουθια καταστασεων μεταξυ της ηρωιδας,του ηρωα,του μελλοντα ανδρα της και της οικογενειας της οι οποιες καθε αλλο παρα συμβαδισουν με την πραγματικοτητα βυθιζεται και το πλοιο...
Η Rose αποφασιζει τελευταια στιγμη να μην μπει στη βαρκα αφηνοντας κενη τη θεση της προκαλωντας το θανατο ενος ακομη ανθρωπου που θα μπορουσε να σωθει..Αλλα ειναι ιστορια αγαπης οχι ντοκυμαντερ....
Οποτε πεθαινει τελικα ο ηρωας και η ηρωιδα αφου ζει τελικα μεχρι μεγαλη ηλικια στο τελος παρουσιαζεται και ως κλεφτρα!Hello!Το διαμαντενιο κολιε ΔΝ ηταν δικο της αλλα του αρραβωνιαστικου της!Θα μπορουσε να το επιστρεψει στη οικογενεια του!Λεμε τωρα...Γιατι ενα τετοιο πραγματακι κοστιζε καποια εκκατομυριακια...Αλλα αποφασισε να το κρατησει για να θυμαται τα γεγονοτα...
Αλλα ειναι ιστορια αγαπης και οχι ντοκυμαντερ...
Μου φαινεται οτι ο Καμερον γυρισε μια ταινια για την αγαπη χωρις να εχει ιδεα γι αυτην....
Αν θες να μιλησουμε με Οσκαρ τα οποια δν θεωρω οτι κρινουν αντικειμενικα τις ταινιες γιατι ειναι υπο την επιμελεια των Αμερικανων,ακομη κι εκει που κανονικα ως Αμερικανικη παραγωγη ο τιτανικος θα επρεπε να θεοποιηθει,δν προταθηκε καν για σεναριο!!!

Τωρα για το οτι ο Καμερον ειναι κατι παραπανω απο καλος δν θα το σχολιασω εκτος βεβαια απο το οτι εκανε μια σχετικα καλη ταινια,το terminator 1...

Α!Και κατι αλλο,μακρια τα παιδια απο αυτη την ταινια!Εδω εμεις και δν καταφεραμε να διακρινουμε τα εσφαλμενα προτυπα που σερβιρουν οι Αμερικανοι,θα μπορεσουν τα παιδια....?

Ισως τελικα να ηταν καλυτερα να γυριζοταν ντοκυμαντερ και οχι "ιστορια αγαπης"....

Τελος υπαρχουν δεκαδες ρομαντικα αριστουργηματα που θα μπορουσατε δειτε στη θεση της....

Μηπως θα ηταν καλυτερο να μπω σε λαθος αιθουσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top