Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
ρε παιδια τελευται ολο και απο περισσοτερους δεσμευμενους φιλους μου ειτε παντρεμενους ειτε σε σχεση ακουω οτι γινεται χαμος μαζι τους. δηλ. μου λενε οτι αν τους δουν να συνοδευονται κανουν σαν τις λυσσαρες ενω ας πουμε αν τους δουν μονους ή με αντροπαρεα δεν ισχυει το ιδιο..:confused:

οποία η εξηγησης του φαινομενου? :worry:
ναι μπορω να φανταστω τις τυχον εξηγησεις απλα εδω τα κινητρα δεν νομιζω να ειναι τοσο αγαθα:P
Η εξήγηση ειναι απλή:

Οταν μια γυναικα δει τον (παντρεμένο ή σχεσιασμένο) ανδρα να συνοδευεται,- και δη καποιον που της αρεσει - , "ενεργοποιειται" μεσα απο μια (ανθυπο)ζήλια που νιωθει, η ανταγωνιστικότητά της και μετερχεται του φλέρτ / πεσίματος,προκειμενου να δει εαν ειναι ικανή να τον αποσπασει απο τη συνοδό / γυναικα / σύντροφό του.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά όχι.. δεν εξαφανίστηκα..
απλώς να πω την αλήθεια.. κουράστηκα να διαβάζω ακόμα και το δικό μου θέμα που έθεσα ως συζήτηση διότι αρκετοί μπήκαν σε έναν κύκλο απαντήσεων του προηγούμενου... με σχόλια για κάθε παράγραφο που με κοούρασε και έχασα τη ροή χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Παιδιά όχι.. δεν εξαφανίστηκα..
απλώς να πω την αλήθεια.. κουράστηκα να διαβάζω ακόμα και το δικό μου θέμα που έθεσα ως συζήτηση διότι αρκετοί μπήκαν σε έναν κύκλο απαντήσεων του προηγούμενου... με σχόλια για κάθε παράγραφο που με κοούρασε και έχασα τη ροή χεχε

Welcome to e-steki my friend..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι όμως και το νόημα του ευρύτερου διαλόγου επί ενός θέματος το οποίο συγκεντρώνει διαφορετικές οπτικές γωνίες κι έχει διάφορες κοινωνικές διαστάσεις; Εσύ φίλε θεματοθέτη τι θα είχες να πεις για τις ηθικές αιτιάσεις που συγκέντρωσε η σκέψη σου να φλερτάρεις κάποια που είναι δεσμευμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
επειδή είσαι πολύ νέα. Πάρα πολύ νέα. Αυτό τους δημιουργεί μια αίσθηση ότι δεν πρόκειται να τους κάψεις μάλλον. Τους βγάζεις πολύ αθωότητα κι αυτό κάνει τα παντρεμένα γουρουνάκια ή αυτά που έχουν πολυετείς σχέσεις (=δεμένος γάιδαρος) να νοιώθουν πολύ περισσσότερο ασφάλεια με μια κοπελίτσα παρά με κάποια της ηλικίας τους.

καλα το πες... μαλλον... εχουν την αισθηση:devil:

ομως οι μεγαλυτεροι ανδρες στην οψη μιας ομορφης νεας καλλονης με μπριο, τσαχπινια, φρεσκο λουλουδακι, δερματακι σα γαλα , μπορει να την πατησουν πολυ ασχημα. (λες και οι 40 αρες δεν ταχουν ολαυτα. Υπαρχουν γυναικαρες που λιωνεις, ισως να μη φταινε κι αυτες αν ετυχε να την πατησουν απο λαθος ανδρα τελικα.)

συμφωνω με μαντρου, δε θελω να κανω οσα δε θελω να μου κανουν.

Την ερωτηση που κανει η μαντρου, την εχω κανει κι εγω. Σοβαρη απαντηση να με καλυψει δεν εχω παρει ποτε.
(παιζει ρολο η ηλικια αν οχι τον πρωτευοντα. Κυριως παιζει ρολο ο ανθρωπος αλλα βρε παιδια τι να θελει ενας 40αρης απο μας η εμεις απαυτους?
πιο εμπειροι σιγουρα ειναι, εξυπνοτεροι ομως? πιο πονηρεμενοι?
ισως... ισως και οχι.

ενταξει ας μη μηδενιζουμε, υπαρχουν κι εξαιρεσεις.

καλυτερα να συμπορευομαστε και να δημιουργουμε παρεα πανω κατω στα ιδια ηλικιακα,με μικρες διαφορες, να χουμε ζησει στην ιδια γενια, ναχουμε κοινους προβληματισμους, να καλυπτουμε το χασμα κι ο,τι γινει επειτα. Δε χρειαζονται οι μεγαλες διαφορες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος;
Ό,τι μπορεί να συμβεί κι όταν δεν είναι δεσμευμένος/η. Απλά:

  1. Στη μία περίπτωση θα πρέπει να σε προτιμήσει από την προσωπική της ηρεμία και γαλήνη.
  2. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να σε προτιμήσει από τον άλλον άνθρωπο με τον οποίο τώρα είναι μαζί.
Προσωπικά δεν θα προχωρήσω καν εάν το αγόρι της κοπελιάς είναι φίλος μου, που έχουμε περάσει και 5 πράγματα. Όχι απλώς "γνωστός" μου που δεν τον ήξερα κι από χθες.

Πόσο θα "μπεις ανάμεσα στο ζευγάρι"; Απλό : όσο σε αφήσει η ίδια. Εάν η κοπελιά είναι ερωτευμένη, περνάει καλά με τον σύντροφό της, κτλ δεν θα σε αφήσει καν να προχωρήσεις. Ξεκάθαρα κι απλά πράγματα. Εάν βαρέθηκε, κουράστηκε, οτιδήποτε, δικαίωμά της να αλλάξει σύντροφο.

Και για να προλάβω όσους πάνε να με βάλουνε στην απέναντι πλευρά τύπου "γιατί να κάνεις αυτά που δεν θες να σου κάνουν", η απάντηση είναι απλή : εάν μου την "κλέψει" άλλος την κοπελιά, πάει να πει ότι κι αυτή ήθελε. Εάν δεν ήθελε, δεν θα έκανε τίποτα, όσο και να προσπαθούσε ο άλλος. Απ' τη στιγμή που κι η ίδια αποφασίσει να υποκύψει σε άλλον, ώρα της καλή και πάμε γι' άλλα. Απλές, ξεκάθαρες, δημοκρατικές διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ο εικονικός υπαίτιος των εξωσυζυγικών σχέσεων: Η ερωμένη είναι ουσιαστικά το θύμα της υπόθεσης κι όχι το…μαύρο πρόβατο. Ενώ στην αρχή είναι όλα πάρα πολύ ωραία, στο τέλος καταλήγει να μπαίνει άθελά της στη συζυγική σχέση έχοντας να αντιμετωπίσει και να κατανοήσει την ύπαρξη μιας οικογένειας. Ουσιαστικά μετατρέπεται σε μια σύζυγο που περιμένει. Πολύ συχνά η ερωμένη αποτελεί την αιτία της ανανέωσης της συζυγικής σχέσης. Στατιστικά στα δέκα ζευγάρια στα οποία «εισβάλλει» μια ερωμένη τα οκτώ καταλήγουν να ανανεώνουν το γάμο τους, διότι οι τύψεις που αισθάνεται ο άνδρας απέναντι στην απατημένη σύζυγο τον μετατρέπουν σε ζεστό και σωστό οικογενειάρχη. Το ότι για όλα φταίει η ερωμένη δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από μια πάρα πολύ δικαιολογία για να αποενοχοποιείται η απατημένη σύζυγος. Καμία γυναίκα δεν έχει τη δύναμη να εισβάλει σε μια αγγελικά πλασμένη σχέση!

Ο πραγματικός υπαίτιος των εξωσυζυγικών σχέσεων: Η κακή συζυγική σχέση, που συνοψίζεται στην ελλιπή επικοινωνία είτε σε σεξουαλικό επίπεδο είτε σε θέματα της καθημερινότητας. Σύμφωνα με έρευνες οι άνδρες, σε αντίθεση με τις γυναίκες, επιλέγουν να παραμένουν μέσα σε μια δυσλειτουργική σχέση παρά να ριψοκινδυνεύσουν να ανατρέψουν τις ισορροπίες τους. Ο ανδρικός ψυχισμός έχει ανάγκη από κάτι σίγουρο, έστω και αν δεν είναι το ιδανικό. Τις υποσχέσεις περί διαζυγίου που δίνουν στις ερωμένες τους τις πιστεύουν διότι σε ένα πρώτο στάδιο βρίσκουν μέσα από την παράνομη σχέση τους την ηρεμία και την ευχαρίστηση που τους έχει λείψει στο πλάι των συζύγων τους. Στη συνέχεια όμως, όταν η ερωμένη αρχίζει να πιέζει και να μεταλλάσσεται σε γυναίκα με απαιτήσεις και ο άνδρας συνειδητοποιεί ότι το μόνο που κατάφερε είναι να έχει δυο γυναίκες οι οποίες του γκρινιάζουν, οι υποσχέσεις χάνονται και ο κύριος επιστρέφει στη…γνώριμη γκρίνια της συζυγικής του κλίνης.

Ο υποτιθέμενος αντίπαλος της ερωμένης: Η σύζυγος είναι ο λόγος για τον οποίο οι ερωμένες θεωρούν ότι βρίσκονται σε δεύτερη θέση. Αν έβγαινε εκείνη από τη μέση, πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να βιώσουν την υπέρτατη ευτυχία στο πλάι εκείνου που μοιράζονται μαζί της. Το ότι θέτουν τη σύζυγο ως αντίπαλο αποτελεί τρόπο άμυνας στον ίδιο τους τον εαυτό. Όταν στον ερωτικό τομέα έχεις αντίπαλο, δικαιολογείσαι πιο εύκολα για την ημιτελή σχέση σου.

Ο πραγματικός αντίπαλος της ερωμένης: Η χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δεν υπάρχει γυναίκα που να μην ονειρεύεται μια κοινωνικά αποδεκτή σχέση η οποία να έχει ευτυχή κατάληξη. Το να παραμένεις λοιπόν στο μικρό ρόλο της ερωμένης σημαίνει ότι πιστεύεις ότι το λίγο είναι πολύ καλύτερο από το τίποτε που πιθανόν να προκαλέσεις στον εαυτό σου με ένα χωρισμό και θεωρείς ότι είσαι ανίκανη να βρεις το όλο. Γυναίκες που έχουν κάνει την αυτοκριτική τους και είναι ώριμες σε συναισθηματικό επίπεδο δεν αρκούνται στο ρόλο της ερωμένης. Οι «έξυπνες» ερωμένες, που τελικώς κερδίζουν τον άνδρα, είναι εκείνες οι οποίες διαθέτουν υψηλή αυτοπεποίθηση, διότι συμπεριφέρονται σαν να μην έχουν τίποτα να περιμένουν. Οι άνδρες λατρεύουν τις γυναίκες εκείνες που ξέρουν να μην απαιτούν προσφέροντάς τους απλώς και μόνο ικανοποίηση.

(Βρήκα το άρθρο σε κάποιο περιοδικό. Νομίζω οτι λέει μεγάλες αλήθειες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blair

Νεοφερμένος

Η blair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
διαβασα πανω κ ατω τις αποψεις ολων.,..αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο...
τεσπα μακαρι να μπορουσαμε να μη μας αρεσε καποιος ετσι απλα μονο και μονο επειδη ειναι αλλου -δεσμευμενος .
προσωπικα εδω και ενα τετραμηνο ημουν ερωτευμενη θαμπωμενη απο ενα παιδι μεχρι που τον ρωτησα αν γινετε να γνωριστουμε και μου ειπε ειναι αλλου-δεσμευμενος ...
απο τοτε δεν γινετε δε θελω δε μπορω οπως θελετε πειτε το..το εχω περασει πολλες φορες καποιος να μου αρεσει και να ειναι αλλου μεχρι που το μαθαινα...το θεμα ειναι οτι τον βλεπω καθημερινα αλλα δε μιλαμε αλλα ειμαι ακομα ερωτευμενη μαζι του και δε ξερω τι να κανω..οχι οτι του κολλαω του την πεφτω αλλα απλα τον βλεπω τον κοιταω που και που....

εχω σκεφτει μεχρι και να πεθανω για να μην τον σκεφτομαι πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
απλα τον βλεπω τον κοιταω που και που.

μονο τον κοιτας και...

εχω σκεφτει μεχρι και να πεθανω για να μην τον σκεφτομαι πλεον.

:worry:

καλα βρε κοπελα μου και αν ησουν μαζι του δηλ. σε σχεση και χωριζατε τι θα κανες δηλ?.. οχι πως υπαρχει και κατι αλλο να κανεις περα απ'αυτο.. για να συγκεντρωθουμε λεω γω λιγακι γιατι εχουμε ξεφυγει εντελως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
μου ειπε ειναι αλλου-δεσμευμενος ...
Yπάρχουν ακόμη...δεσμευμένοι άνθρωποι; :eek:
Βέβαια, ο Αριστοτέλης υποστήριζε ότι υπάρχουν άνθρωποι από φυσικού τους ελεύθεροι και άλλοι από φυσικού τους δεσμευμένοι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε χιμελιτα μου, αυτο που δεν μπορω να ακουω ειναι την καραμελα εκφραση θα πεθανω, θα αυτοκτονησω λες και λεμε θα παω στο περιπτερο να παρω τσιγαρα... :/:
να κτυπηθει στα πατωματα, να πονεσει , να κλαψει καποιος, να πιασει πατο για μια αγαπη ναι αλλα η ζωη συνεχιζεται και παντα υπαρχει κατι καλυτερο που μας περιμενει:) (δεν συμφωνεις?;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Yπάρχουν ακόμη...δεσμευμένοι άνθρωποι; :eek:
:hmm:
... στο 2010? τόσο πίσω είμαστε πια? απαράδεκτο.



Η δυνατότητα δέσμευσης είναι ένα σημάδι εξέλιξης. Δηλαδή, (συγγνώμη, χρησιμοποιώ λεξιλόγιο δημοτικού, τι να κάνω, αυτό μπορώ), αλλά δεν είμαστε πίθηκοι να μην υπολογίζουμε τίποτα παρά μόνο αυτό που μας έρχεται σαν φυσική ανάγκη. Ναι, θα υπολογίζω ότι ο άλλος είναι σε σχεση, γιατί σέβομαι τον εαυτό μου. Δεν θα κάνω καμία απολύτως κίνηση γιατί δεν είμαι το κέντρο του σύμπαντος εγώ,(ας ψοφήσουν οι άλλοι, γιατί εγώ πονάω περισσότερο, η ζωή είναι μικρή, και άλλα «έξυπνα» που μας κάνουν να νιώθουμε αργότερα ή γρηγορότερα άδειοι τελείως). Θα περιμένω μια σχέση να «πεθάνει» από μόνη της χωρίς να έχω βάλει το χεράκι εγώ. Και τότε, ναι, θα πω τι νιώθω, αν το νιώθω ακόμα. (Που δεν υπάρχει περίπτωση να νιώθω να φτερουγίζει η καρδιά μου για έναν άνθρωπο που έχει ήδη σχέση. Λέμε τώρα…)


Οι αρνητικές καλό θα ήταν να συνοδεύονται από επιχειρήματα, έτσι για να μάθουμε και εμείς (η παλιά σχολή) περισσότερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα περιμένω μια σχέση να «πεθάνει» από μόνη της
Σεβαστό, επιλογή σου!!! Εγώ το έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιμένω στη...στάση! :P

Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!
Και για να μη παρεξηγηθώ, όταν ακούω τον άλλον να λέει, "είμαι αλλού δεσμευμένος" επειδή η καψερή του ζήτησε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝΕ (αν δεν λαθεύω) είναι σαν να της λέει..."πολύ ευχαρίστως αλλά μου κρατάνε το....λουρί" (γαβ γαβ) :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα το οτι της ειπε ετσι της κοπελας ειναι προφανως γιατι καταλαβε τι ηθελε απο αυτον και επειδη εκεινος δεν μπορουσε να ανταποκριθει στα δικα της θελω ετσι της το ειπε ευγενικα.
οταν σου λεει ο αλλος ειμαι αλλου σημαινει καταλαβα τι θες αλλα δεν γινεται. ειμαι αλλου και ειμαι καλα. αν θες να ειμαστε φιλοι οκ αλλιως ειμαι αλλου πως να το κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Σεβαστό, επιλογή σου!!! Εγώ το έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιμένω στη...στάση! :P

Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!
Και για να μη παρεξηγηθώ, όταν ακούω τον άλλον να λέει, "είμαι αλλού δεσμευμένος" επειδή η καψερή του ζήτησε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝΕ (αν δεν λαθεύω) είναι σαν να της λέει..."πολύ ευχαρίστως αλλά μου κρατάνε το....λουρί" (γαβ γαβ) :eek:

Σημαίνει επίσης οτι αγαπάει την κοπέλα του, τη σέβεται και σέβεται και την κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον οπότε ξεκαθαρίζει τη θέση του εξαρχής όπως θα έκανε ένας σωστός άντρας με παντελόνια (αλλά τι ψάχνω κι εγώ ψύλους στ' άχυρα...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!

Με έβαλες σε σκέψεις. (ως συνήθως). Τι είναι τελικά η σχέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σημαίνει επίσης οτι αγαπάει την κοπέλα του, τη σέβεται και σέβεται και την κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον οπότε ξεκαθαρίζει τη θέση του εξαρχής όπως θα έκανε ένας σωστός άντρας με παντελόνια (αλλά τι ψάχνω κι εγώ ψύλους στ' άχυρα...).
Σοβαρά; :eek: Mε την δική σου λογική οι άνθρωποι θα περιόριζαν επικίνδυνα τις διαπροσωπικές σχέσεις τους σε βαθμό που θα καταντούσαμε ακοινώνητοι!
Και με την υποψία ότι ο άλλος, μας "βλέπει" κάπως, θα τον κάναμε πέρα, λόγω.....σεβασμού στον (έτερο) δέσμιο!
Αν μας το δήλωνε εξ αρχής μάλιστα ευθαρσώς ότι μας γουστάρει, ε τότε θα φορούσαμε και ζώνη αγνότητας, μη και γίνει κάνα....σφάλμα!
Δεν "επικοινωνούμε" Χιμελίτα, λυπάμαι...:)

@Έμμα, κάπου έχω γράψει σχετικά, θα το βρω και θα το ποστάρω ;)

Πάντως θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον να γράψει κάτι εδώ ο....Δεσμώτης! :lol:_:lol:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Σεβαστό, επιλογή σου!!! Εγώ το έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιμένω στη...στάση! :P

Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!
Και για να μη παρεξηγηθώ, όταν ακούω τον άλλον να λέει, "είμαι αλλού δεσμευμένος" επειδή η καψερή του ζήτησε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝΕ (αν δεν λαθεύω) είναι σαν να της λέει..."πολύ ευχαρίστως αλλά μου κρατάνε το....λουρί" (γαβ γαβ) :eek:


Mα όταν είσαι σε σχέση είσαι δεσμευμένος κατά κάποιον τρόπο..πως να το κάνουμε βρε παιδί μου; και όταν είσαι δεσμευμένος και κάποια άλλη θέλει να σε ''ΓΝΩΡΙΣΕΙ'' είναι σαν της δίνεις ελπίδες για κάτι περισσότερο....:hmm:
κοροιδεύοντας έτσι και τον εαυτό σου και αυτήν την άλλη. Δεν μπορεί να είσαι διαθέσιμος σε όποιαδήποτε σου χτυπήσει την πόρτα. Από την στιγμή που αποφασίζεις να είσαι σε μία σχέση εννοείται πως αυτό είναι επιλογή σου και ότι θες να είσαι με τον ανθρωπό σου και μόνο με αυτόν...και φυσικά δεν νιώθεις ότι στερείσαι κάποιον άλλον....Όταν λέμε δέσμευση δεν εννοούμε ότι σε κρατάνε με το λουρί και σε τραβάνε σα σκυλάκι και σε καταπιέζουν...αλλά όπως και να το κάνουμε η σχέση είναι μόνο για 2 και τρίτος δεν χωράει. Βέβαια δεν λέω να μην της μιλάς ή να μην την ''γνωρίσεις'' (δεν είμαστε ακοινώνιτοι οκ), αλλά όχι να τη φλερτάρεις και να την αφήνεις να νομίζει ότι ενδιαφέρεσαι... οφείλεις να είσαι εντάξει πρώτα από όλα εσύ με τον εαυτό σου και μετά και με τους γύρω σου...:confused:
Μου έχει τύχει (και ειναι και πρόσφατο) να ενδιαφέρομαι για κάποιον που τελικά ήταν δεσμευμένος..εγώ δεν το ήξερα και όταν το έμαθα με πείραξε και με πειράζει ακόμα που ενώ αυτός έχει την κοπέλα του κοιτάει εμένα σαν να μου κάνει ''ψυχικό''...Αυτός από την μεριά του προσπαθούσε και προσπαθεί ακόμα να με πλησιάσει. σε αυτήν την περίπτωση τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι ή αυτός δεν ενδιαφέρεται για μένα πραγματικά και το μόνο που κάνει είναι να παίζει και να ικανοποιεί τον εγωισμό του μαζί μου ή ότι απλά βλέπει όλες τις κοπέλες σαν γκόμενες μόνο και τίποτα άλλο. :P Είναι δλδ της λογικής ότι εντάξει βρε παιδί μου γιατί να μην κάνω κάτι μαζί της αφού με γουστάρει... εξάλλου εγώ τι έχω να χάσω... η ζωή είναι μικρή και γιατί να πω όχι σε μία ξεπέτα; (δλδ ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει) και άλλα τέτοια παρόμοια σκεπτικά....
Τέλοσπάντων προσωπικά δεν μου αρέσει να μπλέκω και να κυνηγάω καταστάσεις με δεσμευμένους ούτε να είμαι σε αναμονή ( να περιμάνω δλδ πότε θα πεθάνει η σχέση από μόνη της για να μπορέσω εγώ μετά να δείξω το ενδιαφέρον μου). Εάν τύχει να βρεθώ σε κάτι τέτοιο τότε απλά θα κάνω πίσω και θα τον ξεχάσω.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Σημαίνει επίσης οτι αγαπάει την κοπέλα του, τη σέβεται και σέβεται και την κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον οπότε ξεκαθαρίζει τη θέση του εξαρχής όπως θα έκανε ένας σωστός άντρας με παντελόνια (αλλά τι ψάχνω κι εγώ ψύλους στ' άχυρα...).

Σοβαρά; :eek: Mε την δική σου λογική οι άνθρωποι θα περιόριζαν επικίνδυνα τις διαπροσωπικές σχέσεις τους σε βαθμό που θα καταντούσαμε ακοινώνητοι!
Και με την υποψία ότι ο άλλος, μας "βλέπει" κάπως, θα τον κάναμε πέρα, λόγω.....σεβασμού στον (έτερο) δέσμιο!
Αν μας το δήλωνε εξ αρχής μάλιστα ευθαρσώς ότι μας γουστάρει, ε τότε θα φορούσαμε και ζώνη αγνότητας, μη και γίνει κάνα....σφάλμα!
Δεν "επικοινωνούμε" Χιμελίτα, λυπάμαι...:)

Καθώς βλέπεις είπα "στην κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον". Δε λέω να πας να πάρεις τυρόπιτα κι επειδή θα σου χαμογελάσει η πωλήτρια να τη βρίσεις!

Στο παράδειγμά μας δεν είναι ακριβώς διευκρινισμένο αλλά εγώ κατάλαβα οτι όταν η κοπέλα έλεγε "θέλω να τον γνωρίσω" δεν εννοούσε να παίζουν μαζί τάβλι... Μάλλον ερωτικά ήθελε να τον γνωρίσει.

Και για φαντάσου πού φτάσαμε, να κατακρίνουμε τον άνθρωπο που ήταν σωστός και ξηγήθηκε αντρίκια από την αρχή...

Και στην τελική Άγγελε στις διαπροσωπικές μας σχέσεις βάζουμε προτεραιότητες και ενημερώνουμε και τον άλλον για την προτεραιότητα που βάζουμε για να ξέρει πώς να κινηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top