Windows XP

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ακουσα οτι τον περασμενο ιουλιου σταματησε να κυκλοφορει το δισκακι με τα ΧP

επειδη ειχα μια περιπετεια με το το παλιο μ pc και εκανα πολλα format εχω ακουσει οτι μερικες φορες κολλαει αν το χρησιμοποιησεις πολυ ως ασφαλιστικη δικλειδα (να μην παρεις ενα δισκακι και το περασεις σε 60 pc)
επισης επειδη εχω ΠΟΛΛΑ προγραμματα για τα XP και δεν θελω να τα χασω θελω να μου απαντησετε σε 2 ερωτησεις...

1 ειναι τα xp στην κυκλοφορια?
2 κλειδωνουν μετα απο αριθμο χρησεων?

Σημείωση: Πληροφορίες για το Windows XP MUΙ θα βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nick#18

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
1.Λοιπον xp θα βρεις στο e-shop https://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.00398
ειναι σε προσφορα γιατι ειναι οσα τους εχουν ξεμινει. Δεν συμφερει ομως και τοσο γιατι σε λιγο ερχονται τα windows 7 που ειναι πολυ καλα... Οποτε βολεψου με καπια εκδοση "του θειου" η με κατι σε linux που ειναι free

2.Το συγκεκριμενο δισκακι εχει μονο μια αδεια χρησης οποτε ειναι για ενα υπολογιστη και δεν μπορεις να το εχεις παραληλα σε πανω απο 1 υπολογιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
1.Λοιπον xp θα βρεις στο e-shop https://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCF.00398
ειναι σε προσφορα γιατι ειναι οσα τους εχουν ξεμινει. Δεν συμφερει ομως και τοσο γιατι σε λιγο ερχονται τα windows 7 που ειναι πολυ καλα... Οποτε βολεψου με καπια εκδοση "του θειου" η με κατι σε linux που ειναι free

2.Το συγκεκριμενο δισκακι εχει μονο μια αδεια χρησης οποτε ειναι για ενα υπολογιστη και δεν μπορεις να το εχεις παραληλα σε πανω απο 1 υπολογιστη.
1 το θεμα ειναι τα τυχον προβληματα συμβατοτητας...δεν εχω βιτσιο με τα XP
2 στο ιδιο pc λεω...αν κανω ξερω γω 50 format (λεμε τωρα:P) θα λειτουργει ή μπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick#18

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
1. σιγουρα θα εχει ασυμβατοτητες αλλα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα θα βγαλουν ολοι οι κατακευαστες drivers...Μονο αν ειναι παλιο το hardware μαλλον θα εχεις προβλημα
2.Φυσικα και θα λειτουργει... το θεμα ειναι πιο πολυ να μην τρεχουν παραληλα σε 2 υπολογιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
1. σιγουρα θα εχει ασυμβατοτητες αλλα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα θα βγαλουν ολοι οι κατακευαστες drivers...Μονο αν ειναι παλιο το hardware μαλλον θα εχεις προβλημα
2.Φυσικα και θα λειτουργει... το θεμα ειναι πιο πολυ να μην τρεχουν παραληλα σε 2 υπολογιστες...
thanks φιλαρακι απλως ξερεις...εχω στα ΧP προγραμματα και παιχνιδακια και ιστορια....που στα vista σερνονται...ποσο μαλλον στα 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick#18

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
υποψην....απο οσο φαινετε στις beta εκδοσεις ειναι πολυ καλητερα απο τα vista...ελαφρητερα και γρηγοροτερα γιατι αλιως δεν θα μπορουσαν να τρεξουν στα netbook τωρα που τελειωνουν και οι τελευτεες αδιες των xp.... αλλα XP και παλι XP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Τα XP θα είναι διαθέσιμα μέχρι το τέλος του 2009.Του χρόνου το Μάρτη θα σταματήσει η Microsoft να ενεργοποιεί Windows XP και από το 2014 η Microsoft θα σταματήσει τα SP για τα XP.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Τα XP θα είναι διαθέσιμα μέχρι το τέλος του 2009.Του χρόνου το Μάρτη θα σταματήσει η Microsoft να ενεργοποιεί Windows XP και από το 2014 η Microsoft θα σταματήσει τα SP για τα XP.:(
οταν λες σταματαει να ενεργοποιει τα xp? δηλαδη οποιος εχει ΧP του blockαρει το μηχανημα??? τι δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Απομένουν μόλις τέσσερις μήνες μέχρι την επίσημη κυκλοφορία των Windows 7 κι όπως είναι φυσικό το νέο λειτουργικό της Microsoft μονοπωλεί το ενδιαφέρον των media. Ωστόσο, δε σχετίζονται όλες οι εξελίξεις με το διάδοχο των Vista. Η εταιρεία ανακοίνωσε λίγες μέρες πριν ότι προτίθεται να δώσει νέα παράταση ζωής στα Windows XP, παρατείνοντας την κυκλοφορία τους μέχρι τον Απρίλιο του 2011.


Η Microsoft αποφάσισε να δώσει επιπλέον χρόνο στα XP προκειμένου να διατηρήσει τη δεσπόζουσα θέση που κατέχει στην αγορά των netbooks. Τα XP είναι αυτή τη στιγμή το μόνο λειτουργικό της εταιρείας που μπορεί να εγκατασταθεί στους πολύ μικρούς φορητούς υπολογιστές, καθώς οι απαιτήσεις των Vista είναι υπερβολικές για τις δυνατότητες των netbooks.


Αν και έχει ήδη ανακοινωθεί ειδική έκδοση των Windows 7 για τα netbooks, η Microsoft προτίμησε να διατηρήσει και τα XP μέχρι να δει πώς θα υποδεχθεί η αγορά το νέο λειτουργικό. Μένει να δούμε αν θα υπάρξει και νέα παράταση για τα XP μετά το 2011.
ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
οταν λες σταματαει να ενεργοποιει τα xp? δηλαδη οποιος εχει ΧP του blockαρει το μηχανημα??? τι δηλαδη?
Ότι δεν θα ενεργοποιούνται με Product Key.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

nick#18

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
format τελος αλλα για αυτο υπαρχουν καπια patchακια (για να μην πω το αλλο) που δεν εχεις προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
format τελος αλλα για αυτο υπαρχουν καπια patchακια (για να μην πω το αλλο) που δεν εχεις προβλημα...
αναβαθμισεις και ετσι?
μπορω να <<σπασω>> το δικο μου το cd?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
δηλαδη fοrmat τελος?
Όχι,θα απενεργοποιηθούν τα Product Key των XP που είναι στα καταστήματα απενεργοποιημένα.Εσύ που έχεις ήδη ενεργοποιήσει τα XP μπορείς να κάνεις όσες φορές θέλεις format.!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ακουσα οτι τον περασμενο ιουλιου σταματησε να κυκλοφορει το δισκακι με τα ΧP

επειδη ειχα μια περιπετεια με το το παλιο μ pc και εκανα πολλα format εχω ακουσει οτι μερικες φορες κολλαει αν το χρησιμοποιησεις πολυ ως ασφαλιστικη δικλειδα (να μην παρεις ενα δισκακι και το περασεις σε 60 pc)
επισης επειδη εχω ΠΟΛΛΑ προγραμματα για τα XP και δεν θελω να τα χασω θελω να μου απαντησετε σε 2 ερωτησεις...

1 ειναι τα xp στην κυκλοφορια?
2 κλειδωνουν μετα απο αριθμο χρησεων?
Αν ενεργοποιησεις τα xp πανω απο καποιες φορες, δεν δεχεται υστερα το κωδικο οποτε και περνεις τηλ. στη microsoft και σου δινουν αλλο.
Επισης αν τα διαστηματα μεταξυ 2 διαδοχικων ενεργοποιησεων ειναι >6μηνων δεν θα αντιμετωπισεις το προβλημα αυτο.

Οσο για την κυκλοφορια, ναι εχουν σταματησει επισημα αλλα υπαρχουν ακομα DSP κοπιες αν θελεις.

Τελος, οσο και να τα κοψουν, θα υπαρχουν παντα διαθεσιμα στο msdnaa, οπως υπαρχουν ακομα τα windows 98 SE, millenium, win2K. Οποτε οταν πας φοιτητης τα κατεβαζεις δωρεαν και original!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
1)Όταν εγκαθίσταται το λογισμικό, πχ τα windows xp , μαζι εγκαθισταται και το office;
2) Έχω στο πσ σπασμενα τα windows xp professional, μου τα περασε αυτος που μου εκανε φορματ, έχω αγοράσει τα windows home edition. Ξαφνικά, όταν πήγα να ναοίξω ένα αρχείο του excel που είχα αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας, μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι χρειάζεται εγκατάσταση των ενημερώσεων κλπ, και δεν μπορούσε να ανοίξει το αρχείο γιατί έπρεπε λέει να μεταβω είτε στο διαδικτυακό τόπο από όπου έγινε η εγκατάσταση είτε να το εγκαταστήσω (το office) από το cd εγκατάστασης. Τέτοιο cd δεν εχω.
Ξέρετε γιατί μπορεί να συνέβη αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:
1)Όταν εγκαθίσταται το λογισμικό, πχ τα windows xp , μαζι εγκαθισταται και το office;

Όχι, πρέπει να το αγοράσεις/εγκαταστήσεις, ξεχρωριστά.

2) Έχω στο πσ σπασμενα τα windows xp professional, μου τα περασε αυτος που μου εκανε φορματ, έχω αγοράσει τα windows home edition. Ξαφνικά, όταν πήγα να ναοίξω ένα αρχείο του excel που είχα αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας, μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι χρειάζεται εγκατάσταση των ενημερώσεων κλπ, και δεν μπορούσε να ανοίξει το αρχείο γιατί έπρεπε λέει να μεταβω είτε στο διαδικτυακό τόπο από όπου έγινε η εγκατάσταση είτε να το εγκαταστήσω (το office) από το cd εγκατάστασης. Τέτοιο cd δεν εχω.
Ξέρετε γιατί μπορεί να συνέβη αυτό;

Δεν κατάλαβα. Έχεις office ήδη εγκατεστημένο, ή όχι;
Πολύ τζιμάνι ο δικός σου πάντως. Είχες αγορασμένα windows και σου πέρασε πειρατικά. Θεός. Δεν πιστεύω να τον πλήρωσες και όλας, ούτε για κέρασμα δεν είναι :P

Αν δεν έχεις βάλει ήδη office, μάλλον οφείλεται σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όταν αγόρασα το πσ, πριν από 2 χρόνια περίπου, είχε μέσα τα office 2003.
Cd από αυτά δε βρήκα τώρα που έψαξα.
Άσε, αυτό το θέμα είναι αδιανόητο. Να έχω αγοράσει τα windows xp home edition και στο φορμάτ να μου περνάει τα προφεσιοναλ, πειρατικά. Και τι μου είπε; Να μην κάνω, λέει updates, γιατί δε χρειάζονται, αυτά είναι κόλπα της microsoft, κλπ.
Δεν ήξερα πολλά για τη λειτουργία των υπολογιστών τότε, για την ακρίβεια είχα μαύρα μεσάνυχτα. Πάντως, ρε παιδί μου, τι άνθρωποι είναι αυτοί που σε θάβουν εις γνώση τους; Δεν καταλαβαίνουν πως κάποια στιγμή θα μάθεις από αυτά και ότι δεν πρόκειται να τους ξαναφωνάξεις; Τι να πω. Και τη 2η φορά που τον ρώτησα για τις ενημερώσεις το ίδιο μου είπε, επέμενε.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι έκανα επαναφορά συστήματος σε μία παλαιότερη ημερομηνία και κατάφερα να επανακτήσω το αρχείο. Άνοιξε δηλαδή.
Παίζει ρόλο το ότι έκανα πρώτα την επαναφορά κι έπειτα τα updates; Δηλαδή, πήγα πρώτα σε παλιότερη ημερομηνία κι έπειτα έκανα κάποιες ενημερώσεις που χρειάζονταν. Ίσως έτσι παραμείνουν οι ενημερώσεις γιατί όταν έκανα επαναφορά μου ζητούσε ξανά και ξανά να κάνω τις ενημερώσεις, ήταν σαν να μην τις είχα κάνει (αφού το πήγαινα πίσω, σε μια ημερομηνία όπου πραγματικά δεν είχαν γίνει).
Σε μπέρδεψα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα: μόνο το excel παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα, οι άλλες εφαρμογές του office ανοίγουν κανονικά.
Γιατί;
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για την ακρίβεια, ναι, μπερδεύτηκα.
Δεν μπορώ να φανταστώ το γιατί στο έκανε αυτό, καθώς ούτε ο ίδιος χρησιμοποιώ windows + ms office. Αν κάποιος άλλος έχει κάποια ιδέα ας πει.

Πάντως αφού πλεον σου δουλεύει, μια χαρά.

Τα updates είναι πολύ σημαντικά πάντως και καμία σχέση με «κόλπα της microsoft». Πέρα απο προβλήματα στη λειτουργία, βοηθάνε και σε θέματα ασφαλείας, κάτι που τα xp είναι τόσο ευάλωτα. Εγώ θα έλεγα βάλε ξανά τα Home και κάνε κανονικά ενημερώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top