Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλημέρα.Δεν είναι απαραίτητο αυτό,διοτι ο γάμος είναι αλληλεπίδραση δύο ατόμων.Δεν πιστεύω την παράδοση που θέλει την γυναίκα πιο πονηρή και φέρνει τον άντρα στα μέτρα της.Αν ο άλλος δεν θέλει να κρατήσει την οικογένεια του ο,τι και να κάνεις θα φύγει.Επομένως και ο άντρας αν θέλει να ''γκρεμίσει'' ο,τι έχτισε,δεν τον εμποδίζει τίποτα.
Κι όμως έχω ακούσει ότι ο άντρας παντρεύεται πιο δύσκολα και φεύγει πιο δύσκολα γιατί είναι της συνήθειας. Η γυναίκα αν δεν περνάει καλά και έχει χρήματα για να φύγει και δεν έχει παιδιά, είναι πολύ εύκολο να φύγει. Ο άντρας μπορεί να υπομείνει, έτσι πιστεύω. Η δυσαρεστημένη γυναίκα όμως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κι όμως έχω ακούσει ότι ο άντρας παντρεύεται πιο δύσκολα και φεύγει πιο δύσκολα γιατί είναι της συνήθειας. Η γυναίκα αν δεν περνάει καλά και έχει χρήματα για να φύγει και δεν έχει παιδιά, είναι πολύ εύκολο να φύγει. Ο άντρας μπορεί να υπομείνει, έτσι πιστεύω. Η δυαμσαρεσρημενη γυναίκα όμως όχι.


Ξέρω περιπτώσεις άντρων που δεν μαζεύονταν σπίτι τους με τίποτα, που ούτε καν κατάλαβαν τι υποχρεώσεις είχαν απέναντι στα παιδιά τους τουλάχιστον.Εκεί δεν σου δίνει άλλη επιλογή απο το να τον διώξεις αν δεν φύγει πρώτος.

Devil οι γάμοι με πλούσιους είναι άλλο καπέλο.Ουσιαστικά αγοράζουν την σύζυγο αφού ξέρουν πολύ καλά οτι αν δεν ήταν τα φράγκα στη μέση η άλλη ούτε καλημέρα δεν θα τους έλεγε.Οπότε δεν τους λυπάμαι ας την πληρώνουν να ξύνεται.Στον μέσο μισθωτό ο νόμος ζητάει ένα ποσό βάσει των εισοδημάτων του ,γιατί δεν είναι δίκαιο να δημιουργεί παιδιά και να τα παρατάει να πεινάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Ξέρω περιπτώσεις άντρων που δεν μαζεύονταν σπίτι τους με τίποτα, που ούτε καν κατάλαβαν τι υποχρεώσεις είχαν απέναντι στα παιδιά τους τουλάχιστον.Εκεί δεν σου δίνει άλλη επιλογή απο το να τον διώξεις αν δεν φύγει πρώτος.

Devil οι γάμοι με πλούσιους είναι άλλο καπέλο.Ουσιαστικά αγοράζουν την σύζυγο αφού ξέρουν πολύ καλά οτι αν δεν ήταν τα φράγκα στη μέση η άλλη ούτε καλημέρα δεν θα τους έλεγε.Οπότε δεν τους λυπάμαι ας την πληρώνουν να ξύνεται.Στον μέσο μισθωτό ο νόμος ζητάει ένα ποσό βάσει των εισοδημάτων του ,γιατί δεν είναι δίκαιο να δημιουργεί παιδιά και να τα παρατάει να πεινάνε!


Εγω πιστευω οτι μια τέτοια γυναικα που την πληρώνουν για να ξυνεται ειναι ενα τσιμπουρι της κοινωνιας δεν κανει τιποτα και δεν προσφέρει τιποτα. Οποτε αν ήμουν πλούσιος θα ειχα κάνει ενα ωραιο προγαμιαιο και θα της έλεγα κοιταξε να δεις αν ποτέ χωρισουμε εγω τα παιδια μου εννοειται οτι θα τα πληρώνω. Σε σενα ομως διατροφες για εκδρομουλες τα χριστουγεννα στην αραχωβα και κομμωτηρια και άλλα τέτοια δεν δινω. Το υπογράφουμε απο τώρα σε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο να ξέρουμε και τι μας γινεται γιατι μετά οι δικηγοροι πολλά ζητάνε.

Τα παιδια ειναι αυτονοητο δεν χρειάζεται να το συζητησουμε καν αλλα οχι να πληρώνω την άλλη για να κάθεται ολη τη μέρα και να ανεβάζει ινστα στορι στο ινσταγκραμ δεν ειναι σωστο προτυπο για τα παιδια αυτο. "Ξυστειτε θα σας πληρώνει ο μπαμπας επειδη ειχε τα κοτσια να γινει πλουσιος ή τα βρηκε έτοιμα και αυτος"

ο άλλος πηρε πορσε και τρέχει με 200 την ώρα και το ανεβαζει στο φβ. Αν ημουν πατερας του θα του εβγαζα προγραμμα επι μια βδομάδα το πρωϊ σηκωμα τρέξιμο μιση ώρα απο τις 6 το πρωϊ ή αν αντιμιλησε χωρις λογο σε καθηγητές και διευθυντές. Δεν έχει τέτοια εδώ. Και στο σπιτι οι δουλειες θα μοιράζονται πχ θές να πλένεις εσυ και να μαγειρευω εγω θες να μαγειρευεις εσυ και να πλένω εγω εκτος και αν ειχαμε πολλά και φερναμε μια υπηρετρια.


Εχω πλουσιοπαιδα γνωστους (ειχα μάλλον) γιατι πλέον δεν μιλάμε. Το τι μλκιες κάνουνε δεν λεγεται ο άλλος την έψαχνε με μπάφους έλεγε θα πάω να βρω να κάνω η άλλη τσιμπουσε τα λεφτά του μπαμπα και άνοιξε στη Μυκονο μαγαζι και της τα έτρωγε ο γκομενος πληρωνε ο πατερας χωρις να ξέρει τι πληρώνει του λεγε αυτη ειναι δικο μου θεμα δεν σου λέω που τα δινω. Ποια δεν λές που δινεις τα δικα μου λεφτά; τους έχουνε κακομαθει πολυ άσχημα για αυτο γινονται αυτά. Ειναι τρελαμενα δεν ξέρουν τι να πρωτοκάνουν.

Αυτο το δημοσιευμα με την αλλη δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα ... θα πληρωνει ο άντρας τη συντηρηση του δικού της αυτοκινητου καλα ειμαστε σοβαροι τώρα; να παει να δουλεψει να την πληρώνει μονη της. Πωπωπ ρε τι κοπριες κυκλοφορουνε στο κοσμο και έχουνε και άποψη κιολας. Σου λεει εγω ειμαι ... ειμαι φιρμα. Πωπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι μια τέτοια γυναικα που την πληρώνουν για να ξυνεται ειναι ενα τσιμπουρι της κοινωνιας δεν κανει τιποτα και δεν προσφέρει τιποτα. Οποτε αν ήμουν πλούσιος θα ειχα κάνει ενα ωραιο προγαμιαιο και θα της έλεγα κοιταξε να δεις αν ποτέ χωρισουμε εγω τα παιδια μου εννοειται οτι θα τα πληρώνω. Σε σενα ομως διατροφες για εκδρομουλες τα χριστουγεννα στην αραχωβα και κομμωτηρια και άλλα τέτοια δεν δινω. Το υπογράφουμε απο τώρα σε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο να ξέρουμε και τι μας γινεται γιατι μετά οι δικηγοροι πολλά ζητάνε.

Τα παιδια ειναι αυτονοητο δεν χρειάζεται να το συζητησουμε καν αλλα οχι να πληρώνω την άλλη για να κάθεται ολη τη μέρα και να ανεβάζει ινστα στορι στο ινσταγκραμ δεν ειναι σωστο προτυπο για τα παιδια αυτο. "Ξυστειτε θα σας πληρώνει ο μπαμπας επειδη ειχε τα κοτσια να γινει πλουσιος ή τα βρηκε έτοιμα και αυτος"

ο άλλος πηρε πορσε και τρέχει με 200 την ώρα και το ανεβαζει στο φβ. Αν ημουν πατερας του θα του εβγαζα προγραμμα επι μια βδομάδα το πρωϊ σηκωμα τρέξιμο μιση ώρα απο τις 6 το πρωϊ ή αν αντιμιλησε χωρις λογο σε καθηγητές και διευθυντές. Δεν έχει τέτοια εδώ. Και στο σπιτι οι δουλειες θα μοιράζονται πχ θές να πλένεις εσυ και να μαγειρευω εγω θες να μαγειρευεις εσυ και να πλένω εγω εκτος και αν ειχαμε πολλά και φερναμε μια υπηρετρια.


Δεν μπορείς να ξέρεις πως το σκέφτεται ένας πλούσιος ,πάντως σίγουρα δεν είναι ηλίθιοι.Χρειάζονται δίπλα τους μια νέα και όμορφη(και ας είναι οι ίδιοι 100 χρονών)να τους συνοδεύει και να κάνουν και παιδιά.Εάν της πεί δεν σου δίνω τίποτα σε περίπτωση διαζυγίου και μπορώ και να σε παρατήσω όποτε θέλω ,σιγά μην κάτσει.Πρόκειται για συμφωνίες μεταξύ ενηλίκων οπότε δεν με απασχολεί ούτε τους θεωρώ θύματα.Πιο πολύ με απασχολούν οι πραγματικοί γάμοι και οι καθημερινοί άνθρωποι που μοχθούν να μεγαλώσουν παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξέρεις πως το σκέφτεται ένας πλούσιος ,πάντως σίγουρα δεν είναι ηλίθιοι.Χρειάζονται δίπλα τους μια νέα και όμορφη(και ας είναι οι ίδιοι 100 χρονών)να τους συνοδεύει και να κάνουν και παιδιά.Εάν της πεί δεν σου δίνω τίποτα σε περίπτωση διαζυγίου και μπορώ και να σε παρατήσω όποτε θέλω ,σιγά μην κάτσει.Πρόκειται για συμφωνίες μεταξύ ενηλίκων οπότε δεν με απασχολεί ούτε τους θεωρώ θύματα.Πιο πολύ με απασχολούν οι πραγματικοί γάμοι και οι καθημερινοί άνθρωποι που μοχθούν να μεγαλώσουν παιδιά.


Και που ξέρεις εσυ οτι δεν ειναι ηλιθιοι; ένας απλος κληρονομος δεν δουλεψε ποτέ του για να κτισει μια αυτοκρατορια δεν πέρασε ποτέ του απο 40 κύματα και απλα τα βρήκε έτοιμα. Τα παιδια τους ξέρω καλα πως σκέφτονται ... τα περισσοτερα έχουν κακομάθει και άθελα τους κάποιες φορές έχουν μια υπεροπτική συμπεριφορά. Πηγαινε σε κανα κολλεγιο να δεις αν δεν φοράς φιρμες που θα σε σχολιάζουνε. Μου το ειχε πει ενας γνωστος που πηγαινε εκει λεει πρέπει να πηγαινω με επωνυμα ρουχα αλλιώς με κοροΪδευουνε. Τι νομιζεις οτι επειδη έχουνε και λεφτά ειναι και τρομεροί κάποιοι;

Ας μην καθοτανε .... δεν πειράζει αν δεν καθοτανε αυτη θα καθοτανε άλλη. Δεν ειναι ολες το ιδιο κάθεμια σκεφτεται διαφορετικά. Και βεβαια δεν θα ήμουν κανας γέρος και θα έψαχνα παιδουλες. Πάνε αυτα τελειωσανε απο τα 45 και μετά. Λήξαμε. Στα 40 πάς με 30-35... στα 50 με 45αρες ή και λιγο μικροτερες. Εκτος και αν εισαι καλοστεκουμενος και περιποιημενος και γυμνασμενος οποτε μοιάζεις με 40-45αρης.

Να σου πω απο το να κάθεσαι να πληρώνεις μετά κάποια απο αυτες για ολη σου τη ζωη καλυτερα με τα λεφτά που έχεις να κλεινεις ραντεβουδάκια. Αλλα για μενα ναι οποιος πληρώνει τέτοια μετα απο διαζυγιο ειναι ΗΛΙΘΙΟΣ. Και κακο παράδειγμα ανθρωπου και βεβαια αυτη η μανα κακο προτυπο για την κορη της. Γενικα πάει αλυσιδα μετά.



Η κορη μαθαινει έτσι ... σου λεει γιατι και εγω να μην ζω μια άνετη ζωη και να πληρώνει το κοροϊδο. Ξεχνανε κάτι ομως .... οσο κάθεσαι σπιτι και μουχλιάζεις σαπιζει το μυαλο σου και ψάχνεις άλλα μετά. Έχεις άλλα προβληματα. Σε μια δουλεια νιώθεις χρησιμος οτι κάνεις κάτι έρχεσαι σε επαφή με κοσμο και αυτο σε διαμορφωνει σαν χαρακτηρα μαθαινεις να έχεις υπομονη να μη ψαρωνεις να αντιμετωπιζεις καταστασεις.

Και λεφτά να ειχα θα ήμουν πολυ φειδωλος στο παιδι μου και μπορει και να τον έστελνα και σε ενα δημοσιο. Γιατι οχι. Να πληρωνω τους κολλεγιάρχηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αν καταφέρνουν και συντηρούν επιχειρήσεις ή ο,τι περιουσία διαθέτουν και είναι ηλίθιοι,τι να τους κάνω εγώ και ο κόσμος ας πρόσεχαν.Η μόνη περίπτωση ''ρηγμένου'' που γνωρίζω τα έδωσε όλα οικειοθελώς:laugh:και μετά κατηγορούσε την πρώην,εγώ του είπα ευθέως εσύ φταίς σε όλα ,για όσα έδωσες δεν ήσουν υποχρεωμένος απο το νόμο οπότε τον εαυτό σου να κατηγορείς(καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι και τόσο αρεστή στο σόι, δεν το είπα όμως απο κακία αλλά μπας και ξυπνήσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Αν καταφέρνουν και συντηρούν επιχειρήσεις ή ο,τι περιουσία διαθέτουν και είναι ηλίθιοι,τι να τους κάνω εγώ και ο κόσμος ας πρόσεχαν.Η μόνη περίπτωση ''ρηγμένου'' που γνωρίζω τα έδωσε όλα οικειοθελώς:laugh:και μετά κατηγορούσε την πρώην,εγώ του είπα ευθέως εσύ φταίς σε όλα ,για όσα έδωσες δεν ήσουν υποχρεωμένος απο το νόμο οπότε τον εαυτό σου να κατηγορείς(καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι και τόσο αρεστή στο σόι, δεν το είπα όμως απο κακία αλλά μπας και ξυπνήσει).


Ε καλα κανεις δεν ειναι αρεστος οταν διαφωνει με κάποιον. Ειναι κοροϊδα ρε συ. Πάνε και μπλέκουν με κάποια και ενω βλέπουν εξαρχης οτι η γυναικα αυτη ειναι μεν ωραια ειναι σέξυ ειναι καλη στο κρεβάτι πάνε και παντρευονται μαζι της. Ενω η ιδια γυναικα δεν έχει πλευρες που θα την έκαναν καλή συζυγο. Σαν γκομενα μπορει να ειναι αστερι σαν συζυγος ομως δεν κάνει.

Δες τους περισσοτερους γάμους απο τα μεγαλα ονοματα που χωρισαν και θα καταλαβεις. Μονο τα παιδια άξιζαν απο αυτο τον γάμο. Ολα τα υπολοιπα πάνε στον κάλαθο θα μπορουσες να περάσεις ωραια απλα έχοντας την γκομενα και χωρις να παντρευτειτε ποτέ! Τωρα πληρωνε την μια ζωή αφου ηθελες κουλούρα. Και οχι μια απλη σεξουαλική σχέση για μερικούς μήνες ή κάποιες φορές.


Ωραιες γυναικες για να κάνεις τα γουστα σου μπορεις να βρεις ανα πάσα στιγμη ειδικα αν εχεις και λεφτά και μη φανταστεις και μια περιουσια ακομα και ενας μισθωτος οπως ειπες πριν μπορει να κάνει το κομμάτι του (σιγουρα οχι με την συχνοτητα που το κάνει ενας πλουσιος) εεε μια φορά το μηνα ας πουμε. Οποτε για μενα ναι ειναι κοροϊδο κάποιος που πηγε και παντρεύτηκε μια μονο και μονο επειδη ηταν ωραια και μοντέλο. Θα μπορουσε να περάσει καλά οσο ηθελε να μαζέψει εμπειριες και οταν ερχοταν η ώρα να επιλέξει μια καλή συζυγο για τα παιδιά του. Και ας μην ειναι και τοσο ομορφη δεν πειράζει. Θα ειναι ομορφη στη ψυχη και δεν θα του μαυριζει τη ζωή. Οποτε νβαι για μενα ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ και θύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ε καλα κανεις δεν ειναι αρεστος οταν διαφωνει με κάποιον. Ειναι κοροϊδα ρε συ. Πάνε και μπλέκουν με κάποια και ενω βλέπουν εξαρχης οτι η γυναικα αυτη ειναι μεν ωραια ειναι σέξυ ειναι καλη στο κρεβάτι πάνε και παντρευονται μαζι της. Ενω η ιδια γυναικα δεν έχει πλευρες που θα την έκαναν καλή συζυγο. Σαν γκομενα μπορει να ειναι αστερι σαν συζυγος ομως δεν κάνει.

Δες τους περισσοτερους γάμους απο τα μεγαλα ονοματα που χωρισαν και θα καταλαβεις. Μονο τα παιδια άξιζαν απο αυτο τον γάμο. Ολα τα υπολοιπα πάνε στον κάλαθο θα μπορουσες να περάσεις ωραια απλα έχοντας την γκομενα και χωρις να παντρευτειτε ποτέ! Τωρα πληρωνε την μια ζωή αφου ηθελες κουλούρα. Και οχι μια απλη σεξουαλική σχέση για μερικούς μήνες ή κάποιες φορές.


Ωραιες γυναικες για να κάνεις τα γουστα σου μπορεις να βρεις ανα πάσα στιγμη ειδικα αν εχεις και λεφτά και μη φανταστεις και μια περιουσια ακομα και ενας μισθωτος οπως ειπες πριν μπορει να κάνει το κομμάτι του (σιγουρα οχι με την συχνοτητα που το κάνει ενας πλουσιος) εεε μια φορά το μηνα ας πουμε. Οποτε για μενα ναι ειναι κοροϊδο κάποιος που πηγε και παντρεύτηκε μια μονο και μονο επειδη ηταν ωραια και μοντέλο. Θα μπορουσε να περάσει καλά οσο ηθελε να μαζέψει εμπειριες και οταν ερχοταν η ώρα να επιλέξει μια καλή συζυγο για τα παιδιά του. Και ας μην ειναι και τοσο ομορφη δεν πειράζει. Θα ειναι ομορφη στη ψυχη και δεν θα του μαυριζει τη ζωή. Οποτε νβαι για μενα ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ και θύματα.


Εκ πρώτης όψεως φαντάζουν θύματα,εγώ βλέπω κακομαθημένα άτομα που όπως αγοράζουν αμάξια αγοράζουν και ανθρώπους.
Ή άτομα με συμπλέγματα που κολλάνε προβληματικά πάνω στο ταίρι τους και προσπαθούν να το κρατήσουν με ο,τι μέσο έχουν.Όταν κρατάς κάποιον με το ζόρι ή με χρήματα δεν είσαι θύμα,είσαι έρμαιο των παθών σου και μόνο σεβασμό δεν δείχνει στο δικαίωμα της ελευθερίας εκείνου που θέλει να φύγει.Και επειδή συνήθως οι γυναίκες ακούνε οτι κοιτάζουν τα χρήματα θυμηθείται λίγο στο πιο πρόσφατο παρελθόν ποιοι ζητούσαν προίκα και πόσες γυναίκες απο φτωχές οικογένειες έμεναν μόνες γι αυτό το λόγο.Τέλος αν κάποιος έρθει και μου πει για να σε παντρευτώ θέλω το τάδε περιουσιακό στοιχείο ή το τάδε ποσό και εγώ τα δώσω,δεν πρόκειται να κατηγορήσω τον άλλο αλλά εμένα.Οπότε καλό είναι να κοιτάει κανείς και λίγο τις ευθύνες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αυτή τη συζήτηση, παραδόξως, την κάνω αρκετά τις τελευταίες μέρες... Πιστεύω πως η πλειοψηφία των ανθρώπων θεωρεί το γάμο ως έναν από τους προορισμούς του ανθρώπου και την τεκνοποίηση ίσως τον απώτερο προορισμό. Σαφώς ο κάθε άνθρωπος ψάχνει κάτι συγκεκριμένο στη ζωή του, αλλά πιστεύω πως σπάνια αναλώνεται κανείς στη σκέψη του 'γιατί παντρεύομαι;' και 'γιατί τώρα;'. Είναι άλλο ένα από αυτά που κάνουμε για το θεαθήναι; Ίσως... Επίσης, για πολλούς ο γάμος είναι το μεγαλύτερο πράγμα που έχουν επιτύχει στη ζωή τους (δεν ειρωνεύομαι, για κάποιους όντως ισχύει) οπότε και για αυτό να το θεωρούν ως προορισμό τους. Εκεί που εγώ διαφωνώ είναι στο ότι η πλειοψηφία το δένει κόμπο πως θα παντρευτεί και μετέπειτα θα αποκτήσει παιδιά. Είναι λες και ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να συμβεί... Και μετά κλαίμε διαζύγια και λανθασμένες ανατροφές παιδιών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αυτή τη συζήτηση, παραδόξως, την κάνω αρκετά τις τελευταίες μέρες... Πιστεύω πως η πλειοψηφία των ανθρώπων θεωρεί το γάμο ως έναν από τους προορισμούς του ανθρώπου και την τεκνοποίηση ίσως τον απώτερο προορισμό. Σαφώς ο κάθε άνθρωπος ψάχνει κάτι συγκεκριμένο στη ζωή του, αλλά πιστεύω πως σπάνια αναλώνεται κανείς στη σκέψη του 'γιατί παντρεύομαι;' και 'γιατί τώρα;'. Είναι άλλο ένα από αυτά που κάνουμε για το θεαθήναι; Ίσως... Επίσης, για πολλούς ο γάμος είναι το μεγαλύτερο πράγμα που έχουν επιτύχει στη ζωή τους (δεν ειρωνεύομαι, για κάποιους όντως ισχύει) οπότε και για αυτό να το θεωρούν ως προορισμό τους. Εκεί που εγώ διαφωνώ είναι στο ότι η πλειοψηφία το δένει κόμπο πως θα παντρευτεί και μετέπειτα θα αποκτήσει παιδιά. Είναι λες και ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να συμβεί... Και μετά κλαίμε διαζύγια και λανθασμένες ανατροφές παιδιών....

Αυτοί που νοιάζονται να ευχαριστήσουν τον κοινωνικό περίγυρο μπορεί να το κάνουν επειδή πρέπει. Εγώ που έχω χεσμένο τον κόσμο και ασχολούμαι μόνο με 6-7 άτομα τα οποία έχω επιλέξει, σίγουρα δε θα το κάνω ποτέ εκτός αν το θελήσω. Μπορεί να γίνομαι αντιπαθής αλλά τουλάχιστον ζω τη ζωή μου όπως ακριβώς τη θέλω εγώ και όχι με τις επιταγές της κοινωνίας.

Εντωμεταξύ μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι έφτιαξαν κοινωνικούς κανόνες αφού οι κανόνες αυτοί τους κάνουν δυστυχείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Αυτοί που νοιάζονται να ευχαριστήσουν τον κοινωνικό περίγυρο μπορεί να το κάνουν επειδή πρέπει. Εγώ που έχω χεσμένο τον κόσμο και ασχολούμαι μόνο με 6-7 άτομα τα οποία έχω επιλέξει, σίγουρα δε θα το κάνω ποτέ εκτός αν το θελήσω. Μπορεί να γίνομαι αντιπαθής αλλά τουλάχιστον ζω τη ζωή μου όπως ακριβώς τη θέλω εγώ και όχι με τις επιταγές της κοινωνίας.

Εντωμεταξύ μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι έφτιαξαν κοινωνικούς κανόνες αφού οι κανόνες αυτοί τους κάνουν δυστυχείς;:hmm:


Καλα αυτο το έχουμε καταλαβει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αυτοί που νοιάζονται να ευχαριστήσουν τον κοινωνικό περίγυρο μπορεί να το κάνουν επειδή πρέπει. Εγώ που έχω χεσμένο τον κόσμο και ασχολούμαι μόνο με 6-7 άτομα τα οποία έχω επιλέξει, σίγουρα δε θα το κάνω ποτέ εκτός αν το θελήσω. Μπορεί να γίνομαι αντιπαθής αλλά τουλάχιστον ζω τη ζωή μου όπως ακριβώς τη θέλω εγώ και όχι με τις επιταγές της κοινωνίας.

Εντωμεταξύ μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει γιατί οι άνθρωποι έφτιαξαν κοινωνικούς κανόνες αφού οι κανόνες αυτοί τους κάνουν δυστυχείς;:hmm:


Δεν είναι απαραίτητο οτι τους κάνουν δυστυχισμένους,ούτε υποχρεωτικό είναι, ούτε ακόμα και αν αποτύχει (διαζύγιο) δεν σημαίνει και το τέλος της ζωής.Απλά για να δημιουργήσεις οικογένεια θέλει κόπο και φροντίδα όμως το αυτό που θα εισπράξει κανείς δεν είναι αμελητέο.Πλέον αν δεν θες να παντρευτείς δεν νομίζω να σοκάρει και πολλούς.Αρκετά ζευγάρια ζουν χωρίς γάμο ,μεγαλώνουν παιδιά και κανείς πέραν απο κάτι προϊστορικούς συγγενείς δεν κατακρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καλα αυτο το έχουμε καταλαβει :D

Ε κι εσύ δεν κάνεις κάτι διαφορετικό. Όταν κάποιος λέει ή κάνει κάτι το οποίο θα σκεφτόσουν ή θα έλεγες κι εσύ, το θεωρείς σωστό και όλα καλά. Αν κάνει ή σκέφτεται ή νιώθει κάτι που εσύ δε θα έκανες - σκεφτόσουν - ένιωθες, το θεωρείς [Χ επίθετο] και τον κατακρίνεις - απορρίπτεις - κοροϊδεύεις κλπ. Μη νομίζεις οτι οι συμπεριφορές μας είναι και τόσο διαφορετικές. Η διαφορά είναι οτι εσύ θες να γνωρίζεις κόσμο ενώ εγώ δε θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Ε κι εσύ δεν κάνεις κάτι διαφορετικό. Όταν κάποιος λέει ή κάνει κάτι το οποίο θα σκεφτόσουν ή θα έλεγες κι εσύ, το θεωρείς σωστό και όλα καλά. Αν κάνει ή σκέφτεται ή νιώθει κάτι που εσύ δε θα έκανες - σκεφτόσουν - ένιωθες, το θεωρείς [Χ επίθετο] και τον κατακρίνεις - απορρίπτεις - κοροϊδεύεις κλπ. Μη νομίζεις οτι οι συμπεριφορές μας είναι και τόσο διαφορετικές. Η διαφορά είναι οτι εσύ θες να γνωρίζεις κόσμο ενώ εγώ δε θέλω.


Εγω πιστευω οτι δεν εχω καμια σχέση με σένα και οτι οι διαφορές μας ειναι χαοτικές. Εσυ βασικά λες οτι ασχολεισαι με 6-7 άτομα αλλα ολο εδω εισαι και ασχολεισαι και με άλλους πολυ περισσοτερους γιατι καθεσαι και ανταλλάζεις αποψεις με αυτους. Προσπαθεις να δημιουργησεις μια περιεργη ιντερνετική επαφή και να γνωρισεις κοσμο μεσα απο το Ιντερνετ πράγμα που αποδεικνυεται απο το οτι συχνά μπαινεις σε διάλογο και με άγνωστους. Σε αυτο ναι φυσικα και ειμαι αντιθετος και δεν μπορω να το καταλαβω με κανενα επιχειρημα.


Ειναι αντιφατικο να θες να κανεις διαλογο με αγνωστο κοσμο αλλα ταυτοχρονα να κρατας αποσταση και να λες "εγω δεν θελω να γνωρισω κανεναν" δεν εχει λογική αυτο οποτε δεν μπορω να το καταλαβω και συνεπως να το δεχτώ. Την αληθεια σου λεω δεν στα κανω καλά. Απο μενα αληθειες θα ακουσετε εδω ενταξει θα μπορουσα και εγω μωρε τωρα τον πολιτικαλ κορεκτ δεν ειναι δυσκολο. Αν θες το δοκιμαζω για μια εβδομαδα χαχα! Ειναι πολυ απλο λες σε ολους αυτα που θελουν να ακουνε δεν διαφωνεις με κανεναν και δεν λες και τη θεση σου βεβαια ποτέ γιατι δεν γινεται να λες τη θεση σου και να τα εχεις καλα με ολους. Ειναι αδυνατο να πιστευετε τα ιδια με τοσους πολλους ταυτοχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο προορισμός του ανθρώπου είναι ο γάμος...άτυπα ,όμορφα και ωραία άμα δεν....μπήκες στο ραφι....


Όσο και να λες ότι ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω, τις δικές του αντιληψεις...άμα κάτσει και ακουσει τα δικά του τότε όλοι θα σε κράξουν.. Πρεπει να τηρεις, τηρώ, τηρούμε γενικά τις γενικότερες εδραιωμενες και σωστά τυπικά διατυπωμένες αντιληψεις ... Πού φυσικά εδώ έχουμε τον δήθεν προορισμό του γάμου.
Όμωςαπο μια μικρή μάζα και εναλλακτικων ανθρώπων φωνάζουν ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι η αγάπη για την ζωή ..Κάποιοι υποστηρίζουν το ιδιο και για την πετυχημένη καριέρα, αλλοιι μπορεί να βάλουν προορισμο πρώτα την καριέρα και μετά την οικογένεια ή και το ανάποδο.
Αν όμως βάλεις τελικά την καριέρα...και ξεχάσεις την οικογένεια τότε ο κόσμος θα γυρίσει και θα πει ...στην τελική αυτός τι καταφερε; Ένα πχ μπακουρη χδ έμεινε. Αρα θα φας κράξιμο γιατί ακολουθείς το εσυ.

Όμως πιστεύω ότι τελικα ο προορισμός μας είν' επιτέλους να μαθουμε να αγαπάμε...εμάς ,τον κόσμο,την ζωή. Τι destination εχεις διχως αγαπη; Αν δεν υπαρχει.. η αγάπη μέσα στην καρδιά του ανθρώπου τότε ούτε ποιος είναι ο προορισμός του ξέρει, ούτε γιατί υπάρχει.
Δεν χρειάζεται να αφήσεις το στίγμα σου μόνο κάνοντας οικογένεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ο προορισμός του ανθρώπου είναι ο γάμος...άτυπα ,όμορφα και ωραία άμα δεν....μπήκες στο ραφι....


Όσο και να λες ότι ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω, τις δικές του αντιληψεις...άμα κάτσει και ακουσει τα δικά του τότε όλοι θα σε κράξουν.. Πρεπει να τηρεις, τηρώ, τηρούμε γενικά τις γενικότερες εδραιωμενες και σωστά τυπικά διατυπωμένες αντιληψεις ... Πού φυσικά εδώ έχουμε τον δήθεν προορισμό του γάμου.
Όμωςαπο μια μικρή μάζα και εναλλακτικων ανθρώπων φωνάζουν ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι η αγάπη για την ζωή ..Κάποιοι υποστηρίζουν το ιδιο και για την πετυχημένη καριέρα, αλλοιι μπορεί να βάλουν προορισμο πρώτα την καριέρα και μετά την οικογένεια ή και το ανάποδο.
Αν όμως βάλεις τελικά την καριέρα...και ξεχάσεις την οικογένεια τότε ο κόσμος θα γυρίσει και θα πει ...στην τελική αυτός τι καταφερε; Ένα πχ μπακουρη χδ έμεινε. Αρα θα φας κράξιμο γιατί ακολουθείς το εσυ.

Όμως πιστεύω ότι τελικα ο προορισμός μας είν' επιτέλους να μαθουμε να αγαπάμε...εμάς ,τον κόσμο,την ζωή. Τι destination εχεις διχως αγαπη; Αν δεν υπαρχει.. η αγάπη μέσα στην καρδιά του ανθρώπου τότε ούτε ποιος είναι ο προορισμός του ξέρει, ούτε γιατί υπάρχει.
Δεν χρειάζεται να αφήσεις το στίγμα σου μόνο κάνοντας οικογένεια...


Ενα πράγμα έχω συνειδητοποιήσει, στη ζωή ο,τι και να κάνεις για να είσαι αρεστός στους άλλους είναι σαν να κυνηγάς την σκιά σου.Πότε δεν αρκεί,ποτέ δεν καλύπτονται όλοι,πάντα κάτι θα βρούν να πούν οτι δεν κάνεις καλά.Βέβαια ακόμα με λυπεί αυτό αλλά έχω πάψει να δίνω ιδιαίτερη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Ενα πράγμα έχω συνειδητοποιήσει, στη ζωή ο,τι και να κάνεις για να είσαι αρεστός στους άλλους είναι σαν να κυνηγάς την σκιά σου.Πότε δεν αρκεί,ποτέ δεν καλύπτονται όλοι,πάντα κάτι θα βρούν να πούν οτι δεν κάνεις καλά.Βέβαια ακόμα με λυπεί αυτό αλλά έχω πάψει να δίνω ιδιαίτερη σημασία.


Εχεις σκεφτει οτι αυτο το κάνουν επειδη έχουν κάποιο κινητρο; πχ ο Α μπορει να συμφωνει με τον Β εναντιον σου επειδη έχει ως στοχο να τα πηγαινει καλα με τον Β. Χέστηκαν για την αντικειμενικοτητα και την αληθεια. Ειχα γνωστη η οποια έγλειφε κάποιους συγκεκριμενα μονο και μονο επειδη αυτοι ειχαν δυναμη και ηθελε να προωθησει κάποια συμφεροντα. Σε σενα μπορει να περνουσε να μην έλεγε ουτε καλημέρα και στον άλλον που ειχε συμφερον να τον διπλοχαιρετουσε και να εβγαινε φωτογραφιες μαζι του. Διαφορά ηλικιας 20 χρονια. :loltooth:
δεν σημαινει επειδη κάποιος σε κρινει άσχημα έχει και δικιο, στο μεταξυ κάποιος κοσμος δεν θα αναγνωρισει ποτε το δικιο σου επειδη έχουν φοβερο εγωϊσμο. Φοβερο ομως.


Επισης μια άλλη φορά ο Α υποστηριξε τον Β επειδη έμεναν στην ιδια γειτονια και ο Β τον άφηνε άτυπα να παρκάρει κοντα-μπροστα στο σπιτι του. Οποτε Α και Β τάσσονταν εναντιον του Γ (ο Α δεν ειχε λογους) ο Β ηταν αντιδικος αλλα τον ακολουθησε και ο Α για να κάνει το καλο. Ποτε δεν ξέρεις τι παιζει απο πισω οποτε δουλεια σου ειναι να το ανακαλυψεις για να καταλαβεις τι γινεται. Το οτι κάποιος σε κρινει ή διαφωνει ή σου μιλάει επιθετικα ή αδιαφορει ή δεν σε υπολογιζει ειναι απλα η αφορμή τα αιτια μπορει να ειναι βαθυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει οτι αυτο το κάνουν επειδη έχουν κάποιο κινητρο; πχ ο Α μπορει να συμφωνει με τον Β εναντιον σου επειδη έχει ως στοχο να τα πηγαινει καλα με τον Β. Χέστηκαν για την αντικειμενικοτητα και την αληθεια. Ειχα γνωστη η οποια έγλειφε κάποιους συγκεκριμενα μονο και μονο επειδη αυτοι ειχαν δυναμη και ηθελε να προωθησει κάποια συμφεροντα. Σε σενα μπορει να περνουσε να μην έλεγε ουτε καλημέρα και στον άλλον που ειχε συμφερον να τον διπλοχαιρετουσε και να εβγαινε φωτογραφιες μαζι του. Διαφορά ηλικιας 20 χρονια. :loltooth:
δεν σημαινει επειδη κάποιος σε κρινει άσχημα έχει και δικιο, στο μεταξυ κάποιος κοσμος δεν θα αναγνωρισει ποτε το δικιο σου επειδη έχουν φοβερο εγωϊσμο. Φοβερο ομως.


Επισης μια άλλη φορά ο Α υποστηριξε τον Β επειδη έμεναν στην ιδια γειτονια και ο Β τον άφηνε άτυπα να παρκάρει κοντα-μπροστα στο σπιτι του. Οποτε Α και Β τάσσονταν εναντιον του Γ (ο Α δεν ειχε λογους) ο Β ηταν αντιδικος αλλα τον ακολουθησε και ο Α για να κάνει το καλο. Ποτε δεν ξέρεις τι παιζει απο πισω οποτε δουλεια σου ειναι να το ανακαλυψεις για να καταλαβεις τι γινεται. Το οτι κάποιος σε κρινει ή διαφωνει ή σου μιλάει επιθετικα ή αδιαφορει ή δεν σε υπολογιζει ειναι απλα η αφορμή τα αιτια μπορει να ειναι βαθυτερα!


Δεν είναι στη χέρι του καθένα να ρυθμίσει συμπεριφορές/απόψεις/κίνητρα των άλλων.Το ξέρω οτι υπάρχουν και κίνητρα αλλά δεν μπορείς να τα τα καθορίσεις εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πιστεύω ο προορισμός του ανθρώπου είναι ότι τον κάνει να νιώθει πλήρης. Είτε αυτό λέγεται γάμος, είτε καριέρα, είτε οτιδήποτε άλλο. Προϋπόθεση να το πάει all the way μέχρι τέλους, χωρίς να μετανιώσει για την επιλογή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Συζητούσα με μια καλή φίλη πρόσφατα, ετών 37, ανύπαντρη και χωρίς σχέση (ναι έχει και γάτα πάντως! :P ).
Όπως μου είπε, το στίγμα της γεροντοκόρης καλά κρατεί και έχει εισπράξει σχετικά σχόλια και συμπεριφορές λύπης από τους άλλους επειδή δεν είναι παντρεμένη με παιδιά (αν και πολλές φορές αυτό κρύβει και ζήλια από άτομα που στη πραγματικότητα δεν είναι ευτυχισμένα στο γάμο τους). Και φυσικά σε όποιον γάμο πάει, λαμβάνει πολύ έντονα σχόλια, άντε να φτιάξει κι αυτή τη ζωή της.

Και η κοινωνία ακόμα και σήμερα μιλάει για τη γεροντοκόρη με τις 50... γάτες!

Ασφαλώς και είμαι κατά του να στιγματίζει η κοινωνία άτομα, επειδή δεν ακολουθούν τον κανόνα του παντρεμένου με 2 παιδιά και κοίτα την τάδε, είναι γεροντοκόρη.

Αλλά και για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου, σκεφτόμουν σήμερα ότι αυτή η τάση της κοινωνίας να θέτει ως βασικό στόχο ζωής κάθε μέλους τη δημιουργία οικογένειας, έχει μια κάποια σοφία. Δεν είναι τελείως φλου ή άιντε να ενωθούμε όλοι να φτιάξουμε μια κοινή πραγματικότητα.

Όπως λένε και οι ψυχολόγοι, είναι σημαντικό στη ζωή του ένας άνθρωπος να αποκτήσει κι άλλους... σημαντικούς ανθρώπους, πέρα από τη μαμά του και το μπαμπά του, άντε και τα αδέλφια του, δηλαδή έναν σύντροφο και τα παιδιά του. Και προσθέτω ότι πιστεύω πως απαλύνει τον πόνο ενός ανθρώπου όταν χάνει τους γονείς του ως φυσική εξέλιξη της ζωής, το να έχει φτιάξει και ο ίδιος μια οικογένεια και στηριχθεί εκεί.

Και κλείνω λέγοντας ότι από τους πιο απογοητευμένους ανθρώπους που έχω γνωρίσει ever, πολλές φορές είναι άτομα, άντρες και γυναίκες, 40 plus, ανύπαντροι με βασική συνιστώσα ότι μένουν ακόμα με τους γονείς τους. Το παραλληλίζω με τη διαπίστωση ότι οφείλουμε στον εαυτό μας να αποκτήσουμε κι άλλους σημαντικούς ανθρώπους. Θα μου πείτε υπάρχουν και οι φίλοι. Δε ξέρω κατά πόσο εύκολα ανάγει κάποιος έναν φίλο του, σε ισότιμα σημαντικό με τους γονείς του ή τα παιδιά του...

Και όσοι κάνανε καριέρα και οικογένεια, αν τους ρωτήσεις ποιο θεωρούν το πιο σημαντικό τους δημιούργημα με διαφορά και αξεπέραστο, θα σου πουν τα παιδιά τους. Ούτε την καριέρα, ούτε τη διατριβή.

Αυτά :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top