Μουσική και χαρακτήρας

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
βασικα παντα πιστευα πως ο χαρακτηρας μας και η μουσικη που ακουμε συνδεονται με μια σχεση αλληλεπιδρασης,με αυτο εννοω πως η μουσικη που ακουμε εξαρταται απο το χαρακτηρα μας και η μουσικη με τη σειρα της επιδρα πανω του,το ειδος μουσικης που ακουει ο καθενας δεν ειναι καθολου τυχαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ρε παιδιά. Εγώ νομίζω ότι διαφέρω πολύ από τον περίγυρό μου και οι μουσικές μας επιλογές το ίδιο. Τυχαίο; Δεν νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ρε παιδιά. Εγώ νομίζω ότι διαφέρω πολύ από τον περίγυρό μου και οι μουσικές μας επιλογές το ίδιο. Τυχαίο; Δεν νομίζω!
Συμφωνώ! Εμένα καμία από τις φίλες μου δεν ακούει την ίδια μουσική με εμένα... Ακούω ροκ και μέταλ αλλά δεν σημαίνει πως είμαι παλιοχαρακτήρας γιατί πολλοί πιστευούν πως τα άτομα που ακούνε τέτοια μουσική έχουν τέτοιους χαρακτήρες ότι είναι αλήτες κτλ.. και αυτό δεν είναι σωστό :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με χαρακτηρα/ιδιοσυγκρασια εχει καποια σχεση. Με εμφανιση/ανατροφη/τροπους οχι. Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που δε τους σκεφτεται ο κοσμος, και δημιουργουν στερεοτυπα. Αγνοηστε τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου η μουσικη χαρακτηριζει τν ανθρωπο,τν χαρακτηρα του.Για παραδειγμα αυτος π ακουει ροκ λατρευει τν ελευθερια,εχει μια δικη του αντιληψη για τα πραγματα,ειναι ανετος.Η μουσικη ειναι ο τροπος π εξοτερικευεις αυτο π νιωθεις, π πιστευεις αρα τν χαρακτηρα σ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με χαρακτηρα/ιδιοσυγκρασια εχει καποια σχεση. Με εμφανιση/ανατροφη/τροπους οχι. Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που δε τους σκεφτεται ο κοσμος, και δημιουργουν στερεοτυπα. Αγνοηστε τους.

δεν θα είχα πάντως ποτέ ιδιαίτερη ζέση να γνωρίσω κάποια που λατρεύει τον Γονίδη ή Τερλέγκα ή Βολάνη, εκτός αν είχε φοβερά αντισταθμίσματα, που χλωμό το βλέπω, κάτι μου λέει για να σου αρέσει τρελλά ο Γονίδης ή ο Σώτης Βολάνης πρέπει να'σαι πολύ μπάζο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Όχι.

Απόψεις του στυλ
για να σου αρέσει τρελλά ο Γονίδης ή ο Σώτης Βολάνης πρέπει να'σαι πολύ μπάζο
τις θεωρώ πολύ κομπλεξικές (ειδικά αν τις ακούω από μεγάλους ανθρώπους - αν το πει αυτό ένας 15χρονος ροκάς/μεταλάς τότε εντάξει).

Η μουσική δεν είναι δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η μουσική δεν είναι δόγμα.

χαχα ο Βολάνης είναι τραγουδιστής ; μ'εκανες και γέλασα:D

Δόγμα θα ήταν αν έλεγα το ίδιο για όσους ακούνε Αλεξίου. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η Αλεξίου στα τελευταία της τραγούδια, όμως δεν κρίνω δογματικά αυτόν που του αρέσει γιατί η Αλεξίου είναι τραγουδίστρια, έστω που δεν μου αρέσει εμένα. Γκε γκε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
χαχα ο Βολάνης είναι τραγουδιστής ; μ'εκανες και γέλασα:D

Δόγμα θα ήταν αν έλεγα το ίδιο για όσους ακούνε Αλεξίου. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η Αλεξίου στα τελευταία της τραγούδια, όμως δεν κρίνω δογματικά αυτόν που του αρέσει γιατί η Αλεξίου είναι τραγουδίστρια, έστω που δεν μου αρέσει εμένα. Γκε γκε ;

Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.
Το θέμα μας είναι αν τα μουσικά ακούσματα δείχνουν το χαρακτήρα του ανθρώπου και όχι αν ο Βολάνης είναι τραγουδιστής.

Σε τι διαφέρει αυτός που ακούει Βολάνη από αυτόν που ακούει Αλεξίου;
Δεν ερωτεύεται με τον ίδιο τρόπο;
Δεν είναι το ίδιο έξυπνος;
Δεν είναι το ίδιο καλός μαθητής/φοιτητής/εργαζόμενος;
Δεν έχει κοινωνικές ευαισθησίες;
Δε μπορεί να πάρει μέρος σε μια πολιτική συζήτηση;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.
Το θέμα μας είναι αν τα μουσικά ακούσματα δείχνουν το χαρακτήρα του ανθρώπου και όχι αν ο Βολάνης είναι τραγουδιστής.

Σε τι διαφέρει αυτός που ακούει Βολάνη από αυτόν που ακούει Αλεξίου;
Δεν ερωτεύεται με τον ίδιο τρόπο;
Δεν είναι το ίδιο έξυπνος;
Δεν είναι το ίδιο καλός μαθητής/φοιτητής/εργαζόμενος;
Δεν έχει κοινωνικές ευαισθησίες;
Δε μπορεί να πάρει μέρος σε μια πολιτική συζήτηση;

:hmm:

Το θέμα δεν είναι τί μπορεί να κάνει κανείς ο καθένας, αλλά πως το κάνει, ώστε να ταιριάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waldorf_M

Νεοφερμένος

Η Waldorf_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν πρέπει να κατονομάζουμε τους ανθρώπους ανάλογα της μουσικής που ακούνε. Πολλές φορές τυχαίνει η προσωπικότητα του ατόμου να είναι αντίστοιχη του είδους μουσικής που ακούει, γι'αυτό άλλωστε την επιλέγει. Ωστόσο αυτό δε συμβαίνει πάντα. Θέλω να πω, είναι άδικο να ταυτίζουμε τους ανθρώπους με τη μουσική τους και να βάζουμε ταμπέλες εξαιτίας αυτής. Δεν ισχύει για όλους το ίδο. Ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά... Οπότε πριν κρίνουμε κάποιον απ΄τη μουσική του καλό θα ήταν να γνωρίσουμε τον ίδιο πρώτα. Μπορεί να επαληθευτεί αυτό που πιστεύαμε αρχικά, αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι και να μην προχωράμε σε βιαστικά συμπεράσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κακα τα ψεμματα...

Η μουσικη τεχνη δεν ειναι??? Καθενας μας δεν εχει διαφορετικη αποψη για την τεχνη και κρινει με βαση τον χαρακτηρα του???

Οριστε η σχεση μουσικης και χαρακτηρα...

Εγω προσωπικα τις περισσοτερες φορες κοιταζω να με αγγιζει το νοημα του τραγουδιου...Κυριως ακουω ροκ και μεταλ, αλλα δεν θα με εμποδισει ενα τραγουδι που εχει πολυ ωραιο στιχο αλλα ανηκει σε αλλο ειδος μουσικης να το ακουσω...

Τελος επιτρεψτε μου να παραθεσω εναν στιχο τραγουδιου ως απαντηση για την πλειοψηφια των τραγουδιων, που ειναι ερωτικα
Κι αν τα τραγουδια μας γι' αγαπη μιλανε ειν' η καψουρα που φερνει λεφτα στους παραγωγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πιστεύετε πως τα ακούσματα ενός ατόμου έχουν άμεση σχέση με τον χαρακτήρα του και την συμπεριφορά του?
Προσωπικά, επειδή γενικώς ακούω metal πολλοί μου λένε ότι θα μεγαλώσω και θα αλλάξω κλπ..
Πιστεύω αν κάποιος ακούει τα τραγούδια που όλοι ακούμε στο ραδιόφωνο, τραγούδια καψούρας κ.α θέλουν απλώς να ξεχάσουν τα προβλήματα τους και όχι να μάθουν κάτι απο την μουσική. Εγώ με αυτό που ακούω θέλω να προβήματίζομαι και να μου δίνει τροφή για σκέψη και όχι να αναμασώ το πόσο πολύ μου αρέσει μια κοπέλα πχ.. Εσάς ποια η γνώμη σας?
Λοιπον όπως έγραψα και σ ένα άλλο θέμα πστευω ο χαρακτήρας΄"πάει" στη μουσικη και όχι η μουσική σοτν χαρακτήρα...ο καθένας μας είναι διαφορετικός άνθρωπος και αντιλαμβάνεται αλλιώς κάθε είδος...αυτό βέβαια δν μας αποκλειει απο να ακούμε και ότι άλλο μας αρέσει..η μουσικη είναι μία...Όσο για το αν αλλάξεις ακούσματα όσο μεγαλώνεις πιστευω δεν ισχύει τουλάχιστν σε μεγάλο βαθμό..Αυτή σε εκφράζει και αυτή σε μεγάλο βαθμό θα σ εκφράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fnou

Νεοφερμένος

Η fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
εγω πιστευω πως ναι,εχουν σχεση,χωρις να ειναι απολυτο!
ο καθενας εχει επιλεξει κατι σταθερο που ακουει τις περοσσοτερες φορες και αυτο τον χαλαρωνει η τον τσιτωνει αναλογως:P
οποτε εχει καποια σχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πιστεύετε πως τα ακούσματα ενός ατόμου έχουν άμεση σχέση με τον χαρακτήρα του και την συμπεριφορά του?
Προσωπικά, επειδή γενικώς ακούω metal πολλοί μου λένε ότι θα μεγαλώσω και θα αλλάξω κλπ..
Πιστεύω αν κάποιος ακούει τα τραγούδια που όλοι ακούμε στο ραδιόφωνο, τραγούδια καψούρας κ.α θέλουν απλώς να ξεχάσουν τα προβλήματα τους και όχι να μάθουν κάτι απο την μουσική. Εγώ με αυτό που ακούω θέλω να προβήματίζομαι και να μου δίνει τροφή για σκέψη και όχι να αναμασώ το πόσο πολύ μου αρέσει μια κοπέλα πχ.. Εσάς ποια η γνώμη σας?

Είμαι μια σκοτεινή άγρια θύελλα με πολλές ευαισθησίες και μεγάλα πάθη και εσωτερική ένταση, καθώς και αγάπη για την ένταση εξωτερικά. Αυτή την θύελλα κανείς δεν την αναγνωρίζει επιφανειακά, εκτός αν είναι σαν και μένα ή μου μοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σαφως δειχνει χαρακτηρα, και ψυχικη κατασταση,τι ακριβως ομως δεν ξερουμε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτος στο ότι η μουσική δείχνει πάρα πολλά πράγματα για τον άνθρωπο. Τη στάση του στη ζωή και φυσικά τον χαρακτήρα του. Γι'αυτό και έχω παρατηρήσει πως όλοι οι καλοί μου φίλοι ακούνε παρόμοια μουσική με εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω που ακουω απο metal μεχρι πλουταρχο και kpop, τι χαρακτηρα εχω; Να ακους dimmu borgir και απο την αλλη να σου λενε οτι εχεις χαρακτηρα τσιχλοφουσκας. Αν και εδω που τα λεμε δεν εχουν αδικο αν ακουω ολα τα παραπανω :rofl:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
πιστεύω ότι τα μουσικά γούστα δεν λένε πολλά για την ποιότητα και τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου.
παλιά το πίστευα. πλέον όχι.

νομίζω ότι τα μουσικά γούστα (και απ' όσα έχω διαβάσει) είναι μυστήριο για το πως διαμορφώνονται.

σίγουρα παίζουν ρόλο ακούσματα που είχαμε σε τρυφερές ηλικίες.
σίγουρα παίζουν ρόλο και τα μετέπειτα ερεθίσματα και το πως εκπαιδεύτηκε το αυτί, συνδύασε ήχους με βιώματα και εικόνες, νιώθει οικειότητα ή έχει αναφορές σε οικεία πράγματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτό που σίγουρα συμβαίνει, είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι σχετικά αδιάφοροι με την μουσική (θα αρκεστούν σε ό,τι παίζει το ράδιο) και άνθρωποι που το ψάχνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σίγουρα η μουσική που ακούμε κάθε φορά, λέει πολλά για την ψυχολογία μας, την φάση στην οποία βρισκόμαστε τη δεδομένη στιγμή. αλλά καλό είναι να διαχωρίζουμε στοιχεία της ψυχολογίας από αυτά του χαρακτήρα, ακόμα και όταν τα πρώτα υπερισχύουν. το λέω και σαν συμβουλή αυτό το τελευταίο. να το έχετε κατά νου γενικά στη ζωή σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top