Χοιρινό λεμονάτο

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επειδή μόλις έγινε το φαγητό μου και βγήκε πεντανόστιμο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας μιας και είναι και πολύ εύκολο.

Χοιρινό λεμονάτο

Υλικά για περίπου 4 μερίδες
1 κιλό χοιρινό σε κομματάκια
2 λεμόνια
1 κρεμμύδι
3 πατάτες
αλάτι/πιπέρι/ρίγανη


Σοτάρουμε το κρεμμύδι για 1-2 λεπτά βάζουμε το χοιρινό το σοτάρουμε και αυτό μαζί με τα κρεμμύδια για 3 λεπτά περίπου. Ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι και ρίγανη και ότι άλλο μπαχαρικό εσείς προτιμάτε (εμένα δε μ αρέσει με πολλά μπαχάρια) και ρίχνουμε το χυμό λεμονιού.
Κόβουμε πατάτες στο ίδιο μέγεθος με τα κομματάκια του χοιρινού και τις βάζουμε και αυτές στην κατσαρόλα.
Προσθέτουμε νερό μέχρι να καλύψει τα υλικά μας και το αφήνουμε να βράσει με σκεπασμένη την κατσαρόλα για περίπου 45 λεπτά. Δεν προτιμώ τη χύτρα για πιο γρήγορα, γιατί στην κατσαρόλα γίνεται πιο νόστιμο.

Μπορείτε αν δε σας αρέσει να μη βάλετε πατάτες στη βράση, αλλά να το συνοδεύσετε με ρύζι ή πατάτες τηγανιτές.
Εγώ το κάνω έτσι για να μην τηγανίζω γιατί βαριέμαι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top