Σχετίζεται το κάπνισμα με την πιέση του σχολείου;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τουλάχιστον συμφωνούμε όλοι σε ένα πράγμα πως το τσιγάρο δεν καταπολεμάει κανένα άγχος. Σε χρόνιους καπνιστές όταν τα πράγματα γίνονται σκούρα το τσιγάρο είναι ανάγκη, όχι γιατί τους χαλαρώνει αλλά γιατί τους διώχνει την αμηχανία.

Εγώ ξεκίνησα πολύ μικρή, τόσο μικρή που φοβάμαι ότι θα δώσω το κακό παράδειγμα γράφοντας την ηλικία μου.Μόλις τελείωσα την 2α γυμνασίου.
Λόγους επακριβώς δεν θυμάμαι, σίγουρα πάντως δεν ήταν για να καταπολεμήσω κανένα στρες ή πρόβλημα.
Νομίζω πως ο κυριότερος και ίσως και μοναδικός λόγος ήταν ότι ήμουν ιδιαίτερα αντιδραστικό παιδί και μεγαλώνοντας σε μια οικογένεια φανατικά αντικαπνιστών την στιγμή που άναβα το πρώτο μου τσιγάρο ξεκίναγα την δική μου επανάσταση ως "ελεύθερη" και "ανέξαρτητη" προσωπικότητα πηγαίνοντας τους όσο πιο πολύ γίνεται κόντρα.
Μάλιστα ήμουν τόσο πνεύμα αντιλογίας που όταν δυο χρόνια αργότερα με έπιασαν να καπνίζω, μετά το μάλωμα και την φασαρία αντί να ορκιστώ έστω και ψέματα πως δεν θα ξανακάνω φώναζα μέσα στα δάκρυα μου πως δεν είμαι κτήμα τους και θα κάνω ό,τι θέλω, πυροδοτώντας νέο καβγά.
Εντάξει μπορεί να μην ήμουν μεταμελής ήμουν όμως φιλαλήθης αφού δεν θα το έκοβα γιατί να τους παραμύθιαζα;;)

Εχρ δεν θυμάμαι τα ερωτηματα σου ελπίζω όμως να τα απάντησα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Δεν άρχισα ποτέ το κάπνισμα και ούτε σκοπεύω να το κάνω τώρα. Εγώ απ΄όσο θυμάμαι μέχρι την 1η Λυκείου τα παιδιά που κάπνιζαν ήταν μετρημένα και δακτυλοδεικτούμενα. Στο Λύκειο -και ίσως να έχει δίκιο ο Exposed Bone για την 3η Λυκείου- το ποσοστό των καπνιστών συμμαθητών μου αυξήθηκε κατακόρυφα. Όμως και εγώ είχα μεγάλο άγχος με το σχολείο, το φροντηστήριο και τελικά με διάβασμα για να δώσω και 2η φορά πανελλήνιες. Για να μην πω ότι έχω ένα φοβερό άγχος που ακόμη δεν έχω πάρει πτυχίο και παλεύω γι΄αυτό. Ειδικά εγώ που ήμουν και αγχώδης τύπος μέχρι και τα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια -με τη λογική ότι το κάπνισμα χαλαρώνει- θα έπρεπε να είχα κάνει χιλιάδες πακέτα τσιγάρα για να καλμάρω!

Σίγουρα όμως τα παιδιά στην 3η Λυκείου δέχονται πολλή πίεση και δεν ξέρουν προς τα πού να ξεσπάσουν. Πιστεύω ότι αν κάθε παιδί μεγάλωνε έτσι ώστε να αναπτύσσει τη δική του προσωπικότητα, τότε θα ανέπτυσσε και τις δικές του άμυνες, μιας και η πίεση του διαβάσματος, αλλά και της κοινωνίας ολόκληρης για να μπει στο πανεπιστήμιο είναι πολύ μεγάλη.

Για να αναφέρω εντελώς ενδεικτικά τη δική μου περίπτωση, εγώ όποτε αγχωνόμουνα έπερνα μια μπάλα του μπάσκετ και έπαιζα ακόμη και μόνος μέχρι να ηρεμήσω ή άκουγα μουσική στο τέρμα ή χόρευα μέχρι τελικής πτώσεως.

Όσο για τη δοκιμή του τσιγάρου έκανα μια αστεία εφηβική ερώτηση όταν μου πρότειναν να καπνίσω: ΄΄Είναι το κάπνισμα τόσο γλυκό όσο όταν τρώω μια πάστα σοκολατίνα;΄΄ :D (λατρεύω τη σοκολάτα)

...αν όχι, τότε γιατί να το αρχίσω;;;

Και στην τελική δεν μ΄αρέσει να είμαι εθισμένος ή αν θέλετε να εξαρτιέμαι από τίποτα!

Θα πρότεινα σε οσους σκέφονται να αρχίσουν το κάπνισμα ή σε όσους ήδη καπνίζουν να δοκιμάσουν και άλλους τρόπους που πιθανώς να τους ηρεμήσουν και είμαι σίγουρος ότι θα βρουν πολλούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1.Για την ΑΕΙλαγνία συμφωνώ.Πρέπει όμως ο κόσμος να αλλάξει νοοτροπία και να μη θεωρεί απραίτητο να μπει σε ανώτατη σχολή, όχι να είναι τόσο δύσκολο ώστε να μη μπορεί να μπει.Γιατί αν εξακολουθήσει να έχει την ίδια νοοτροπία απλά δε μπορεί να μπει εδώ, θα πάει αλλού και θα επιστρέψει εδώ. ;)
2.Όταν είπες ότι "το σύστημα είναι εκτός από την ψυχολογία των μαθητών", μου φάνηκε ότι εννοείς πως υπάρχει μια κοινή ψυχολογία των μαθητών.:)
3.Νόμιζα ότι έχει και κάποια σχέση με το κάπνισμα το θέμα :P
1. Πιστευω οτι αν δουν οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις στο ΑΕΙ θα σκεφτουν και αλλες λυσεις που τις περισσοτερες φορες αξιζουν περισσοτερο ... οπως π.χ. εγινε με καποιους με τα ΤΕΙ ;) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παρατήρησα ότι ,τουλάχιστον στον τόπο μου , ένα τεράστιο ποσοστό μη καπνιστών που πάνε 3 λυκείου γίνονται συστηματικοί καπνιστές.


Κάτι τέτοιο με προβλημάτισε και ρώτησα αρκετούς συμμαθητές μου που ξεκίνησαν φέτος το τσιγάρο η απάντηση ήταν πάνω κάτω ότι η 3 λυκείου τους προκαλεί φοβερό άγχος με αποτέλεσμα στα διαλύματα να νιώθουν κάπως καλλίτερα για την επόμενη ώρα.


Σημασία δεν έχει αν όντως είναι "σωστός"΄ο λόγος αλλά ότι υπάρχει λόγος.


Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
1. Εσείς πότε ξεκινήσατε το τσιγάρο;
2. Έχετε παρατήσει και εσείς κάτι παρόμοιο;
3. Πως δικαιολογείτε την παρατήρηση
ακριβως αυτο που περιγραφεις συνεβη και σε μενα.! τριτη λυκειου το ξεκινησα και για χαβαλε αλλα κυριως γιατι ενιωθα να πνιγομαι και οτι ζω μια περιοδο πληροτητας απο το αγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω εχω προσεξει οτι παιδια σε ηλικιες μεχρι κανα 2 χρονια μεγαλητερα μου δεν πολυκαπνιζουν, οπως και μεχρι εναν χρονο μικροτερα μου (φετος β λυκειου), ενω η φετινη α λυκειου καπνιζει σαν φουγαρο... Και ιδικα στην φετινη γ λυκειου ειναι πολυ λιγα τα παιδια που καπνιζουν, οπως και στην περσυνη...
Απο εκει που ητανε μιοψηφια οι καπνιστες, και χαιρομουνα γιατι λεω "αντε, επιτελους φτιαχνουν τα πραγματα", ξαφνικα ολα τα παιδια καπνιζουν... Και το εχουν προσεξει και αλλα παιδια, και ακομα και ο πατερας μου μεχρι προσφατα μου ελεγε οτι βλεπει λιγα παιδια στις καφετεριες να καπνιζουν, ενω τελευτεα βλεπει πολλα παιδια...
Τελικα και το τσιγαρο μαλλον μια μοδα ειναι, εγω εκατσα στην εποχη αλλων μοδων, τωρα ειναι παλι το τσιγαρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:
1. Εσείς πότε ξεκινήσατε το τσιγάρο;
2. Έχετε παρατήσει και εσείς κάτι παρόμοιο;
3. Πως δικαιολογείτε την παρατήρηση

1.Νοέμβρης τρίτης λυκείου.
2. Με την κολλητή καπνίζαμε μάξιμουμ 3 τσιγάρα την εβδομάδα αρχικά, μετά ή πριν από φροντηστήρια, διαγωνίσματα κτλ.

Παρατήρησα, μπαίνοντας στην Ιατρική ΑΠΘ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συμφοιτητών μου είναι καπνιστές και μάλιστα το ξεκίνησαν στην τρίτη λυκείου. Αρχικά, διώχνει το άγχος (ψευδαίσθηση βέβαια) καθώς ζαλίζει. Χαλαρώνει και αρχίζει η κατρακύλα. Συνεχίζω να είμαι καπνίστρια με την σκέψη ότι πρέπει αργά ή γρήγορα να το κόψω. Αλλά ως αγχολυτικό το ξεκίνησαν πολλοί συμφοιτητές. Ξέρω πως δεν είναι λίγο να προετοιμάζεσαι για πανελλαδικές (και δει να σε πρήζουν ότι αν δεν γράψεις έναν συγκεκριμένο βαθμό σε όλα τα μαθήματα να πεις bye bye στην Ιατρική) αλλά και χωρίς τσιγάρο έχω παλέψει πολλές στιγμές στεναχώριας και άγχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Άρχισα το κάπνισμα στην τρίτη Γυμνασίου και το σταμάτησα στη δευτέρα Λυκείου για λόγους υγείας. Από την εμπειρία μου, μπορώ να διαβεβαιώσω το ότι σχεδόν κανένας έφηβος (ηλικίες 13-17) που αρχίζει το κάπνισμα, ανεξάρτητα από την ηλικία/τάξη στην οποία βρίσκεται, δεν το αρχίζει για το αίσθημα πρόσκαιρης ευφορίας που προκαλεί. Οι πλέον συνηθισμένοι λόγοι για τους οποίους αρχίζει κάποιος έφηβος το κάπνισμα είναι: α) εμπειρία, β) καγκουριά, γ) μιμητισμός/τάση, δ)προσπάθεια στο να δείξει μια εικόνα "κακού παιδιού", ε) συνδυασμός των παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovely

Νεοφερμένος

Η lovely αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω πως κπ έτσι είναι τα πράγματα....και εγω ενώ ήμουν φανατική αντικαπνίστρια μέχρι τη δευτέρα λυκείου...στην τρίτη ξεκίνησα από την κολλητή μ (όχι συστηματικά βέβαια αλλά το άρχισα)....ένιωθα πως είναι ένας τρόπος να ξεφύγω από όλο αυτό το άγχος και όλη αυτή την ψυχολογική πίεση των Πανελληνίων...τώρα ένα χρόνο αργότερα φοιτήτρια πλέον έχω το δικό μ πακέτο...γνωρίζω πως τπτ δε μ προσφέρει και έχω βάλει ως στόχο στον επόμενο χρόνο να το έχω σταματήσει τελείως...πιστεύω πως όλα μες στο μυαλό μας είναι...αρκεί να το πιστέψουμε ....και να βάλουμε ως στόχο μας να το βγάλουμε τελείως από τη ζωή μας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Προσωπικα δεν καπνιζω και δεν εχω σκοπο να καπνισω..Παω σχολειο και εχω παρατηρησει οτι δεν καπνιζει μονο η Γ' Λυκειου αλλα και μικροτερες ταξεις...Δεν ξερω γιατι συμβαινει,αλλα δεν ειναι καθολου ευχαριστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εφέ...Και καλά μεγάλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Όχι 3η λυκείου!! 3η γυμνασίου να λέμε...
Είχε πάρτυ μία μικρή μου ξαδέρφη πρίν κάτι μέρες! Είπα να περάσω να ευχηθω..Και τι να δω;; Όλα τα αγόρια απο τη τάξη της κάπνιζαν, όλα όμως!!!!!! Και αρκετά κορίτσια επίσης... Μα είναι δυνατόν;; Συγχύστηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top