Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Confirmed, τον είχα 4 χρόνια (συνήθως μερικές ώρες την μέρα) στην πρίζα και πλέον χάλασε η μπαταρία τελείως. Ίσως να το είχα στην πρίζα μόνο όταν έπρεπε θα κρατούσε ακόμα.
Απ' την άλλη, είχα την μπαταρία ενός άλλου laptop μονίμως έξω, from day #1. Χάλασε επίσης τελείως ύστερα από ... 2 χρόνια σε αχρηστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απ' την άλλη, είχα την μπαταρία ενός άλλου laptop μονίμως έξω, from day #1. Χάλασε επίσης τελείως ύστερα από ... 2 χρόνια σε αχρηστία.

Μια απο τα ιδια και επαθα και εγω και μαλιστα σε 2 laptops. Σε αυτο που εχω τωρα δεν την βγαζω και παει πολυ καλα. Την εχω ρυθμισει ομως να φορτιζει καθε φορα που πεφτει στο 96% και να φορτιζει μεχρι το 99%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απ' την άλλη, είχα την μπαταρία ενός άλλου laptop μονίμως έξω, from day #1. Χάλασε επίσης τελείως ύστερα από ... 2 χρόνια σε αχρηστία.

Τότε μάλλον θα χαλάσει σύντομα είτε την προσέχεις είτε όχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα και είχε αλλάξει η ανάλυση του υπολογιστή. Αντί για 1080p είχε πολύ κατώτερη και στις επιλογές το max που μπορώ να βάλω είναι 1050p. Έκανα αλλαγές drivers, uninstalls, rollbacks, reinstalls με το driver της intel με windows update με τα πάντα αλλά το πρόβλημα δεν φαίνεται να λύνεται. Μέχρι και system restore σε κατάσταση πριν μιας εβδομάδας έκανα! Ακόμη και το linux που έχω σε dual boot τα άλλαξε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε ξαφνικά.

Έχω gpu onboard την intel hd graphics 530.

ΥΓ κάνει cap και τα παιχνίδια. Δηλαδή σε in game options πάλι δεν μπορώ να πάω πάνω από 1050.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Στο κάνει και σε linux. :eek:

Μπορεί να φταίει η οθόνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο κάνει και σε linux. :eek:

Μπορεί να φταίει η οθόνη;

Μετά από 15 διαφορετικά system restore και uninstall τελειως τους drivers οθόνης αποφάσισα να κάνω shutdown (και όχι restart) και φαίνεται να έφτιαξε.

Κάτι παράξενο παιζόταν και δεν μπορώ να καταλάβω τι... Παίζει να ήταν κάτι με την οθόνη. Τώρα δεν ξέρω τι το έφτιαξε, μπορεί το shutdown σε υπολογιστή (δηλαδή να το κλείσεις τελείως) να διορθώσει τέτοιου είδους πρόβλημα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μετά από 15 διαφορετικά system restore και uninstall τελειως τους drivers οθόνης αποφάσισα να κάνω shutdown (και όχι restart) και φαίνεται να έφτιαξε.

Κάτι παράξενο παιζόταν και δεν μπορώ να καταλάβω τι... Παίζει να ήταν κάτι με την οθόνη. Τώρα δεν ξέρω τι το έφτιαξε, μπορεί το shutdown σε υπολογιστή (δηλαδή να το κλείσεις τελείως) να διορθώσει τέτοιου είδους πρόβλημα? :P

Το έπαθα και εγω μεωτην διαφορά οτι αντί να μου αλλάξει ανάλυση μου κολουσε . Το έφτιαξα μόνο όταν μπήκα σε safe mode και απο εκει uninstall τους οδηγούς της κάρτας γραφικών . Η κάρτα μου ειναι and 8750M. Κάθε φορά που εκανε αυτόματη ενημέρωση το ιδιο πράγμα. - Απενεργοποίησα τις ενημέρωσεις αλλα αυτο λύση δεν ειναι . Restore στα 10 δεν ξερω πως γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το έπαθα και εγω μεωτην διαφορά οτι αντί να μου αλλάξει ανάλυση μου κολουσε . Το έφτιαξα μόνο όταν μπήκα σε safe mode και απο εκει uninstall τους οδηγούς της κάρτας γραφικών . Η κάρτα μου ειναι and 8750M. Κάθε φορά που εκανε αυτόματη ενημέρωση το ιδιο πράγμα. - Απενεργοποίησα τις ενημέρωσεις αλλα αυτο λύση δεν ειναι . Restore στα 10 δεν ξερω πως γίνεται.

Πατάς restore στο search και σου λέει "create a restore point" αν το επιλέξεις σου το παράθυρο που σου ανοίγει σε αφήνει να κάνεις restore.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μου χάλασε το λαπτοπ και θέλω να μου προτείνετε νέο υπολογιστή δε θα ηθελα να είναι msi, fujitsu., samsung Tιμή ως 450 euto.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μου χάλασε το λαπτοπ και θέλω να μου προτείνετε νέο υπολογιστή δε θα ηθελα να είναι msi, fujitsu., samsung Tιμή ως 450 euto.

Πάρε mac. Θέλεις 4σια χρήματα βέβαια αλλά δεν χαλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πάρε mac. Θέλεις 4σια χρήματα βέβαια αλλά δεν χαλάνε.

Το σμεφτομουνα αλλά δεν έχω τόσα λεφτά. :( Υπάρχει κανα Windows pc που δε χαλάει και είναι σχετικά φτηνό ;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Φτιαξε το ρε μπορεις να βρεις φτηνη μητρικη αν ψαξεις.Μην καθεσαι τωρα και ασχολησε με υπολογιστες καλους κ τετοια να κανεις την δουλεια σου θελεις.Μπορεις να το φτιαξεις εαν ψαχτεις στο ebay και με 200 ευρω.Τι εγινε σου επεσε νερο?Ρευμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φτιαξε το ρε μπορεις να βρεις φτηνη μητρικη αν ψαξεις.Μην καθεσαι τωρα και ασχολησε με υπολογιστες καλους κ τετοια να κανεις την δουλεια σου θελεις.Μπορεις να το φτιαξεις εαν ψαχτεις στο ebay και με 200 ευρω.Τι εγινε σου επεσε νερο?Ρευμα?
Δε του έκανα τπτ πήγα να του κάνω restart και δεν μπουταρε έχω και βιντεο θα το ανεβάσω όποτε μπορέσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά επειδή δε είμαι macbook fan και δεν έχω λεφτά για macbook σε περίπτωση που δε φτιαξχτεί το laptop μου τι γνώμη έχετε για το Lenovo ThinkPad X230. Με νοιάζει να κρατάει στο χρόνο και να κάνω βασικές δουλειές word, excel, facebook, ischool κανά παιχνιδιάκι παλιό.



Εχω απογοητευτει από την acer......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εντάξει 440 ευρώ λαπτοπ τι περίμενες. Πάρε ένα με 800, δεν σου λέω να δώσεις 1800 για mac αλλά μην πας και στο άλλο άκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά επειδή δε είμαι macbook fan και δεν έχω λεφτά για macbook σε περίπτωση που δε φτιαξχτεί το laptop μου τι γνώμη έχετε για το Lenovo ThinkPad X230. Με νοιάζει να κρατάει στο χρόνο και να κάνω βασικές δουλειές word, excel, facebook, ischool κανά παιχνιδιάκι παλιό.



Εχω απογοητευτει από την acer......
Σκυλι! Εχω της ιδιας χρονιας λαπτοπ, αλλα διαφορετικης γραμμης (Τ430s) και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Μου εχει πεσει απειρες φορες και δεν εχει παθει τιποτα. Το πληκτρολογιο ειναι φανταστικο. Αν του βαλεις SSD και αρκετη ραμ θα πεταει. Για τα Χ230 εχω ακουσει οτι εχουν και καλη μπαταρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Aγόρασα πρόσφατα notebook ΗΡ 15 bao22nv από το πλαίσιο 369 ευρώ και είμαι αρκετά ευχαριστημένη για τα λεφτά του. Γενικά γνωρίζω τα πολύ βασικά από τους υπολογιστές, facebook,google,youtube και χρησιμοποιώ τα προγράμματα word,powerpoint κτλ. για εργασίες στο πανεπιστήμιο αλλά αυτό το λάπτοπ με έχει ενθουσιάσει με την οθόνη του που είναι τρομερά ξεκούραστη στα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ερώτηση:

ξέρει κανείς πώς μπορώ να βρω έναν κωδικό για ασύρματο δίκτυο που έχω ξεχάσει, ώστε να συνδεθώ σε άλλη συσκευή;
Τον είχαμε αλλάξει, αλλά αυτός που αντέγραψε τον κωδικό, μάλλον το έκανε λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Mε τη συσκευή που συνδέεσαι πας στις ρυθμίσεις του router. Συνήθως αυτό γίνεται πατώντας 192.168.1.1 ή 192.168.1.254. Εκεί έχει μια διεπαφή αν ψάξεις θα το έχει κάπου.

Αν ζητήσει κωδικό για να μπεις στη διεπαφή δοκίμασε admin, 1234.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Tέλεια!!! Σ'ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top