Ζήλεια ανάμεσα σε φίλους

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χμ, κάτσε να σκεφτώ :hmm:. τι θα μπορούσαν να ζηλέψουν... :hmm:

πρώτα πρώτα την υγεία μου :D. 23 χρονών παλικάρι με 1-2 εγχειρήσεις, 4 αξονικές, 2 μαγνητικές, 3-4 υπέρηχους, μια διπλή κοίλη στη μέση, έναν ψιλοσάπιο σπόνδυλο στην πλάτη, μια τενοντίτιδα στο δεξί πόδι (πάλι καλά που είμαι αριστεροπόδαρος :P), μόνιμα στομαχοεντερικά προβλήματα, 5 ουλές και ένα ωραιότατο αυχενικό ως κερασάκι :clapup:.

ε μετά φαντάζομαι πως όλοι με ζηλεύουν μιας και είμαι σχεδόν ο μόνος που δεν έχει τελειώσει την σχολή, με αποτέλεσμα να περιστοιχίζομαι ακόμα από πιπίνια :D.

οπωσδήποτε με φθονούν για την πολύ γλυκιά και με εξαιρετικά πλούσιο εσωτερικό κόσμο κοπέλα μου, με την οποία δεν έχω σχέση τα τελευταία δώδεκα (αριθμός 12) χρόνια.

σίγουρα ζηλεύουν την αναμφίβολα πλούσια γκαρνταρόμπα μου (άμα δε λιώσουν τα ρούχα μου δεν παίρνω άλλα, τουλάχιστον δε σπαταλάω χρόνο στο να σκεφτώ τι θα φορέσω κάθε πρωί :P)

για να μην αναφέρω το 27 χρονών αμάξι που οδηγώ (αέεερα :clapup:)

βαριέμαι να σκεφτώ άλλους λόγους ικανούς να προκαλέσουν ζήλεια, πιστεύω φτάνουν αυτοί :jumpy:. εμένα οι φίλοι μου με αγαπάνε, νιιι :panwkatw:.




Καλά έλοιωσα στο γέλιο και εγώ... :rofl: :rofl: :rofl:

Είναι βρεεεεε, για να μην βάζεις τους φίλους σου, σε πειρασμό...!!!!!

Ήθελες τώρα, να δημιουργείς πειρασμούς... και να μην ξέρεις κιόλας αν σ΄ αγαπάνε οι φίλοι πραγματικά,
ή σου κάνουν τους φίλους...., αλλά κατά βάθος σε ζηλεύουν... ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το να ακούμε να ζηλεύει κάποιος τον/την σύντροφο του είναι κάτι το σχεδόν συνηθισμένο...
Τι γίνεται όμως όταν αφορά φίλους/ες?
Σας έχει συμβεί ποτέ να νιώσετε - καταλάβετε ότι ο φίλος/η (κολλητός/ή) σας, σας ζηλεύει?
Και αν ναι, πως αντιδράσατε? Του/της το είπατε? Ξεκόψατε? Τσακωθήκατε? Κάνατε την πάπια και συνεχίσατε σαν να μην τρέχει τίποτα?

Δυστηχώς την έζησα και την ζώ την ζήλεια και μάλιστα απο την φίλη μου η οποία της γνώρησα τον αδερφό μου και τώρα είναι παντρεμενοι, απο φίλη νύφη, χάλια, ότι έκανα το έκανε ότι είχα το ήθελε.

Η φάση είναι ότι το είπα πια του αδερφού μου και το είδε, της είπα πολλές φορές πώς αποφάσησε να αγοράσει κάτι που συχενόταν και μου έλεγε έτσι, επερνε οτιδήποτε έλεγα ότι μου αρέσει πρίν προλάβω να το πώ και μετά έλεγε ότι το πήρα μετά απο εκείνη, πάντα θέλει την πρωτια...

Χάρησμά της άς κάνει ότι θέλει, ο αδερφός μου πάντος την βάζει ποια στην θέση της άν και κάποιες φορές το ξανακάνει άλλα αυτό άς κάνει ότι θέλει εκείνος εμένα με αφήνει ποιά στην ησιχία μου, απλά δεν λέω τι μου αρέσει και ακόμα και άν ρωτήσει πάντα απαντάω δεν ξέρω και τελειώνει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Συνήθως όσες φίλες είχα στο παρελθόν με ζήλευαν κ μάλιστα πολύ.. :confused:Εγώ δεν το καταλάβαινα γιατί ποτέ δεν πίστευα οτι είμαι κάτι ιδιαίτερο ωστε να με ζηλέψει κάποιος... Πάντα μου το έλεγαν άλλοι κ πάντα το πλήρωμα του χρόνου μου έδειχνε την αλήθεια! Ειδικά σε κάποιες φιλίες μου δεν πίστευα οτι θα ένιωθαν τόση ζήλεια κ κακία για μένα.... Ευτυχώς, έβγαλα από την ζωή τα "παράσιτα" και κράτησα λίγες αλλά καλές φίλες!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida trabelsi

Νεοφερμένος

Η elpida trabelsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ζηλευω την κολλητη μου...,νιωθω απαισια...βοηθεια!!!!!!!!!!!!!! θεωρω πως ειναι καλυτερη απο μενα αν και οι περισσοτεροι λενε πως ειμαστε ισα...αχ δεν ξερω τι να κανω......:(;):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς είναι καλύτερη δηλαδή elpida μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομίζω σε όλους έχει τύχει αυτό... :(
Απλά ξεκόβω, δεν έχει νόημα να της/του το πω... Σιγά μην το παραδεχτεί! Άσε που θα με βγάλει και ψώνιο!

Πράγματι, αυτό θα γίνει, άμα του το πεις. Τουλάχιστον, με τους περισσότερους φίλους.... Ότι θα το αρνηθούν είναι σχεδόν δεδομένο για όλους.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν θα ξέκοβα ή όχι. Εξαρτάται μάλλον από το βαθμό της ζήλειας και τα αισθήματα τα δικά μου προς τον φίλο-η μου. Αλλά ίσως απλά δεν ήμουν τόσο κολλητή και κρατούσα κάποιες ''τυπικές επαφές'', μέχρι να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria21

Νεοφερμένος

Η maria21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πιστέυω πως σε μια πραγματική φιλία όπου υπάρχει αγάπη και ειλικρίνεια,δεν χωράνε ζήλιες και ανταγωνισμοί. Δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα σε δύο φίλους,αλλά ούτε και καλή ζήλια.Από την στιγμή που ο άλλος αρχίζει να σε ανταγωνίζεται,φαίνεται ότι δεν θέλει το καλό σου .Είναι δύσκολο να σου τύχουν πραγματικοί φίλοι και πολλές φορές μπορεί να πιστεύουμε ότι ένας φίλος είναι πραγματικός μας φίλος ,και στα πολλά χρόνια "φιλίας" να καταλάβουμε ότι δεν ήταν ...Γι'αυτό πρέπει πρώτα να δοκιμάζουμε τους φίλους μας και ύστερα να τους εμπιστευόμαστε πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιστέυω πως σε μια πραγματική φιλία όπου υπάρχει αγάπη και ειλικρίνεια,δεν χωράνε ζήλιες και ανταγωνισμοί. Δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα σε δύο φίλους,...
:worry:
φυσικά και υπάρχει....
στο σχολείο όλη την ώρα αυτό κάνουν οι καθηγητές για να αποδώσει μια τάξη... προσπαθούν να δημιουργήσουν υγιή ανταγωνισμό.... οι αθλητές το ίδιο κάνουν.... έχουν έναν υγιή ανταγωνισμό για να μπορέσουν να αναπτυχθούν και νά γίνουν καλύτεροι

ας μην μπερδεύουμε τις έννοιες
είναι εντελώς άλλο πράγμα ο υγιής ανταγωνισμός κι άλλο πράγμα ο ανταγωνισμός γενικά και η ζήλια

Ο υγιής ανταγωνισμός σε σπρώχνει μπροστά
Ο ανταγωνισμός γενικά σε κρατάει πίσω με μνησικακίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_ClouD

Νεοφερμένος

Ο Dark_ClouD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ειμαι ευτυχισμενος γιατι κανενα απο τα φιλαρακια μου δεν με ζηλευει.
Ουτε και εγω ζηλευω τους φιλους μου. Το αντιθετο, χαιρομαι οταν εχουν κατι που δεν εχω. ακομα περισσοτερο οταν ειναι καλυτεροι απο μενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παντα υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει ζηλεια μεταξυ των γυναικων!
ομως αλλο πραμα η ζηλεια κι αλλο ο φθονος!
το να υαπρχει μια ζηλιτσα εως καποιο βαθμο που πηγαζει απο θαυμασμο ειναι κατανοητο.
ολες μας ''κλεβουμε΄΄ και κατι απο τις φιλες μας, κι ολες ΄΄κλεβουν΄΄΄κατι απο εμας.

το ζητημα ειναι να μην ειναι αρρωστο, σε σημειο να θες να γινεις ιδια με την αλλη, να την βουλιαζεις υπουλα κι εμμεσα και να την ΄΄ρουφας΄΄ υπογειως, να μην καταντα φθονος λοιπον και υποκρισια.

ολα εχουν τα ορια τους και πιστευω πως η ζηλεια ειναι ενα υγιες συναισθημα αρκει να ξερεις να θετεις τα ορια, να σταματας εκει οπου αρχιζουν της φιλης σου, κι αυτο φυσικα ναναι αμοιβαιο. με αυτο τον τροπο επιτυγχανεται μια καλη σχεση.
αν το παρεις αντιστροφα δε θα αρεσε σε καμια να περνα αδιαφορη ακομα και στις φιλες της.
ειναι σημαντικο να θαυμαζουμε τους αλλους, ετσι τους εκτιμαμε και τους σεβομαστε αλλα με ορια και αυτο.

μιλαμε για σχεσεις δυνατες που χουν φανει στο χρονο κι εχουν περασει σταδια.
λυκοφιλιες πολλες, φιλιες λιγες.
καλο ειναι να μαθουμε να ξεχωρισουμε κι οχι βιαστικα, αλλα με σκεψη και συγκεντρωση στα καλα και τασχημα της σχεσης, ναφηνουμε τον χρονο να δειχνει και να σκεφτομαστε πριν κανουμε-πουμε κατι που μπορει να στεναχωρησει-πληγωσει τον-την φιλη μας.

πιστευω μεταξυ αντρα και γυναικας δεν υπαρχει ζηλεια στη φιλια, γιατι πιστευω δυσκολα υπαρχει φιλια μεταξυ των δυο φυλων/
προσωπικα εχω αντρες φιλους πολυ πολυ καλους που μεχουν στηριξει και μεχουν βοηθησει να κατανοησω το αντρικο φυλο, ομως κρατω αποστασεις παντα, οπως κι αυτοι(συνηθως ομως εγω σαν πιο λογικη γιατι ''βλεπομαι'') και φυσικα γιατι ''βλεπονται'' κι αυτοι, και το κακο μπορει να γινει σε κλασματα δευτερολεπτου γιαυτο αποσταση και μετρο, σε ολα και παντα αν θελουμε υγιεις σχεσεις και καθαρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
καλυτερα να μην το σχολιασω ουτε αυτο το θεμα!!

μου εχει τυχει περιστατικο κοπελας να μου λεει ποσο τυχερη ειμαι που εχω βρει ενα τετοιο αντρα να με αγαπαει τοσο, και ταυτοχρονα να του την πεφτει!! ελεος!!

επισεις μου εχει τυχει περιστατικο να ειμαι με φιλες μου διακοπες και να ανοιγουν την βαλιτσα να μου παρουν ρουχα, τσαντες, τα παντα... αλλα ταυτοχρονα να με κραζουν που ξοδευω τοσα χρηματα γι αυτα!!

δεν παρεξηγω τιποτα, γιατι πολυ απλα δεν καθομαι να ασχοληθω με τετοια, εγω ξερω πολυ καλα ποια ειμαι και τι αξιζω... δεν φοβαμαι τιποτα και κανεναν!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top