Το επίθετο των παιδιών

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εμενα παντως η μητερα μου κρατησε το δικο της επωνυμο, αλλα σε εμας εχει δωσει το επιθετο του πατερα...βεβαια ειχαμε την επιλογη να παρουμε και το επιθετο της μητερας μας, οταν βγαζαμε ταυτοτητα...αλλα δεν το επιλεξαμε(οχι οτι θα μας πειραζε)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσύ λες να πάρεις ΚΑΙ το επίθετο της μητέρας.
Εγώ λέω ότι έχω ΜΟΝΟ το επίθετο της μητέρας.
Δεν ξέρω κανέναν αλλον που να έχει κάνει κάτι τέτοιο (εκτος απο τον αδερφο μου εννοειται). Οι περισσοτεροι οταν τους το λεω δε με πιστευουν. Οταν πηγα να βγαλω ταυτοτητα και ειπα οτι εχω το επιθετο της μαμας μου με ρωτησαν "καλα, ειναι νομιμο αυτο?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Κοιτα...Μου ειχανε προτεινει επισης να κρατησω μονο της μανας μου το επιθετο. Βλεπετε του πατερα μου ειναι βερο Ρωσικο επιθετο, και ειχα φαει και χρονια κοροιδια για αυτο. Της μανα μου ειναι Ελληνικο το επιθετο.
Αλλα τελικα δεν επελεξα την ευκολη οδο, και κρατησα το επιθετο του πατερα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν πολυπιστευω ότι πρέπει να το δηλώσεις κατά το γάμο, γιατί όπως είπε και ο Mercury μπορεί και να μην υπάρχει γάμος. Η μπορεί να αλλάξεις γνώμη αργότερα, πολλοί κάνουν παιδιά χρόνια μετά το γάμο και οι αντιλήψεις τους δεν μένουν πάντα ίδιες. Οι δικοι μου παντρεύτηκαν πριν το '83 κι εγώ έχω και τα δύο επώνυμα, άρα πως έγινε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν πολυπιστευω ότι πρέπει να το δηλώσεις κατά το γάμο, γιατί όπως είπε και ο Mercury μπορεί και να μην υπάρχει γάμος. Η μπορεί να αλλάξεις γνώμη αργότερα, πολλοί κάνουν παιδιά χρόνια μετά το γάμο και οι αντιλήψεις τους δεν μένουν πάντα ίδιες. Οι δικοι μου παντρεύτηκαν πριν το '83 κι εγώ έχω και τα δύο επώνυμα, άρα πως έγινε?

καλά μην το πιστεύεις από μας.
Ρώτα μια παντρεμένη φίλη σου να στο επιβεβαιώσει! :worry:
Ή και την ίδια τη μαμά σου! :confused::confused:

πάρε και ένα Link πο η απλοϊκότατη αναζήτηση στο google "πότε δίνεται το επίθετο των παιδιών?" βγάζει

https://www.paidorama.com/Οικογένεια/Νομικά/Το-επώνυμο-του-παιδιού.html

επίσης απο αναζήτηση στο google προκύπτει ότι ο νόμος πρέπει να τροποποιηθηκε κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80
(που επιτράπηκαν οι πολιτικοί γάμοι, που "επετράπη" στη γυναίκα να κρατάει το επώνυμό της (νομίζω το '83 γίναν όλα αυτα)) πιθανόν τότε να έγινε και η αλλαγή σχετικά με τα επίθετα των τέκνων.


edit: στο λινκ έχει κι άλλα, πχ τι γίνεται σε περίπτωση διπλών επωνύμων πατέρα και/ή μάνας, πότε μπορεί να αλλάξει το επώνυμο, νομίζω ότι καλύπτει πολλές περιπτώσεις γενικώς.

edit2: Ο ίδιος κώδικας λέει ότι αν το παιδί είναι εκτός γάμου το παιδί παίρνει αυτομάτως το όνομα της μητέρας και γίνεται ειδική πράξη για την αντικατάσταση του επωνύμου από αυτό του πατέρα ή την πρόσθεση του επωνύμου του πατέρα.
τέσπα ένα κάρο πράγματα λέει και είμαι σίγουρη ότι στο Internet υπάρχουν κι άλλα τόσα παρόμοια άρθρα a simple search solves all questions.
Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως είναι σαφής ο νόμος ότι το επώνυμο δηλώνεται (και οποιαδήποτε αλλαγή στην απόφαση επιτρέπεται) μέχρι την ημέρα του γάμου για τέκνα που γεννιούνται εντός γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λέω ότι δεν το πολυπιστεύω γιατί οι δικοί μου παντεύτηκαν πριν το '83, άρα με βαση αυτό δεν θα μπορούσα να έχω διπλό επώνυμο. Την μαμά μου δεν μπορώ να την ρωτήσω γιατί έχει πεθάνει και ο πατέρας μου γενικά δεν τα πάει καλά με την γραφειοκρατία και την μνήμη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να θυμάται τι έγινε τότε. Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά κάποιο παραθυράκι θα έχει, δεν μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λέω ότι δεν το πολυπιστεύω γιατί οι δικοί μου παντεύτηκαν πριν το '83, άρα με βαση αυτό δεν θα μπορούσα να έχω διπλό επώνυμο. Την μαμά μου δεν μπορώ να την ρωτήσω γιατί έχει πεθάνει και ο πατέρας μου γενικά δεν τα πάει καλά με την γραφειοκρατία και την μνήμη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να θυμάται τι έγινε τότε. Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά κάποιο παραθυράκι θα έχει, δεν μπορει.

συγγνώμη δεν το ήξερα...

In any case... εμείς σου λέμε το νόμο (και προσωπικά εκτός από το νόμο ότι ξέρω από παντρεμένες φιλες).
Τώρα παραθυράκια και λοιπά εις -ακια δεν τα γνωρίζω...

Επίσης άλλο το "δεν το πολυπιστεύω" και άλλο "μπορεί ο νόμος να λέει Α αλλά δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος να κάνεις το Β μέσω κάποιου 'παραθυρου', αν για όποιο λόγο το θες".
Πχ. λεει το ίδιο άρθρο που παρέθεσα ότι αν συντρέχουν λόγοι πχ συνέχισης του ονοματος της οικογένειας της μητέρας ΤΟΤΕ επιτρέπεται να προσθέσεις εκ των υστέρων το μητρικό επώνυμο (αυτό συγκράτησα ως λόγο, πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εχει σημασια ποιανου επωνυμο θα παρει? ενα ονομα ειναι μονο!
Απο την αλλη, αυτο με τα δυο επωνυμα δεν το καταλαβαινω, μονο και μονο
για να σου δυσκολευουν την ζωη και να θες να πεις πως λεγεσαι,
και να κανεις ολοκληρη αναφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
E, ίσως έτσι το δικαιολόγησαν τότε γιατί η μαμά μου μόνο αδερφές είχε. Και μην με παρεξηγείς με την επιλογή της λέξης, γενικά δεν πολυπιστεύω ο,τι λέει η ελληνική νομοθεσία γιατί σχεδόν πάντα έχεις κι άλλες επιλογές που φροντίζουν να τις αποκαλύψουν τελευταίες με ψιλά γράμματα. Πόσες φορές έχουμε πάει σε δημόσιες υπηρεσίες και μας λένε "ΜΟΝΟ έτσι γίνεται", τρέχουμε να μαζέψουμε τόννους από χαρτιά και μετά ο υπάλληλος που τα καταθέτουμε λέει "Α, δεν χρειαζόταν, γιατί γίνεται κι αλλιώς?". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.


ας επιλεξουν τα ίδια τα παιδιά ποιό θα πάρουν / χρησιμοποιούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ρώτα μια παντρεμένη φίλη σου να στο επιβεβαιώσει! :worry:
Και στον θρησκευτικό, αλλά και στον πολιτικό μου γάμο, μας έβαλαν να υπογράψουμε χαρτί με το όνομα που θέλαμε να πάρει το παιδί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
αν ζούσα στο εξωτερικό,θα ήθελα και εγώ και τα παιδιά μου να πάρουμε το επώνυμο του συζύγου για καθαρά πρακτικούς λόγους..

αν τον άντρα μου τον λένε στο επώνυμο "Καραγκιόζη" θα προσπαθήσω να τον πείσω να πάρει το παιδί το δικό μου που είναι εύηχο, αλλά και πάλι δεν θα επέμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joka95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω εχω και το επιθετο του πατερα και της μανας μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα με παραξενευαν οι άνθρωποι που έχουν δύο επίθετα, το βρίσκω εντελώς χαζό. Όταν κάνουν αυτοί παιδιά τα παιδιά τους κληρονόμουν και τα δύο ονόματα του γονέα; Γιατί αν όχι τότε νομίζω it defeats the whole purpose. Φαντάσου να έχουν και οι δύο γονείς από δύο, το παιδί θα πρέπει να έχει τέσσερα. Σαν Βυζαντινή δυναστεία της πτώσης Κωνσταντίνος Δούκας Άγγελος Κομνηνός Παλαιολόγος ο ΧΙΙ.

Άλλη μια ηλιθια μοντερνια για να συνησφερει στην ασχήμια του σήμερα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πάντα με παραξενευαν οι άνθρωποι που έχουν δύο επίθετα, το βρίσκω εντελώς χαζό. Όταν κάνουν αυτοί παιδιά τα παιδιά τους κληρονόμουν και τα δύο ονόματα του γονέα; Γιατί αν όχι τότε νομίζω it defeats the whole purpose. Φαντάσου να έχουν και οι δύο γονείς από δύο, το παιδί θα πρέπει να έχει τέσσερα. Σαν Βυζαντινή δυναστεία της πτώσης Κωνσταντίνος Δούκας Άγγελος Κομνηνός Παλαιολόγος ο ΧΙΙ.

Άλλη μια ηλιθια μοντερνια για να συνησφερει στην ασχήμια του σήμερα.
Τουλάχιστον δεν τίθεται ζήτημα σύγχυσης :P
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Πάντα με παραξενευαν οι άνθρωποι που έχουν δύο επίθετα, το βρίσκω εντελώς χαζό. Όταν κάνουν αυτοί παιδιά τα παιδιά τους κληρονόμουν και τα δύο ονόματα του γονέα; Γιατί αν όχι τότε νομίζω it defeats the whole purpose. Φαντάσου να έχουν και οι δύο γονείς από δύο, το παιδί θα πρέπει να έχει τέσσερα. Σαν Βυζαντινή δυναστεία της πτώσης Κωνσταντίνος Δούκας Άγγελος Κομνηνός Παλαιολόγος ο ΧΙΙ.

Άλλη μια ηλιθια μοντερνια για να συνησφερει στην ασχήμια του σήμερα.

Οι γυναίκες όταν παντρεύονται στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν δυο επίθετα το πατρικό και του συζύγου, άλλες κρατάνε μόνο το δικό τους, παλιότερα είχαν μόνο του συζύγου τους αλλά σήμερα είναι οπισθοδρομικό και σπάνιο. Τα παιδιά στην συντριπτική πλειοψηφία παίρνουν του πατέρα, είναι ένα κοινωνικό ταμπού που δεν το έχουμε ξεπεράσει ούτε σήμερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες όταν παντρεύονται στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν δυο επίθετα το πατρικό και του συζύγου, άλλες κρατάνε μόνο το δικό τους, παλιότερα είχαν μόνο του συζύγου τους αλλά σήμερα είναι οπισθοδρομικό και σπάνιο. Τα παιδιά στην συντριπτική πλειοψηφία παίρνουν του πατέρα, είναι ένα κοινωνικό ταμπού που δεν το έχουμε ξεπεράσει ούτε σήμερα.

Εγώ πάντως δεν ξέρω καμία γυναίκα από τη γενιά της μάνας μου και μετά που να έχει το επίθετο του άντρα της και έχω μεγαλώσει και σε χωριό. Και ούτε θα έπρεπε να παίρνουν του άντρα τους κατά τη γνώμη μου, αλλά καλώς κάνουν και κρατάνε το πατρικό τους ως φόρο τιμής στον πατέρα τους. Από αυτόν κατάγονται, όχ από τον άντρα τους.

Τα παιδιά στην συντριπτική πλειοψηφία παίρνουν του πατέρα, είναι ένα κοινωνικό ταμπού που δεν το έχουμε ξεπεράσει ούτε σήμερα.

Όχι, είναι μια πανάρχαια παράδοση που βολεύει και δεν επηρεάζει κανέναν και ο μόνος λόγος για να την αλλάξεις είναι για να κάνεις ένα statement.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συμφωνώ με την αλλαγή του επιθετού για να κάνεις κάποια δήλωση. Ωστόσο, κάποιοι το αλλάζουν αν δεν τα πάνε και τόσο καλά με τον πατέρα τους (ένας φίλος το άλλαξε και πήρε της μάνας του).

Πλέον, κάποιοι παίρνουν το επίθετο της γυναίκας τους :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με την αλλαγή του επιθετού για να κάνεις κάποια δήλωση. Ωστόσο, κάποιοι το αλλάζουν αν δεν τα πάνε και τόσο καλά με τον πατέρα τους (ένας φίλος το άλλαξε και πήρε της μάνας του).

Αυτό εννοούσα με το να κάνεις statement, όχι δήλωση σε εφορία. Κι εγώ δεν τα πάω καλά με τον πατέρα μου είμαστε παρόμοιοι χαρακτήρες και ερχόμαστε συνέχεια σε σύγκρουση αλλά τι σημαίνει αυτό ότι θα αλλάξω το όνομα του? Αυτό θα ήταν τεράστιο disrespect εφάμιλλο του να του πω δεν γουστάρω να με θεωρούν γιο σου. Όχι ότι δεν υπάρχουν πατεράδες που δεν το αξίζουν, αλλά κατά κύριο λόγο δείχνει εκδικητική παιδιάστικη συμπεριφορά.


Πλέον, κάποιοι παίρνουν το επίθετο της γυναίκας τους :P

Όσοι το κάνουν αυτό είναι συνήθως γιατί έχουν κάτι άθλια ονόματα. Άμα σε λένε Χατζηπούτση δεν κάνεις καριέρα γιατρού. Δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο whipped άντρες.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συμφωνώ πως η χρήση δύο επιθέτων είναι στην καλύτερη περιττή. Καλύτερα οι γονείς να αποφασίσουν ποιανού το επίθετο (ένα) θα πάρει το παιδί. Σε δικά μου παιδιά θα έδινα το επίθετό μου μόνο αν του πατέρα τους ήταν άσχημο ή πολύ αστείο.
 
Top