Sport αυτοκίνητα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γιατί να πειράξεις τον εγκέφαλο σε ένα...golf εικοσαετίας, και τις βλάβες θα τις δεις θες δεν θες, πριν κοιτάξεις το διαγνωστικό εργαλείο :confused:
Ο sport χαρακτήρας το κάνει σπάταλο. Με σωστό προγραμματισμό νομίζω ότι μπορεί να γίνει πιο οικονομικό. :)

Για τις βλάβες είναι απλό. Να το ελέγχω πριν το service και μετά να βλέπω αν ο μηχανικός έφτιαξε τα προβλήματα.

Θα τσιμπίσω αυτό:
https://www.ebay.com/itm/ELM327-USB-...ac62bdd&pid=100005&rk=1&rkt=6&sd=331897287296
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ο sport χαρακτήρας του κάνει σπάταλο. Με σωστό προγραμματισμό νομίζω ότι μπορεί να γίνει πιο οικονομικό. :)Για τα λάθη είναι απλό. Να το ελέγχω πριν το service και μετά να βλέπω αν ο μηχανικός έφτιαξε τα προβλήματα.
Αν πηγαίνεις σε συνεργεία που δεν εμπιστεύεσαι τους μηχανικούς δεν σε σώζει τίποτα, πως θα διαπιστώσει πχ το...διαγνωστικό εργαλείο αν το κάρτερ λαδιού έχει όντως ραγίσει και θέλει αντικατάσταση και όχι ότι ο τύπος απλώς δεν έβαλε φλάτζα στην βίδα για να σου τα πάρει χοντρά?
Όσο για τον χαρακτήρα του, δούλευε το κάτω από τις 3.500 και είσαι οκ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αν πηγαίνεις σε συνεργεία που δεν εμπιστεύεσαι τους μηχανικούς δεν σε σώζει τίποτα, πως θα διαπιστώσει πχ το...διαγνωστικό εργαλείο αν το κάρτερ λαδιού έχει όντως ραγίσει και θέλει αντικατάσταση και όχι ότι ο τύπος απλώς δεν έβαλε φλάτζα στην βίδα για να σου τα πάρει χοντρά?
Όσο για τον χαρακτήρα του, δούλευε το κάτω από τις 3.500 και είσαι οκ :)

Εντάξει μαν 3 ευρώ κάνει. Ωραίο παιχνιδάκι φαίνεται :P. Αν θέλω να φύγω κάποιο ταξίδακι μπορώ να το βάζω μήπως παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα. Στον μηχανικό το παίρνω 1 φορά το χρόνο.

Δεν νομίζω να μπορώ να αλλάξω το πρόγραμμα του εγκέφαλο με αυτό :(.

Specification:
Read diagnostic trouble codes, both generic and manufacturer-specific, and display their meaning (over 3000 generic code definitions in the database).
Clear trouble codes and turn off the MIL ("Check Engine" light)
Display current sensor data, including:
Engine RPM
Calculated Load Value
Coolant Temperature
Fuel System Status
Vehicle Speed
Short Term Fuel Trim
Long Term Fuel Trim
Intake Manifold Pressure
Timing Advance
Intake Air Temperature
Air Flow Rate
Absolute Throttle Position
Oxygen sensor voltages/associated short term fuel trims
Fuel System status
Fuel Pressure
Processor: ELM327 V2.1
Item size: mm
Original box: NO
Net weight: 66g
Package weight: 74g
Color: Black
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εντάξει μαν 3 ευρώ κάνει
Τέλεια, μπορεί να σου βραχυκυκλώσει οτιδήποτε και μετά να σου κάνει διάγνωση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τέλεια, μπορεί να σου βραχυκυκλώσει οτιδήποτε και μετά να σου κάνει διάγνωση! :P

Έχει και κουμπί αυτοκαταστροφής μέσα; :D.

Αν βραχυκυκλώσει θα του αλλάξω ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν βραχυκυκλώσει θα του αλλάξω ασφάλεια.
Όχι αυτό, στα ηλεκτρονικoηλεκτρικά του golf μπορεί να σου κάνει ζημιά, δεν άκουσες τον Χρήστο, από την αρχή ήταν αντίθετος :)
Ψάξε να δεις πόσο κοστίζει ένα εργοστασιακό μηχάνημα διάγνωσης και τι λογισμικό χρησιμοποιεί, αλλά και πως είναι...οπτικά! Είσαι σχετικός με το θέμα απ ότι δηλώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Όχι αυτό, στα ηλεκτρονικoηλεκτρικά του golf μπορεί να σου κάνει ζημιά, δεν άκουσες τον Χρήστο, από την αρχή ήταν αντίθετος :)
Γαμάτo είναι. Φίλε αν δεν πειραματιστείς δεν μαθαίνεις.


O Χρηστάρας εννοούσε να αλλάξω εγκέφαλο στο αυτοκίνητο και έχει δίκαιο. Για διαγνωστικό λόγο όπως ο τυπάς στο video δεν υπάρχει κανένας ουσιατικός κίνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ναι αλλά που θα το βυσματώσεις, θύρα obd2 έχουν τα αυτοκίνητα που κυκλοφόρησαν μετά το 2000 νομίζω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ναι αλλά που θα το βυσματώσεις, θύρα obd2 έχουν τα αυτοκίνητα που κυκλοφόρησαν μετά το 2000 νομίζω :hmm:

Έχει το βύσμα το έλεξα. Σύμφωνα με το παρακάτω video το golf μου υποστηρίζεται από τη συσκευή που αγόρασα (πρωτόκολλο ISO9141-2).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γενικότερα είμαι κάθετος σε οποιαδήποτε αλλαγή η παρέμβαση στον εγκέφαλο απο μη ειδικούς.Τώρα για το διαγνωστικό εργαλείο αυτό μπορέίς να το πάρεις αλλά πόσο αξιόπιστα είναι δεν γνωρίζω ειδικά αυτά των 3 ευρώ.Θύρα obd 2 χρησιμοποιείται σε πολλά αυτοκίνητα απο το 1996 οπότε πιθανότατα το vw σου πρέπει να έχει τέτοια θύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γενικότερα είμαι κάθετος σε οποιαδήποτε αλλαγή η παρέμβαση στον εγκέφαλο απο μη ειδικούς.Τώρα για το διαγνωστικό εργαλείο αυτό μπορέίς να το πάρεις αλλά πόσο αξιόπιστα είναι δεν γνωρίζω ειδικά αυτά των 3 ευρώ.Θύρα obd 2 χρησιμοποιείται σε πολλά αυτοκίνητα απο το 1996 οπότε πιθανότατα το vw σου πρέπει να έχει τέτοια θύρα.
Χρηστάρα αντάπτορας είναι και διαβάζει αισθητήρες που ήδη υπάρχουν στο αυτοκίνητο. Όσο ακριβός ή φθηνός και να είναι ο αντάπτορας τις ίδιες τιμές θα διαβάσει αφού επικοινωνούν με το ίδιο προτόκολλο. ;)

Φαντάζομαι ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες βγάζουν αντίστοιχα μηχανήματα με κλειστά πρωτόκολλα που τα έχουν οι αντιπροσωπίες. Aυτά λογικά έχουν και τη δυνατότητα updgrade του εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Έχει το βύσμα το έλεξα. Σύμφωνα με το παρακάτω video το golf μου υποστηρίζεται από τη συσκευή που αγόρασα (πρωτόκολλο ISO9141-2).
Ε άντε καλορίζικο λοιπόν, να βλέπεις ταχύτητα, πίεση και θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα και ένα σωρό "άχρηστα" πράγματα, έχει βάλει κι ενας γνωστός μου και κατέβασε μια εφαρμογή στο κινητό και όλη την ώρα κοιτάζει τα κυκλάκια σαν μικρό παιδί!:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ε άντε καλορίζικο λοιπόν, να βλέπεις ταχύτητα, πίεση και θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα και ένα σωρό "άχρηστα" πράγματα, έχει βάλει κι ενας γνωστός μου και κατέβασε μια εφαρμογή στο κινητό και όλη την ώρα κοιτάζει τα κυκλάκια σαν μικρό παιδί!:laugh:

Εσύ θα βλέπεις απλά μια ένδειξη "check engine" στο κοντέρ σου και θα περιμένεις στο μηχανικό να σου πει τι φταίει κλαίγοντας. Εγώ θα του λεω ακριβώς τι συμβαίνει και θα μου λέει ο μηχανικός από την πρώτη στιγμή τηλεφωνικά αν πρέπει να κλάψω ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εσύ θα βλέπεις απλά μια ένδειξη "check engine" στο κοντέρ σου και θα περιμένεις στο μηχανικό να σου πει τι φταίει κλαίγοντας. Εγώ θα του λεω ακριβώς τι συμβαίνει και θα μου λέει ο μηχανικός από την πρώτη στιγμή τηλεφωνικά αν πρέπει να κλάψω ή όχι.
Μην προτρέχεις, ο μηχανικός μου είναι φίλος μου, σιγά μην πήγαινα όπου να 'ναι, πρώην οδηγός αγώνων με περγαμηνές και εξειδικευμένο συνεργείο audi στο Γαλάτσι. Όνομα δεν λέω μη θεωρηθεί σαν διαφήμιση :worry:
Εσύ θα του λες (ακριβώς) τι συμβαίνει κι αυτός θα σου λέει...ε τότε αφού επιμένεις φτιάχτο μόνος σου ;)
Φιλαράκι, δεν είναι τα συνεργεία και η φροντίδα του αυτοκινήτου, προγραμματισμός και λογισμικό "τυφλοσούρτης" θα σε τυλίξει ο μάστορας άμα θέλει όσους αντάπτορες και να έχεις βυσματώσει, ακόμα και στην εξατμιση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μάγκες ηρεμήστε μην παίξετε και ξύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μην προτρέχεις, ο μηχανικός μου είναι φίλος μου, σιγά μην πήγαινα όπου να 'ναι, πρώην οδηγός αγώνων με περγαμηνές και εξειδικευμένο συνεργείο audi στο Γαλάτσι. Όνομα δεν λέω μη θεωρηθεί σαν διαφήμιση :worry:
Εσύ θα του λες (ακριβώς) τι συμβαίνει κι αυτός θα σου λέει...ε τότε αφού επιμένεις φτιάχτο μόνος σου ;)
Φιλαράκι, δεν είναι τα συνεργεία και η φροντίδα του αυτοκινήτου, προγραμματισμός και λογισμικό "τυφλοσούρτης" θα σε τυλίξει ο μάστορας άμα θέλει όσους αντάπτορες και να έχεις βυσματώσει, ακόμα και στην εξατμιση :P
:D Γι' αυτό παίρνω τα μπιχλιμπίδι για να μάθω 2, 3 πράγματα να μην κοροιδεύουν τα μαστόρια. Πέρα από τις βλάβες έχει πλάκα να βλέπεις σε πραγαμτικό χρόνο π.χ. πόσα άλογα αποδίδει το αμάξι σου και γενικά την απόδοση του. Μπορείς να βρεις τα βενζινάδικα που πειράζουν την βενζίνη κ.λπ.
Μάγκες ηρεμήστε μην παίξετε και ξύλο.

Δεν μαλώνουμε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ό,τι καλύτερο κινείται σε 4Τ αυτή την στιγμή στον πλανήτη, η LaFerrari FXX :D

Για να έχετε ένα σημείο αναφοράς, η απλή LaFerrari κοστίζει περίπου 1 εκατ με λίστα αναμονής χρόνων και πωλείται την επόμενη μέρα 5, αν δεν έχεις κάνει δεσμευτικό συμβόλαιο με την εταιρεία να μην πουληθεί αμέσως !

Υγ Διαλέξτε χρώμα και ονειρευτείτε ελεύθερα :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top