Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,001 μέλη και 2,479,954 μηνύματα σε 79,001 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 250 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θλίψη και θάνατος

Κούκου-Βάγια

Δραστήριο Μέλος

H Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

H Κούκου-Βάγια αλλα τ μάτια του λαγού κ΄άλλα της Βαγιας έγραψε: στις 00:12, 20-12-16:

Διαβαζω τα οσα ειπατε και σκεφτομαι πως θα νιωθω εγω(χτυπα ξυλο)σε τετοια παρομοια κατασταση...δηλαδη εχω ψιλοφρικαρει και μονο με τα δικα σας που διαβασα φαντασου πως θα αντριφρασω σε κατι τετοιο...μεχρι στιγμης πονο και θλιψη για ατομο ππυ εχει φυγει δεν εχω νιωσει ειμαι τυχερη που στα 19 μου δεν εχω χασει καποιο στενο συγγενη(γονεις-παππυδες-θειους) και δεν εχω παει κ ποτε σε κηδεια δε ξερω πως ειναι..κατι μ λεει οτι ερθει(χτυπα ξυλο)αυτη η ωρα 8α τα βρω πολυ βουνο κ σκουρα ισως και να βρεθω και αγκαλια με τη καταθλιψη
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,737 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 01:41, 20-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Κούκου-Βάγια
Διαβαζω τα οσα ειπατε και σκεφτομαι πως θα νιωθω εγω(χτυπα ξυλο)σε τετοια παρομοια κατασταση...δηλαδη εχω ψιλοφρικαρει και μονο με τα δικα σας που διαβασα φαντασου πως θα αντριφρασω σε κατι τετοιο...μεχρι στιγμης πονο και θλιψη για ατομο ππυ εχει φυγει δεν εχω νιωσει ειμαι τυχερη που στα 19 μου δεν εχω χασει καποιο στενο συγγενη(γονεις-παππυδες-θειους) και δεν εχω παει κ ποτε σε κηδεια δε ξερω πως ειναι..κατι μ λεει οτι ερθει(χτυπα ξυλο)αυτη η ωρα 8α τα βρω πολυ βουνο κ σκουρα ισως και να βρεθω και αγκαλια με τη καταθλιψη
Δεν είναι απαραίτητο να πάθει κάποιος κατάθλιψη και συνεπώς ούτε εσύ.
Θλίψη ναι, είναι και το πλέον φυσιολογικό, όμως η κατάθλιψη διαφέρει καθότι είναι κάτι πιο περίπλοκο και στην αναγνώριση και στη θεραπεία.
Εύχομαι να αργήσεις να γευτείς αυτή την δυσάρεστη και επίπονη εμπειρία (που όλοι αναγκαστικά περνάμε).
Παίζει ρόλο και η ηλικία και οι κατατάσεις προ του συμβάντος και το περιβάλλον για το πώς θα το βιώσει και αντιμετωπίσει κάποιος.
2
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

H Ερις έγραψε: στις 02:03, 20-12-16:

Έχω ακούσει από γνωστά μου άτομα που βίωσαν τον θάνατο αγαπημένων προσώπων ότι κανείς δε μπορεί να φανταστεί τι δύναμη μπορεί να έχει μέσα του ένας άνθρωπος. Τέτοια που πριν ούτε που το φανταζόταν. Μακάρι έτσι να είναι για όλους.
Δύναμη και κουράγιο εύχομαι! Να μην είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου και ασ'τον ελεύθερο να ξεσπάσει. Αλίμονο αν δεν ένιωθες θλίψη ή και θυμό!
3
Παράθεση

deviljoy

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O deviljoy έγραψε: στις 19:28, 20-12-16:

Εγώ όταν ήμουν μικρός γύρω στα 12 πέθανε την ίδια χρονιά ο παππούς μου, ο αδερφός της γιαγιάς μου, ο θείος μου και τρεις φίλοι μου, μικρά παιδιά.
Μάλλον μάζεψα πολλή θανατίλα τότε και δεν πλέον ο θάνατος δεν με αγγίζει καθόλου. Πέθανε η γιαγιά μου πρόσφατα (με την οποία ήμουν πολύ κοντά καθώς με μεγάλωνε για αρκετά χρόνια) και δεν αισθάνθηκα τίποτα. Μάλλον δεν είναι φυσιολογικό, αλλά και ποιος είναι φυσιολογικός?
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 21:43, 20-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μόνο ο χρόνος θα βοηθήσει να μειωθεί ο πόνος που νιώθεις τώρα και κάποιος δικός σου άνθρωπος να σε στηρίξει, που εύχομαι να έχεις.
Αυτό ελπίζω κι εγώ! Να είσαι καλά να θυμάσαι τον μπαμπά σου!

Αρχική Δημοσίευση από Κούκου-Βάγια
Γιατί τα διαβάζεις αυτά, κορίτσι μου, και ταράζεσαι; Μην μπαίνεις σ' αυτή τη διαδικασία. Για σένα το λέω, για να μην φθείρεσαι.
Σου εύχομαι να είσαι καλά κι εσύ και οι δικοί σου άνθρωποι.

Αρχική Δημοσίευση από Ἔρις
Δύναμη και κουράγιο εύχομαι! Να μην είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου και ασ'τον ελεύθερο να ξεσπάσει. Αλίμονο αν δεν ένιωθες θλίψη ή και θυμό!
Σ' αυτό έχεις δίκιο. Τα αυτοάνοσα εμάς κυνηγάνε, που τα κρατάμε όλα μέσα μας.

Αρχική Δημοσίευση από deviljoy
Πέθανε η γιαγιά μου πρόσφατα (με την οποία ήμουν πολύ κοντά καθώς με μεγάλωνε για αρκετά χρόνια) και δεν αισθάνθηκα τίποτα. Μάλλον δεν είναι φυσιολογικό, αλλά και ποιος είναι φυσιολογικός?
Δεν μου κάνει εντύπωση. Είσαι απολύτως φυσιολογικός. Απλώς περνάς τη φάση της άρνησης. Επειδή αγαπάς πολύ τη γιαγιά σου, δεν μπορείς να δεχτείς ότι πέθανε. Εγώ, την ώρα που γινόταν η κηδεία του πατέρα μου, είχα αποστασιοποιηθεί απ' αυτό το γεγονός και ένιωθα σαν να βλέπω μια τινιά στον κινηματογράφο. Νόμιζα ότι θα γυρίσουμε στο σπίτι και θα είναι εκεί ο πατέρας μου. Όταν τον έριξαν στη γη, εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ τι είχε συμβεί.
4
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,665 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:13, 15-09-18:

Μεταξύ των όσων άλλων αιτιών της θλίψης για το θάνατο αγαπημένου προσώπου που αναφέρθηκαν, να προσθέσω ότι εμένα με πιάνει και μια υπαρξιακή αγωνία όταν χάνω δικά μου άτομα. Θέλεις ότι μπαίνω σε φάση ότι μεγαλώνω, ότι δεν είμαι πια παιδί και οι άλλοι απλώς οι μεγαλύτεροι που έχουν χρόνια μπροστά τους. Θες ότι αναλογίζομαι τις στιγμές με αυτό το άτομο και την αλληλεπίδρασή μας. Θες ότι δεν θα ξανά δω το αγαπημένο πρόσωπο και αναρωτιέμαι: που να πήγε; Έσβησε τελείως;
4
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Ευρωπη

Βρείτε παρόμοια