Οι γραφικοί των ελληνικών εκλογών

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Την ασυμφωνία λόγων-πράξεων δεν την εντάσσω στα πλαίσια της γραφικότητας, τουλάχιστον αυτής με τον τρόπο που παρουσιάζεται και γίνεται αντιληπτή από συγκεκριμένα μέλη σε αυτό το thread. Προφανώς και τη θεωρώ λόγο να μη ψηφίσεις τον Λεβέντη πχ, αλλά δες με ποια έννοια χρησιμοποιούνταν η «γραφικότητα» σε προηγούμενα ποστς.
Αν ο Βελόπουλος είχε ένα ωραίο πολιτικό πρόγραμμα (όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας), ελάχιστα θα μ’ ένοιαζαν τα τελοπόν (που ούτε έχω πάρει στην τελική να ξέρω αν κάνουν δουλειά ή όχι). Λες και είναι ο πρώτος που κάνει τέτοιου είδους «μάρκετινγκ». Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να μας απασχολούν στον Βελόπουλο από τις κυραλοιφές του.

Και για να λήξει το θέμα: είναι σαφές το πώς παρουσιάζεται η «γραφικότητα» στο thread από τον Δία και τον κάθε Δία. Δε μου αρέσει το πολιτικό πρόγραμμα του τάδε; Γραφικός. Είναι ο κάθε λογής ανταρσύας που πουλάει φούμαρα και ο παππούλης στο πιο πάνω βίντεο που λέει ότι θα κερδίσουμε 20 δις αν πουλάμε βότανα; Δεν πειράζει, συμπαθητικά παιδιά.
Αυτά είναι (μικρο)πολιτικές απόψεις, απλά η ταμπέλα «γραφικότητα» μπαίνει κατά το δοκούν.

Όχι αγαπητέ. Γραφικός δεν θεωρείται αυτός που δεν μας αρέσει το πρόγραμμά του. Το "γραφικός" θα μπορούσε να αποδοθεί λιγότερο ευγενικά με τους όρους "γελοίος", "σούργελο", "μαλάκας". Πώς να εμπιστευθούμε έναν "πολιτικό" που παρακαλεί το θεό να φέρει καρκίνο στους πολιτικούς του αντιπάλους, που μοιράζει αλοιφές ή απόκρυφες χειρόγραφες επιστολές του Χριστού, που ζητά με σοβαροφάνεια την κατάργηση κάθε κοινωνικής παροχής από το κράτος, που λέει ότι μιλά με εξωγήινους, που υπόσχεται σεξ με χορεύτριες; Μόνοι τους κάποιοι με τα λόγια τους και τα έργα τους ανακηρύσσονται "γραφικοί". Ας τους χαίρονται όσοι τους επικροτούν.

 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μόνοι τους κάποιοι με τα λόγια τους και τα έργα τους ανακηρύσσονται "γραφικοί". Ας τους χαίρονται όσοι τους επικροτούν.


Όταν εγώ λέω, ότι μου φαίνεται ακατανόητο να ψηφίζουμε ανθρώπους, που φαίνεται ξεκάθαρα από αυτά που λένε, και από τον τρόπο που τα λένε, ότι δεν έχουν ήθος και αξίες ούτε για δείγμα, παίρνω απάντηση "ε σιγά, δεν θα τον κάνεις φίλο, θα τον ψηφίσεις για μία δουλειά".

Για να μην παρεξηγηθώ, επειδή η παράθεση ήταν στον harry akritas, δεν αναφερόμουν σε εκείνον. Νομίζω ο Dreamweaver είχε πει κάτι σχετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όχι αγαπητέ. Γραφικός δεν θεωρείται αυτός που δεν μας αρέσει το πρόγραμμά του. [...]

Πώς να εμπιστευθούμε έναν "πολιτικό" [...] που ζητά με σοβαροφάνεια την κατάργηση κάθε κοινωνικής παροχής από το κράτος [...]

Το επιβεβαιώνεις και μόνος σου. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις έναν πολιτικό του οποίου το πρόγραμμα εκτιμάς, αλλά παράλληλα τον θεωρείς γραφικό.
Όλα τα άλλα είναι πολιτικά «επιχειρήματα» ξεκατινιάσματος και κουτσομπολιού. Είπαμε δεν είναι κακό, ο καθένας θέτει ό,τι θεωρεί αυτός προτεραιότητα στην κάλπη.

Αλήθεια, πόσο σύμφωνο με τα «ανθρωπιστικά ιδεώδη» και την (υποτιθέμενη) πολιτική σοβαρότητα που εκπροσωπείς είναι η παράθεση φωτογραφίας ανθρώπου μετά από τροχαίο ατύχημα για την πολιτική διακομώδησή του μαζί με ένα ωραίο κοροϊδευτικό κειμένακι από τη δική σου αυθαίρετη κρίση;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Όταν εγώ λέω, ότι μου φαίνεται ακατανόητο να ψηφίζουμε ανθρώπους, που φαίνεται ξεκάθαρα από αυτά που λένε, και από τον τρόπο που τα λένε, ότι δεν έχουν ήθος και αξίες ούτε για δείγμα, παίρνω απάντηση "ε σιγά, δεν θα τον κάνεις φίλο, θα τον ψηφίσεις για μία δουλειά".

Για να μην παρεξηγηθώ, επειδή η παράθεση ήταν στον harry akritas, δεν αναφερόμουν σε εκείνον. Νομίζω ο Dreamweaver είχε πει κάτι σχετικό.
Γλυκια μου, δεν διαφωνω με το επιχειρημα αυτο καθ'αυτο, το χρησιμοποιω και εγω, αλλα καταλαβαινεις οτι υπαρχει και μια κλιμακα στις χαζομαρες που λεει το ατομο στο οποιο αναφερομαστε, αλλα και η διασταση του χαρακτηρα αυτου που τα κρινει και κυριως η διασταση των προτεραιοτητων (ποσο εχει φτασει το σκατο στην κατσα πια απλα). Και επειδη μαλλον αναφεροματε στο ιδιο προσωπο, δεν δειχνει καθολου οτι δεν εχει αξιες και ηθος, αλλα περισσοτερο οτι εσυ ασχολεισαι με τον αν ο πυροσβεστης που θα σβησει τη φωτια στο σπιτι σου βρωμαει γιατι δεν εχει κανει μπανιο και οχι οτι θα σου σβησει τη φωτια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Είναι θλιβερό πραγματικά το γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος αρέσκεται στο λαϊκισμό και την εικόνα που του πασάρουν τα ΜΜΕ και παραβλέπει την αλήθεια, την τιμιότητα και τον ορθό πολιτικό λόγο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γλυκια μου, δεν διαφωνω με το επιχειρημα αυτο καθ'αυτο, το χρησιμοποιω και εγω, αλλα καταλαβαινεις οτι υπαρχει και μια κλιμακα στις χαζομαρες που λεει το ατομο στο οποιο αναφερομαστε, αλλα και η διασταση του χαρακτηρα αυτου που τα κρινει και κυριως η διασταση των προτεραιοτητων (ποσο εχει φτασει το σκατο στην κατσα πια απλα). Και επειδη μαλλον αναφεροματε στο ιδιο προσωπο, δεν δειχνει καθολου οτι δεν εχει αξιες και ηθος, αλλα περισσοτερο οτι εσυ ασχολεισαι με τον αν ο πυροσβεστης που θα σβησει τη φωτια στο σπιτι σου βρωμαει γιατι δεν εχει κανει μπανιο και οχι οτι θα σου σβησει τη φωτια.

Σίγουρα δεν αναφερόμαστε στο ίδιο πρόσωπο, γιατί εγώ έγραφα τα παραπάνω αναφερόμενη στους Βελλόπουλο και Λεβέντη, που ήταν και ο σχολιασμός του Δία, οι οποίοι σημειωτέον είναι και πλήρως ακατάλληλοι ακόμη και ως πυροσβέστες, για να χρησιμοποιήσω την γλαφυρή αναλογία σου. Επομένως, όποιο από τα δύο κριτήρια για τα οποία συζητάμε εδώ να προτάσσει κάποιος, οι παραπάνω είναι εντελώς ακατάλληλοι.

Τώρα, προφανώς υπάρχουν και διαβαθμίσεις στο πόσες και πόσο ακραίες βλακείες μπορεί να πει κάποιος, και προφανώς κάθε άνθρωπος είναι σε θέση να τα αξιολογήσει διαφορετικά, τόσο το περιεχόμενο όσο και το ποιόν αυτού που τα λέει. Ακόμη και οι διαφορετικές προτεραιότητες παίζουν ρόλο, όπως είχε πει ο harry στο άλλο θέμα. Ενδεχομένως, εσάς να σας ενδιαφέρει ο πολιτικός να κάνει την δουλειά πρωτίστως και μετά τι είναι. Για εμένα μπορεί να ισχύει το αντίστροφο και ένας τρίτος να το εξετάζει κατά περίπτωση.

Αν εσύ, και άλλος κόσμος, έχετε βρει στα μάτια του Τζήμερου τον ηθικό, έντιμο επιχειρηματία που είναι έτοιμος να σώσει τη χώρα, μπράβο σας. Εμένα δεν με έχει πείσει ούτε για το ηθικός ούτε για το ικανός και έχω εξηγήσει (εν συντομία) γιατί. Αν εσένα σου φαίνεται κάθε βλακεία που γράφει στο FB, φερόμενος ως διανοούμενος, αποτύπωση της πραγματικότητας και γροθιά σε ένα κατεστημένο πολιτικής ορθότητας, εμένα μου δείχνει απλά πόσο ακατάλληλος είναι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Είναι θλιβερό πραγματικά το γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος αρέσκεται στο λαϊκισμό και την εικόνα που του πασάρουν τα ΜΜΕ και παραβλέπει την αλήθεια, την τιμιότητα και τον ορθό πολιτικό λόγο.

Να φανταστώ ότι αλήθεια, τιμιότητα και ορθός πολιτικός λόγος, αναφέρονται στους Λεβέντη, Τζήμερο και Βελόπουλο; Τελικά έχεις χιούμορ...

 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιλάμε για γραφικούς και δεν έχουμε μέσα τον Γιάννη με ένα νι Βαρουφάκη; Και υποστηρικτής του να είσαι θα πρέπει να δεχτείς ότι ο τύπος είναι γραφικός af.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Ούτε τον Κουλη δε βάλατε μεσα
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αν εσύ, και άλλος κόσμος, έχετε βρει στα μάτια του Τζήμερου τον ηθικό, έντιμο επιχειρηματία που είναι έτοιμος να σώσει τη χώρα, μπράβο σας. Εμένα δεν με έχει πείσει ούτε για το ηθικός ούτε για το ικανός και έχω εξηγήσει (εν συντομία) γιατί. Αν εσένα σου φαίνεται κάθε βλακεία που γράφει στο FB, φερόμενος ως διανοούμενος, αποτύπωση της πραγματικότητας και γροθιά σε ένα κατεστημένο πολιτικής ορθότητας, εμένα μου δείχνει απλά πόσο ακατάλληλος είναι.
Συγκριτικα με τι? Τον πολιτικο που θα ερθει σαν ιπποτης in shining armor και το πολιτικα ορθο συνθημα που θα σε σωσει? Τελος παντων, κομματι της συναρτησης ειναι και αυτος που κρινει
 

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι αλήθεια, τιμιότητα και ορθός πολιτικός λόγος, αναφέρονται στους Λεβέντη, Τζήμερο και Βελόπουλο; Τελικά έχεις χιούμορ...



Εγώ μπορεί να έχω χιούμορ, το σίγουρο όμως είναι ότι δεν κρίνω την πολιτική πορεία κάποιου από εκπομπές προς 30ετίας ούτε από το αν δηλώνει φιλελεύθερος. Και φυσικά αν ήθελα να φτιάξω ένα χαλαρό θέμα περι γραφικότητας δε θα άφηνα έξω συστημικά πρόσωπα ή wannable επαναστάτες που ζούνε στο 1917.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ο φίλος μας ο προφήτης είδε όνειρο: ΠΗΓΗ

<< είναι λάθος να δοθεί αυτοδυναμία στον Κυριάκο Μητσοτάκη κι η Ένωση Κεντρώων είναι εμπόδιο. Ξυπνώντας σήμερα είδα ένα όνειρο. Ότι θα κάνουν κυβέρνηση μαζί η Φώφη Γεννηματά κι ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Αυτή η κυβέρνηση θα είναι το βράδυ. Ό,τι ήταν ο Πάνος Καμμένος για τον Τσίπρα θα είναι η Φώφη Γεννηματά για τον Κυριάκο Μητσοτάκη . . . . για αυτό θέλω η νεολαία να πάει στην κάλπη και να δώσει μια ισχυρή Ένωση Κεντρώων γιατί η Βουλή χωρίς την Ένωση Κεντρώων θα είναι ορφανή >>


Υ.Γ. Έγραψα για όσους προσωπικά θεωρώ γραφικούς. Όσοι πιστεύουν ότι οι γραφικοί είναι άλλοι, αντί να με κατηγορούν ας γράψουν γι αυτούς που θέλουν.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πέρα από αυτά τα πρόσωπα είναι δυνατόν να μην θεωρούμε γραφικούς όλους τους κκεδες που εχουν και 3 κόμματα (δεν έχω ασχοληθεί καν με το τι παίζει) με συνθήματα τύπου φονιάδες των λαών αμερικανοι, έξω από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ? Εμένα όλοι αυτοί μου φαίνονται το ίδιο γραφικοί με τον λεβέντη πάντως
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δηλαδή η κομμουνίστρια Κανέλη ως τι επανεκλέχτηκε; Έχουμε ισόβια μοναρχία; :blink:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Γραφικό θεωρώ ότι κατεβαίνουν κόμματα τα οποία όχι μόνο δε λένε τίποτα στη συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων αλλά τρώγονται και μεταξύ τους πχ ΚΚΕ (μ-λ) και ΜΛ-ΚΚΕ, που το ένα κατηγορεί το άλλο ή πχ ΕΕΚ Τροτσκιστές, εδώ το 99,9% δεν ξέρει ποιος είναι ο Τρότσκι θα ψηφίσει και τροτσκιστές κιόλας...
Είναι κόμματα περιχαρακωμένα τόσο πολύ στις ιδεολογικές και βαθέως κομματικές τους αγκυλώσεις που δεν έχουν καταλάβει ότι είναι πλήρως αποκομμένα από την κοινωνία και έχουν καταντήσει γραφικά και γελοία...
Χώρια δηλαδή που είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τις μισές ψήφους που λαμβάνουν αυτά τα κόμματα, τις παίρνουν τυχαία από κάποιος που απλά ψηφίζουν για ξεκάρφωμα..
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Γραφικό θεωρώ ότι κατεβαίνουν κόμματα τα οποία όχι μόνο δε λένε τίποτα στη συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων αλλά τρώγονται και μεταξύ τους πχ ΚΚΕ (μ-λ) και ΜΛ-ΚΚΕ, που το ένα κατηγορεί το άλλο ή πχ ΕΕΚ Τροτσκιστές, εδώ το 99,9% δεν ξέρει ποιος είναι ο Τρότσκι θα ψηφίσει και τροτσκιστές κιόλας...
Είναι κόμματα περιχαρακωμένα τόσο πολύ στις ιδεολογικές και βαθέως κομματικές τους αγκυλώσεις που δεν έχουν καταλάβει ότι είναι πλήρως αποκομμένα από την κοινωνία και έχουν καταντήσει γραφικά και γελοία...
Χώρια δηλαδή που είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τις μισές ψήφους που λαμβάνουν αυτά τα κόμματα, τις παίρνουν τυχαία από κάποιος που απλά ψηφίζουν για ξεκάρφωμα..

Το ερώτημα δεν ειναι γιατί ειναι 2 τα κόμματα, αλλά ποιος τα χρηματοδοτεί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι περισσότεροι βουλευτές αριστερών και όχι μόνο κομμάτων με ποιον τρόπο γνωρίζουν ότι σε κάθε βουλή θα είναι μέσα; Θέλω να πω, ότι δεν βλέπω κανέναν να ψάχνεται για κάποιο επάγγελμα σε περίπτωση που δεν εκλεγεί εφόσον οι εκλογές θεωρούνται αδιάβλητες. Τελικά το σύστημα είναι δημοκρατία ή κάτι άλλο; Κάποιες φορές δεν βλέπω διαφορά με την συνταγματική μοναρχία.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κάποιες φορές δεν βλέπω διαφορά με την συνταγματική μοναρχία.


Και κάπως έτσι αρχίσαν να εμφανίζονται ξανά οι Παπαδόπουλοι, αριστερά και δεξιά του πολιτικού φάσματος....
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top