[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και τώρα που είπες γυαλάδαααα!!
Πως στο καλό μπορώ να την αποφύγω;;;;:mad:
Τρομερό πρόβλημα, όχι τόσο με τις γυαλάδες, αλλά με το λιπαρό δέρμα,τι κρέμες δοκίμασα, τι σαπούνια να πλένω τη μάπα μου, τίποτα :(
Πλέον έχω ένα σαπουνάκι αντιαλλεργικό που κάνω το πρόσωπο, μου κρατάει το δέρμα ξερό ( :D ) αλλά για λίγο, 1-2 ώρες ::/:
πόσο σας ζηλεύω εσάς που έχετε ξερό δέρμα, χωρίς μαύρα στίγματα,χωρίς πολλά σπυράκια, χωρίς να φαίνεστε ιδρωμένες συνέχεια,εγώ με τόσο λιπαρό δέρμα σε μικρότερη ηλικία τα είχα ΌΛΑ, ακόμη και τώρα μερικές φορές γεμίζω με μαύρα στίγματα όταν για κάποιες μέρες ξεχνάω να κάνω καθαρισμό,άλλα είχα και πρόβλημα γιατί λάδωναν και τα μαλλιά μου συνέχεια, έκανα ΌΛΗ την ώρα μπάνιο και πάλι από το λιπαρό δέρμα ήταν χάλια, έχω βρει ένα σαμπουαν για λιπαρά μαλλιά και κάνω με εκείνο πλέον,κάνει δουλειά, αλλά μου έχει μείνει ψυχολογικό από παλιά και νιώθω ότι έτσι φαίνεται ακόμη το μαλλί μου, οπότε 2 φορές τη μέρα μέσα στη μπανιέρα είμαι...

καμιά ιδέα;
περνάω δράμα κορίτσια! :cry_x:

Ξέρω! Να δοκιμάσεις το Exfoliac.
Θα το βρεις στα φαρμακεία, είναι σαπούνι για λιπαρό δέρμα.
Προσοχή όμως, υπάρχουν δύο Exfoliac. Ένα για λιπαρό δέρμα, και ένα για ακμή. Προσοχή μην σου δώσει η φαρμακοποιός αυτό της ακμής. Κάνει θαύματα! Ελπίζω να σου κάνει κι εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τώρα που είπες γυαλάδαααα!!
Πως στο καλό μπορώ να την αποφύγω;;;;:mad:
Τρομερό πρόβλημα, όχι τόσο με τις γυαλάδες, αλλά με το λιπαρό δέρμα,τι κρέμες δοκίμασα, τι σαπούνια να πλένω τη μάπα μου, τίποτα :(

Εμενα μου αρεσουν τα προσωπα που γυαλιζουν:redface: Δεν ξερω αλλα μου βγαζουν υγεια... σε αντιθεση με τα ματ και ξηρα. Ασε που θα αργησεις να κανεις ρυτιδες. ;) Για το λιπαρο δερμα υπαρχει ειδικη περιποιηση σε ολες τις εταιρειες. Μερικες δοκιμες με καθε εταιρεια και θα δεις ποια σου κανει. Παντως χρειαζεσαι ενα καλο face wash. Εγω εχω δερμα μικτο και χρησιμοποιω ενα face wash που το βρισκεις σε κεντρα αισθητικης, δεν πωλειται δλδ στο εμποριο. Αν θες να στο στειλω σε πμ, αλλα θα πρεπει να το παραγγειλεις απο αισθητικο που ξερεις πως συνεργαζεται με αυτην την εταιρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν τα προσωπα που γυαλιζουν:redface: Δεν ξερω αλλα μου βγαζουν υγεια... σε αντιθεση με τα ματ και ξηρα. Ασε που θα αργησεις να κανεις ρυτιδες. ;) Για το λιπαρο δερμα υπαρχει ειδικη περιποιηση σε ολες τις εταιρειες. Μερικες δοκιμες με καθε εταιρεια και θα δεις ποια σου κανει. Παντως χρειαζεσαι ενα καλο face wash. Εγω εχω δερμα μικτο και χρησιμοποιω ενα face wash που το βρισκεις σε κεντρα αισθητικης, δεν πωλειται δλδ στο εμποριο. Αν θες να στο στειλω σε πμ, αλλα θα πρεπει να το παραγγειλεις απο αισθητικο που ξερεις πως συνεργαζεται με αυτην την εταιρεια.

Το στέλνεις και σ εμένα σε παρακαλώ?
Κι εγώ μικτό έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ξέρω! Να δοκιμάσεις το Exfoliac.
Θα το βρεις στα φαρμακεία, είναι σαπούνι για λιπαρό δέρμα.
Προσοχή όμως, υπάρχουν δύο Exfoliac. Ένα για λιπαρό δέρμα, και ένα για ακμή. Προσοχή μην σου δώσει η φαρμακοποιός αυτό της ακμής. Κάνει θαύματα! Ελπίζω να σου κάνει κι εσένα.


Exfoliac? έχω την εντύπωση πως το έχω δοκιμάσει, αλλά όχι σε σαπούνι αλλά τζελ :hmm:
Μπορεί να λέμε και άλλο, θα ρωτήσω αν είναι στο φαρμακείο, ευχαριστώ πολύ!


Εμενα μου αρεσουν τα προσωπα που γυαλιζουν:redface: Δεν ξερω αλλα μου βγαζουν υγεια... σε αντιθεση με τα ματ και ξηρα. Ασε που θα αργησεις να κανεις ρυτιδες. ;) Για το λιπαρο δερμα υπαρχει ειδικη περιποιηση σε ολες τις εταιρειες. Μερικες δοκιμες με καθε εταιρεια και θα δεις ποια σου κανει. Παντως χρειαζεσαι ενα καλο face wash. Εγω εχω δερμα μικτο και χρησιμοποιω ενα face wash που το βρισκεις σε κεντρα αισθητικης, δεν πωλειται δλδ στο εμποριο. Αν θες να στο στειλω σε πμ, αλλα θα πρεπει να το παραγγειλεις απο αισθητικο που ξερεις πως συνεργαζεται με αυτην την εταιρεια.


Έχω δοκιμάσει πάάάάρα πολλά προιόντα, είτε επειδή μου το έγραψε γιατρός, είτε επειδή μου το πρότεινε η φαρμακοποιός, είτε επειδή άκουσα από τη κουμπάρα της γειτόνισσας ότι είναι καλό :loltooth:
Καλά αυτό με το δέρμα ότι δεν θα κάνω γρήγορα ρυτίδες και γενικά θα "αργήσουν" να φανούν τα χρόνια μου στο δέρμα, μου το λένε όλοι, αλλά δεν λέει να μαλακώσει ο πόνος, το κόλλημα είναι κόλλημα :P
Ναι θέλω, στείλε μου αν μπορείς αυτό που χρησιμοποιείς :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Exfoliac? έχω την εντύπωση πως το έχω δοκιμάσει, αλλά όχι σε σαπούνι αλλά τζελ :hmm:
Μπορεί να λέμε και άλλο, θα ρωτήσω αν είναι στο φαρμακείο, ευχαριστώ πολύ!

Ναι, μάλλον το ίδιο λέμε. Τζελ ήταν, το οποίο το είπα σαπούνι (αν και εννούσα τζελ).
Δεν σου κανε δουλειά αυτό??? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
λιπαροτητα μπλα μπλα

Ως προαναφερθηκε,θα επρεπε να χαιρεσαι για τον τυπο του δερματος σου.Σιγουρα το κανονικο δερμα ειναι το καλυτερο,αλλα το πλεονεκτημα της καθυστερησης των ρυτιδων το εχουν σιγουρα τα λιπαρα δερματα.

Η σωστη διαδικασια ειναι πλυσιμο προσωπου με ενα "μαλακο" σαπουνακι πρωι-βραδυ και κατοπιν λοσιον με βαση το νερο.Θα στο κραταει φρεσκο για 1-2 ωρες ως λες.Μετα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις μαζι σου μαντιλακια κατα της γυλαδας και να χρησιμοποιεις μες τη μερα.Χρονο με το χρονο θα δεις που θα αλλαζει συμπεριφορα το δερμα.
Ειπαμε.Τα σαπουνια δεν ειναι μαγικα για να αλλαξει το προσωπο σου απο τη μια μερα στην αλλη.Η φυση,θελει υπομονη.
Εγω θα προτινα ειτε ενα σαπουνι χαμομηλιου ειτε κανενα φαρμακευτικο στυλ seba-med.
Α,επισης να προτιμας σαπουνια σε στυλ τζελ διοτι η βαση τους ειναι το νερο και οχι οι γλυκερινες,τα λιπη κλπ που χρειαζονται τα απλα σαπουνια.Και το στυλ αφρου,οπως ειναι το σαπουνι που σου προτεινα,εναι φιλικο προς το λιπαρο δερμα.

Οσο για τα μαλλια,ενα σαμπουαν οσο πιο φυτικο γινεται [τα εργαστηριακα συστατικα των απλων σαμπουαν,ειναι λιγο εχθρικα προς το δερμα μας ]και λουσιμο με το ζορι ανα 2 μερες.Να αποφευγεις μαλακτικα η μασκες.Η βαφη επισης επιβραδυνη τη λιπαροτητα του τριχωτου.

Γενικως να προσεχεις Ο,ΤΙ προιον χρησιμοποιεις στο κεφαλι σου να ειναι w/o και οχι o/w,και να ψαχτεις διοτι εχουν αρχισει να κυκλοφορουν ολο και περισσοτερα προιοντα με βαση το μεταξι,που ειναι θαυματουργο[σερουμ για τα μαλλια,σαμπουαν,κρεμες προσωπου,foundation κλπ],ενα εξαιρετικο υλικο του μελλοντος.


Τελος,ολα αυτα που σου ειπα παρτα και ρωτα καποιον με πτυχιο,γτι εγω δεν το εχω ακομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ως προαναφερθηκε,θα επρεπε να χαιρεσαι για τον τυπο του δερματος σου.Σιγουρα το κανονικο δερμα ειναι το καλυτερο,αλλα το πλεονεκτημα της καθυστερησης των ρυτιδων το εχουν σιγουρα τα λιπαρα δερματα.

Η σωστη διαδικασια ειναι πλυσιμο προσωπου με ενα "μαλακο" σαπουνακι πρωι-βραδυ και κατοπιν λοσιον με βαση το νερο.Θα στο κραταει φρεσκο για 1-2 ωρες ως λες.Μετα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις μαζι σου μαντιλακια κατα της γυλαδας και να χρησιμοποιεις μες τη μερα.Χρονο με το χρονο θα δεις που θα αλλαζει συμπεριφορα το δερμα.
Ειπαμε.Τα σαπουνια δεν ειναι μαγικα για να αλλαξει το προσωπο σου απο τη μια μερα στην αλλη.Η φυση,θελει υπομονη.
Εγω θα προτινα ειτε ενα σαπουνι χαμομηλιου ειτε κανενα φαρμακευτικο στυλ seba-med.
Α,επισης να προτιμας σαπουνια σε στυλ τζελ διοτι η βαση τους ειναι το νερο και οχι οι γλυκερινες,τα λιπη κλπ που χρειαζονται τα απλα σαπουνια.Και το στυλ αφρου,οπως ειναι το σαπουνι που σου προτεινα,εναι φιλικο προς το λιπαρο δερμα.

Οσο για τα μαλλια,ενα σαμπουαν οσο πιο φυτικο γινεται [τα εργαστηριακα συστατικα των απλων σαμπουαν,ειναι λιγο εχθρικα προς το δερμα μας ]και λουσιμο με το ζορι ανα 2 μερες.Να αποφευγεις μαλακτικα η μασκες.Η βαφη επισης επιβραδυνη τη λιπαροτητα του τριχωτου.

Γενικως να προσεχεις Ο,ΤΙ προιον χρησιμοποιεις στο κεφαλι σου να ειναι w/o και οχι o/w,και να ψαχτεις διοτι εχουν αρχισει να κυκλοφορουν ολο και περισσοτερα προιοντα με βαση το μεταξι,που ειναι θαυματουργο[σερουμ για τα μαλλια,σαμπουαν,κρεμες προσωπου,foundation κλπ],ενα εξαιρετικο υλικο του μελλοντος.


Τελος,ολα αυτα που σου ειπα παρτα και ρωτα καποιον με πτυχιο,γτι εγω δεν το εχω ακομα :P

Εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά?
Μπορούμε να σε ρωτήσουμε κι άλλα??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά?
Μπορούμε να σε ρωτήσουμε κι άλλα??????

Ειμαι κρυφο ταλεντο
Ρωτα και αμα ξερω,απαντω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ όσα ειπώθηκαν παραπάνω, τα οποία είναι απολύτως λογικά.Κατά την προσωπική μου άποψη (δεν την επιβάλλω απλώς την εκφράζω) η διατήρηση της υγιούς και σφριγηλής επιδερμίδας -όχι μόνο του προσώπου, αλλά και του σώματος γενικότερα- σχετίζεται κατά βάση με τη σωστή διατροφή (λ.χ. κατανάλωση φρούτων και λαχανικών, λήψη αρκετού νερού, όχι γλυκά, αλμυρά, τσιγάρο και αλκοόλ κ.ά.). Είναι δώρο άδωρο να ξοδεύει μια γυναίκα χρήματα για αντικυτταριτιδικές κρέμες και κρέμες προσώπου αν δεν ακολουθεί κάποιους κανόνες σωστής διατροφής και καθημερινής άσκησης. Τα προϊόντα εξωτερικής επάλειψης διαδραματίζουν επικουρικό ρόλο κι από μόνα τους δεν κάνουν απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ όσα ειπώθηκαν παραπάνω, τα οποία είναι απολύτως λογικά.Κατά την προσωπική μου άποψη (δεν την επιβάλλω απλώς την εκφράζω) η διατήρηση της υγιούς και σφριγηλής επιδερμίδας -όχι μόνο του προσώπου, αλλά και του σώματος γενικότερα- σχετίζεται κατά βάση με τη σωστή διατροφή (λ.χ. κατανάλωση φρούτων και λαχανικών, λήψη αρκετού νερού, όχι γλυκά, αλμυρά, τσιγάρο και αλκοόλ κ.ά.). Είναι δώρο άδωρο να ξοδεύει μια γυναίκα χρήματα για αντικυτταριτιδικές κρέμες και κρέμες προσώπου αν δεν ακολουθεί κάποιους κανόνες σωστής διατροφής και καθημερινής άσκησης. Τα προϊόντα εξωτερικής επάλειψης διαδραματίζουν επικουρικό ρόλο κι από μόνα τους δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Φιλικα
Λυσιστρατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φιλικα
Λυσιστρατη

Α! χαχαχα!:alljumpy: Γειά σου diotima αθάνατε! Είσαι ψυχούλα τελικά! Γέλασα με την ψυχή μου! Να 'σαι καλά! Έχεις δίκιο το έχω παρακάνει μ' αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ειμαι κρυφο ταλεντο
Ρωτα και αμα ξερω,απαντω

Ρωτώ-ρωτώ. Σιγά μη χάσω την ευκαιρία.
Για διεσταλμένους πόρους τί έχουμε?
Κανένα καλό προϊόν ψάχνω, ξέρω το κόλπο με το χλιαρό και το κρύο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ναι, μάλλον το ίδιο λέμε. Τζελ ήταν, το οποίο το είπα σαπούνι (αν και εννούσα τζελ).
Δεν σου κανε δουλειά αυτό??? :(
Μπαα...όμως κάθομαι τώρα και ξεχωρίζω τι έχω χρησιμοποιήσει και πότε, και αυτό μου το είχε πει δερματολόγος σε συνδυασμό με μια άλλη κρέμα που μου την έφτιαξαν στο φαρμακείο, αλλά εκείνη την περίοδο ήμουν κατασκήνωση και δεν μπορώ να πω ότι ήμουν και πάρα πολύ συνεπής,πολλές φορές το ξεχνούσα τελείως :redface:
Θα το δοκιμάσω ξανά αλλά μόνο το τζελ και αυτή τι φορά θα κάνω κανονικά τη διαδικασία μπας και δω αλλαγή

Ως προαναφερθηκε,θα επρεπε να χαιρεσαι για τον τυπο του δερματος σου.Σιγουρα το κανονικο δερμα ειναι το καλυτερο,αλλα το πλεονεκτημα της καθυστερησης των ρυτιδων το εχουν σιγουρα τα λιπαρα δερματα.
Η σωστη διαδικασια ειναι πλυσιμο προσωπου με ενα "μαλακο" σαπουνακι πρωι-βραδυ και κατοπιν λοσιον με βαση το νερο.Θα στο κραταει φρεσκο για 1-2 ωρες ως λες.Μετα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις μαζι σου μαντιλακια κατα της γυλαδας και να χρησιμοποιεις μες τη μερα.Χρονο με το χρονο θα δεις που θα αλλαζει συμπεριφορα το δερμα.
Ειπαμε.Τα σαπουνια δεν ειναι μαγικα για να αλλαξει το προσωπο σου απο τη μια μερα στην αλλη.Η φυση,θελει υπομονη.
Εγω θα προτινα ειτε ενα σαπουνι χαμομηλιου ειτε κανενα φαρμακευτικο στυλ seba-med.
Α,επισης να προτιμας σαπουνια σε στυλ τζελ διοτι η βαση τους ειναι το νερο και οχι οι γλυκερινες,τα λιπη κλπ που χρειαζονται τα απλα σαπουνια.Και το στυλ αφρου,οπως ειναι το σαπουνι που σου προτεινα,εναι φιλικο προς το λιπαρο δερμα.

Οσο για τα μαλλια,ενα σαμπουαν οσο πιο φυτικο γινεται [τα εργαστηριακα συστατικα των απλων σαμπουαν,ειναι λιγο εχθρικα προς το δερμα μας ]και λουσιμο με το ζορι ανα 2 μερες.Να αποφευγεις μαλακτικα η μασκες.Η βαφη επισης επιβραδυνη τη λιπαροτητα του τριχωτου.

Γενικως να προσεχεις Ο,ΤΙ προιον χρησιμοποιεις στο κεφαλι σου να ειναι w/o και οχι o/w,και να ψαχτεις διοτι εχουν αρχισει να κυκλοφορουν ολο και περισσοτερα προιοντα με βαση το μεταξι,που ειναι θαυματουργο[σερουμ για τα μαλλια,σαμπουαν,κρεμες προσωπου,foundation κλπ],ενα εξαιρετικο υλικο του μελλοντος.


Τελος,ολα αυτα που σου ειπα παρτα και ρωτα καποιον με πτυχιο,γτι εγω δεν το εχω ακομα :P
Βρε υπομονή έχω και όλα αυτά που λες πραγματικά τα εφαρμόζω, αλλά πόση υπομονή πια; το έχω χρόνια αυτό και είναι κάπως σπαστικό, ξέρω τα θετικά αλλά από την άλλη έχει και τα αρνητικά του, πρέπει να προσέχω συνέχεια τι τρώω, πρέπει να το προσέχω το δέρμα πάρα πολύ, κάνω εύκολα μαύρα στίγματα, για να βαφτώ και να βγω χρειάζομαι πολύ ώρα, γιατί όταν βάφομαι βιαστικά στο πόδι μετά από λίγο οι γυαλάδες από τη λιπαρότητα κάνουν εμφάνιση και άλλα πολλά :(

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ όσα ειπώθηκαν παραπάνω, τα οποία είναι απολύτως λογικά.Κατά την προσωπική μου άποψη (δεν την επιβάλλω απλώς την εκφράζω) η διατήρηση της υγιούς και σφριγηλής επιδερμίδας -όχι μόνο του προσώπου, αλλά και του σώματος γενικότερα- σχετίζεται κατά βάση με τη σωστή διατροφή (λ.χ. κατανάλωση φρούτων και λαχανικών, λήψη αρκετού νερού, όχι γλυκά, αλμυρά, τσιγάρο και αλκοόλ κ.ά.). Είναι δώρο άδωρο να ξοδεύει μια γυναίκα χρήματα για αντικυτταριτιδικές κρέμες και κρέμες προσώπου αν δεν ακολουθεί κάποιους κανόνες σωστής διατροφής και καθημερινής άσκησης. Τα προϊόντα εξωτερικής επάλειψης διαδραματίζουν επικουρικό ρόλο κι από μόνα τους δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Μια χαρά είναι η διατροφή μου :confused:
Έχω ΠΟΛΎ λιπαρό δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ σε καταλαβαίνω. Είναι πίκρα, πως να το κάνουμε το πολύ λιπαρό δέρμα.
Σε φέρνει σε δύσκολη θέση.
Γυαλάδες, το μακιγιάζ που δεν στέκεται, οι μαύροι πόροι.
Και στην τελική, τώρα πια με το laser εξαφανίζονται ακόμα και οι ρυτίδες έκφρασης.
Οπότε δεν χρειάζεται κανείς για να μην έχει ρυτίδες, να υποφέρει από λιπαρότητα.
Μακάρι να βρεις το προίόν που θα σου κάνει θαύματα.
Αλλιώς ξέρω ένα φοβερό γιατρό που τα λύνει όλα αυτά, αλλά μένεις και μακριά απ την Αθήνα. Γκκρρρ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αααααχ λες και μιλάω εγώ είναι αυτό το ποστ σου:(
Προς το παρόν κάνω υπομονή, τώρα που είναι καλοκαιράκι επειδή ζεσταίνομαι κιόλας το προσέχω πολύ το πρόσωπο μου, το πλένω, κάνω καθαρισμούς κλπ
Απλά τώρα το κάνω με ότι προιόντα έχω και ότι "σπιτικές" συνταγές διαβάζω :loltooth:
Από Σεπτέμβριο προς Οκτώβριο θα ψάξω για κάποιον καλό δερματολόγο, να πάω να μιλήσουμε μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος θεραπείας να ακολουθήσω ή κάτι τέτοιο...
Και μακριά πέφτω, και φράγκο δεν πέφτει για γιατρό που "τα λύνει όλα" οπότε άστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ πρέπει να έχω μικτή επιδερμίδα. Με λίγα λόγια παρουσιάζει λιπαρότητα στο Τ του προσώπου, με μαύρα στίγματα, γυαλάδες κτλ. Βέβαια το δέρμα μου αλλάζει συχνά προσωπικότητα και συμπεριφορά ανάλογα με την εποχή. :P
Αυτό που κάνω είναι να έχω μία μικρή οδοντόβουρτσα να βάζω πάνω οδοντόκρεμα και να τρίβω το πρόσωπό μου μαλακά (όχι δυνατά γιατί θα γεμίσω κοκκινίλες). Αυτό το κάνω 1-2 φορές την εβδομάδα, το καλοκαίρι ίσως και πιο συχνά. Μετά απ'αυτό βάζω σε ένα μπολ 6-7 παγάκια και λίγο κρύο νερό. Περιμένω 2-3 λεπτά και ξεπλένομαι με το παγωμένο νερό. Βάζω την j&j που είναι για μικτές επιδερμίδες και είμαι τζιτζί μετά.
Γενικότερα, το κρύο-παγωμένο νερό κάνει θαύματα. Η μαμά μου (και αυτή λιπαρό δέρμα) λέει ότι σ'αυτήν λειτουργεί το καυτό νερό (όπως και όταν πλένουμε ταψιά με λάδι, βάζουμε καυτό νερό για να φύγει η λαδίλα). Τι να σας πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αααααχ λες και μιλάω εγώ είναι αυτό το ποστ σου:(
Προς το παρόν κάνω υπομονή, τώρα που είναι καλοκαιράκι επειδή ζεσταίνομαι κιόλας το προσέχω πολύ το πρόσωπο μου, το πλένω, κάνω καθαρισμούς κλπ
Απλά τώρα το κάνω με ότι προιόντα έχω και ότι "σπιτικές" συνταγές διαβάζω :loltooth:
Από Σεπτέμβριο προς Οκτώβριο θα ψάξω για κάποιον καλό δερματολόγο, να πάω να μιλήσουμε μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος θεραπείας να ακολουθήσω ή κάτι τέτοιο...
Και μακριά πέφτω, και φράγκο δεν πέφτει για γιατρό που "τα λύνει όλα" οπότε άστο :P

Ναι και είναι ακριβός ο άτιμος.
Μια φορά πήγα να ρωτήσω κάτι, και μόνο για να μου απαντήσει (όχι να μου λύσει το πρόβλημα), μου πήρε ένα κατοστάρικο.
Η λιπαρότητα είναι σχετικά συχνό φαινόμενο, σε οποιονδήποτε γιατρό και να πας, θα σου λύσει κατά πολύ το πρόβλημα. Όλα θα φτιάξουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ πρέπει να έχω μικτή επιδερμίδα. Με λίγα λόγια παρουσιάζει λιπαρότητα στο Τ του προσώπου, με μαύρα στίγματα, γυαλάδες κτλ. Βέβαια το δέρμα μου αλλάζει συχνά προσωπικότητα και συμπεριφορά ανάλογα με την εποχή. :P
Αυτό που κάνω είναι να έχω μία μικρή οδοντόβουρτσα να βάζω πάνω οδοντόκρεμα και να τρίβω το πρόσωπό μου μαλακά (όχι δυνατά γιατί θα γεμίσω κοκκινίλες). Αυτό το κάνω 1-2 φορές την εβδομάδα, το καλοκαίρι ίσως και πιο συχνά. Μετά απ'αυτό βάζω σε ένα μπολ 6-7 παγάκια και λίγο κρύο νερό. Περιμένω 2-3 λεπτά και ξεπλένομαι με το παγωμένο νερό. Βάζω την j&j που είναι για μικτές επιδερμίδες και είμαι τζιτζί μετά.
Γενικότερα, το κρύο-παγωμένο νερό κάνει θαύματα. Η μαμά μου (και αυτή λιπαρό δέρμα) λέει ότι σ'αυτήν λειτουργεί το καυτό νερό (όπως και όταν πλένουμε ταψιά με λάδι, βάζουμε καυτό νερό για να φύγει η λαδίλα). Τι να σας πω. :P

Οδοντόκρεμα;;; :confused:
Ρε, δε πιστεύω να με δουλεύεις και να πασαλείφτω τσάμπα;!; :loltooth:
Αυτό με το νερό ναι όντως βοηθάει πολύ, εγώ όταν κάνω με σαπουνάκι το πρόσωπο, έχω δοκιμάσει να το ξεπλένω με ζεστό και με κρύο, αλλά τελικά με βόλεψε το χλιαρό γιατί δεν κάνει τέρμα ξερό το δέρμα, φεύγει η πολύ λιπαρότητα και αφήνει μαλακό το δέρμα
Ναι και είναι ακριβός ο άτιμος.
Μια φορά πήγα να ρωτήσω κάτι, και μόνο για να μου απαντήσει (όχι να μου λύσει το πρόβλημα), μου πήρε ένα κατοστάρικο.
Η λιπαρότητα είναι σχετικά συχνό φαινόμενο, σε οποιονδήποτε γιατρό και να πας, θα σου λύσει κατά πολύ το πρόβλημα. Όλα θα φτιάξουν :)

Κλέφτης! :mpinelik:
Έχω πάει σε αρκετούς δερματολόγους, αλλά τις περισσότερες δεν έκαναν δουλειά αυτά που μου γράφανε...

Να πω τώρα και εγώ ένα κολπάκι, τώρα το καλοκαίρι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ να βάζω ροδόνερο στο πρόσωπο πριν το βάψιμο
Σε ένα βαμβάκι ρίχνω ροδόνερο και ταμπονάρω μαλακά, δροσίζει το δέρμα και το τσιτώνει και κρατάει πιο πολύ το μακιγιαζ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει την βάση για μακιγιάζ της radiant και τη βάση της σκιάς.
Στέκεται το μακιγιάζ και δεν φεύγει μέχρι να ξεβαφτείς.
Ειδικά η σκιά δεν φεύγει με τίποτα.
Ενώ παλιά βαφομουν και μετά από λιγο ήμουν μουτζουρωμένη.

Βέβαια Zoe, εσύ είσαι μικρή ακόμα, μην πολυπαστώνεσαι.
Δεν το χεις ανάγκη.
Μην κοιτάς εμένα τη γριά κότα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Αυτό με το ροδόνερο θα το δοκιμάσω κι εγώ.....

Εγώ έχω δοκιμάσει κι ένα άλλο κολπάκι που βοηθούσε με τους διεσταλμένους πόρους αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο και το παράτησα.... (μ αυτή τη ζέστη βαριέμαι να κουνηθώ στο σπίτι)

Στην ούσία φτιάχνεις πράσινο τσάι, το βάζεις σε παγωθήκες και όταν γίνουν παγάκια τα βαζεις πάνω στις περιοχές με διεσταλμένους πόρους με κυκλικές κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top