Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Αν μπορούσαμε να βάλουμε στη ζυγαριά ένα "ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται" και μια single mother, ποιο από τα δύο πιστεύεις θα δημιουργούσε περσσότερα προβλήματα στο παιδί;:hmm:

Καλά στην θεωρία και η υδρογονοβόμβα δημιουργεί λιγότερα προβλήματα από την ατομική αλλά δεν θα ήθελα να δοκιμάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δε θέλω να το καταδικάσω να μην έχει τον πατέρα του, παρά μόνο αν τύχει.:/:
Χωρίς να μιλάω προσωπικά για σένα, θέλω να πω τούτο: Το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές αυτό, μα τόσες πολλές. Ωστόσο, σε περίπτωση διαζυγίου, οι ίδιες γυναίκες κάνουν ό,τι περνάει απ' το χέρι τους για να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα, που πλέον δεν το πιστεύω, το θεωρώ απλά μια "πολιτικώς ορθή δήλωση", για τα μάτια του κόσμου...:(


Σε δεκα χρονια θα θελουν πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και σε 20 μεταπτυχιακο.
Ε, σε δέκα χρόνια όλοι θα έχουν κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας, εξίσου άχρηστο με αυτό του γυμνασίου (υποχρεωτικής παιδείας νομίζω έλεγε). Δεν μου φαίνεται πάντως καθόλου παράλογο να θεωρείται κατάλληλη για ν' αναλάβει τόσα τραυματισμένα παιδιά, μια γυναίκα που ξέρει πέντε γράμματα. Στον 21ο αιώνα ζούμε κι αλλάξαμε και δεκαετία ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Rent a man, όπως rent a car... τον χρησιμοποιείτε, τον πληρώνετε με το μήνα και στα 3 χρόνια σας τον μεταβιβάζουμε!
Αυτό είναι όλο, γίνεστε μανούλες και δε πάει να καεί ο κόσμος όλος, και το άτυχο παιδί μαζί, φυσικά!
Τελικά στον αντίποδα του "σκεύους ηδονής", πάμε να δημιουργήσουμε το "σκεύος αναπαραγωγής"
Ο κόσμος όλος μια....κουζίνα!

Έλεος

1. Άμα χωρίσουν οι γονείς "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
2. Άμα οι γονείς παντρευτούν από προξενιό, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
3. Άμα οι γονείς παραείναι ερωτευμένοι δεν προσέχουν αρκετά το παιδί και "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά" (αυτό δεν το άκουσα εδώ μέσα το άκουσα ως 'δικαιολογία' για τον κακό χαρακτήρα ενός γνωστού μου σε Irl συζήτηση)
4. Άμα το παιδί (δεν) έχει αρκετές ελευθερίες στην εφηβεία, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά".

Έλεος θα πω εγώ, τελικά μήπως "μόνοι μας" τα κάνουμε βουτυρόπαιδα και με ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά που έχουμε καταλήξει να φοβόμαστε και να αναπνεύσουμε μην τυχόν και τα (αγέννητα ή γεννημένα) παιδιά μας πήξουν στα ψυχολογικά?

@Kounelaki: καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα και σίγουρα μια ... ωραία ιστορία αγάπης είναι πολύ καλύτερη από την ... πεζή πραγματικότητα αλλά αλήθεια αναρωτιέμαι σε επηρέασε τόσο στην... κοινωνικότητα σου ή στην αναζήτηση της αγάπης αυτό το πράγμα? (δεν ξέρω, ρωτάω από περιέργεια περισσότερο)

ps... Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν ξέρω κάν αν θέλω να κάνω παιδιά, ούτε τόχω στο πλάνο να παντρευτώ [:P]. Φαντάσου και να με ''καιγε' το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
1. Άμα χωρίσουν οι γονείς "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
2. Άμα οι γονείς παντρευτούν από προξενιό, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
3. Άμα οι γονείς παραείναι ερωτευμένοι δεν προσέχουν αρκετά το παιδί και "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά" (αυτό δεν το άκουσα εδώ μέσα το άκουσα ως 'δικαιολογία' για τον κακό χαρακτήρα ενός γνωστού μου σε Irl συζήτηση)
4. Άμα το παιδί (δεν) έχει αρκετές ελευθερίες στην εφηβεία, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά".

Έλεος θα πω εγώ, τελικά μήπως "μόνοι μας" τα κάνουμε βουτυρόπαιδα και με ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά που έχουμε καταλήξει να φοβόμαστε και να αναπνεύσουμε μην τυχόν και τα (αγέννητα ή γεννημένα) παιδιά μας πήξουν στα ψυχολογικά?

Tι σχέση έχουν όλα αυτά που έγραψες με εκείνα που είπα εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Tι σχέση έχουν όλα αυτά που έγραψες με εκείνα που είπα εγώ;
Αρχική Δημοσίευση από daemon_5_post_πιο_πανω:
Αυτό είναι όλο, γίνεστε μανούλες και δε πάει να καεί ο κόσμος όλος, και το άτυχο παιδί μαζί, φυσικά!
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Aυτό δεν είναι το point του σχόλιου μου, αλλά υποδηλώνει προσαυξητικά τον παραλογισμό του...."θέλω να γίνω μάνα πάση θυσία" !

Συγνώμη αν η αδυναμία μου να μεταφέρω σωστά τις σκέψεις μου σε έκανε να παρασυρθείς, όλα όσα έγραψες, δεν είναι εκ των ων ουκ άνευ, αλλά μη μου τα ορθώνεις σαν....αντίλογο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν πρόλαβα να διαβάσω τις απαντήσεις, αλλά έχω να πω τα εξής:

Αρχικά, ακόμα κι αν ερωτευτείς παράφορα και παντρευτείς τον πατέρα του παιδιού σου, σύμφωνα με τις στατιστικές υπάρχει σχεδόν 50% πιθανότητα να χωρίσετε. Αυτό ισχύει φυσικά και αν παντρευτείς κάποιον με τον οποίον δεν είσαι ερωτευμένη. Γενικά σχεδόν οι μισοί γάμοι, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον, καταλήγουν σε διαζύγιο. Οπότε η πιθανότητα του single parent καλό θα είναι να υπάρχει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μας, γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να μας συμβεί, ακόμα κι αν δεν το επιδιώξουμε.

Από την άλλη, τα παιδιά μένουν μαζί σου για κάποια χρόνια, μέχρι να τελειώσουν το λύκειο. Μετά τα 18 φεύγουν να σπουδάσουν, έχουν το σπίτι τους, τη ζωή τους, δεν ζουν μαζί σου. Άρα αν στα 30 σου παντρευτείς κάποιον που δεν αγαπάς, στα 48 σου θα ξεμείνεις στην ουσία μαζί του, και θα τρώτε στη μάπα ο ένας τον άλλο όλη μέρα.

Πού θέλω να καταλήξω; Δεν είναι "κακό" να παντρέυονται δύο άνθρωποι που δεν είναι φουλ ερωτευμένοι, οι γάμοι συνήθως στηρίζονται σε άλλα πράγματα. Όμως θα πρέπει θεωρώ να υπάρχουν κάποια standards ώστε να είναι ευχάριστη και ομαλή η συμβίωση: να ταιριάζετε σαν άνθρωποι, να έχετε κοινούς στόχους και φιλοδοξίες, κατανόηση, κοινά ενδιαφέροντα, ειλικρίνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
να ταιριάζετε σαν άνθρωποι, να έχετε κοινούς στόχους και φιλοδοξίες, κατανόηση, κοινά ενδιαφέροντα, ειλικρίνεια.

Άμα τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα γλυκιά μου Palladin, μάλλον θα καταλήξεις ερωτευμένη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Άμα τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα γλυκιά μου Palladin, μάλλον θα καταλήξεις ερωτευμένη. :D
χμ σωστό κι αυτό:hmm:

ε, μπορεί να τα βρεις σε κάποιον που δεν σου κάνει κλικ σεκσουαλικά, αυτό εννοώ.
Αλλά επειδή οι γυναίκες συνήθως κάνουν σεκς με το μυαλό τους, όλα είναι πιθανά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χωρίς να μιλάω προσωπικά για σένα, θέλω να πω τούτο: Το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές αυτό, μα τόσες πολλές. Ωστόσο, σε περίπτωση διαζυγίου, οι ίδιες γυναίκες κάνουν ό,τι περνάει απ' το χέρι τους για να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα, που πλέον δεν το πιστεύω, το θεωρώ απλά μια "πολιτικώς ορθή δήλωση", για τα μάτια του κόσμου...:(

Υπαρχουν 2 οψεις του ιδιου νομισματος...Δεν ειναι λιγες και εκεινες οι διαζευγμενες μητερες που παρακαλουν τον πρωην αντρα τους για διατηρηση μιας τουλαχιστον στοιχειωδους σχεσης με το παιδι τους...
Απ' οποια μερια και να υφισταται, ειναι λυπηρο και συναμα τραγικο.


Ε, σε δέκα χρόνια όλοι θα έχουν κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας, εξίσου άχρηστο με αυτό του γυμνασίου (υποχρεωτικής παιδείας νομίζω έλεγε). Δεν μου φαίνεται πάντως καθόλου παράλογο να θεωρείται κατάλληλη για ν' αναλάβει τόσα τραυματισμένα παιδιά, μια γυναίκα που ξέρει πέντε γράμματα. Στον 21ο αιώνα ζούμε κι αλλάξαμε και δεκαετία ήδη...


Προσωπικα δε θεωρω προσον για μανα τη συλλογη πτυχιων, διοτι οι απαιδευτοι πτυχιουχοι, χωρις αξιες, αρχες και ανθρωπια πολλαπλασιαζονται με ρυθμο επικινδυνο. Χωρις βεβαια να σημαινει οτι τα "πεντε γραμματα" ειναι αχρειαστα...απλα καποια αλλα πραγματα οπως προανεφερα ειναι πιο αναγκαια.
Προσωπικα αυτο που θα θεωρουσα απαραιτητο να γινει πριν επιλεχθει η οποιαδηποτε και μετα απο εναν καλο ελεγχο του "προφιλ" της, θα ηταν να περασει απο αρκετα αξιοπιστα ψυχολογικα τεστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ε, μπορεί να τα βρεις σε κάποιον που δεν σου κάνει κλικ σεκσουαλικά, αυτό εννοώ.
Σχέση από ανάγκη και χωρίς καλό σεξ; Αυτό δεν είναι σύμβαση, είναι καταναγκαστικά έργα χωρίς αναστολή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Σχέση από ανάγκη και χωρίς καλό σεξ; Αυτό δεν είναι σύμβαση, είναι καταναγκαστικά έργα χωρίς αναστολή. :P

Πες με και: γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
@Kounelaki: καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα και σίγουρα μια ... ωραία ιστορία αγάπης είναι πολύ καλύτερη από την ... πεζή πραγματικότητα αλλά αλήθεια αναρωτιέμαι σε επηρέασε τόσο στην... κοινωνικότητα σου ή στην αναζήτηση της αγάπης αυτό το πράγμα? (δεν ξέρω, ρωτάω από περιέργεια περισσότερο)
Aυτο θα το μαθω αν φθασω κι εγω 30 και δεν εχω παντρευτει και καινω το..ιδιο λαθος απλα και μονο για να κανω οικογενεια!Απο τωρα δεν μπορω να ξερω,αν και εχω κατσει σε σχεση χωρις να ειμαι ευτυχισμενη:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οχι δεν θα το κανα ποτε αυτο το πραγμα. το θεμα παιδι το θεωρω πολυ σοβαρη υποθεση ακομα και σε πολυ καλες συνθηκες, ποσο μαλλον μεσα σε συνθηκες τυπικες και μαλλον προβληματικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ρε Άγγελε μίλησε κανείς για ενοικίαση αντρός; Τα λες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις; Εγώ προσωπικά μίλησα για:

κάποιον που γνωρίζω, αγαπώ ενδεχομένως ως άνθρωπο, εκτιμώ, αλλά για κάποιο λόγο δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του.

Οπότε άτοπα όσα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
...OK μη γελάσετε, αλλά όταν ήμουν μικρότερη, επειδή ήθελα πάρα πολύ να μεγαλώσω ένα παιδί, σκεφτόμουν ότι αν η ζωή δεν τα έφερνε βολικά, θα πήγαινα να γίνω μητέρα σε κάποιο χωριό SOS. :redface:

(Έχω την εντύπωση πάντως ότι δεν σε παίρνουν εάν δεν έχεις δική σου οικογένεια...)
Κι εγώ!:)
Πιστεψε με οι γονεις μου παντρευτηκαν λιγο πολυ απο συμβιβασμο και ειναι παρα πολυ ασχημο για ενα παιδακι οταν ρωταει "Πως παντρευτηκατε?" να παιρνει την απαντηση "Ε ειχαν περασει τα χρονια...Εγω ημουν 36,η μαμα σου 31.....Επρεπε να κανουμε οικογενεια!":confused:
Εκει που περιμενεις να ακουσεις ποσο τρελλα ερωτευμενοι ητανε,να σου πουνε ρομαντικες ιστοριες απο τη γνωριμια τους να ακους αυτο το πραγμα!:/: Οχι εγω ποτε δεν θα το εκανα!Εκτος γαμου καλυτερα!Ειναι κοροιδια!:(
Aυτο θα το μαθω αν φθασω κι εγω 30 και δεν εχω παντρευτει και καινω το..ιδιο λαθος απλα και μονο για να κανω οικογενεια!Απο τωρα δεν μπορω να ξερω,αν και εχω κατσει σε σχεση χωρις να ειμαι ευτυχισμενη:(
Πολλοί από μας κι ας είχαν γονείς που παντρευτήκανε από έρωτα... έτσι μαθαίνουμε όλοι... από τα δικά μας λάθη.
Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσες να παντρευτείς από τρελλό έρωτα και να χωρίσεις και το παιδί σου από αντίδραση να παντρευτεί από προξενιό. Το θέμα σε όλες αυτές τις ιστορίες είναι να σπάσεις τον κανόνα δράση/ αντίδραση που οδηγούν την ζωή σου και να προσπαθήσεις να την οδηγήσεις εσύ. Κι αυτό αφορά κάθε μέρα της ζωής μας, δεν τελειώνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κάποιον που γνωρίζω, αγαπώ ενδεχομένως ως άνθρωπο, εκτιμώ, αλλά για κάποιο λόγο δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του.
Αισθανεσαι τοσο σιγουρη πως θα μπορεσεις να αποποιηθεις το ρολο σου ως γυναικα για την υπολοιπη ζωη σου (προφανως δε θα παντρευτεις για να κανεις ενα παιδι και μετα να χωρισεις) ?
Αρκει η εκτίμηση για να καταφερεις να συμβιωσεις με εναν ανθρωπο και να νοιωθεις ευτυχισμενη?
Δεν ξερω ρε συ, ειναι τρομερα δυσκολη αποφαση ζωης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αισθανεσαι τοσο σιγουρη πως θα μπορεσεις να αποποιηθεις το ρολο σου ως γυναικα για την υπολοιπη ζωη σου (προφανως δε θα παντρευτεις για να κανεις ενα παιδι και μετα να χωρισεις) ?
Αρκει η εκτίμηση για να καταφερεις να συμβιωσεις με εναν ανθρωπο και να νοιωθεις ευτυχισμενη?
Δεν ξερω ρε συ, ειναι τρομερα δυσκολη αποφαση ζωης...

Μα δεν είναι η πρώτη επιλογή αλλά η τελευταία.

Και ρωτάω ξανά: εφόσον ο σκοπός της ζωής μου είναι να κάνω παιδί κι αν δεν το κάνω θα είμαι δυστυχής, κι αν δε βρω τον άντρα που θα πληροί τις προϋποθέσεις για αυτό, τι μου προτείνεις να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και ρωτάω ξανά: εφόσον ο σκοπός της ζωής μου είναι να κάνω παιδί κι αν δεν το κάνω θα είμαι δυστυχής, κι αν δε βρω τον άντρα που θα πληροί τις προϋποθέσεις για αυτό, τι μου προτείνεις να κάνω;

Να ξαναπώ εκείνο στο οποίο πιστεύω πολύ: να κάνουμε παιδιά για να γίνουν εκείνα ευτυχισμένα, κι όχι για να ευτυχίσουμε εμείς.

Ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχουν πάντα, αλλά μερικά πράγματα είναι βασικά: ερωτική αγάπη μεταξύ των γονιών, στοιχειώδης οικονομική άνεση, ωριμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Να ξαναπώ εκείνο στο οποίο πιστεύω πολύ: να κάνουμε παιδιά για να γίνουν εκείνα ευτυχισμένα, κι όχι για να ευτυχίσουμε εμείς.

Ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχουν πάντα, αλλά μερικά πράγματα είναι βασικά: ερωτική αγάπη μεταξύ των γονιών, στοιχειώδης οικονομική άνεση, ωριμότητα.

Ξέχασες κάτι βασικό νομίζω: τη θέληση του ανθρώπου να κάνει παιδί. Δεν είναι όλοι γεννημένοι για να κάνουν και να αναθρέψουν παιδιά, έστω κι αν υπάρχουν τα 3 παραπάνω. Μη σου πω οτι θεωρώ αυτό που λέω πιο σημαντικό κι από τα τρία που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top