After Life - Διάλεξε μόνο μια ανάμνηση (1998)

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Wandâfuru raifu (1998 )
Στα Αγγλικά: After Life. Γιαπωνέζικη ταινία του Hirokazu Koreeda

Όταν πεθαίνουν οι άνθρωποι περνούν μια εβδομάδα με συμβούλους επίσης νεκρούς, οι οποίοι τους βοηθούν να επιλέξουν μονάχα μια ανάμνηση την οποία μπορούν να πάρουν μαζί τους στην αιωνιότητα.

Αν σας τύχει, δείτε την, έχει πολύ ενδιαφέρον, ωστόσο ήθελα να σας προκαλέσω λίγο:

Αν μπορούσατε να πάρετε μαζί σας στην αιωνιότητα, μονάχα ΜΙΑ ανάμνηση από ολόκληρη τη ζωή σας, ποιά θα ήταν αυτή?

Φανταστείτε τη ζωή σας, σαν ταινία και επιλέξτε μια συγκεκριμένη ημέρα, ώρα, δευτερόλεπτο.
Λοιπόν; Πόσο εύκολο είναι να επιλέξει κανείς? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στη παρούσα φάση θα κρατούσα την ορκομωσία μου. Δεν έχω αισθανθεί ποτέ πιο πλήρης κι ευτυχισμένη. Υποθέτω πως αν κάνω παιδί, θα προτιμήσω κάποια στιγμή να το αφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η ανάμνηση των πρώτων 1-2 ωρών μου στην Θεσσαλονική :)


Υ.γ.: η ταινία αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αξίζει. :) Αν δεν περιμένεις να δεις Αμερικάνικη Χλιδή. ;)
Εϊναι Γιαπωνέζικη με τα όλα της! :)

Κοίτα rating στο IMDB: User Rating: 7.8/10 (2,462 votes)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
καποια οικογενιακη στιγμη πιστευω οπου ειμαστε ολοι μαζι ετσι οστε να εχω ολους στο μυαλο μου:D

τα χριστουγεννα ας πουμε που ειμασταν ολοι οι οικογενεια μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αδυνατώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα έπερνα μαζί μου ένα οποιοδήποτε φιλί του άντρα μου, ένα δεπτερόλεπτο απο αυτό, μου φτάνει θα είμαι πάντα ευτυχησμένη και ίσως άν δεν θυμάμε τίποτε άλλο να ψάχνω να βρώ εκεί που θα είμαι την έσθηση αυτού του φιλιού, όποιο και να είναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χακουνα ρουλζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Η ανάμνηση που θα ήθελα να κρατήσω για πάντα κ ας ξέχναγα όλα τα άλλα είναι κάποια στιγμή που έζησα κάποτε με το αγόρι μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indica

Νεοφερμένος

Η indica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το πρώτο χαμόγελο της κορης μου, χωρίς δεύτερη σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν μπορώ με τίποτα όμως να διαλέξω μόνο μία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Θα έπαιρνα μαζί μου, την πρώτη φορά που κάναμε έρωτα και ολοκληρώσαμε... μαζί !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν κουβαλούσα μια ανάμνηση στην αιωνιότητα, μάλλον θα με κούραζε. Θα με πλήγωνε πολύ μάλλον. Τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι. Γιατί υλικά δε θα υπήρχα πια, και αργά ή γρήγορα, για το άτομο το οποίο αφορά αυτή η ανάμνηση μάλλον θα ήμουν μια φωτογραφία σε έναν τοίχο στην καλύτερη περίπτωση.

Ή θα διατηρούσα τον εαυτό μου, δηλαδή τη συνείδηση μου που θα είχε διαμορφωθεί απ' τις εμπειρίες μου όσο ζούσα και όλες τις αναμνήσεις μου στο ακέραιο, ή θα απελευθερωνόμουν από όλα -εκτός απ' το σώμα μου, αφού θα είχα πεθάνει- και θα ήμουν απόλυτα ελεύθερος στην αιωνιότητα. Αυτ(ι)ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα έπαιρνα μαζί μου, την πρώτη φορά που κάναμε έρωτα και ολοκληρώσαμε... μαζί !!!

Αυτό το έχω πάθει κι εγώ και μάλιστα εις τριπλούν σε δώδεκα ώρες μέσα.. :redface: Νι, την πρώτη πρώτη φορά λέω.. και ναι, ειναι μαγικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top