MacBook Air: Ο λεπτότερος φορητός του κόσμου

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το θέλω...το θέλω...το θέλω....

Λόγω διαστάσεων βασικά :P

Μου την δίνει να ταξιδεύω με το δικό μου λαπτοπ :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως και με ένα 12,1" θα δεις μεγάλη διαφορά στην ευκολία της μεταφοράς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Eίμαι σίγουρη γι' αυτό.....:)

Το θέμα είναι ποιος δίνει τόσα λεφτά και πως γυρνάω σε apple οεο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για αυτό σου πρότεινα να κοιτάξεις και απλά 12.1" που με 1000ευρώ παίρνεις κάτι αξιόλογο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πόσο υπέροχο. Η τιμή μέχρι σήμερα είναι τσιμπημένη αλλά ό,τι δίνεις παίρνεις. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δε μου αρεσουν καποια πραγματα στην Apple και δεν ειμαι φαν των iPhone. Αλλα το iPad και τα Macbook Αξιζουν τα λεφτα τους.
Εχω ενα pro και η μπαταρια κραταει ακομα 3.5 ωρες το λιγοτερο, και το πηρα πριν 4 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Kανένα apple δεν αξίζει τα λεφτά του. Αν τα άξιζε δε θα λεγόταν apple. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μου αρέσει η φιλοσοφία της apple περισσότερο από τα προϊόντα της. Απλά κάνει τη διαφορά. Σε αντίθεση με άλλες εταιρείες κοιτάει το μακροπρόθεσμο κέρδος από τις αρπακτές (π.χ. όπως κάνει η Samsung).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μου αρέσει η φιλοσοφία της apple περισσότερο από τα προϊόντα της. Απλά κάνει τη διαφορά. Σε αντίθεση με άλλες εταιρείες κοιτάει το μακροπρόθεσμο κέρδος από τις αρπακτές (π.χ. όπως κάνει η Samsung).

Εγώ πάλι βλέπω μια απαράδεκτη αλαζονεία, υπερτιμολόγηση των προϊόντων τους (των οποίων το κόστος και τις συνθήκες παραγωγής όλοι γνωρίζουμε), ασυμβατότητα με χαρακτηριστικά άλλων συσκευών (bluetooth, micro USB φορτιστές). Γενικώς, να μου λείπει το μήλο προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι βλέπω μια απαράδεκτη αλαζονεία, υπερτιμολόγηση των προϊόντων τους (των οποίων το κόστος και τις συνθήκες παραγωγής όλοι γνωρίζουμε), ασυμβατότητα με χαρακτηριστικά άλλων συσκευών (bluetooth, micro USB φορτιστές). Γενικώς, να μου λείπει το μήλο προσωπικά.

Και γιατί να μην τα υπερτιμολογεί? Από τη στιγμή που ακόμα ο κόσμος τα αγοράζει δε θα κατεβάσουν ποτέ τις τιμές. Άλλωστε πρωταρχικός σκοπός μιας επιχείρησης είναι το κέρδος. Το μόνο πράγμα που αξίζει στα Apple είναι το λειτουργικό τους. Στην τελική αυτό που πουλάει η Apple είναι μούρη και αφού την αγοράζουν.....

Δε μου αρεσουν καποια πραγματα στην Apple και δεν ειμαι φαν των iPhone. Αλλα το iPad και τα Macbook Αξιζουν τα λεφτα τους.
Εχω ενα pro και η μπαταρια κραταει ακομα 3.5 ωρες το λιγοτερο, και το πηρα πριν 4 χρονια.

Και με τα λεφτά που έδωσες πέρνεις άλλα 3 κανονικά λάπτοπ σε αυτά τα 4 χρόνια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και γιατί να μην τα υπερτιμολογεί? Από τη στιγμή που ακόμα ο κόσμος τα αγοράζει δε θα κατεβάσουν ποτέ τις τιμές. Άλλωστε πρωταρχικός σκοπός μιας επιχείρησης είναι το κέρδος. Το μόνο πράγμα που αξίζει στα Apple είναι το λειτουργικό τους. Στην τελική αυτό που πουλάει η Apple είναι μούρη και αφού την αγοράζουν.....

Προφανώς από οικονομικής πλευράς ορθώς τα υπερτιμολογεί. Απλώς εγώ που δε θαμπώνομαι από το όμορφο λογισμικό τους, δεν τα αγοράζω και κατακρίνω την υπερτιμολόγησή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πολλοι λενε οτι εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης. Προφανως δεν εχουν χρησιμοποιησει thinkpads! Το μοναδικο πραγμα που αξιζει στα macbooks ειναι το touchpad. Ολα τα αλλα ειναι χαλια. Το δε πληκτρολογιο απαραδεκτο για την τιμη που πωλουνται. Το λογισμικο τους δεν με συναρπαζει, ισως επειδη χρησιμοποιω linux. Τα μοναδικα laptops που αξιζουν τα λεφτα τους κατα την γνωμη μου ειναι τα Thinkpad T & X series.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και με τα λεφτά που έδωσες πέρνεις άλλα 3 κανονικά λάπτοπ σε αυτά τα 4 χρόνια :D

Η αληθεια ειναι οτι το πηρα απο εξωτερικο και το βρηκα φτηνοτερα σε σχεση με εδω. Θα επαιρνα 2 των 500 λοιπον. Ομως γιατι να περναω λουκι με τη μπαταρια μετα απο 1 χρονο και να ειναι σα να μην εχω λαπτοπ? Και γιατι να εχω χειροτερη οθονη? Και γιατι να πρεπει να πεταξω τα παλια και να μολυνω το περιβαλλον? Δεν το αλλαζω με τιποτα. Εχω καποια παραπονα απ την Apple, οπως οι τα καλωδια των φορτιστων που χαλανε μετα απο καιρο, τη θεση των USB (ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο), την αναγκη αγορας ειδικων καλωδιων για συνδεση με projector. Αλλα, ειναι μηδαμινα μπροστα στις ευκολιες που μου εχει προσφερει. Μ'αρεσει που ειναι απο αλουμινιο. Μ αρεσει που στην οθονη δε μπορω να διακρινω τα πιξελ. Μ αρεσει το φωτιζομενο πληκτρολογιο. Μ αρεσει η ευκολια που μπορεις να κανεις φορματ. Μ αρεσει που δε χρειαζεται να πληρωσω για να κανω update σε καινουριο λειτουργικο συστημα. Μ αρεσει που δεν κολλαει. Μ αρεσει η αισθητικη. Και πολυ απλα το εχω βολευτει! :D Α, και το bluetooth κανονικα το χρησιμοποιω μαζι με κινητο samsung, τα νεα μοντελα δεν ειναι συμβατα?

Παντως και τα air ειναι τα μονα μικρα laptopακια που ειναι της προκοπης. Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα ολες οι αλλες μαρκες λαπτοπακιων που ηταν στη μοδα σχεδον εξαφανιστηκαν. Λογικο γιατι ηταν εντελως μαπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως και τα air ειναι τα μονα μικρα laptopακια που ειναι της προκοπης. Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα ολες οι αλλες μαρκες λαπτοπακιων που ηταν στη μοδα σχεδον εξαφανιστηκαν. Λογικο γιατι ηταν εντελως μαπα.

Αν σ'αρέσει το μακ σου κανένα πρόβλημα. Δεν είπα πως είναι άσχημα μηχανήματα απλά υπερκοστολογιμένα. Αν εννοείς τα μικρά λάπτοπ αυτά απευθύνονται κυρίως σε εππαγελματίες, τεχνικούς κτλ που τα κουβαλάνε συνεχώς μαζί τους για εγκαστάσεις, δοκιμές κ.α.
Δεν είναι για το μέσο οικιακό χρήστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι το πηρα απο εξωτερικο και το βρηκα φτηνοτερα σε σχεση με εδω. Θα επαιρνα 2 των 500 λοιπον. Ομως γιατι να περναω λουκι με τη μπαταρια μετα απο 1 χρονο και να ειναι σα να μην εχω λαπτοπ?
Αν απευθυνεσαι σε λαπτοπς των 500 ευρω, λογικο να εχουν χαλια μπαταρια. Καλο ειναι να συγκρινεις ομοια πραγματα ομως. Αν και ενα toshiba που αγορασα πριν 6 χρονια στα 600 ευρω, αντεχει για 2 ωρες η μπαταρια του. Το προβλημα με τα macbooks ειναι οτι δεν μπορεις να αλλαξεις την μπαταρια. Πρεπει να το στειλεις στην apple να σου την αντικαταστησουν...Ka-ching!


Και γιατι να εχω χειροτερη οθονη? Και γιατι να πρεπει να πεταξω τα παλια και να μολυνω το περιβαλλον? Δεν το αλλαζω με τιποτα.
Τα περισσοτερα λαπτοπς πλεον ειναι με υψηλη αναλυση οθονης. Στο οn the go, το τελευταιο πραγμα που σε απασχολει ειναι η αναλυση οθονης. Στο σπιτι απλα συνδεεις ενα κακο λαπτοπ με μια 1080p οθονη and problem solved. Στο σπιτι προτιμω να δουλευω με 2 οθονες οποτε μου ειναι αχρηστη η οθονη του λαπτοπ, παρολο που στο thinkpad μου ειναι υψηλης αναλυσης. Κατι που με ενοχλει στην οθονη των macbooks και μερικων ακομα λαπτοπ, ειναι η γυαλιστερη οθονη. Πραγματικα δεν παλευεται οταν βρισκεσαι σε μερος με πολυ ηλιο.

Εχω καποια παραπονα απ την Apple, οπως οι τα καλωδια των φορτιστων που χαλανε μετα απο καιρο, τη θεση των USB (ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο), την αναγκη αγορας ειδικων καλωδιων για συνδεση με projector. Αλλα, ειναι μηδαμινα μπροστα στις ευκολιες που μου εχει προσφερει.
τωρα αν ειναι ευκολια να κουβαλας ενα σωρο καλωδια μαζι σου, αυτο ειναι αλλο θεμα...

Μ'αρεσει που ειναι απο αλουμινιο.
Το οποιο αν πεσει θα τσαλακωθει.
Δοκιμασε thinkpad T ή Χ series. Magnesium alloy body, ανθρακονημματα στο καπακι της οθονης. Το πετας στο πατωμα και δεν παθαινει τιποτα. Χυνεις υγρα στο πληκτρολογιο και δεν ανησυχεις μηπως χαλασει. Αλλα και αν χαλασει δεν σε απασχολει αφου η standard εγγυηση εχει διαρκεια 3 ολοκληρα χρονια! Επισης αν σου παθει κατι την αλλη μερα στελνουν τεχνικο σπιτι σου. Δεν μπλεκεις με κουτια ή apple stores.

Μ αρεσει που στην οθονη δε μπορω να διακρινω τα πιξελ. Μ αρεσει το φωτιζομενο πληκτρολογιο.
αυτα τα εχουν ηδη τα περισσοτερα λαπτοπς της αγορας. Το δικο μου ειναι ενα step further και εχει διπλα στην καμερα λαμπακι led για μεγαλυτερη ευκολια στο σκοταδι (περα απο το φωτιζομενο πληκτρολογιο)

Μ αρεσει η ευκολια που μπορεις να κανεις φορματ.
Το φορματ πλεον ειναι πανευκολο στα windows, ειδικα αν γινεται μεσω του recovery partition. Στο linux ειναι ακομα πιο ευκολο.

Μ αρεσει που δε χρειαζεται να πληρωσω για να κανω update σε καινουριο λειτουργικο συστημα.
Αλλα σου αρεσει να πληρωνεις για adapters και αλλα καλωδια. Btw, τα windows 10 θα ειναι δωρεαν. Επισης αν τρεχεις linux δεν πληρωνεις ποτε.

Μ αρεσει που δεν κολλαει.
Ουτε τα αλλα κολλανε.

Παντως και τα air ειναι τα μονα μικρα laptopακια που ειναι της προκοπης. Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα ολες οι αλλες μαρκες λαπτοπακιων που ηταν στη μοδα σχεδον εξαφανιστηκαν. Λογικο γιατι ηταν εντελως μαπα.
συγγνωμη, αλλα που ζεις; Το surface pro της MS κανει θραυση στις ΗΠΑ. Εχουν βγει λαπτοπακια πολυ καλυτερα απο τα air της apple και μαλιστα πιο λεπτα! Μη ξεχνας οτι τα windows based laptops παραμενουν να ειναι πρωτα στις πωλησεις με την apple να ειναι πολυ πιο πισω. Αρα για ποια εξαφανιση μιλαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό με το surface της MS αν και γενικά δεν είμαι φαν της εδώ της βγάζω το καπέλο. Δεν ξέρω αν θα αγόραζα ποτέ το συγκεκριμένο αλλά η ιδέα ενός x86 tablet που θα μπορεί να στηθεί και σαν laptop είναι πολύ έξυπνη και χρήσιμη. Ελπίζω να το υιοθετήσουν σιγά σιγά και άλλες εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα δεν εχω ακουσει δυσαρεστημενο χρηστη Mac υπολογιστη. Κολλητος φιλος εχει ενα του 2009, το μοναδικο που του εχει πειραξει ειναι η RAM και ακομα παει σφαιρα και κραταει αρκετα η μπαταρια. Το Air εχει ακομα καλυτερη αυτονομια, νομιζω το 11αρι βγαζει 9 ωρες χρηση.

Μοναδικο μειονεκτημα οπως και με ολα τα προϊοντα της Apple ειναι η τιμη του

συγγνωμη, αλλα που ζεις; Το surface pro της MS κανει θραυση στις ΗΠΑ. Εχουν βγει λαπτοπακια πολυ καλυτερα απο τα air της apple και μαλιστα πιο λεπτα! Μη ξεχνας οτι τα windows based laptops παραμενουν να ειναι πρωτα στις πωλησεις με την apple να ειναι πολυ πιο πισω. Αρα για ποια εξαφανιση μιλαμε;

Λογικα αναφερεται στα netbook που ηταν σε παρομοιες διαστασεις με το μικρο Air (10 ιντσες αυτα, 11 το Air) και απετυχαν παταγωδως με αποτελεσμα να εξαφανιστουν. Βεβαια ειχαν πολλα κουσουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν απευθυνεσαι σε λαπτοπς των 500 ευρω, λογικο να εχουν χαλια μπαταρια. Καλο ειναι να συγκρινεις ομοια πραγματα ομως. Αν και ενα toshiba που αγορασα πριν 6 χρονια στα 600 ευρω, αντεχει για 2 ωρες η μπαταρια του. Το προβλημα με τα macbooks ειναι οτι δεν μπορεις να αλλαξεις την μπαταρια. Πρεπει να το στειλεις στην apple να σου την αντικαταστησουν...Ka-ching!
Σχημα λογου...
Κι εγω ειχα toshiba, καπου 600 επισης, και γενικα ημουν ευχαριστημενη. ΟΜΩΣ η μπαταρια τα'παιξε μετα απο κανα χρονο. HP? Αστο καλυτερα, και το χα παρει κι ακριβα. Και δεν ειμαι ανθρωπος που κακομεταχειριζεται τα πραγματα του. Ουτε γρατζουνια δεν εχουν.


Τα περισσοτερα λαπτοπς πλεον ειναι με υψηλη αναλυση οθονης. Στο οn the go, το τελευταιο πραγμα που σε απασχολει ειναι η αναλυση οθονης. Στο σπιτι απλα συνδεεις ενα κακο λαπτοπ με μια 1080p οθονη and problem solved. Στο σπιτι προτιμω να δουλευω με 2 οθονες οποτε μου ειναι αχρηστη η οθονη του λαπτοπ, παρολο που στο thinkpad μου ειναι υψηλης αναλυσης. Κατι που με ενοχλει στην οθονη των macbooks και μερικων ακομα λαπτοπ, ειναι η γυαλιστερη οθονη. Πραγματικα δεν παλευεται οταν βρισκεσαι σε μερος με πολυ ηλιο.
Και βεβαια με απασχολει το ποσο βολευομαι την οθονη του λαπτοπ! Θελω να εχω ενα πραγμα και καλο. Ασε που δε μπορω καν τις οθοναρες. Δεν το χω ζησει να με ενοχλει ο πολυς ηλιος με το macbook. Ισως φταιει το οτι ειμαι λιγο βαμπιρ και ισως το οτι φοβαμαι τα εντομα και δεν ξερω τι θα κανω αν κατσει καμια ακριδα πανω στο μηχανημα.

τωρα αν ειναι ευκολια να κουβαλας ενα σωρο καλωδια μαζι σου, αυτο ειναι αλλο θεμα...
Για ενα καλωδιο μιλησα :look: Το οποιο χωραει στο τσαντακι ευκολα! Και δεν ειναι οτι δινω και παρουσιασεις καθε μερα.

Το οποιο αν πεσει θα τσαλακωθει.
Δοκιμασε thinkpad T ή Χ series. Magnesium alloy body, ανθρακονημματα στο καπακι της οθονης. Το πετας στο πατωμα και δεν παθαινει τιποτα. Χυνεις υγρα στο πληκτρολογιο και δεν ανησυχεις μηπως χαλασει. Αλλα και αν χαλασει δεν σε απασχολει αφου η standard εγγυηση εχει διαρκεια 3 ολοκληρα χρονια! Επισης αν σου παθει κατι την αλλη μερα στελνουν τεχνικο σπιτι σου. Δεν μπλεκεις με κουτια ή apple stores.
Οντως το χεις πεταξει στο πατωμα και δεν εχει παθει τιποτα? Ποσο συχνα μπορεις να το πετας μεχρι να παθει? Μπορεις να ξεσπας νευρα πανω του ή οχι? :P
Ενταξει, δεν ειπα οτι ειναι απο το υλικο που φτιαχουν τα διαστημοπλοια. Απλα ειναι ωραιο σαν υλικο, μ αρεσει, ειναι σικ ρε παιδι μου.
Αν ηταν για το να μη σπαει αυτο ειναι ευκολο. Ειχα καποτε ενα νοκια που ειχε γυρω γυρω καουτσουκ (η κατι παρομοιο). Εεε, καποιος μου το ριξε με δυναμη και νευρα στον τοιχο και δεν επαθε τιποτα. Τι-πο-τα. Καταπληκτικο κινητο.

αυτα τα εχουν ηδη τα περισσοτερα λαπτοπς της αγορας. Το δικο μου ειναι ενα step further και εχει διπλα στην καμερα λαμπακι led για μεγαλυτερη ευκολια στο σκοταδι (περα απο το φωτιζομενο πληκτρολογιο)
Καλο!

Το φορματ πλεον ειναι πανευκολο στα windows, ειδικα αν γινεται μεσω του recovery partition. Στο linux ειναι ακομα πιο ευκολο.
Καλα ειναι τα windows για μια στο τοσο, μεσα στο Bootcamp, στα κλεφτα. Τα linux τα εκτιμω αλλα δεν εδεσε η σχεση μας, χωρισαμε γρηγορα...

Αλλα σου αρεσει να πληρωνεις για adapters και αλλα καλωδια. Btw, τα windows 10 θα ειναι δωρεαν. Επισης αν τρεχεις linux δεν πληρωνεις ποτε.
Συγκρινεις ανομοια πραγματα, καλωδια και λειτουργικα. Τα windows 10 δεν τα χω δοκιμασει, και δωρεαν που θα ειναι δεν ξερω τι ρολο θα βαρανε! Τα linux οπως ειπα και πριν δε μ αρεσουν αν και τα εκτιμω. Ισως καποτε, μια μερα...

Ουτε τα αλλα κολλανε.
Μπορει... Οταν ειχα εγω windows και ubuntu κολλαγαν παντως! Ειδικα τα ubuntu τρωγανε κατι κολληματα ξεγυρισμενα.

συγγνωμη, αλλα που ζεις; Το surface pro της MS κανει θραυση στις ΗΠΑ. Εχουν βγει λαπτοπακια πολυ καλυτερα απο τα air της apple και μαλιστα πιο λεπτα! Μη ξεχνας οτι τα windows based laptops παραμενουν να ειναι πρωτα στις πωλησεις με την apple να ειναι πολυ πιο πισω. Αρα για ποια εξαφανιση μιλαμε;
Αυτο ειναι πολυ ωραιο αλλα μου φαινεται σαν υβριδικο μηχανημα...

Λογικα αναφερεται στα netbook που ηταν σε παρομοιες διαστασεις με το μικρο Air (10 ιντσες αυτα, 11 το Air) και απετυχαν παταγωδως με αποτελεσμα να εξαφανιστουν. Βεβαια ειχαν πολλα κουσουρια.
Ναι, ευχαριστω! Σ'αυτα αναφερομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σχημα λογου...
Κι εγω ειχα toshiba, καπου 600 επισης, και γενικα ημουν ευχαριστημενη. ΟΜΩΣ η μπαταρια τα'παιξε μετα απο κανα χρονο. HP? Αστο καλυτερα, και το χα παρει κι ακριβα. Και δεν ειμαι ανθρωπος που κακομεταχειριζεται τα πραγματα του. Ουτε γρατζουνια δεν εχουν.
Τι να σου πω, στο δικο μου ακομα αντεχει η μπαταρια. Για το hp θα συμφωνησω. Ειχα και εγω την χειροτερη εμπειρια διοτι επεσα σε ελαττωματικη σειρα και δεν μπηκαν καν στον κοπο να διορθωσουν το προβλημα. Στο thinkpad μου η μπαταρια 2 χρονια μετα διαρκει πανω απο 10 ωρες. Ισως επειδη την ρυθμιζω να μη φορτιζει καθε φορα που πεφτει το φορτιο της μπαταριας εστω και 1% και να μη ξεπερναει η φορτιση το 96%. Φορτιζει μονο οταν πεφτει κατω απο 50%

Και βεβαια με απασχολει το ποσο βολευομαι την οθονη του λαπτοπ! Θελω να εχω ενα πραγμα και καλο. Ασε που δε μπορω καν τις οθοναρες. Δεν το χω ζησει να με ενοχλει ο πολυς ηλιος με το macbook. Ισως φταιει το οτι ειμαι λιγο βαμπιρ και ισως το οτι φοβαμαι τα εντομα και δεν ξερω τι θα κανω αν κατσει καμια ακριδα πανω στο μηχανημα.
Για σερφαρισμα καλη ειναι, αλλα για σοβαρες δουλειες χρειαζεσαι τουλαχιστον 20αρα :)

Για ενα καλωδιο μιλησα :look: Το οποιο χωραει στο τσαντακι ευκολα! Και δεν ειναι οτι δινω και παρουσιασεις καθε μερα.
με το νεο macbook δεν ειναι μονο ενα :worry:


Οντως το χεις πεταξει στο πατωμα και δεν εχει παθει τιποτα? Ποσο συχνα μπορεις να το πετας μεχρι να παθει? Μπορεις να ξεσπας νευρα πανω του ή οχι? :P
Ενταξει, δεν ειπα οτι ειναι απο το υλικο που φτιαχουν τα διαστημοπλοια. Απλα ειναι ωραιο σαν υλικο, μ αρεσει, ειναι σικ ρε παιδι μου.
Αν ηταν για το να μη σπαει αυτο ειναι ευκολο. Ειχα καποτε ενα νοκια που ειχε γυρω γυρω καουτσουκ (η κατι παρομοιο). Εεε, καποιος μου το ριξε με δυναμη και νευρα στον τοιχο και δεν επαθε τιποτα. Τι-πο-τα. Καταπληκτικο κινητο.
Μου εχει πεσει απο τα γονατα και τα χερια σε σκληρο πατωμα 4-5 φορες και απο το γραφειο το εχει ριξει η γατα μου 3 φορες (ανοιχτο). Εχει πεσει επισης ολοκληρο ποτηρι με νερο πανω στο πληκτρολογιο. Δεν εχει παθει απολυτως τιποτα! Το toshiba μου εχει πεσει 3 φορες και στην 3η χρειαστηκε να αλλαξω σκληρο δισκο :/: Φυσικα και δεν εχει καουτσουκ και αλλες τετοιες αηδιες που ανεφερες. Ειναι ολομαυρο, λεπτο, φτιαγμενο με ανθρακονηματα και κραμα μαγνησιου.

PS: τα thinkpads οντως εχουν παει στο διαστημα :P

Μπορει... Οταν ειχα εγω windows και ubuntu κολλαγαν παντως! Ειδικα τα ubuntu τρωγανε κατι κολληματα ξεγυρισμενα.
Διαλλεξες το χειροτερο distro. Την επομενη φορα δοκιμασε arch ή fedora.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top