Die Welle - Το κύμα (2008)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Welle, Die [2008]

Drama


Αν και αρχικά φοβόμουν ότι θα δω μια κουλτουριάρικη ταινία και θα ξενερώσω, τελικά διαψεύστηκα και απόλαυσα μια πολύ καλή ταινία του Ευρωπαϊκού (συγκεκριμένα Γερμανικού) κινηματογράφου. Αν και αρχικά η σκηνοθεσία σε συνδυασμό με την μη εύκολη κατανόηση της γλώσσας (προσωπικά ακούω όσο διαβάζω τους υπότιτλους) φαντάζουν δύσκολη την παρακολούθηση της ταινίας, τελικά η κατάσταση είτε εξομαλύνεται είτε τη συνηθίζεις, πάντως σίγουρα γίνεται καλύτερη στην πορεία. Στην ταινία όλοι έπαιζαν πολύ καλά τον ρόλο τους και το σενάριο ήταν αρκετά πρωτότυπο και συγχρόνως "εκπαιδευτικό". Προβληματίζεσαι, παίρνεις θέση, ενεργοποιούνται διάφορα συναισθήματα και σίγουρα δεν βαριέσαι. Δεν συνηθίζω να περιγράφω την υπόθεση και δεν θα το κάνω ούτε τώρα, απλά να πω ότι προσωπικά η περιγραφή της υπόθεσης της, μου κίνησε το ενδιαφέρον για να τη δω, οπότε αν δεν σας έπεισα, διαβάστε κάπου την υπόθεση της ταινίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το Κύμα (Die Welle)
Πολλή καλή ταινία κατά τη γνώμη μου, μάλλον η καλύτερη καινούργια παραγωγή που είδα σε κινηματογράφο αρκετό καιρό τώρα.
Με κράτησε σε ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια της.
Δείχνει πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί ένα αυταρχικό καθεστώς και να υποστηριχτεί σαν σκοπός ζωής από καθημερινούς ανθρώπους. Ανθρώπους που κοιτώντας επιφανειακά ένα τέτοιο καθεστώς θα έλεγαν "Ποτέ δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο".
Διαβάζοντας τη σύνοψη της ταινίας, πριν τη δω, φαντάστηκα πως δε θα βρισκόταν πολύ κοντά στη πραγματικότητα αλλά έκανα λάθος,
είναι μια πολύ πιστή διατύπωση της πραγματικότητας. :worry:
Και το ότι είναι βασισμένη σε πραγματική ιστορία το κάνει ακόμα πιο τρομαχτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Είδα κι εγώ το Die Welle...Απ'τις καλύτερες ίσως που έχω δει...Το τελευταίο δεκάλεπτο ήμουν μονίμως με το στόμα ανοιχτό...Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε να έχει μία τέτοια εξέλιξη...Συμφωνώ με το Θοδωρή ότι σε προβληματίζει αρκετά...Στο τέλος αναρωτιέσαι κι εσύ κάνοντας στον εαυτό σου την ερώτηση που έκανε και ο καθηγητής αρχικά στους μαθητές του...Είναι πολύ ρεαλιστικό και πολύ απρόσμενο να βλέπεις τους λόγους που οδηγούν έναν απλό συνάνθρωπό σου στο να συμμετέχει σε κάτι τέτοιο...Πολύ καλές ερμηνείες, σενάριο που σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, καλή σκηνοθεσία και δυνατή μουσική που νομίζω ότι ταιριάζει...

Σας συνιστώ να μην τη χάσετε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Die Welle ( Το Κύμα ), 2008

Μια ταινια του γερμανικου κινηματογραφου απο τον Dennis Gansel με ενα καταπληκτικο σεναριο που δειχνει με τρομερο τροπο πως ο φασισμος παραμενει σταθερος. Μια ταινια ιδιαιτερου προβληματισμου.

Ενας καθηγητης εχει την ιδεα πραγματοποιησης ενος πειραματος με τους μαθητες του, ωστε να τους δωσει να καταλαβουν τι σημαινει φασιστικη Δικτατορια, οταν ολοι πιστευουν πως δεν ειναι δυνατη πλεον στη Γερμανια. Τους αποδεικνυει λοιπον ποσο μεγαλο λαθος εχουν..
Μεσα σε λιγες μερες οργανωνει μια μινι Δικτατορια μεσα στην ταξη του, ενα κινημα που εχει το ονομα "Die Welle", οπου συντομα βρισκεται εκτος ελεγχου...

Προσωπικα αυτο που απεκομισα ειναι πως χρειαζεται μεγαλη, ιδιαιτερη προσοχη απεναντι στην εξτριμ αυταρχικη υπακοη, διοτι οποιος θεωρησει οτι μια τετοια "κινηση" δεν μπορει να ξαναδημιουργηθει, θα εκπλαγει στο τελος...

Παντως το γεγονος οτι οι Γερμανοι αγγιζουν τετοια θεματα με χαροποιει ιδιαιτερα και δειχνει διαθεση συμφιλιωσης με το παρελθον τους...

Διδακτικη η ταινια...
10/10 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top