Φιλία μετά από σχέση: Εφικτό;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:( Στενοχωρήθηκα τώρα...

Τι να πω... κουράγιο, ψυχραιμία and try to think positively... :(:hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι έγινε ρε παιδιά? σελίνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
για μένα αδύνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Neraida:
για μένα αδύνατο...

και για μένα.. ,με μια μοναδική εξαίρεση στην οποία ούτε θέλω, ούτε μπορώ να κάνω αλλιώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και για μένα αδύνατο....
μία φορά το επιδίωξα και κατέληξα να τον ξανα-θέλω σαν τρελή...!!!!
από τότε "το πάθημα έγινε μάθημα"!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
μη εφικτο...........
για εμενα προσωπικα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
καθόλου εφικτό///////
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για πειτε και τα γιατι ρε παιδες ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αγαπητε τωρα βαζεις δυσκολα...
αυτη η συζητηση θελει πολλα τσιγαρα καφεδες και μπουρου-μπουρου
διοτη αυτο...εξαρταται παντοτε απο τις καταστασεις και τις αιτιες χωρισμου!!!!



Παιδί της γης
Παιδί τραγουδισμένο
Έτσι που σε φαντάζομαι
Σαν αστραπή
Μπλέκω τα δάχτυλα
Κλείνω τα μάτια μου

Και σʼ ονομάζω Μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Dear Lorien, θεωρώ πως το "γιατί" είναι αυτονόητο....
Γιατί πολύ απλά πονάει...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Dear Lorien, θεωρώ πως το "γιατί" είναι αυτονόητο....
Γιατί πολύ απλά πονάει...!!!!

Και προφανώς πολλές φορές δείχνει ότι πονάει μόνο εμάς. Τι εννοώ. Αν χωρίσεις και σου πεί ο άλλος/η ότι ξέρεις "σε χωρίζω αλλά θέλω να μαστε φίλοι" κι εσύ κλαίς από πίσω για το χαμένο έρωτα, μάλλον εσύ πιό πολύ πονάς, παρά ο άλλος που βολεύεται και με μια φιλία σου. Οπότε εκτός από πονεμένος βγαίνεις και ριγμένος... Κι όταν το καταλαβαίνεις πέρα απ' την καρδιά σου πληγώνεται και ο εγωισμός σου.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
anda ισως να ειναι αυτονοητο, ισως και οχι. Ισως για διαφορετικο λογο για καποιους. Λεω να τα αναφερουμε για να εμπλουτιζουμε την κουβεντα :)

Σωστο Valder. Και καποιες φορες ο ενας εκ των 2 εχει "χωρισει" μεσα του πιο νωρις, εχει πονεσει, το εχει ξεπερασει, και μετα το ανακοινωνει στον αλλο. Φαουλ.

anda πιστευεις οτι ποναει σε καθε περιπτωση το ιδιο ; Ή οτι μπορει υπο συγκεκριμενες συνθηκες χωρισμου, (απο κοινου, οχι αποτομα για κανεναν κλπ), μπορει να ποναει λιγοτερο, ή για λιγοτερο χρονο, ετσι που να αφηνει περιθωριο και για φιλια (ισως οχι αμεσως, αλλα λιγο αργοτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Περιθωρια για μια φιλια θα υπαρχουν μονο εφοσον και απο τις δυο μεριες εκλειπει πλεον το ερωτικο στοιχειο και υπαρχει απολυτη, ουσιαστικη αποδοχη του χωρισμου...Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει ουσιαστικη φιλια, περαν των τυπικων, εαν εστω και ο ενας απο τους δυο εχει καποιο απωθημενο...μικρο ή μεγαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη Neraida...Ουσιαστική και πραγματική φιλία μετά από μία σχέση που σήμαινε πολλά για τους εμπλεκόμενους, θεωρώ πως δεν μπορεί να υπάρξει...Για όποιο λόγο κι αν το ζευγάρι οδηγήθηκε στο χωρισμό!!
Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα καθίσω με τον πρώην μου και θα ακούω να μου αναλύει τα των σχέσεών του!!!!Και επιπλέον...εγώ θα χαίρομαι που κάποια από αυτές ίσως να τον οδηγήσει στην εκκλησία!!!
Ναι, ΘΕΛΩ να είναι χαρούμενος, ευτυχισμένος, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ στη ζωή του, αλλά όχι και να γίνω μέρος αυτής της χαράς..!!!!!!Για μένα δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, διότι πολύ απλά καταλήγεις να ζεις τη ζωή κάποιου άλλου και εγκαταλείπεις τη δική σου ζωή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]
Ναι, ΘΕΛΩ να είναι χαρούμενος, ευτυχισμένος, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ στη ζωή του, αλλά όχι και να γίνω μέρος αυτής της χαράς..!!!!!!Για μένα δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, διότι πολύ απλά καταλήγεις να ζεις τη ζωή κάποιου άλλου και εγκαταλείπεις τη δική σου ζωή....

Διαφωνώ. Δηλαδή με την ίδια λογική δε θα έπρεπε να ασχολούμαστε ούτε και με τη ζωή των απλών φίλων μας γιατί έτσι καταλήγουμε να εγκαταλείπουμε τη δική μας ζωή? Αυτό μου φαίνεται στην καλύτερη περίπτωση υπερβολικό και στη χειρότερη απόλυτα εγωιστικό! Με σχέση ή χωρίς κανεις δε θα έπρεπε να ζει μονο για την πάρτη του, κι όσοι το προσπαθούν καταλήγουν πιο δυστυχισμένοι στο τέλος.

Η άποψη μου στο θέμα της φιλιας μετά από σχέση είναι ότι σίγουρα δεν γίνεται αμέσως, αφού πρέπει να περάσει ένα διάστημα αποκατάστασης της ισορροπίας και για τους δυο. Αφού περάσει το διάστημα αυτό (το οποιο διαφέρει κατά περίπτωση ανάλογα με τη διάρκεια και την ένταση της σχέσης) πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλια. Εντάξει, μάλλον δε θα γίνει και το τρελό κολλητηλίκι, αλλα μια κανονική φιλια όπου ο καθένας νοιάζεται για τον άλλο, θέλει το καλό του και τον θέλει ως ένα βαθμό μέσα στη ζωή του γιατί να είναι τόσο ανέφικτη? (Εννοείται βεβαια ότι μιλάμε για σχέση που τελειωσε αν όχι ανώδυνα τουλάχιστον σχετικά ομαλά, όχι για περιπτώσεις όπου πχ ο ένας απάτησε τον άλλο, ή φέρθηκε πολύ άσχημα και γίαυτό χώρισαν.)

A, και άλλη μια παρατήρηση: Συχνά στις αιτιολογίες αυτών που λένε ότι δε μπορεί να υπάρξει φιλια αναφέρουν ως λόγο το ότι θα ένιωθαν άβολα να συζητάνε με πρώην για τις επόμενες σχέσεις που θα τύχει να κάνουν αργότερα. Αυτό προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Δε συζητάμε με όλους μα όλους τους φίλους τις πιο intimate και ανατριχιαστικές λεπτομέρειες μιας σχέσης, αυτά τα λέμε μονο με τους πολύ πολύ στενούς κολλητούς. Το να πεις στον άλλο τελείως φυσικά και χαλαρά "ναι, ok, είμαι τώρα με κάποιον και πάει καλά" η αντίστοιχα να σου το πει εκείνος δε μου φαίνεται ότι θα προκαλέσει καμια τρομερή αμηχανία. Ούτε χρειάζεται να πει ποτε κανεις κάτι παραπάνω από αυτό, γιατί λοιπόν το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρούλα

Νεοφερμένος

Η Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Είμαι από τα άτομα που δεν εχουν κρατήσει καμία επαφή με πρώην...
Δεν ήταν απόλυτα επιλογή μου με όλους.... :(

Πιστεύω πως υπάρχουν δυσκολίες για να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε δύο άτομα που είχαν σχέση, αλλά δεν θεωρώ πως είναι αδύνατο.
Απλά, όπως είπαν και άλλα μέλη πιο πάνω, χρειάζεται κάποιο χρονικό περιθώριο, ώστε και οι δύο να ξεπεράσουν τόσο την σχέση και τον χωρισμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα καθίσω με τον πρώην μου και θα ακούω να μου αναλύει τα των σχέσεών του!!!!Και επιπλέον...εγώ θα χαίρομαι που κάποια από αυτές ίσως να τον οδηγήσει στην εκκλησία!!!
Ναι, ΘΕΛΩ να είναι χαρούμενος, ευτυχισμένος, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ στη ζωή του, αλλά όχι και να γίνω μέρος αυτής της χαράς..!!!!!!Για μένα δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, διότι πολύ απλά καταλήγεις να ζεις τη ζωή κάποιου άλλου και εγκαταλείπεις τη δική σου ζωή....
Αυτο ακουγεται εγωιστικο. Δηλαδη μπορουμε να χαρουμε για τον αλλο...μονο υποπρουποθεσεις...που αφορουν εμας και το αν θα ενοχληθουμε ;

Δε διαφωνω οτι ειναι δυσκολο, αλλά δεν ειναι ετσι η αληθινη αγαπη. Αν τον αγαπας τον αλλον, θα σε ικανοποιει να ειναι καλα, ακομα κι αν ειναι μακρια σου.

Συμφωνω με Idril, σωστα τα ειπε.

Υπαρχει διαφορα του "δυσκολο-συχνο" και του "αδυνατο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε διαφωνω οτι ειναι δυσκολο, αλλά δεν ειναι ετσι η αληθινη αγαπη. Αν τον αγαπας τον αλλον, θα σε ικανοποιει να ειναι καλα, ακομα κι αν ειναι μακρια σου.

Η αληθινή αγάπη όμως δεν βρίσκεται σε όλες τις σχέσεις. Κάποιες χαρακτηρίζονται μόνο από έρωτα ή πάθος κι εκεί ο εγωισμός έχει θέση. Και υπάρχουν κι οι ''ουδέτερες'' σχέσεις, που θεωρητικά μπορούν να μείνουν φίλοι επειδή δεν υπάρχουν απωθημένα, όμως το ενδιαφέρον είναι υπερβολικά επιφανειακό για να δημιουργηθεί φιλική σχέση πέρα από τα τυπικά (και αν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι.

Αλλα οι διαφωνουντες λενε οτι δε γινεται σε καμια περιπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top