Πόσο επηρεάζουν οι ταινίες την καθημερινότητα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με αφορμή της παρακάτω είδηση:

Το Χόλιγουντ κόβει το τσιγάρο σε ταινίες για όλη την οικογένεια

O οργανισμός Motion Picture Association of America αποφάσισε να συμπεριλάβει το κάπνισμα ανάμεσα στα κριτήρια με τα οποία χαρακτηρίζει τις ταινίες (κατάλληλη, ακατάλληλη, κ.λπ.). Το μέτρο δεν έχει αναδρομική ισχύ και αφορά τις ταινίες για όλη την οικογένεια.

Όπως αναφέρεται στα Νέα της Δευτέρας, μια ταινία για την οικογένεια δεν μπορεί να δείχνει ηθοποιούς να καπνίζουν. O νέος κανονισμός δεν θα έχει αναδρομική ισχύ.


O οργανισμός Motion Picture Association of America, που από την 1η Νοεμβρίου 1968 αποδίδει στις ταινίες το χαρακτηρισμό «Ακατάλληλη για ανηλίκους κάτω των... ετών», ανακοίνωσε ότι θα συμπεριλάβει και το κάπνισμα μεταξύ των κριτηρίων βάσει των οποίων απαγορεύεται η προβολή μιας ταινίας σε ανηλίκους.


Από το περασμένο Σάββατο, το κάπνισμα έχει μπει στην κινηματογραφική Αμερική στην ίδια κατηγορία με το σεξ, τα ναρκωτικά, τη βία και τις βωμολοχίες. «Είναι σαφές ότι το κάπνισμα είναι μια συμπεριφορά που γίνεται ολοένα και πιο απαράδεκτη στην κοινωνία μας» λέει ο Νταν Γκλίκμαν, πρόεδρος του Motion Picture Association of America.


Στο στόχαστρο έχουν μπει αφενός η πληθώρα των ηθοποιών που εμφανίζονται να καπνίζουν στην οθόνη και αφετέρου ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται το κάπνισμα ως «λάιφ στάιλ».


Το νέο μέτρο της λογοκρισίας, πάντως, δεν έχει αναδρομική ισχύ. Ταινίες όπως η «Καζαμπλάνκα» θα εξακολουθήσουν να είναι προσιτές ακόμη και στα παιδιά, από τη μικρή οθόνη. Μανιώδεις καπνιστές, όπως ο Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ, ο Γκάρι Κούπερ και ο Ροντ Σέρλινγκ, που και οι τρεις τους πέθαναν από καρκίνο των πνευμόνων, θα εξακολουθήσουν να καπνίζουν στην οθόνη.


Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια η γενικότερη τάση στο Χόλιγουντ είναι αντικαπνιστική. Oι ταινίες που δείχνουν ηθοποιούς να καπνίζουν έχουν περιοριστεί από 60% τον Ιούλιο του 2004 στο 52% τον Ιούλιο του 2006. Την ίδια περίοδο, το 75% των ταινιών που έδειχναν σκηνές καπνίσματος χαρακτηρίστηκαν «ακατάλληλες για ανηλίκους κάτω των 17 ετών, αν δεν συνοδεύονται από ενήλικο».


O νέος κανονισμός δεν ικανοποίησε απόλυτα τις αντικαπνιστικές οργανώσεις, οι οποίες ζητούν τη γενική και συνολική απαγόρευση του καπνίσματος στις ταινίες.

in.gr

Πόσο πιστεύεται ότι μας επιρρεάζουν οι ταινίες στην καθημερινότητα?
Τα παιδιά επιρρεάζονται περισσότερο?
Για πόσα και ποιά ευθύνεται ο κινηματογράφος και οι ταινίες στην τηλεόραση?
(σε ότι αφορά την τηλεόραση, αναφέρομαι ΜΟΝΟ στις ταινίες για το συγκεκριμένο τόπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
H αδερφή μου, τώρα 13 χρονών, έιναι τρελαμένη με πειρατές της καραιβικής και ότι έχει να κάνει με depp.

Φαντάζομαι δεν είναι και η μόνη :P

Οι ταινίες του εν λόγω ηθοποιού έχουν λοβοτομίσει την αδερφή μου. Να μη μιλήσω για την καθημερινότητα. Αναφέρομαι τόσες φορές στο "Johnny" που νιώθω ότι είμαστε παλιοσειρές. Εάν ανοίξει το στόμα της, γνωρίζω από πριν τι θα πει :P.

Γενικότερα όμως θεωρώ ότι εάν ένα πρότυπο έχει μια συνήθεια που τον δίχνει cool στην οθόνη, υπάρχουν άτομα που θα το υιοθετήσουν βλακωδώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To ιδανικό θα ηταν να μην επηραζομασταν απο ταινιες τοσο πολυ, ή τουλαχισοτν να παιρναμε κατι θετικο και οχι στυλακια, κακες συνηθειες κλπ.

Σιγουρα επηρεαζεται ο κοσμος και το ξεορυν στο Χολυγουντ. Και τα παιδακια περισσοτερο βεβαια.

Προσωπικα θα προτεινα πιο αμεσες λυσεις : εξαντλητικη φορολογια σε καπνιζοντες (πχ με ποση νικοτινη εχουν μεσα τους ή ποση πισσα) :P .......
....
....ή απλα ενα deadline για τους καπνιστες.....στην κυριολεξια ομως DEADline. Οποιος δεν το κοψει σε 3 μηνες --> :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι 9/10 ταινίες του Hollywood έχουν πάντα κάποιον απώτερο σκοπό. Χρησιμοποιούνται είτε σαν σύγχρονη μορφή προπαγάνδας, είτε για να προωθήσουν κάποιο εμπορικό προϊόν.
Προσπαθούν να περάσουν κάποιο μήνυμα, πολιτικό-προπαγανδιστικό ή εμπορικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι καλά που δεν έχω τηλεόραση.....:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι επιρεάζει πάρα πολλύ η ταινεία άλλα όχι λόγο θέματος άλλα λόγο του ηθοποιού-παίδαρου ή της ηθοποιού-θεογκόμενα που αυτό που κάνει αυτό είναι και φοβερό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως επηρεάζει. Τα παιδιά έχουν την τάση να θέλουν να ταυτιστούν με άτομα που έχουν ισχύ και αποτελούν πρότυπα, και οι διάφοροι "stars" ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Εγώ σαν αθώο κορίτσι είχα κόλλημα με την Βουγιουκλάκη, κι ομολογώ ότι προσπαθούσα να υιοθετήσω ορισμένα στοιχεία της που θεωρούσα γοητευτικά.:redface: Βέβαια άλλο Βουγιουκλάκη κι άλλο Lidsey Lohan ας πούμε (ένα παράδειγμα ατόμου που προβάλλεται ως πρότυπο μικρών κοριτσιών και για μένα καθόλου θετικό!).

Ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες όμως, αν δούμε μια ταινία που θα μας θυμίσει κάτι από τον εαυτό μας ή τα βιώματά μας κάπως θα αισθανθούμε! Εδώ βέβαια δεν παίζει θέμα επιρροής. Αλλά ένα αίσθημα οικειότητας. Εγώ το έχω πάθει 2 φορές, να ταυτιστώ με τις ηρωίδες στα "Garden State" και "Before sunrise", με την πρώτη λόγω χαρακτήρα, με την δεύτερη λόγω κοινών εμπειριών. Όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει το θεωρώ συγκινητικό, και έναν ωραίο λόγο που η τέχνη υπάρχει στην ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εχω πολλά χρόνια να πάω, μου αρέσει βέβαια, αλλά δεν είναι και στις πρώτες προτεραιότητές μου. Πάντως γενικότερα, το πρόβλημα των προτύπων στην σημερινή μας κοινωνία είναι πολυδιάστατο.
Από τη στιγμή που τα φώτα των προβολέων επιλέγουν άλλους δρόμους, είναι μοιραίο τα παιδιά να ακολουθήσουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι 9/10 ταινίες του Hollywood έχουν πάντα κάποιον απώτερο σκοπό. Χρησιμοποιούνται είτε σαν σύγχρονη μορφή προπαγάνδας, είτε για να προωθήσουν κάποιο εμπορικό προϊόν.
Προσπαθούν να περάσουν κάποιο μήνυμα, πολιτικό-προπαγανδιστικό ή εμπορικό.


Συμφωνώ με αυτό. Στην Αμερική για παράδειγμα, στα στρατόπεδα προβάλλουν στους στρατιώτες μονίμως πολεμικές ταινίες. Όπως επίσης και το πρόγραμμα στα κανάλια τους έχει ταινίες πολέμου/θρίλερ/τρόμου και ακόμα και οι σειρές ως γνωστών περιλαμβάνουν σκοτωμούς, αίματα κτλπ. Δεν ξέρω, ίσως λέω μεγάλα λόγια και ίσως είναι υπερβολικό να μιλάμε για στρατευμένη τέχνη, όμως πιστεύω οτι η Αμερική και το Hollywood της, αποσκοπούν μέσω αυτών των ταινιών στην εξοικείωση των θεατών με τη βία και κατά συνέπεια στην υποβάθμιση της αξίας της ανθρώπινης ζωής στα μάτια του ανθρώπου...Έτσι δεν τους είναι και μεγάλος πόνος να ψηφίσουν υπέρ του πολέμου ούτε να σκοτώσουν και να βασανίσουν θύματα αυτού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Καλά, έναν παρόμοιο τίτλο μας έβαλε σαν θέμα στην έκθεση σήμερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό. Στην Αμερική για παράδειγμα, στα στρατόπεδα προβάλλουν στους στρατιώτες μονίμως πολεμικές ταινίες. Όπως επίσης και το πρόγραμμα στα κανάλια τους έχει ταινίες πολέμου/θρίλερ/τρόμου και ακόμα και οι σειρές ως γνωστών περιλαμβάνουν σκοτωμούς, αίματα κτλπ. Δεν ξέρω, ίσως λέω μεγάλα λόγια και ίσως είναι υπερβολικό να μιλάμε για στρατευμένη τέχνη, όμως πιστεύω οτι η Αμερική και το Hollywood της, αποσκοπούν μέσω αυτών των ταινιών στην εξοικείωση των θεατών με τη βία και κατά συνέπεια στην υποβάθμιση της αξίας της ανθρώπινης ζωής στα μάτια του ανθρώπου...Έτσι δεν τους είναι και μεγάλος πόνος να ψηφίσουν υπέρ του πολέμου ούτε να σκοτώσουν και να βασανίσουν θύματα αυτού..

Δεν είναι μόνο η στρατευμένη τέχνη που πάντα σιχαινόμουν, αλλά είναι ότι οι χολυγουντιανές υπερπαραγωγές προετοιμάζουν τον κόσμο για επερχόμενα γεγονότα, πολέμους, επιδημίες, οικολογικές καταστροφές κλπ. Είναι έμμεσες και αυτοεκπληρούμενες προφητείες μερικές ταινίες. Οι μάζες απροετοίμαστες για την σημερινή παγκόσμια δικτατορία θα αντιδρούσαν πολύ πιο βάναυσα. Με εντυπωσιακά τρυκ και όπλο και την τέχνη, το Χόλιγουντ ασκεί πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαφώς και επηρεάζουν, και θετικά και αρνητικά.
Πχ η ταινία A beautiful mind με είχε κάνει να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά (τα οποία ήδη μου άρεσαν και τότε, αλλά δεν ασχολούμουν τόσο), επιρροή η οποία μου απέφερε 2 δεύτερα πανελλήνια βραβεία. :)
Ας μην βλέπουμε μόνο την αρνητική πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η στρατευμένη τέχνη που πάντα σιχαινόμουν, αλλά είναι ότι οι χολυγουντιανές υπερπαραγωγές προετοιμάζουν τον κόσμο για επερχόμενα γεγονότα, πολέμους, επιδημίες, οικολογικές καταστροφές κλπ. Είναι έμμεσες και αυτοεκπληρούμενες προφητείες μερικές ταινίες. Οι μάζες απροετοίμαστες για την σημερινή παγκόσμια δικτατορία θα αντιδρούσαν πολύ πιο βάναυσα. Με εντυπωσιακά τρυκ και όπλο και την τέχνη, το Χόλιγουντ ασκεί πολιτική.

Aυτό λέω κι εγώ. Αν η Αμερική έχει στο budget της να κάνει κάποιο πόλεμο δεν θα τον ρίξει έτσι ξεκάρφωτο στον κόσμο. θα προετοιμάσει έδαφος και στην διαδικασία αυτή ανήκουν πιστεύω κατά πολύ και οι ταινίες του Hollywood όπου θα εξοικειώσουν τους θεατές με καινούριες (πολιτικές κυρίως) ιδέες και μιας και μιλάμε για πόλεμο θα μειώσει την αξία της ανθρώπινης ζωής, θα αυξήσει τη βία κ.α.

Άρα μιλάμε για "στρατευμένη τέχνη";

Ας μην βλέπουμε μόνο την αρνητική πλευρά!

Και εγώ νιώθω οτι έχω αναπτύξει τον τρόπο σκέψης μου μέσω κάποιων ταινιών που παρακολούθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Πόσο επηρεάζουν οι ταινίες την καθημερινότητα;


https://www.youtube.com/watch?v=8pUrsUORF4Y


Let us eat.

Eat this!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό πιστεύω οι ταινίες, σε αντίληψη και νοοτροπία. Δεν το θεωρώ κακό αυτό.

Αντιθέτως, έχεις την ευκαιρία να δεις τις απόψεις κάποιου, και τη ματιά του για τη ζωή. Πώς βλέπει τον άνθρωπο, την κοινωνία, τον πολιτισμό, τις τέχνες κτλ κτλ.
Το βλέπω,όπως όταν γνωρίζεις έναν νέο άτομο, που μπορεί να πάρεις στοιχεία του χαρακτήρα του και να τα κάνεις δικά σου...Ακόμα και χωρίς αν το καταλάβεις!
Αναπτύσσεται ο τρόπος σκέψης σου, όπως αναφέρθηκε παραπάνω και το θεωρώ πολύ σημαντικό, μια ταινία να μπορεί να σε κάνει να δεις κάπως αλλιώς τα πράγματα.

Μιλάω πάντα για περιπτώσεις, που η κριτική ικανότητα να υπάρχει διαχωρισμός της καλής και κακής εικόνας, είναι σχεδόν απαραίτητη!

Αν βέβαια,κάποια όρια ξεπερνιούνται, και παραπλάνεται ο θεατής και δημιουργείται ''ρεύμα'' κατεύθυνσης του προς τα κάπου τότε ανοίγει ένα άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ πως μία κλασσική αμερικανιά με ξύλο και πιστολίδια μπορεί να επηρεάσει τόσο άμεσα την ζωή κάποιου. Θα μιλήσω λοιπόν για ταινίες έξω από αυτά τα δεδομένα. Ο "πραγματικός" κινηματογράφος είναι φυσιολογικό να επηρεάζει τον άνθρωπο στην καθημερινότητά του και ίσως μάλιστα αυτός να είναι και ένας σκοπός του. Με αυτή την επιρροή δίνει στον άνθρωπο κάποια στοιχεία που μπορεί ο ίδιος να χρησιμοποιήσει.
Μπορεί για παράδειγμα να επηρεαστεί κανείς από ένα ρόλο του έργου και να τον εντυπωσιάσει πχ ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις και τα ανθρώπινα... πάθη ο συγκεκριμένος χαρακτήρας.
Δεν το θεωρώ εσφαλμένο, αρκεί να καταλαβαίνουμε μέχρι που είναι μία απλή επιρροή - όπως επηρεαζόμαστε και από τους ανθρώπους γύρω μας- και από ποιο σημείο αρχίζει η ..εμμονή! Άρα προφανώς η κριτική ικανότητα είναι αναγκαία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμένα με επηρεάζουν πολύ με την έννοια ότι μου δίνουν το έναυσμα να ψάξω και να μάθω περισσότερα για τον καταπληκτικό κόσμο του κινηματογράφου. Και γενικά όταν βλέπω μια ταινία δεν την ξεχνάω, αλλά σκέφτομαι όσα είδα. Περισσότερο με επηρεάζουν οι ηθοποιοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω ότι γενικά επηρεάζουν είτε θετικά είτε αρνητικά. Όταν βλέπει πχ κανείς ντοκιμαντέρ, μαθαίνει πολλά πράγματα για εμπειρίες που μπορεί να είναι έξω από τις συνθήκες της ζωής του. Αλλά και στις ταινίες μυθοπλασίας, όταν νιώθει κάποιος συγκίνηση ή ταύτιση με τους ήρωες, ενδέχεται να προβληματιστεί για διάφορα θέματα. Είναι μάλλον ο κινηματογράφος και γενικότερα η τέχνη ένα από τα είδη επιρροών που υπάρχουν στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι με επηρεάζουν, και ο λόγος είναι ότι μου αρέσουν περισσότερο οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, οπότε ξέρω ότι παρακολουθώ ένα παραμυθάκι για να περνά η ώρα.
Το αντίθετο μπορώ να πω ότι με έχουν επηρεάσει κάποια βιβλία σε μυθιστορήματα που έχω διαβάσει, γιατί το βιβλίο εμβαθύνει περισσότερο στον χαρακτήρα του πρωταγωνιστή, και διαβάζοντας έχω παρατηρήσει να με συνεπαίρνουν και να στενοχωριέμαι ή να χαίρομαι αναλόγως με το είδος του μυθιστορήματος που διαβάζω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top