Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
'παν μετρον αριστον' , 'everything in moderation' ειναι το κλειδι σε ολα. οτιδηποτε εχει ανακαλυφθει μπορει να χρησιμοποιηθει ειτε προς ωφελος μας ειτε για το κακο μας. (βλεπε διασπαση του ατομου και ατομικη βομβα, ελπιζω να το λεω σωστα)

η τηλεοραση αδιαμφησβητιτα εχει εξελιχθει ποιοτικα ανουσια αλλα ειναι μεσον ενημερωσης μερικες φορες .
το ιντερνετ επισης εχει και αυτο τα αρνητικα του αλλα παλι παρεχει σορια πληροφοριων.
τα κινητα προκαλουν κακο στην υγεια , λιγοστεψαν την επικοινωνια λογω σμς
αλλα παλι ειναι χρησιμα ιδιαιτερως εκτος σπιτιου.

ολα μας εχουν κανει κακο στην κοινωνικοποιηση και στις διαπροσωπικες σχεσεις μας αλλα δεν φταινε οι ανακαλυψεις εμεις φταιμε που δεν ξερουμε να τις χρησιμοποιουμε επικοδομητικα και με μετρο.

θα μου πεις ειναι και τι του προσφερεις του αλλου να δει για να μπορει να το χρησιμοποιησει επικοδομητικα. σ'αυτη την περιπτωση υπαρχει η επιλογη παντα. αμα δε σου κανει κατι δεν το παρακολουθεις πολυ απλα. εκει φαινεται και ποση προσωπικη κριση διαθετει το ατομο και τι θεωρει σημαντικο ή ασημαντο.

ολα στη ζωη ειναι επιλογες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Παλιοτερα εκραζα ασυστολα τα ατομα που καιγοντουσαν στην τηλεοραση..Απο την αλλη σκεφτηκα σε καποια φαση οτι και εγω καιγομαι στο ιντερνετ πολλες φορες..Οποτε ποιος ειμαι εγω για να κραξω??

Απλα στο ιντερνετ οπως ειπε και ο τσιπουρος επιλεγω εγω τι θα δω και τι θα κανω..Που ειναι πολυ βασικο για μενα..Δεν βλεπω τηλεοραση οχι γιατι ειμαι ψευτοκουλτουριαρης, απλα επειδη δεν εχει πολλες εκπομπες ή σιριαλ που μου αρεσουν και οσα απο αυτα μου αρεσουν μπορω να τα δω στο διαδικτυο..

Και φυσικα καποιος που βλεπει πολυ τηλεοραση δεν ειναι απαραιτητος χαζος..Εχω γνωρισει ατομα που ενω γενικα δεν ειναι αποβλακωμενα καθονται και βλεπουν καμμενες (για μενα) εκπομπες..Δεν το κατανοω μεν, δεν το κραζω απολυτα δε..Και δεν θα ριξω χ σε ενα ατομο αν βλεπει τηλεοραση..Θα κοιταξω να τον γνωρισω και μετα θα του ριξω χ για αλλους λογους ή θα κανουμε παρεα και θα προσπαθησω να καταλαβω γιατι καιγεται στην tv..:D

Παν μετρον παντως αριστο..

Ειρηνη αδερφια..(Μιλαει ο χιπης τωρα μεσα μου..:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

το πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος/χαζός , κατά την άποψη μου έχει
να κάνει με το τι εννοεί ο καθένας μας με τον όρο "διασκέδαση" - με το τι τον χαλαρώνει :)

απ όσα διάβασα, το θέμα εστιάστηκε στη τηλεόραση - κάπου λοιπόν πριν από χρόνια είχε πάρει το μάτι μου μια
δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη ο οποίος είπε ότι έβλεπε ανελλειπώς "Λάμψη" και δεν έχανε επεισόδιο

εγώ πάλι είναι ζήτημα να έχω δει όλα κι όλα πέντε επεισόδια της σειράς αυτής (και όχι ολόκληρα)
αυτό με κάνει "ποιοτικότερη" ως άνθρωπο από τον Μίκη ??

όχι βέβαια !!!



εμένα μου αρέσει να διαβάζω βιβλία τσέπης (paperback) στην αγγλική γλώσσα "εμπορικών" συγγραφέων που
βρίσκω στο τμήμα contemporary literature του βιβλιοπωλείου - με χαλαρώνει, με ξεκουράζει, με βοηθάει να
κρατώ την επαφή μου με την αγγλική γλώσσα και συλλέγω ένα σωρό πληροφορίες για ότι μπορεί να φανταστεί
κανείς πίσω από τις ιστορίες που αφηγούνται οι συγγραφείς τους

ο πατέρας μου προτιμά τα ιστορικά βιβλία και ένας από τους φίλους μου επιλέγει μόνο πολιτικά/κοινωνικά/
φιλοσοφικά θέματα
και οι δύο ισχυρίζονται ότι σπαταλώ το χρόνο μου με άχρηστα πράγματα και τρέφω το μυαλό μου με σκουπίδια
ενώ θα μπορούσα να επιλέξω κάτι "υγιεινότερο" από τα χαζά και ανούσια αναγνώσματα που προτιμώ

αυτό σημαίνει ότι εκείνοι είναι "ποιοτικότεροι" ως άνθρωποι από εμένα ??
όχι βέβαια !!



γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη, η ποιότητα ενός ανθρώπου καθορίζεται από ένα πλήθος στοιχείων ανάμεσα
στα οποία συμπεριλαμβάνεται ο τρόπος διασκέδασης αλλά, ικανότητα του να έχεις ανοικτό μυαλό και να μην
απορρίπτεις τίποτα συλλήβδην χωρίς να διαμορφώσεις ίδια άποψη και η ικανότητα του να κατανοείς (και να
αποδέχεσαι) το γιατί κάποιος συνάνθρωπος σου λειτουργεί με τρόπο διαφορετικό από εσένα



το ότι κατακλυζόμαστε από "εύπεπτες" εκπομπές και "εύπεπτα" αναγνώσματα και "εύπεπτη" μουσική δηλώνει
κάτι : το ότι δεν επιθυμούμε να παιδεύουμε το νου μας, το ότι κρυβόμαστε πίσω από τη κόπωση της
καθημερινής ρουτίνας και δεν χρησιμοποιούμε τον ελεύθερο χρόνο μας για να κάνουμε κάτι που θα απαιτήσει
επιπλέον κόπο και προσπάθεια


:)




(προσωπικά κατατάσω στην ίδια ακριβώς κατηγορία αυτούς που βλέπουν μανιωδώς Ανίτα Πάνια με αυτούς
που δηλώνουν ότι παρακολουθούν μόνο ντοκυμονταίρ και "ποιοτικές" εκπομπές με συζητήσεις - είναι
μονοσήμαντοι και περιορισμένοι ηθελημένα)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
Κατακριτεο...δεν ειναι η καλυτερη λεξη...ο καθενας ας κανει οτι θελει στη ζωη του...αλλα και οι υπολοιποι δικαιουνται να εχουν την αποψη τους. Αν καποιος κανει αυτο που λες, σιγουρα σημαινει κατι απο Χ περιπτωσεις. Ειτε αυτες που ειπες, ειτε δεν εχει ζωη, ειτε δεν εχει άλλα ενδιαφεροντα, ειτε δεν διψαει για κατι πιο χρησιμο ή πιο καλλιεργημενο κλπ.

Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
Ασκουν, επειδη καταλαμβανουν πολλες τηλεοπτικες ωρες, σε πολλα καναλια, λεγοντας συνεχως τις ιδιες σαχλαμαρες και αρα ειναι ενα ικανοτατο μεσο πλυσης εγκεφαλου.

Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
Το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Εκει εγκειται και μια απο τις κρυφες ικανοτητες της τηλεορασης. Σε αποβλακωνει ενω χαλαρωνεις και δε παιρνεις χαμπαρι με τον καιρο. Εξ ου και το "χαζοκουτι".

Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Ναι. Μπορουν να ψυχαγωγουνται χωρις να παθιαζονται. Δεν ειναι εκπομπες τοσο σημαντικες.

Ποιος είναι ο ορισμός σου για το "καλό" είτε είναι εκπομπή είτε οτιδήποτε;
Τι κανει σε ατομικο επιπεδο, τι κανει σε συλλογικο επιπεδο. Καλλιεργει; Και αν ναι, τι. Μορφωνει ; Και αν ναι ποσο. Παιδαγωγει ; Και αν ναι, με τι σοφια και συνεση ; stuff like that...

Παντως μη συγκρινουμε τωρα τηλεοραση με ίντερνετ...το ενα ειναι δεκαετιες εδω και αποτελει μεσο ελεγχου και αποβλακωσης πληρως ελεγχομενο...το αλλο ειναι εδω 30 χρονια χοντρικα, και χριζει ασυγκριτα περισσοτερης ελευθεριας και ποικοιλιας. Οταν ελεγχθει πληρως και το ίντερνετ, μπορουμε απλα να φουνταρουμε ολοι. Να μου το θυμηθειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";​

Όταν για την πραγματοποίησή του διακινδυνεύονται ζωές ή η υγεία τρίτων.
Όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση χάνοντας την όλη μαγεία της διασκέδασης αφού γίνεται ανιαρός.
Όταν συνοδεύεται με μεγάλη σπατάλη χρημάτων.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";​

Αναλογα με την οπτικη γωνια θα ελεγα εκεινου που ειναι στην αλλη πλευρα την απεναντι για παραδειγμα μεσηλικες λενε πως διασκεδαζει ετσι η νεολαια σημερα?Ξεχνανε τα δικα τους,τις δικες τους ακραιες συμπεριφορες.Επισης καποιος που δε συμφωνει με αυτον τον τροπο διασκεδασης που επιλεγει ενας αλλος μπορει καλλιστα να τον χαρακτηρισει χαζο και ανουσιο γιατι δεν συμβαδιζουν τα θελω και τα γουστα,ας πουμε σε καποιον του αρεσει η τεχνη ως μορφη διασκεδασης ενας που δε συμφωνει θα πει τι χαζος τροπος διασκεδασης.
Καμια φορα ο τροπος μπορει για εκεινον που τον επιλεγει να ειναι μια χαρα και να τον ικανοποιει για τον αλλον ομως που ειναι αντιθετος φαινεται χαζο ή ανουσιο.
Ειναι η γωνια που το κοιταζεις,αν εισαι μεσα αν εισαι εξω αν σου αρεσει αν το απορριπτεις,και εκει ακριβως στην οπτικη γωνια εχουμε και την κριτικη αυτη.
Γιατι υπαρχει και η μεση οδος οτι ο καθενας διασκεδαζει οπως του αρεσει που επιτρεπει στον καθεναν να διασκεδασει οπως θελει.
Δεν αναφερομαι σε παρανομες ή ανηθικες συμπεριφορες.Εκει αλλαζει το ολο πλεγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
How about να μην χαρακτηριστεί καθόλου ως ανούσιος και χαζός;

Πέρα από ακραίες περιπτώσεις όπως το να φτιάχνεται ο άλλος με ανήλικα ξέρω γω(που είναι παράνομο, επικίνδυνο κοκ), γιατί να χαρακτηρισείς έναν τρόπο διασκέδασης ανούσιο;

Επικεντρώνομαστε τόσο πολύ στο "φαίνεσθαι" και στο να σχολιάζουμε τους άλλους με αποτέλεσμα να χάνουμε κάπου την ουσία που είναι το να περάσουμε καλά.

Μέρα που είναι βάλτε ένα "μπήκαν τα γίδια στο μαντρί" και περάστε όμορφα
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
How about να μην χαρακτηριστεί καθόλου ως ανούσιος και χαζός;
Γιατί η δική σου διασκέδαση μπορεί να γίνεται εις βάρος άλλων, π.χ. τα κορωνοπάρτι, κάποιος που έχει οικογένεια να το ρίχνει συνέχεια στον τζόγο και άλλα τέτοια. Υπάρχουν παραδείγματα που ο σχολιασμός της διασκέδασης τρίτων δε γίνεται επειδή μας ενδιαφέρει το φαίνεσθαι.

Επίσης το να κακολογείς έναν τρόπο διασκέδασης δε σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα με όσους την εφαρμόζουν. Έχεις τις απόψεις σου, ο άλλος τις δικές του και όλα καλά (ας πούμε συνήθως γιατί αναφέρθηκε και το παράδειγμα της παιδεραστίας που εκεί είναι κόκκινη γραμμή).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί η δική σου διασκέδαση μπορεί να γίνεται εις βάρος άλλων, π.χ. τα κορωνοπάρτι, κάποιος που έχει οικογένεια να το ρίχνει συνέχεια στον τζόγο και άλλα τέτοια. Υπάρχουν παραδείγματα που ο σχολιασμός της διασκέδασης τρίτων δε γίνεται επειδή μας ενδιαφέρει το φαίνεσθαι.

Επίσης το να κακολογείς έναν τρόπο διασκέδασης δε σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα με όσους την εφαρμόζουν. Έχεις τις απόψεις σου, ο άλλος τις δικές του και όλα καλά (ας πούμε συνήθως γιατί αναφέρθηκε και το παράδειγμα της παιδεραστίας που εκεί είναι κόκκινη γραμμή).
Θα θέσω ενα πολύ γενικό ερώτημα ορμώμενη απο τον τζόγο που ανέφερες.
Έστω ενας άντρας (ή γυναίκα δεν εχει σημασία) έχει οικογένεια και είναι εθισμένος στον τζόγο.
Αυτό του αρέσει να κάνει και τον ευχαριστεί. Ας μην πάρουμε ακραία σενάρια αλλά μια μέση κατάσταση που το σηκώνει και η τσέπη του να τζογάρει.
Αυτό δυσανασχετεί την οικογένειά του που έχει φτάσει στα όριά της με το να τον παρακαλάει να σταματήσει να μην γυρνάει στο σπίτι νορμάλ ώρες και να χάνει χρήματα.
Έστω αυτός ο άνδρας σταματάει τον τζόγο και δεν διασκεδάζει πλέον έτσι μετά απο απανωτές παρατηρήσεις της οικογένειάς του.
Πλέον, η οικογένεια είναι παντελώς χαρούμενη και αυτός παντελώς δυστυχισμένος.
Δεν περνάει καλά με άλλα μέσα διασκέδασης και αυτό ήταν το πάθος του.
Νιώθει καταπίεση και εσωτερικευμένη οργή για την γυναίκα του που του έθεσε αυτόν τον περιορισμό.
Και σε ρωτώ πως βάζουμε όρια σε αυτήν την κατάσταση; Τι είναι πιο σημαντική η ευτυχία του άνδρα ή της οικογένειας; Και με βάση ποιες παραμέτρους μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το κατα βάση ηθικό δίλημμα;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γιατί η δική σου διασκέδαση μπορεί να γίνεται εις βάρος άλλων, π.χ. τα κορωνοπάρτι, κάποιος που έχει οικογένεια να το ρίχνει συνέχεια στον τζόγο και άλλα τέτοια. Υπάρχουν παραδείγματα που ο σχολιασμός της διασκέδασης τρίτων δε γίνεται επειδή μας ενδιαφέρει το φαίνεσθαι.

Επίσης το να κακολογείς έναν τρόπο διασκέδασης δε σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα με όσους την εφαρμόζουν. Έχεις τις απόψεις σου, ο άλλος τις δικές του και όλα καλά (ας πούμε συνήθως γιατί αναφέρθηκε και το παράδειγμα της παιδεραστίας που εκεί είναι κόκκινη γραμμή).
Την απάντηση μου θα τη βρεις στο μήνυμα μου όπου αναφέρω ξεκάθαρα το "εκτός ακραίων περιπτώσεων". Ειδικά με τόν τζόγο, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τώρα για τα κορωνοπαρτυ που όλοι έχουν φαγωθεί, θα πω ότι μπορεί να μην είναι σωστό να γίνονται αλλά τα μέτρα της κυβέρνησης για την πανδημία είναι εξίσου τραγικά οπότε μπορώ να δικαιολογήσω ως ένα βαθμό αυτό που γίνεται
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα θέσω ενα πολύ γενικό ερώτημα ορμώμενη απο τυον τζόγο που ανέφερες.
Έστω ενας άντρας (ή γυναίκα δεν εχει σημασία) έχει οικογένεια και είναι εθισμένος στον τζόγο.
Αυτό του αρέσει να κάνει και τον ευχαριστεί. Ας μην πάρουμε ακραία σενάρια αλλά μια μέση κατάσταση που το σηκώνει και η τσέπη του να τζογάρει.
Αυτό δυσανασχετεί την οικογένειά του που έχει φτάσει στα όριά της με το να τον παρακαλάει να σταματήσει να μην γυρνάει στο σπίτι νορμάλ ώρες και να χάνει χρήματα.
Έστω αυτός ο άνδρας σταματάει τον τζόγο και δεν διασκεδάζει πλέον έτσι μετά απο απανωτές παρατηρήσεις της οικογένειάς του.
Πλέον, η οικογένεια είναι παντελώς χαρούμενη και αυτός παντελώς δυστυχισμένος.
Δεν περνάει καλά με άλλα μέσα διασκέδασης και αυτό ήταν το πάθος του.
Νιώθει καταπίεση και εσωτερικευμένη οργή για την γυναίκα του που του έθεσε αυτόν τον περιορισμό.
Και σε ρωτώ πως βάζουμε όρια σε αυτήν την κατάσταση; Τι είναι πιο σημαντική η ευτυχία του άνδρα ή της οικογένειας; Και με βάση ποιες παραμέτρους μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το κατα βάση ηθικό δίλημμα;
Πολύ ζόρικο ερώτημα. Η οικογένεια έχει ευθύνες και ταυτόχρονα όσοι έχουν δεν είναι τέλειοι όπως και κάθε άνθρωπος. Από την στιγμή που προχωρά κανείς σε τέτοιο βήμα στη ζωή του καλείται να διαχειριστεί τις συνέπειες. Όχι με την απάνθρωπη έννοια ότι πλέον ο εαυτός του δεν έχει καμιά αξιά μπροστά στην οικογένεια και τα παιδιά. Καλείται να διαχειριστεί ένα βάρος οπότε η οικογένεια και η ευημερία της έχει προτεραιότητα έναντι των θέλω του. Οπότε θα ταχθώ με την πλευρά της υπόλοιπης οικογένειας στο ηθικό δίλημμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την απάντηση μου θα τη βρεις στο μήνυμα μου όπου αναφέρω ξεκάθαρα το "εκτός ακραίων περιπτώσεων". Ειδικά με τόν τζόγο, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τώρα για τα κορωνοπαρτυ που όλοι έχουν φαγωθεί, θα πω ότι μπορεί να μην είναι σωστό να γίνονται αλλά τα μέτρα της κυβέρνησης για την πανδημία είναι εξίσου τραγικά οπότε μπορώ να δικαιολογήσω ως ένα βαθμό αυτό που γίνεται
Ακόμα και στις μη ακραίες περιπτώσεις προσπάθησα να πω στη δεύτερη παράγραφό μου ότι το να κακολογείς έναν τρόπο διασκέδασης κάποιου άλλου δεν σημαίνει ότι καίγεσαι για το φαίνεσθαι ή θες να τον υποβιβάσεις. Μπορεί να γίνει στο πλαίσιο μιας καλοπροαίρετης και ευχάριστης κουβέντας και όλοι να είναι χαρούμενοι και απλά το θέμα να προκύψει ως αποσαφήνιση των προτιμήσεων των συνομιλητών.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα θέσω ενα πολύ γενικό ερώτημα ορμώμενη απο τον τζόγο που ανέφερες.
Έστω ενας άντρας (ή γυναίκα δεν εχει σημασία) έχει οικογένεια και είναι εθισμένος στον τζόγο.
Αυτό του αρέσει να κάνει και τον ευχαριστεί. Ας μην πάρουμε ακραία σενάρια αλλά μια μέση κατάσταση που το σηκώνει και η τσέπη του να τζογάρει.
Αυτό δυσανασχετεί την οικογένειά του που έχει φτάσει στα όριά της με το να τον παρακαλάει να σταματήσει να μην γυρνάει στο σπίτι νορμάλ ώρες και να χάνει χρήματα.
Έστω αυτός ο άνδρας σταματάει τον τζόγο και δεν διασκεδάζει πλέον έτσι μετά απο απανωτές παρατηρήσεις της οικογένειάς του.
Πλέον, η οικογένεια είναι παντελώς χαρούμενη και αυτός παντελώς δυστυχισμένος.
Δεν περνάει καλά με άλλα μέσα διασκέδασης και αυτό ήταν το πάθος του.
Νιώθει καταπίεση και εσωτερικευμένη οργή για την γυναίκα του που του έθεσε αυτόν τον περιορισμό.
Και σε ρωτώ πως βάζουμε όρια σε αυτήν την κατάσταση; Τι είναι πιο σημαντική η ευτυχία του άνδρα ή της οικογένειας; Και με βάση ποιες παραμέτρους μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το κατα βάση ηθικό δίλημμα;
όπου τζόβγος βάλε αλκόολ, ουσίες, φαγητό κοκ. σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν μιλάμε για ευτυχία αλλά εξάρτηση. ο άνθρωπος θα χρειαζόταν βοήθεια και δεν θα σταματούσε τόσο εύκολα αυτή την συμπεριφορά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ψυχαγωγία: ψυχή + άγω (οδηγώ)
Διασκέδαση: δια + σκεδάνυμι (σκορπίζω)

Η διασκέδαση σε αντίθεση με την ψυχαγωγία δεν έχει ως στόχο την πνευματική ανύψωση του ανθρώπου αλλά τον διασκορπισμό του, δηλαδή να μη σκέφτεσαι, να μη σε απασχολεί κάτι και να περνάς απλώς καλά. Εξ ορισμού λοιπόν δεν υπάρχει έξυπνη και ουσιώδης διασκέδαση, άρα αντίστοιχα ούτε χαζή κι ανούσια.

:bye2:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψυχαγωγία: ψυχή + άγω (οδηγώ)
Διασκέδαση: δια + σκεδάνυμι (σκορπίζω)

Η διασκέδαση σε αντίθεση με την ψυχαγωγία δεν έχει ως στόχο την πνευματική ανύψωση του ανθρώπου αλλά τον διασκορπισμό του, δηλαδή να μη σκέφτεσαι, να μη σε απασχολεί κάτι και να περνάς απλώς καλά. Εξ ορισμού λοιπόν δεν υπάρχει έξυπνη και ουσιώδης διασκέδαση, άρα αντίστοιχα ούτε χαζή κι ανούσια.

:bye2:
είπες και σκορπίστηκες,Αγάπε
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ο τζόγος μέσα σε μια οικογένεια δεν είναι ένα προσωπικό ζήτημα (και θα πω πως αυτό ισχύει και για ανθρώπους χωρίς οικογενειακές δεσμεύσεις καθώς αφορά τη κοινωνία μας γενικά). Υπάρχουν ευθύνες που έχει ο καθένας μας και επιπτώσεις σε όλο μας το περιβάλλον επακόλουθες της αρρώστιας μας. Σίγουρα η σύγκρουση δεν είναι η λύση για να βοηθήσεις ένα τέτοιο άτομο (εδω πχ θα βρείτε έναν οδηγό για τέτοιες περιπτώσεις) ωστόσο δεν είναι κάτι που μπορείς να το αγνοήσεις ή να το ανέχεσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top