Φιλία VS Έρωτας

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εξαρτάται το πως ορίζεται τους ερωτικούς συντρόφους!
Εννοώ σοβαρότητας πλευράς!
Αν λέμε για κάτι να περνάει η ώρα τότε ναι έχετε δίκιο
αν λέμε φίλο+ερωτική έλξη τότε διαφωνώ καθώς δύο πράγματα πρέπει να συνηγόρήσουν. ΤΟ να υπάρχουν ιο προυποθέσεις φιλίας αλλά και να γουστάρει και ο ένας τον άλλον ερωτικά!
Και για να το επιτύχεις αυτό που γιά μένα είναι και το ιδανικότερο δεν γίνεται χωρίς να ρισκάρεις! Απερισκεπτα στα συναισθηματικά δρούμε απερίσκεπτα όταν φερόμαστε όπως φέρεται όλος ο κόσμος! Σαν να μην πω! Και αυτοί έχουν και πέρασει!
Αυτοί που στα συναισθηματικά δεν φέρονται απερίσκεπτα και προστατεύουν τον κόσμο γύρω τους, τρώνε και μια μούτζα ως είναι πολύ καλό παιδί! Συνεπώς και εδώ διαφωνώ καθέτως

Και φυσικά πρέπει να θέλουν και οι δύο! Ποιο είναι το κακό δλδ να θέλει μόνο ο ένας, να αποκλειστεί ότι δεν πρόκειταιν να γίνει τίποτα και να συνεχιστεί η ζωή? Μόνο συναισθηματική απερισκεψία δεν είναι το να ξεκαθαρίζεις την αλήθεια! Λες και είναι τραγικό να σε έλκει το άλλο φύλλο!

Το πρόβλημα για μένα πηγάζει χαλαρά ακριβώς γιατί ο κόσμος είναι συναισθηματικά απερίσκεπτος και δεν μπορεί να φερθεί ώριμα σε αυτά τα ζητήματα και λέει ψεματάκια κτλ κτλ! Αλλά όπως έχω ξαναπεί και φυσικά έχετε διαφωνήσει σε αυτή την κοινωνία οι Μ@@@@ες έχουν πέρασει. Και γιαυτό για μένα η φιλία είναι πιο έυκολη γενικά! Εκεί μετράει περισσότερο η ακεραιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μια φιλία, πραγματική φιλία, κατά πόσο μπορεί να αντέξει και σεξ; Αξίζει να αντέξει σεξ; Πιστεύετε ότι στην περίπτωση του φιλικού "ματς" θα είναι το ίδιο ποιοτικό το σεξ όπως με τον/την συντρόφο;

exposed πολυ ωραιο θεμα, μπραβο!
μια φιλια, πραγματική φιλία, όλα μπορεί να τα αντέξει.
με το σεξ βεβαια ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα καθοτι απο μονο του ειναι μια ιδιοτυπη κατασταση ... αλλα νομιζω, οτι ακομα και αυτο, δεν μπορει να καταστρεψει μια φιλια. ισως να την ταρακουνησει, ειδικα αν καποιος απο τους δυο εχει δαγκωμενη λαμαρινα (η ακομα και οχι).
το βασικο πιστευω ειναι, να ειναι ξεκαθαρισμενη η κατασταση απο πριν.. (κανουμε σεξ γιαυτο το λογο και σημαινει αυτο για τον καθενα)

προσωπικα δεν εχω κανει ποτε σεξ με φιλο..

καποτε απωθουσα την ιδεα αλλα τωρα πια οχι.
σε γενικες γραμμες ομως (ακομα και σε πολυ δυσκολους καιρους) προτιμω ερωτα με τα ολα του και οχι σεξ με φιλο η γνωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με όσους συγχέουν φιλία με sex είναι πως καταλήξανε εκεί. Είσασταν αρχικά φίλοι οκ; Κάποια μέρα λοιπόν, αφού φτιάξατε κεφάλι βρεθήκατε στο κρεβάτι και καταλήξατε ότι σας αρέσει; Το συζυτήσατε μια μέρα στο άσχετο και καταλήξατε ότι μπορείτε να κάνετε και sex χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο; Είχατε καταλάβει ότι και ο/η φίλος/η θέλει και αυτή κρεβάτι; Έχετε αναρωτηθεί αν αυτό είναι φιλία πια; Δεν διαφωνώ ότι και με τον σύντροφο σου είναι καλό (σε μια σοβαρή σχέση πάντα) να υπάρχουν και χαρακτηριστικά που υπάρχουν σε φιλία, αλλά το να υπάρχει το sex σε μια φιλία πλέον δεν μιλάμε για φιλία άλλα συντροφικότητα. Δεν κατηγορώ κανένα, το βλέπω διαφορετικά μάλλον, απλά ρωτάω για να καταλάβω :)
Εφόσον Demelene μιλάς για "φίλο+ερωτική" σχέση τότε μάλλον δεν διαφωνούμε. Μπορείς να έχεις έναν ερωτικό σύντροφο με τον οποίο νιώθεις καλά και μπορείς να μιλάς σαν σε φίλη, μπορείς να έχεις ερωτική σχέση με πρώην φίλη, αλλά για μένα δεν μπορείς να πεις ότι αυτό το άτομο σου είναι μόνο φίλικό, όπως θα πεις για τον κολλητό σου ας πούμε. Έχει αλλάξει η σχέση πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με όσους συγχέουν φιλία με sex είναι πως καταλήξανε εκεί. Είσασταν αρχικά φίλοι οκ; Κάποια μέρα λοιπόν, αφού φτιάξατε κεφάλι βρεθήκατε στο κρεβάτι και καταλήξατε ότι σας αρέσει; Το συζυτήσατε μια μέρα στο άσχετο και καταλήξατε ότι μπορείτε να κάνετε και sex χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο; Είχατε καταλάβει ότι και ο/η φίλος/η θέλει και αυτή κρεβάτι; Έχετε αναρωτηθεί αν αυτό είναι φιλία πια; Δεν διαφωνώ ότι και με τον σύντροφο σου είναι καλό (σε μια σοβαρή σχέση πάντα) να υπάρχουν και χαρακτηριστικά που υπάρχουν σε φιλία, αλλά το να υπάρχει το sex σε μια φιλία πλέον δεν μιλάμε για φιλία άλλα συντροφικότητα. Δεν κατηγορώ κανένα, το βλέπω διαφορετικά μάλλον, απλά ρωτάω για να καταλάβω :)
Εφόσον Demelene μιλάς για "φίλο+ερωτική" σχέση τότε μάλλον δεν διαφωνούμε. Μπορείς να έχεις έναν ερωτικό σύντροφο με τον οποίο νιώθεις καλά και μπορείς να μιλάς σαν σε φίλη, μπορείς να έχεις ερωτική σχέση με πρώην φίλη, αλλά για μένα δεν μπορείς να πεις ότι αυτό το άτομο σου είναι μόνο φίλικό, όπως θα πεις για τον κολλητό σου ας πούμε. Έχει αλλάξει η σχέση πλέον.
Να σου πω γιατί θίγεις κάποια πράγματα πολύ σωστά.
Προσωπικά πίστευα στην φιλία μεταξύ άνδρας και γυναίκας αλλά τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει ριζικά άποψη και πιστεύω ότι δεν υπάρχει παρά μόνο όταν κανένας από τους δύο δεν θέλει να συνευρεθεί με τον άλλον. Έτσι το βλέπω εγώ ποια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω σε μια σχέση που μπορεί να τήνει στην φιλία (που άλλωστε είναι και υποκειμενική).Και στο εξής αυτό αναφέρω σαν φιλία άνδρα-γυναίκα.

Για τα κριτήρια που θέτω έγώ ώς προυπόθεση για μια καλή φιλία το σεξ δεν αποκλείεται. Πιστεύω ότι είμαι υπεράνω μιας σαρκικής ανάγκης όταν η κοπέλα θα μου ζητήσει την γνώμη μου για ένα προσωπικό της θέμα σχετικής φύσεως. Πιστεύω ότι θα μπορέσω να ανταποκριθώ στο ύψος των περιστάσεων και να της πω το σωστό παρόλο πχ που μπορεί εμένα να μην με συμφέρει (αυτά είναι προϋποθέσεις μια φιλίας). Αν δεν μπορέσω τότε δύο πράγματα πρέπει πιθανά να κοιτάξω στον εαυτό μου.
1)Δεν την βλέπω φιλικά αλλά σίγουρα διαφορετικά. Άρα φιλικό σεξ δεν υφίσταται
2)Εϊμαι κακός άνθρωπος.Εννοώ άνθρωπος με ηθική διαφορετική από αυτήν που θεωρείται ώς καλή. Συνεπώς που αξίζουν φίλοι παραπλήσιας ηθικής, συνεπώς και εκεί δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Με βάση τα παραπάνω μου φαίνεται λογικό για δύο άτομα που καταλαβαίνουν πλήρως τα παραπάνω και είναι ώριμα για τέτοιες αποφάσεις αλλά και εγκράτειες, να συνευρίσκονται αν γίνεται. Και τώρα που ξανακοιτάζω το 1 και το2, το πρόβλημα υπάρχει όταν οι δυό συμμετέχοντες δεν είναι σε συμφωνία αυτογνωσίας και δεν ξέρω πως ακριβώς να το εκφράσω (δεν το λέω ερριστικά) αλλά σαν να κρύβονται πίσω από κανόνες-πιπίλες για να προστατέψουν αυτό το κενό τους.

Όλα τα παραπάνω τα λέω με πλήρη γνώση και συμμετοχή σε καταστάσεις. Πριν συμμετέχω πίστευα ότι μπορώ. Δοκίμασα και είδα τελικά ότι μπορώ και μάλιστα πανεύκολα.Όχι γιατί πρέπει όσο γιατί μου βγήκε φυσικά!

Παρεπιτόντως θεωρώ την φιλία ανώτερη ποιοτικά αλλά και ηθικά από μια ερωτική σχέση. Ελπίζω να μην κολήσει κανένας στην λέξη κακός καθώς η απόψεις μου περί ηθικής δεν συμβαδίζουν με τίποτα με αυτές του κοινωνικού κατεστημένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κοίτα, αν πάρεις σαν δεδομένο ότι στη φιλία δεν υπάρχει διάκριση φύλων, τότε θα πρέπει να θεωρείς φίλη σου μια κοπέλα με την οποία θα έχεις παρόμοια φιλική σχέση με την σχέση που έχεις με τον φίλο σου. Απο τη στιγμή που υπάρχει σαρκική επαφή (την οποία δεν νομίζω ότι θα είχες με το φίλο σου) τότε είναι άλλου είδους σχέση. Δεν νομίζω ότι μπορώ να το θέσω διαφορετικά... :)
Οπότε για εμένα το να λες, οτι στις προυποθέσεις καλής -μάλιστα- φιλίας, δεν αποκλείεις το sex, είναι τραβηγμένο. Θα μπορούσε πχ, πριν διαλέξεις μια φίλη, να σε ενδιαφέρει και η εμφάνιση της. Για τους φίλους πάλι πιστεύω ότι μας ενδιαφέρει ο χαρακτήρας. Τώρα βέβαια, αυτά τα λέω εγώ. Εσύ με αυτή την άποψη που έχεις, μπορεί να περνάς καλύτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ κάτι με φίλο μου, αν και έχει τύχει να δω φίλο μου αλλιώς!:) Παρόλα αυτά πριν ξεκινήσω την ερωτική μου ζωή είχα σκεφτεί να ζητήσω από έναν φίλο μου που ήξερα ότι του άρεσα εμφανισιακά χωρίς βέβαια να με γουστάρει να δοκιμάσουμε μαζί, ώστε όταν γίνει με τον έρωτα της ζωής μου να μην κάνω άγαρμπα πράγματα!:redface:
Ευτυχώς δεν το έκανα, δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε αυτό στην σχέση μας ή αν του το ζητούσα με περνούσε για ούφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SoNic-K

Νεοφερμένος

Ο SoNic-K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εδώ και χρόνια είμαι κολλητός φίλος με κάποιο παιδί. Το ξέρω πολύ καιρό και έχουμε περάσει πολά καλα και κακά μαζί. Είμαστε αυτό που λένε αδερφικοί φίλοι. Το τελευταίο καιρό όμως έχει γνωριστεί με μια κοπέλα με την οποία και τα φτιάξανε. Περνάνε καλά και οι δύο δε λέω και ο φίλος μου φαινετε πολυ ευτυχισμένος και χαρούμενος. Ως εδώ όλα καλά και άγια αλλά απ΄ότι φαινεται ο έρωτας αυτός έχει και τις παρενέργειές του. Και αυτές εχουν αντίκτυπο στη φιλία μου με αυτό το άτομο όπως και στη φιλια αυτού με τους άλλους κολλητούς μας. Τι εννοώ. Η κοπέλα του φαίνεται ότι τον σέρνει από τη μύτη. Έχει λόγω του έρωτα αποκοπεί από εμάς τους φίλους του, βγαίνει κυτιως με τη κοπελιά του και εμάς μας ψιλοκλάνει - συγνώμη για την έκφραση αλλα είναι αλήθειαα. Σκεφτομαστε να του πούμε και κυριως εγώ ότι η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη. Δεν είπαμε να μην ερωτςευτεί αλλά όχι και να κλάνει έτσι τους κολλητούς του - με αυτούς που έτρωγε ψωμι κι αλάτι για πολυ καιρό. ;) Απ την άλλη όμως ΄σκεφτομαι οτι αν του μιλήσουμε ίσως θυμώσει και μαλώσουμε και δε το θέλουμε αυτό. Παρόλα αυτά είναι λυπερό να τον κάνει ότι θελει αυτή - δε λέω καλή κοπελιά αλλά όχι και έτσι. εχετε να προτείνετε κατι? Να του μιλήσουμε ή οχι και αν ναι πως να τον κάμουμε να καταλάβει ότι η συμπεριφορά του είανι ενοχλητική και κακή απέναντι στους αδερφικούς του φίλους. Καταλαβαίνω ότι ο ερωτας τυφλώνει και σε αλλάζει αλλά οχι και έτσι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:offtopic: την τύχη μου μέσα γιατί πρέπει όλοι να χρησιμοποιείται αυτή την αήδία έκφραση (μας κ****)... τι απέγινε το πολύ πιο...ευηχο να το πω (?) "μας γράφει"? :offtopic:


(θα επανέλθω στο ζήτημα αυτό καθ'αυτό μιας και έγινα η "κακιά" σαν αυτή που περιγράφεις στην τωρινή μου σχέση, απλά δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εσύ αν ερωτευόσουν μια κοπέλα τι θα έκανες? Δε θα έβγαινες μαζί της κάθε μέρα? Αλήθεια, όταν λές οτι σας γράφει τι ακριβώς εννοείς? Οτι δε βγαίνετε μαζί αρκετά συχνά? Και αν ναι πόσο συχνά βγαίνετε τώρα? (μια φορά την εβδομάδα πχ? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως ρε παιδιά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το σκεπτικό....
σορρυ κι όλας αλλά τι πάει να πει "τον τραβάει απ τη μύτη"
τον υποχρεώνει να κάνει κάτι που δεν θέλει?
Μην τα ρίχνετε στην κοπέλα.... υποβιβάζετε ΤΑ ΜΑΛΑ τον φίλο σας :)


Εγώ είμαι υπερ του να του μιλήσετε αφού το θέλετε και το νιώθετε ΑΛΛΑ.....
πιστεύω ότι ειναι και ΛΟΓΙΚΟ να αφήνει κάποιος/α λίγο παραπίσω τους φίλους για τον νέο έρωτα....
Οι φίλοι είναι φίλοι.... και ΠΡΕΠΕΙ να είναι εκεί ΠΑΝΤΑ.... είτε ο άλλος τους "κλάνει" και είναι στα μέλια του είτε όχι ;)
Η πρώτη περίοδος της γλύκας μιας σχέσης δεν κρατάει για πάντα... οι φίλοι όμως, όταν είναι πραγματικοί φίλοι... κάνουν υπομονή γιατί έτσι πρέπει....

Δεν ξέρω βέβαια σε τι βαθμό σας έχει αφήσει παραπίσω.... αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι οι ΦΙΛΟΙ πρέπει να αφήνουν ΧΩΡΟ και ΧΡΟΝΟ στον ΦΙΛΟ τους για να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ τον ΝΕΟ του ΕΡΩΤΑ!
Να τον ΓΝΩΡΙΣΕΙ..... και να κάνει όλα όσα νιώθει να βγαίνουν από μέσα του....
Κι αφτοί να ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ με την ευτυχία του άλλου και ας τους.... κλάνει!

Εχω και γω ενα φιλο.... κολλητάρι.... που κάθε που έβρισκε νέα κοπέλα μας.... "έκλανε" :P
Πολλοι απ την παρέα τον έκαναν πέρα... τον έβρισαν.... δεν του ξαναμιλάνε .....
Σορρυ αλλά εγώ αυτό το βλέπω σαν ΖΗΛΕΙΑ!
Ειλικρινά εγώ χαιρόμουν ..... δεν χρειαζόταν να βγει μαζί μου για καφέ.... ας μου τα έλεγε στα πεταχτά απ το τηλέφωνο...
Το μόνο που με νοιάζει για τον ΦΙΛΟ μου είναι να είναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ....
αυτο θέλω για αυτόν....
Κι αν κάποια στιγμή κάτι δεν πάει καλά και φάει τα μούτρα του απ τη σχέση για την οποία με "εκλασε" εγώ θα είμαι και πάλι ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ να τον στηρίξω και να πιώ μαζι του μαύρο Τζόνυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SoNic-K

Νεοφερμένος

Ο SoNic-K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Sorry για την έκφραση αλλά έτσι αισθανόμαστε ότι συμβαίνει - δεν είναι μόνο η δικιά μου άποψη αλλά όλων μας. :(

Παλαιότερρα βγαίναμε σχεδόν καθημερηνα. δεν έχω την απαίτηση να συμβαίνει και τώρα αυτό αλλά μπορεί να περάσει καθι βδομάδα χωρίς να βγούμε. Το πιο εξοργηστηκο δεν είναι οτι δε βγαίνουμε καθημερινα όπως παλιά αλλά ότι σπάνια βγαίνει μαζί μας όταν εχει και τη φιλη του μαζί. Δηλαδή σα να μη θελει να μας παρουσιάσει στη φίλη του, σα να ντρέπεται για τους φίλους του. ;) Αν δεν ισχύει αυτό γιατί δε βγαίνουμες όλοι μαζί. Και άλλοι φιλοι μουτ εχουν κοπελιες τους αλλά βγαίνουμε μαζί ολοι. εντάξει κατανο΄ω ότι το κάθε ζευγάρι θέλει να μένει μονο του για καποιο διάστημα αλλά όχι και να ξεκόψει τελείως οπως αυτό. Όσο για το ΄τοι λέω ότθι τον τραβάει από τη μυτη το λέω γιατί παλαιότερα ελεγε ότι αμα βρεί γκόμενα δε θα μας παρατάει και θα μας αγνοεί επιδεικτικά όπως καποιοι άλλοι που κοροιδεύαμε παλαιότερα. Αυτό είναι το εξοργιστηκότερο όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ενταξει, οταν εισαι εκτος σχεσης ευκολα λες πραγματα που δεν εννοεις κι οταν απλα σου συμβαινουν δεν καταλαβαινεις οτι τα κανεις. Δηλαδη.. ο φιλος σου τωρα κοιταζει να ζησει αυτο που εχει με την κοπελα και δεν σκεφτεται οτι -ισως να- κανει αυτα που "κοροιδευε".
Το να το συζητησετε μαζι του ειναι οτι καλυτερο νομιζω, οχι ομως να αρχισετε να του τα χωνετε επειδη σας ψιλο-φτυνει. Εξηγηστε του πολυ απλα οτι σας λειπει.. Οτι θελετε να τον βλεπετε περισσοτερο! Σε καμια περιπτωση ομως μην "κατηγορησετε" την κοπελα του για οτι συμβαινει.
Αλλωστε οταν περασουν τα πρωτα μελια με την κοπελα, θα βλεπεστε περισσοτερο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παλιό όσο ο κόσμος το πρόβλημα σου, αγαπητέ SoNic-K

Πως το λέει το παλιό τραγουδάκι; "Αυτές οι γαμήλιες καμπάνες διαλύουν την παλιοπαρέα μου":

Not a soul down on the corner,
That's a pretty certain sign,
That wedding bells are breaking up that old gang of mine.
All the boys are singing love songs,
They forgot "Sweet Adeline,"
Those wedding bells are breaking up that old gang of mine.
There goes Jack, there goes Jim,
Down to lover's lane.
Now and then we meet again,
But they don't seem the same.
Gee, I get a lonesome feeling,
When I hear the church bells chime,
Those wedding bells are breaking up that old gang of mine.


Wedding Bells (Are Breaking Up That Old Gang of Mine)
The Four Aces with Al Alberts
Words by Irving Kahal and Willie Raskin and music by Sammy Fain.

Αυτό τραγούδαγαν οι Beatles στον John Lennon όταν τους παραμέρισε για την Yoko Ono. Να σαι προετοιμασμένος ότι συμβαίνουν αυτά, κι ότι ορισμένες φιλίες έχουν ημερομηνία λήξεως, όταν εκπληρωθούν οι λόγοι που έφεραν τους φίλους μαζί.

Δεν λέω ότι αυτό θα συμβεί στην περίπτωση σου, αν δείξεις (δείξετε) κατανόηση και υπομονή στο φίλο, όπως του αξίζει. Χωρόχρονο και ανάσες δώστε του, όπως σου σινιστούν και τα μέλη που σου έγραψαν πιό πάνω.

Τέλος, γνώμη μου είναι πως όταν νοιώθεις την ανάγκη να ζητήσεις συγνώμη για μιά έκφραση που χρησιμοποιείς, καλύτερα να μη τη χρησιμοποιήσεις καθόλου. Εσύ άλλωστε δεν θα προτιμούσες ο φίλος σου να μην είχε πει "ότι αμα βρεί γκόμενα δε θα μας παρατάει και θα μας αγνοεί επιδεικτικά όπως καποιοι άλλοι που κοροιδεύαμε παλαιότερα";

Είναι τόσο εύκολο να συμπαθήσουμε κάποιον - κάποιαν, αλλά τόσο δύσκολο να είμαστε υπεύθυνοι. Και τόσο ωραίο όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μπορώ να γράψω κι ένα ελληνικό;
Χαρούλα Αλεξίου
"Και μεις ερωτευτήκαμε αλλά δεν τρελαθήκαμε
τους φίλους δεν τους καίμε"

Δυστυχώς όμως όταν είσαι μέσα στον έρωτα δεν το βλέπεις αυτό, ειδικά στην αρχή.
Σοφά τα λόγια της ΚΟΥΕ.
Αφήστε τον φίλο σας να ζήσει τον ερωτά του, ακόμη κι αν νοιώθετε παραμελημένοι.Κι όταν περάσουν τα πρώτα μέλια θα αρχίσει να αποζητά την παρέα σας και θα βγαίνετε και πάλι όλοι μαζί.
Κι αν τύχει και καμμιά στραβή και χωρίσει τους δίκους σας ώμους θα ψάξει και εσείς θα τον δεχτείτε χωρίς ερωτήσεις και χωρίς απαιτήσεις γιατί οι αληθινοί φίλοι είναι οι άνθρωποι που μας αγαπούν με όλα μας τα λάθη και μας δέχονται όπως είμαστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχικά να σας πω ότι η φιλία περιλαμβάνει την λέξη αγάπη όπως πιστεύω ότι συνοπτικά ορίζεται ώς "θεωρώ την ευτυχία σου ισάξια με την δική μου".Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο.

Με βάση αυτό το σκεπτικό η φιλία είναι μια πολλή δυνατή σχέση, που δεν προβαλλεται προς τα έξω όπως η ερωτική αλλά υπάρχει κάτι πιο βαθύ και πιο ουσιώδες που συνδέει τα άτομα. Η φιλία είναι όμως αμφίπλευρη σχέση και κάποιος στις χαρές αλλά και στις κακές χρειάζεται τους φίλους. Ένας φίλος που εξαφανίζεται όποτε βρήκε κοπέλα ή για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι για μένα φίλος γιατί απλά δεν καταλαβαίνει την αμφίπλευρη υπόσταση της σχέσης που έχει με άλλους. Φυσικά μόλις πάει κάτι στραβά θα τρέξει στους φίλους να κλαφτεί θυμόμενος όμως τότε την ανάγκη για φίλους και την στήριξη που παρέχουν, που ο ίδιοςόμως με την συμπεριφορά του τόσο εύκολα στέρησε από αυτούς. Φιλία και παρτάκιας δεν γίνεται.Προβλήματα και χαρές να μοιραστεί δεν έχει μόνο αυτός που είναι στην σχέση. έχουν και οι άλλοι.ίσως από άλλες σχέσεις ίσως από άλλα ζητήματα στην ζωή καθώς υπάρχουν και πιο σοβαρά ζητήματα από τον έρωτα.

Εγώ δεν λέω να μην απολάυσει τον έρωτα του, αλλά όλα σε ισορροπία.Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ τους φίλους πάνω από την κοπέλα ούτε και το ανάποδο και φυσικά μόνο από την κοπέλα άκουσα το πάντα οι φίλοι σου μπροστά από μένα που τελείως τυχαία είχε ξεχάσει ότι είχε "φίλες". Το κλάσσιμο που περιγράφει ο φίλος είναι πάγια τακτική των γυναικών στις "φίλες" που έχουν και επειδή αυτές το κάνουν απαιτούν και από τον γκόμενο να το κάνει και αυτός. Εκεί δημιουργείται αντιπαράθεση και σημείο τριβής μεταξύ της κοπέλας και των φίλων του παιδιού που ή κλονίζει την φιλία ή κλονίζει την σχέση. Και αυτό το πράγμα είναι γνωστό και ώς "θέλω αποκλειστικότητα". Φυσικά πολλές φορές φταίνε και οι φίλοι που παρανοούν την θέση τους ως φίλοι και τα χαλάνε όλα, και φυσικά εκεί φταίει και αυτός που αφήνει τους φίλους να κάνουν τέτοιες βλακείες.(**)

Διευρύνοντας τώρα το σκεπτικό ανεξαρτήτως του φύλλου, να καταλήξω ότι ο έρωτας-κοπέλα-αγόρι και η φιλία είναι δύο διαφορετικά πράγματα που συνήθως ένα άνθρωπος χρειάζεται για να διατηρείται σε πνευματική ισορροπία. Συνεπώς η συμμετοχή και των δύο ίσοποσα και ισόβαρα στην ζωή είναι βασικό για μένα. Και γιαυτό και ο/η που τραβά (έμεσα/άμεσα) την σχέση του μακρυά από τους φίλους της/του σίγουρα δεν αγαπά τον άλλον, καθώς στερεί ένα παράγοντα ευτυχία του άλλου.Αυτοί που δεν το βλέπουν αυτό στάνταρ είναι ηθικοί αυτουργοί και κάνουν/απαιτούν τα ίδια.

Δεν είναι τυχαίο που τα πιο ευτυχημένα ζευγάρια είναι αυτά που διατηρούν αυτές τις ισορροπίες. Και μέσα σε αυτές τις ισορροπίες είναι και τα χόμπυ του καθενός.

Τέλος αυτό που λέει ο Sonic-K για το τράβηγμα - πωπω και αν το έχω δει να γίνεται - και σίγουρα υποβιβάζει το άτομο που το προκαλεί (ως κακόβουλο) αλλά και το θύμα που το αφήνει να γίνεται (ως άνθρωπο χωρίς αξιοπρέπεια και τσίπα εγωισμού).


(**) Διευκρίνηση
Πιστεύω χαλαρά ότι οι γυναίκες δεν ξέρετε τι θα πει φιλία.Ελάχιστες από εσάς έχουν πραγματικές φίλες (και αν έχουν τήνουν προς το 1) και όσες ξέρετε τι σημαίνει φιλία συνήθως τις συνάπτεται με το άλλο φύλλο που καταλαβαίνει και αυτό περισσότερο. Ίσως είναι προκλητικό αλλά αυτό το παραδέχονται και εκπρόσωποι του γυναικείου φύλλου. Μην το κάνετε προσωπικό το θέμα στο τόπικ εγώ απλά το λέω για να κατανοήσετε καλύτερα την θέση μου.Τώρα το γιατί πιστεύω ότι υφίσταται αυτό είναι άλλο τοπικ που αν θέλετε, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε εκεί.
Γιαυτό και στην παράγραφο αυτή αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο πρόβλημα που προκύπτει στις φιλικές σχέσεις που έχει ο άνδρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
(**) Διευκρίνηση
Πιστεύω χαλαρά ότι οι γυναίκες δεν ξέρετε τι θα πει φιλία.Ελάχιστες από εσάς έχουν πραγματικές φίλες (και αν έχουν ελάχιστεσ) και όσες ξέρετε τι σημαίνει φιλία συνήθως τις συνάπτεται με το άλλο φύλλο που καταλαβαίνει και αυτό περισσότερο. Ίσως είναι προκλητικό αλλά αυτό το παραδέχονται και εκπρόσωποι του γυναικείου φύλλου. Μην το κάνετε προσωπικό το θέμα στο τόπικ εγώ απλά το λέω για να κατανοήσετε καλύτερα την θέση μου.

Είναι αδύνατον να γράφεις κάτι τέτοιο και να ζητάς να μην σχολιαστεί.
Δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις και αν και εμένα οι κολλητοί είναι αντίθετου φύλου έχω και γυναίκες φίλες(όχι γνωστες, φίλες).
Απλά η γυναικεία φιλία είναι σε άλλη βάση απο την αντρική και συνοδεύεται και απο συναισθήματα αντιζηλίας και ανταγωνισμού, τα οποία και στην αντρική φιλια ορισμένες φορές υπάρχουν απλά στις γυναικείες είναι πιο έντονα.
Καλό είναι να μην γενικεύουμε γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε όλες τις περιπτώσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επειδή υπάρχει σοβάρή πιθανότητα να παρεξηγήθηκαν/ούν τα γραπτά μου ως ένα βαθμό, πρέπει να κάνω και εγώ κάποιες διευκρινήσεις.


1. Σε καμία περίπτωση δεν νοείται, να έχει πρόβλημα κάποιος φίλος και να τον παρατήσουμε για τον γκόμενο/α.
2. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάω ότι χάνουμε ΚΑΘΕ επαφή και δεν ρίχουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα τηλέφωνο πότε πότε....
3. Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με την φράση "θέλω αποκλειστικότητα" είτε προέρχεται απ τον έρωτα αλλά είτε απ τους φίλους!
4. Προσωπικά δεν βάζω πάνω απ τους φίλους τον γκόμενο αλλά πλέον βάζω πάνω απ όλους τον ΆΝΤΡΑ μου!!! (δεν ξέρω τι θα γίνει όταν κάνω παιδί)
5. Δεν δεχομαι και δεν δέχτηκα (Χάλασα φιλίες) να ζηλεύουν οι φίλοι μου τη σχέση μου .... επειδή οι ίδιοι έχουν να σταυρώσουν καλή σχέση απ την εποχή που υπήρχαν οι δραχμές!
6. Δεν δέχομαι και δέχτηκα (και για αυτό χάλασα φιλίες) επειδή αυτοί δεν έχουν σχέση και μπορούν να λειτουργούν πιο... αλλιώς.... να μου την λένε επειδή έχω σχέση και λειτουργώ... αλλιώς!!

Με έχουν "κατηγορίσει" οτι ΚΑΙ ΚΑΛΑ τους έγραψα τους φίλούς όταν έκανα σχέση....
Ενώ....μιλούσαμε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στο τηλέφωνο και βγαίναμε και μια φορά τη βδομάδα (Ενώ πριν καθημερινά βγαιναμε)
Όταν όμως ήρθαν οι "φίλοι" στη θέση μου και βρήκαν μια ΚΑΛΗ σχέση ... όταν έκαναν ΤΑ ΙΔΙΑ, εγώ δεν μίλησα....
Ε ΟΧΙ!

Εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς, δεν δέχτηκα ποτε μου κανέναν να μου κάνει το μάγκα...
Μνημόσυνο με ξένα κόλυβα δεν γίνονται!

Κι όποιος πει οτι δεν έχει "φτύσει" ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ για γκόμενο/α, πολύ απλά δεν έχει νιώσει τι πάει να πει καψούρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
(**) Διευκρίνηση
Πιστεύω χαλαρά ότι οι γυναίκες δεν ξέρετε τι θα πει φιλία.Ελάχιστες από εσάς έχουν πραγματικές φίλες (και αν έχουν τήνουν προς το 1) και όσες ξέρετε τι σημαίνει φιλία συνήθως τις συνάπτεται με το άλλο φύλλο που καταλαβαίνει και αυτό περισσότερο. Ίσως είναι προκλητικό αλλά αυτό το παραδέχονται και εκπρόσωποι του γυναικείου φύλλου. Μην το κάνετε προσωπικό το θέμα στο τόπικ εγώ απλά το λέω για να κατανοήσετε καλύτερα την θέση μου.Τώρα το γιατί πιστεύω ότι υφίσταται αυτό είναι άλλο τοπικ που αν θέλετε, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε εκεί.
Γιαυτό και στην παράγραφο αυτή αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο πρόβλημα που προκύπτει στις φιλικές σχέσεις που έχει ο άνδρας

Λες ο,τι λες και μετά επιθυμείς και να μην σχολιαστεί κιόλας. Τι να σου πω φίλε μου, απλά είσαι απαράδεκτος. Όσο απαράδεκτη θα ήμουν κι εγώ αν έγραφα "οι άντρες είναι εγωιστές και εγωκεντρικοί και δεν θέλω να σχολιαστεί".
Στο θέμα μας τώρα, θεωρώ σωστό το να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ φίλων και ερωτικής σχέσης. Και το θεωρώ επίσης θεμιτό στην αρχή μιας σχέσης να αφιερώνει κανείς τον περισσότερο χρόνο του για τη σχέση του. Αυτό δε σημαίνει οτι ξεχνάει τους φίλους του. Έχω ακούσει 1000 φορές τη φράση "εγώ δεν πρόκειται ποτέ να γράψω τους φίλους μου για μια σχέση" και τα περισσότερα άτομα που το λένε αυτό είναι οι πρώτοι που το κάνουν κιόλας. Το οτι δεν βγαίνουν δύο φίλοι συχνά δε σημαίνει απαραίτητα οτι ξεχνούν ο ένας τον άλλον ή οτι δεν έχει ανάγκη ο ένας τον άλλον.
Η κολλητή μου έκανε σχέση όταν εγώ δεν είχα, και στην αρχή έβγαινε συνέχεια με το αγόρι της. Αρχικά με πείραξε, γιατί δεν μου είχε ξανατύχει κάτι παρόμοιο, αλλά με τον καιρό κατάλαβα οτι εφ'όσον περνούσε καλά θα ήταν χαζό και κακό να της το χαλάσω με γρίνιες και παράπονα. Το δέχτηκα λοιπόν. Μετά από λίγο καιρό αρχίσαμε να βγαίνουμε ξανά συχνά και όλα ήταν και είναι μια χαρά.
Σκεφτείτε οτι ο φίλος σας αντί για σχέση έχει βρει μια δουλειά, που του απορροφά πολλές ώρες. Θα γκρινιάζατε το ίδιο (όσοι γκρινιάζετε); Πιστεύω πως όχι. Κι όμως, όσο έχει ανάγκη κάποιος μια δουλειά για να βγάλει χρήματα και να ζήσει, έτσι έχει ανάγκη και από μια σχέση, για να είναι συναισθηματικά καλά.
Μήπως δείχνει και λίγο ζήλια τελικά αυτή η συμπεριφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή έχω βιώσει κι εγώ παρόμοιες καταστάσεις να πω ότι δεν μπορώ να δεχτώ την φάση "ζει τον έρωτά του, λογικό είναι να μας γράφει". Σίγουρα όταν είσαι ερωτευμένος θες να περνάς χρόνο με το έτερον ήμιση και φυσικό είναι να μειώνεται η ώρα που περνάς με τους φίλους σου. Όχι όμως και να εκμηδενίζεται!:mad: Άλλωστε εσύ ζεις στο ροζ συννεφάκι σου αλλά οι άλλοι δεν σημαίνει ότι περνάνε το ίδιο καλά, είναι πιθανό να χρειάζονται την συμπαράσταση και την αγάπη σου.
Κι εγώ έχει τύχει να κολλήσω με το νέο αίσθημα όπως όλοι, αλλά τους φίλους μου(όχι τις παρέες)δεν τους έγραψα. Όχι επειδή είμαι ο καλός άνθρωπος, αλλά επειδή βάζω τις προτεραιότητές μου και προσπαθώ να επενδύω στα άτομα που νοιάζομαι γι'αυτά.:)
Νομίζω πως η μόνη ηλικία που δικαιολογείται η συμπεριφορά "γράφω τους φίλους μου" είναι η εφηβεία, που ο έρωτας είναι κάτι πρωτόγνωρο, μπαίνουμε σε μια νέα πραγματικότητα και ακόμα δεν έχουμε "ψηθεί", είμαστε και πολύ αυθόρμητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ρε παιδια ας μην τα ισοπεδώνουμε τα πάντα! αν μια φιλία είναι δυνατή όπως λέτε, δεν υπάρχει περίπτωση να διαλυθεί από έναν έρωτα. χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον έρωτα, συνήθως είναι περαστικοί, αλλά μπορεί να είναι κ κάτι μόνιμο. δωστε λίγο χρόνο στον φίλο σας, πείτε του τι νιώθετε κ ακούστε τι θα σας πει. άλλωστε αν δεν βλέπεστε τόσο συχνά με την παλιοπαρέα δεν σημαίνει ότι παύετε να νοιάζαστε ο ένας με τον άλλον. εγώ την κο΄λλήτη μου την βλέπω στην καλύτερη περίπτωση μια φορά τον χρόνο (βρίσκεται σε άλλη χώρα, σνιφ) κ όμως ξέρω ότι όποτε χρειαστώ κάτι θα μπορώ να στραφώ στην ίδια...
αφήστε το παιδί να χαρεί τον έρωτα του, κ όταν περάσουν τα μέλια θα ξανάρθει στον κανονικό ρυθμό του. ανδεν τον καταλάβετε εσείς ποιος θα τον καταλάβει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top